Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41751) adika4444 válasza Keem1 (#41746) üzenetére


adika4444
addikt

A RPI-ből lehet csinálni BT hangszórót, egy ismerősöm évek óta így oldja meg a háttérzenét. Vannak kész megoldások, de egy egyszerű konfigmódosítással meg lehet oldani, hogy BT hangkeltőnek mutassa magát az eszköz.

Ha viszont már audio kérdés. Nem kifejezetten RPI specifikus, de úgy látom, itt a legnagyobb az esély valami megoldásra, és ha beválik, a végén RPI lesz belőle Raspberry-PI OS-sel.

Adott egy Windows-os laptop (Windows 10), illetve az itthoni hálózat. Fel van rá telepítve a Virtual Audio Cable, ez egy virtuális hangkártyát hoz létre. Adott még egy Debian-os gép (később ehelyett lesz a RPI), amit hangszórónak használnék.
Kérdés: Hogy tudnám mindenféle titkosítás nélkül, UDP alapon, a lehető legkisebb késleltetéssel áttolni a virtuális kártyára érkező hangot?
Köszi!

[ Szerkesztve ]

üdv, adika4444

(#41752) Aryes válasza Tyson5 (#41748) üzenetére


Aryes
nagyúr

Rádiót hallgatni több, mint tökéletes a gyári audio jack kimenet, a cigam által javasolt beállítással! Régebben simán erősítőre dugva filmet is néztünk, zenét is hallgattunk róla, bár én igénytelen vagyok, telefonról is gyári fülhallgatóval szoktam zenét hallgatni. Amúgy zenész vagyok. :DDD

(#41753) shtirley válasza Tyson5 (#41745) üzenetére


shtirley
tag

Ha már a RPi megvan, szerintem próbálj ki egy headless internet rádiót, aminek csak kiegészítő funkciója a Spotify lejátszás, de sokkal több funkciót kapsz vele.
Én a moOdeaudio-t használom rég óta és imádom.

(#41754) ferzoli válasza 0519 (#41743) üzenetére


ferzoli
Ármester

Valami más lehetett, max hangerőn szól a dac, tök mindegy hogy állítgatom a hangerő csúszkát, némítani se lehet. :)
Közben leesett, átállítom software mixerre akkor megy a hangerő csúszka.

[ Szerkesztve ]

(#41755) Tarokk79 válasza 0519 (#41741) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Van egy másik PI4-em is csak az 8GB-os. Pont egyszerre frissítettem őket. Átmásoltam az azon lévő adatokat, de most egy fekete képernyő jön elő, ahol tudok írni, de semmi más.

(#41756) 0519 válasza Tarokk79 (#41755) üzenetére


0519
senior tag

Mi van azon a fekete képernyőn? Be tudod ide illeszteni?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#41757) Tarokk79 válasza 0519 (#41756) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Semmi egy teljesen fekete képernyő, a bal felső sarokban egy kurzor villog.

(#41758) 0519 válasza Tarokk79 (#41757) üzenetére


0519
senior tag

A config.txt és cmdline.txt megfelelően konfiguráltad a FAT partíción?
Be van állítva, hogy honnan bootoljon?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#41759) Tarokk79 válasza 0519 (#41758) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Tuti nem :(:
cat cmdline.txt 
console=serial0,115200 console=tty1 root=PARTUUID=c4a4c4d4-02 rootfstype=ext4 elevator=deadline fsck.repair=yes rootwait quiet splash plymouth.ignore-serial-consoles
A config-txt-ben, ami nincs kikommentezve:
disable_overscan=1
dtparam=audio=on
[pi4]
dtoverlay=vc4-fkms-v3d
max_framebuffers=2
[all]
Gondolom a partuuid-t kellene átírni, de nem tudom még mire.

(#41760) 0519 válasza Tarokk79 (#41759) üzenetére


0519
senior tag

!Elismerem a hibámat. Nem voltam elég szájba rágós!

Csak másik linuxos gépre (működő oprendszerrel) dugva tudod megnézni a partíció nevét/azonosítóját.
sudo blkid parancs megadja a választ.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#41761) Tarokk79 válasza Tarokk79 (#41759) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Köszi, ment:
sudo blkid -o export /dev/mmcblk0p2 | grep PARTUUID
Most legalább elindult :D.

Én is kicsit átgondolhattam volna, mielőtt írok :).

[ Szerkesztve ]

(#41762) .Farkas.


.Farkas.
tag

Sziasztok.
Adott egy RPI4 (4GB) Raspbiannal + egy 500as ADATA SSD kulso rackben.
Ezt szeretnem hasznalni NAS-nak.
Raspbian + Qbittorrent + Plex telepitve van.
Qbittorrent siman tolt 30MB-al (300as net).
Viszont ha le akarom jatszani a TV-n 4K HDR filmet (direct play Plexben) 6masodperc utan megall es csak bufferingol. (probaltam ugy is hogy Qbittorrent-et kilottem).
Ugyan ezt csinalja ha sima MiniDLNA-an osztom meg..
Valakinek van otlete mit tudnek megnezni?

(#41763) 0519 válasza .Farkas. (#41762) üzenetére


0519
senior tag

Hogyan kötötted össze a Pi-t a TV-vel? Vezeték v Wifi?
Ha Wifi, szerinted bírja a Wifi hálózat a szükséges adatátvitelt?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#41764) .Farkas. válasza 0519 (#41763) üzenetére


.Farkas.
tag

Ugyanabban a routerben vannak dugva. (Asus AC65P)

(#41765) Patice válasza .Farkas. (#41764) üzenetére


Patice
nagyúr

Mekkora fájl? TV megeszi a HDR-t?
A TV-re mennyire friss a Plex kliens?

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#41766) golya87 válasza WaterWave (#41749) üzenetére


golya87
őstag

Én néztem már múltkor is a hibádat. Tvheadend szerverem volt, DVB-T és DVB-S tunerrel, de HDHomerun-hoz még nem volt szerencsém. Pláne mostmár, hogy egyik sem áll rendelkezésre, azt sem tudom neked megmondani, hogy hogy kellene megbizonyosdni arról, hogy most a HDHomerun-hoz nem csatlakozik a Tvheadend, vagy csak szimplán a muxokat rosszul vetted fel.
Digi topikban, vagy a TV-ről nem leshető le legalább egy mux teljes konfiggal?

(#41767) Tyson5 válasza cigam (#41747) üzenetére


Tyson5
tag

Ma megcsináltam a spotifyt a raspberryvel. Nem értem miért mondták, hogy nagyon rossz a beépített hangkártyája, semmi különbséget nem vettem észre a laptopommal összehasonlítva. Már csak ki kell húzni a netet a műhelybe, mert ott elég instabil a wifi.

(#41768) Keem1 válasza Tyson5 (#41767) üzenetére


Keem1
addikt

Ezért érdemes előbb mindent kipróbálni :C
A kábel kihúzása ehhez képest már csak gyerekjáték. Csak pár méter cat6 kábel, egy krimpelő meg két darab RJ45 csati.

(#41769) Tyson5 válasza Keem1 (#41768) üzenetére


Tyson5
tag

30 méter kábel, 2 szobán keresztül átvezetni és a kerten keresztül be a műhelybe :D Jobb lenne a wifi csak borzasztóan gyenge a jel kint

(#41770) Keem1 válasza Tyson5 (#41769) üzenetére


Keem1
addikt

Én anyáméknál nagyobb szerencsével jártam. Szintén kb. 30 méter kábel, de a routernél felvittem a kábelt a padlásra, ott végighúztam a "nyári konyha" kezdetéig, padlásról ki, és pár méter kifeszített drótkötélen rögzítve. Az se volt semmi, de legalább a lakótéren keresztül nem kellett kábelt huzogatni :DDD

Esetleg mit szólsz egy repeaterhez? Én végül azt is megcsináltam, két repeater és a kert is le van fedve wifivel.

[ Szerkesztve ]

(#41771) wassermann válasza Tyson5 (#41767) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A kábel-fektetésnél nem egyszerűbb egy USB-be dugható Wifi-adapter, aminek nagy antennája van?

(#41772) WaterWave válasza golya87 (#41766) üzenetére


WaterWave
veterán

Rájöttem a hibára...
eleve ha simaként futtatod a dockerben a tvheadet, akkor 172-es ip-vel az életbe nem fogja megtalálni a muxhoz tartalmazó csatornát.
Magyarán a docker belső hálózatát kell használni (1 pipa lehetőség), akkor viszont már jó.
Viszont ami tvmosaicnál működik a cccam (oscam), itt nem megy, szóval egyelőre parkolópályára raktam.

• PlayStation 5 • PSN: waterwave0122 • Thinkpad X1 Yoga • LG 48 OLED C1 • Samsung Galaxy S9+ • Tp Link AX6000 • Marantz SR8015 AV Receiver • Synology Nas 718+ 6GB • Klipsch R-28F 7.1.2 Dolby Atmos •

(#41773) golya87 válasza WaterWave (#41772) üzenetére


golya87
őstag

Nekem ment az oscam. Az oscam konténer is azonos 172-es hálózaton van, mint a tvheadend?

(#41774) cigam


cigam
félisten

Aki már készített rsync szervert, az átfutná ezt? Kellene még valamit beállítani?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41775) sonar válasza cigam (#41774) üzenetére


sonar
addikt

Én ezt a secret file megoldást még sosem használtam, mert csak linuxos gépek között csináltam és ott ssh kulccsal oldottam meg az authentikálást.

Secret file esetében milyen jogosultsággal jönnek létre a file-ok a serveren?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#41776) cigam válasza sonar (#41775) üzenetére


cigam
félisten

Köszi! Utánnaolvasok az ssh kulcsnak. Amúgy egy Synology menti rá a fontosabb dolgokat:
drwxr-xr-x+ 6 nobody users 4096 jún 25 22:52 .
drwxrwsrwx+ 3 pi users 4096 jún 24 22:06 ..
drwxr-xr-x+ 8 nobody nogroup 4096 jún 25 22:52 Config
drwxr-xr-x+ 4 nobody nogroup 4096 jún 24 22:07 Control
drwxr-xr-x+ 3 nobody nogroup 4096 jún 24 22:39 Guard
drwxr-xr-x+ 5 nobody nogroup 4096 jún 25 22:52 Pool
-rw-r--r--+ 1 nobody nogroup 4096 jún 25 22:52 storage_statistics.db.4
-rw-r--r--+ 1 nobody nogroup 3072 jún 24 22:06 synobkpinfo.db
-rw-r--r--+ 1 nobody nogroup 0 jún 24 22:06 SynologyHyperBackup.bkpi
-rw-r--r--+ 1 nobody nogroup 1674 jún 25 22:52 _Syno_TaskConfig

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41777) sonar válasza cigam (#41776) üzenetére


sonar
addikt

Nekem ezek a nobody.nogroup ownerek nem túl szimpatikusak. (de izlések és pofonok)

Nálam még ezek voltak belőve
Lehet belőle szemezgetni.
/etc/rsyncd.conf

uid = sonar
gid = local-users
use chroot = yes
max connections = 4
pid file = /var/run/rsyncd.pid
log file = /var/log/rsyncd.log
exclude = lost+found/
transfer logging = yes
timeout = 900
ignore nonreadable = yes
dont compress = *.gz *.tgz *.zip *.z *.Z *.rpm *.deb *.bz2
address = 192.168.4.0/24

[share1]
max connections = 2
path = /srv/share1
read only = false
write only = no
list = yes
uid = 1000
gid = 1000

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#41778) cigam válasza sonar (#41777) üzenetére


cigam
félisten

Köszi!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41779) Tyson5 válasza wassermann (#41771) üzenetére


Tyson5
tag

De egyszerűbb, viszont ha kint vagyok a telefonnal is gyenge a wifi. Vagy repeater kellene, vagy egy már meglévő, régi 2.4GHz-es router a megfelelő választás.

Mostanában sűrűn vagyok kint, de biztosan lesz időszak, amikor hetekig, hónapokig nem fogom használni a raspit. Ti hogy oldanátok meg a kikapcsolását? Nem szeretném, ha 2-3 héten keresztül, vagy télen 2 hónapig is feleslegesen bekapcsolva maradna. Egyenlőre csak kihúzom a tápot, de az elég barbár megoldás.

(#41780) kutga válasza Tyson5 (#41779) üzenetére


kutga
nagyúr

Digitális időzítő kapcsolóval.

Let the Zone take me if I am.

(#41781) wassermann válasza Tyson5 (#41779) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Én egy kapcsolós elosztóba dugva használom. Le se állítom a szoftvert, nem vacakolok: kikapcsolom az elosztón a világító piros kapcsolót. Nem szakszerű, de évek óta bírja :-)

(#41782) cinemazealot válasza Tyson5 (#41779) üzenetére


cinemazealot
addikt

A Pi-t szoftveresen le lehet kapcsolni, bekapcsolni viszont csak úgy, ha leállás után el- majd visszakapcsolod alatta a tápot. A szoftveres lekapcsolásra több megoldás is van, a lényeg, hogy az még a táp lehúzása előtt történjen meg, máskülönben egy félbeszakított írás hazavághatja a memória kártyát.

A legönműködőbb megoldás szerintem az lenne, ha bogozol a Pi-re egy 2 csatornás optocsatolós relémodult, amin az egyik relé egy nyomógombról, majd bekapcsolást követően az egyik GPIO lábról öntartó bekötéssel biztosítja a Pi működtetéséhez szükséges 5 V-ot, a másik pedig a felokosítani kívánt régi erősítődnek akár a 230 V-ját. Így a bekapcsoláshoz elég egy nyomógomb megnyomása, kikapcsoláshoz pedig elég ha szoftverből poweroff-olod a Pi-t. A lényeg, hogy a kiválasztott GPIO tüske poweroff után elengedje a relét (de semmiképp sem előtte), így rögtön kikapcsolás után el is veszi a tápfeszt. Tehát visszakapcsolni ismét elég a nyomógomb.

#41781 wassermann
Bátraké a szerencse. :D

[ Szerkesztve ]

(#41783) UberMutant válasza cinemazealot (#41782) üzenetére


UberMutant
őstag

vagy a kettő kombinációja: lekapcsolja egy shutdownnal majd áramtalanítja a wifis okosdugasszal.

(#41784) Aryes válasza cinemazealot (#41782) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nagyon jó ez a terv, annyival egészíteném ki, hogy a kikapcsolást is meg lehet oldani nyomógombbal, egy egyszerű script segítségével, ráadásul pont a pi3-on van egy olyan lehetőség, hogy áramtalanítás nélkül is fel lehet ébreszteni, akár ugyanazzal a gombbal, amivel kikapcsolod. Ezt használom is a retropie gépemen shutdown/start gombnak. Tehát ezzel akár azt is meg lehet csinálni, hogy a pi folyton áram alatt legyen, csak az erősítőt kapcsolod relével

Van egy pin, amelyik állapota a processzor "halt" állapotában változik, fejből nem tudom melyik, talán valamelyik SPI láb, ezt szokták a táp vezérlésére használni. Mikor fut a proci, a láb "high" állapotú, mikor leáll, "low"-ra vált, minden külön script nélkül.

A legelegánsabb megoldás szerintem az lenne, hogy csak 1db be és kikapcsoló gomb lenne, egy kétáramkörös nyomógomb. Az egyik áramkör az öntartó relét élesztené, a másik kör pedig a pi shutdown pin-jét húzná földre. :)

[ Szerkesztve ]

(#41785) cigam


cigam
félisten

Mert a wifis okos dugasz, vagy az időzítő kapcsoló nem fogyaszt? Mennyivel biztonságosabb ha azok maradnak feszültség alatt?
A "halt" tartásához kell hogy menjen a tápellátás.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41786) Attici


Attici
őstag

Raspberry Pi OS Lite-ra milyen fájlkezelőt lehet telepíteni?
Vagy hogy kellene beállítani, hogy sftp-n keresztül a total commandernek legyen jogosultsága fájlt törölni?

[ Szerkesztve ]

"Minden, ami a “DE” előtt elhangzik, lényegtelen."

(#41787) cigam válasza Attici (#41786) üzenetére


cigam
félisten

- Ismerkedj meg a jogosultságokkal.
- Pontosan mit, honnan szeretnél törölni?
Amúgy van mc ami egy kétablakos fájlkezelő. De ha olyan felhasználóval futtatod aminek nincs joga törölni, azzal sem fog menni. Sanszos, hogy ezért nem megy sftp-n keresztül sem.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41788) Attici válasza cigam (#41787) üzenetére


Attici
őstag

Ext4-es külső hdd-ről szeretnék törölni, mert a transmission úgy csinált mintha letörölte volna, de tc-n keresztül látom hogy ott vannak. De az meg nem enged törölni.
Ezekkel a jogosultságokkal problémáim van, mert nem értek a linuxhoz.

"Minden, ami a “DE” előtt elhangzik, lényegtelen."

(#41789) cigam válasza Attici (#41788) üzenetére


cigam
félisten

Ez nem linuxspecifikus, Windows alatt (NTFS) is létezik, csak sokan adminként használják, így ritkán ütköznek bele. Érdemes utánna olvasni, mert a jövőben is szükséged lehet rá.

Konfigurációs problémának tűnik. Kinek a nevében fut a transmission, és mik a mappa jogosultságai?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41790) elmo válasza Attici (#41788) üzenetére


elmo
aktív tag

A TC nem dobja fel, hogy "adminként törölni"?

Amúgy jogosultságokról röviden kérlek a [Linux parancsok, kezdőknek] chmod szekciót olvasd el.

(#41791) cigam válasza elmo (#41790) üzenetére


cigam
félisten

Hálózati megosztáson? Meglepne.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41792) Attici válasza elmo (#41790) üzenetére


Attici
őstag

Nem dobja fel, de végre beállítottam a mappát 777-re és így már kezeli!
Köszi! :R
Sajnos tc-n keresztül továbbra sem láttam, hogy mi mennyi helyet foglal ezért a mc-t is felraktam. Tiszta Norton Commander feeling! :DDD Köszi cigam! :R

"Minden, ami a “DE” előtt elhangzik, lényegtelen."

(#41793) elmo válasza cigam (#41791) üzenetére


elmo
aktív tag

Jogos, sorry.

(#41794) Polemius


Polemius
aktív tag

Azt írják (több helyen), hogy érdemes másik usert létrehozni és törölni a Pi usert (biztonsági okokból).
De felmerült bennem a kérdés:
Ha törlök egy usert, akkor mi történik azon fájlok jogosultságával, amelyeknek ő volt a tulajdonosa?
Ki lesz a törölt user helyett a tulajdonos?

Kapcsolódó: sudo-val létrehozott dolgoknak ki a tulaja? A user vagy a root? Egyáltalán, hogyan lehet megnézni valaminek a tulajdonosát?

[ Szerkesztve ]

(#41795) cigam válasza Polemius (#41794) üzenetére


cigam
félisten

Miért kellene törölni? Dőreségnek tűnik az egyetlen admin user-t kitörölni a rendszerből.
Készíts egy mezei felhasználót, akinek nincsenek emelt szintű jogosultságai, és használd azzal.
A fájl jogosultságai, és tulajdonosa megmarad, nem változik. Az ext fájlrendszerben a felhasználó/csoport egyedi sorszámát tárolja. Lásd ls -n
Vagyis ha törlöd pl. a pi user-t (1000) ugyanúgy megmarad a fájl jogosultsága az 1000-es azonosítójú felhasználóra, mégha nem is létezik a rendszeredben. Később egy új user létrehozásakor, vagy a véletlenül törölt pi user létrehozásakor megadhatod az user id-t, aminek egyeznie kell a régivel. pl. sudo useradd -u 1000 Béla
Ekkor már a Béla lesz ezeknek. fájloknak a tulajdonosa. Persze ha már létezik ilyen azonosító, akkor hibát fogsz kapni.
Mivel a parancs a másik emelt szintű user nevében fut le, értelemszerűen az emelt szintű user tulajdonába kerül. pl. sudo touch teszt1 hatására egy root tulajdonú fájl jön létre:
-rw-r--r-- 1 root root 0 jún 29 12:31 teszt1

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41796) body007 válasza cigam (#41795) üzenetére


body007
addikt

Volt erről vita régebben (nem a pi nevű felhasználó törléséről hanem a rendszer biztonságáról). Konkrétan, h a root-nak nem lehet jelszót beállítani. Kicsit utána keresgéltem akkoriban és az a konklúzió jött le, h ez ilyen ha nem tetszik lehet másik disztrót nézni, tessék továbbhaladni :D
Ez csak eszembe jutott így a biztonságról :B

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#41797) sztanozs válasza body007 (#41796) üzenetére


sztanozs
veterán

rootnak nem lehet jelszót állítani, viszont belépni sem lehet vele. Emelt jogú tevékenységeket sudo-val lehet csinálni...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#41798) body007 válasza sztanozs (#41797) üzenetére


body007
addikt

Emelt jogú tevékenységeket sudo-val lehet csinálni... - igen, jelszó megadása nélkül :D

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#41799) sztanozs válasza body007 (#41798) üzenetére


sztanozs
veterán

sudo-nál mindig a futtató user jelszava kell, nem a root-é :DDD
Ha szeretnél (mindig) jelszót kérni a sodo-hoz, akkor az /etc/sodoers fájlba be kell rakni a következő sort:
Defaults timestamp_timeout = 0

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#41800) body007 válasza sztanozs (#41799) üzenetére


body007
addikt

Hátööö, én arra gondoltam, h: sudo su
és mindenféle jelszó nélkül kapok root terminált :B

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.