Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41601) jézusom válasza Márton (#41586) üzenetére


jézusom
addikt

A 3D-vel megfogtál. Én s912 chipes boxot használok, de vannak már modernebbek. Nekem a Pi4-en sima 4k se ment, de droidon libreelec, vagy coreelec simán viszi a 4k@60HDR-t. Érdemes az amlogic topicba benézni :) azért 40-50e erős tulzás.

(#41602) Márton válasza jézusom (#41601) üzenetére


Márton
nagyúr

Nem túlzás, nézz utána légyszives!
Ami tudja a valódi, tehát NEM FELEZETT 3D-t, az nem a 10-20 ezres kategória.
Kivéve a Pi2/Pi3 :DDD

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#41603) jézusom válasza Márton (#41602) üzenetére


jézusom
addikt

Melyik chipset tudja amit akarsz? Az s922 valóban drága.

(#41604) Márton válasza jézusom (#41603) üzenetére


Márton
nagyúr

[link]
[link]

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#41605) wassermann válasza madrac (#41600) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Igen ez igaz!

Nekem a Pi3 két tunerrel és OSMC-vel headless videómagnóként simán megy. Igaz hogy nem csinálok rajta semmit. Web-es felületen állítom be és a microSD-re rögzít (innen időnként hálózaton át, leszedem a felvett dolgokat)

(#41606) madrac válasza wassermann (#41605) üzenetére


madrac
őstag

Hogy érted? Egyidejűleg 2 rögzítés is megy vele egyszerre 0 hibával a TS fájlban?

Korrigálom magam, utánanéztem, számoltam, és az jött ki, hogy egy HD adás felvétele kb. 1.7MB/sec ami nem olyan sok. SD kártyánál gondolom ez marad is, viszont külső HDD-nél x2 minimum, bár nem vennék mérget, hogy a tuner nem az egész muxot küldi át, igaz ennek jelét nem láttam.
Akkor nem tudom mi van nálam, pedig nincs nagy leterheltségű egyéb feladat. HDD persze EXT4 stb, már nagyon sok mindent végig néztem. Aztán lehet, hogy tényleg a TV jel vétele nem 100-as, én meg elcsesztem rá egy csomó időt, energiát.
Na mindegy ezt csak érdekességképp osztottam meg. Én TVHeadend-et használok konténerben.

(#41607) wassermann válasza madrac (#41606) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Igen, ki akartam kerülni a Pi3-on az USB keskeny keresztmetszetét, ezért vettem egy aránylag nagy és gyors Sandisk kártyát (a kártya vezérlőt is lehet tuningolni).
Nekem is TVheadend-el megy: az OSMC alatt fut a háttérben a TVheadend szerver és van helyi-kliens is rajta, ha esetleg a Pi-n akarnánk nézni. Régen így TV-ztünk, de ma már senki sem nézi, csak néha felveszek vele. A kész felvételt pedig hálózaton átmásolom máshová, hogy a kártyán mindig legyen szabad hely.

[ Szerkesztve ]

(#41608) jézusom válasza Márton (#41604) üzenetére


jézusom
addikt

Zidoo nem tudom milyen chipsetes, kint már nem kapni ezt a fajtát, amit meg igen az realtekes. A Himedia az valami megint más huawei chipset, nem tudom mit tud, meg egyáltalán vane rá coreelec. Amlogicnál tutira van coreelec és az tudja a kadenciahelyes 4k60 hdrt atmos hanggal. Tehát amlogic sem a gyári droiddal tudja, vagy ha igen nem a gyári kodival. Nálam ez a lényeg, ha neked 3d kell az meg gondolom úgyis csak fullhd. Persze amlogic vonalon is az s922 tényleg drága, de 4k-ig szerintem elég az s912 vagy s905xxx.

(#41609) Márton válasza jézusom (#41608) üzenetére


Márton
nagyúr

Nézd, én ismerem a dolgokat, van S905x boxom, pi2-m, pi4-em.
Köszönöm, hogy segíteni próbálsz, de a 10-20e Ft-os androidos boxot NEM TUDJÁK a frame packed 3D-t, hiába "csak" fullhd, ahogy írod. Itt nem az a lényeg, hogy ez meg az 4k/60-at is tud már, hanem hogy megírták-e rá a 3d mvc dekódolót.

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#41610) adika4444 válasza Nabuka11 (#41597) üzenetére


adika4444
addikt

Van publikus IPv6 címed (nem ULA és nem local)?
Ha a DIGI-nél saját routert használtál, célszerű lehet a Vodafone eszközét bridge-be rakatni és a saját eszközt használni továbbra is.

üdv, adika4444

(#41611) cigam


cigam
félisten

A raspi-configban megnéztek nekem valamit? A Localisation Options -» Keymap nektek mit csinál? Nálam csak kiírja a Terminálra, hogy
Reloading keymap. This may take a short while
Régen itt lehetett a fizikai kialakítását beállítani. Most mit csinál?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41612) shtirley válasza cigam (#41611) üzenetére


shtirley
tag

Nekem is ezt csinálja, csak annyi a különbség - biztos csak elírás -, hogy a Keyboard almenü csinálja.

(#41613) cigam válasza shtirley (#41612) üzenetére


cigam
félisten

Igen, a Keyboard, csak az üzenet miatt már a keymap járt a fejemben. Meg az, hogy ezt a keymap-ot én már láttam valahol, és elkalandoztam :B .
Köszi!

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41614) ZeroZero


ZeroZero
csendes tag

Sziasztok.
A szüleimnek szeretnék egy olcsó, netezős gépet, és így ugrott be a Raspberry, mint olyan. Sima, egyszerű netezős gépnek, főleg FB, YouTube, meg hasonlókra mennyire használható? Elég erős hozzá a hardver?
Esetleg Windows, vagy Ubuntu is tudja kezelni a hardvert :F

(#41615) wassermann válasza ZeroZero (#41614) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Pont erre nem jó! Ez nem PC, felépítésre inkább egy öreg mobil. (Desktop-os Windows nem is jó rá)

Netezésre, Youtube-ra jobb egy néhány éves használt PC.

(#41616) Márton válasza ZeroZero (#41614) üzenetére


Márton
nagyúr

Én egy használt 10" körüli tabot javasolnék.
Pi-t én sem.. Az jó fejlesztésre, meg médialejátszónak, egyéb barkács dolgoknak.

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#41617) ZeroZero


ZeroZero
csendes tag

Szuper :/
Valami asztali megoldás kellene, de akkor szerintem marad egy olcsóbb PC össze rakás.
Köszönöm a segítséget :R

(#41618) Aryes válasza ZeroZero (#41617) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én inkább egy laptopot javasolnék, fogyasztás, zaj és helyigény szempontjából is alkalmasabb.

(#41619) weiss válasza ZeroZero (#41617) üzenetére


weiss
addikt

Valami brand PC hardverapróról?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#41620) solti válasza weiss (#41619) üzenetére


solti
senior tag

Igy van, tudhatnád, hogy PHn csak használt üzleti a válasz 😉 (de tényleg az)

(#41621) UberMutant válasza ZeroZero (#41617) üzenetére


UberMutant
őstag

ha meg nem laptop, akkor micro PC intel nuc és barátai.

[ Szerkesztve ]

(#41622) ZeroZero


ZeroZero
csendes tag

elsem hiszem hogy van egy olyan topic ahol kapok választ :C
Valami ilyesmi a terv, mármint valami kis PC. Laptopot inkább nem erőltetem, aksi, illetve ha bármi tönkre megy akkor lehet cserélni az egészet. Egyenlőre nem égetően sürgős, de majd vadászok valamit.

(#41623) Aryes válasza ZeroZero (#41622) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én 15 éve használok laptopot asztali gépnek, akksi kivéve, valahol a szekrényben porosodik.
Elromlani nem szoktak, főleg, ha nincs hurcolászva. Pár évente pasztázni kell, és kész. ;)

(#41624) wassermann


wassermann
Topikgazda

Kérem ne OFF-oljuk tovább a Raspberry Pi-s topikot! ZeroZero vette már a tanácsokat. Zárjuk ezt le! A további "olcsón mit netezésre" hozzászólásokat a topik védelme érdekében törölni fogom!

Kössz a megértést, hajrá Raspberry Pi!

(#41625) cog777 válasza wassermann (#41624) üzenetére


cog777
senior tag

Belefer egy RPi4 desktop teszt, amit ZeroZero-nak csinaltam?

Mivel VNC-vel vagy ssh-val kapcsolodok legtobbszor az RPi-hez, ezert a relevans reakcioidohoz fogtam egy monitort, billentyut, egeret es megneztem mit tud manapsag mint desktop. (igaz, ssd-vel)

Meglepodtem mennyire ropkodtek a weblapok Firefoxon meg a nehezebb fajtajuak is, egy kis ublocker-rel megtamogatva. Sot meg par fejlesztorendszert is kiprobaltam, hasznalok, Godot, VSCode. Remekul porogtek.

Ellenben a YT az nem volt valami fenyes.
Hogy valami nezhetot kapjak, a Chromiumban kellett megnyitnom a YT-t es enedelyezni nehany flag-et. Igy mar elfogadhato volt 720p@30Hz-en, 1080 egy picit docogosen, de 60HZ teljesen fejeltos volt.

Ahogy olvastam, erdemes ezeket letolteni a youtube-dl-el es egy desktop lejatszoval lejatszani.

Szoval inkabb el tudnam kepzelni RPi-t desktopra hasznalva egy hozzabberto kezeben, (fejlesztesre, tesztelesre esetleg mint vesztartalek gep), de nem egy kezdonek.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#41626) wassermann válasza cog777 (#41625) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Sajnos, be kell látni de jelenleg még így van: csak hozzáértő pepecselés után tud megközelítően úgy működni mint egy öregebb PC!
Persze hatalmas a Raspberry Pi-t fejlesztők tábora, emiatt fényévekre van már most is a saját Desktop-ja a kezdetektől - ugyanúgy ahogy a Pi 4-es hardvere az 1-esétől, de van még mit csiszolgatni pl. a megjelenítésen is.

(#41627) Aryes válasza cog777 (#41625) üzenetére


Aryes
nagyúr

Egyszerűen nem tudom elhinni, hogy lassan 10 éve létezik a Pi, de a mai napig képtelenek megoldani a hardveres videólejátszást böngészőben. :W

(#41628) cog777 válasza Aryes (#41627) üzenetére


cog777
senior tag

A flag-ekkel pont bekapcsoltam a hardveres lejatszast a bongeszoben, de valami valahol gyengus. Vannak akik a bongeszot hibaztatjak abban a bizonyos forumban. Passz, en nem ertek hozza. Remelem a kovetkezo generacio jobban tudja ezt kezelni mert amugy remek kis gep. El tudom kepzelni hogy evek soran egyre bloatware-esedik a chromium es nem birja kezelni, kiszolgalni a hardware-s egysegeket a CPU erobol.

Megtalaltam a forumot.
"It's not true at all that the Pi4 can't handle 1080p youtube video.
Download the video at 1080p60 with youtube-dl, play it with omxplayer.
Zero dropped frames, very low CPU usage.
The problem is the browser. I play youtube videos all day long on my Pi4B2 with LibreELEC, never skips a beat."

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#41629) cigam válasza Aryes (#41627) üzenetére


cigam
félisten

Ezt három részre kell bontani, és nem(csak) a Pi hibája.
- a GPU támogatja-e a HW-es gyorsítást ( no és persze, hogy ismeri-e azt amire szükség van(pl. VC9?).
- Az adott rendszeren holt tart a VAAPI fejlesztése (Ezen keresztül kommunikál a böngésző és a GPU)
- a desktop böngésző támogatja-e a HW-es videólejátszást. Linux alatt csak tavaly kezdték el bevezetni azt, amit Windows-on már 10 éve is tudtak a böngészők.

Sok a lemaradás, de mire kijön a pi5(vagy 6) már izomból is lejátsza a CPU ;)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41630) Aryes válasza cigam (#41629) üzenetére


Aryes
nagyúr

Linux alatt csak tavaly kezdték el bevezetni azt, amit Windows-on már 10 éve is tudtak a böngészők.

Nem mondod komolyan?! :Y

(#41631) cigam válasza Aryes (#41630) üzenetére


cigam
félisten

Sajnos de: [link] [link]
Hírtelen egy 6 éves hibajegyet/kérést találtam rá, de biztosan vannak régebbiek is. Valóban érthetetlen, megmagyarázhatatlan, bosszantó, ciki,... de ez van. Most próbálják nekidurálni magukat, hogy ezt az évtizedes adósságot törlesszék.

Ha van grafikus felületed, a vainfo telepítésével megnézheted mit tud jelenleg a vaapi.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41632) Aryes válasza cigam (#41631) üzenetére


Aryes
nagyúr

Döbbenet. :U
Ráadásul megint kiderült, hogy mennyire keveset tudok a Linuxról. :DDD

(#41633) cog777 válasza cigam (#41631) üzenetére


cog777
senior tag

Hat, koszi a tippet, nekem nem mukodik, es egy forum szerint sem raspberry os-en, csak Ubuntun:
error: XDG_RUNTIME_DIR not set in the environment.
libva info: VA-API version 1.4.0
libva info: va_getDriverName() returns 0
libva info: Trying to open /usr/lib/arm-linux-gnueabihf/dri/vc4_drv_video.so
libva info: va_openDriver() returns -1
vaInitialize failed with error code -1 (unknown libva error),exit

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#41634) sztanozs válasza cog777 (#41633) üzenetére


sztanozs
veterán

RPi nem támogatja direktben a HW videogyorsítást, csak az általuk fordított binárisokon keresztül (omxplayer). Gondolom valami broadcom-os liszensz-megkötés állhat a háttérben.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#41635) body007


body007
addikt

How To Enable Hardware Accelerated Video Decode In Google Chrome, Brave, Vivaldi And Opera Browsers On Debian, Ubuntu Or Linux Mint

Elég új cikk: Updated on May 18, 2021
:K

Otthoni desktop-on (mint + opera) majd kipróbálom

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#41636) cigam válasza body007 (#41635) üzenetére


cigam
félisten

Ez inkább x86-os PC-n futó Linuxról szól, viszont ez már dedikáltan a Pi4-hez való leírás.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41637) body007 válasza cigam (#41636) üzenetére


body007
addikt

Hopp igaz. Nem is néztem melyik topikot olvasom :D

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#41638) body007 válasza body007 (#41637) üzenetére


body007
addikt

valszeg tökre nem ide tartozik de , h inditom (nem terminálból, szal állandóan) --use-gl=desktop
paraméterrel az operát? :U

[ Szerkesztve ]

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#41639) cigam válasza body007 (#41638) üzenetére


cigam
félisten

Az Opera.desktop fájl exec sorában a program neve után megadod paraméternek?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41640) body007 válasza cigam (#41639) üzenetére


body007
addikt

Na majd este ránézek. Én a panelen nyomkodtam jobb gombbal, de ott semmi ilyen nem jött elő :)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#41641) Gerasz


Gerasz
aktív tag

Sziasztok!

Van egy Raspberry Pi4-em, TVheadend és Kodi fut rajta, DVB-C csatornákat néznék rajta. A Tv-m HDMI portja rossz, így VGA átalakítóval és jacken használom az RPI-t. Kodin a HD csatornák hangja recseg a hangosabb részeknél, gyakorlatilag élvezhetetlen az adás, de az SD tökéletes és a letöltött filmeknél nincs probléma. A recsegés fennáll a felvett műsoroknál is. Telefonnal kapcsolódva a Tvheadendre jó a hang, a visszajátszottak esetében is.

Van tippetek, hogy mi lehet a gond?

Köszönöm

[ Szerkesztve ]

(#41642) cigam válasza Gerasz (#41641) üzenetére


cigam
félisten

Az analóg hangkimenet(jack) megy közvetlen a TV-be? Mi van ha a Pi-n halkítod pár egységgel a hangerőt? Lehet túl nagy jelet ad, és túlvezérli a TV bemenetét.
Vagy a VGA átalakító a HDMI kimenetről megy, és azon jön ki a hang is?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41643) Gerasz válasza cigam (#41642) üzenetére


Gerasz
aktív tag

Aktív hangfal van a Pi-ra kötve, az átalakító csak a képet adja. Próbáltam az alsamixeren hangerőt állítani, beállításokban kotorászni. Az SD csatornák és sambán a videófájlok megegyező hangerővel, jó minőségben jönnek. Próbáltam Androidos stickel is csatlakozni a tvheadendre, azon is jó volt a hang. Sajnos nincs lehetőségem a HDMI-n jövő hangot kipróbálni, de szerintem az sem lenne jó.

(#41644) cigam válasza Gerasz (#41643) üzenetére


cigam
félisten

Mikori Kodi? 1-2 éve belefutottam abba, hogy a Kodi YouTube hangja rossz volt analog kimeneten, miközben HDMI-n meg jó volt. Az egyedüli megoldás a Kodi downgrade-je lett. Szerintem itt is beszélgettünk róla annó. Szóval Kodi hang beállításaiban is nézz körül, haladó módra állítva. Elég sokmindent el lehet tekergetni ott is.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41645) Gerasz válasza cigam (#41644) üzenetére


Gerasz
aktív tag

18.7 talán.
Találtam egy USB-s headsetet, ezen jó a hang! Most arra jutottam, hogy veszek egy usb-s hangkártyát, nem éri meg ebbe további órákat ölni.

Köszi a segítséget!

(#41646) Troy.


Troy.
addikt

Külső merevlemezt mindenképp ajánlott ext4-re formázni? Az volna a legkényelmesebb, ha Windows 10 és Raspberry OS-ra csatlakoztatva is felismerné és lehetne rá másolgatni. Egy pendrive-val kipróbáltam a megosztást Raspberry-vel és sikerült, igaz csak ext4-gyel.

.

(#41647) 0519 válasza Troy. (#41646) üzenetére


0519
senior tag

Nem mindenképpen szükséges az ext használata.
A linux ntfs-3g drivere fantasztikusan jól sikerült, ugyanolyan gyors mint a natív ext4.
Amit buksz az NTFS használatával az a logok készítése, visszaállítás.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#41648) wassermann válasza Troy. (#41646) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nekem pár éve, egy ilyen Windows-Raspberry között hordozgatott lemezen nagy galibát okoztak a fájlnevekben a magyar ékezetes betűk. A Windows következetesen sérült fájloknak hitte és elrejtette ezeket.

(#41649) cigam válasza Troy. (#41646) üzenetére


cigam
félisten

Plusz ott van még az exfat fájlrendszer. Általában mindegyik op.rendszer ismeri, kezeli. A Raspberry Pi OS-en csak pár parancs a támogatás telepítése:
sudo apt install exfat-fuse
sudo apt install exfat-utils
Az is egy lehetőség, hogy a raspberry-re dugva marad a lemez, megosztod samba-val, és mint egy hálózati meghajtót eléred Windows alatt. Így dugdosás nélkül eléred Windows alól, tudod írni/olvasni/törölni.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41650) 0519 válasza cigam (#41649) üzenetére


0519
senior tag

Biztos vagyok benne, hogy az utolsó mondatot kérdésnek/javaslatnak szántad.
Ez egy megfontolandó javaslat, ami wassermann felvetését is kezeli.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.