Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41501) solti válasza golya87 (#41500) üzenetére


solti
senior tag

ok, köszönöm!

(#41502) Ayala22


Ayala22
újonc

Sziasztok!

Cégnél ahol dolgozom Rasberry-ket használunk egyes üzemi területeken.
Freerdp segítségével rdpzünk be egy Windows 2016-os Standard szerverre, teljesen normális sebességgel mükődik.
Felmerült mint lehetőség, hogy 2 monitorral szeretnék használni (egy Rasberry Pi4-et) viszont 2 monitoros csatlakozásnál a következő probléma fogad:
https://youtu.be/EvTQJMlVap0
Ez valami beállítás lehet csak, hogy megfelelő sebességgel mükődjön?

(#41503) reflxx


reflxx
aktív tag

Sziasztok, teljesen új vagyok a raspberry pi témában, szeretném a segítségeteket kérni.

1) Szeretnék egy itthoni média szervert, amire kötnék egy HDD-t. A cél az, hogy a torrent letöltését el tudjam indítani iPad-ről, vagy iPhone-ról is. Majd egyből a TV-n lejátszani. Erre mi a legegyszerűbb módszer?

2) Ezen kívül szeretnék egy HomeBridge szervert futtatni, hogy HomeKit alá bekerülhessen több okos eszközöm. Egy Raspberry Pi-t tudok egyszerre torrent szerverként és HomeBridge-ként használni? Erre nem találtam sehol információt.

Előre is nagyon köszönöm a segítségeteket!

(#41504) csubyy válasza reflxx (#41503) üzenetére


csubyy
tag

Kezdésnek:

https://szifon.com/2019/12/29/homebridge-avagy-homekit-szerver-letrehozasa-raspberry-pi-segitsegevel/

+Kodi+Transmission

(#41505) Keem1 válasza reflxx (#41503) üzenetére


Keem1
addikt

Plex a média szervernek, qBitTorrent a torrentnek. Letölthető hozzá modern webes UI, mobilra, tabletre (is) optimalizált felülettel, dark/light móddal.
A Pi inkább 4-es legyen az usb 3 és a gigabit lan miatt

(#41506) Fecogame válasza reflxx (#41503) üzenetére


Fecogame
veterán

Torrentezéhez én a rTorrent + ruTorrent-et használom a kis erőforrásigénye miatt. Írtam a telepítésről egy cikket:

Install and Configure ruTorrent on Raspberry Pi

A ruTorrent webes felületéről pedig tudod kezelni az összes torrentet,hozzáadni/leállítani, sőt akár letölteni is :)

TV-n lejátszáshoz Kodi-t használok.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#41507) Kenderice válasza reflxx (#41503) üzenetére


Kenderice
senior tag

Én nemrég tettem openmediavault-ot PI2-re.

Egy laptop vinyó van rátéve usb-sata átalakítóval.
Mindenféle megosztást lehet rajta csinálni.
Alapból van benne torrent is.

A letölthető pluginek közt ugyan nincs homebridge, de dockerből lehet telepíteni.

(#41508) Keem1 válasza Fecogame (#41506) üzenetére


Keem1
addikt

Mondjuk persze az is jó kérdés, hogy a lejátszást hogy képzelte a kérdező :DDD
Direktben a Pi-ről, vagy hálózaton keresztül. Ha hálózat, akkor az általam is javasolt Plex az egyik legjobb megoldás kb. hűtőre vagy mosógépre nincs, de szerintem az összes okostévé platformra elérhető.

(#41509) Tarokk79 válasza Tarokk79 (#41495) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Tegnap meg tudtam nézni a HDD-t és kijavítottam a hibákat. Visszaraktam az RPI-be és elindítottam az rsync-et, ami futott is, de eldobta a mountot egy idő után, ezért újra indítottam. Felismerte a HDD-t, de egy idő után újra nem látta. Az fdisk-kel sem láttam. Sőt rájöttem, hogy a másik HDD-t sem látja.

Szóval a problémám, hogy a RPi 4-en az USB-n rácsatlakoztatott két külső NTFS-re formázott HDD-t időnként elveszti. Ilyenkor fdisk-kel sem látom. Újraindítás után jól működik 1-2 óráig. Mely logokból tudnék utána járni a hibának? Vagy van ötletetek?

Előre is kösz!

[ Szerkesztve ]

(#41510) Fecogame válasza Tarokk79 (#41509) üzenetére


Fecogame
veterán

Kábelhiba is lehet, nekem is már elromlott egy (de hogy egy kábel hogy tud elromlani, azóta se tudom).

Próbáltad kicserélni?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#41511) Tarokk79 válasza Fecogame (#41510) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Nem, majd ránézek, de mind a két HDD-t dobja, nem hiszem, hogy egyszerre romlott volna el.

(#41512) Kenderice válasza Tarokk79 (#41511) üzenetére


Kenderice
senior tag

Tápot USB-ről kapják?
Lehet a PI tápjának teljesítménye lecsökkent és nem tud elég áramot adni a HDD-knek.
Legalábbis nálam volt ilyen jelenség és a kevés áram okozta...

(#41513) Tarokk79 válasza Tarokk79 (#41511) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Az egyik külső tápos, a másik USB-ről kapja. Erre én is gondoltam, hogy most sokat kell syncronizálnia és nincs annyi erő benne, de a külső tápost is leállítja. Bár ez lehet önvédelemből.

Találtam logokat, amik nem túl bíztatóak:

Ebből sok van:
Apr 29 00:37:51 raspberrypi ntfs-3g[425]: Incomplete multi-sector transfer: magic: 0x58444e49  size: 4096  usa_ofs: 40  usa_count: 8  data: 29205  usn: 29230: Input/output error
Apr 29 00:37:51 raspberrypi ntfs-3g[425]: Incomplete multi-sector transfer: magic: 0x58444e49  size: 4096  usa_ofs: 40  usa_count: 8  data: 29205  usn: 29230: Input/output error
Apr 29 00:37:51 raspberrypi ntfs-3g[425]: Corrupt index block signature: vcn 0 inode 26691
Apr 29 00:37:51 raspberrypi ntfs-3g[425]: Failed to find place for new entry: Input/output error
Apr 29 00:37:51 raspberrypi ntfs-3g[425]: Failed to add entry to the index: Input/output error

Ebből is több van, ez nem tudom oké-e:
Apr 29 03:56:33 raspberrypi smartd[384]: Device: /dev/sdb [SAT], SMART Usage Attribute: 194 Temperature_Celsius changed from 104 to 102
Apr 29 04:26:34 raspberrypi smartd[384]: Device: /dev/sdb [SAT], SMART Usage Attribute: 194 Temperature_Celsius changed from 102 to 105

Utána van, amikor unmounted-ot csinál:
Apr 29 04:30:54 raspberrypi systemd[1]: Unmounting /media/pi/Elements...
Apr 29 04:30:54 raspberrypi systemd[1]: media-pi-Elements.mount: Succeeded.
Apr 29 04:30:54 raspberrypi systemd[1]: Unmounted /media/pi/Elements.
Apr 29 04:30:54 raspberrypi systemd[995]: media-pi-Elements.mount: Succeeded.
Apr 29 04:30:55 raspberrypi ntfs-3g[425]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Apr 29 04:30:55 raspberrypi ntfs-3g[425]: Failed to read of MFT, mft=165632 count=1 br=-1: Input/output error

Arra nem jöttem rá, miért csinál unmountot.

[ Szerkesztve ]

(#41514) sztanozs válasza Tarokk79 (#41513) üzenetére


sztanozs
veterán

NTFS partíció nem életbiztosítás.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#41515) Tarokk79 válasza sztanozs (#41514) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Tudom, örököltem őket, de már csak ez a kettő NTFS. Ha cserélem, akkor tuti nem ez lesz.

(#41516) UberMutant válasza Tarokk79 (#41513) üzenetére


UberMutant
őstag

azért egy próbát megérne, hogy az usb tápost lehúznád. kiderülne, hogy tápellátás gond-e

(#41517) Murdock1981


Murdock1981
tag

Üdv! 3b+
Az usb portok áram erősségét lehet növelni valahogy?
Szintén mount hibám van,l egy 3,5" 2tb hdd-vel. Néha lecsatlakozik. Csak a 12volt tud külső tápról menni..

(#41518) Polemius


Polemius
aktív tag

Raspberrym még nincs, de kérdéseim viszont igen. :)

Úgy látom, a lapon alapból nincsenek tüskék a GPIO-hoz.
Elmagyarázná valaki, hogy van ez? Miért nincs, és mikor van rá mégis szükség?
Látom, hogy vannak tartozékként ilyen tüskesorok, ezek egyáltalán hogyan csatlakoznak a lapra? Vagy tüskesor nélkül bármi eszköz?

Másik, hogy 2/4/8 gigás verzió van a 4B-ből. Mi az amire nem elég a legkisebb, 2 gigás verzió? Desktophoz, grafikus felülethez már szükséges 4 giga?

Bónusz kérdés, találkozott már valaki szivargyújtós usb töltővel, ami elég nagy teljesítményű tápként? Vagy jobb egy powerbank-ot beiktatni a gép és egy töltő közé?

[ Szerkesztve ]

(#41519) PhoenixK válasza Polemius (#41518) üzenetére


PhoenixK
őstag

Először is: Összefoglaló, kiemelve cigam cikkét

Úgy látom, a lapon alapból nincsenek tüskék a GPIO-hoz.
Modelltípustól függ. Jó lenne tudni, melyiket nézted!
Raspberry Pi Zero W - Nincs GPIO ráforrasztva
Raspberry Pi Zero WH - Van GPIO ráforrasztva
Minden egyéb modellen forrasztva van a GPIO (OK, a compute module kivétel még)

A GPIO: General Purpose I/O (Általános felhasználású be- és kimenet) Official doksi

Egy részük stabil tápellátást biztosít adott külső eszközökhöz, a többi pl. programozható kimenet

Másik, hogy 2/4/8 gigás verzió van a 4B-ből. Mi az amire nem elég a legkisebb, 2 gigás verzió? Desktophoz, grafikus felülethez már szükséges 4 giga?
Alkalmazás függő. Az alap Raspberry Pi OS csak 32bit-es, ahhoz elég egy 4GB-os verzió. Ha valaki 64-bites OS-t használ (pl. Ubuntu), ott ki lehet használni a 8GB-ot is.

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#41520) elmo válasza Keem1 (#41471) üzenetére


elmo
aktív tag

Ejha, pár napig nem nézek ide, micsoda pörgés!

Csak egy apró megjegyzés, lamentálás:

nano /etc/apm/event.d/20hdparmhdparm
#...
APMD_SPINDOWN=120
#...

Ehhez megjegyzés a nevezett file comment-jei közül:

When the computer is on AC power, the spindown timeout is disabled.

Azaz mivel a Pi mindig AC alatt van, ezért ide mindegy mit írsz, ha jól értem.

Illetve egy félig kérdés: hogy lehet, hogy amikor az usb-s cuccokat variálod, hirtelen más lesz az sda, más az sdb. Nem uuid szerint mount-olod? Mert akkor kutya kötelessége mindig sda-nak lenni.

(#41521) Polemius válasza PhoenixK (#41519) üzenetére


Polemius
aktív tag

Igen, már látom, csak néztem mindenféle verziót, zerotól kezdve klónokat meg mindenféle projectet, és hol láttam tüskesort, hol nem, így az volt a benyomásom, hogy nem default. A képeknek én már nem hiszek, az sosem biztos, hogy azt tükrözi amit kapsz. Lásd hamburger. :)

Ha jól értelmezem a válaszod, akkor mindenesetre érdemesebb a 2GB-os verziót megcélozni, mint a 2GB-ost, ha akarok gui-t. (A saját verzióját akarom rátenni, nem akarok extrán szívni egyéb linux verziókkal.)

Köszi a választ! :)

(#41522) PhoenixK válasza Polemius (#41521) üzenetére


PhoenixK
őstag

Szerintem nem érdemes a 2GB-os verziót venni, ha még nem tudod, mire kell. Az árkülönbség nem drasztikus figyelembe véve, hogy nem lehet később bővíteni. A 8GB neked ma még overkill, mivel a Raspbian OS csak 32 bites.

Tehát ha a Raspi 4-et nézed, akkor neked ezt javaslom: Raspberry Pi 4B 4GB

Esetlegesen ami még érdekes lehet, az a Raspberry Pi 400: Ez egy 4GB-os RPi 4 egy billentyűzetbe építve

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#41523) Fecogame


Fecogame
veterán

Megjelent Logout-on a cikkem :)

Raspberry Pi Optimalizálás [link]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#41524) Aryes válasza PhoenixK (#41522) üzenetére


Aryes
nagyúr

A 8GB neked ma még overkill, mivel a Raspbian OS csak 32 bites.

Tudomásom szerint csak Windows alatt volt a 32bit akadálya a 8G RAM kihasználásának.

Biztos, hogy csak 32bites a Raspberry OS?🤔

(#41525) Aryes válasza Fecogame (#41523) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szép munka! :C

(#41526) adika4444 válasza Aryes (#41524) üzenetére


adika4444
addikt

Van már 64 bites Raspberry Pi OS, de még vannak hiányzó csomagok illetve olyan, ami bugosan működik.
Haverom próbálta, szerinte felejtős még.

üdv, adika4444

(#41527) PhoenixK válasza Aryes (#41524) üzenetére


PhoenixK
őstag

Igen, jelenleg 32bites. A 64bites verzió még béta köröket fut, de nem is erőltetik: [link]
Viszont tényleg egy dologban féligazságot írtam: a 32bites verzió alatt teljes 8GB elérhető, de folyamatonként 3GB-ot lehet max használni.

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#41528) Keem1 válasza elmo (#41520) üzenetére


Keem1
addikt

De-de, fstabban uuid alapján mountolok, persze. Most ideiglenesen a Pi-n van egy 3. diszk is, ezzel szenvedek. De az is lehet hogy marad, már leformáztam ext4-re :DDD

Gyors összefoglaló a diszkekről, mind /etc/fstab-ban uuid által mountolva, mind ext4
- 1 TB Samsung 860 Evo, egy külső tápos Raidsonic IcyBox 1. portján
- 2 TB WD Blue WD20SPZX, az IcyBox 2. portján
- 1 TB WD Blue WD10SPZX, egy táp nélküli USB 3.0 házban (ez a legfrissebben csatlakoztatott eszköz, ezt pár napja vettem ki a fiókból, előtte szólóban, ebben a házban pár hónapig a Pi storage-a volt)

Az SSD-nek ugye nem kell altatás, nem is lehet. A fő tárolóm ez. A célom, hogy a HDD-k ne túlzottan gyakran, de azért idleben álljanak le. Az egyterás WD-n 45 ezres start/stop count van, ezt soknak éreztem és arra jöttem rá, hogy túl agresszív a power management. Remount vagy reboot után visszaáll az APM 96-ra. A 2TB esetén nincs ilyen, 128 volt eddig is, most is (unmountolni nem szoktam, mivel a fizikailag vele egy házban lévő SSD a rendszer diszk). A 2TB diszk start/stop countja olyan 1400 körül van és decemberben vettem.

Szóval továbbra is azt az egészséges egyensúlyt próbálom megtalálni, hogy a két HDD teljesen fölöslegesen ne pörögjön 0-24-ben, hisz nem surveillance vagy nas diszkek, de azért a motorok se adják már meg magukat 1-2 éven belül (a nagytesó, asztali 1 TB-os WD Blue 5 éve szolgál a PC-ben, szintén csak háttér storage, amúgy ott egy 500 GB-os Samsung SSD a fő storage). Tehát a márka, product family nálam bevált.
A gyakran használt, de kisebb méretű dolgok (a rendszeren kívül), mint pl Apache webserver és hozadékai az SSD-n vannak. A HDD-re (most már HDD-kre) torrentezek (de nem folyamatosan), filmek vannak rajta, meg backupok. Most csináltam meg, hogy a /mount/hdd1/backup és a /mount/hdd2/backup folderek tartalma rsync-kel összhangban legyen, egyébként a PC-n lévő stock Win10 backup is ide ment.

Szóval még mindig keresem a HDD-knek az optimális beállítást, de legalábbis a kettes számúnak a permanens 128-as APM beállítást. Ezt továbbra se sikerült megoldani, viszont most hogy ezt is bekonfigoltam, újra nem igazán van leállítás vagy remount. Most a reboot már megoldódott, betettem a megfelelő APM configot a crontabba.

Többiektől bocs, hogy hosszú és kicsit redundáns lett, de még mindig vadászom a megfelelő konfigot és ezek alapján hátha bárkinek lenne még ötlete.

(#41529) makoj30


makoj30
aktív tag

Sziasztok

Mennyire használható a gyári Rasbian rendszer a következőkre?

internetezés+Youtube.

Zenehallgatás+Youtube egyszerre

Xbox Cloud illetve Geforce NOW? 4GB és 8GB verzióval,Wifi-n és ethernet kábellel?

Ha ezekre alkalmas akkor veszek

MINISFORUM ELITEMINI HM90+NINTENDO SWITCH V2+NINTENDO WII+TELEKOM T-PHONE PRO 5G (6/128)+NINTENDO 2DS+LG 43UJ635V+SAMSUNG SYNCMASTER C24F390

(#41530) Ayala22 válasza Ayala22 (#41502) üzenetére


Ayala22
újonc

Sziasztok!

A fent írt problémámban nem tud senki segíteni?

(#41531) Aryes válasza makoj30 (#41529) üzenetére


Aryes
nagyúr

Zenehallgatás+Youtube egyszerre

(#41532) wassermann válasza makoj30 (#41529) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ezekre jobb egy PC!

[ Szerkesztve ]

(#41533) makoj30 válasza wassermann (#41532) üzenetére


makoj30
aktív tag

Akkor felejtős....

MINISFORUM ELITEMINI HM90+NINTENDO SWITCH V2+NINTENDO WII+TELEKOM T-PHONE PRO 5G (6/128)+NINTENDO 2DS+LG 43UJ635V+SAMSUNG SYNCMASTER C24F390

(#41534) Keem1 válasza makoj30 (#41533) üzenetére


Keem1
addikt

Megoldható, de a felhasználói élmény.. hogy is mondjam, nem lesz túl acélos. Ez olyan, hogy ma is él lehet jutni bárhová egy Trabanttal, csak kérdés, megéri e a vesződést.

(#41535) makoj30 válasza Keem1 (#41534) üzenetére


makoj30
aktív tag

Az Xbox Cloud meg a GF NOW PC-n is elég harmatos nálam,pedig gigabites netem van.

MINISFORUM ELITEMINI HM90+NINTENDO SWITCH V2+NINTENDO WII+TELEKOM T-PHONE PRO 5G (6/128)+NINTENDO 2DS+LG 43UJ635V+SAMSUNG SYNCMASTER C24F390

(#41536) wassermann válasza Ayala22 (#41530) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Megnéztem a videót... hát, szép dolog a spórolás, de a PI erre sem nagyon való!

Talán a config.txt-ben próbálj a video beállításoknál körülnézni. Vegyél fixre értékeket, hogy ne a PI állítgassa, hátha segít.

(#41537) Ayala22 válasza wassermann (#41536) üzenetére


Ayala22
újonc

Köszi a választ!

Ami számomra furcsa az egészben, hogyha Reminnát használok 2 külön csatlakozással akkor simán használom normál sebességgel. De az két csatlakozás és "bele kell nyúlni" manuálisan. Áthúzni egyik monitorról a másikra és stb.

(#41538) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Sziasztok,

született egy Logout blogbejegyzés RPi optimalizálásról, szerintem érdemes lenne a linkjét felvenni az összefoglalóba, sokunknak tetszett a hsz-ek alapján. :R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#41539) Fecogame válasza Dißnäëß (#41538) üzenetére


Fecogame
veterán

Ennek örülök :R

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#41540) wassermann válasza Dißnäëß (#41538) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Kössz, hogy szóltál, hasznos! Betettem az összefoglalóba.

[ Szerkesztve ]

(#41541) 0519 válasza Ayala22 (#41537) üzenetére


0519
senior tag

Mennyi memóriát tettél félre a GPU-nak?
Mi lenne ha adnál neki többet?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#41542) Tarokk79 válasza UberMutant (#41516) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Nagy a gyanum, hogy nem bírta el az RPI 4-es, hogy rá van kötve egy 3,5"-os HDD külső táppal és egy 2,5"-os belső USB táplálással, és amikor túl sok volt neki, akkor leállította a külső HDD-ket. Amúgy a fájl hibák az NTFS fájlrendszerben is lehet ezzel volt kapcsolatos, bár találtam jópár badsectort is.

(#41543) Dißnäëß válasza Tarokk79 (#41513) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Apám 2.5" USB 3 tokba tett SSD-je is hülyült a Pi4-en (Volumio-val, ami egy Debian amúgy), végül kapott egy saját külső tápos másik házat az SSD és elmúlt minden baja.

Random le-le hullott meg minden baja volt, elég sunyi módon, amiből következtettél mindenféle bajra, holott "csak" a táp volt karcsú neki. Pedig Blue, semmi teljesítmény SSD.

Szerintem BÁRMIT is köt rá az ember HDD/SSD, illik saját táppal küldeni, ne a Pi etesse, akkor is, ha speckón belül van a rákötött eszköz áramfelvétele. (Mi is speckón belül voltunk vele).

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#41544) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

A Pi-Hole-t fel lehet telepíteni php nélkül, vagy az az alaptelepítés része? (DietPi 64 bit)

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#41545) kutga


kutga
nagyúr

Hölgyek/Urak!

Egy RPI3-at szeretnék használni otthon dlna, smb, ftp, torrent szerverként, milyen OS-t ajánlanátok erre a feladatra? OMV-t tettem fel rá, de még azt is túl soknak érzem.

Let the Zone take me if I am.

(#41546) Dißnäëß válasza kutga (#41545) üzenetére


Dißnäëß
veterán

A hivatalos Raspberry OS-t. Ő egy Pi-re "herélt" Debian lényegében, amúgy rengeteg minden megvan benne ugyanúgy, mint az x86-os rendes Debian-okban, szóval fullos disztró.

OMV is Debian alapú, de ha azt soknak érzed, lehet Pi4-en már jobban érezné magát, mindenesetre Raspberry OS-el kézzel kell összemókolnod a tervezett dolgokat (nyilván, hiszen ő nem egy dedikált NAS-jellegű oprendszer, csak simán a pucér OS, se csicsafelület, se semmi).

Raspberry OS minimál verzió is van, ott még Desktopot sem ad. Ha ez kell...

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#41547) kutga válasza Dißnäëß (#41546) üzenetére


kutga
nagyúr

Desktop sem kell igazából. Az OMV nem rossz, de szerintem kevés neki a Pi3 ereje.

[ Szerkesztve ]

Let the Zone take me if I am.

(#41548) Fecogame válasza kutga (#41547) üzenetére


Fecogame
veterán

Van belőle Desktop nélküli verzió (én is azt használom), Raspberry Pi OS Lite néven találod meg a linkelt oldalon.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#41549) kutga válasza Fecogame (#41548) üzenetére


kutga
nagyúr

Ez jó lesz szerintem, köszönöm mindkettőtöknek.

Let the Zone take me if I am.

(#41550) sztanozs válasza kutga (#41547) üzenetére


sztanozs
veterán

Szerintem inkább a lemez adatátviteli sebessége (és vagy az SD kártya sebessége) az ami megfekszi az OMV gyomrát. Gyors SD kártyáal (vagy USB-ről bootolva) akár az OMV, akár a Raspberry Pi OS Lite jó választás lehet. Az OMV azért kezesebb, mert nem kell folyton a konzolt túrni, amúgy önmagában nem sok erőforást zabál szvsz.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.