Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 15:58:25

LOGOUT.hu

Milyen belső merevlemezt vegyek? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#65351) timelord1987


timelord1987
őstag

Sziasztok!

Melyik a legmegbízhatóbb külső hdd adatmentésre?
Idáig ezekben gondolkodtam: 1TB Toshiba, 2TB Maxtor, 1TB Western Digital My Passport

(#65352) King Unique válasza timelord1987 (#65351) üzenetére


King Unique
titán

Épp nemrég volt erről szó itt. Ez már vicc, de tényleg... :DD

Amúgy ne fáradj te sem, a válaszok már készen vannak. Illetve olyan, hogy megmegbízhatóbb az összes közül, nem igazán van, bár fokozni lehet, de eleve a megfelelő használattól stb. is függ, hogy kinél meddig fogja bírni.

[ Szerkesztve ]

(#65353) Balcsix


Balcsix
senior tag

Ahogy nétegettem a házam közben rájöttem, hogy a VGA miatt nem tudom rendesen vízszintesen behelyezni a 3,5-ös tartóba (elég régi házról van szó).

Az lenne a kérdésem, hogy függőlegesen is rögzíthetem, vagy HDD-ket csak vízszintesen lehet rögzíteni??

[ Szerkesztve ]

(#65354) Lauda válasza Balcsix (#65353) üzenetére


Lauda
félisten

Fuggolegesen es vizszintesen is rogzitheted.

[ Szerkesztve ]

(#65355) Balcsix válasza Lauda (#65354) üzenetére


Balcsix
senior tag

Rendben, akkor viszont egyszerű lesz az elhelyezés. :)

(#65356) hape60


hape60
aktív tag

Szevasztok, adatok tárolására milyen vinyót javasoltok? Fontos a megbízhatóság; ritkán lenne használva, fényképek videók archív tárolására kellene. 3.5"-os, 2TB-os érdekelne, ha van külső ház javaslat hozzá, megköszönöm. (Az egyes topisok összefoglalóját olvastam, de nem tudok dönteni...)

(#65357) Lauda válasza hape60 (#65356) üzenetére


Lauda
félisten

Szia!

Én a felsoroltakból választanék: ST2000VX008, ST2000VN004, WD20PURZ.

Külső ház ügyben esetleg érdeklődj a topikjában: Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja ;)

(#65358) Kal-El válasza Lauda (#65350) üzenetére


Kal-El
senior tag

Köszi!
ST6000VN0033-al mi a helyzet?
Amúgy hiába van 5 év gari egy HDD-re, amikor az backupnak van használva és fut kb évi 20 napot. Sajnos azzal szerintem nem sokra megyek. Sokkal jobb lenne, ha működési időre adnák a garit, lásd 1000 nap, vagy hasonló.

(#65359) Lauda válasza Kal-El (#65358) üzenetére


Lauda
félisten

Szivesen!

Véleményem szerint erre a célra felesleges árban olyan magasra menni. Olyan árfekvésben már ott a pro is például, ami szintén 5 év garanciás. Való igaz, hogy számodra a garanciaidő nem sokat számít (emiatt sem javasoltam "drágább" vinyókat), azonban ezt a topikot sokan olvassák, akik számára hasznos infó lehet amit írtam az ultrastar vinyóról. ;)

Sokkal jobb lenne, ha működési időre adnák a garit, lásd 1000 nap, vagy hasonló.

Szerintem ez nem reális elvárás. ;) Ha így működne, akkor sokaknál örökké garanciás lenne tulajdonképpen a merevlemez. Ezen kívül a merevlemez smartja is mókolható bizonyos szint felett. ;)

[ Szerkesztve ]

(#65360) tasiadam


tasiadam
veterán

Sziasztok!

Létezik olyan laptop HDD, aminak úgy abszolút nincs hangja? Nem arra gondolok, hogy SSD legyen, hanem hogy gépházban ne halljam ha felpörög, vagy pörög. S400 silencio házba kerülne, 5400rpm a hang miatt és 2.5 méretben. Torrentek és játékok kerülnének rá, ha rávesz az isten, vagy meghal a 840 EVO rendszer SSD-m végleg.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#65361) tpeter77


tpeter77
addikt

sziasztok,

Vennék egy hurcolászós, külső fémből készült 2.5" HDD házat és ehhez keresek belevaló 2TB hdd-t.
Lehetőleg ne parkoljon a vinyó, mert megosztott tartalom lesz rajta.
Mit ajánlanátok? Árkeret legyen 25k alatti.
Az alábbiak közül melyiket javasolnátok?
1. Seagate BarraCuda 2.5 2TB 128MB SATA3 ST2000LM015
2. Western Digital Blue 2.5 2TB 5400rpm 128MB SATA3 WD20SPZX
3. Seagate Mobile 2.5 2TB 5400rpm 128MB SATA3 ST2000LM007
4. Toshiba L200 2.5 2TB 5400rpm 128MB SATA3 HDWL120EZSTA

Köszönöm.

(#65362) Dzsekó válasza tpeter77 (#65361) üzenetére


Dzsekó
addikt

Mindegyik parkol sajnos. Én Toshiba vagy WD-re szavazok, de határozza meg a gari évek száma és az ár szerintem.

(#65363) Somatom


Somatom
veterán

Szerintetek nagy gáz lenne egy ilyet rakni a NAS -ba?

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#65364) RiddleR


RiddleR
aktív tag

Sziasztok!
Van valakinek tapasztalat Seagate Exos drive-okkal? X14 X16
A 16TB-s most eléggé akciós de nem nagyon van infó róla. Főleg zaj tekintetében. Egyetlen francia videót találtam ahol annyit mond a csávó, hogy hangos. De, hogy mennyire vagy mihez képest azt már nem.
Vele szemben 14TB-s WD Red áll. Mivel a sebesség nem lenne szempont, a zaj, az ár, a gari és a kapacitás viszont igen.
Árban egyformák, gariban az Exos 5 év a WD 3 év, 2TB-t nyernék azonos áron viszont a zaj az kérdéses.

Kösz

(#65365) tpeter77 válasza Dzsekó (#65362) üzenetére


tpeter77
addikt

Toshiba az 9.5mm a többi mind 7mm-es.
Melyik tipusban lehet kikapcsolni a parkolást a felsoroltakból?
Ha egyikben sem, akkor tutira a Toshiba mellett maradok.

(#65366) tasiadam válasza tpeter77 (#65365) üzenetére


tasiadam
veterán

Win10, aztan energiabeallitasoknal soha a hdd leallitasa. Linuxban is lehet hasonlo, bar ketlem h ott ne lenne ilyen.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#65367) King Unique válasza tasiadam (#65366) üzenetére


King Unique
titán

Az az energiagazdálkodási beállítás csak HDD leállását tiltja, nem a fejparkolást. Az utóbbit a Windowsban esetleg pl. ezen videó alapján, + pl. a HDS-ben az APM átállításával lehet, de a fix módszer a gyártó saját szoftverével (lásd pl. WD), Bár a lemezek leállásának tiltása is mérsékli, de teljesen, illetve végleg kikapcsolni/tiltani a gyártó szoftverével lehet, ami az itteni téma összefoglalóban is részletezve van.

(#65368) tpeter77 válasza King Unique (#65367) üzenetére


tpeter77
addikt

Ennél a WD lemeznél is ki lehet kapcsolni a fejparkolást a gyári idle szoftverrel?

(#65369) King Unique válasza tpeter77 (#65368) üzenetére


King Unique
titán

Elvileg igen, helyi (SATA) csatlakozásnál, adott hozzá a program (wdidle3). Gyakorlatilag viszont nem feltétlen, mert alapvetően a 3,5"-os Green sorozathoz lett kiadva, de attól függetlenül működhet más WD merevlemezekkel is, azonban modellfüggő is lehet, hogy melyiknél melyik az ideális beállítás, érték (példa).
+ Az egyes (nem mind) 2,5"-os WD Blue modelleknél nem is a fejparkolás a fő téma - aminél amúgy 600 ezer a névleges limit - , hanem a motor, a lemeztányérok gyakori leállítása és felpörgetése, amire pont nem feltétlen van hatással a wdidle3 (példa):

Másik opció az OS-ben beépített / 3rd party szoftverrel mérsékelni/tiltani a parkolást - lásd az előző válaszban leírtakat - , vagy eleve olyan HDD-t venni, ami nem parkol, bár a 2,5"-osok zöme alapból, pláne az 5400-as modellek.

[ Szerkesztve ]

(#65370) Dzsekó válasza tpeter77 (#65368) üzenetére


Dzsekó
addikt

Én minden lemeznél /d kapcsolóval állítottam, és mindenhol megszűnt a parkolás, fejcsapkodást meg hasonló anomáliákat nem tapasztaltam. WD10SPCX-nél biztos működik a wdidle3 /d, de újabb lemezeknél már kérdéses, hogy megcsinálja-e a műveletet. WD10SPZX is újabb lemez. Egy próbát megér, ha nem megy, azt hallani fogod... Ilyenkor vissza kell állítani az eredeti állásba, ami vagy /s4 vagy /s8. wdidle3 /r-el kezd (riport), ami kiírja a gyári állást. Utána /d, áramtalanít, bekapcs, és ha fura hangokat hallasz, akkor vissza eredetire /s4 vagy /s8, utána megint áramtalanít és nem lesznek fura hangok, csak parkolni fog a HDD. Ezek után sajnos csak szoftveres állítás lehetséges.

(#65371) VVoid válasza RiddleR (#65364) üzenetére


VVoid
aktív tag

Szia,
nekem van egy Seagate Exos 16TB lemezem. Van hangja, mint minden HDD-nek, de nem hangosabb, mint az átlag. Ultrastar 12TB-vel szemben talán még halkabb is, és nem klattyog állandóan, mint az Ultrastarok csinálják. WD Red 8TB/10TB lemezeket cseréltem nemrég ezekre, és emlékeim szerint azok sem voltak halkabbak, legalábbis nem tűnt fel, pedig azok még 5400-as fordulatúak voltak. Még régen volt egy WD Black 1TB, na az aztán sűvített rendesen, annál hangosabb vinyót még nem hallottam.
Mondjuk nagy csendben, éjszaka minden vinyó hallatszik, engem legalábbis zavar. Csak akkor mennek, ha használom is őket.
Most látom, tényleg nagyon jó árban vannak!
Üdv,
VVoid

(#65372) Vidkun


Vidkun
csendes tag

Western Digital Blue 2.5 1TB SATA3 WD10SPZX

Vásárlás után mindig HDS felületteszttel indítok. Eredetileg kb. 10 óra alatt kellett volna lefutnia a végén viszont nagyon belassult, s végül 16 óra lett. A rövid ön-teszt rendben lefutott, a részletes ön-teszt viszont már 1,5 órája 90% körül áll (a hátralévő becsült időtartamot azóta 1 percre írja). Nem tudom, hogy ez így mennyire van rendben.
/Először vásároltam 2,5-es HDD-t./

.

[ Szerkesztve ]

(#65373) tpeter77 válasza Dzsekó (#65370) üzenetére


tpeter77
addikt

Köszönöm szépen a válaszokat.
Seagate BarraCuda 2.5 2TB 128MB SATA3 ST2000LM015
lemeznél próbáltátok már a parkolás kikapcsolását? Ezt a két típust néztem ki.
Amelyiknél beállítható a parkolás, azt választom, mert gari időben és árban is egyformák.

[ Szerkesztve ]

(#65374) Dzsekó válasza Vidkun (#65372) üzenetére


Dzsekó
addikt

Dobj egy sentinel smart képet

rokafiu77: Egyiknél sem lehet állítani, a WD sem preferálja már ezt az állítgatást, a wdidle3 már egy 10 éves szoftver. Puszta szerencse, ha egy újabb WD HDD-t be lehet vele állítani. Mindenesetre a WD-nél van rá esély, a többinél nincs.

[ Szerkesztve ]

(#65375) tpeter77 válasza Dzsekó (#65374) üzenetére


tpeter77
addikt

köszi

(#65376) djzolee91


djzolee91
tag

Sziasztok!

Synology nas-ba raid1-hez akarok új, 3 terrás vinyót venni, olyat ami nem SMR-es.
Melyeket tudnátok ajánlani hozzá?

Előre is köszi! :)

(#65377) Vidkun válasza Dzsekó (#65374) üzenetére


Vidkun
csendes tag

[Smart]
Szerintem a smart rendben. Lefutott végül a részletes ön-teszt is nagy nehezen.

Egyébként a fejparkolás állítása (wdidle3) SATA csatlakozással nem ment. Az új Blue HDD-kel már nem kompatibilis a wdidle3, ahogy olvasom.

[ Szerkesztve ]

(#65378) tpeter77 válasza Dzsekó (#65374) üzenetére


tpeter77
addikt

Sziasztok,
megrendeltem a WD Blue 2,5" hdd 2TB lemezt.
Köszönöm annak, aki segített és tanácsokkal ellátott!

(#65379) tibaimp válasza tpeter77 (#65378) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Jól tetted! Remélem beválik! :)

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#65380) Dzsekó válasza djzolee91 (#65376) üzenetére


Dzsekó
addikt

WD30PURZ

(#65381) IstvánIstván


IstvánIstván
csendes újonc

Orgi őstagnak :) gondolom gari időn belül voltatok! Nékem gari időn túl nem sikerült ugyanez.

Általánosságban úgy 60 HDD után:
- Sami: elektronika OK. Hardver SHT. (fizikai atrocitásra kényes, részecske a dobozban, gyors halál)
- WD: elektronika SHT, Hardver 80% OK (fizikai atrocitásra némileg kényes,felfogja a leszakadt részecskéket, de az elektronikája hamar fel dobja a pacskert!)
- Sea: 50-50% (kényes a fizikai behatásokra, de az elektronika strapabíró, ilyen HDD-m vannak az MFM-s korszakból: 100/100% mind a 7 db. (40 MB kicsit komoly!) a párnácska felfogja a leszakadó részecskéket)
- Quantum- Maxtor(sajna): fizika: küzd mint az állat: 6 HDD 96%, max 1300 óra és nem romlik (ebből egyet bontottam, na az romlik mint a fene, hála a belékerült porszemcséknek), elektronika: OK!

Konklúzió: ha HDD, ne rugdosd a számítógép asztalt, bármilyen jó is a játék.
Amúgy meg SSD! Gyors és megbízható (persze csak a felét szabad használni)! És ha baj van, mehet másodiknak (első az a OP rendszeré: W és társai (játékok is), a második csak adat!)

Sok sikert mindenkinek!

(#65382) IstvánIstván válasza hape60 (#65356) üzenetére


IstvánIstván
csendes újonc

Szia!
Külső adattárolásra is az SSD-t javaslom! A csemetém rákönyökölt a polcra és szia HDD (1 bad sector, azután jött a többi). Az meg hogy sima külső csati, vagy komplett ház, teljesen mindegy. A rázkódás a lényeg! (google a barátod (vagy nem????)

(#65383) IstvánIstván válasza Somatom (#65363) üzenetére


IstvánIstván
csendes újonc

2TB SSD 48 HuF???
És nincs rázkódási érzékenység!!! Akkor miről beszélsz?

(#65384) Lauda válasza IstvánIstván (#65383) üzenetére


Lauda
félisten

2TB SSD 48 HuF???

Ez melyik bolygó?

(#65385) Somatom válasza IstvánIstván (#65383) üzenetére


Somatom
veterán

Még ha így is lenne, én 3TB -osat linkeltem. A különbséget jelentő 1TB -nyi adatot tartsam fejben? :N

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#65386) IstvánIstván válasza King Unique (#65367) üzenetére


IstvánIstván
csendes újonc

Testvérem TE FÉLISTEN?
"esetleg pl. ezen "olvashatatlan" videó alapján csináljak bármi?!

(#65387) salesman


salesman
őstag

Urak, erről kérném a véleményeteket, 4 TB kell, féltve őrzött adataimat tátolnám rajta, THX!
Toshiba P300 3.5 4TB 64MB 7200rpm HDWD240UZSVA
[link]

Türűűűdrááá!

(#65388) Lauda válasza salesman (#65387) üzenetére


Lauda
félisten

Szia! Kb mindegy mit veszel, csak több helyen tárold őket. Egyik vinyóban sem ajánlott megbízni. A kinézett lemez pedig az ajánlottak között van. :)

[ Szerkesztve ]

(#65389) King Unique válasza IstvánIstván (#65382) üzenetére


King Unique
titán

Igen, jó dolog a külső SSD is, megvannak a maga előnyei, de ugyanakkor hátrányai is lehetnek. Például ha X TB-okat kell tárolni, akkor általánosan még mindig jóval olcsóbb a külső HDD, mint a külső SSD. Meg ha hosszú idejű adattárolás a cél, akkor lehet HDD-n tovább megáll az adat, mint egyik-másik SSD-n (példa). Meg ha SSD-n törölsz valamit és utána lefut a TRIM, illetve USB-n használva az UNMAP, akkor utána cseszheted, nem tudod visszaállítani az adatokat (példa). Ellenben egy HDD-alapú megoldásnál igen, meg külsőként vannak ütésálló, vízálló modellek is rázkódásvédelemmel ellátva, ha éppen olyan kell.

Abban a válaszban a linkelt videó lehet nem a legjobb minőségű, de azért látszik rajta a lényeg, mit és hogyan lehet megpróbálni beállítani Windows szinten a registry-ben az APM kikapcsolásához, aztán vagy/vagy. Ami csak opcionális, meg csak szükség esetén alkalmazandó. Vagyis így konkrétumok nélkül, nem, nem kell semmit csinálni. :N :D

[ Szerkesztve ]

(#65390) Beba Snake válasza IstvánIstván (#65382) üzenetére


Beba Snake
junior tag

Apának kellett volna előzetesen gondoskodnia arról, hogy a csemete ne tudjon kárt okozni...

Szigorú a stílusom, mint a lópokróc. Nem miattad, nem ellened. A sündisznó is tüskés b@ssza meg a ló! Aki meg belém rúg, azt székely módra visszaadom!

(#65391) djzolee91 válasza Dzsekó (#65380) üzenetére


djzolee91
tag

Azt hallottam, hogy a WD Purple inkább nvr-ekbe való, nas-ba a WD Red-eket olvastam ajánlottnak, így néztem a WD30EFRX raid1-hez.
Erről mi a véleményetek (többek között pl az smr problémát illetően)?

(#65392) tasiadam válasza djzolee91 (#65391) üzenetére


tasiadam
veterán

Purple: kamerarendszerek, nagyon birja az allando irast
Red: nas, adatoknak, fokent olvasasra
Blue/green: univerzalis, mindenre is jo de leginkabb semmire se
Black: "gyors" rendszer tarolo, vagy futotestkent is jo

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#65393) Dzsekó válasza djzolee91 (#65391) üzenetére


Dzsekó
addikt

WD Red EFRX sorozat még nem SMR-es, de parkol
WD Red EFAX sorozat már SMR-es, szintén parkol (annyira már nem ajánlott)
WD Purple PURZ sorozat nem SMR-es, nem parkol, olcsóbb bármelyik Rednél legajánlottabb, PC-ben, NAS-ban ugyanúgy viselkedik a Purple, mint a Red.

(#65394) laci06


laci06
senior tag

Sziasztok!

Adattárolásra kellene nekünk pár vinyó. Ubuntu-t használunk a "szerveren", és jelenleg 4 db 12TB-os Seagate Ironwolf (lehet, hogy pro, nem emlékszem, és most nincsen mellettem a szerver) vinyónk van benne RAID 10-ben. Kezdenek megtelni, vagyis egy újabb 4-es pakk kerülne a gépbe. A kérdés, hogy milyet lenne érdemes? Látom, hogy mostmár vannak a szériának (Ironwolf, Ironwolf Pro és Exos) 16TB-os tagjai is. A kérdés, hogy ezek ajánlottak? Nem látom őket az összefoglaló listában, és nem tudom, hogy esetleg valami a tányérméretek (stb.) miatt nem optimális velük, vagy csak a lista nincsen frissítve. Nem ragaszkodunk márkához, de a lehető legnagyobb nem förtelmesen túlárazott vinyókat szeretnénk. A sebesség másodlagos, de 0-24ben mennek (de alapvetően nincsenek meghajta, vagyis a sebesség kb 1-2%-a van kihasználva konstans), vagyis a megbízhatóság fontos lenne mindenképpen.

Köszönöm a segítséget.

(#65395) tibaimp válasza Dzsekó (#65393) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Esetleg valami összefoglaló/összehasonlító táblázatban például ezt, illetve a hasonló infókat ki lehetne dobni az Összefoglalóba! Csak javaslat, mert itt a sok hsz között "elveszik".

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#65396) Dzsekó válasza laci06 (#65394) üzenetére


Dzsekó
addikt

Maradhatsz az Ironwolf-nál, jó a 16TB-os is, csak nincs frissítve a lista (majd lesz).

tibaimp: Nem értem milyen táblázatra gondolsz. Hogy melyik SMR-es? Pontosan én sem tudom, csak amit a gyártó elismert, hogy az (WD EFAX 6TB-ig).

(#65397) tibaimp válasza Dzsekó (#65396) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Olyasmi csak például amit írtál a 65393 hsz-ben, miszerint parkol, igen/nem, SMR igen/nem, ajánlott igen/nem, stb. Volt itt korábban például He-os igen/nem esetleg ilyen adat, hogy MTBF mennyi óra, stb.
De lehet, hogy hülyeség, akkor OK, mindegy, csak egy tipp volt.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#65398) Dzsekó válasza tibaimp (#65397) üzenetére


Dzsekó
addikt

SMR-es lemezek nincsenek az ajánlóban, mert azok kerülendők.
Szinte mindegyik 5400/5900RPM-es HDD parkol, kivéve a kamerásakat (Purple/Skyhawk).
A 7200RPM-esek közül meg vegyes egy adott szérián belül is. Láttam már parkoló Black-et, pedig annak nem lenne szabad. Emiatt nem tudom egyértelműen odaírni, hogy parkol vagy nem parkol az adott 7200RPM-es HDD. Kamerás HDD-nek tilos parkolnia, mert akkor hazavágná a kamerarögzítést, így azoknál biztos pont, hogy nem parkolnak. Ezeknél lehet, hogy odaírom, még gondolkodom rajta, mert könnyen megjegyezhető ez a két széria. MTBF-et sem biztos, hogy minden szériánál megadják, néha még fent meglévő adatokat is úgy kell kimazsoláznom valami hiteles forrásból. Ugyanez igaz a CMR-re és a He-re, nem nagyon szeretik feltüntetni ezeket az adatokat.

Frissítettem az összefoglaló Seagate részét.

(#65399) tasiadam válasza Dzsekó (#65398) üzenetére


tasiadam
veterán

WD green megy az őseim kamerarendszerében. Csak mozgásra rögzít bizonyos helyeken. Minden videó visszanézhető. Vagy lehetséges, hogy a drágább, komolyabb rendszereknél gond ez?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#65400) tibaimp válasza Dzsekó (#65398) üzenetére


tibaimp
nagyúr

OK, te vagy a főnök :R, csak egy ötlet volt.

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.