Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41651) cigam válasza 0519 (#41650) üzenetére


cigam
félisten

Jogos, átfogalmaztam. :B

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41652) Troy. válasza cigam (#41649) üzenetére


Troy.
addikt

Akkor lényegében bármelyik működhet (exfat, ntfs, ext4). Megnézem hogy működik exfat-tal. :K

.

(#41653) Troy. válasza cigam (#41651) üzenetére


Troy.
addikt

Tetszik ez a leírás, amire nem jöttem rá, hogy hogyan tudom beolvasni ezt a HDsentinel report fájlt Windows-on.

.

(#41654) Troy. válasza Troy. (#41653) üzenetére


Troy.
addikt

Mármint ez.

[ Szerkesztve ]

.

(#41655) cigam válasza Troy. (#41654) üzenetére


cigam
félisten

Megnyitod a Windows-os programot, és a Fájl menüben lesz egy NAS(hálózati) lemezek figyelése menüpont. Ott kell hozzáadni/megmutatni neki a Raspberry-n generált html riport fájlt.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41656) 0021666


0021666
tag

Sziasztok!
A segítségetekre lenne szükségem, inkább hardver, mint szoftver kérdés.
Egy motor hengerfejhőmérsékletét kellene logolni egy kb. 10 perces járatás alatt 1-2 másodpercenként (egy repülőgépről van szó). Egy olyan kontakt hőmérőre lenne szükségem, ami képes 220 fokig mérni, és azért relatíve pontosan teszi mindezt. A gép a földön állna, a műszer pontosságát kellene megvizsgáljuk, a lézeres hőmérős megoldásokban annyira nem bízom. Létezik ilyen hőmérő modul a Pi-hez, amivel mindezt meg tudnám csinálni? A logolás részére majd utána valamit kitalálnék, programozással nincs gondom, szerintem azt összehoznám.

Aviation is proof, that given the will, we have the capacity to achieve the impossible.

(#41657) cigam válasza 0021666 (#41656) üzenetére


cigam
félisten

Ez pl. tud ilyen magas hőmérsékletet mérni, papíron 2-3 fokot téved, és 0.25 fokos a felbontása.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41658) stopperos válasza 0021666 (#41656) üzenetére


stopperos
senior tag

Ilyen hőmérsékleten a PT-100/PT-1000 szenzorok szoktak menni. Hőmérséklet hatására változik az ellenállás. Ennek kiolvasására találtam is egy adafruit-os megoldást, igaz ez arduino. Nem látom akadályát, hogy raspberry-vel miért ne tudnád kiolvasni spi-n keresztül az ellenállás értékeket és azt visszaalakítani hőmérsékletté.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#41659) tvamos válasza stopperos (#41658) üzenetére


tvamos
nagyúr

Jobb az elobb emlitett K hoelem. Olcso, nyugodtan odaragaszthatod akar hova, ha baja lesz, csak ujra hegeszted. Nagyon gyorsan atveszi a hot. Az a 2-3 fokos pontossag nem gond. Kapni hozza digitalis kimenetu atalakito modult.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#41660) AXisBOLD


AXisBOLD
addikt

sziasztok,

segítség kellene, a Transmission+Flexget már nem olvassa az RSS feed-ből a könyvjelzőzött tartalmakat, szeretném kitörölni a case-t, már volt ilyen, de nem emlékszem a parancssorra és nem is találom.

Aurea mediocritas

(#41661) gahen


gahen
tag

Sziasztok,
RPI4-OMV5 NAS-omon van egy 2TB WD my passport, de most akarnék rátenni egy 500GB modelt is.
Vajon elbírná hajtani? Tehát elég áramot tudna kiadni a gyári tápos PI4 mindkettőnek?
Vagy esetleg Y kábelel, mint pl. ez ? datasheet

..,

(#41662) kutga válasza gahen (#41661) üzenetére


kutga
nagyúr

Egy aktív hub nem lenne jobb?

Let the Zone take me if I am.

(#41663) gahen válasza kutga (#41662) üzenetére


gahen
tag

Pl. ez ? de csak 2A-es.
Mert erre a fejre gondoltam a fentebb írt Y kábellel.

..,

(#41664) kutga válasza gahen (#41663) üzenetére


kutga
nagyúr

Olyan nincs aminek saját a tápja?

Let the Zone take me if I am.

(#41665) 0519 válasza gahen (#41663) üzenetére


0519
senior tag

2A bőven elég a külső hdd-nek, és legalább azt nem a Raspinak kell biztosítania.
Ugyanakkor az ára elég húzósnak tűnik, lehet van ennél olcsóbb tápos USB hub.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#41666) gahen válasza kutga (#41664) üzenetére


gahen
tag

De, a 2A-esnek gyári sajátja van.

#41665 0519: talán 2×1A kell a 2 hdd-nek, így elég. Majd nézem is még.

[ Szerkesztve ]

..,

(#41667) kutga válasza gahen (#41666) üzenetére


kutga
nagyúr

Az oké.

Let the Zone take me if I am.

(#41668) Gerasz válasza Gerasz (#41645) üzenetére


Gerasz
aktív tag

Az utókornak:
A problémám az volt, hogy a pi4-en futó tvheadenden jövő HD csatornák hangja az ugyanezen futó Kodin sistergett, torzított, más eszközön jó volt. Végül a problémát nem megoldottam, hanem megkerültem egy 2 dolláros usb-s hangkártyával. Ezzel tökéletes.

(#41669) Polemius


Polemius
aktív tag

Tüskesorra dugdosható vezetéket angolul milyen néven keressek vajon?
Esetleg konkrét linknek is örülök. :)

(#41670) cigam válasza Polemius (#41669) üzenetére


cigam
félisten

jumper kábel? [link]
De van breadboard is [link] amivel könnyen összedugdoshatsz egyszerűbb áramköröket.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41671) Polemius válasza cigam (#41670) üzenetére


Polemius
aktív tag

A jumper kábel lesz az, köszi! :) Egyelőre max. nyomógombot tennék rá, és praktikusabb így mint forrasztgatni.

Tényleg, létezik valami pár gombot tartalmazó panel hozzá?
Zenelejátszóként használva praktikus lenne. Vagy esetleg a jack csatlakozóval is megoldható lenne play/pause/léptetés, mint a telefonok fülesénél?

(#41672) cigam válasza Polemius (#41671) üzenetére


cigam
félisten

Készítesz egyet magadnak: [link] + egy próbapanel és olyanra készíted amilyenre szeretnéd. De rengeteg kiegészítő modul létezik hozzá, pl. [link] [link] ...
Tudtommal jack-en keresztül nem lehet "visszajelzést" küldeni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41673) wassermann válasza Polemius (#41671) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A léptetést, a vezérlést és a hangerőt is "rá lehet keverni" a sztereo hangra, de ahhoz kiegészítő áramkörök is kellenek és talán inkább a tüskesor PWM-jéről kell levenni a hangot.

Tervezés helyett inkább keresnék kész megoldást. Nézz körül itt! [link]

(#41674) cigam válasza wassermann (#41673) üzenetére


cigam
félisten

A léptetést, a vezérlést és a hangerőt is "rá lehet keverni" a sztereo hangra,
Hogyan?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41675) wassermann válasza cigam (#41674) üzenetére


wassermann
Topikgazda

20kHz fölé, a már nem a hallható frekvenciasávra bármilyen protokollt rá lehet tenni, de ehhez kicsatoló hardver és szoftver is kell, hogy IN- és OUTPUT-okként kezelhetőek legyenek az oprendszer számára. Tényleg egyszerűbb meglévő megoldásokat használni.

(#41676) cigam válasza wassermann (#41675) üzenetére


cigam
félisten

Ja hogy kifelé hanggal vezérelni... Én úgy értettem a Pi-t szeretné vezérelni a jack-en keresztül, mint a telefonos headszeteken a felvevő/léptető gomb.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41677) Polemius válasza cigam (#41676) üzenetére


Polemius
aktív tag

Igen, pontosan ez a kérdés merült fel bennem.

(#41678) wassermann válasza cigam (#41676) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Az amit leírtam a fejhallgató vezetékén menne elektromos jelként a Pi-be, a hang frekvenciája fölött, de erre nem jó a jack. A GPIO-n van PWM illetve sok be és kimenet. Azokat használná. A vezérlőjelek kezeléséhez persze kiegészítő áramkörök is kellenek

(#41679) azbest válasza Gerasz (#41668) üzenetére


azbest
félisten

lehet nem sokan használják az analóg jack-et manapság, hanem a hdmi-n megy át a hang a tévébe.

Nem tudom most mi az alapértelmezett, régebben külön opcióval lehetett aktiválni a magasabb minőségű analóg hang módot [audio_pwm_mode]

(#41680) O_L_I


O_L_I
őstag

Sziasztok,
Kis segítséget szeretnék kérni. A napokban összedobtam egy kis házi mindenest RPI4-ből.
pihole, minidlna, transmission stb.
Amit nagyon nem tudok megoldani az az, hogy a transmission nyitottnak lássa a 51413-as portot, holott be van forwardolva a routerről a PI-re.
Bár nagyon béna a DIGI router GUI-ja a 9091-el is kipróbáltam és tuti jól csinálom a portforwardot.

Az hogy be vagy ki van kapcsolva a "Use portforwarding" látszólag nem változtat semmin.
szerintetek mi lehet itt gond?

(#41681) Keem1 válasza O_L_I (#41680) üzenetére


Keem1
addikt

Nem sok tippem van, de egy lehetséges hibaforrás: csekkoltad, hogy TCP vagy UDP van-e nyitva? A legjobb az lenne, ha úgy tudnád beállítani, hogy "mindkettő".

A UPC-nél ez így néz ki:

Amit ezen felül megtehetsz még, ha DMZ-be teszed (természetesen csak ideiglenesen) a Pi IP-jét, hogy úgy vajon nyitottnak látja-e. Ha DMZ-ben sem látja nyitottnak, akkor nem a router környékén keresendő a hiba.

(#41682) Patice válasza O_L_I (#41680) üzenetére


Patice
nagyúr

NAT-olva vagy...
Csekkold mit mutat a digis eszköz meg a What is my IP oldal.
Ha egyezik a kettő, akkor nem vagy NAT-olva és más hiba van.
Ha nem egyezik, akkor igen és ez a probléma.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#41683) O_L_I


O_L_I
őstag

@ Patice: Megnéztem nem vagyok NAT-olva, ugyan az a külső IP-m mint amit a router mutat.
@ Keem1: Igen a DMZ egy jó lehetőség lenne kiszűrni a hibát. Sajnos ez a Digis router nagyon buta és nincs benne ilyen lehetőség, sőt, UPNP beállítást sem találtam ami ugyancsak megoldaná ezt a problémát.
A forwading így néz ki nálam:

(#41684) Patice válasza O_L_I (#41683) üzenetére


Patice
nagyúr

Router restart volt?

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#41685) O_L_I válasza Patice (#41684) üzenetére


O_L_I
őstag

Igen

(#41686) Beni2360 válasza O_L_I (#41683) üzenetére


Beni2360
félisten

Az én modenembe 10-100-ig oszt ki ip címet.
Az van beállítva.
Nem sok az a 150-s vidd 100 alá es fixáld le. Sok cucc nem is szereti a 100 feletti ip címet.
Pl az LG tv nem is látja.

Béni2360 - Redmi Note 8 Pro - Acer Aspire 5 A515-51G -- LG OLED55C8PLA - YAMAHA RX-V685 - Mission mx4 5.0 - Taga TSW-90 v.3 - QNAP TS-133 - Mini MX-G - MECOOL BB2 PRO- X96 MAX PLUS -ZIDOO Z1000 Pro

(#41687) scream


scream
veterán

Hali!

Nemrég érkezett meg egy új Pi 4 board (4GB RAM), amit beüzemeltem és a napokban azt produkálja, hogy egy switch-re dugva egy idő után elérhetetlen lesz (de csak az Pi4), se router újraindítás, se switch ki/bekapcs, se LAN kábel ki/bedug nem hozza vissza, csak a restart segít neki. Legfrissebb RaspberryOS fut rajta, hőfokok ~59-60 fok körül mozognak.

A Pi-n a LAN csati ledjei mennek (zöld is, narancs is), a power led és a load led is megy (piros folyamatosan, zöld néha vibrákol), de HDMI-re dugva nem ad jelet, illetve USB-s eszközt rákötve sem történik semmi.

Ugyan ebben a felállásban, a többi switch-en lévő eszköz megy, illetve volt is már rajta másik Pi 2 és Pi 4 is, mindenféle gond nélkül, ezért állok kicsit értetlenül a dolog előtt.

Van valakinek ötlete, hogy mi okozhatja ezt?

[ Szerkesztve ]

(#41688) 0519 válasza scream (#41687) üzenetére


0519
senior tag

Mivel táplálod a Pit?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#41689) scream válasza 0519 (#41688) üzenetére


scream
veterán

Gyári Raspberry USB-C adapter.

(#41690) Fecogame válasza scream (#41687) üzenetére


Fecogame
veterán

Logokat érdemes lehet megnézni. Mindig ugyanannyi idő múlva lesz elérhetetlen?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#41691) cog777 válasza scream (#41687) üzenetére


cog777
senior tag

Nekem volt egyszer hasonlo, igaz RPi3-on es WiFi-vel. Az volt a konkluzioja a dolognak hogy driver hiba lehetett.
Irtam egy kicsi (python) scriptet ami pingelte a google dhcp szerveret 8.8.8.8 es amikor nem sikerult neki, akkor kiirta a datumot egy fajlba. Igy konnyu volt visszakeresni az idot amikor lekapcsolodott a netrol es megnezni a logokban mi tortent akkor.
Lattam a logban hogy valami halozati dolog ujraindult csak eppen nem kapcsolodott vissza a wifi halozathoz, amit amugy sima restart utan megcsinalt volna.

Majdnem irtam egy masik scriptet ami pingeli a halot es ujrainditja az RPi-t hiba eseten, de aztan megvettem az RPi4-et es vezetekes netet hasznalok rajta es ez a hiba soha nem fordult elo.

Esetleg te is megnezheted a naplofajlokat abban az idoben amikor lekapcsolodik a halorol, ahogy @Fecogame javasolta.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#41692) Keem1 válasza cog777 (#41691) üzenetére


Keem1
addikt

"Irtam egy kicsi (python) scriptet ami pingelte a google dhcp szerveret 8.8.8.8 es amikor nem sikerult neki, akkor kiirta a datumot egy fajlba"

Ez nagyon faja kis debug solution, még akár úgy is, hogy python helyett bash script (accessibility more widely). Mehet cronba a motyó, ami azonnal loggol, ahogy a gugli DNS szervere elérhetetlen számára (DNS, nem DHCP :DDD ).

[ Szerkesztve ]

(#41693) Madoc válasza scream (#41687) üzenetére


Madoc
veterán

Ugyanez van nálam is egy ugyanilyen pi-vel. Vezetékesen kapcsolódtam, Tplink switch után random elérhetetlen lett. Volt amikor pont 24 óra után de volt amikor napjában 5-6x! És csak a pi restart segített. Nekem "Home assistant os" fut rajta. És csak úgy oldódott meg hogy kikerültem a switch-et.

Dad by day, gamer by night. Jelenlegi konzoljaim: Xbox Series X, Xbox One X - Playstation 5 Standard- Nintendo Switch

(#41694) scream válasza Madoc (#41693) üzenetére


scream
veterán

Szuper. :( Az előző Pi4 az rev1.2 volt, ez rev1.3. Az előző is ugyan erre a TP-Link switch-re volt kötve (ugyan úgy Raspbiannal) és sose produkálta ezt.

Gondolkozom, hogy kipróbálnék valamilyen 64bit-es OS-t rajta, hátha ott nem jön elő ilyen.

[ Szerkesztve ]

(#41695) azbest válasza scream (#41694) üzenetére


azbest
félisten

hát, ha van rákötve monitor és billentyűzet, akkor meg lehet nézni elérhetetlenségkor, hogy miért nem elérhető. Akár lefagyott, akár ip cím változott valamiért, ha dinamikusan osztott.

Utólag bedugott hdmi-n nem lesz kép alapbeállításokkal. Alapból ha nincs hdmi bedugva induláskor, akkor kompozit kimenetre vált. A config.txt-ben lehet megadni kézzel, hogy mindig a hdmi legyen az aktív és hogy pontosan milyen felbontással (mert a monitor nélkül azt sem tudja magától). Nem olyan plug&play mint egy pécén, hogy rádugod és minden automatikusan hozzáigazodna.

Ezek az opciók [link] megfelelő megadásával lehet fixen megadni a hdmi módot.
Ez péládul fullhd 60hz, ha nem néztem el a táblázatban
hdmi_force_hotplug=1
hdmi_group=2
hdmi_mode=82
Ha a monitorod más felbontást tud, úgy az utolsó számot a DMT táblázatból kinézheted

[ Szerkesztve ]

(#41696) Arpee78


Arpee78
senior tag

Üdv,
Adott egy Steelseries rival 100 vezetékes egér ami rendes asztali gépen (Windowsal vagy Linuxal) tökéletesen működik. Kaptam egy új Raspberry Pi-t, azt hiszem a legfrissebb verzió. Azon egy rpi-re igazított Debian van. A gondom, hogy nem érzékel minden kattintást.
Kollégámnál jól működött másik egérrel, nálam nincs tartalék egér tesztelni.
Szóval az egér jó, a Pi is jó, csak a kettő együtt nem.

(#41697) body007 válasza Arpee78 (#41696) üzenetére


body007
addikt

Szóval az egér jó, a Pi is jó, csak a kettő együtt nem. - Le is vontad a konklúziót :D

Én nem küzdenék vele. Linux-on mennie kell(ene) mindenféle egérnek, ha mégse ott vmi gebasz van - amit kideríteni nem biztos, h megéri = másik egér beszerzése egyszerűbb :B

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#41698) Gerasz válasza azbest (#41679) üzenetére


Gerasz
aktív tag

A jobb minőség az alap, ezt is próbáltam babrálni. Igen, valószínűleg elhanyagolható kisebbség használja tunerrel tévézésre, ráadásul jacken keresztül. Videók lejátszásával semmi probléma nem volt.

(#41699) cigam válasza Arpee78 (#41696) üzenetére


cigam
félisten

Hogyhogy "nem érzékel minden kattintást"? Van amit igen? Mi a difi a két kattintás között?
Pontosan melyik Pi, mi fut rajt?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41700) fa4hu válasza Arpee78 (#41696) üzenetére


fa4hu
őstag

USB2-s csatira tedd.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.