Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40451) jézusom válasza Roklif (#40450) üzenetére


jézusom
addikt

Szia!
Én nem vagyok nagy májer, de pi4 4GB-on fut az OMV, elvileg már csak applikációként lehet, tehát nekem is a raspberry OS-en. Torrent az külön a qbit, az omv-n meg smb és dlna. Nekem a docker idegen, de sokan úgy használják. Raidet se használok, hanem 2,5 colos hdd kis kÍnai tokban fut, de tápolható usb hubbal. Ha 3,5" Hdd van akkor az eleve tápos házú.

(#40452) UberMutant válasza Roklif (#40450) üzenetére


UberMutant
őstag

ha már úgyis lesz docker, akkor a plex, torrent is mehet abba , sőt a nextcloud is. nekem a dockeres cuccok jobban bejöttek, már csak a frissítés egyszerűsége miatt is.

4 vs 8 GB a pénztárcád dönt, de a 8GB valószínűleg max cache-re lenne használva.

passzív hűtés kell, de aktívat nem igényel.vannak az egyszerű armor casek, 2 alu borda összecsavarozva, tökéletes. [link] pl.

2 USB 3 port van raja.

amúgy gondolkozz el az SD kártya mentes működtetésen, mert ha az SD megáll ( meg fog) akkor az szivattyú. gondolom elcsörög HDDről is, de nyilván egy SSD az elegánsabb.

HDD nél a lekapcsolgatást érdemes kiküszöbölni, mert az nem tesz nekik jót. meg legyen külső tápjuk. ha nem zavar , hogy ott lógnak a vinyók, akkor válaszd azt a bekötést, ami neked tetszik. (persze lehet, hogy nem értettem, mire gondolsz internal external alatt)

(#40453) cigam válasza Roklif (#40450) üzenetére


cigam
félisten

Szerintem ez kb mindenre válaszol.
- ha nem használod desktop-ként, felesleges a 8GB
- elég a HDD (Még mindég olcsóbb mint az SSD, viszont ha szempont hogy hangtalan legyen ...)
- felesleges mindenféle plusz hűtés. Amit felsoroltál nem fogja kihajtani a lelkét, de egyéni ficam kérdése. Aktív hűtés meg végképp felesleges.
- Mármint ház? Pénz/ízlés kérdése. Nekem pl. 5. éve szabadon van a Pi2, de a 4-hez én ezt venném. SSD panel nélkül olcsóbb.
- Külső lemez is egyéni ficam kérdése. Kolléga nemrég linkelt egy dual házat, az elég pöpecnek tűnt. Mindenképpen külső táposat válassz.
- A raid 1 az nem backup. Bár valóban tükörmásolat készül, de ez csak az egyik lemez meghibásodásakor védi az adatokat. Ha törlöd, vagy egy vírus titkosítja, ugyanúgy ugranak az adatok. A mentés térben és időben külön eszközön van (egy plusz merevlemez a fiók mélyén amit pár hetente rádugsz és egy másik mentés a felhőtárhelyre jó kombináció)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40454) pube111 válasza syrus1006 (#40447) üzenetére


pube111
senior tag

Kodiban is van netrádió, és vpn addon, ami kezeli a nordvpn fiókot is.
Szerintem ebbe a topikba is símán belefér.

(#40455) Roklif válasza jézusom (#40451) üzenetére


Roklif
csendes tag

#40452 UberMutant
#40453 cigam

Köszönöm! Így már menni fog! :R

(#40456) syrus1006 válasza pube111 (#40454) üzenetére


syrus1006
csendes tag

Szuper, köszi a tippet! :)

(#40457) MaCS_70


MaCS_70
félisten

A problémám a következő:

RPI2 és RPI3-asokon futtatok Raspbiant és rajta Kodit.

A gond az, hogy gyakorlatilag minden videó darabos, akadozik. Szinte csak H264 720p-seket nézünk, tehát szerintem nem teljesítménygond, hanem valami beállítási probléma.

Mit ellenőrizzek?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#40458) jézusom válasza MaCS_70 (#40457) üzenetére


jézusom
addikt

Nekem pi4 4GB-on se ment. Igaz én is applikációként tettem fel a kodit, de a menü is akadt, usb-ről egy BD film meg rendesen diavetÍtés volt. De többen csodálkoztak, hogy szÍdom a pi képességeit, szóval gyanÍtom valahogy meg lehet oldani. Próbálj ki egy coreelecet, az rendesen önálló os, droid boxon is úgy a jó.

(#40459) pube111 válasza MaCS_70 (#40457) üzenetére


pube111
senior tag

A raspi+kodi ilyen. Libreelecet tegyél fel! Az abban lévő kodi akadás nélkül fog működni.

(#40460) rosejbli válasza MaCS_70 (#40457) üzenetére


rosejbli
senior tag

A kodi beállításaiban be van kapcsolva a hardveres dekódolás? H264-ben még az elődök is tudják gond nélkül az 1080p-t is.

(#40461) nessh válasza MaCS_70 (#40457) üzenetére


nessh
tag

Próbáld ki esetleg az OSMC-t.
Simán nézek rajta 1080p és 3d filmeket.

(#40462) 0519 válasza MaCS_70 (#40457) üzenetére


0519
senior tag

Állíts be video cachet.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#40463) cigam válasza MaCS_70 (#40457) üzenetére


cigam
félisten

Honnan játszod le? USB? LAN? protokoll? Eseménynaplóban panaszkodik valamire? Akár a rendszer, akár a Kodi naplójában.
Hanyas Kodi/rendszer? GUI van(mármint desktop rendszerként indul, vagy parancssorba botol?) Mi változott amikor elromlott?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40464) Mathiask


Mathiask
senior tag

DietPi + Kodi akadásmentes H264 1080p-vel nálam pi4-en vezetékes hálózaton keresztül NAS-ról.

[ Szerkesztve ]

(#40465) vtomi2 válasza MaCS_70 (#40457) üzenetére


vtomi2
őstag

Nekem Vram növelése megoldotta. Raspi-configban tudod állítani, alapból 64 megán van, 256-al szépen visz majdnem mindent a pi3-mam.

(#40466) jézusom


jézusom
addikt

Nem kötekedni akarok de kÍváncsi vagyok, de UHD HDR megy? HD hang? 1080p azért nem nagy kaland :)

(#40467) rosejbli válasza jézusom (#40466) üzenetére


rosejbli
senior tag


Amúgy igen: link

(#40468) MaCS_70 válasza cigam (#40463) üzenetére


MaCS_70
félisten

Mindenkinek köszönöm a választ!

A részletek:

18.9 Kodi Leia, 10-es Raspbianon. Az OSMC és LibreELEC alapú Kodikkal nincs problémám, ezzel igen. A DietPI sajnos nem vált be, ezért a Raspbian.

Erőforráshiány nincs, 256 MB a VRAM, a Kodi rendszerinfója szerint pár százalék a CPU-használat és bőven van RAM. Etherneten érem el a NAS-on tárolt videót, ami ugye h264 720p. A ténylegesen rendelkezésre álló 90 Mbps sávszélesség sokszorosa a videó bitrate-jének, ami kb. 5 Mbps.

A Kodi grafikus felülettel indul. Az eseménynaplót nem tudom, hol nézzem.

Szerintem mindig ilyen volt. Ez a PI nagyon ritkán megy videolejátszóként, de most kéne neki...

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#40469) Mathiask válasza MaCS_70 (#40468) üzenetére


Mathiask
senior tag

Lehet kevés még a VRAM. Dietpi configjában 320-at javasol Kodi futtatás esetén. Én 512-őt adtam.

(#40470) cigam válasza MaCS_70 (#40468) üzenetére


cigam
félisten

A Kodi grafikus felülettel indul.

Még jó :DDD Én a raspbian-ra gondoltam. Alapból van rajta gui?
Egyrészt nyitsz egy terminált, és kiadod a dmesg parancsot, másrészt vagy a kodi-n belül nézed meg a naplót, vagy $HOME/.kodi/kodi.log útvonalon.

Biztos nem h.265 videók? Milyen konténerbe csomagolt videó? Ellenpróba más konténerbe/codec-el készült videókkal? Így lehetne szűkíteni, hogy a formátum, a codec vagy valami más a baja.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40471) cigam válasza cigam (#40470) üzenetére


cigam
félisten

Ja és egyet másolj át lokálba, így kizárható a NAS-al való kapcsolati probléma.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40472) madrac


madrac
őstag

Rendelt valaki PiHut-ról most november, december környékén sima postával?

(#40473) .wantííd válasza rosejbli (#40467) üzenetére


.wantííd
tag

Ez így ebben a formában nem teljesen igaz. A 4k részével még nincs igazán gond, viszont amint bekerül a hdr a képbe már igen. Linuxon ugyanis még nincs hdr támogatás. Kodi esetében is egy lelkes fejlesztő csinált hdr támogatást viszont az még csak Matrix valamelyik bétájában érhető el, és csak Windowson.

[ Szerkesztve ]

(#40474) MaCS_70 válasza cigam (#40470) üzenetére


MaCS_70
félisten

Jaja, persze, Raspbian Light, csak CLI, semmi X.

.mkv-k a videók, és helyben tárolva is szaggat.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#40475) jézusom válasza .wantííd (#40473) üzenetére


jézusom
addikt

Ez Így nem teljes. Coreelec droid boxon lazán viszi. Ott sem a droidos kodi app!

(#40476) cigam válasza MaCS_70 (#40474) üzenetére


cigam
félisten

Most megnéztem a Scorpions (x.264, mkv konténerben) pöpecül akadásmentesen megy, ráadásul GUI-s verziót futtatok a raspbian-ból.
A naplófájlokat sikerült megnézni?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40477) Vigyorka


Vigyorka
senior tag

Mikor a Kodi szaggatott, leállt nálam akkor egy teljes újra telepítés megoldotta.. (az egész rendszert újra telepítettem.)
(((mkv--t használom)))

[ Szerkesztve ]

Vigyorka

(#40478) cigam válasza cigam (#40476) üzenetére


cigam
félisten

+1 dolog jutott eszembe: Nem tettél fel rá ami plugin-t amit külső cosec/render/bárminek használhat?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40479) bollokcs80


bollokcs80
Korrektor

Szerintetek Pi4 mellé külső torrentes háttértárnak (USB3 házban) van értelme SSD-t rakni HDD helyett?

B.Cs.

(#40480) ReFleXx válasza bollokcs80 (#40479) üzenetére


ReFleXx
addikt

van, mondjuk en ilyen kiselejtezett noti hddket hasznalok es neha kiakad, nincs IO, ilyenkor kell neki 1 powercycle. :DDD

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#40481) _q válasza bollokcs80 (#40479) üzenetére


_q
addikt

Szerintem nincs.

(#40482) bollokcs80 válasza ReFleXx (#40480) üzenetére


bollokcs80
Korrektor

Nekem is egy régi 2.5"-es HDD van most berakva, de csak USB2-es. Jól bírja még, de elég öreg már, félek, hogy kipurcan.

Viszont azt számoltam, hogy hiába tud az USB3 és az SSD is 500 MB/s körül, ha a max letöltési sebességem kb 37 MB/s....

B.Cs.

(#40483) _q válasza bollokcs80 (#40482) üzenetére


_q
addikt

Így van, pont emiatt írtam az előző hozzászólásom én is. Ha csak torrentre akarod használni, ott nem jön ki az előnye, én ezt tapasztaltam. Esetleg ha rendszert futtatsz róla, desktopnak használod ott lehet előnye. Mondom ezt úgy, hogy én SSD-t raktam rendszer alá, mert így ha újra kell húzni a rendszert, akkor a HDD tartalma megmarad, emiatt lehet előnye 2 független tárhelynek.

Amúgy egy HDD USB3.0-án is tud 100MB/s-ot, a LAN 1Gbit-es nettel is közel hasonlót tud, tehát efőlé menni technikailag nincs értelme tárhely sebességben.

[ Szerkesztve ]

(#40484) cigam válasza bollokcs80 (#40479) üzenetére


cigam
félisten

Ha szempont a csendes (valóban hangtalan!) működés, akkor igen.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40485) bollokcs80 válasza cigam (#40484) üzenetére


bollokcs80
Korrektor

Inkább sebesség szempontból érdekelt volna, vinyó se nagyon zörög.

tizen-párezer körül van kb 240-250-es SSD vagy 500 GB vinyó (újonnan, boltból), ezek között vacilálok. :U

B.Cs.

(#40486) Keem1


Keem1
addikt

Srácok, ahogy látjátok, az SSD-m jelenleg 3 partícióból áll: a /boot, a / és a /home (sda1, sda2, sda3). Ez utóbbi azért került ki, hogy ha system reinstall lenne, a home cuccait ne kelljen piszkálni.
Node közben elgondolkodtam. Ha felhajítanám most rá a Raspbian imaget, az lepucolná ezt is? Tehát adtam a kakinak egy ponfot ezek szerint? :U
van bármilyen, a hivatalos ISO-ra épülő módszer, hogy csak a /boot és a / partíciók kerüljenek felírásra, ha tényleg újra kéne az egészet húzni? :R
Az sdb pedig a HDD, ahol 1 GB van ide betéve, a maradék 800 GB-on exFAT partíció van, az nincs felmountolva.

Fájlrendszer Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
/dev/root 79G 9,8G 66G 13% /
devtmpfs 1,8G 0 1,8G 0% /dev
tmpfs 1,9G 16K 1,9G 1% /dev/shm
tmpfs 1,9G 184M 1,7G 10% /run
tmpfs 5,0M 4,0K 5,0M 1% /run/lock
tmpfs 1,9G 0 1,9G 0% /sys/fs/cgroup
/dev/sdb1 916G 407G 464G 47% /media/hdd
/dev/sda1 253M 54M 199M 22% /boot
/dev/sda3 844G 14G 823G 2% /home
tmpfs 378M 0 378M 0% /run/user/1002

[ Szerkesztve ]

(#40487) cigam válasza Keem1 (#40486) üzenetére


cigam
félisten

Tehát adtam a kakinak egy ponfot ezek szerint? :U

Pontosan. Annyit tudsz csinálni, hogy az sdb1-en vagy sdb2-n(a fel nem csatolt exFAT partíció) készítesz egy "home" mappát. Mindent átmásolsz oda, majd utolsó lépésben úgy módosítod az fstab-ot, hogy az sdbx-en létrehozott új "home" mappát csatolja fel a /home alá.
Így visszaírhatod az sda-ra az imag-et, anélkül hogy bármi elveszne a /home-ból.

Nem létezik szelektív image író, mert nem fájlokat mappákat hoz létre, hanem alacsonyabb szinten, szektorról szektorra másolja le az adatokat. Vagyis az image írás olvasás, csak nullákat és egyeseket lát, nem fájlokat, mappákat.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40488) ReFleXx válasza bollokcs80 (#40485) üzenetére


ReFleXx
addikt

folyamatosan menne neked a HDD?

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#40489) Keem1 válasza cigam (#40487) üzenetére


Keem1
addikt

Uhh basszus, ez rossz hír, kár hogy nem kérdeztem rá előbb... :(
Na most már mindegy, vagy az egyik jaasolt megoldásodat, vagy valami mást majd kitalálok, ha szükség lesz rá, de már legalább tudom, hogy az eredeti elméletem fuccsba ment.

Köszönöm! :R

(#40490) bollokcs80 válasza ReFleXx (#40488) üzenetére


bollokcs80
Korrektor

Igen, most is úgy megy. KODI van fent és alatta/mögotte Qbit. Gépen webes felületről berakom a torrentet és TV-n nézem.

Egy gyengébb Hitachi vinyó 2 év után megdöglött a tokban, valószínűleg a Pi3 gyenge tápja is ludas lehetett. Most egy új Pi4-em van, de nem volt más kéznél, csak egy 8 éves, USB2-es külső HDD. Egyelőre hibátlan, de hossszabb távra kellene valami.

B.Cs.

(#40491) ReFleXx válasza bollokcs80 (#40490) üzenetére


ReFleXx
addikt

valszeg ezeket a tizen-párezer körüli hdd-ket el kene engedni, folyamatos üzemre nem a legjobbaka ezek a desktop HDD-k. nekem is bedöglött mar par, de annyira nem itzgat mert noti HDD->SSD upgradebol maradtak meg, masra nagyon ugysem lettek volna mar hasznalva.

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#40492) bollokcs80 válasza ReFleXx (#40491) üzenetére


bollokcs80
Korrektor

Tény, de többet meg nem akarok rákölteni. :) Ha anno vettem volna egy rendes WD-t, lehet, hogy még mindig menne.

[ Szerkesztve ]

B.Cs.

(#40493) ReFleXx válasza bollokcs80 (#40492) üzenetére


ReFleXx
addikt

hát számold ki hogy melyik éri meg, pár évenként venni olcsobbat vagy egyszer dragabbat.

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#40494) MaCS_70 válasza cigam (#40476) üzenetére


MaCS_70
félisten

Még egyszer: mindenkinek köszönöm a segítséget.

A megoldás bántóan triviális volt: valamiért stabil 24 fps volt a beállított ráta. (Hogy mitől, arról fogalmam sincs...) Furcsa, de 30-at nem tudtam beállítani, csak 60-at, azzal viszont jól, akadásmentesen megy minden fájlom lejátszása.

BÚÉK!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#40495) Tarokk79


Tarokk79
aktív tag

Sziasztok,

Gondolkoztam azon, hogy RPI4-et egy külső HDD-vel használnék a szüleimnél a kövekezőkre:
- A NAS-omról rsync-kel lemeteném naponta a fontosabb adatokat rá.
- Felcsatolnék (Win 10-re) egy könytárat, ahová lementeném a fényképeiket, fontosabb dokumentumokat.
- A jövőben egy-két torrent letöltést is szeretnék majd távolról indítani.
- Ddns-t frissíteni, hogy elérjem távolról.
- Tv-n esetleg le tudjam játszani videókat a felcsatolt HDD-ről.
Preferálnám, hogy dockerben futtassak az alkalmazások pl. qbittorent.
Oprendszernek OMV-re, vagy valami debian alapú rendszerre gondoltam.

Ez így oké? Melyik verziót vegyem meg? Hol érdemes megvenni? Milyen hűtést/házat ajánlotok? Esetleg van HDD-kről tapaszalatotok? Milyen OS-t érdemes felrakni?

Előre is kösz

(#40496) solti válasza Tarokk79 (#40495) üzenetére


solti
senior tag

Sima raspberry os erre tökéletes, nem kell szerintem OMV. Passzív armor házzal is menne, nem tűnik túl számításigényesnek amiket írsz.
A pit ott vedd meg ahol olcsó ahogy a házat is meg a tápot is. Ha nem tervezel grafikus felületet használni (márpedig erre nem kell), akkor szerintem az alap 2 gigás pi4 is elég.
HDD-re itt az a mondás, hogy praktikusabb külső tápos USB hubba dugni (vagy külső tápos hdd-t használni ezt már csak én teszem hozzá). SSD-t én erre a célra nem tennék be, kivéve ha van feleslegesen 😉

(#40497) _q válasza Tarokk79 (#40495) üzenetére


_q
addikt

Rasbian OS-re mehet fel az OMV5. Én is NAS-ra használom, szekrényben szellőzés nem annyira megoldott, ezért én armor case hűtéssel üzemeltetem. 1 GB-ot használ a teljes rendszer. Én 4 GB-osat vettem az időtállóság miatt, de szerintem elég a 2 GB-os verzió is és használható arra, amire szeretnéd.
USB3.0-ról megy a 2.5"-es laptop HDD. 3.5" esetén már kell külső tápos verzió. Én ugreen-t használok USB3.0 és 3.1-est.

Szerk.
Persze lehet OMV nélkül is, ahogy #40496solti írja, az OMV csak egyszerűbb beállítást tesz lehetővé, van akinek megéri van akinek felesleges. Szerintem is ahol olcsóbb ott vedd.

[ Szerkesztve ]

(#40498) Tarokk79 válasza _q (#40497) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Köszönöm, akkor ha jól értem, hogy a 2,5"-osnál lehet még USB-ről táplálni, de ajánlott a külső betáplálás, míg a 3,5"-osnál már egyértelműen a külső az ajánlott.
OS-re meg a sima raspberry os, utána meg eldöntöm az OMV-t. Amúgy otthon OMV-t használok, de néha felmerül bennem, hogy mit ad ez nekem.

A 2,5"-os esetben az SMR-es lassúlással számolhatok szerintetek?

(#40499) _q válasza Tarokk79 (#40498) üzenetére


_q
addikt

Ha van kéznél 2.5" táp nélküli HDD házad, akkor próbáld meg azzal, ha kevés akkor kell venni külsőt táposat. Nekem 500GB-ossal nem volt gond.
SMR-ről nem tudok nyilatkozni, ezt esetleg a HDD topikban kérdezd meg.

(#40500) PistiSan válasza _q (#40499) üzenetére


PistiSan
addikt

Nálam 1TB os hdd megy külső usb3 házról pár éve gond nélkül, a pi saját usb-jéről veszi a tápot, gyári pi táppal használom a cumót.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.