- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Pajac: PassMark - Lenovo ThinkCentre M83 i3-4130 HD 4400
- Parci: Ég veled, KEndre! :(
- sziku69: Szólánc.
- moha bácsi: VIII. Viharsarki Hobbi Elektronika Találkozó Békéscsaba 2025.06.14. szombat
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
- droidic: Videó letöltés yt-dlp-vel (profi módszer)!!!
-
LOGOUT
Opel topik
Új hozzászólás Aktív témák
-
KrAt
veterán
válasz
pempellini #6656 üzenetére
Enyimék kopognak, vagy a furat kopott ki a HF-ben (van másik HF-em is) vagy a tőkék.. Tőkéket pucolom, hátha azokat kell cserélni..
Mondjuk nekem 1 tőke 2500 ft, magamnak kicserélem, 25ből megáll mindenestül
Dehát ez nem 3.2-es Veki
-
bambano
titán
válasz
pempellini #6652 üzenetére
infarktus elleni gyógyszer legyen nálad
Nekem negyed miller a teljes hidrotőke csere márkaszervízben, igaz, nem 1.2-es corsa...
-
KrAt
veterán
Ne beszéljünk hidrotőkékről, épp azokat próbálom pucolni, a benzin szétmarta már a sebes kezem, bőr is alig van rajta, hogy próbálom szétszedni, mindezt a tetőn, kb 5 fokban, mert kurva benzinszag van (abban tisztítom) lakásban...
-
dokar
addikt
válasz
pempellini #6650 üzenetére
találtam infókat:
A hengerfejben, az égéstérben vannak a szelepek. A szelepeknek van tányérja és szára. A tányérjukkal zárják a likakat amiken a levegő bejut a hengerbe és amiken az égéstermék (kipufogógáz) kijut a hengerekből. Hogy mikor van nyitva, ill. zárva egy szelep, azt a vezérmű tengely (más néven bütykös tengely) dönti el. Teszi is aképpen, hogy elfordulásakor a rajta levő excentrikus bütykökkel felülről megnyomja a szelep szárát, belenyomja az égéstérbe, a szelep tányérja eltávolodik a szelep-üléktől (kinyit), szabaddá válik az út az áramló gázok számára.
Az vezérmű tengely bütykeinek alakja, mérete (előre eltervezett módon) határozza meg a szelpek nyitási pillanatát (főtengelyre fordulatra vetítve fokban), sebességét, nagyságát (szelep-emelés), zárás szögét. Ezáltal a motor megfelelő működését.
Hogy mindez tényleg a tervezett módon történjen, a bütyköknek pontosan a szelepszárakat kell nyomogatniuk, és ebbe a mechanizmusba bele kell kalkuláni az alkatrészek hőtágulásait! Ebből a legérdekesebb a szelep szára, ami 8-12 cm.Régebben, a motorok fejlesztése során, meghatározták a szelepek üzemi hőmérséklethez tartozó hosszát. Majd megadtak egy ún. szelephézag értéket amit hideg motor esetén a szelepszár és a vezérlés között kell lennie.
Egy valós példa: szívó szelep hézag 0.22mm, kipufogó szelep hézag 0.59mm. Ez esetben az is érzékelhető, hogy a kipufogó szelepen keresztül, egy szakaszon a szelep szára mellett kiáramló forró gáz jobban felmelegíti a szelep szárát, nagyobb a méretváltozása. Jó tervezés és beállítás esetén, üzemmeleg motornál 0.05mm alá menek a hézagok.Elég macerás. Hideg motor esetén zajosabb, meleg motor esetén OK. De az alkatrészek kopása miatt a kb. 10ekm-enkénti szervízek alkalmával ellenőrizni kellett és utánállítani.
Hogyan lehetne ezt megúszni?
A szelepszár és vezérműtengely közé (van ott még egy-két járulékos alkatrész, de ez most nem lényeges) betettek egy változtatható hosszúságú, üreges "rudat". Ez a hirdotőke.
Hogyan változtatják a hosszát? Amikor az adott szelep zárva van, nem nyomja a vezérműtengely, a hidrotőke alaphelyzetben van, egy ún. átömlő furaton keresztül a motor feltölti motorolajjal (olajnyomás 4-6 bar), a megfelelő irányba kitágul, ezáltal szinte nullára csökkenti a hézagokat. Amikor a vezérműtengely bütyök el kezdi nyomni két dolog áll fenn. A folyadékok tulajdonképpen összenyomhatatlanok, valamint a hidrotőke elmozdulásával lezárul az átömlő furat (nem lesz egymással szemben a hidrotőke furata és a hengerfejben levő átömlő furat). A szelepek a bütykök profilját fogják követni.
Ez hideg és meleg, új és kopotabb motornál is jól működik. Egyedül indításkor, az első 2-3 főtengely fordulatnál (amíg nincs olajnyomás) zajos.
Hidrotőke
Kritikus, hogy amikor zárva kell lenniük a szelepeknek, tényleg zárva legyenek. Ha nyitva maradnak, óriási lesz a munkaütem vesztesége, huzamosabb idő alatt beéghet a szeleptányér és a szelepülék. Ez túl szűk szelephézagok esetén állhat elő, hidrotőkék használatával kizárt (((más miatt még előfodulhatt))).
Másik véglet: később nyit és/vagy hamarabb zár a szelep mint kellene. Túl nagy a szelephézag, pl. a hidrotőke nem képes kiegyenlíteni (elereszti az olajat vagy sérült a belső szerkezete). A nem optimális hézagok miatti némi plussz kopást leszámítva, zajosságot és teljesítmény veszteséget okoz. -
pempellini
senior tag
a hirotőke csak hidegen kopog vagy üzemi hőfokon is?
-
dokar
addikt
válasz
pempellini #6647 üzenetére
nem, astra f
-
pempellini
senior tag
1000 % hogy onnan.beinditom szépen megy bár a 8 szelepesemnek jobban tetszett a hangja,
emelem a fordulatot erősödik a kopogó hang,még nem megyek vele állok.
megyek egy picit lassan eltűnik ahogy melekszik a motor,nem kell üzemi hőfok csak melegedjen ,
utánna nem csinálja ,de ha lehül a motor megint jelen van a hang.szóval hidegindításnál jelentkezik.
Nem lehet hogy ez Twinport betegség mintha olvastam volna hogy ezeknek van egy jellegzetes hangjuk. -
TasiA
senior tag
válasz
pempellini #6641 üzenetére
Hova lett a válaszom??? Egyszer már írtam?
Na mindegy! Azért a nyomást méresd meg, mert a lámpa akkor is elalszik, ha minimális a nyomás. Egyszerű művelet. Olajgomba kiteker, mérőóra beteker, motor beindít.
-
bambano
titán
válasz
Daywalker #6631 üzenetére
A lengőkarban a talpas szilentje is meg szokta adni magát, ami okozhat remegést, illetve a féltengelyek belső csuklója ha bemaródott, akkor az is szétrázza a kasztnit.
Van, hogy a féltengelyek felcserélése olcsón megoldja a problémát. Nekem egy fél évembe telt találni egy szervizt, ahol megoldják, de azóta rezzenéstelen a kormányom.
A keréktől induló remegést triviálisan ki lehet zárni az első-hátsó kerekek felcserélésével.
-
fero02
nagyúr
válasz
pempellini #6641 üzenetére
Tuti, h a motorból jön az a bizonyos vmi? Csak mert azt írtad, h 5-600m megtételéig csinálja...ergo az menet közben van. Csak emelt fordulatú elindulsánál jelentkezik, vagy ha alapjáraton gurítod meg is csinálja? Csak első indítás után csinálja hidegen, vagy melegen is játsza?
Új hozzászólás Aktív témák
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Győr és környéke adok-veszek-beszélgetek
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- One mobilszolgáltatások
- Motorolaj, hajtóműolaj, hűtőfolyadék, adalékok és szűrők topikja
- Napelem
- Projektor topic
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- iPhone topik
- További aktív témák...
- Genesis HOLM 510 - RGB, 160 x 75cm Gamer asztal + ÁFÁS számla
- LG 6 Motion Inverteres DirectDrive mosógép (F2J5WN4W)
- Veemann V-FS8 20 felnim új nyári abroncs szettel.
- Új, bontatlan Tesla Smart Floodlight Battery Camera + Tesla 5W napelemmel - 1,5 év garival! -
- Smart Fortwo - 600 Benzin - Kabrió - Klíma - Nagyon szép állapotban
- LG 45GR65DC-B - 45" Ívelt 1500R / 5120x1440 / 200Hz 1ms / Adaptive Sync / AMD FreeSync / HDR 600
- Eredeti, új Lenovo 330W töltők - ADL330SDC3A
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A14/Samsung Galaxy A34/Samsung Galaxy A54
- AKCIÓ! MSI B450 R7 2700X 16GB DDR4 512GB SSD RX 6600 8GB Rampage SHIVA FSP 500W
- iPhone 15 Pro 128GB, Szép állapot, Független, 100%, Garanciával!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest