Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41851) weinmaker válasza wassermann (#41850) üzenetére


weinmaker
őstag

Nem win10-re szántam. ;) Csak próba volt. Ahogy látom a pi4 és 400 szerintem egy nem annyira eltalált történet, mert a hobby cuccokhoz sok, a komolyabb dolgokhoz meg kevés.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41852) weinmaker válasza golya87 (#41848) üzenetére


weinmaker
őstag

A gyári raspbian a saját telepítőjével. A táp gyári raspberry táp. Ugyanezt produkálta 3 különböző kártyával is. Mindegyik kártya jó. Most éppen meg megy, de azért elég furi. Csak kíváncsi lettem volna, hogy ez mitől van.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41853) azbest válasza wassermann (#41850) üzenetére


azbest
félisten

Épp pár hete volt ilyen dilemmám, hogy rpi4, esetleg 8GB-os legyen-e. Hogy egy második kis gépem legyen, amin egy másik hálózatbeli dolgokat nézhetek, miközben a fő gépem másra van kötve. Aztán ahogy láttam, hogy sok helyen a készletek is bizonytalanok, árban is szépen felkúszik... néha jó lenne rendes win is...
A végső lökést az adta meg, amikor belebotlottam egy üzletnél használt Fujitsu Esprimo Q520 mini PC-be, kemény 35 eft-ért 4GB rammal, 2 mag 4 szálas i3-4160T és ssd. Szóval játszani továbbra is maradnak a pi2 és pi1 lapok, komolyabb dologra meg a minipc.

(#41854) weinmaker


weinmaker
őstag

Feltettem a dockert, és ahogy a leírásban volt leellenőriztem, működik is. Hogyan tovább? Hogy tudok rá telepíteni különböző image-eket? Van erre valami grafikus felület? Feltennék pár dolgot (már ha találok belőle docker image-t): voluimo, coreelec vagy libreelec.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41855) weinmaker válasza weinmaker (#41854) üzenetére


weinmaker
őstag

Feltettem a portainert hozzá, remélem innentől menni fog, mint ahogy eddig is kiszenvedtem, bár elég szájbarágós leírások vannak fent a neten szerencsére.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41856) wassermann válasza azbest (#41853) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Tulajdonképpen most nekem is csak vésztartaléknak van a "Málnám" (RPi 3). Nagyjából csak videómagnóként használom: ritkán, ha van kódolatlan csatornán olyan film amit fel akarok venni vagy később visszanézni, bekapcsolom és beállítom a TV-Headend-et.

... kivárok a következő nagy hardveres ugrásig!

(#41857) weinmaker


weinmaker
őstag

Na elszóltam. Itt el is akadtam. Az egy dolog, hogy nem nagyon találok megfelelő docker imaget, de nem is vágom, hogy hogyan telepítsem. Szerintem ez megint mellékvágány lesz. ;) Pedig jónak tűnt...

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41858) cigam válasza weinmaker (#41857) üzenetére


cigam
félisten

Ezt olvastad?
Pontosan hol akadtál el?
Elmész a weboldalára, a keresőbe beyrod, hog y pl. volumio, majd a találatokat szűkíted, hogy csak az arm-on futó verziókat listázza. Itt egyből leszűkül a választék egyetlen egyre.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41859) weinmaker válasza cigam (#41858) üzenetére


weinmaker
őstag

Eddig eljutottam, de a legtöbb ilyen elég régi. Az nem probléma. Illetve a portainerből szerettem volna telepíteni, és azt hittem, hogy valami image fájlt kell letöltenem, holott csak szöveges parancssort látok. Na mindegy kipróbálom, sokat nem vesztek vele.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41860) weinmaker


weinmaker
őstag

Ha konzolba beadom a következőt: docker pull abates314/volumio , akkor hibaüzenet és nem történik semmi.
pi@raspberrypi:~ $ docker pull abates314/volumio
Using default tag: latest
Got permission denied while trying to connect to the Docker daemon socket at unix:///var/run/docker.sock: Post http://%2Fvar%2Frun%2Fdocker.sock/v1.24/images/create?fromImage=abates314%2Fvolumio&tag=latest: dial unix /var/run/docker.sock: connect: permission denied
A portainernél meg nem tudom, hol kéne megadni.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41861) golya87 válasza weinmaker (#41860) üzenetére


golya87
őstag

Gyere át docker topic-ba, ha még nem tetted. sudo-val is ugyanezt a hibát kapod? A Pi user nem biztos, hogy docker csoport tag.

(#41862) cigam válasza weinmaker (#41859) üzenetére


cigam
félisten

Amúgy a gyári volumio mennyire van kiherélve?
sudo apt update
után, a
sudo apt search transmission-
parancsnak mi a kimenete?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41863) weinmaker válasza cigam (#41862) üzenetére


weinmaker
őstag

Ott nem tudom, hogy tudok konzol ablakot nyitni. Nem nagyon értek hozzá, az egészet rohadt nehezen szenvedtem így is össze. Most két kártyám van, az egyiken a volumio, a másikon fent van a raspbian, arra simán rátettem firefoxot, qbittorrentet, kodit, és rajta van a docker meg a portainer is. Jelenleg itt tartok. Amúgy a raspbian nem rossz (nem cserélném le a windows rá), de böngészni és alap dolgokra simán elég. Csak amikor már kell valami extra akkor vége a sztorinak.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41864) cigam válasza weinmaker (#41863) üzenetére


cigam
félisten

Engedélyezd az ssh-t, és pl. putty-al belépsz rá: [link] De ha már felraktad a konténert, azzal többet tanulsz, és biztosabban(?) működik.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41865) kopogo


kopogo
tag

helló
használ valaki wireguard vpn-t ?
Működik nála rendesen?
Vagy nálam van valami gubanc?

(#41866) weinmaker válasza cigam (#41862) üzenetére


weinmaker
őstag

Sikerült végigcsinálni amit mondtál. Ezt kaptam:

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41867) cigam válasza weinmaker (#41866) üzenetére


cigam
félisten

Akkor ezt követve, a volumio-ra is fel tudod tenni a transmission-t, amit WEB-es felületen keresztül tudsz vezérelni.
Ha a volumio-n nincs samba (fájlmegosztás), akkor ez segíthet beállítani azt is.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41868) weinmaker válasza cigam (#41867) üzenetére


weinmaker
őstag

Köszi, holnap megnézem.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41869) adika4444 válasza kopogo (#41865) üzenetére


adika4444
addikt

Hali!

Én használom. Itt jó. (Csak hencegni akartam egyet. ;])

Mi a konkrét gond, mi nem megy?

üdv, adika4444

(#41870) 0519 válasza weinmaker (#41851) üzenetére


0519
senior tag

"Ahogy látom a pi4 és 400 szerintem egy nem annyira eltalált történet, mert a hobby cuccokhoz sok, a komolyabb dolgokhoz meg kevés."

vissza a tervezőasztalhoz Raspberry alapítvány! Nem is tudom mit gondoltak!

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#41871) 0519 válasza Pubihun (#41833) üzenetére


0519
senior tag

Nincs alternatív javaslatom. Ez a legjobb, legegyszerűbb megoldás.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#41872) Tyson5


Tyson5
tag

kb 1-2 hete volt téma a raspberry pi 3b+ ki és bekapcsolása. Én wifin keresztül, valószínűleg node-reddel vagy mqtt-n keresztül kapcsolgatnám egy MÁSIK, folyamatosan működő raspberry-vel. Kikapcsolni nem nagy kunszt, sudo shutdown (vagy valami ilyesmi), de bekapcsolni be lehet kikapcsolt állapotában? Vagy kell mellé tennem egy esp32-t, nodemcu-t, vagy valami más wifis cuccot?

Ti hogy oldanátok meg? Ez kb egy okoskapcsoló, de az túl egyszerű lenne.

(#41873) madrac válasza Tyson5 (#41872) üzenetére


madrac
őstag

Wake on lan a másik gépről? Nem tudom tudja-e.

(#41874) Tyson5 válasza madrac (#41873) üzenetére


Tyson5
tag

Erről még nem hallottam, de ahogy elnézem csak WOL szerverként használják, raspberry-t nem lehet vele felébreszteni. Pedig az állandóan működő raspberry felkelthetné a ritkán használt raspberryt.
Erre esetleg van megoldásod?

(#41875) cigam válasza Tyson5 (#41874) üzenetére


cigam
félisten

Miért jó kikapcsolni a Pi-t?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41876) Tyson5 válasza cigam (#41875) üzenetére


Tyson5
tag

2db raspberry van. Az egyik bent a házban üzemel NAS, média szerver, torrent szerver, vpn szerver, ect...., a másik pedig kint van a műhelyben és néha napján spotifyt hallgatok róla egy erősítőre rákötve. Van hogy egy héten majdnem minden nap bekapcsolom, de olyan is van, hogy hetekig, télen hónapokig a közelébe se megyek. Ilyenkor szeretném kikapcsolni.

(#41877) cigam válasza Tyson5 (#41876) üzenetére


cigam
félisten

Egy kapcsolós elosztó amiről megy az erősítő és a Pi. Felesleges túlbonyolítani.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41878) Tyson5 válasza cigam (#41877) üzenetére


Tyson5
tag

Zenelejátszás közben nem szívesen venném el a tápot a raspitól. Szoftveresen állítanám le, de ha már leállítom telefonnal, akkor telefonnal is indítanám el

(#41879) cigam válasza Tyson5 (#41878) üzenetére


cigam
félisten

Jó, állítsd le a telefonnal, de a kapcsolós elosztó attól még működik. Miután leállítottad a Pi-t az elosztóval áramtalanítod az erősítőt és a Pi-t. Mikor egy hónap múlva visszakapcsolod, elindul az erősítő, elindul a Pi. Ezt miért akarod tovább/túl bonyolítani?

Ha ragaszkodsz a telefonos vezérléshez, egy "okos"dugalj megoldja a problémádat.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41880) vpleft válasza Tyson5 (#41878) üzenetére


vpleft
tag

Vagy miután összeraktad a rendszert, raspi-configban beállítod az overlay fs-t és utána nyugodtan ki-be kapcsolgathatod az elosztót a pi alatt, nem fog sérülni a fájlrendszer.

[ Szerkesztve ]

(#41881) kopogo válasza adika4444 (#41869) üzenetére


kopogo
tag

oké köszi szépen :DD

nem volt meg a "kézfogás" a kapcsolódáskor de újra telepítettem és így megy.
Esetleg nem tudod hogy hová készíti a log fájlt kapcsolódáskor.?

(#41882) weinmaker


weinmaker
őstag

Az mitől van, hogy magas bitrátájú dsd-nél a volumio csak sistereg, és nem játsza le rendesen, míg a kodi minden zokszó nélkül. Úgyis addig ütöm, amíg nem tudom összehozni. Ha nem sikerül összehozni a volumio-qbittorrent párost, akkor marad a dietpi-kodi-qbittorrent (vagy ha sikerülne a squzeelite+lms-t beüzemelnem). Mert működik a logitech media server, de nem értem, hogy hogyan tudok hozzáadni külső elérési utat, mint NAS, vagy windows-os megosztás. Pedig tuti lehet, és lehet ez lenne a legjobb megoldás, mert így aztán minden lenne amit szeretnék. Az a baj, hogy látom, hogy ez tényleg speciális dolog és nem nagyon van aki ebben tud segíteni sajnos. A legtöbben a kész volumiot használják magában aztán kész.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41883) cigam válasza weinmaker (#41882) üzenetére


cigam
félisten

Biztosan nem elérhető az lms telepíthető csomagként?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41884) weinmaker válasza cigam (#41883) üzenetére


weinmaker
őstag

Dehogynem. A dietpi-re simán feltehető. Fent is van, csak nem tudtam hozzáadni a nast, meg a windowsos megosztást. Ráadásul semmi tudás nem kellett hozzá, mert csak be kellett ikszelni, hogy kell, és feltette. Webböngészővel el is érem. ;)

[ Szerkesztve ]

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41885) cigam válasza weinmaker (#41884) üzenetére


cigam
félisten

Akkor nem értem mi a gond. Felcsatolod a távoli szervert (fstab) egy helyi mappába, és azt a mappát adod meg neki.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41886) scream válasza cigam (#41885) üzenetére


scream
veterán

Gondolom nem tudja hogy mi az/hogy megy a mount linux alatt.

(#41887) weinmaker válasza scream (#41886) üzenetére


weinmaker
őstag

Pontosan így van, fogalmam sincs.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41888) body007 válasza weinmaker (#41887) üzenetére


body007
addikt

Ígyene:

MountWindowsSharesPermanently

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#41889) cigam válasza weinmaker (#41887) üzenetére


cigam
félisten

[link]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41890) Tyson5 válasza vpleft (#41880) üzenetére


Tyson5
tag

Az overlay file system annyit tesz, hogy hirtelen táp elvétele esetén nem sérül a ram, sd kártya stb...? Ez az előnye, de mi a hátránya?

Egyébként azért szeretném kicsit túlbonyolítani, mert a szakdolgozatomban az okos otthonokról írok és lesz benne egy kis kitérő a régi hangrendszer felokosításáról is. A kézzel kapcsolgatás nem játszik, az okos konnektor pedig túl egyszerű. Lehetne esp01-el és egy relével okos kapcsolót csinálni, de...

Szóval a wake on lan összességében nem bonyolultabb, viszont sokkal elegánsabb lenne :D

(#41891) weinmaker válasza cigam (#41889) üzenetére


weinmaker
őstag

Köszi! De a dietpinek van egy drive manager-re amivel fel tudtam csatolni a nast is és a windowsos megosztást is. Az az érdekes, hogy egyszerre csak az egyiket. Az LMS is látja már így, viszont nincs hang. Sőt az oprendszernek sincs hangaja és eltűnt a hangszóró jel a tálcáról. Szóval ha elindítok egy youtube videót, akkor semmi hang. Viszont ha elindítom a telepített kodit az meg szól. Kezd a hajam hullani, pedig már nagyon közel járok.
A picore player disztó, ami gyakorlatilag LMS és squezee player image-t sikerült teljesen beüzemelnem, ott volt hang is

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41892) vpleft válasza Tyson5 (#41890) üzenetére


vpleft
tag

A ram miért sérülne alapból egyáltalán?
Az a lényege, hogy a root partíciót read only-ba mountolja fel és minden módosítás a fájlokon egy overlayre fog menni.
Előnye ez, hogy nem sérülnek a fájlok.
Hátránya pedig az, hogy nem marad meg semmi módosítás a rendszeren. (De bármikor ki-be kapcsolhatod a scriptet) Egy újraindítás és visszaáll az az állapot, amikor az overlayfs-t aktiváltad. :)

WoL felesleges szerintem, mert valszeg nem sokkal fogyasztana kevesebbet tőle, mintha üresjáratban menne. Szvsz érdemesebb bekapcsolva hagyni 0-24, vagy tényleg egy esp-s relével/sonoff-al teljesen lelőni. Sok sikert a szakdogádhoz! ;)

(#41893) adika4444 válasza kopogo (#41881) üzenetére


adika4444
addikt

Szerver oldalon engedélyezni kell, 5.6-os kernellel kezdve a dynamic debugging miatt működik, korábbiaknál valahogy a journalctl-lel lehet megnézni.
Klienseknél meg kliensfüggő, pl. iPhone-on a mobilapp logol.

üdv, adika4444

(#41894) cigam válasza vpleft (#41892) üzenetére


cigam
félisten

Nem fizikailag, hanem a tartalma.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41895) weinmaker


weinmaker
őstag

Na jelenleg ott tartok, hogy van egy olyan dietpim, amin fent van amit szeretnék, kivétel a volumio. qbittorrent, böngésző, és kodi. Sikerült fix ip-t adnom a pi-nek, így szépen megy a kodii távvezérlése is telefonról, működik az airplay. Mondhatni eddig f@sza. Feltettem a dockert és a portainert is. Mert a volumiot elvileg abban kellene futtatni. Na ez még a jövő zenéje, mert a portainerbe betettem a stack-et, de nem tudtam életre kelteni.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41896) cigam válasza weinmaker (#41895) üzenetére


cigam
félisten

Én csak szurkolni tudok neked, és becsülni a kitartásodat. Ne add fel! Róma sem egy nap alatt épült ;-)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#41897) weinmaker válasza cigam (#41896) üzenetére


weinmaker
őstag

Köszi! Nem adom fel, és visszavonom a korábbiakat, mert egyre jobban tetszik, csak egy kicsit körülményes a windows-hoz képest nekem. Most azt nem értem, hogy a qbittorrent miért nem tölt le. Látszólag minden rendben van, de nem tölti le a torrentet. Csatlakozik, elkezdi mintha töltene, de rövidesen nulla lesz a sebesség, és persze nulla százalékon van. Ugyanezt windowson (mert ott is ezt használom) azonnal lehúzta. Szóval akadnak még bajok, de most már csak azért is mennie kell, mert szétverem. :D Illetve meg kellene oldanom, hogy automatikusan felmountolja az usb sticket, amit a torrenthez akarok használni.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41898) 0519 válasza weinmaker (#41897) üzenetére


0519
senior tag

torrent problémára a tippem: nincs írási joga a programnak

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#41899) weinmaker válasza 0519 (#41898) üzenetére


weinmaker
őstag

Ez simán lehet, csak ezt nem tudom, hol kell megadni.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#41900) 0519 válasza weinmaker (#41899) üzenetére


0519
senior tag

Innen meríthetsz tudást: [cigam leírása]
A torrent kliens a leírásban eltérő, de ez nem számít. A metódus az írás jog megadására azonos.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.