Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Monitorok  »  Milyen monitort vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:07:51

LOGOUT.hu

Szia!
Mielőtt kérdeznél , alábbiakkal kérlek egészítsd ki (FONTOS! LG monitoroknál a P végződés az új tápegységre utal!):

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#123201) Tonyo válasza Tin (#123198) üzenetére


Tonyo
őstag

Mondanám, hogy vegyél 2 db 27-est és próbáld ki az LG up650w-t, de sajnos nekem is az a tapasztalatom, h pocsék minőség. 2-ből egyik pixelhibás, de ami még bosszantóbb, h mindkettőnél a káva több ponton kidudorodik. :Y Full gagyi.

Ezen felül pedig scaling miatt nekem melegszik a mac mini M1-em, szóval mennek vissza!

Ezek után én se látom mit kéne venni..

(#123202) Tin válasza Tonyo (#123201) üzenetére


Tin
veterán

27-esem van, és nem kell kettő monitor. 1 db 32-es kell, amit néha használnék film vagy YT nézésre is, azért lenne jó a hangszóró. 1440p nem elég. 4K-ban meg látszik, mi a felhozatal: drágán jó, olcsón kompromisszum.

(#123203) Tonyo válasza Tin (#123202) üzenetére


Tonyo
őstag

Samsung M8 at nézted? Én kipróbálnám, de nekem 2 monitorra van szükségem.

(#123204) Tin válasza Tonyo (#123203) üzenetére


Tin
veterán

Nem akarok VA-t.

(#123205) Chicago


Chicago
csendes tag

Sziasztok!

PS4 Pro-hoz szeretnék kérni monitor javaslatot, 100-120e Ft nagyságrendű árkategóriában.
Van ugyan egy jó Sony tv-m (XH sorozat), amin játszani szoktam, de egyre jobban zavar a mozgás közbeni elmosódás (pl. WRC 10-ben a fák, bokrok, stb.). Egyszerűen felfordul a gyomrom tőle.
27-32" fér bele talán ebbe az árba.

Köszönöm előre is!

[ Szerkesztve ]

(#123206) D@ny7


D@ny7
aktív tag

Sziasztok.
I7 + RTX 3060 -as pchez keresek gamer monitort .
FHD esetleg QHD érdekel. max 27" méretben.
Vannak ajánlott darabok, vagy esteleg márkák?
Érdemes-e G-sync-eset keresni vagy felesleges?

[ Szerkesztve ]

(#123207) heartdown


heartdown
csendes újonc

Szeretnék venni a meglévő 27" ívelt Samsung mellé egy nagyobbat. Munkához kellene és néha PS-en játszani. Épp ezért a 2 HDMI jól jönne de nem feltétel, kényelem szempontjából viszont nem rossz. A beépített hangszóró szintén jó lenne de ha nincs kibírom. Ami viszont jó lenne az jack kimenet vagy valamilyen hang kimenet. A Samsung M5 smart monitor nagyon tetszik az egyetlen hátránya, hogy nem tudok rákötni hangszórót. Jelenleg egy 24"-es Samsunggal dolgozok a 27" mellett és arra van kötve a PS és a hang így ha váltok PS-re akkor nem kell átdugdosni a hangfalat. Valami ehhez hasonlót szeretnék. 100.000 Ft körüli összegre gondoltam és legalább 32"-ra. Van esetleg a Samsung M5 smart monitornak megfelelő alternatívája? A 4K-t egyáltalán nem igénylem.

(#123208) KAMELOT válasza Tin (#123202) üzenetére


KAMELOT
titán

Asus Proart PA329C

Tonyo: Neked ez kell Samsung Odyssey G9 C49RG94SSU

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#123209) luks válasza Tin (#123200) üzenetére


luks
kezdő

Köszönöm. Megtettem. Két dolgot szűrtem le. Ár/érték aránya ennek a BenQ-nak igen jó, érdemes figyelembe venni. Nem biztos, hogy az MSI-t ki kellene zárni. Bár drága. Hasznos leírás volt. Annak alapján és némi keresgélés után megint olvastam ezekről az AUO panelekről. Ezek a legjobbak? Úgy látom te is ilyen méretben és hasonló paraméterekkel keresel.

(#123210) Tin válasza luks (#123209) üzenetére


Tin
veterán

Az MSI most 550€ itt németben, de nem merem bevállalni, és volt már ennyi. Az AUO panelek jók, de nem mind. Az LG paneljei is kiválóak, de a sajátjaiba sem mindegy azt rakja.

(#123211) Tin válasza KAMELOT (#123208) üzenetére


Tin
veterán

Na ja, ebben nincs kompromisszum, csak az ára. De miért csak DP 1.2, ha 10 bites és HDR is?

(#123212) KAMELOT válasza Tin (#123211) üzenetére


KAMELOT
titán

Ezek szerint elég oda az 1.2.
4k@60hz

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#123213) Fuvaros


Fuvaros
senior tag

Mit tudtok ajánlani:
Olcsóbb új-újszerű monitort keresek 27"-nál kicsit nagyobbat, 16:9 képarányút 1440 sorosat (Wide nem érdekel, a 32" már túl nagy...) Van ilyen egyáltalán? 29-30" között van 16:9 monitor egyáltalán?

Nem fuvaros, ez csak megtévesztés...

(#123214) Drizzt


Drizzt
nagyúr

Lassan megint felmerül, hogy kéne új monitor.
- WQHD
- Ne legyen pwm
- Lehetőleg ne nagyon tükröződjön(jó matt legyen)
- Főleg programozás
- és játék a cél
- (Filmet, sorozatot inkább amoled tableten szoktam nézni.)
- 27"-nál ne legyen nagyobb, hogy élvezhető maradjon a dpi.
Ár nem fő szempont, legyen mondjuk 200000, de ha van valami nagyon jó monitor erre a célra, mondjuk 300000-ig felmehet.

I am having fun staying poor.

(#123215) Bogyó bá' válasza Drizzt (#123214) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Én ilyet vettem két hete (színkalibráltatva), és nagyon jó: [link]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#123216) Tin válasza Tin (#123210) üzenetére


Tin
veterán

Na, találtam még egy MSI-t, tehát kettő van:

MSI Creator PS321URV (2020-as modell)
MSI Summit MS321UP (2021-es modell)

Ahogy nézem, tök ugyanaz a két monitor. A csatlakozók ugyanazok, mindennek a helye, a talp is, gyanítom a panel is, a menüje is nagyrészt.

Amiben különbözik:
- bár ugyanaz a borítás mindkettőn, a Creatoré szürke, sárkányos logó van, a Summit viszont fekete, és egyik sincs a fentiek közül, a Summit ezért jobban is néz ki
- a Creator hátulján van kör alakú RGB "gaming" fény, a Summiton ez nincs
- a Summit kapott egy zajszűrős mikrofont a monitorba, amit nehéz értelmeznem, hiszen hangszórója egyiknek sincs
- a Summit kapott egy fényszenzort, ami a fényerőt is tudja szabályozni (a tesztek alapján jól), és a színhőmérsékletet is (a tesztek alapján túl gyorsan, ezért kikapcsolandó)
- a Creatornak az USB-C-je csak kijelzőre való, az USB upstream egy USB-B
- a Summitnál megoldották ezt okosabban, az USB-C egyben uplink is, és tettek bele KVM switchet, azaz rendesen tud kezelni két gépet (C és B upstreammel)
- a Creatorra itt valamiért 3 év gari van, a Summitra viszont csak 2 év

A Summit a Creator ráncfelvarrott változatának tűnik. Tényleg jobb mindenben, minimálisan drágább is, de a tesztek alapján ugyanazt a 31.9"-os 4K panelt vélem felfedezni benne. A Summit átgondoltabbnak és szebbnek tűnik, a fényszenzor és a KVM switch miatt én inkább azt venném.

Hátrányok (mindkettőnél):
- csak 10 cm-en állítható a magasság, és csak 35 fokban állítható oldalra, és nincs pivot
- a panel csak 8 bit + FRC, bár ez ebben az árkategóriában általános
- az USB-C csak 15W-al tud tölteni, tehát külön töltő kell a laptophoz
- az USB HUB-ja csak 3.0, és csak 3 portja van, bár ez igazából elég
- nincs dedikált KVM switch gomb, de a forrásváltással együtt automatikusan tud váltani (azonban mégis pár kattintás 1 gombnyomás helyett)
- 10 biten csak 59.97Hz-en mennek a DP1.2 miatt
- a HDR-jük a zónás háttérvilágítás miatt olyan, amilyen az összesnek ebben az árkategóriában (szar)
- hangszóró nincs

Teszteket alig találtam róla, nyilván, mert nem gaming, és MSI. Nem tűnnek rossznak ebben az árkategóriában, legalábbis nem rosszabbak, mint bármelyik másik gyártó, de semmi extra.

(#123217) Vasti74


Vasti74
aktív tag

Sziasztok!

Amit én keresek, az egy kb. 22"-os, szép nagy (UHD körüli) felbontású monitor, lehetőleg 16:10-es képaránnyal: a 24"-os, 16:10-es FullHD-t szeretném lecserélni, mert a méret nagy (közelről nézem) , a felbontás viszont sohasem elég ;-)

De nem találok ilyet :-(

Nincs, vagy béna vagyok a keresésben?

Azt nehezen hiszem, hogy a gyártók szerint a 13"-os zseblaptoba kell UHD kijelző, de az asztalra, munkához meg jó lesz a FullHD... A 16:9 meg engem zavar, eddig csak 4:3, 5:4 és 16:10 monitorjaim voltak, a legjobb egy szuper 5:4-es lenne szerintem ;-)

Tud valaki valamit ajánlani?

Üdv: Vasti

(#123218) Drizzt válasza Vasti74 (#123217) üzenetére


Drizzt
nagyúr

Pedig ez a helyzet, nem igazán gyártanak ilyet. :(

I am having fun staying poor.

(#123219) UX válasza Vasti74 (#123217) üzenetére


UX
junior tag

Mennyire közelről?
Nekem is 16:10 24" FHD van, 2db egymás mellett, de nem érzem nagynak. Persze attól függ mire használod.
A 16:9 amúgy engem is zavar, de mivel semmi választék 16:10-ből, váltok 16:9 27" 4K-ra.

Azt néztem, az apple is úgy váltott 16:10 képarányról 16:9-re hogy növelte a képátlót.

Valahol le van írva a bizonyítás, majd megkeresem, hogy miért kell tabletbe, laptopba nagyobb felbontás. Mert közelebbről nézed. Képpel volt illusztrálva.

(#123220) KAMELOT válasza Vasti74 (#123217) üzenetére


KAMELOT
titán

Minek neked olyan kicsi kijelző? Mit csinálsz a monitoron?

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#123221) luks válasza Tin (#123216) üzenetére


luks
kezdő

Ezeket én is néztem. Ha nem lennének a zavaró tényezők és megtudna győzni, hogy érdemes megemelnem a keretet, de így egyelőre a listám hátuljára tettem őket. Zavaró tényezők a Creator-ban a sárkányos logó, a hátsó fénycsík, tehát a gaming jegyei. Summit-ban a mikrofon és a felkarú KVM. Nálam még mindig a PA329CV a befutó. Azzal mi a bajod? Ez egy ProArt és 5 év a garancia. Listán van az EW3280U is, de ezt az entertainment szériát talán valahova alá sorolnám és az a TV design nekem nem igazán tetszik.

(#123222) ANOka válasza UX (#123219) üzenetére


ANOka
őstag

Legszívesebben agyonütném azt, aki 16:10 helyett "kitalálta" a 16:9-es képátlót! :((( :W

(#123223) UX válasza ANOka (#123222) üzenetére


UX
junior tag

Nekem sem a szívem csücske.
Gondolhatod én mennyire fogom a falba verni a fejem miután megrendeltem a két monitort 400 ezerért és kiderül hogy utálom. :DDD
Azzal nyugtatom magam hogy így szélesebb lesz az excel táblám, és 3d modellezéskor, grafikus tervezéskor is kapok egy kis pluszt.
Minden egyéb hányadékul fog kinézni.
Azoknak találták ki szerintem, akik monitoron néznek filmeket. Ezt én igénytelenségnek tartom. Ha én filmet nézek, megadom a módját. Ahhoz hogy átszellemülj, rendes méretű televízió kell, pedig a legelvetemültebbek még telefonon is moziznak.

(#123224) Tin válasza luks (#123221) üzenetére


Tin
veterán

Asus drága, nem tud közel 100e-el többet, és ez az olcsó ProArt, a neve az csak.
A Benq-t megnézem majd.

(#123225) KAMELOT válasza Tin (#123216) üzenetére


KAMELOT
titán

Az amit luks kolléga ír.
PA329CV. Faxa monitor.

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#123226) Tin válasza KAMELOT (#123225) üzenetére


Tin
veterán

Igen, de mint írtam, nem ér 250€-val többet. Az 1200€-s sima C más eset, de ez a "budget" ProArt.

(#123227) luks válasza Tin (#123224) üzenetére


luks
kezdő

A BenQ-ról épp te küldtél fentebb nekem egy reddit összehasonlító mini review-t az MSI-vel szemben.

#123226 Tin
Most már rákérdezek, mihez képest nem ér többet 100 ezer Ft-al / €250-val többet a PA329CV? A sima C verziót én nem kevernem ide, a magasabb LUT, valós 10 bit-es panel miatt. Ezeket megfelelő (grafikai tervező) VGA nélkül tudtommal nem lehet megfelelően használni (javítsatok ki, ha tévedek).

[ Szerkesztve ]

(#123228) fudi2002 válasza KAMELOT (#123225) üzenetére


fudi2002
veterán

No múltkori javaslatodra berendeltem egy PA328cgv-t. Beszámolok róla majd.
32GP850-et használtam most pár hétig, az első példánynak jobb széle picit sötétebb volt, fehér és szürke részen eléggé észrevehetően. Kaptam egy másikat, annak ugyanez, ráadásul a bal oldala sárgás, a jobb oldala kékesebb árnyalatú(nem vészesen, de rögtön kiszúrtam, eizo ugye... :) ) . Nagyon remélem, hogy az Asus jobb lesz...

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#123229) Tin válasza luks (#123227) üzenetére


Tin
veterán

Jaja, de akkor nem fókuszáltam rá.

Nézd, amit én látok, hogy több 4K/32 monitor kategória van:
- Az első a legalja, ami "csak" 4K, de a minőség nem fontos, ezek olyan 300€ körül vagy alatt vannak.
- A második a "belépő normál" szint, ami az 500-800€ közötti sáv, minden gyártónak van ilyen, és ezek mindegyike megkapja az "Ultra" vagy "Pro" nevet, de valójában ezek a valódi "Ultra" vagy "Pro" monitorjaik designban hasonló, de tudásban jelentősen butább verziói: olcsóbb panel, olcsóbb anyagminőség, kihagyott csatlakozók vagy funkciók, magyarul az olcsósított termék, amit a névvel akarnak eladni.
- A harmadik az 1000€ feletti szint, ami már valóban professzionális munkára való, és bár nem a csúcsmodellek, de tudnak mindent, azt megbízhatóan tudják, és az már tényleg "Ultra" vagy "Pro" bármelyik gyártónál.
- Aztán van a 4000€ körüli vagy feletti szint, ami a csúcs monitorjuk, pl MiniLED és hasonló. Full színtér, és így tovább.

Na most én a második szintet lőttem be, és bármelyikről beszélgetünk a fentiek közül, mind ide tartozik. Az LG-kkel azt tapasztaltam, hogy minőségre van gond, és a többinél is az a gondom, hogy vagy nincs review, vagy azért panaszkodnak. Mindegyiknek vannak bosszantó hibái vagy gyengeségei, de ezekkel együtt lehet élni. Viszont (az én felhasználásom) bőven elég ez a kategória, így viszont nem szeretnék mondjuk 600€ helyett 850€-t kifizetni egy másik gyártó ugyanolyan monitorjáért, hiszen a 850€-s sávba már akciósan be tud figyelni egy harmadik kategóriás monitor is. Ráadásul most van "generációváltás", méghozzá egyszerre a magas frissítésű és a rendes háttérvilágítású olcsóbb monitorok elterjedése is várható, szóval egy régebbi típusúért nem szívesen fizetnék ki teljes árat (sokat), akkor inkább vennék egy "jót" leárazva, jóval olcsóbban. Max lecserélem pár év múlva egy következő generációsra.

Azért írtam ezt így le, hogy értsd a gondolatmenetem. Elhiszem, hogy van "jobb", és vinném is a ProArt PA329CV-t, ha ugyanannyi lenne, mint a többi hasonló kategóriás, de 850€-ra inkább rádobnék, és vennék egy Dell U3223QE-t. Viszont akkor már rögtön a célár duplájánál lennék.

(#123230) Vasti74


Vasti74
aktív tag

Sziasztok!

Ettől tartottam - hogy nem én keresek bénán, hanem nincs ilyen :-(

A gépet 90%-ban "olvasásra" (fórumok, mindenféle leírások, dokumentációk stb.) olvasására használom, szóval horizontálisan nem nagyon kell hely, inkább vertikálisan szeretnének terjeszkedni azok az akármik, amik a monitoromon vannak.
A maradék időben Youtube videókat nézek, de mivel nagy a monitor, nem is teszem ki telkes képernyőre (én még úgy tanultam, hogy az a jó monitorméret, amit kevés szemmozgással át tudunk fogni a nézési távolságból)

Meglehetősen közelről nézem, mert egy egyszerű kis vacak számítógép asztalom van a nappali sarkában: talán fél méterről. Ide szerintem a 22" is sok (a gyerekeknek 22"-os monitorjuk van az íróasztalon, távolabbról nézik, és a 24" még nekik is túl nagy lenne a sulis melókhoz)

Értem én, hogy a laptopot általában kartávolságból használjuk: de 13-15"-os kijelzőjük van, és arra "kell" a piszok nagy felbontás, az alig messzebbről nézett 22-24"-ra meg FullHD, ez szerintem sántít. Egyszerűen az asztali gépeknél nem akkora hangsúly van ezen a paraméteren: ha el tudnák adni még a HD kijelzőket, tuti azt árulnák, egyszerűen, mert olcsóbb ;-) Én szerintem alig nézem messzebbről a monitort, mint a laptopom kijelzőjét.
Egy hordozható gépnél viszont szuper paramétereket kell írni mindenhová, ha már olyan rohadt drágák...

A képarány is tök nagy baromság: persze, vannak, akinek pl. játszani praktikus egy piszok széles, esetleg ívelt monitor, de a felhasználók legnagyobb részének még a 16:10 is csak egy "csík", mert szövegszerkesztéshez, netes akármik olvasgatásához stb. pont a másik irányba kell a hely. Nálam a monitor két oldalán általában nincs semmi, csak a fekete háttér, mert egyszerűen értelmetlen akkorára széthúznom - pl. ezt a fórumot.

Filmet nézni meg sohasem szoktam a számítógépen: mert OK, hogy elméletileg fél méterről nézve a 24"-os monitorom sokkal nagyobb "moziélményt" (képméret) ad, mint az 50"-os tévém kb. 4 méterről (sőt, a 10"-os táblagépem is abból a távolságból, ahogy használom) , de mivel az arcomba van tolva a kép, elmarad az élmény, sőt, zavaró. Szerintem még sohasem néztem filmet számítógépen, és nem is fogok ;-)

Na mindegy, bocs, ez hosszú lett... Csak szomorú, hogy a gyártók úgy gondolják, nincs, nem lenne igény "normális" monitorokra.

Azon gondolkodok, hogy egy olyan, ami pl. egy Macbook Pro-ban van (16", 16:10, jó nagy felbontás) teljesen optimális lenne nekem ide... 20"-ban meg maga lenne az álom. Ha lenne.

(#123231) Tin válasza luks (#123227) üzenetére


Tin
veterán

Na most megnéztem az Asus PA329CV és az MSI MS321UP közti különbséget. Utóbbi 250€-val olcsóbb.

Panel ugyanaz a méret, minden tulajdonsága ugyanaz, szóval gyanítom, hogy ugyanaz az AU Optronics panel van bennük, ami mindegyik másik ekkorában (mindkettő 31.9").

Különbségek:
- Asus tud pivotot, MSI nem
- MSI HDR600, Asus HDR400, nagy jelentősége mondjuk nincs
- Asus-on van hangszóró
- MSI-n van KVM switch
- Asus USBC portja 90W-al tölt

Pivotot sose használtam, pedig a mostani is tudja, a (marketing-)HDR nem érdekes, a hangszóró jó lenne, bár most sincs, és csak ritkán használnám. Az árkülönbség 250€, nem kérdés, hogy a mostani áron nem éri meg az Asus. Ha azonos áron lenne a kettő, egyértelműen az Asus-t venném, de 850€-ért meg inkább mást.

(#123232) Kro


Kro
tag

Sziasztok.

Fontolgatok monitor cserét, de elég tanácstalan vagyok, hogy a keretet tekintve lenne-e előrelépés a jelenlegi monitoromhoz képest.
A mostani monitorom LG 22MP57VQ-P.
A keret amit erre szánnék, mondjuk 60-70 ezer.
Javarészt játékra használom.
Gondolom ebben az árban max a FHD felbontás jöhet szóba és a 16:9 arányt is tartanám.
Szerintetek lenne értelme cserélni? Ha igen, mire?

(#123233) KAMELOT válasza fudi2002 (#123228) üzenetére


KAMELOT
titán

Én a helyedben eizo után eizo-t vennék. :) Japán az japán!

Tin: Ahogy luks kolléga írja. a C verzióban a LUT 14 bites azért is kerül annyiba.
"C" az 2020-as modell.
CV az 8-900€ között van. Mi a gond?

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#123234) Tin válasza KAMELOT (#123233) üzenetére


Tin
veterán

Tudom, a C az profi monitor, a CV meg "hobbi-profi". Ugyanaz, mint az MSI Summit vagy Creator, az LG UN880 és a többi gyártó hasonlója. Középkategória, annak minden előnyével (ár) és hátrányával (minden más).

"Gond" nincs, csak írtam, hogy nem éri meg a 250€ felárat a CV.

(#123235) KAMELOT válasza Tin (#123234) üzenetére


KAMELOT
titán

6 éve adtam el a EIZO-t. Azóta ezt a 4k-t használom és még fogom is. Tehát monitor kevés időközönként vásárol az ember. Ha van lehetőséged menj be a sivatagba megnézni élőben.
Ha most vennék akkor cska Eizo, kerül amibe kerül.

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#123236) UX válasza Vasti74 (#123230) üzenetére


UX
junior tag

Nem értek egyet az arányokról alkotott véleményeddel.
A problémád abból adódik hogy nem megfelelő távolságról nézed a monitort. Egy laptop az billentyűzet távolságra, tehát kartávolságra van tőled. Egy rendes munka asztal 70cm széles, ezzel szemben te valami gyerekméretű asztalt használsz, amely kb. 45cm széles lehet. A székben is úgy érdemes ülni hogy kiegyenesedsz, és nem hajolsz bele a monitorba. Ilyen helyzetben nekem a 24"-os 16:10-es monitor 80cm-re van a szememtől.
A laptopot nem hasonlítanám össze semmivel, hisz ott a méretet nem csak az ergonómia határozza meg, hanem a kompaktság.
Ráadásul én nem is tartom jónak a hosszan tartó munkát laptopon, mert lefelé kell nézni hozzá. Egyáltalán nem ideális a használata ergonómiai szempontból, kivéve ha állva tudja az ember használni, egy állítható magasságú asztalnál.
Abban viszont egyetértünk hogy létezhetne több méretben is 16:10-es, mert én is azt tartom ideálisnak. Ugyanakkor azt is látnunk kell hogy horizontális terjeszkedésre is szükség van, nagyon sok esetben. Mint írtam, a tervezőprogramok használatakor, táblázatok esetében, és videók nézése közben is.
Manapság nagyon sokan szerkesztenek fotót is, és nagyon jól tud jönni egy kis hely az oldalsó paneleknek, mert nem mindenki dolgozik két monitoron, mint én.
Most épp egy olyan szoftvert tervezek, ahol horizontálisan nagyon sok helyre lenne szükség, hogy ne kelljen külön ablakokat megnyitni. Görgetősávot pedig egyáltalán nem akarok. Így aztán próbálom bezsúfolni a 16:10-es képaranyba amit lehet.

(#123237) Tin válasza KAMELOT (#123235) üzenetére


Tin
veterán

Hát, nem tudom, te mennyit használsz egy monitort, nekem ez a 27"-os LG 4K, ami szintén "alsó-közép" kategória, 6 éve van meg, és 12.000 munkaóra van benne. Vagyis évi 2000 óra, vagyis napi 7 óra. Ez rengeteg. És bár elvileg nincs baja, már látom a kezdődő képvisszamaradási problémákat, de egyelőre még bírja. Viszont most már kellene nagyobb, mert pont annyival messzebb ülök tőle, mint régebben, amennyivel a +5" segítene, hogy ideális legyen a méret.

Szóval, ha 5 évente cserélek monitort, akkor eljött az idő, viszont 5 év alatt úgyis annyit belerakok akármilyen monitorba, hogy cserélnem kelljen. Azon nem spórolnék, hogy legyen PWM mentes, vagy éles a kép, ne vibráljon, lehetőleg legyen kékszín-szűrés, de az, hogy 95% vagy 100% a DCI-P3 lefedettség, az már voltaképp mindegy. A portok is annyiban számítanak csak, hogy az egér-billentyűzet adóját így a monitorba dughatnám, a KVM switch meg egy hasznos dolog, mivel van, hogy két gépen dolgozom, és így a laptop is mehetne a monitorról, és nem kellene két billentyűzet meg egér.

Nem világos amúgy nekem, most pontosan milyen monitort használsz te 6 éve?

(#123238) KAMELOT válasza Tin (#123237) üzenetére


KAMELOT
titán

Visszakeresem neked azt amit egy fotós írt, akinek 3 évesen eladtam a monitort. 4 évre rá írt nekem. Eizo EV2736W
Emlékezetből gyorsan. " A monitor még mindig hibátlan" :)

Monitorom Acer B326HK

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#123239) Tin válasza KAMELOT (#123238) üzenetére


Tin
veterán

Értem, hát 6 évet kibírt ez is, és még használatban is marad, szóval az olcsóbb is bírja, ha bírja. Ha meg nem, akkor az nem 4, hanem 1 éven belül kipurcan úgyis. Az én felhasználási szokásaim mellett.

(#123240) Vasti74 válasza UX (#123236) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Én nem vagyok profi, csak egy egyszerű otthoni felhasználó - mint szerintem a legtöbben.
Aki szoftverfejlesztésből, tervezésből, vidós - grafikai munkákból stb. él, annak persze van egy rendes asztala, elég hellyel, és simán megértem, ha 2x27" előtt üldögél... Abból a távolságból a 27" kisebb is lesz, mint nálam a 24".

De egy átlagos felhasználónak az ritkán optimális.

Lemértem, 60 centire van a fejem eleje ;-) a monitortól használat közben, így a 24" két szélét csak fejforgatással tudom megnézni, ami szerintem egyáltalán nem ergonomikus. Az asztalom egy egyszerű, otthoni felhasználóknak való kis számítógép asztal, szerintem semmi szélsőséges, kihúzott billentyűzet tartóval azért "messze" ülök a monitortól... Persze nem annyira, mint egy íróasztalnál, de nekem olyan nem kell - ahogy a legtöbb otthoni felhasználónak sem.
(Az jutott eszembe, hogy veszek olyan monitortartót magamnak is, mint amilyet a lányaimnak vettem az íróasztalra: egy kicsit távolabb kerül vele a monitor)

Persze, a laptop azért kicsi, hogy hordozható legyen ;-) De lemértem: ha ölbe veszem a laptopomat, ahogy szoktam (meg szerintem még nagyon sokan) , kb. 50-55 centire van a kijelző a szememtől!

Szóval 50-55 centiről, 13-15"-on "kell" a piszok nagy felbontás, de 60-70 centiről, 22-24"-ra meg elég a FullHD, a gyártók szerint... Szerintem meg nem ;-)

Képarány: még 16:10-es monitoron is, miközben pl. itt fórumozok, ilyen sok a kihasználatlan terület a két oldalon. Én tényleg ilyen célra az 5:4-es monitort totál elfogadhatónak tartottam: abból a 19"-os függőleges képmérete kb. pont annyi, mint egy 24"-os 16:10-nek ;-) Persze, nem véletlenül cseréltem le: fotószerkesztéshez stb. viszont eléggé vacak az 5:4 képarány, hamar elfogy a hely.

Na mindegy, elnézést, egy kicsit túlragoztam a dolgot ;-) Egyszerűen csak szerettem volna egy nagyobb felbontású monitort, lehetőleg még kisebb (22") méretben, és nem akartam elhinni, hogy 13-14-15-16" méretben rengeteg hordozható gépbe beépítik, de "asztaliban" meg nem létezik ilyen.

(#123241) KAMELOT válasza Vasti74 (#123240) üzenetére


KAMELOT
titán

Ha veszel 32" 4K monitort akkor azon szépen elfér 6 ablak és máris nincs kihasználatlan terület. Pontosan ezért is vettem ilyen monitort, hogy minél több dolgot tudjak csinálni a gépen. Utáltam mikor FHD monitoron állandóan kattingatni kellett az ablakok között, főleg mikor excel, word, PDF és mozilla-t kellett egyszerre használni. Ezzel a probléma megoldódott és tökéletesen elégedett vagyok.

Tin: Nem 6 évet bírt, hanem még bírja is. Van hogy napi 10-12 órát vagy többet is megy a gép. :) Ha azonnal kéne választani, akkor szó nélkül EIZO FlexScan EV3285-BK

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#123242) fudi2002 válasza KAMELOT (#123241) üzenetére


fudi2002
veterán

S2411w, 13 éve és még bírja. Egy kanyi pixelhiba sincs. Meg black smearing mint az új csoda pva monitoroknál. :K
Lehet én is itt fogok kikötni. Csak az asszony meg ne tudja.. :DDD

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#123243) KAMELOT válasza fudi2002 (#123242) üzenetére


KAMELOT
titán

Asszonynak nem kell megmondani az árat! :)

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#123244) Vasti74 válasza KAMELOT (#123241) üzenetére


Vasti74
aktív tag

OK, ez (18 program között váltogatás) nem a tipikus otthoni felhasználás...
A tipikus otthoni felhasználó a gép előtt töltött idő igen nagy részében csak egy böngészőt használ, esetleg több füllel.
(Amúgy én úgy vagyok vele, hogy egyszerre csak egy dolgot tudok nézni: szóval hogy egy ALT-TAB kombinációval előre hozom, ami kell, és használom, nekem sokkal életszerűbb, mint 3 monitoron 6 ablakot állandóan előtérben hagyni, a fejforgatástól meg megszédülni ;-)
Mert mondom: felhasználás kérdése a dolog!
Akinek 2x32" kell, az vegyen 2x32" monitort.
De nekem egy darab nagyon jó 22" körüli kellene...

(#123245) KAMELOT válasza Vasti74 (#123244) üzenetére


KAMELOT
titán

1x 32" sem kell a fejet forgatni főleg, hogy 80-100cm ülök a monitortól.

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#123246) Vasti74 válasza KAMELOT (#123245) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Jaaaa... Hát ezért írtam, hogy egy NAGY asztalon persze OK, még az is lehet, hogy olyan távolságból kisebb a 32", mint nálam a 24".
De azért szerintem most nem veszek nagyobb asztalt, hogy a nagyobb monitort lássam ugyanakkorának ;-)

(#123247) luks válasza KAMELOT (#123241) üzenetére


luks
kezdő

Pontosan ezt a monitort venném én is. Viszont akkor kiraknának a híd alá.

(#123248) MEGAL0D0N válasza Vasti74 (#123246) üzenetére


MEGAL0D0N
csendes tag

Szia Vasti74

Olvasgatom a problémádat... Én is csípem a 16:10es képarányt.
"A gépet 90%-ban "olvasásra" (fórumok, mindenféle leírások, dokumentációk stb.) olvasására használom, szóval horizontálisan nem nagyon kell hely, inkább vertikálisan szeretnének terjeszkedni azok az akármik, amik a monitoromon vannak."
Az jutott az eszembe , hogy mi lenne ha vennél egy jó kis 24-27 colos monitort amit tudsz pivot módban használni? :DD
Ha már zavar a horizont? :)

(#123249) Tin válasza KAMELOT (#123241) üzenetére


Tin
veterán

Ja, hát ez is bírja, és ez is 6 éves, cserébe 100e Ft volt.

Én is venném az EIZO-t, de már beszéltük, hogy nagyjából 3 db középkategóriás 32" 4K kijön az árából. De 2.5 biztosan.

(#123250) fudi2002 válasza Tin (#123249) üzenetére


fudi2002
veterán

Jah, csak a középkategória sajnos eddigi tapasztalatom alapján sehol sincs pl homogenitásban. Hiába a szipiszupi nanoips, ha egyszer a háttérvilágítás olyan, amilyen. Általában a user itt legyint egyet, csak aztán mikor már látod hogy nemcsak sötétebb a széle, hanem enyhén zöldes árnyalatú a monitor jobb fele, mindezt 227e Hufért (qhdért), akkor azért ott elgondolkodok. Legalábbis amiket próbáltam azok mind gyenguszok voltak a 13 éves eizo-hoz képest...

De ezt is beszéltük, illetve azt is, hogy általában azok nyilatkoznak akik nem használtak ilyen kategóriát. Ne is próbáld ki, mert onnantól olyat is észreveszel amit a maradék 99% nem. Én most ezzel szívok :)

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

Útvonal

Fórumok  »  Monitorok  »  Milyen monitort vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.