Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41551) kutga válasza sztanozs (#41550) üzenetére


kutga
nagyúr

Nem rossz egyébként az OMV valóban, nekem egyelőre kissé kínai. Lehet kipróbálom majd egy CL10-es kártyával, olyan asszem még van otthon. :)

Let the Zone take me if I am.

(#41552) Dißnäëß válasza kutga (#41551) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Próbáld, de kérdezd le OMV-be belépve konzolon, root-ként, a vm.swappiness értékét, megnemmondom, mennyi a default, de lehet 60-on hagyták, mint Ubuntuék, passz.

cat /proc/sys/vm/swappiness

Ha ez nagyobbegyenlő, mint 5, vagy 4-3-2-1-0, akkor tedd tetszőleges értékre, 0-nál kvázi letiltod az oprendszert a swap használatától, de lehet komplett is tiltani a swap-et, említett optimalizálási útmutató szerint (vagy először echo "0" > /proc/sys/vm/swappiness és ez kiüríti a swap-et, majd swapoff után fstab-ból is kikommentelni a swap-et és kész is vagy).

Ha swap-et végszükség esetére mégis hagynál a rendszer alatt, csak nem akarod, hogy gyakran nyúljon hozzá, akkor leviheted mondjuk 5-re az értékét a swappiness-nek és béke.

Tartósan pedig /etc/sysctl.conf- ba beadni valahova új sorként, hogy
vm.swappiness = 5
(vagy amit akarsz, de 5 elég jó).

Ekkor csak akkor kezd el swappelni a kernel, ha 100%-5%, azaz 95% -ot elér a fizikai memória kihasználtság. Defaulton már jóval korábban is, hiába van még bőven szabad fizikai memória, ergo kicsit jobban ki tudod tömni a ram-ot programokkal, lehet meglódítja OMV-t is. Persze ez cache-ek és bufferek rovására megy, de van, amikor így is sokkal gyorsabb lesz és pattogósabb minden, mint amikor már jóval korábban swap-et is használ.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#41553) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok,

Fentről eltünt a tálca és minden gomb. Inditaskor meg elcsuszva jelenik meg az asztal. Hogy lehetne rendbe rakni?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#41554) PhoenixK válasza V.Stryker (#41553) üzenetére


PhoenixK
őstag

Nem tudom, hogy memóriakártya-hiba vagy Overscan-probléma.
Egy rossz memóriakártya produkált nekem hasonlót, hogy nem mindig minden volt a helyén.
Ha overscan, akkor azt raspi-config-ban tudod állítani.

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#41555) wassermann válasza V.Stryker (#41553) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ez overscan probléma. Ha van a TV-n vagy monitoron "AUTO" beállítási pont, az helyrehúzhatja. Ha nem, akkor az op.rendszerben vagy a config.txt-ben lehet állítani.

(#41556) kopogo válasza Dißnäëß (#41538) üzenetére


kopogo
tag

köszi :C

(#41557) I02S3F


I02S3F
őstag

Sziasztok!

Munkahelyemen vettünk 4-es pi-okat műanyag tokkal. Nincs rajtuk ki-/bekapcsoló gomb. Nem árt a pi-oknak, hogy fel/le húzzuk a tápot róluk?

(#41558) V.Stryker válasza wassermann (#41555) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

A csík ott van, csak nincs rajta ikon.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#41559) wassermann válasza V.Stryker (#41558) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Bocs most megnéztem tüzetesebben.. Fogalmam sincs mi ronthatta el!

(#41560) body007 válasza V.Stryker (#41558) üzenetére


body007
addikt

ÉS az a csík az a panel vagy csak egy csík? :)
Jobb gombbal ha rákattintasz elő kell jönnie egy menünek, h hozzáadsz dolgokat, etc...

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#41561) wassermann válasza I02S3F (#41557) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ez nem PC, nincs benne ACPI áramkör. Olvass utána, hogy kell.

Nem muszáj kikapcsolni. Néhány wattot fogyasztanak csak

(#41562) Fecogame válasza I02S3F (#41557) üzenetére


Fecogame
veterán

Ha a műanyag tok ilyen, akkor inkább anélkül használjátok, abba csak bemelegszik (nagyon).

Kikapcsolni pedig felesleges, tényleg alig fogyaszt valamit.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#41563) I02S3F válasza Fecogame (#41562) üzenetére


I02S3F
őstag

és wassermann

Köszönöm szépen a felvilágosítást.

Pont ilyen tokban van (más színben). Ezek szerint a benne lévő ventillátor sem segít ezen a melegedésen? :R

(#41564) BalanceR válasza Zirowe (#40400) üzenetére


BalanceR
addikt

Valakinek van tippje, hogy hol lehet most a legolcsóbben egy PI4et megúszni? (1-4GB-ig)
Rohadtul elszálltak, én kb egy éve 16Kért vettem a 4GB verziót angliában, most meg 24+!

[ Szerkesztve ]

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#41565) Zsombe válasza BalanceR (#41564) üzenetére


Zsombe
senior tag

Erre én is kíváncsi vagyok, mert gondolkodom a 3b+ leváltásán.

''Élni annyit jelent, mint nevetni a halálon és belehalni a röhögésbe.'' - Boris Vian

(#41566) UberMutant válasza BalanceR (#41564) üzenetére


UberMutant
őstag

angliában is ennyibe kerül.

[ Szerkesztve ]

(#41567) elmo válasza BalanceR (#41564) üzenetére


elmo
aktív tag

A MálnaPC oldalán 15.000Ft a 2 GB-s modell (igaz, + szállítás, igaz, most épp nincs raktáron).

Szerk.: ja elnézést, látom 4GB-ost írsz, az tényleg 22.000. :(

[ Szerkesztve ]

(#41568) BalanceR válasza elmo (#41567) üzenetére


BalanceR
addikt

Igen az egyik, 2GB-os Pi4ement náluk vettem kb másfél éve valami akcióban, szállítással volt 11K...
És én még azt hittem, hogy jön az aranykor, és valóban 20-30 dollárért lehet majd kapni, erre felment mindnek az ára nem is kicsit.
Bár nem csak a Raspi ára szállt el, Orange Pi / Banana pi ugyan ez... :W

[ Szerkesztve ]

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#41569) madrac válasza PistiSan (#40569) üzenetére


madrac
őstag

logból nem lehet kiindulni és arra kitalálni valami action scriptet?

(#41570) body007 válasza BalanceR (#41568) üzenetére


body007
addikt

Én ebből az alis store-ból szoktam venni. De most nincs náluk se 4 GB-s

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#41571) Keem1 válasza BalanceR (#41568) üzenetére


Keem1
addikt

Általános anyaghiány van az elektronikában. Ami van, az horror árú. Van olyan videokártya, ami 2 éve 300 ezer volt, most 600e-1M :Y
A Pi4 még egész jól tartja az árát, én másfél éve is 23-ért vettem itthon, tehát most csak egy ezressel drágább.

(#41572) Shummo


Shummo
aktív tag

Sziasztok.
Olyan kérdésem lenne felétek, hogy mivel oldható meg, hogy egy olyan mappában ( aminek az OWNERje a PI) ha új mappát hozok létre akkor az már alapból a GROUP által irható módon jöjjön létre , és ne kelljen mindig permissiont állítani rá(chmod 775).

Jelenleg csakaz OWNER által írható, ami azért nem jó, mert a sambat más userekkel használják, amik a GORUP része, de így nem tudják irni, a Qbittorent (PI user) által létrehozott mappákat/fájlokat.

Köszönöm

(#41573) body007 válasza Shummo (#41572) üzenetére


body007
addikt

A samba user nem egyenlő a linux user-al!

Van pár módszer, h tudjanak írni a smb megosztásba, pl. felsorolod a smb.conf-ba a user-eket:

valid users = mari, sanyi, béla, ...
Ők samba user-ek!

Meg azt is megmondhatod, h a milyen joggal készüljenek a könyvtárak:
create mode = 0660
directory mode = 0770

Van 1000 leírás a samba-ról, pl.: itt egy

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#41574) Keem1 válasza Shummo (#41572) üzenetére


Keem1
addikt

Azon kívül, amit fentebb már olvashattál, én a linux usereket (amiknél persze kell a kooperáció) közös groupba léptettem be (users).
Nálam egy új user nem a user1:user1 féle, Debian típusú, névvel azonos primary groupba kerül, hanem így: user1:users.
De pl:
- pi:users (a pi:pi helyett)
- qbtuser:users (a qbtuser:qbtuser helyett)

így ha egy folder tulajdonosa: qbtuser:users és a permissionje 0770, akkor tudja írni-olvasni a qbtuser és a pi is (az egyik a tulaj, a másik a group tagság miatt).
Ez, ahogy fentebb már felhívták a figyelmed, nem samba, hanem helyi permission, de a samba-n kívül ennek is stimmelnie kell.
Viszont, ha a qbtuser primary groupja a users, akkor az általa kreált (letöltött) fájlok is ezzel a grouppal jönnek létre, tehát az ugyanebbe a groupba tartozó userek is elérik.

Ha konzekvensen a linux usereket, groupokat használod samba-n is, nem lesz probléma.

Fontos: ahhoz hogy az elvárt biztonság ne csökkenjen, csak azt léptetem be a users groupba, akit feltétlenül szükséges, ahol meg magasabb biztonság kell, oda eleve elevated user/group kerül megadásra, pl. valami password file esetén (pölö) root:root 0774.

Tehát az említett qBitTorrent fájlok helye:
pi@pistacio:/media/hdd/Torrent $ ls -l
összesen 20
drwxrwxr-x 2 qbtuser users 4096 febr 1 2020 incomplete
drwxrwxr-x 6 qbtuser users 4096 ápr 25 21:55 qbtDownloads
drwxrwxr-x 2 qbtuser users 4096 ápr 25 15:17 qbtTorrents
drwxrwxr-x 2 qbtuser users 4096 máj 1 2020 qbtWatch
drwxrwxr-x 2 qbtuser users 4096 ápr 6 2020 Torrentfiles

[ Szerkesztve ]

(#41575) hunaqua


hunaqua
addikt

Elnézést ha volt már mostanában. Az Rpi4 Libreelec Matrix alatt működik már a HDR?

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#41576) bala6120 válasza hunaqua (#41575) üzenetére


bala6120
senior tag

Igen.

(#41577) kutga válasza kutga (#41551) üzenetére


kutga
nagyúr

Ma reggel feltettem egy Lite verziót. Beállítottam mindent, egyelőre elég lesz.

Let the Zone take me if I am.

(#41578) hunaqua válasza bala6120 (#41576) üzenetére


hunaqua
addikt

Köszönöm!

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#41579) Polemius válasza body007 (#41570) üzenetére


Polemius
aktív tag

Innen miért éri meg? Úgy látom, drágább, mint az európai webshopokban. Vagy én nézek be valamit? :F

(#41580) body007 válasza Polemius (#41579) üzenetére


body007
addikt

Én zero W-ket vettem onnan, az olcsóbb volt :B

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#41581) Márton


Márton
nagyúr

Üdv,
A Pi3 tökéletesen viszi a 3D bluray iso-kat? Tehát megvan a fhd/szem minőség, kadenciahelyesen, kontraszt is rendben, nem fagy, akad, stb?
köszi!

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#41582) Shummo válasza Keem1 (#41574) üzenetére


Shummo
aktív tag

Köszönöm a választ. Próbálom értelmezni és alkalmazni. Nálam pi:pi a tulajdonos. és a PI groupbe vannak belerakva SMB USERek. Ez szerintem ugyanaz mint a te megoldásos.

Viszont amit a PI user hoz létre, azt a group résztvevői csak olvasni tudják :(

(#41583) jézusom válasza Márton (#41581) üzenetére


jézusom
addikt

Hali! Nem akarok károgni, én is használok pit, de lejátszásra inkább android box!

(#41584) wassermann válasza Márton (#41581) üzenetére


wassermann
Topikgazda

"The video controller can generate standard modern TV resolutions, such as HD and Full HD, and higher or lower monitor resolutions as well as older NTSC or PAL standard CRT TV resolutions. As shipped (i.e., without custom overclocking) it can support the following resolutions: 640×350 EGA; 640×480 VGA; 800×600 SVGA; 1024×768 XGA; 1280×720 720p HDTV; 1280×768 WXGA variant; 1280×800 WXGA variant; 1280×1024 SXGA; 1366×768 WXGA variant; 1400×1050 SXGA+; 1600×1200 UXGA; 1680×1050 WXGA+; 1920×1080 1080p HDTV; 1920×1200 WUXGA.[79]
Higher resolutions, up to 2048×1152, may work[80][81] or even 3840×2160 at 15 Hz (too low a frame rate for convincing video).[82] Allowing the highest resolutions does not imply that the GPU can decode video formats at these resolutions; in fact, the Raspberry Pis are known to not work reliably for H.265 (at those high resolutions),[83] commonly used for very high resolutions (however, most common formats up to Full HD do work).
Although the Raspberry Pi 3 does not have H.265 decoding hardware, the CPU is more powerful than its predecessors, potentially fast enough to allow the decoding of H.265-encoded videos in software.[84] The GPU in the Raspberry Pi 3 runs at higher clock frequencies of 300 MHz or 400 MHz, compared to previous versions which ran at 250 MHz"

forrás: [link]

[ Szerkesztve ]

(#41585) Troy. válasza afi0903 (#39641) üzenetére


Troy.
addikt

Rákeresve a topikban, többen Sharkoon Swift Case Pro külső merevlemez házat használnak. Működik megfelelően a RPi 4-gyel?

.

(#41586) Márton válasza jézusom (#41583) üzenetére


Márton
nagyúr

Köszi, de azok jellemzően nem tudnak framepacked 3D mvc-t, fullhd/szem minőséggel.
Ha mégis, az már a 40-50ezres kategória..

Wasserman: ezzel most mit akartál pontosan mondani? Egy Pi2-n is használom ezt a 3D módot és ahogy olvasom a 3 is tudja, csak a 4 már nem.
Kérdésem inkább arra irányult, hogy rendesen tudja-e?
(kadenciahelyesen, kontraszt is rendben, nem fagy, akad)

Nehogy érjenek vásárlás után meglepetések.

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#41587) wassermann válasza Márton (#41586) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nincs személyes tapasztalatom, ezért próbáltam a hivatalos leírással segíteni.

A Pi 4 egyébként valószínűleg még ezért nem tudja, mert picit más a belseje (pl. két HDMI-je van) és még nincs hozzá optimalizált lejátszó.

(#41588) Márton válasza wassermann (#41587) üzenetére


Márton
nagyúr

Tudom, használom a 2 hdmi-jét :)
De ahogy olvasom nem is fogja tudni, kár rá várni.
Pi2-m is, van egyedül a Pi3-ról kevés az infóm.

Pi-ből sosem elég :D

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#41589) wassermann válasza Márton (#41588) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Pi 3 és 4 között gazán csak a RAM-ban van nagy különbség (a magon kívül):

Raspberry Pi 4: CPU and RAM
Broadcom BCM2711, Quad-core Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit SoC @ 1.5GHz
1GB, 2GB, or 4GB LPDDR4-3200 SDRAM (depending on model)

Raspberry Pi 3B+: CPU and RAM
Broadcom BCM2837B0, Quad-core Cortex-A53 (ARMv8) 64-bit SoC @ 1.4GHz
1GB LPDDR2 SDRAM

(#41590) Fecogame válasza wassermann (#41589) üzenetére


Fecogame
veterán

Azért a valós gigabites portot és az USB3-at se felejtsük el :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#41591) Márton válasza Fecogame (#41590) üzenetére


Márton
nagyúr

És a 4k/60p kimenetet se..
A vas tudná a 3d-t, nyilván, csak nagy meló az implementálása, vagy valami nem elérhető a fejlesztők számára. Pedig sok 3d fan van még rajtam kívül..

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#41592) body007 válasza wassermann (#41589) üzenetére


body007
addikt

Raspberry Pi 4 B (Broadcom BCM2711) vs. Raspberry Pi 3 B+ (Broadcom BCM2837B0)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#41593) Márton válasza body007 (#41592) üzenetére


Márton
nagyúr

;]

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#41594) wassermann válasza Fecogame (#41590) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nyilvánvaló persze, hogy a Pi4 korszerűbb!

Én inkább arra világítottam volna rá, hogy közel sincs akkora ugrás a Pi3 és 4 között (mindkettő: Quad-core, 64bit, 1,4-1,5MHz), mint a korábbi verziókhoz hasonlítva...

(#41595) Nabuka11


Nabuka11
csendes tag

Sziasztok!

Van egy Pi 4-em, rajta Libreelec, azon Netflix és HBO Go addonok. A napokban költöztem, és miután az új helyen összeraktam a cuccot nem akar lejátszani semmit sem Netflixről, sem HBO GO-ról. Előtte minden tökéletesen működött, gondoltam visszaállítok egy régebbi backupot, de így sem megy sajnos. Miután kiválasztom bármelyik tartalmat elkezd tölteni, megjelenik a jobb felső sarokban a kis lejátszás ikon és a tartalom címe, majd eltűnik és hibaüzenet nélkül egyszerűen csak nem kezdi el a lejátszást. Másnak is van ilyen problémája esetleg, csak nem találtam releváns infót vagy ez csak nálam probléma? Esetleg valakinek van ötlete arra, hogy mit tegyek, hogy megint jó legyen a cucc?

(#41596) csubyy válasza Nabuka11 (#41595) üzenetére


csubyy
tag

Szolgáltató? Változott?

(#41597) Nabuka11 válasza csubyy (#41596) üzenetére


Nabuka11
csendes tag

Igen, Digi volt, Vodafone lett.

(#41598) wassermann válasza Nabuka11 (#41597) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Kérdezz rá náluk, mert ha jól emlékszem csomagfüggő mit engednek át!

(#41599) Nabuka11 válasza wassermann (#41598) üzenetére


Nabuka11
csendes tag

És ha elmagyarázom nekik mi az a Kodi addon, akkor érteni fogják? :D

(#41600) madrac válasza wassermann (#41589) üzenetére


madrac
őstag

Azért az 1db USB2 sebesség amin osztozik minden külvilági kapcsolat, a leggyengébb pontja a 3-asnak szerintem. Szerintem ennek is köszönhető, hogy szinte nem lehet úgy TV adást felvenni vele, hogy ne legyen tele hibával, nem hogy párhuzamosan több mindent csinálni ilyenkor vele. TV felvételkor egyszerre viszi a sávszélességet a tuner és a HDD is.
Adatmásolás hálózaton (LAN+HDD sávszél) max. 10-15MB/s

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.