Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 15:58:25

LOGOUT.hu

Milyen belső merevlemezt vegyek? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#66301) tibaimp válasza Roland8622 (#66300) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Kapcsold ki a Win Energiagazdálkodásánál a HDD leállítását (írj 0 értéket, és akkor "soha" lesz az érték), így megoldod a felpörgési késedelmet.
Én is mindig azzal kezdem, hogy kikapcsolom azt.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#66302) pinnacle válasza tibaimp (#66301) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Mennyi a HDD fogyasztása? Nekem 20 percre van állítva, ha nem használom minek menjen, de lehet a Rednek, Purplenek jobb ha nem kapcsol ki.

(#66303) tibaimp válasza pinnacle (#66302) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Elhanyagolható, 5-10W, amikor terhelés alatt van, idle-ben meg pár tized watt. Nem ez a döntő a PC-d esetében.

szerk (red plus esetében):

érdekes, az én 8TB-os Ultrastar-om kevesebbet fogyaszt az adatlapja szerint idle-ben.

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#66304) Mr_Rob


Mr_Rob
tag

Sziasztok!

Egy elég jó akció keretében sikerült vennem két 2TB-os WD Red-et (16-ért darabját). Qnap TS-228-as NAS-ba cserélném a régi 1 terás (2.5"-os) lemezeket, mert az egyik már bad sectoros. Megrendelés után kezdtem olvasgatni ezt az SMR parát és elbizonytalanodtam. Nincsenek nagy igények: Kb heti szinten torrenten letöltögetek 10-20 gigás csomagokat, illetve alapvetően telefonról fotók, videók szinkronizálására használom. Azt sem hiszem, hogy a tárhely ki lesz maxolva egy darabig. Fontos, hogy csendesen, hűvösen működjön. Fogok én ezzel szenvedni a mindennapokban, vagy csak a RAID rebuilding lesz türelmes dolog?

Köszi,
Robi

(#66305) Psychopeti


Psychopeti
senior tag

Sziasztok! Kérnék egy kis segítséget. :K
Most ezt néztem ki: 8TB WD Purple WD81PURZ
Adat tárolásra(mentés) használnám leginkább. Ami filmeket képeket és minden egyebet is tartalmaz mellette. Tehát ez nem lenne folyamatosan használatban a gépre kötve, hanem csak akkor ha menteni kell rá(másolni) valamit megint. Persze erről időnként filmeket is játszanék majd le azért :B

[ Szerkesztve ]

Kend azt hiszi ez csak úgy van, hogy befogjuk a kancát a szekér elé, és gyi te szürke???

(#66306) pinnacle válasza tibaimp (#66303) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi!

(#66307) Lauda válasza Psychopeti (#66305) üzenetére


Lauda
félisten

Szia! Megfelelő lenne, viszont ezt a típust már nem nagyon fogod tudni beszerezni. Helyette a WD82PURZ megvásárolható.

[ Szerkesztve ]

(#66308) szab13


szab13
aktív tag

Sziasztok!

Adott egy 2T -ás WD purple (WD20PURX) ami 3 év alatt eljutott az 50% os kondícióra és folyamatosan romlik.

Cserélném egy tartósabb 3T-ra
Olvastam , hogy purple ajánlott, de kicsit elbizonytalanodtam.

megpróbáljam mégegyszer a szériát, vagy van más ajánlott 30-35k körül

Köszönöm

(#66309) ANOka válasza szab13 (#66308) üzenetére


ANOka
őstag

Nem írtál semmit a használat körülményeiről...

(#66310) Dzsekó válasza Mr_Rob (#66304) üzenetére


Dzsekó
addikt

EFAX? Mert ha EFRX, akkor az még CMR-es.
Ha mindegyik lemez, ami a raid-ben van SMR-es, akkor csak lassúsággal találkozhatsz, ezt előre senki sem tudja megmondani, majd kiderül, ha elkezded használni.
Az igazi gond akkor van, ha a raid-ben vegyesen vannak CMR és SMR lemezek, mert akkor az összes műveletnél az SMR lemezre vár. Sőt szélsőséges esetben a nagy sebességkülönbségek miatt szét is hullik a raid tömb, mert a NAS nem tudja lekezelni a nagy sebességkülönbséget.

(#66311) szab13 válasza ANOka (#66309) üzenetére


szab13
aktív tag

Jogos, elnézést. ..
Fotók, filmek, sorozatok tárolása, mentése
Torrent nem menne róla

(#66312) Dzsekó válasza Psychopeti (#66305) üzenetére


Dzsekó
addikt

WD81PURZ ha találsz még, akkor jó választás és még 5400RPM-es, csendes, ami adatmentő HDD-nél szerintem jobb választás. A fentebb ajánlott WD82PURZ is jó választás, de az már 7200RPM. Igazából 6TB felett nagyon nincs is 5400RPM-es az újabb szériákban.
Most olvastam WD80EFAX-ról, hogy gyártó oldalán 5400RPM van, de kimérték, hogy 7200RPM-es. Kérdés, hogy ez most mennyire valós információ. Ha a CMR EFAX-ok is 7200RPM-esek lesznek, akkor 8TB és felette nem lesz 5400RPM-es HDD, ami nem jó szerintem.

szab13: Mehet nyugodtan a WD30PURZ

[ Szerkesztve ]

(#66313) ANOka válasza szab13 (#66311) üzenetére


ANOka
őstag

Toshiba P300 3TB?
Nekem van belőle vagy 5--6 db bő egy éve. (4 db RAID5-ben üzemel.)

Vagy esetleg Toshiba N300, ha nem akarsz még1x Purple-t?

[ Szerkesztve ]

(#66314) Mr_Rob válasza Dzsekó (#66310) üzenetére


Mr_Rob
tag

Igen, az EFAX-ről van szó! Mind a két lemez egyforma lesz RAID1-be kötve, de eredetileg úgy terveztem, hogy egyesével cserélem ki a lemezeket. tehát lenne benne egy rebuild az eredeti lemezről (2.5-ös 1T-s Hitachi Travelstar 5K100) és mégegy már azonos WD Redeken. Egyébként a jelenlegi 1TB-os RAID nincs tele, kb. 500GB van lefoglalva, tehát pakolászni tud(?).

(#66315) Psychopeti válasza Dzsekó (#66312) üzenetére


Psychopeti
senior tag

Igen én is úgy gondolom hogy az 5400RPM-es lenne a jó :K
Remélem sikerül még szereznem belőle.
Köszi az infókat :R

Kend azt hiszi ez csak úgy van, hogy befogjuk a kancát a szekér elé, és gyi te szürke???

(#66316) Dzsekó válasza Mr_Rob (#66314) üzenetére


Dzsekó
addikt

Az az első HDD utáni rebuild necces lehet. Javaslatom (amúgy is egy ilyen művelet előtt), hogy mentsd le a fontos adatokat, mielőtt elkezded. Ha az egészet le tudod menteni, akkor meg cseréld egyben és építs fel egy új Raid-et, aztán másold vissza az adatokat. Lehet, hogy előbb végzel. :U

(#66317) Carasc0


Carasc0
őstag

Sziasztok!

A fiókomban pihen egy bontatlan WD RED 4TB lemez (WD40EFRX). Ez CMR-es?

Említettétek hogy a Purple úgymond jobb mert az nem parkol. A fenti lemezt cseréljem le Purple-re vagy hagyjam meg ezt és fogjam be adattárolásra?

[ Szerkesztve ]

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#66318) Dzsekó válasza Carasc0 (#66317) üzenetére


Dzsekó
addikt

Nem, ez még CMR-es. Van rá esély, hogy WDidle3-al ki lehet kapcsolni a parkolást. Nálam egy régebbi 2TB-osnál simán ki lehetett kapcsolni még. Vagy legalábbis wdidle3 /r kapcsolóval meg lehet nézni, hogy hány s-re (másodperc) van rakva gyárilag. Ha 300, akkor akár maradhat úgy is. Ha 4 vagy 8 sec, akkor érdemes egy wdidle3 /d parancsot kiadni, ez tiltja, nálam nem parkol azóta a Red.
Csak a parkolás miatt én nem cserélnék HDD-t.

(#66319) Carasc0 válasza Dzsekó (#66318) üzenetére


Carasc0
őstag

Akkor rábízhatom a fontosabbnál fontosabb adataimat?

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#66320) Dzsekó válasza Carasc0 (#66319) üzenetére


Dzsekó
addikt

Rá, de mentés mindig legyen több különálló helyen.

(#66321) Livius


Livius
őstag

Sziasztok!

Tudnátok ajánlani egy maximum 1TB-os 2.5"-os HDD-t külső USB merevlemez házban való használathoz? Tudtok ajánlani 2.5"-os USB-és külső házat is? Leginkább okos TV-hez lenne használva, és a lényeg hogy 15-20 ezer Ft-ból megvehető legyen.

Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

(#66322) Carasc0 válasza Dzsekó (#66320) üzenetére


Carasc0
őstag

NAS nélkül ezt hogy viteleznéd ki a helyembe, kb 3TB-al? Mert NAS-t elvetettem. Külső HDD-ből is vegyek 4TB-ost és időként mentsek? De lenne egy külön lemez torrentre. Az a baj hogy nem gyakran megy a torrent nálam. Hébe hóba ha kell valami letöltöm, néha seed 3-4-5 torrent de ennyi.

Psychopeti: Ezt hogy oldod meg, hogy csak akkor kötöd rá a gépre a belső winyót ha másolsz rá?

[ Szerkesztve ]

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#66323) Dzsekó válasza Livius (#66321) üzenetére


Dzsekó
addikt

CMR-es 500-as WD Blue. Picit drágább, de még CMR-es 1TB WD Blue.
Az újabb szériás, olcsóbb WD10SPZX már SMR-es.
Külső háznak van saját topic-ja.

(#66324) Dzsekó válasza Carasc0 (#66322) üzenetére


Dzsekó
addikt

Raid 1 NAS + Kapcsolós USB házban lévő HDD, amit mentéskor kapcsolok csak be.
+ a NAS-ról a fontos adatokat automatán rászinkronizálom asztali HDD-re.
NAS-t miért vetetted el? 4 bay-es NAS-nál megoldhatod azt is, hogy 2db 4TB-os HDD raid 1-ben, és egy kisebb, akár 500-as HDD (volume 2) külön a torrentnek transmission-el vagy download station-el. Meg ugye a + USB háttértár, mert az ördög nem alszik.

(#66325) Carasc0 válasza Dzsekó (#66324) üzenetére


Carasc0
őstag

Ha nagyon őszinte akarok lenni, azért a féltett adatok jelenleg egy belső HDD-n vannak közel 9 éve. Az általad javasolt megoldás biztonságos, de erősen költséges (NAS bay + 2db 4TB + USB). Költséges megoldás sztem. Olcsóbb megoldás?

Nekem inkább megfelelőbb lenne, ha 2 db belső és én majd mentek ha úgy van. Bár akkor is kell egy 3. HDD a minimális torrentre. Az a gondom hogy pont ezt akartam megszüntetni. Ne kelljen ennyi sz*r HDD.

[ Szerkesztve ]

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#66326) tibaimp válasza Carasc0 (#66325) üzenetére


tibaimp
nagyúr

A 2 db belő mentéssel csak az a baj, hogy nem offline mentés, vagyis ha bekapsz például egy zsarolóvírust, akkor mind a két helyen bukod az adatokat.

Én is javaslom, ha nem is nas-t, mert drága (nekem sincs, nem is kell), de egy épített 3,5 colos külső házba telepített hdd-t, és arra kimásolni időnként (én havonta teszem ezt) a fontos adatokat. Ez így offline.

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#66327) Carasc0 válasza tibaimp (#66326) üzenetére


Carasc0
őstag

Tehát egy külső HDD amire időnként mentek és csak akkor kapcsolom be, mikor menteni kell, amúgy olyan off eszköz mint egy DVD. Én is erre gondoltam.

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#66328) Dzsekó válasza Carasc0 (#66327) üzenetére


Dzsekó
addikt

Ha nem szeretnél NAS-t, akkor marad a fentebb is írt USB-s mentegetés.

(#66329) tibaimp válasza Carasc0 (#66327) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Úgy van! Célszerű.
Úgy írták itt a srácok, hogy: "Kétféle ember van, akinek volt már totál/részleges adatvesztése, és akinek még lesz..." -- ezt célszerű minimalizálni.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#66330) narii


narii
tag

Hali !

Megadta magát a mostani vinyóm. SAMSUNG HD103SJ ATA Device

Mit ajánlotok a helyette ? Semmi extra dolgot nem szeretnék, csak egy megbízható HDD-t, lehetőleg 1TB-os.

Alaplapom: Gygabyte GA-790XTA-UD4

(#66331) Dzsekó válasza narii (#66330) üzenetére


Dzsekó
addikt

Ha op. rendszer lesz rajta, akkor WD10EZEX.
Ha csak adattárolás, akkor WD10PURZ vagy Seagate Skyhawk.

(#66332) narii válasza Dzsekó (#66331) üzenetére


narii
tag

Win 7-et használok.
Tárolásra csak alapvető dolgok (filmek, zene, programok)

(#66333) Carasc0 válasza Dzsekó (#66331) üzenetére


Carasc0
őstag

Külső Offline biztonsági adatlemez-ként mi ajánlott? Mehet a WD Element vagy inkább Mybook?

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#66334) tibaimp válasza Carasc0 (#66333) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Én jobban kedvelem a magam által összerakott külső cuccokat, egy "sima" HDD, innen az Ajánlóból és például egy Sharkoon 3,5" Swift Case PRO USB3.0 [link]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#66335) vond válasza tibaimp (#66334) üzenetére


vond
MODERÁTOR

+1 :K

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#66336) Carasc0 válasza tibaimp (#66334) üzenetére


Carasc0
őstag

Gyorsan utána olvastam. Jó kis cucc. Mennyi Sharkoon max teherbíróképessége? Arukereso szerint 8TB, míg a Rack topic összefoglaló táblázatában 12Tb-ot ír.

Most így megálmodtam egy 8Tb PURP + általad ajánlott házikó kombót. :U

Amúgy külső HDD állapota monitorozható Sentinellel?

[ Szerkesztve ]

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#66337) VVoid válasza Carasc0 (#66336) üzenetére


VVoid
aktív tag

14 TB HDD-vel is használom, rákérdeztem anno Sharkoon-nál, honlapjukon max 12TB szerepel [link] , azt írták, nem tesztelték csak max. 12TB-vel, de nem tudnak olyasmiről, amiért ne menne. Sentinel látja a smart-ot.

(#66338) milan26


milan26
senior tag

Nekem ilyenem van, ez is jó, ezt az ODD helyére lehet tenni.

(#66339) milan26 válasza milan26 (#66338) üzenetére


milan26
senior tag

Van belőle kombinált és átalakító is. Ezek satásak, de HDD-től függően kell neki win restart is sajnos. Linux alatt azt hiszem ment restart nélkül is.

(#66340) Carasc0


Carasc0
őstag

Szóval most nekem az a lényeg hogy beton biztos offline mentésem legyen egyetlen HDD-n. Ezt a HDD-t havonta használnám up to date céljából. Vagyis csak másolás céljából On, utána OFF állapotban van.
Azon agyalok, hogy ezt belső lemezzel hogy tudnám-e megoldani, mert hely van a gépbe még ODD férőhely is. Lényeg, hogy mikor nem haszánlom, kikapcsolható legyen. Így legalább megspórolnám, hogy valami doboz ott van a a ház mellett. Magyarul a praktikumot keressem.

Lehet hogy a Milan26 fórumtárs megoldása erre alkalmas.

[ Szerkesztve ]

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#66341) Carasc0 válasza Carasc0 (#66340) üzenetére


Carasc0
őstag

Mondjuk a külső ház előnye, hogy hordozhatóbb.

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#66342) milan26 válasza Carasc0 (#66340) üzenetére


milan26
senior tag

Tökéletesen. Ha kész vagy leállítod a gépet, kiveszed, mehet a fiókba, utána bekapcsolod. Sajnos win 10 nem kapcsol le minden lemezt attól h kivetted. Toshiba P300-at nálam pl lekapcsolja, WD Red-et nem. A kulcs csak mechanikai zár rajta.

(#66343) Carasc0 válasza milan26 (#66342) üzenetére


Carasc0
őstag

Értem. Csak ha tesomnak kéne róla cucc, akkor a Rack-ot hiába viszem át, nem tudja csatlakoztatni. Most nézem a házam tetején van dokkoló. Így még lehet Rack sem kéne. De megint a hordozhatóság. Bár az legyen a legkevesebb.

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#66344) Morris


Morris
veterán

Nemrég bele ástam magam a winchester témába és találtam egy magyarázatot, hogy miért ne használjunk purple-t háttértárként, fontos adatok tárolására.
És miért ne használjunk a purple/skyhawk winchestereken kívül mást kamera rendszerbe.

"The WD Purple is different to WD Red as the Purple drives DON'T DO any bit error correction!
Imagine if there would be a bit error; WD Red would disconnect from the controller for up to 5 seconds to try to correct this bit error. Within surveillance, all cameras would be disconnected then and would not be recorded - as the drive is not present. And I bet that within this time gap, the car number plate or face to record has passed on of the cameras. ;-)
The rest of the WD Purple is similar to all other drives, they are also able to used in any RAID environment.
Summary: please don't use WD Purple to store any business data on them due to non-existing bit error correction. For this purpose in a mixed environment, use WD Red and maybe expect a little drop in recordings if a bit error happened. But this is a very rare scenario."

[link]

[ Szerkesztve ]

(#66345) pinnacle válasza Morris (#66344) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Azt mondják ez a funkció nem aktiválódik asztali környezetben, mindenesetre jóval több panasz van Purplere, mint a Redre.

(#66346) Alex91 válasza pinnacle (#66345) üzenetére


Alex91
félisten

Hol van tobb panasz? Es ha tobb is a panasz, akkor ugyanannyi red es purple kerult eladasra...?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#66347) Dzsekó válasza pinnacle (#66345) üzenetére


Dzsekó
addikt

Én pont a Red-eknél hallottam több panaszt. :)
Ráadásul most már drágább is a CMR Red a Purple-nél. 6TB esetén ~12 ezer forint a különbség.
Több ismerősöm használ Purple-t asztali gépben, és nem volt még adatvesztésük.

[ Szerkesztve ]

(#66348) Morris válasza Dzsekó (#66347) üzenetére


Morris
veterán

A héten érkezik a 2Tb-os Purple. NVR-be megy majd. Kíváncsi leszek mit bír.
A jelenlegi RED a gépembe évek óta tökéletes.

(#66349) Lauda válasza pinnacle (#66345) üzenetére


Lauda
félisten

Szerintem eladott darabszám / meghibásodás ismeretében van értelme ilyen konzekvenciát levonni. Még akkor sem teljesen helytálló, mivel nem ismerjük a felhasználás módját sem.

(#66350) pinnacle válasza Alex91 (#66346) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Amilyen problémám nekem volt, Bittorent topikban is írták, illetve itt is korábban, jellemző a Red-re is? Utólag visszagondolva, az lehetett az első jel, hogy filmet lejátszva megakadt a kép. Visszatekerve, újraindítva is. Gondolom ott hiányzott egy fájl részlet vagy sérült volt. Illetve fotókat másolva, egyes képeket nem tudtam másolni.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.