Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  HDD probléma (nem adatmentés) (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#50051) flash-


flash-
veterán

üdv

az vajon normális hogy új laptopnál, újonnan telepített windows 10-nél, (HP 250 g6) ha telepitek, vagy bármi tevékenység van, akkor feladatkezelő-telejsítménynél a lemez használata 100% szinte folyamatosan, de az átviteli sebesség csak a az írás-olvasással is együtt (ami egyenként iylenkor kb 10-10 Mb/s) max 60ra ugrik fel,néha de az átlag az ilyen 10-20, és mégis 100% szinte folyamatosan a hdd(a cpu az 20-30 tehát ott nincs gond)

ez szerintem így nagyon nem oké..
de mi lehet a baj?hdd hibás?vagy a win10 már ennyire terheli a gépet?esetleg érdemes valamit feltenni a laptop oldaláról? a win10 elvileg mindent feltesz úgynézem nincs sárga felkiáltójel,de chipset telepítőt érdemes lenne feltenni?esetleg bios frissités?rapid tárolást?ime-t vagy ite-t frissiteni-feltenni?
persze tudom nem ssd, csak egy 5400-es toshiba sata 3 hdd de akkor is fura nem?

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#50052) Dzsabba


Dzsabba
aktív tag

Sziasztok.

Van egy 6TB-os Seagate Barracuda Pro HDD-m.
Több gépben is próbáltam,de midnegyikben azt csinálja,hogy amikor bekapcsolom a gépet,akkor azonnal fekete alapon villog egy kurzor,kicsit hangosabban cicereg a vinyó mint ahogy szokott ,majd egy pár másodperc után reboot és onnantól kezdve úgy működik minden ahogy kell.
Betölt a rendszer és minden szépen fut.
A Hard Disk Sentinel szerint minden rendben van. 100/100%.
Mi lehet a gond?

(#50053) Sn00k


Sn00k
veterán

Sziasztok,

Van egy kulso 1 TB-os vinyom WD Elements. A gondom annyi, hogy a szamitogep/kezeles alatt nem tudok vele semmit kezdeni. A gep nem latja, mint meghajto. Egyedul a kezeles alatt latszik de hiaba nyomok jobb gombot nem tudom vele semmit kezdeni , mert inaktiv az osszes lehetoseg.. :/
Ez igy kuka lenne ?

3njoy the Lif3

(#50054) King Unique válasza Sn00k (#50053) üzenetére


King Unique
titán

Mármint úgy érted, hogy a fájlkezelőben nem jelenik meg a külső merevlemez, mivel nincsen meghajtóbetűjele. A gép, illetve a Windows viszont attól még értelemszerűen "látja". :)

Ez a GPT-védőpartíció érdekes, ilyen a 32 bites XP-nél szokott lenni, mivel az nem kezeli a GPT-t (példa). Ellenben a screenshot alapján ez egy modernebb Windows lehet, aminek simán kellene.
Vannak rajta fontos adatok? Ha nincsenek, akkor meg lehetne próbálni parancssorban törölni és újraparticionálni. Vagyis egy rendszergazda parancssort nyitni és bepötyögni ezeket:

diskpart
list disk
select disk 3
clean
convert mbr
create partition primary
format fs=ntfs quick
assign
exit

[ Szerkesztve ]

(#50055) King Unique válasza King Unique (#50054) üzenetére


King Unique
titán

Egyébként pontosan milyen Windowsról van szó? Ha 10-es, akkor esetleg nem lett tárolóhelyként, illetve tárolókészletként beállítva? Bár akkor máshogyan jelenik meg a lemezkezelőben, olyankor tárolóhelyek védőpartíciója szerepel a kötet típusánál (példa).

[ Szerkesztve ]

(#50056) PitLee


PitLee
őstag

Az " Azonnali alaplapos kérdések órája" totyikban van egy úriember akinek, folyton újraindul a gépe, de ha leválasztja a HDD-ket akkor nem.
- #65254
- #65256
- #65278
Vajon mi lehet a gond ?

(#50057) Sn00k válasza King Unique (#50054) üzenetére


Sn00k
veterán

Nincs rajta semmi fontos, Set top boxhoz vettem anno, tudjak musort rogziteni.
Win 10em van, hogy tudok ilyen rendszergazdai parancssort nyitni ?
THX! :R

[ Szerkesztve ]

3njoy the Lif3

(#50058) King Unique válasza Sn00k (#50057) üzenetére


King Unique
titán

Több módszer is van erre, amit az alábbi leírás és videó jól szemléltet.

(#50059) Sn00k válasza King Unique (#50058) üzenetére


Sn00k
veterán

Sikerult latszik NTFS kent megformatalta. koszi!

[ Szerkesztve ]

3njoy the Lif3

(#50060) ClintEastwoo


ClintEastwoo
tag

Sziasztok!

Van egy WD40EFRX merevlemez, amit használtan vettem pár napja. Az eladó által küldött screenshot szerint 100/100-as volt. Saját gépbe rakva is 100/100. Windowsos teljes formattálás lett elindítva rajta, ami megszakadt (miattam). Ezután a HDD kondíciója 15%-ra esett. Nyomtunk rá egy gyorsformázást, semmi változás, úgyhogy elindítottunk egy teljes formázást ismét, lefutott egy este alatt, kondíció 10%-ra csökkent.
Letöltöttük a WD Data Lifeguard Diagnostic szoftvert, amivel kapott egy Full Erase-t. 8 óra elteltével elkészült, kondíció 6%-ra csökkent, a bad sectorok száma 1200.
Számtechboltban azt mondják, nem mi basztuk el, valószínűleg már szar volt amikor átvettem, a 100/100-as állapottól függetlenül.

A kérdésem csupán annyi lenne (a helyrehozásáról már nagyjából lemondtam), hogy lehetséges egy megszakított windowsos nagy formázással így megölni egy HDD-t, vagy esélyes, hogy gyári hibás volt?
Ha ez már korábban is hibás volt, lehet valamilyen módszerrel 100/100-as állapotot szimulálni HD Sentinelben?

Köszi!

(#50061) Doky586 válasza ClintEastwoo (#50060) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Attól függ hogy szakítottad meg: lerúgtad a gépet az asztalról vagy kitépted a konnektorból? De igazából mindegy, ha csak 1óra garancia volt rá.. Ez a használt eszköz hátránya.

(#50062) ClintEastwoo válasza Doky586 (#50061) üzenetére


ClintEastwoo
tag

Mégse gombbal, "hivatalosan".

(#50063) Czmorek


Czmorek
aktív tag

Helló!
Van két egyforma régi SCSI U320-as vinyóm.
Ezek párba lehettek a gépben, mert géppel együtt kaptam.
Az egyik megy rendesen, a másikkal van gondom.
Minden látja, de mégsem tudom használni.
Windows lemezkezelés ismeretlennek látja, ha inicializálnám az kapom, hogy adathiba(CRC)
A gép raid vezérlőjében se tudok vele mit kezdeni. Ha kiválasztom bármire, nem tud vele mit kezdeni.
Valami ötlet?

[ Szerkesztve ]

(#50064) májkimiki


májkimiki
őstag

Sziasztok!
Van egy számomra érdekes eset, megosztanám veletek és a véleményetekre vagyok kíváncsi.
Adott egy 1TB-os USB3-as Toshiba lemez, 2 vagy talán 3 éves. A házon USB3.0 Micro B aljzat van és ehhez való kábelt is adnak vele a csomagban.
Viszont a kollégám USB2.0 Micro B kábellel adta ide, hogy mentsem le az adatait a régi notijáról erre a lemezre. Ezen nagyon meglepődtem amikor elővettem a cuccot, hogy nekifogjak. Fogtam egy rendes idevaló USB3.0 Micro B kábelt és azzal csináltam meg a lementést.
Csináltam egy HDD Sentinel riportot a végén, hogy lássam milyen az állapota az öreg noti vinyójának. Az eredményen nem lepődtem meg elsőre, lévén egy 12 éves noti lemezéről van szó.
Majd mikor jobban bogarásztam a riportot, nézem a kapacitást 1TB, ekkor kerekedett ki a szemem.

[link]

Szép, ugye?

Itt jön a kérdés. Ha ezt a lemezt huzamosabb ideig ezzel az USB2.0 Micro B kábellel használták (ugye az aljzat aszimmetrikus nagyobb részébe pont passzol). Az okozhat-e ilyen mértékű badsector keletkezést?
Feltételezem erről a kábelről nem tudott felvenni annyi áramot, mint amennyi optimális lenne neki.
Jól gondolom?

(#50065) King Unique válasza májkimiki (#50064) üzenetére


King Unique
titán

Az USB 3.0 Micro-B aljzatba az USB 2.0 Micro-B csatlakozó is belemegy, vagyis akár pl. egy okostelefon kábelével is használható így a külső HDD. Kicsit gány megoldás ez, de ettől azért még normál esetben nem kellene tönkremennie a külső merevlemeznek, meg ennyi szektorhibát termelnie. Már ha ugye valós állapotot mutat a linuxos HDS, ezért érdemes más programmal is ránézni. Tápellátás szempontjából itt inkább a port a lényeges, vagyis hogy USB 2.0/3.X. Ha csak USB 2.0-s portokon volt használva, akkor az esetenként elégtelen tápellátás gondot okozhatott. De nem feltétlen ilyen rövid üzemidő alatt, lehet volt ott más is, pl. kisebb esés, odaütődés stb. Ha nem az előbbiek, akkor pedig vélhetően gyárilag gyengébben sikerült, vagy hibás példányról lehet szó, ha ilyen rövid üzemidő után ilyen lett az állapota.

[ Szerkesztve ]

(#50066) májkimiki válasza King Unique (#50065) üzenetére


májkimiki
őstag

Nem tudom az előéletét a lemeznek. Ránézek Windows alól is nemsoká.

(#50067) King Unique válasza májkimiki (#50066) üzenetére


King Unique
titán

Ha már eleve nem a megfelelő kábellel használta a tulaja, hanem úgy lett beleerőszakolva a 2.0-s Micro-B, akkor nem lenne meglepő, ha esetleg volt ott más gond is... Egyébként ha ez tényleg már 2-3 éves, akkor gyakorlatilag alig volt használva, az a 2 nap 19 óra üzemidő eleve kevés, arra utaltam az előző válaszban is. De ugyanakkor a ritka használat és a sok állás sem feltétlen jó egy ilyen eszköznek (példa).

(#50068) májkimiki válasza King Unique (#50067) üzenetére


májkimiki
őstag

A Windowsos HD Sentinel is ezt az állapotot mutatja pontosan. A kábelt nem kell erőszakolni, mert az aszimmetrikus aljat szélesebb része az pont ez a méret. Gondolom a 3-as szabvány miatt van kiegészítve a kisebbik résszel, a megnövelt tápellátás miatt.
Sérülés nem látszik a házon. Holnap kikérdezem a kollégát az előéletéről.

(#50069) King Unique válasza májkimiki (#50068) üzenetére


King Unique
titán

Akkor ezek szerint tényleg ilyen ramaty állapotban van. A különféle tesztekkel mélyrehatóbb vizsgálatot lehetne végezni, de ez esetben nem feltétlen érdemes velük szórakozni. Meg előtte inkább az adatokat kellene lementeni róla, ha tényleg ilyen a lemez állapota.

Az erőltetett csatlakozást arra értettem, hogy normál esetben és gyárilag eleve nem 2.0-s kábelt szokás használni a 3.0-s Micro-B aljzathoz. Meg a képen szemléltetett 2.0-s részébe lehet csak beledugni, amit elsőre nem mindenki szokott eltalálni. :D

[ Szerkesztve ]

(#50070) májkimiki válasza King Unique (#50069) üzenetére


májkimiki
őstag

Igen, ezért lepődtem meg a kábelen. Ezekhez nem ilyen való. Az aljzaton nem látszik sérülés, ha sokszor is használták vele. Jól beletaláltak a helyére.
Ma okosabb leszek, ha beszélek a kollégával.

(#50071) májkimiki válasza King Unique (#50069) üzenetére


májkimiki
őstag

A lemezt 2014-ben vették, így közelít az 5 éves korhoz. Nem esett le, nem koccantották oda semmihez. Az origi kábel is meg van, azzal használták. Ez csak most keveredett ide, a költözés utáni káoszban. Blokk, számla nincs már meg, ha lenne 5 éves gari, ezek hiányában felejtős. Kifogtak egy rossz példányt, mondhatni.

(#50072) King Unique válasza májkimiki (#50071) üzenetére


King Unique
titán

A kevés üzemidő ellenére, ha már 5 éves a külső merevlemez, az is számíthat, meg ha sokat volt használat nélkül tárolva, mint a korábbi válaszban linkelt példa is szemlélteti. Aztán az egy dolog, hogy a tulaj állítása szerint nem történt semmi, viszont az ilyen eseteknél nem ritka, amikor kiderül az ellenkezője. Vagyis, hogy mégsem volt teljesen rendben minden, mégsem figyeltek oda mindenre a használat közben, mint ahogyan azt korábban állították...

De akármi is történt a lényeg az, hogy jelenleg kritikus a meghajtó állapota és az ilyet már nem érdemes komolyabb célra használni, pláne nem fontos adatok tárolására. Illetve ha jelenleg van rajta valami fontos adat, akkor azt addig kell lementeni róla, amíg még lehet! Majd utána esetleg egy lassú formázást, vagy pl. a HDS egyéb tesztjeit ráengedni, aztán vagy / vagy. De azért egy ilyen állapotú merevlemeztől nem kell csodát várni. A garanciális csere pedig eleve nem opció, ha már 5 éves, mivel a Toshiba külső merevlemezeire jellemzően 1-2 év, valamint max. 3 év gyártó garancia szokott lenni a prémium sorozatoknál.

[ Szerkesztve ]

(#50073) májkimiki válasza King Unique (#50072) üzenetére


májkimiki
őstag

Mondtam neki, hogy vegyen sürgősen másikat és az cuccot tegye fel róla az új notijára. Elvileg ráfér, mert 1TB-os lemez van benne, ezen meg van ha jól emlékszem 400 GB anyag. Ha lessz neki másik, elkérem bíbelődni.
Köszi szépen a segítséged.

Szerk.
Nekem volt olyan esetem, hogy maga a ház és a vezérlőpanel volt hibás, viszont az a lemez ma is ketyeg másik házban. Bár ott nem volt ennyi bad sector, sőt semennyi. Kibányászom majd a házból és közvetlen SATA portról is megnézem.

[ Szerkesztve ]

(#50074) Roxkex


Roxkex
senior tag

Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni, hogy egy ilyen (Samsung M3 portable) külső vinyóval mit lehet kezdeni ?
A probléma az már hónapokkal ezelőtt jelentkezett. A vinyón tárolt zenéket hallgattam majd valami elkezd kattogni. Ötletem se volt, hogy honnan jön majd sikerült kiderítenem, hogy a vinyóból.
Azóta néha-néha elő fordult olyan, hogy csak 1-2 kattanás és ment tovább a zene.
Aztán egyik este elég hosszasan kattogott. 10-15 perc. Meguntam és kihúztam a fenébe, mert persze leállítani nem tudtam. Vártam egy kicsit majd újra bedugtam s folytatta a kattogást.
Most 2-3 hétig abszolút nem hasznátam. Bedugtam a gépbe s egyből kattogott de simán tudtam olvasni a rajta levő adatokat. Szerettem volna letörölni róla valamiket viszont azt nem lehetett.
Nem volt a "törlés" lehetőség a Windowsban. Formázni szerettem volna, azt se tudtam.

Nem feltétlen csak zenével jelentkezett, videóval is, felmásoltam volna rá valamit, leolvastam volna róla valamit ... Szinte bármi. Még olyankor is ha nem dolgoztam vele semmit direktbe.

Amiket próbáltam:
Volt egy teljes formázás (windowssal, teljes formázás), hdsentinellel felület újrainicializálás (sajnos azóta már nincs meg a fizetett verzió :( ).

Esetleg van valakinek valamilyen ötlete, hogy mi lehet a probléma ?
Esetleg megoldható házilag ? :\ - Nem örülnék ha elszálna a kicsike ! - Annyira létfontosságú adatok nincsenek rajta, szóval akár egy teljes format is jöhet.
Valami olyasmire gondoltam, hogy a rossz szektorokat kéne lezárni, mint a hdsentinel felület újrainicializálása.
Sajnos az a program már nincs meg, szóval valami free edition kellene. Vagy a Windows alol (esetleg linux boot pendrive).

Előre is köszi !

Redmi Note 7 MIUI 12 Stable - Xiaomi.eu "Én nem akarok se iOS-t , se Androidot Én egy jó okostelefont akarok!"

(#50075) Pubszon


Pubszon
veterán

Üdv.
Van egy Synology DS216+II NAS amiben egy Seagate IronWolf 6TB ST6000VN0041 merevlemez van.

~3 hete jelzett a NAS, hogy van 24 hibás szektor.
~2 hete jelzett, hogy van 56...
majd ma reggelre jött a jelzés, hogy már 96 hibás szektor van.

Mit legyen az első lépés?

Köszi.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#50076) King Unique válasza májkimiki (#50073) üzenetére


King Unique
titán

"Kibányászom majd a házból és közvetlen SATA portról is megnézem."

Ez nem nagyon fog menni, mivel ebben MQ01UBD100 merevlemez van a linked alapján, ami integrált USB-s, az U betű arra utal. A normál SATA csatolófelületű modell az MQ01ABD100. Tehát hiába szereled ki a külső házból az előbbit, nem fogod tudni SATA-n csatlakoztatni. Max. esetleg egy ilyen átalakítás után.

(#50077) King Unique válasza Roxkex (#50074) üzenetére


King Unique
titán

A kattogás lehet USB-n elégtelen tápellátás miatt is, tehát USB 3.X porthoz csatlakoztatva javasolt használni. Aztán az USB-kábel hibája, illetve csatlakozási (érintkezési) hibák is tudnak gondot okozni, tehát szükség esetén másik kábellel, másik portban is érdemes kipróbálni az eszközt. Továbbá alkalmanként lehet egy-egy kattanás a fejparkolás miatt is, de azt azért nem folyamatosan kellene csinálnia. Ha esetedben nem az előbbiek a probléma oka, akkor vsz a HDD hibája miatt lehet a folyamatos kattogás. Azzal viszont sok mindent általában nem lehet kezdeni, ráadásul a tied is integrált USB-s modell, amiről pont nemrég volt szó. Ez esetben a garanciális csere lenne célszerű, de az gondolom már lejárt, meg a Samsung néven futó M3 Portable sorozat már amúgy is régebbi.

[ Szerkesztve ]

(#50078) Doky586 válasza Pubszon (#50075) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"Mit legyen az első lépés?"

Első lépés a csatlakozók ellenőrzése, majd az árlisták áttanulmányozása a csere lemezt keresgélve... :B

(#50074) Roxkex: HDS összegző és s.m.a.r.t fül képe..?

[ Szerkesztve ]

(#50079) Roxkex válasza King Unique (#50077) üzenetére


Roxkex
senior tag

3.0-ban használom.
Próbáltam már 2.0-ban is és használtam már ott is.
Viszont tényleg lehet, hogy nem kap elég tápot (adok neki egy kis pörköltet), ugyanis már olyan is volt, hogy a laposban valamelyik portba a gép fel se ismerte. Viszont egy pendrive-t simán. Bár gondolom annak kevesebb is elég.

Hogyan tudhatnám meg, hogy ez-e a probléma ?
Ezek a külső vinyó kábelek standardok ?

Redmi Note 7 MIUI 12 Stable - Xiaomi.eu "Én nem akarok se iOS-t , se Androidot Én egy jó okostelefont akarok!"

(#50080) King Unique válasza Roxkex (#50079) üzenetére


King Unique
titán

Ha USB 3.0 porton használod most is, akkor nem valószínű, hogy tápellátási gond lenne. Max. akkor, ha pl. a kábel túl hosszú. De ha a gyárilag mellékelt rövid kábellel csatlakoztatod, akkor a kábelhossz sem lehet ilyen szempontból probléma. Meg ha eleve elégtelen USB-n a tápellátás, akkor jellemzően fel sem pörög rendesen a külső merevlemez és már akkor kattog. Viszont a leírtak alapján nálad nem ez a helyzet. Vagyis ez esetben egyéb oka lehet, lásd az előbbi választ. Aztán a HDD állapotát sem ártana lecsekkolni pl. a HDS programmal, meg hogy nincsenek-e a SMART-ban hibára utaló bejegyzések.

[ Szerkesztve ]

(#50081) májkimiki válasza King Unique (#50076) üzenetére


májkimiki
őstag

Uhhh, hát ilyenek is vannak? Nem is gondoltam volna.

(#50082) májkimiki válasza King Unique (#50076) üzenetére


májkimiki
őstag

Van itt ez a weboldal, itt emlegetnek lehetséges donor lemezt, hogy satás legyen az integrált usb-s lemezből.
[link]

Bakker, nekem itt van egy ilyen donornak való tosi. Szintén kritikus állapotban, de ahogy értelmezem az oldalt, ha átszerelem a komplett panelt. Akkor talán satás lemezként meg lehetne hajtani.
Jól gondolom?

[link]

(#50083) King Unique válasza májkimiki (#50082) üzenetére


King Unique
titán

Azért ez nem feltétlen ilyen egyszerű, amiről egy másik topikban is volt szó. Meg ha technikailag sikerül is átalakítani a panel cseréjével SATA-sra, az már más dolog, hogy utána megfelelően fog-e működni, meg egy adatmentésnél hozzá lehet-e férni a lemezen lévő adatokhoz. Az meg a másik, hogy egy ilyennek leginkább akkor lehet értelme, ha a PCB ment tönkre és az adatmentés a cél. Ellenkező esetben viszont kevésbé, valamint egy gyárilag összeszerelt külső merevlemez házilagos megbontása eleve garanciavesztéssel járhat. Aztán úgy megint nem sok van, ha nem cél az adatmentés és mellette tele van szektorhibával a merevlemez és jó eséllyel a végét járja. Ilyenkor inkább érdemesebb egy újat venni. Ha pedig olyan kell, ami biztosan nem integrált USB-s, akkor külön megvenni az USB-s külső házat és hozzá a SATA-s belső merevlemezt.

[ Szerkesztve ]

(#50084) májkimiki válasza King Unique (#50083) üzenetére


májkimiki
őstag

Persze, nem csodát várok tőle. Az adatok már le vannak mentve mindkét lemezről. Csak alkalom nyílik egy kis bíbelődésre. Gari nincs, a ház bontható.
A vezérlő panelt 6db kis csavar rögzíti a lemezhez, egyéb beavatkozás nem kell az adatátviteli portok csatlakoztatásához.

(#50085) Roxkex válasza Doky586 (#50078) üzenetére


Roxkex
senior tag

(Elnézést elkerülte a figyelmemet, hogy Te is megemlítettél!)

És #50080:
Itt az említett összegző és S.M.A.R.T fül képe:

Szerk.:
Természetesen az eredeti kábelét használom.
2x volt talán szét szedve a ház. (Ki akartam cserélni benne a vinyót arra amelyik a laptopomban volt. De akkor derült, ki, hogy ez ilyen "integrált" cucc - nem tudtam hogy létezik ilyen :) - )

[ Szerkesztve ]

Redmi Note 7 MIUI 12 Stable - Xiaomi.eu "Én nem akarok se iOS-t , se Androidot Én egy jó okostelefont akarok!"

(#50086) CsengődiGeri


CsengődiGeri
tag

Tud valaki véleményt mondani?
Most üzemeltem be egy HDSentinelt és azzal szembesültem, hogy az egyik winyom szerinte ( Maximális hőmérséklet a teljes élettartam alatt) valamikor 63 Celsius fokig melegedett. Éppen gép átépítése előtt állok, maradhat ez a winyó a gépben adat és torrent winyó-nak vagy keressek másikat mert ez már megbízhatatlanná vált. Bár a SMART értékek több programmal is ellenőrizve mindenhol OK -nak vannak jelezve bizonytalan vagyok. Nem szeretném fél év múlva elölről kezdeni az egészet, esetleg ez a winyó adat tárolásra, külső biztonsági mentésekhez még jó?
Előre is köszönöm a segítséget.

(#50087) Roxkex válasza Roxkex (#50085) üzenetére


Roxkex
senior tag

Nos.
Jelenleg ott állok, hogy linux mint boot pendrive alól sikerült adatokat másolnom rá / törölnöm róla.
Ott csináltam egy gyors formázást így Windows alatt is tudom már formázgatni, resetelni. (Direkt nem linux alól csinálom a teljes formázást, hisz így tudom használni a gépet, rendesen)
Jelenleg a "DISKPART" al resetelem a vinyót. Mégpedig a clean all paranccsal!
Elvileg ez a command tudja azt, hogy mindent letöröl a vinyóról teljesen s inicializálja is a rossz szektorokat (ha van - bár a hds nem azt mondta, hogy bármi baja lenne).
Ezután majd újra kell inicializálni a diskmgmt.msc-ben a vinyót (Kiválasztani, hogy mbr / gpt és formázni.)

Egyébként a clean all és a nem quick format között mi a különbség ?
Azért kérdezem, mert a tervem az az, hogy most a clean all végezte után (ami 1TB és külső hdd esetén nem fog bekövetkezni egy hamar :D) egy formázás is kell neki. Viszont ha a kettő ugyan az akkor elég lenne egy quick format miután végzett a clean all. Ugye ?
Így is a linux az 20 órát írt rá. Akkor gondolom a Windows se fog sokkal hamarabb végezni. (A diskpart command semmiféle visszajelzést nem ad, hogy hol jár -.-")

Régebben már csináltam a vinyón clean allt de akkor ezek szerint az se segített csak ideig óráig oldotta meg a "kattogás" problémáját.

Neten kicsit utána néztem. Valaki teljesen szétkapta a szeretett vinyóját és az olvasó fejet konkrétan vissza emelte a parkoló pozicióra. Ez mennyire járható út ? Én azt gondolnám, hogy ezt megcsinálja magától is. - Szerintem egy időután újra előjönne ezzel a megoldással is a kattogás.

Redmi Note 7 MIUI 12 Stable - Xiaomi.eu "Én nem akarok se iOS-t , se Androidot Én egy jó okostelefont akarok!"

(#50088) pjen válasza CsengődiGeri (#50086) üzenetére


pjen
félisten

Ha akkor nem lett tőle baja,most sem attól lesz,ha hibás lesz.

(#50089) Roxkex válasza Roxkex (#50087) üzenetére


Roxkex
senior tag

Legnagyobb meglepetésemre végzett a clean all :)
Most jöhet a chkdsk (f /r /x /v) - elvileg ezek nézik meg a rossz szektorokat és fenekelik el azokat ;) A clean all az nem sajnos :( Bár szerintem akkor sem fog találni semmit

Redmi Note 7 MIUI 12 Stable - Xiaomi.eu "Én nem akarok se iOS-t , se Androidot Én egy jó okostelefont akarok!"

(#50090) King Unique válasza Roxkex (#50087) üzenetére


King Unique
titán

Én mondjuk azt nem értem, hogy ha a korábbi hozzászólásod alapján nincsen szektorhiba a merevlemezen, egyes attribútumoknál a Samsung / Seagate specifikus értékek ellenére ~ oké a SMART, akkor mégis mit akarsz javítani ezzel az ide-oda formázással, törléssel :F

Bőven elég volt 1x a lassú formázás, clean all, + pl. egy részletes önteszt. Aztán az látszik a HDS screenshot alapján az üzemidőből és az indulások / leállások számából is, hogy azért nem mai darab ez a HDD, van már benne egynéhány km. Ha nem szűnt meg a kattogás és USB-n nem csatlakozási, tápellátási probléma az oka, akkor azzal jó eséllyel úgysem fogsz tudni mit kezdeni. Otthon megfelelő eszközök, tisztakamra és gyakorlat híján pedig eleve nem javasolt megbontani, valamint piszkálni benne az olvasófejet. Vagyis saját felelősségre végül is mindenki azt csinál amit akar, de akkor nem kell meglepődni, ha esetleg nem jól sül el... :D

[ Szerkesztve ]

(#50091) Roxkex válasza King Unique (#50090) üzenetére


Roxkex
senior tag

Konklúzió, hogy nem lehet vele már mit kezdeni ?

Azt meg nem tudom, hogy hogy tudnám eldönteni, hogy tápelleátás gondok vannak-e.
Nyilván bedugom a gépbe és megy, de volt már rá példa, hogy csak kattogott orrba szájba és nem is tudtam megnyitni a windowsban.

Szerk.:
A formázgatás clean all, chkdsk /f /r /x /v alatt egyszer sem kattant. Amikor végzet hds-el ránéztem akkor egyből kattant néhányat. Néha igen néha nem.

[ Szerkesztve ]

Redmi Note 7 MIUI 12 Stable - Xiaomi.eu "Én nem akarok se iOS-t , se Androidot Én egy jó okostelefont akarok!"

(#50092) Roxkex válasza Roxkex (#50091) üzenetére


Roxkex
senior tag

Amúgy a hds-el részletes öntesztet nem toltam, csak a a fent említett chkdsk-et.

Szerk.:
Gondolom olyan sok különbség nincs közte.
Nekem akkor is furi, hogy nincs bad sector és ilyet csinál egy vinyó.
Az asztali gépbe levő vinyó az meg már megy vagy 5 éve és semmi hasonló jele sincsen.

Elképzelhető, hogy a laptoppal van valami ugyanis a sata 2 portjára kötött vinyó (amivel adták a gépet) is rakoncátlankodott (ezért ki szereltem - és innentől kezdve a külső vinyó vette át a helyét). 100kb/s írási olvasási sebesség de 100%os lemez használtatot produkált. Bár nem hinném, hogy ez bármilyen szinten ki kéne, hogy hasson a külső vinyóra.

[ Szerkesztve ]

Redmi Note 7 MIUI 12 Stable - Xiaomi.eu "Én nem akarok se iOS-t , se Androidot Én egy jó okostelefont akarok!"

(#50093) King Unique válasza Roxkex (#50091) üzenetére


King Unique
titán

A tápellátási problémát USB-n értettem, de mivel az írtad, hogy USB 3.0 porton használod, meg a gyári rövid kábelével, ezért az nem valószínű. Hacsak nincs valami egyéb zavaró tényező, ami eddig nem derült ki...

Ha aktív lemezműveletek közben nem kattan, akkor esetleg meg lehetne próbálni pl. a HDS-ben az APM kikapcsolását, vagy a lemezek leállásának tiltását. Viszont az előbbinél a beállítás állandó alkalmazásához a program regisztrált változata szükséges, de az utóbbi a regisztrálatlannal is működik.

[ Szerkesztve ]

(#50094) Roxkex válasza King Unique (#50093) üzenetére


Roxkex
senior tag

Nem derült ki egyelőre számomra se bármi zavaró tényezó.
Nincs is sok eszköz a gépre dugva (1 egér + 1 billentyűzet egy hubról fut egy porton + a 3.0-ás porton a vinyó)

Aktív művelet esetében is kattan, kattog. Hallgatok zenét, nézek videót a vinyóról akkor néha kattan néha nem.
Megnyitom az intézőben akkor is néha kattan, navigálok a mappák között akkor is kattan néha.
Ezek eléggé olvasási műveletek. Gondolom ilyenekre (is) gondoltál.
Ettől függetlenül is megpróbáljam azokat amelyeket írtál ?
Az APM kikapcsolásánl hogy érted azt hogy állandó alkalmazásához ? Kikapcsolásig megtartja ? Mert akkor tesztelni lehetne legalább vele :)

Redmi Note 7 MIUI 12 Stable - Xiaomi.eu "Én nem akarok se iOS-t , se Androidot Én egy jó okostelefont akarok!"

(#50095) King Unique válasza Roxkex (#50094) üzenetére


King Unique
titán

Azt írtad, hogy formázás közben nem kattogott, ami aktív és folyamatos írási műveletet jelent. Ha esetleg a fejparkolás miatt kattan, akkor az az előbbi válaszban említett módszerekkel kikapcsolható, vagy legalábbis mérsékelhető. Az APM átállításánál az állandó alkalmazás úgy értendő, hogy csak a program futása esetén érvényes a beállítás. Ellenben, ha pl. újracsatlakoztatod az eszközt, vagy újraindítod a Windowst és nincs beállítva a programban az állandó alkalmazás, akkor visszaáll a gyári (pl. 128-as) értékre.

Ha az USB-elosztóhoz (hub) van csatlakoztatva a 2,5"-os külső merevlemez és a hub nem aktív (külső tápos), hanem passzív, akkor amiatt lehetnek tápellátási problémák USB-n. Ellenben ha egy külön USB 3.0 porthoz, akkor nem kellene gondot okoznia. De azt hardvere is válogathatja, hogy melyiknél milyen anomáliák jelentkeznek. Ilyenkor a másik USB 3.0 port és kábel mellett célszerű lehetőség szerint másik gépen és másik operációs rendszerrel is kipróbálni az eszközt, hogy meg lehessen állapítani, avagy ki lehessen zárni az eredeti hardver- és szoftverkörnyezet hibáját.

Ha mindent kipróbáltál, leteszteltél, kizártál, de továbbra is kattog a külső merevlemez abnormális módon, akkor passz. Illetve ez esetben esélyes az eszköz hibája. Az utóbbi esetben viszont kérdéses, hogy érdemes-e vele tovább szórakozni, ha már nincsen rá garancia és nem cél az adatmentés... Vagy nem-e lenne célszerűbb inkább egy másik külső merevlemezt venni és használni, ami normálisan működik.

[ Szerkesztve ]

(#50096) Roxkex válasza King Unique (#50095) üzenetére


Roxkex
senior tag

1. Igen akkor nem kattant egyszer se pedig eléggé sok ideig itt ültem a gép előtt és eléggé nagy valószínűséggel hallottam volna. Viszont amikor végzett a formázás megnyitottam a hds-t hogy az említett adatokat csekkoljam akkor rögtön kattant párat.
Köszi értem :) Tesztelni jó lesz így is.
2.Természetesen önálló 3.0-ás portra van dugva a vinyó. Boot linux alatt ezen a gépen volt már próbálva. Más gépen (megbízható) / usb kábellel egyelőre nem nagyon lesz lehetőségem sajnos :'(

3. Természetesen ha mindennek ellenére is kattog akkor a vinyó hibája. Ami egyszerre nyugtató is meg szomorú is. - Legalább nem a gépemnek van 3.0-al baja.
Ez esetben meg majd előveszem a régi vinyót ami a gépbe volt és keresek hozzá egy külső vinyó beépítő keretet :D

Redmi Note 7 MIUI 12 Stable - Xiaomi.eu "Én nem akarok se iOS-t , se Androidot Én egy jó okostelefont akarok!"

(#50097) májkimiki válasza King Unique (#50083) üzenetére


májkimiki
őstag

Ma visszajött a Toshiba hozzám és megejtettem a vezérlőpanel cserét. Szóval igen, a csoda nem történt meg. Nem is vártuk, de bíbelődtem egy jót.
A Win10 inicializálni szerette volna, mielőtt használatba veszi. Viszont nem tudta inicializálni, hibára futott.
A Gparted Linux alatt is I/0 hibát dobott, ott sem tudtam partíciós táblát csinálni rajta.
Viszont mindkét rendszer alatt 465 GB méretűnek látszott az elérhető terület. Ennyit sem lett volna kár megmenteni, de ha nem megy akkor nem megy.
Vissza szereltem az eredeti panelt mindegyikre, ez az usb-s az működik mint eddig, annyi bad sectorral, mint amennyit mutattam a témaindítóban. Van helyette másik, az adatok biztonságban vannak.

Itt hagyok 3 fotót a Toshiba házról, hogy mennyire van kitömve belül szilikonnal. (Egész jól).


(#50098) CsengődiGeri válasza pjen (#50088) üzenetére


CsengődiGeri
tag

Köszi a választ.

(#50099) horvathpeter


horvathpeter
aktív tag

Sziasztok.
Tegnap vettem a laptopba (Acer Aspire E5 774G) egy m.2-es ssd-t, ezen van a rendszer, a hdd-n az adatok. Minden oké, viszont a hdd időközönként kikapcsol. Van hogy fél perc után, van, hogy előbb, van, hogy egy perc múlva, szóval éppen mikir idle. Pl ha utorrent megy ugye össze vissza elindul a seed, akkor bekapcsol, ha nem seedel kikapcsol, szóval össze vissza. Energiagazdálkodásban minden ki van kapcsolva. Olyan, mintha az energiagazdálkodási beállítások csak az ssd-re vonatkoznának és a hdd-t figyelmen kívül hagyná. Valakinek valami ötlete, hogy ne kapcsoljon ki?
Azt szeretném, higy folyamatosan menjen a hdd.

[ Szerkesztve ]

"Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!"

(#50100) SzlobiG


SzlobiG
félisten

Sziasztok!

Van nekem egy Toshiba 3Tb-os High Performance HDD-m, kb egy éves lehet.
Pár napja elkezdett random módon kattanó hangot adni mintha bekapcsolna mindig, de ki van kapcsolva a leállítás, tehát állandóan megy.

Ránéztem HD Sentinellel nem lát semmi hibát, de kezd idegesíteni ez a kattogás pár percenként csinálja.

Kezdjek el aggódni?

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  HDD probléma (nem adatmentés) (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.