Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40801) dew28 válasza st6969 (#40799) üzenetére


dew28
aktív tag

[link]
OS-nel kivalasztod: use custom, img betalloz, kesz

[ Szerkesztve ]

(#40802) betyarr


betyarr
veterán

kipróbáltam a 4gb-s pi 4-et mezei böngészére és meglepően jól teljesített.nyilván nem hasonlítható össze az asztali pc-mel,de egész tűrhető.ezen egy ssd mennyire gyorsít?vagy mondjuk egy 8gb-s pi érezhetően gyorsítaná a böngészést?vagy elenyésző a különbség?

(#40803) st6969 válasza dew28 (#40801) üzenetére


st6969
őstag

Ez meg is van, köszönöm :R

(#40804) wassermann válasza betyarr (#40802) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Szerintem egy igazi videókártya hiánya a sarkallatos pont. Nekem az a tapasztalatom, hogy Pi-n a böngészést a sok megnyitott lap és a beágyazott videók tudják kiakasztani.

[ Szerkesztve ]

(#40805) F1DO


F1DO
senior tag

Rajtam kívül bárki más észrevette már hogy RPI4 - en fel-fel villan időközönként (kb 60 másodpercenként) egy pillanatra a piros power led amellett hogy minden kábel csatlakoztatva van (LAN, USB, tápadapter, HDMI) de az elosztó amin külön billenőkapcsolóval lehet a dugaljt áramtalanítani - amibe az RPI tápja van kötve - ki van kapcsolva - azaz elvileg nem kap áramot?? :F

Lehet hogy az áram alatt lévő, HDMI-n összekapcsolt TV 'pingel rá'? Illetve mi tud egy kis feszültség 'tüskét' ráküldeni? (az usb-ről nem kap áramot)

[ Szerkesztve ]

(#40806) Vigyorka


Vigyorka
senior tag

Üdv!
Ma frissített a Docker és a Transmission... - NEM működik!
Kérésem: Aki használja nézzen rá, hogy nála működik-e....

Kösz!

Vigyorka

(#40807) Vigyorka válasza Vigyorka (#40806) üzenetére


Vigyorka
senior tag

Lemaradt Linuxsever/Transmission...

Vigyorka

(#40808) cog777 válasza betyarr (#40802) üzenetére


cog777
senior tag

Szerintem az ssd sokat gyorsit a rendszeren. sd kartyaval hasznaltam, bongeszni nem volt valami nagy elmeny, bar gyorsitottam rajta, amikor ramdrive-ra tettem a profilt es a /tmp-t.
Ilyenkor az lenne a cel hogy az adatmozgast optimalizaljuk a memoria es a lassu sd kartya kozott.

ssd telepites utan a zokkenomentesebb lett a bongeszes, nem akasztja meg tobb mp-re lassu sd kartya iras. Siman tudok valtogatni progam inditas es bongeszes kozben is masra, a rendszer nem akad be. Az mas kerdes hogy a YT illetve a nagy weblapok megjelenitese, kezelese nem tovabbra sem eri el a desktop pc-t, nem hiaba aktiv az ublock a chomiumban.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#40809) icemad


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Sziasztok. Egy pi3-at szeretnék befogni torrent és plex (vagy emby) szervernek. Transzkódolás nem kellene, azt a cél eszközök megoldják. Neten millió megoldás van ilyesmire, de melyik a tuti? Valahol omv-t, valahol raspbiant, valahol meg tök más disztrót használnak. Van egy biztos leírás, ami alapján egy átlag ember is megtudja csinálni? Csak helyi hálózaton menne, nem kell külső elérés. Köszönöm! :R

Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

(#40810) 0519 válasza Vigyorka (#40806) üzenetére


0519
senior tag

Most frissítettem és nálam működik.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#40811) 0519 válasza icemad (#40809) üzenetére


0519
senior tag

Íme:
[Logout cikk torrent+plex telepítésről]

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#40812) Fecogame válasza IT user (#40775) üzenetére


Fecogame
veterán

Eltartott egy ideig beállítani (HTML powa :DDD ), de már alakul :)

Van még értelme bármit betenni? A SWAP-ot és a rpi-monitor service monitorozását kikapcsoltam, mert előbbit nem használom, utóbbinak pedig nem látom értelmét feltüntetni.

Illetve a network sincs itt, mert nálam furcsán működött, inkább itt kikapcsoltam, de a diagramokon ott maradt :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#40813) betyarr


betyarr
veterán

120 vagy 240-es ssd az ajánlott?egyelőre adguard home,unifi controller fut rajta,de a későbbiekben menne rá home assistant és asterisk telefonszerver,meg még ki tudja: egy-két dolgot rábarkácsolok.ehhez jön még egy kis böngészés.
valahol olvastam,hogy fog jönni a 64 bites rendszer hamarosan és ahhoz talán nagyobb tárhely kell(?).

(#40814) wassermann válasza betyarr (#40813) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A pénztárcád vastagsága döntsön!

( azért mert 64 bit-es, nem fog lufiként hatalmasra felfújódni : - )

(#40815) IT user válasza Fecogame (#40812) üzenetére


IT user
tag

Jó el lehet ezzel játszadozni! :D
Én még az Add-on-ok közül a Shellinabox-ot állítottam be, így böngészőből is van shell, nem kell putty, ssh vagy VNC.

(#40816) Vigyorka válasza 0519 (#40810) üzenetére


Vigyorka
senior tag

Vissza tettem a : transmission:version-3.00-r0 -t és működik.... :F

Vigyorka

(#40817) betyarr válasza wassermann (#40814) üzenetére


betyarr
veterán

értem,de mi az ami kb. ezekre a célokra elegendő tárhely,amiből nem fogok könnyen kifutni?a 120 is bőven sok,vagy célszerűbb egy 240-es?

(#40818) vpleft válasza betyarr (#40817) üzenetére


vpleft
tag

Szerintem még a 120gb is overkill lesz ilyen célokra :) Én filmnézős-böngészős-fejlesztgetős desktopként használtam 32gb-os sd kártyával, (kevéske)qbittorrenttel 2 hónapig a 32bites raspbiant. Tárhely gond soha nem volt.

A 64 bites rendszernek/programoknak sem fog olyan sokkal több hely kelleni, mint most a 32 bitesnek

[ Szerkesztve ]

(#40819) body007 válasza betyarr (#40817) üzenetére


body007
addikt

Amit felsoroltál max 5 GB (a rendszerrel együtt) - ez nem win10 :D
Az adatoknak meg amennyit gondolsz, azt Te tudod.

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#40820) body007 válasza Fecogame (#40812) üzenetére


body007
addikt

Az rpi monitor valóban paradoxon. Ha az nem fut nem látod a felülete. Hameg fut akkor minek írja ki? :D

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#40821) kopogo


kopogo
tag

Helló
Raspberry pi 4 -nél mennyi a max letöltési sebesség a torrenteknél?

[ Szerkesztve ]

(#40822) sztanozs válasza kopogo (#40821) üzenetére


sztanozs
veterán

Praktikusan amekkora sávszélességed van (gigabit), ha az USB3-as diszk tudja tartani a tempót. Nekem a top valahol 60-70 MB/s körül volt ha jól rémlik.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#40823) kopogo válasza kopogo (#40821) üzenetére


kopogo
tag

köszönöm szépen.
akkor ki lehet hajtani a sávszélességet

(#40824) Tyson5


Tyson5
tag

Sziasztok!

Most ismerkedek a málnával, vettem is egy pi 4 4GB-os verziót.

SD kártyán van a raspbian (aminek van grafikus felülete), illetve csatoltam 2 külső meghajtót, egy ssd-t és egy hdd-t USB3.0 kábellel. Ezeket felcsatoltam a /mnt/hdd és /mnt/rssd mappákba. Ha rebootolok szépen fel is csatolja magától, de változó időközönként, jellemzően 1-24 óra elteltével "eldobja" őket.

sudo blkid parancsal nem is látja a meghajtókat, mintha nem is lennének csatlakoztatva. Egy rebootolással megoldódik a probléma. Tapasztalt ilyet valaki?
próbáltam:
-külső táp nélkül, közvetlenül csatlkakozni a málnára,
-passzív USB hubról táp nélkül
-passzív usb hubról+telefontöltőt bedugni a hub-ba, ezzel tápot adni (ezt nem tudom mennyire lehet)
-aktív USB hubról tápot adni

De a jelenség folyamatosan fennáll.
Egyébként qBittorrent v4.1.5 + plex szerver fut rajta, egyenlőre semmi más.
Gyári tápot használok a raspberryhez.

A sebességével sem vagyok teljesen megelégedve, az SSD min. 300MB/s sebességet biztosan tud, de hálózaton keresztül csak 20MB/s körül tudok vele írni/olvasni, miközben a gigabitet is tudnia kéne (125MB/s??)

(#40825) kopogo


kopogo
tag

Helló
még 1 kérdés valaki használ nextcloud jelegü programot arra hogy telefonról feltöltse a képeket a raspberry-re majd tv nézzni.?

(#40826) sztanozs válasza kopogo (#40825) üzenetére


sztanozs
veterán

Én OpenVPN-t használok és a telóról rögtön látszik a belső háló (és az SMB share-ek). Most gondolkodom, hogy átállok WireGuard.ra, mert állítólag sokkal kisebb a footprint, és jóval gyorsabb is.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#40827) Fecogame válasza Tyson5 (#40824) üzenetére


Fecogame
veterán

Ennyi eszközt biztosan nem fog elbírni, egy kivételével a többit támogasd meg külső áramforrással.

SSD hogyan csatlakozik? USB 2.0 vagy 3.0?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#40828) Tyson5 válasza Fecogame (#40827) üzenetére


Tyson5
tag

Összesen 2db külső eszközzel csatlakozok a málnára.
1db HDD
1DB SSD
250GB mindkettő, később lehet veszek 1db 500GB-os SSD-t és akkor csak az lesz rajta, de most ezek voltak itthon

SSD 3.0 USB-vel csatlakozik a 3.0 csatlakozóra. Windows pc-re téve működik a 300MB/s, csak a málnán nem :/
Mind a 2 külső tároló 1db aktív HUB-ba csatlakozik, ami szintén 3.0

A sebesség kérdése másodlagos, inkább a tároló "eldobása" bosszantó.

A raspbian is elég lassúnak tűnik, esetleg próbálkozzak grafikus felület nélküli rendszerrel? Vagy ubuntuval?

[ Szerkesztve ]

(#40829) sztanozs válasza Tyson5 (#40828) üzenetére


sztanozs
veterán

A külső Hub lehet probléma, próbáld meg, hogy az egyik menjen fixen a Pi-be, a másik pedig a Hub-on keresztül, mind a kettő USB3-as portba.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#40830) cigam válasza st6969 (#40799) üzenetére


cigam
félisten

Nem ismerem azt a rendszert, de mi történik ha az image fejét kiírod sd-re, és arról próbálod indítani a a Banana-t?
Közben lapoztam, és látom megoldódott :B

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40831) Tyson5 válasza sztanozs (#40829) üzenetére


Tyson5
tag

Próbáltam úgy is, sikertelenül. Néhány óráig működik, utána ledobja az összes külső eszközt. Ha csak 1db megy fixen a málnába, semmi más úgy működik. De ugye kettő van :) 5db HUB van itthon, abból kettő 3.0, három 2.0 de ugyan ez a jelenség megfigyelhető.

(#40832) betyarr válasza Tyson5 (#40831) üzenetére


betyarr
veterán

esetleg egy másik táppal próbáltad a hubokat?

(#40833) Tyson5 válasza betyarr (#40832) üzenetére


Tyson5
tag

1 tápom van a HUB-hoz, de van 5V 3A telefontöltőm usb C- usb A kábellel (USB C a töltő fején) beledugtam a HUB-ba, úgy sem volt jó. Mondjuk ez a megoldást nem tudom mennyire szabályos :)

(#40834) lanszelot


lanszelot
addikt

Hello,
Egy ilyen kis passzív hűtéses eszközben gondolkodom.
Csak és kizárólag a DAC-AMP /DX3 Pro/ eszközökhöz kell flac/mp3 -t hallgatni.
Semmit sem értek hozzá. Sose láttam ilyet.
Vettem egy Android Box-ot /X96MaxPlus/, de az nem működik, így másik eszköz után nézek.
Csak vezetékes stabil kapcsolat érdekel. /USB/
Nem akarom feleslegesen a legdrágábbat megvenni, ha nincs értelme.
Csak annyit szeretnék költeni amennyit rá kell fordítani.

-Melyik eszköz?
-Melyik op rendszer?
-Hogyan kell összeállítani, os-t telepíteni, melyik progi kell a zenéhez?

(#40835) wassermann válasza lanszelot (#40834) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Jó a Pi erre, de van egy másik topik az ebből (is)l épített zenelejátszóknak. Szerintem ott tedd fel ugyanezt a kérdést, gyorsabban kapsz választ ott!

[link]

(#40836) lanszelot válasza wassermann (#40835) üzenetére


lanszelot
addikt

Köszönöm, át mentem :)

(#40837) namilegyen


namilegyen
tag

Sziasztok! Lenne egy céges feladat ami a következőből állna. Egy tvn meg kellene jeleníteni egy időben egy hikivision kamera rendszer képét illetve egy böngészőből elérhető időjárás állomás adatait. Ezt letudja kezelni egy pi?

(#40838) kopogo válasza sztanozs (#40826) üzenetére


kopogo
tag

köszönöm.
Akkor olyat készített már valaki mint pl: a onedrive,googledrive fotok fel ,és megosztás másokkal

(#40839) 0519 válasza Tyson5 (#40831) üzenetére


0519
senior tag

Szoktál logokat böngészni? Mi van benne?

Mit mutat ez a parancs?
sudo journalctl | grep voltage

Semmit? Több bejegyzés? Állandó bejegyzések?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#40840) st6969 válasza cigam (#40830) üzenetére


st6969
őstag

Igen, megoldódott. Egy áldott fórumtárs :R rászánt a saját idejéből 1,5 órát, és beállította, így már remekül fut egy Home Assistant szerver Debian alapon :K

De lenne egy általános jellegű kérdésem. Ha már úgyis megy 0/24-ben a gép és fut rajta a HA (64GB SD kártyán), másra is lehet esetleg használni? Ha igen, mire pl? Szoktam torrentezni, igaz, ritkán (hetente mondjuk egy valamit szedek le), de emiatt lehet, hogy nem érdemes ezzel bajlódni (?)
Tudom, alap kérdés, :B de miféle egyéb célokra lehet egy ilyen eszközt használni egy általános háztartásban? (már amihez nem kell hacker szintű tudás :D ) Előre is köszi az ötleteket :R

(#40841) g.gergo


g.gergo
senior tag

Üdv,
Hol tárolódnak a rendszer log-ok, amikben szerepel, hogy miért indult újra vagy jelentkezett ki a rendszer?

A következő a problémám: Ha huzamosabb ideig kap nagy terhelést a gép, akkor a rendszer egyszer csak kifagy, lefagy, fene tudja mi történik vele, és hol újraindul hol kijelentkezik. Dockerben futó qb fut, 20-30mb/s letöltésénél véletlenszerűen kifagy, lefagy, a raspbian kijelentkezik, és kezdi elölről ezen végtelen ciklust. Ha erősen korlátozom a sebességet, akkor is rossz. Más torrent letöltőt is kipróbáltam, ugyanúgy rossz. Kapott új, tiszta telepítést, ugyanaz. Kapott új micro sd-t, ugyanaz. Kapott új tápot, ugyanaz. Hdd Sentinel a wd red-re patent állapotot közöl. Igy kizárásos alapon vagy a pi hibájára vagy a hdd case vezérlőjének kezdődő pusztulására gyanakszok. Vagy esetleg, h véletlenszerűen ledobja a hdd-t.

Ha van valakinek ötlete, h mit nézzek még meg, akkor szívesen venném. Köszi

[ Szerkesztve ]

(#40842) cigam válasza st6969 (#40840) üzenetére


cigam
félisten

Olvasd át ezt. Itt van pár felhasználás, és azok megoldása. Azt meg eldöntöd magad, hogy szükséged van-e rá, vagy hogy mennyire tartod hacker szintűnek.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40843) Kicsirics77


Kicsirics77
veterán

Szevasztok.
Lenne egy kérdésem: éljek együtt a tudattal,hogy nem megy a youtube, netflix stb a raspi 4-en, vagy van-e esetleg valami megoldás erre a problémára mert a chromium nagyon hiányolja a widevine bővítményt.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#40844) sztanozs válasza Kicsirics77 (#40843) üzenetére


sztanozs
veterán

[link]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#40845) Kicsirics77 válasza sztanozs (#40844) üzenetére


Kicsirics77
veterán

ezen túlvagyok, elindítom a chromium media editiont, betölt,aztán se kép se hang,youtube detto,hbo go detto.
a widevine összetevő ugyanúgy nem frissül chromium alatt.
plussz el sem indulnak a videók.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#40846) cigam válasza Kicsirics77 (#40845) üzenetére


cigam
félisten

akkor marad a Kodi

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40847) sztanozs válasza Kicsirics77 (#40845) üzenetére


sztanozs
veterán

Mi az OS?

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#40848) Fecogame válasza Kicsirics77 (#40843) üzenetére


Fecogame
veterán

gpu_mem-et beállítottad a /boot/config.txt-ben?

Ehhez egy kérdés: Kitesztelte már valaki mennyi memória kell a FullHD lejátszáshoz? Én 320MB-ot adtam meg, de lehet kicsit sok :D

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#40849) Kicsirics77 válasza sztanozs (#40847) üzenetére


Kicsirics77
veterán

Raspberry Pi OS Release date: January 11th 2021

Fecogame: még nem

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#40850) 0519 válasza Kicsirics77 (#40843) üzenetére


0519
senior tag

És telepítve van a widevine? Ellenőrizted?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.