Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:36:22

LOGOUT.hu

Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák otthoni felhasználók, mind nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX alaplap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46351) Doom válasza flashpointer (#46348) üzenetére


Doom
aktív tag

Köszi a tapasztalati beszámolót. Milyen házad van, amiben ezt produkálja?

(#46352) Nirvanus válasza pils00 (#46350) üzenetére


Nirvanus
aktív tag

Egy ideje gondolkozom egy ilyen masinán. Hiába van itthon több ITX házam is (ISK, Chopin-klón), csak a lap AM4 alá 35-40 lenne és akkor még mindig nagyobb a setup és hangosabbak a tápok is bennük. Ez a barebone meg 50 körül van most, ahogy néztem, és benne van minden, ami kell. Egy 2200G-vel vagy 2400G-vel elég lenne 2db FHD monitorhoz, alap MMO-hoz (grafikailag nem egy megterhelő fajta) több klienssel? 16GB, nvme és Noctua lenne benne.

[iTX-or-GtfO!]

(#46353) HookR válasza Nirvanus (#46352) üzenetére


HookR
addikt

Mehet bele akár 3400G/3200G is.

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#46354) pils00 válasza Nirvanus (#46352) üzenetére


pils00
tag

Szerintem korrekt kis masina.

A300, 2200G, Noctua nh-l9i+AM4 kit, 2x8 HyperX 2933, Samsung 970 250GB, 1TB+256GB 2.5ssd

Általános felhasználásra tökéletes.
Játékokra már érdekesebb.

Komolyabb finomhangolás nélkül.
Skyrim SE "low" jól fut 50fps körül
BF5 "low" 35-40 fps, némi input lag.
Witcher "low" 35-40 fps, komoly input lag.

MMO-t nem játszok.

Hűtésprofil "silent" módban csendes, teljes terhelésen is alig hallani.
Cserébe nem hideg a vas.
Idle 53, full load 81 fok a proci. (szoba 26)
Lehet hogy egy kis alulfeszelés jót tenne neki.
Különösen a 2.5 ssd-k melegszenek át a lap alatt.
Az m.2 ssd kifejezetten jól érzi magát a procihűtő mellett, nem úgy mint a strix H270I-ben.

(#46355) Mercutio_ válasza Nirvanus (#46352) üzenetére


Mercutio_
félisten

Nem elvetendő ötlet, kár, hogy csak 1 helyen van és ott is csak 1 év garit adnak rá :O

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#46356) BennyRay


BennyRay
tag

Üdv Urak,

csatlakoztam a Mini-ITX táborhoz egy ASRock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac +2400G kombóval, amit egy Cooltek/Jonsbo U2 házba tettem.

A hűtés optimalizálásáról, hangtalanításáról szeretnék tanácsot kérni:
Jelenleg a házhoz adott 12 cm-es ventillátor fúj befelé, a procin a gyári hűtő van, amiről a felül elhelyezkedő ezeréves Chieftec (GPS-350EB) táp szívja ki a levegőt. Egyáltalán nem rossz a cucc hangja, de azért hallható. Kb a tápventi és a procihűtő hasonló hangerejű, de a procihűtő a fordulatszámváltozások miatt zavaróbb.

1. verzió: Mennyire borítaná fel a szellőzést egy passzív/félpasszív táp? Felgyűlne a meleg a szívó ventillátor nélkül a házban, vagy a befújó venti általi minimális túlnyomás kitolná a ház résein? Tudom, próbálni kellene, csak a jelenlegi tápon nem kapcsolható ki a ventillátor.)

2. verzió: Ha a procihűtő helyett beraknék valami kilós aluminiumbordát, az elmehetne passzívan, ha a házventi és a tápventi menne állandóan? (Ez a rendszer nagyon szépen működött a Chieftec Dragon nagytorony házamban az előző 8-10 évben, de Mini-ITX méretnél vannak kétségeim :) ) Ehhez kapcsolódik: az alaplapi komponensek mennyire igénylik a topflow hűtő által generált légmozgást?

A fentiek jutottak eszembe, most hadd kérjek tanácsot olyan megoldásokra, amik tapasztalaton alapulva működnek is :) Előre is köszönöm!

(#46357) Nirvanus


Nirvanus
aktív tag

Szerintem még megrágom a témát, de a hűtő-memória-ssd trióra már befizetek, az úgyis ugyanaz lenne.

[iTX-or-GtfO!]

(#46358) creation válasza BennyRay (#46356) üzenetére


creation
senior tag

Bár én egy kicsit nagyobb házban gazdálkodok a hővel (Zalman M1), de a CPU (G5400) egy Thermalright Macho 120-ra van bízva passzívan. Mivel hátra az IO falra már nem fért el a hűtőtől venti, így felül van 2db 14-es ami elszív (mindent IS). Elől egy 12-es furathelyes 14-es van szívón.

Ennek tükrében, nézz körül szerintem, hogy találsz e olyan bordát, amit felfelé forgatva rá tudsz bízni a táp elszívására. Ha megfelelő a befúvás (Ami ennél a háznál elég viccesen kivitelezett, én tennék vagy nyomtatnék valami kintről szívást segítőt a ventihez), akkor kap elég friss levegőt a biztos üzemhez és az alaplapi komponensek se fognak őrjöngeni melegükben.

A táp mivel már nem garis én kicsit megbolondítanám, lehet tákolásnak tűnik, de keresnék egy nagy szállítási teljesítményű Noctua ventit (tudom nem olcsó, de jó) és a régit kidobnám a tápból, s helyére ezt szerelném be, de nem a tápba kötve, hanem alaplapra dugva a CPU csatihoz.

Ha a configod igpu-s akkor a táp leadott teljesítménye összefüggésben marad a CPU igényével és csak akkor szívna durvábban, ha szükséges is (természetesen ez tapasztalati úton meghatározandó, táp és CPU hő tekintetében).

:)

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#46359) Grave_444


Grave_444
nagyúr

Akit érdekel az ITX dolog annak ajánlom figyelmébe az " STX-Box " néven futó hirdetést.
Kevés ennél kompaktabb gépet láttam, vagy talán egyet sem. ;]
Nem az enyém, nem ismerem a hirdetőt, de a képek miatt érdemes megnézni. :)

[ Szerkesztve ]

(#46360) Pete55555 válasza Grave_444 (#46359) üzenetére


Pete55555
addikt

Na ez tényleg rohadtjó. Miért nincs ebből logout blog? :D

...Szeretem leracsniztatni...

(#46361) Grave_444 válasza Pete55555 (#46360) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Nem tudom, írtam privátot neki, volt pár kérdésem a géppel kapcsolatban. :)
Szerintem nem érdekli a blog téma.

(#46362) tupacamaru válasza Grave_444 (#46361) üzenetére


tupacamaru
veterán

Kérdésem nekem is lenne: hogy tett bele VGA-t?

Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................

(#46363) Grave_444 válasza tupacamaru (#46362) üzenetére


Grave_444
nagyúr

A leírt hangkártya USB hubon keresztül csatlakozik, a kártya pedig m.2- pcie átalakítóval.

(#46364) tupacamaru válasza Grave_444 (#46363) üzenetére


tupacamaru
veterán

:R

Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................

(#46365) Janby


Janby
tag

Talán nem nagyon off itt :B
Porszűrő teszt Level 1:

[ Szerkesztve ]

I AM:D

(#46366) HookR


HookR
addikt

Ryzen 3900X Thermals @ 1.00V | Full Speed, Low Power - youtube

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#46367) #16939776 válasza HookR (#46366) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ez jó előjel, de nem ad garanciát arra, hogy a boltba kerülő példányok is ennyire jól viselik az alulfeszelést. Az első dolog amit vizsgálni kellene, hogy a memóriavezérlő/CPU és modulok közti beállő jelentős feszültség különbség mennyire ártalmatlan..

(#46368) HookR válasza HookR (#46366) üzenetére


HookR
addikt

PSA: Undervolting does NOT retain performance with lower temps. Clocks remain the same but performance deteriorates significantly. - reddit.com

Kissé elhamarkodott volt a következtetés, le is szedte a videót.

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#46369) mpierre


mpierre
veterán

Ahogy elnézem lesz még pár apróság, amit rendbe kell rakni... [link]

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#46370) HookR válasza mpierre (#46369) üzenetére


HookR
addikt

Az nem meglepő, hogy riser kábellel nem megy a PCIE 4.0, de az igen, ha nem vált vissza 3.0-ra, meg hogy gondok vannak. Remélhetőleg ez csak kezdeti botladozás a kiforratlan szoftverek miatt, mert már a PCIE 4.0-val való inkompatibilitás is árnyékot vet a riser-t igénylő házakra!

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#46371) Doom válasza Doom (#46345) üzenetére


Doom
aktív tag

Hello!

Esetleg más tud jótanácsokkal szolgálni egy miniITX világban kezdő számára?

Köszi,
D

(#46372) Grave_444 válasza Doom (#46371) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Igen, célszerű egy 2,5"-os HDD-re cserélni, már ha feltétlen szükséges bele.
Halkabb is lenne ha ez szempont.

(#46373) Doom válasza Grave_444 (#46372) üzenetére


Doom
aktív tag

Ahogy elnázem, amire érdemes lenne cserélnem, az 4TB-os, az meg 50e extra kiadás. Esetleg sor kerül majd rá, de egyelőre ez lenne az egyetlen, amit nem cserélnék a jelenlegi gépből, Egy ideig kibírom.
Ami inkább elbizonytalanított, az a videokártya. Lehet jó nem bloweres változat is? Vagy háztól függ? Pl. egy Ophion vagy Metis Plus elbír egy félpasszív, nem bloweres 1660Ti-ot vagy 2060-ast?

(#46374) fasyrt válasza Doom (#46345) üzenetére


fasyrt
őstag

Böven megoldhato. A proci tdp 65 W, a 2060 160 W, egy hdd olyan 10W + az egyeb lom. Ezt egy elöl sziv hatul kipufog ventifelallassal szepen atmozgathato a hazon. Akkor szokott baj lenni, ha elsporoljak a hazventit es megall benn a meleg.

Ha nemakarsz a porral sokat vacakolni, mindig több levegöt szivj be, mint amennyit a hatso kivisz (ne felejtsd el a tapot hozzavenni, ha nem hazon kivülröl sziv). Igy a levegö a szürön keresztül jut be es nem a reseken, szüretlenül.

A zaj miatt ne aggodj, 2 ventit barmelyik ertelmesebb lap tud kezelni. Ha melege van fuj, ha meg idle-ben lebecol, csöndben van.

Ha akarsz, tehetsz bele felpassziv vga-t. Ha melege van, majd bekapcsol. A hazhütes meg kiviszi. Blowerrel ovatosan, elötte mindenfelekepp olvass utana hogy halk-e vagy sem. En meg anno HIS IceQ 4830-at vettem blowerrel, nagyon pöpec volt. Szoval nem minden blower leirando.

CPU hütöböl mint a tenger, ebben nem tudok segiteni.

(#46375) Doom válasza fasyrt (#46374) üzenetére


Doom
aktív tag

Köszönöm a választ. Akkor már csak a házat meg a hűtőt kell kinéznem.
Alapvetően nem szeretnék bloweres kártyát, csak olvastam, hogy ITX-be azt jobban ajánlják, hogy a meleget ne a házba fújja, ezért voltam bizonytalan.

(#46376) BennyRay válasza creation (#46358) üzenetére


BennyRay
tag

Köszönöm a tanácsokat!
Nézegetem a hűtőbordákat, előbb-utóbb találok valami oda illőt. (Nagyon sajnálom, hogy meg kell válnom a jó öreg eredeti Thermalright HR-02-ömtől, tökéletesen tette passzívan a dolgát sok éven át.)
A tápos tákolás tanácsot türelmetlenségből nem fogadtam meg, rendeltem egy egyszerűbb be quiet tápot, be kell valljam, részint kiváncsiságból :DDD

(#46377) robcsekwow


robcsekwow
tag

Hello. Tudom, nem épp témába vágó, de nem találtam topicot. Laptop felújitás és moddingolás közben felmerült a touchpad eltérő szine. Esetleg nem tudtok róla, hogzan festhető? Már ha festhető...

(#46378) mpierre válasza robcsekwow (#46377) üzenetére


mpierre
veterán

Keresd a macskát aprón... (Csúnya, rossz macska...)

[ Szerkesztve ]

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#46379) Snowy_owl válasza robcsekwow (#46377) üzenetére


Snowy_owl
őstag

Szia!

Szerintem a notebook touchpadja anyagában festett, és a sima festék mindegy milyen egy idő után lekopna.

régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.

(#46380) #25954560 válasza robcsekwow (#46377) üzenetére


#25954560
törölt tag

ha nagyon muszaj, talan szines ontapados foliaval probalnam, nyilvan valami eltero szinuvel, de ami jol passzol az osszeallitasba. persze eleg sok gondot okozhat mar a vastagsaga miatt is (ha be akarod vinni a perem ala h ne jojjon fel), illetve nem tudom mennyire rontja el egyaltalan a hasznalhatosagot.

(#46381) robcsekwow válasza Snowy_owl (#46379) üzenetére


robcsekwow
tag

Istenigazából acril festékkel, a fújós változattal lenne lefújva a tervek szerint. Páromnak lessz igazából a kivitelezés, 95%-ban egeret használ csak néha ha nagyon kell használható legyen a tapipadja :D

(#46382) Fred23


Fred23
nagyúr

Tudnátok ajánlani 4-5 frissebb, kicsi Mini-ITX-es házat?

Anno rengeteg teszt után arra lyukadtam ki, hogy számomra a RAIJINTEK METIS a legjobb, de az már régen volt. Most is jó a Metis persze, de érdekelnének az alteratívák.

(#46383) HookR válasza Fred23 (#46382) üzenetére


HookR
addikt

Metis Plus

;]

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#46384) hegegabi80 válasza Fred23 (#46382) üzenetére


hegegabi80
addikt

Attól is függ mik az elképzelések:

raijintek ophion

(#46385) Fred23 válasza hegegabi80 (#46384) üzenetére


Fred23
nagyúr

Elég durva az ára, de valami ilyesmit szeretnék olcsóbban, azaz kis helyen elférjen, de erős konfig is ülhessen benne.

Ilyen ár mellett viszont már olcsóbb, ha építek egyet magam. :U

HookR: METIS WINDOW kimaradt. :D

Régi pici brand gép aprón van 2-3k-ért -táppal is- időnként, átalakítással akár jó is lehetne valamelyik.

(#46386) hegegabi80 válasza Fred23 (#46385) üzenetére


hegegabi80
addikt

Igen sajnos nagyon durva ára van az ilyen házaknak. Én is akarok majd magamnak valami hasonlót készíteni. Van is már egy két gép alapom, majd már csak neki kéne állni.

(#46387) Fred23 válasza hegegabi80 (#46386) üzenetére


Fred23
nagyúr

Rakhatnál majd fel képeket az építés folyamatáról, mikor már időszerű lesz a terved megvalósítása!

Nekem is van eltéve 3 házam is, de egyik sem tökéletes a céljaimhoz. Ha mégis választanom kéne, jelenleg ő nyerne:

Viszonylag kis ráfordítással szerintem ki lehetne hozni belőle valami egész jót.

(#46388) hegegabi80 válasza Fred23 (#46387) üzenetére


hegegabi80
addikt

Mindenképpen teszek majd fel képeket, de most első körben metisbe fogok beköltözni, csak még a tetejét kéne szellőssé tenni.
Én amit kiszemeltem az Acer veriton d661, ha az alap elrendezése maradna, táp felül, akkor mindenképp rövidíteni kell a házon. Vagy van még egy régi masszív P4 gépház, az meg mehetne az újabban szokásos lap, vga egymás mellett rieser megoldással.

(#46389) Ispy válasza hegegabi80 (#46388) üzenetére


Ispy
veterán

Te, figyi már, mióta is készülsz beköltözni a metisbe? Én sem vagyok egy kapkodó idegbeteg, de te még nálam is lassabban nyomod. ;]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#46390) Nerazim válasza Ispy (#46389) üzenetére


Nerazim
őstag

Jo munkahoz ido kell. Egy Metishez meg megtobb :P

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#46391) hegegabi80 válasza Ispy (#46389) üzenetére


hegegabi80
addikt

Jaja, egészen pontosan 1 éve. Az a baj, hogy mostanság nem sok időm van rá. Ahhoz hogy átpakoljak több óra hossza kell. Napközben nincs ennyi, eset meg már nem akaródzik neki kezdeni. De most már tényleg összeszedem magam, belepakolom a cuccost, aztán majd szép lassan szépítgetem.

Ráadásul közben már tervezgetem magamnak a saját házat is, lehet mire átköltöznék már az is készen lesz. ;]

(#46392) hegegabi80 válasza hegegabi80 (#46391) üzenetére


hegegabi80
addikt

Egyébként még nekem a Geeek A40 és A50 kuckók tetszenek nagyon. Valami ilyesmit fogok magamnak készíteni idővel.

(#46393) Fred23


Fred23
nagyúr

Tracer Volta slim-ről esetleg van valakinek tapasztalata?

Szimpinek tűnik, és olcsó is.
[link]

[link]

(#46394) AxBattler válasza Fred23 (#46393) üzenetére


AxBattler
félisten

Akkor már inkább Aerocool Playa Slim... ;)

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#46395) Fred23 válasza AxBattler (#46394) üzenetére


Fred23
nagyúr

Még a hozzászólásod előttről van egy megnyitott oldalam arról is. :D

Viszont a Playa Slim nagyobb és drágább. Tetszik pedig, de nem tudok mellette érvelni a kisebb és olcsóbb Tracerrel szemben. Esetleg tudnál mondani valami komoly érvet az Aerocool mellett?

Szerk.: most nézem, nem egyértelmű a Tracer mérete, van olyan hely, ahol egész nagynak írják. :F

[ Szerkesztve ]

(#46396) Mercutio_ válasza Fred23 (#46395) üzenetére


Mercutio_
félisten

A Tracernél az About Brand mondjuk... :U :DDD

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#46397) Fred23 válasza Mercutio_ (#46396) üzenetére


Fred23
nagyúr

Oké, biztosan valami kínai, de házak esetén talán nem vernek át könnyen, az azért nem űrtechnológia! :) Némi acél, drót, pár kapcsoló, ennyi. Ezt szerintem talán még úgy is meg lehet venni, ha nem hazudják el azt, hogy kínai eredetű cuccok átmatricázásából élnek.

A méret viszont már más tészta, most nézem, hogy nem mindenütt egyforma adatok vannak róla, ezt azért tényleg tisztázni kell. Ezek szerint például nagyobb az Aerocool Playa Slimnél.

[ Szerkesztve ]

(#46398) Janby válasza Fred23 (#46393) üzenetére


Janby
tag

Szia.Ránézésre- az előlapok kivételével- koppra ugyanaz. Szerintem Aerocool legyen inkább, és abból is a régebbi verzió. Bár lehet, hogy egyszerre fut a két modell. Vagy ez mondjuk. Az előlap kialakítása tér el itt is, meg a talp másfajta.

[ Szerkesztve ]

I AM:D

(#46399) hegegabi80 válasza Fred23 (#46393) üzenetére


hegegabi80
addikt

Ezt én is néztem, de nem volt túl nyerő számomra.
Úgy látom neked is ezek a keskeny slim házak jönnek be. Nekem is tetszenek, most is LP vga van a gépembe, tehát bele is menne. Csak egy bajom van velük, nagyon mély, fölösleges az ODD hely, rövidebbre is meg lehetne csinálni és a hdd mehetne előlap mögé.

(#46400) #16939776 válasza hegegabi80 (#46399) üzenetére


#16939776
törölt tag

mATX házaknál ez a 426-427mm elég általánosan használt, gyakran visszatérő méret.
Ebben a házban a 3db 80x25-ös ventilátor hely, és a cable managment-re hagyott helyek az igazán szép momentumok - mATX-hoz képest - kompakt külső mérethez képest jól átgondolt, tágas, "élhető" ház.
Nekem a tupírozott műanyag előlap az, ami kizáró ok.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.