Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:36:22

LOGOUT.hu

Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák otthoni felhasználók, mind nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX alaplap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62001) Pista0001 válasza Francia91 (#62000) üzenetére


Pista0001
addikt

HWinfo szerint kb 4 wattot fogyaszt a 6650XT Win 10 alatt alapjáraton. ;)

Az IGP is fogyaszt valamennyit, egy G-s proci fogyasztása nem feltétlenül lesz kevesebb szerintem, mint egy igp nélküli proci dgpu-val.

[ Szerkesztve ]

(#62002) Francia91 válasza Pista0001 (#62001) üzenetére


Francia91
veterán

Akkor sincs tervbe dGPU, maximum ha pár év múlva bejön olyan kodek, amit akkor már a 8600G IGP-je nem támogat :)
A 6650 XT meg nyilván modernebb az RX580-asnál, nem tagadom :)

[ Szerkesztve ]

"Nincsenek példaképeim. A munkát, az elkötelezettséget és a versengést csodálom." /Ayrton Senna/

(#62003) TESCO-Zsömle válasza Pista0001 (#62001) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Ellenben kevesebb helyen is elfér. :))

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#62004) Pista0001 válasza Francia91 (#62002) üzenetére


Pista0001
addikt

Nem lebeszélni akarlak, csak hát ami tény, az tény. Nyilván az igp az egyszerűbb megoldás. :R

Zsömi: ez is tény, írtam is, csak lassan :)

(#62005) Francia91 válasza Pista0001 (#62004) üzenetére


Francia91
veterán

Az NR200P-ben lévő konfig később elbír egy R7 5700x-et, és egy 3060 Ti-t pl, azzal az a tervem :)
De kell egy olyan gép a TV mellé, ami csak videózásra lesz, és benne 3 db 3,5"-os HDD, meg egy BD olvasó
Az NR200P eleve kiesik az ODD hely és a több 3,5" HDD lehetősége miatt, meg más helységben is van, mint a TV lesz majd. Meg az játszós/fotó/videószerkesztős konfig a 27"-os IPS monitorral :)

"Nincsenek példaképeim. A munkát, az elkötelezettséget és a versengést csodálom." /Ayrton Senna/

(#62006) TurboK0 válasza Francia91 (#62000) üzenetére


TurboK0
csendes tag

A RX580 egy keményen túlhajtott gpu volt rengeteg komponenssel, RAM modullal, stb. Illetve ha multi monitor módban használod akkor a memória teljes sebességgel pörög rajta (kivéve ha összes monitor tökéletesen ugyanazt a felbontást / frissítést / színmódot használja, és ha pl. erősítőre kötöd akkor ez bekavarhat). Nálam az RX480 kivétele után kb 15W-al lett kevesebb az üresjárati fogyasztás, és ott figyeltem hogy mindegyik kimeneten ugyanazt a képernyő méretet használja.
De olyan kártyák amin kevesebb RAM modul van, azok eleve kevesebbet fogyasztanak üresjáratban, kevesebb alkatrészt kell fűteni. Ahogy fentebb írták, egy RX6600 kategóriás kártya csak 4-5W üresjáratban.

(#62007) HUN_Sector


HUN_Sector
senior tag

A minineoban kicseréltem a slim 12-as corsair ventit egy noctuára. Esélyes, hogy ez zúgott és nem a thermalright cpu hűtő. -10 fok idleben és -7 dB!

(#62008) Vigneau válasza Vigneau (#61983) üzenetére


Vigneau
félisten

Jobban ránézve, talán picit túl korán lelkesültem be. Cirka csupán 3 napja jelentette be a Jonsbo. Kíváncsi vagyok, mikorra érnek ide az első fecskék... :B

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#62009) Pista0001 válasza Pista0001 (#62001) üzenetére


Pista0001
addikt

Ha megtalálom a fogyasztásmérőmet, lemérem a különbséget. :) Vannak más különbségek is, és mivel napi használatban van mindkét gép, úgyhogy az átépítés nem játszik...

DGPU:
Asrock B550M-ITX/ac
Ryzen 5 5600
2×16 GB DDR4 3600
Sapphire RX-6650XT Pulse
Silverstone 500 watt gold
2×2,5" ssd + 1×2,5" hdd
2×120/25 venti plussz 1×120/15 rgb venti
USB bill. és egér

IGP:
Asrock B550M-ITX/ac
Ryzen 5 5600G
2×16 GB DDR4 3600
Pico PSU 160XT + kínai 12 V 10 A kocka
1×m.2 ssd
1×92/15 venti
PS/2 bill., USB vez. nélküli egér, USB infra távirányító vevő, bt egér

Mindkét gép kábelen csatlakozik a hálózathoz, a wifi elvileg le van kapcsolva. Kiváncsi vagyok az eredményre. De hol van vajon a fogyasztásmérőm? :F

(#62010) AxBattler válasza Vigneau (#62008) üzenetére


AxBattler
félisten

A sima C6 kb. fél év alatt jutott el a hazai boltokba a bejelentéstől számítva, szóval nem holnap lesz ilyen házad... sajnos.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50 ......................................................................................................................

(#62011) Wohme


Wohme
tag

Sziasztok!

Jelenlegi kis szerverem:
Ház: IX-03B-OP + MK-35DV bővítőkeret
Integrált alaplap: ASRock J4205-ITX
RAM: Kingston 4 GB 1600 MHz KVR16LS11/4
Táp: Chieftec CDP-120ITX (Paneltáp + külső adapter)
Merevlemez: WD Red Pro 10 TB WD101KFBX

Van még egy ugyanilyen alaplapom és csinálni akarok belőle egy második (biztonsági) szervert földrajzilag más helyen, ahova menthetem a backupjaimat. A jelenlegi házba tervezném ezt a másodlagos szervert, mert az nagyon apró, limitált kapacitású és nem túl jó a szellőzése. Vettem már egy Fractal Core 500 házat, amibe a fő szerveremet raknám át. Ezt akár tudnám több (max 3) merevlemezzel is használni.

Már mindenem megvan a projekthez, kivéve a táp… A jelenlegi Chieftec panel + külső adapteres táp jól működik eddig, viszont már nem nagyon elérhető és horror áron adják. Én még 17 ezerért vettem 2021-ben, amit akkor is sokalltam. Tekintve, hogy az új Fractal Core 500-as tud már akár ATX-es tápot is fogadni, így megvan a lehetőségem, hogy a paneltáp megy akár másodlagos szerverbe, és az elsődlegesbe beszerzek egy ATX-eset. Viszont félek nem lenne túl jó a hatékonysága egy ATX-essel, mert nagyon keveset fogyasztana.

Kérdésem tehát, hogy hogy oldjam meg ezt a problémát. Nehezen találok értelmes paneltápokat és 12V + 10A adaptereket. Tudtok ajánlani valamit erre?
Vagy esetleg van értelmes ATX vagy SFX megoldás, ami jó hatékonyságú lenne?

[ Szerkesztve ]

(#62012) TurboK0 válasza Wohme (#62011) üzenetére


TurboK0
csendes tag

https://www.arukereso.hu/tapegyseg-c3158/be-quiet/tfx-power-3-300w-gold-bn323-p663331920/
vagy
https://www.arukereso.hu/tapegyseg-c3158/be-quiet/pure-power-11-400w-gold-bn292-p435614658/

A TFX-es táp papíron hatékonyabb (30W felvételnél 82.7%), viszont drágább és nem jár hozzá atx -> tfx átalakító. Nálam szerverben a 400W Gold van, még nem volt vele baj, de az egy full B450M lapos ryzent futtat 6 vinyóval.

Pár éve szétnéztem a piacon és ezek voltak a leghatékonyabbak az árukhoz képest. Van hatékonyabb, de az 5%-al jobb cserébe ötször olyan drága. Hasznos lista (sajnos már nem frissítik):
https://nl.hardware.info/grafiek/21?products%5B%5D=496945&specId=11901&tcId=200

(#62013) Vigneau válasza AxBattler (#62010) üzenetére


Vigneau
félisten

Meg kell hagyni, nem siették el a dolgot... No de sebaj. :N

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#62014) phulee válasza Vigneau (#62013) üzenetére


phulee
tag

Lehet érdemes lesz megvárni vagy megnézni a kinti rendelést. Tegnap végre összeraktam a konfigot mATX alapon a Jonsbo C6 v1 házban, ezek az első tapasztalatok:
- a táp nagy rossz helyen van, elöl viszont simán és kényelmesen elfér;
- meglepően jól szerelhető még a nagyobb alaplappal is;
- kábelek elrejtése szinte lehetetlen (legalábbis egyelőre);
- Chieftec CSN-550C sokkal csendesebb, mint a rémhírek szerint, viszont főleg a 24 pin-es kábel iszonyatosan merev, már-már kezelhetetlenül.

Tervek szerint vagy átépítem első táposra (kipróbáltam és simán elfér, hátul kell csak megoldani a ventit, illetve a tápcsatlakozót) vagy benevezek én is az új verzióra, feltéve ha befér az mATX.

Amúgy elsőre így sikerült összehozni, mindenkinek köszönöm a hasznos tanácsokat ötleteket! :R

[ Szerkesztve ]

(#62015) TurboK0 válasza phulee (#62014) üzenetére


TurboK0
csendes tag

Nagyon szép lett!

Ha vékony vagy fűzött a tápkábel, akkor hajszál híján elfér a kábel az alaplap mögött. Az alaplap legelső részén van pár luk amin át lehet tolni, de csak beszerelése előtt, mert egyébként a csatlakozóval együtt már nem lehet áttolni. Igazából sokat nem rejtesz el a kábelekből, csak kb. 10 centit, de a légáramlást lehet segíti.

Had kérdezzem meg, hogy az a Chieftec táp mennyire forró? Érintésre meleg/langyos? Odafenn a gép forró levegőt fúj ki vagy inkább hideget?

Úgy vettem észre hogy nálam teljes ATX táppal most maga a táp az ami a legtöbb hőt adja le. 0-rpm venti van benne persze, de az a chieftec elvileg mindig pörög.

[ Szerkesztve ]

(#62016) HUN_Sector válasza TurboK0 (#62015) üzenetére


HUN_Sector
senior tag

Az 550-es chifi táp teljes terhelésen is langyos csak

(#62017) phulee válasza TurboK0 (#62015) üzenetére


phulee
tag

Köszi szépen! :R

Tápról egyelőre még sok tapasztalat nincs. Most megy fel a Win11, és utána tudom tesztelni érdemben a gépet. Egyelőre amíg ment egyáltalán nem éreztem még csak langyosnak sem. Van egy pici alaphangja, de még nem tudom a tápból vagy az RTX2060-ból jön-e. De inkább táp lesz...

Alul felül 1-1 BQ! Silent Wings3 (140-es) szívja be a levegőt, elöl pedig egy Noctua NF-P12 redux-1300 fújja ki. Ezek teljesen hangtalanok és nem érzek nagyon meleget. A procin egy Thermalright Sl-100 Black van, ami jelenleg lefelé fúj.

A kábeleket igyekeztem, amennyire lehet oldalra rendezni. A tábkábeleket ennél jobban sajna nem lehet, egyrészt pont a gép közepén jönnek ki a tápból, másrészt az alaplapi csatlakozók is így esnek ki. A Pcie és CPU 8 pin kábel teljesen okés, nincs útban. A CPU 24 pin kábel viszont láthatóan pont középen vonul át, és azzal sokat nem tudok tenni. Iszonyatosan merev és egyben harisnyázott, sehol sem vezethető el.

A hosszabb távú terv, ahogy írtam vagy ház csere, mert abban a pillanatban, ha elölre kerül a táp, akkor szinte minden probléma megoldódik. Hátul tud kifelé szellőzni a ház és nem elöl fúj ki esetleg meleg levegőt, valamint a kábelezés is sokkal rendezettebbé válik. Vagy az új C6 ház. A kérdés csak, hogy inkább átépítsek vagy várjam meg, hogy az új C6 házba belefér-e az mATX alaplap.

(#62018) Crabface válasza phulee (#62014) üzenetére


Crabface
senior tag

Tap venti, miert nem kifele nez a friss levego iranyaba?

"If you don't look back when you're walking away from your car, you bought the wrong one."

(#62019) phulee válasza Crabface (#62018) üzenetére


phulee
tag

Mert tizenév után most raktam először újra össze gépet és először AMD-t. :B

Köszi a tippet! :R Igazából bele sem gondoltam, hogy levegőt szív és nem fúj. De logikus így utólag. Este 11kor hullafáradtan boldog voltam, hogy elsőre összeállt minden és hibátlanul elindult.

Isteni szerencse, hogy ilyen gyorsan szétkapható. W11 telepítés után máris fordítok egyet sorsán...

(#62020) Crabface válasza phulee (#62019) üzenetére


Crabface
senior tag

Csecse ez a haz amugy, foleg az ujabb verzio...

"If you don't look back when you're walking away from your car, you bought the wrong one."

(#62021) Vigneau válasza phulee (#62019) üzenetére


Vigneau
félisten

Akkor van értelme befele fordítani, ha az alatta lévő CPU venti is szívóra van állítva, valamint forog a tápventi. Akár lehet vele jó légáramot is csinálni. De ez legtöbbször a normál ATX tápok esetében működött nálam pl. a Cooler Master Elite 110 esetében.

Hidd el, a kábeleken fogsz még csiszolni. Csak rakd ki magad elé a gép képét és szép lassan jön az ihlet.

Az SI-100 hogy tetszik? Mennyin forgatod a TL-E12B-t? Nálam 800RPM körül szaladgál. Ott még szinte alig érezhető/zavaró a hangja.

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#62022) phulee válasza Crabface (#62020) üzenetére


phulee
tag

Tényleg az. Egyre jobban tetszik. Egészen meglepően jól szerelhető.

Ha egy hete tudtam volna, hogy lesz újabb verzió, akkor azonnal azt rendeltem volna. De még lehet így is bevállalom...

(#62023) phulee válasza Vigneau (#62021) üzenetére


phulee
tag

Értem, tanulgatom még ezt a légtechnikát. Szerintem megfordítom hamarosan a tápot.

Az Sl-100 így előben még szebb. A ház ventik közül egyiknek sincs hangja. Használtan vettem a BQ!-kat, de nagyon szép állapotúak és tényleg hangtalanok. Ezt ajánlotta a reddites srác, aki elég extrém konfigot tett a C6-ba. Őszintén nem tudom mennyin forog a TL-E12B, az alaplap (AsRock B650M Pro RS) végzett valami Fan-Tastic tuning-ot, egyelőre azzal megy.

Korábban már írtam talán, hogy ez űrtechnika. Tegnap elszórakoztam egy jó félórát csak azzal, hogy memória megfelelő sebességgel fusson. Szóval csak szépen lassan össze fog ez állni.

(#62024) sb válasza Pista0001 (#62001) üzenetére


sb
veterán

Szvsz jóval nagyobb a különbség a gyakorlatban.
Több tényezőtől is függ:
1. Az APU-k a monolit felépítés miatt kevesebbet fogyasztanak, terheléstől függően 5-15W lehet kb.
2. Az Idle különbség nem sok, de ez a gyári defaultra vonatkozik, Ryzennél ugye szinte alap az IF/ram(/SoC) tuning, szinte senki nem alapon használja, hanem feltolja amennyire optimális, az idle és light load terheléseknél is eléggé meglöki a fogyasztást, inkább a 10-15W tartományba ugrik komoly terhelés nélkül is. És itt is a chipletes felépítésnél ugrik jóval nagyobbat.
3. A dvga-k között is nagyobb lehet a különbség, nagyon modellfüggő, hogy 5-15W között mennyit kér pl. idle. Ugyanaz a típus, de más modell és rögtön ugrik a dolog.
4. Ha van extra, pl. a több kijelző ilyen, az is számít. több kijelzőnél AMD-nél 10+ éves hagyomány, hogy maxra ugrik a vram freki. Az dvga-n szintén alapból +15-25W.

Nekem a 2700+RX470 simán 60W körül ment idle-ben. Light load, ami tényleg csak 0.5-1%, pl. annyi elég, hogy nyitva vannak az ablakok, pl. Firefox, háttérben, még csak nem is előtérben és ez felugrott 70-80W közé. Ha valamit kattintgatsz, csinálsz kb. ugyanez. Persze ez a fentiekkel együtt, if/ram tuning, valami agresszívabb (nem power saver) energiaséma... tehát egy átlagos konfig.
Alap if/ram freki 5-10W-ot levesz, power saver még pár Watt, 45W körül idle simán megvolt a tesztekben is kb. látható/elérhető érték de a gyakorlatban kevesen használják így. Inkább a fenti beállításokkal fut. És még erre jöhet rá egy többmonitoros extra.

Ezzel szemben az 5600G (jóval nagyobb) if/ram tuning mellett is 40W körül van ugyanebben a felállásban idle-ben. Power saver séma meg 30-35W közöttre leviszi. Light terhelésen is elvan 50W alatt. Tuning nélkül erre nem emlékszem mennyit mértem, olyan sokat nem jelent, de ott már 30W alatt lehet szvsz idle-ben. (A paneltápos 4650G-m már inkább a 20W-hoz van közel emlékeim szerint.)

(#62025) Pista0001 válasza sb (#62024) üzenetére


Pista0001
addikt

A tuning "tuning" mindkét gép esetében kimerül az xmp profil aktiválásában, mindkét gépben 3600 MHz cl18 ramok vannak.

A táp is különbözik, de nem vennék mérget rá, hogy olyan sokat számít. A 40-50 watt a sem a piconak, sem a kockának nem 50% mellesleg a kocka valami nem feltétlenül jó hatásfokú kínai darab. Még ha a pico hatásfoka jó is, a kocka rosszabb szintre is ronthatja, mint amit a 80+ gold Silverstone tud 10-15%-on (50-75 watt).

Több kijelző nincs, a dvga-s gépen hdmi-vel van 27" full HD, az igp-sen 32" 4K displayporttal. Idle vagy kis terhelésnél nem tudom, ez mennyire számíthat.

Nyilván nem lesz annyira mérvadó a mérés eredménye, ahhoz túl sok különbség van a két konfig között, de azért csak megcsinálom, ha megtalálom a fogyasztásmérőt, mert tényleg érdekel a dolog. :)

(#62026) sb válasza Pista0001 (#62025) üzenetére


sb
veterán

Ram tuningnál alapból szerintem az IF-et is utána húzza egy adott frekiig, most fejből meg nem mondom melyik Ryzen szériánál milyen freki felett kezd el visszaváltani, de addig húzza fentebb. Ha auton vannak a feszek akkor azokat is tovább tolja automatikusan.
Szóval pl. asszem egy 5600X default: IF: 1600MHz, ram: 3200Mhz. Ramokat 3600-ra rakva pedig az IF 1800-ra emelkedik és ehhez sokszor a SoC feszt is fentebb tolja úgy is ha máshoz nem nyúl az ember.

Amúgy meg helyzetfüggő a dolog, ahogy írod. A nagyobb ATX tápoknak azért eléggé beesik a hatásfoka 10-20W-nál, hiába Gold, semmit nem mond alatta sajnos, de abban igazad van, hogy mivel nem tudjuk általában, ez panelnél sem egzakt, hogy mennyivel lesz jobb.

A többit meg általánosságban írtam, én sem használok most több kijelzőt, de a kolléga írta, hogy neki lesz. Az instant bukó - ill. inkább úgy fogalmazok, hogy egy olyan faktor ami miatt abból a szempontból kell megvizsgálni a konfigot.

Dvga fogyasztásban Computerbase-en érdemes szétnézni.
Ott mérnek 60 helyett 144Hz-en, Youtube videót, több kijelzőt és ablakmozgatást(!) is. Felismerve, hogy ezek elég sokat számíthatnak. Ezek vagy direkt, vagy bug formájában 10+ éve megvannak egyik-másik gyártónál/driverben. :(
Emlékszem, hogy talán Radeon 4850 idejében írogattam itt a fórumon, hogy több monitornál ablakmozgatásra tizedmásodperces ütemben oda-vissza állítgatja a gpu+vram órajelét 2D és 3D órajelek között. Fogyasztás +50W, közben pedig remeg a kép mint az állat, mintha épp elromlana. talán onnan indult az az AMD "megoldás", hogy több kijelzőnél a vram frekit fixen maxra állítják. :D Úgy nem volt képremegés és csak +20-30W. :D

4K60p viszont alap felállásnak számít, arra nem kell semmi extra.

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.