Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Notebookok  »  Gaming notebook topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#46251) echterion válasza gago1975 (#46249) üzenetére


echterion
nagyúr

Egész pontosan 455-ért ment el. De 400-ról indult az alku azzal, aki végülis megvette, szóval nah, ki kellett tartani. :))
Sajnos ez elkerülhetetlennek tűnik, a számítástechnikában mindig is ez volt, a használt cuccok árai gyorsan estek mindig is. Én pl. teljesítményban, ha nem bencsmárkokat, hanem gyakorlati dolgokat nézek, akkor kb. semmit se léptem előre a mostani gépemmel, aztán milyen árkülönbség van a kettő között. Igaz, most nem kell UV meg pasztáznom se kell (pláne nem vassal), aztán röhögve van bőven 80 fok alatt a gépem, de azért valljuk be, 2x szorzót ez azért nem ért meg. :B

**********

(#46252) Mikulásbá válasza gago1975 (#46249) üzenetére


Mikulásbá
nagyúr

Én majdnem 50%-ot buktam a kis Zephyrussal. :O
(lehet azt kellett volna meghagyni pláne nyárra)

[ Szerkesztve ]

(#46253) MaxxDamage válasza Mikulásbá (#46252) üzenetére


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Az kemény! :U
Sikerült végül eladni(?) akkor az a lényeg.

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#46254) KillHates válasza MR007RM (#46226) üzenetére


KillHates
nagyúr

Jól gondolod, mert az UV-val a throttling-ot küsszöbölik ki és ha nincsen throttling, akkor nincsen teljesítménycsökkenés.

#46229 ideje volt , így lassan 4 év után :K

Nézd mi van nálam:

IMU hibás. Ha nagy nehezen ráveszed, hogy repüljön, akkor olyan imbolyogva repül mint a részeg ökör hugyozása

[ Szerkesztve ]

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#46255) hszilard666 válasza Mikulásbá (#46252) üzenetére


hszilard666
veterán

Aucs. Nagyobb bajod sose legyen! :R

AKCIÓ! ELADÓ METALFISH T60 ITX + RISER tinyurl.com/36ex7xtm

(#46256) KillHates válasza Mikulásbá (#46237) üzenetére


KillHates
nagyúr

Ahogy mondanki teccik :D Előrelátóan most rendeltem 40 ezerért kencéket a Merlintől :K :D

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#46257) MR007RM válasza KillHates (#46254) üzenetére


MR007RM
addikt

Igaz eddig 1 gamer gépem volt/van régóta, de sokat eljátszadoztam ezzel korábban és talán ha van egy jó beállítás, az adott fps szám mellett mit bír, nincs igazi mikroakadás, laggolás olyan történet mi bezavar a kapott élménybe. Aztán csak bírja az UV-t, mert nyilván egy szükséges, de hasznos rossz mint tudjuk. :R

(A drónra térve, ahol vagyok jelenleg ebben a riadalomban nincs nagy kedven most megfingatni. A múltkor rászerelve az akciókamerát akartam felküldeni a ház mellől, de nem fogott elég műholdat, azt is folyton elvesztette, el ment a kedvem tőle. De lehet ránézek megint mi a tököm van. :) :R Az extráim meg otthon maradtak, amiknek a használata nagyon izgat. Kell a hely meg a biztonság. Most nem megyek sehova bezárva élek a többiek miatt.) :R

Ha ezek elromlanak ugyanolyan szívás ha nem nagyobb mint egy laptop történet.

[ Szerkesztve ]

MSI GT70, i7-4940MX (4x 4,0GHz), DDR3L 1600Mhz 32GB, 2TB SSD + 4TB HDD + 128GB micro sd, Nvidia geforce gtx 1070m 8GB (330W táp)/Xiaomi Fimi A3 drón

(#46258) korikmate


korikmate
tag

Sziasztok!

Tapasztalat megosztás gyanánt szeretném leírni a következőket. Az én konfigom Lenovo y520, i7 7700 HQ processzor, 16 gb ram, 512 Gb m2 ssd, nVidia 1060 max-q 6gb

Elkezdtem undervoltingal foglalkozni, ezen belül ismertem meg a thermal throttling fogalmát, aminek, mivel max terhelésen (AIDA64 stress) akár 98-100 °C maximum hőmérsékletre is kilenghet a processzorom hőmérésklete, nagyon ki van téve a gép. Először csak undervoltot csináltam, Throttlestop nevű programmal. -0,130 V CPU és Cash, valamint -0,060 V iGPU mellett atom stabil, lejjebb nem mentem még. Ez jelentősen csökkentett a terhelési hőmérékleten, valamint a benchmark programok is cca 20%-al jobb eredményt adtak. 3DMark Fire strike for high performance PC átlag 78-83 °C.

Ezt követően hővezető paszta cserét végeztem. "Nem spóroltam semmit", a legújabb Noctua NT-H2-t vásároltam (4 ezer forint, de "elég amíg élek"), ez a legjobb paszta, ha nem akarsz folyékony fémmel bíbelődni. Na ez már csodát tett. Az addig AIDA64 Stress melletti átlag 20-30% thermal throttling 0%-ra csökkent, a hőmérséklet a legnagyobb terhelésben (10 perc AIDA) sem megy 85 °C maximum kilengés fölé, 3D Mark tesztben a teszt teljes egésze alatt egyszer sem ment a CPU hőmérséklet 70 °C fölé.
Összegezve hővezető paszta + undervolting:
- 0% thermal throttling
- max terhelés mellett 10-15 °C, normál (játék) terhelés mellett 15-20 °C különbség
- GPU max 70 °C (egy hűtőkörön vannak)
3D Mark teszt eremény 8300-ról 8900-ra.

Krumplim nincs a hosszú posztért, de aki elolvassa, az csinálja utánam, mert nagyon megéri. :DD
Máté

[ Szerkesztve ]

(#46259) MR007RM válasza korikmate (#46258) üzenetére


MR007RM
addikt

Hát igen kinél hogy, de van még a power és a current limit throttling is hogy sokszor ne legyen olyan édes az élet. Igaz főleg tuningolósoknak. :D

MSI GT70, i7-4940MX (4x 4,0GHz), DDR3L 1600Mhz 32GB, 2TB SSD + 4TB HDD + 128GB micro sd, Nvidia geforce gtx 1070m 8GB (330W táp)/Xiaomi Fimi A3 drón

(#46260) Raymond válasza MR007RM (#46259) üzenetére


Raymond
félisten

Current Limit Throttling akkor van ha tultoltad az UV-t. Megy mert nem omlik ossze, de nem kap eleg feszt hogy elerje azt az orajelet amit akar. Pl. nalam -130mV-vel azert felvillan itt-ott, de -120mV-vel mar nem.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#46261) korikmate válasza Raymond (#46260) üzenetére


korikmate
tag

Szia!

Azt meg tudod mondani, hogy milyen progival lehet kiíratni, ha előfordul a current limit throttling, és power throttling? Mert az AIDA64-el csak azt látom, hogy van e throttling vagy nincs. Ha volt, az tuti thermal volt... Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#46262) echterion


echterion
nagyúr

Szerintetek egy non-k i7 9700-nál mi jelentősége van a stepping-nek? Ma két delikvens is ezt kérdezte tőlem, hogy milyen stepping-ű a proci....hát szerintem csak a tuningmatyiknál fontos a stepping, de javítsatok ki, ha tévedek. Vagy bclk tuningot akarnak csinálni és az egyik stepping bír 102-t, a másik meg 103-at is? :F

(#46261) korikmate: HWinfo erre a legegyszerűbb szerintem: [link] . De az XTU is kiírja, bár mivel trottystopot használsz, ez nem annyira javasolt, mert is is ilyen mókolós progi, nem csak monitorozni tud: [link]

[ Szerkesztve ]

**********

(#46263) KISDUCK válasza korikmate (#46258) üzenetére


KISDUCK
addikt

Tessék itt egy hacker potato legközelebbre! ;]

Most így UV után mekkora feszültséggel megy a proci?

(#46264) korikmate válasza KISDUCK (#46263) üzenetére


korikmate
tag

Hahh köszi :D

2. percén stress tesztben:
Average: 0,968 V
Min: 0,934 V
Max: 1,07 V

(#46265) MR007RM válasza Raymond (#46260) üzenetére


MR007RM
addikt

Ezt jó tudni, erre mindig találgattam.....az a nyomorult életmegkeserítő mikor már minden klappol, akkor jön az, hogy ne legyen túl nagy a pénisz. :D :R

MSI GT70, i7-4940MX (4x 4,0GHz), DDR3L 1600Mhz 32GB, 2TB SSD + 4TB HDD + 128GB micro sd, Nvidia geforce gtx 1070m 8GB (330W táp)/Xiaomi Fimi A3 drón

(#46266) Raymond válasza korikmate (#46261) üzenetére


Raymond
félisten

En az XTU-ban nezem (jobbra lent) mert azt hasznalom. De ha mar valamiket alligattal a Throttlestop-al akkor ne rohanj az XTU-ba bele mert nem jo otlet keverni ezek hasznalatat. Ha ott van a HWInfo-ban ahogy a kollega irja akkor inkabb nezd ott.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#46267) MaxxDamage válasza Raymond (#46260) üzenetére


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Nem arról volt szó, hogy az ilyen -0.120/-0.130 V érték UV nem túl szerencsés? (hosszú távra biztos nem) vagy én emlékszem rosszul? :F
Vigyázz, nehogy alaplap cserés legyen a végén... :U

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#46268) Raymond válasza MaxxDamage (#46267) üzenetére


Raymond
félisten

En arra emkelkszek hogy alltalanositas volt egy eset alapjan.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#46269) Medocsabi


Medocsabi
addikt

Nekem erre a felvetődött notebook ár témához annyi a hozzáfűzni valóm,hogy - szerintem- ma sokkal több vállalhatóbb új 400.000 ft-os gép van a piacon, mint ami 3-5 évvel ezelőtt volt, és ebben az árban a kínálat is többszörösére nőtt. Csak tudni kell ésszerű kompromisszumokat kötni. Ami még régebben (~10 éve) csak a milliós gépek privilégiuma volt, (viszonylag könnyű szerelhetőség, jó hardver, ehhez elégséges hűtés) az ma már ennek bőven a feléből elérhető. Illetve azt tegyük hozzá, hogy maga a gamer laptop mint olyan, bőven a kényelmi és/vagy luxus kategória, ténylegesen szüksége egy ilyen gépre kb a használók max 10%-ának van.
Ezt azért valljuk be magunknak. Hisz nem halna bele senki, ha munkára "csak" egy 14-es kis lattitude-öt használna, játékra meg ott a pc/Xbox/ps. Csak hát a trend, meg a kényelem... :) És ez -ismét csak szerintem - erre a fórumra is bőven igaz, rám is. :K

(#46270) MR007RM válasza korikmate (#46264) üzenetére


MR007RM
addikt

Így néz ki. Alul ott mind a 3 throttling fajta.....beállítás kérdése mit teszel ki és hová. Én ezt ajánlom, viszont akkor a Throttlestop-ot mellete ne használd. Én a cpu-z -vel szoktam tesztelni, amit felteszek a felső sarokba.

MSI GT70, i7-4940MX (4x 4,0GHz), DDR3L 1600Mhz 32GB, 2TB SSD + 4TB HDD + 128GB micro sd, Nvidia geforce gtx 1070m 8GB (330W táp)/Xiaomi Fimi A3 drón

(#46271) gago1975 válasza frame120 (#46250) üzenetére


gago1975
őstag

Szia.
Ha használt "igazi" gamer laptopot veszel 4-500K környékén vagy drágábban, az alap, hogy elviszi az ember, én mondjuk KillHates-hez és ő leteszteli, szétbontja, megvizsgálja egy pár ezresért.
Ennyit megér a nyugalom.

A használtautó előéletét is lekérdezi a vevő Carv...cal-tól ha van esze, illetve saját szerelővel, csápos emelőn, rázópadon megnézi az ember ha van esze.

Nyilván ha egy "kazánkovács" szaki barmolja szét a gépet, ütvefúróval nyalja el az összes csavart és a hülye a VRam-ra gap helyett pasztát tesz, evidens, hogy nem veszem meg.

Egyébbként a szervízben nem mondják meg egy újrapasztázás után, hogy nem a silány gyári paszta, hanem pld. MX-4 vagy Noctua NT-H1/2 -vel van megkenve a gép, épp ezért nem ugrik a garancia.
Egyébbként az meg alap, hogy a gyári pasztát azonnal cserélni kell!!!!
Aki nem így tesz az ne csodálkozzon a hőfokokon.

Ritka, hogy normális paszta legyen "felkenve" a gpu+cpu-ra.

Én is ezt tettem, 39peres volt a Helios 700 mikor a KillHates kezei közé került.

[ Szerkesztve ]

Predator Helios 700 i9-10980HK RTX2080s 8/64GB RAM,OLED77C32,Marantz AV7705+MM7055x2db,Focal Aria 936+Aria CC900+Aria 926, Dome Flax ATMOS® 4db,SVS SB3000x2,Oehlbach nf214 Sub 3-400,QE3280,Oehlbach XT-SL500

(#46272) KillHates válasza korikmate (#46258) üzenetére


KillHates
nagyúr

Teccik óvasni előző posztokat, vagy csak ezt úgy kedvességből kaptunk? 🤗🤔

Egyébként gratulálok a munkához és köszi, hogy megosztottad velünk 👍👏

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#46273) KillHates válasza Raymond (#46260) üzenetére


KillHates
nagyúr

Az a jó ha VAN áram limit, mert ha nincsen akkor akkor szokott lenni a büdös füst.

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#46274) MaxxDamage válasza Raymond (#46268) üzenetére


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Nekem eszembe sincs UV-t használni.
Hőfokok bőven átlag felettiek / -jó értelemben- (szerintem) és kár lenne UV-t tolni rá, azzal "piszkálni" a gépem.
Mint ahogy korábban is említve lett, az UV pont olyan ártalmas lehet, mint az OC...így csak ésszel. :K

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#46275) motifator


motifator
senior tag

A teljesség igénye nélkül kíváncsiságból csináltam egy CB15 tesztet különböző teljesítmény szinteken, hogy lássam hogy alakulnak a CPU frekvenciák és a számítási kapacitás. Én ritkábban játszom, cserébe ha az időjárás is engedi, akkor sűrűbben stackelek asztrofotókat, úgyhogy időnként fontos a renderelési kapacitás.
G5, 9750H, természetesen pasztázva, UV illetve UV nélkül. Érdekes módon a hőmérsékletben nincsenek szignifikáns különbségek ugyanazon teljesítménynél UV és UV nélkül, még 65W-nál sem, max 1-2 °C. Nyilván játék közben, ha a GPU is betársul a fűtésbe, akkor más a leányzó fekvése.
Érdekes, hogy egy UV nélküli 45W TDP-vel rendelkező CPU 65W-on sem képes a specifikáció szerinti 4,0 GHz (minden mag) frekit produkálni. A CB pontszámok 3 teszt átlaga az adott teljesítményszinten.

Ebből kb. az látszik, hogy 55W fölé nem sok értelme van menni, ennek ellenére a gyári PL1 60W, PL2 90W totál feleslegesen, persze fűtésre jó.

Funky + Jazz

(#46276) MR007RM válasza MaxxDamage (#46274) üzenetére


MR007RM
addikt

Pont azért kell letesztelni mielőtt alap mindennapos használatra tennéd. Nyilván hallottad már nincs két teljesen egyforma cpu egy adott típusból sem. Még az is lehet kis állítással, ha eltalálod, stabilabbá válik, jobban érzi magát mintha gyári paramétereken hagynád. Így jobb is lehet.
Persze ott a korábbi történeted, így érthetően félsz tőle.

MSI GT70, i7-4940MX (4x 4,0GHz), DDR3L 1600Mhz 32GB, 2TB SSD + 4TB HDD + 128GB micro sd, Nvidia geforce gtx 1070m 8GB (330W táp)/Xiaomi Fimi A3 drón

(#46277) MaxxDamage válasza MR007RM (#46276) üzenetére


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

"Nyilván hallottad már nincs két teljesen egyforma cpu egy adott típusból sem." --->> Miért, korábban volt? Szerintem nem! :D

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#46278) echterion válasza Medocsabi (#46269) üzenetére


echterion
nagyúr

Azért remélem, nem az ilyen Helios 300 / G531-féle gépekre gondolsz, mert azok vannak ebben az ársávban és hát ott az elégésgest sem szokta elérni a hűtés, és ha ott elvérzik egy gép, akkor máris mindegy, mi van még mellette extraként.

Amúgy nekem roppant egyszerű volt a váltás oka: meguntam, hogy ha a gépem elé ülök, akkor nem vagyok a családdal, háttal ülve nekik vagyunk egy helységben, plusz kényelmetlen volt a gép előtti "görnyedés", ezen szerettem volna változtatni. Meg nem bántam egy pillanatig sem, már nem tudnám magam ismét elképzelni egy asztal előtt ülve játszani. Kanapén hátradőlve az igazi, vagy ágyban félig fekvő pozícióban. Ráadásul ugye ha párom filmet néz vagy csak olvas, akkor is tudunk egymásra figyelni, könnyebb megosztani a figyelmem, vagy ha valamire ráakadok a neten, könnyebb megmutatni a családnak.

**********

(#46279) DamianB válasza Medocsabi (#46269) üzenetére


DamianB
őstag

Én meg erre annyit mondok hogy három éve mikor elsönek felmerült hogy gépet cserélek lehetett kapni 17 es G752es Asus laptopot 1070 el 6700 HQ val 400 ért ha nem tévedek ....
Addig filoztam még elfogytak az utolsó darabok . Van egy kis különbség az akkori és a mostani gépek között szerintem.
:K
Még nincs saját lakásom addig én nem veszek asztalit se nagy tvét pedig évek óta nézem az LG oled tvket . Van egy ilyen réteg is mint én .

"Arms wide open, I stand alone I'm no hero and I'm not made of stone Right or wrong, I can hardly tell I'm on the wrong side of heaven And the righteous side of hell I'm on the wrong side of heaven And the righteous side, the righteous side of hell"

(#46280) korikmate válasza KillHates (#46272) üzenetére


korikmate
tag

Szia. Teccik teccik, csak kicsit később akadtam rá, mint kellett volna, úgyhogy próbálom behozni a lemaradást. Kár, hogy nincs összefoglaló... :)

És kicsit el is bizonytalanodtam.
1. Külföldi fórumokon azt mondják, hogy az UV veszélytelen, az OC a veszélyes. Itt viszont azért árnyaltabb a kommunikáció. Gyorsan összefoglalnád nekem, hogy miért veszélyes az UV? És hogy ökölszabály hiányában hogyan dönthető el, hogy az UV még a hasznos, és nem a káros kategóriában van?
2. Teszt. Valaki írt itt akár 12 órás stressz tesztről is Aidával. Ekkora terhelés ilyen hosszú ideig nem öregít a gépen 10 évet? :D Mennyi ideig menjen a teszt?

Köszi, és mivel gondolom ezekez már kibeszéltétek, csak nem találtam még meg, akiket ez érzékenyen érint, elnézést... :R

(#46281) blue_23


blue_23
senior tag

i5 vs i7, 1660 TI vs 2060

Asus G531 Scar III, 240 Hz, i7-9750H, RTX2060

(#46282) KillHates válasza korikmate (#46280) üzenetére


KillHates
nagyúr

Hali!

Az UV akkor veszélyes, ha a gép EC-je nem tudja a current limit funkciót. Pl. a beágyazott vezérlő egy adott táblázat szerint vezérli a CPU-t. Azt, hogy milyen értékeket olvas ki ebből, az adott chip mikrokódjától függ (pl ezért is van, hogy az ES -engineering sample- chipek sokkal jobban tuningolhatók, mert ott az egész osztályra vonatkozó paraméterek töltődnek be)
Ebbe lehet, valamikor a BIOS-ban, valamikor a gép gyári szoftverével, vagy éppen third party applikációval belenyúlni. A tápáramörön lévő komponenseknek meg van adva, hogy mekkora átfolyó áramot illetve mekkora feszültséget képesek elviselni. Pl van egy 10A 30V FET az nem azt jelenti hogy ez a FET 300W-os, hanem azt, hogy maximum 10A folyhat át rajta legyen az 0.1V avagy 1V illetve illetve 30V amit akár 0.1 akár 1A mellett képes elviselni. Akkor van gond, amikor a CPU tápáramkörén van 4 db 12A FET ami összesen 48A átfolyó áramot tud (mert mondjuk 4 fázist épít fel) Adva van egy proci aminek 45W-os a TPD-je. Ezzel nincs is gond amíg ezt 1V-os produkálja, mert ez esetben 45A az átfolyó áram. De amikor ezt csökkented 0.8 V-ra akkor a megugorhat az áramfelvétel akár 56A-ig. Ha nincsen current limit a BIOS-ban (vagy éppen olyanja van, hogy nem működik Echterion vagy pl én esetemben) , akkor ilyenkor csúnya füst lesz, vagy megdöglés, illetve RTX2080-os Space Invaders lesz.
Szóval amikor UV-zol, akkor valójában a BIOS current limitje miatt nem termal throttling-ot csinálsz, hanem power throttling-ot és ezért lesz az, hogy megmarad a turbo boost de mégsem melegszik a proci annyira. Persze kérdés, hogy az adott alaplap, meddig és hogyan tolerálja ezt az erőszakot. Van olyan gyártó (pl Clevo, és a brand-ek erősebb gamer gépeiben) ahol túlméretezik a FET-eket, de az EC táblában meghagyják a limitációs értékeket és így csak szoftveresen jelentkezik a power limit, de ez nem jelent veszélyt a tápáramköri elemekre.
Persze még kb 346 és fél tényező is bejátszik e magyarázat egyenletébe, de nagyon leegyszerűsítve ez az UV illetve az OC lényege.

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#46283) Evil Snowman


Evil Snowman
őstag
LOGOUT blog

Hy,

újabb noob kérdés. Ki mire esküszik? A téglalap alakú CPU/GPU lapkára:

1, középre egy pötty
2, középen végighúzva vékonyan
3, spatulával elkenve az egész felületen

a paszta?

Én eddig a 2-es methodot nyomtam, de ez a spatulás megoldás szöget ütött a fejembe. Jó megoldás az? Ha igen kb milyen "vastagra" kell kenni?

(#46284) #68216320 válasza korikmate (#46280) üzenetére


#68216320
törölt tag

Ezt az UV kört már egyszer én is átfutottam, mert érthetetlen volt számomra (és a legtöbb laikus számára is), hogy miként lehet problémás az alacsonyabb feszültség.

De sajnos, elektronikai szemmel vizsgálva tényleg van olyan helyzet, amikor problémát okozhat.

Csak dióhéjban és nagyon-nagyon pongyolán megfogalmazva:

1.
Mivel az UV a legtöbb esetben offset alapú, azaz ugyanannyi eltolást alkalmaz a VID-en (nem VCore, de az egyszerűség kedvéért most vegyük úgy) alacsony frekvencia/alacsony feszültség esetén, mint magas frekvencia/magas feszültség esetén, itt lehet az első gond.
Számszerüsítve:
Tegyük fel mondjuk, hogy a cpu gyári állapotban 800MHz(0.700V) - 4000MHz(1.300V) VID értéket használ. Amikor mondjuk csinálsz egy -150mV VID eltolást, akkor az 800MHz(0.550V) - 4000MHz(1.150V) VID értéket fog jelenteni. Ebben az esetben a problémát az alacsony frekvencián fogod találni. Ugyanis, ha a cpu-ban lévő tranzisztorok nyitófeszültsége mondjuk 0.625V (nem tudom 14nm-en pontosan mennyi) akkor az nem éri el, ami jelen helyzetben "kellemetlen" helyzetet eredményez.

2.
A cpu-ban van egy power limit. Ezt sokan kitolják, ez egyértelműen jelenthet gondot. De most vegyük alapul, hogy nem tesszük. Legyen a long power limit 55W. Ha eddig mondjuk 1.300V használata mellett érted el az 55W-ot, akkor az 55W/1.300V = 42.3A átfolyó áramot jelentett.
Viszont -0.150V UV esetén a power limitet 55W/1.150V = 47.8A átfolyó árammal éred el.
És ez csak a long power limit. A short limit lehet magasabb, mondjuk 28 másodpercig 80W, akkor ez gyári állapotnál 80W/1.300V = 61.5A, UV esetén 80W/1.150V = 69.5A.
A lényeg, hogy nagyobb megterhelés a VR számára. Itt jön jól a KillHates által említett áram korlát (már amelyik gépen van). Mert akkor megvédi a VR-t a túl magas átfolyó áramtól. (mondjuk ez az első esetnél is ad kis reményt)

(#46282) KillHates: Na, ez van, ha az ember elmegy kajálni hozzászólás írása közben. :) Leírtad normálisabban, amit én.

[ Szerkesztve ]

(#46285) KillHates válasza Evil Snowman (#46283) üzenetére


KillHates
nagyúr

Na, ezzel az erővel azt a kérdést is bedobhattad volna, hogy ki és miért van megelégedve a mai politikai helyzettel? melyik jobb; a Pepsi vagy a Coke? stb.

Én régen szétkentem, aztán jöttek a meggyőző videók arról, amikor a plexi lappal nyomják szét a középre nyomott hurkát, illetve a már az eleve szétkent pasztát és lehetett látni, hogy valamikor tudnak a széntkenbe buborékok képződni. Úgyhogy elkezdtem a középre kolbász technológiát és is (meg nem kell sz@rakodni a kenegetéssel). Általában meg szoktam kérdezni az ügyfeleimet, de legtöbbször rám bízzák Aztán most ráfutottam egy csúnya sztorira. Most kétlaki munkát végzek, így hazahoztam a megkezdett kencéket. De most bent dolgoztam, és hoztak egy G731-est. Jót akartam és legjobb NT-H1 pasztából nyitottam egy újat és fenyomtam a középre a kolbit. Pár nap múlva jelentkezett az ügyfél, hogy két napig jó volt a procin a hőmérséklet, aztán nagyon megszaladtak. Hómofiszból nyomtam is pár tesztet; és valóban belenyalt a 95 fokba a 9750. Nem volt mit tenni, neki kellett futni mégegyszer. Amikor szétszedtem a hűtést (bár akkor nem tűnt fel) furcsa volt, hogy a hűtőfelületen alig van paszta, szinte kinyomódott az összes. Ez azért volt mert gyaníthatóan a frissen kinyitott paszta nem volt homogén és a szilikonos vivőanyag ki volt csapódva. Az meg pár nap alatt kinyomódott a hűtés alól és a semmi meg nem vezette jól a nagy meleget.
Újrapasztáztam, spatulával elkenve (amit egyébként adnak hozzá) és máris jobb lett vagy 10 fokkal. Szóval azt mondom, ha nem papírvékonyan kened a pasztát akkor el lehet kenni, de különben a középre kolbász is jó, csak akkor oda kell figyelni.

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#46286) matyee válasza KillHates (#46285) üzenetére


matyee
őstag

Egyértelmű, hogy a coke

(#46287) KillHates válasza matyee (#46286) üzenetére


KillHates
nagyúr

Ez így van, de a guminőnél más a helyzet;
Mert szerintem a Zero herót, viszont a Max nagyon el van találval.

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#46288) hszilard666 válasza Evil Snowman (#46283) üzenetére


hszilard666
veterán

Itt egy kiváló tutorial!
[link]

AKCIÓ! ELADÓ METALFISH T60 ITX + RISER tinyurl.com/36ex7xtm

(#46289) matyee válasza KillHates (#46287) üzenetére


matyee
őstag

Vannak dolgok, amiben vakon követlek, ebben nem... ;]

(#46290) Evil Snowman válasza KillHates (#46285) üzenetére


Evil Snowman
őstag
LOGOUT blog

és @hszilard666 köszi az infokat. :) Akkor maradok a kolbászos megoldásnál. :R

Szilikon vivő anyag mitől tud kicsapódni? Túl van tárolva a paszta?

(#46291) DamianB válasza KillHates (#46285) üzenetére


DamianB
őstag

Én Magyar Apostoli királyságot szeretnék . Ha erről van szó mellé :DD
Pepsi Max :B

"Arms wide open, I stand alone I'm no hero and I'm not made of stone Right or wrong, I can hardly tell I'm on the wrong side of heaven And the righteous side of hell I'm on the wrong side of heaven And the righteous side, the righteous side of hell"

(#46292) korikmate válasza KillHates (#46282) üzenetére


korikmate
tag

Koszi mindkettőtöknek, a fizika része érthető. Akkor az 1 millió dolláros kérdés. Honnan tudom (milyen paraméterek figyeléséből), hogy bent vagyok e még? Van valami általános minimális tűrése a FET eknek? Pl ez a 48A max átfolyó áram milyen procira vonatkozik? Mert akkor matematikailag meghatározható a legkisebb biztonságos -feszultség arra az esetre is, ha az EC buta. Apropó, az ec működésére mi alapján lehet következtetni?

(#46293) KillHates válasza Evil Snowman (#46290) üzenetére


KillHates
nagyúr

Mindig van az elején egy kis híg rész. Erre nem figyeltem oda. Ha kentem volna, akor feltűnik, így nem tűnt fel.

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#46294) KillHates válasza korikmate (#46292) üzenetére


KillHates
nagyúr

Letöltöd a schematic-et az alaplapodhoz, kikotrod az alkatrész listából az elsődleges táp, a perifériák, a végrahajtó egységek VRM-jeinek a leírását, megnézed egy tipustáblázatban a hozzájuk rendelt értékeket, belekalkulálod a hatásfokot és kimatekoolod az eredményt. Aztán ami így összejött, arra alkalmazod a diverzitást amire vágysz és utána már csak az EC tartalmat kell visszafejtened, hogy megkapd a referencia értékeket. Ebből már tudod kalkulálni a diverzív adataiddal a hányadosokat. Majd mind a diverzív adatokkal kalkulát hányadosoknak bele kell férniük a visszafejtett táblázat alapján viszonyítva az adott VRM áramköri elemek nominális értékeibe. Pofonegyszerű, kéremszépen!

Nincs is gusztustalanabb a számítástechnikában, mikor a szoftver és a hardver működését össze kell hangolni :W Sok volt ez már nekem mára :D :DDD Na jó, megyek aludni...

[ Szerkesztve ]

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#46295) Dhampir válasza korikmate (#46292) üzenetére


Dhampir
félisten

Ha már a fizika említésre került, kedvenc fizikai kísérletem:

Öveges professzor - Heki a rezonanciakutya

:)

(#46296) korikmate válasza KillHates (#46294) üzenetére


korikmate
tag

Milyen örömteli, hogy mindenbe így bele lehet csavarodni a számítástechnikában :C
Akkor nézzük.......

(#46297) Medocsabi válasza matyee (#46286) üzenetére


Medocsabi
addikt

Szerintem is Coca cola,pepsi csak akkor ha az előző elfogyott :D (bár van ismerősöm aki imádja az Aro kólát meg a La Fiestát is )

(#46298) Medocsabi válasza KillHates (#46285) üzenetére


Medocsabi
addikt

Illetve gondolom magától a pasztától is függhet a dolog, mert míg az mx4-et könnyen lehet kenni, addig a fémre mintha azt írtátok volna, hogy folyik, mint a pálinka a lakodalomban.

(#46299) Evil Snowman válasza KillHates (#46293) üzenetére


Evil Snowman
őstag
LOGOUT blog

Király. Ezt jó tudni. Akkor ezek szerint érdems az újonnan vsásrolt pasztáknál is az elejét kinyomni picit. :B :R

(#46300) gago1975 válasza Medocsabi (#46298) üzenetére


gago1975
őstag

Szia.
A noctua nt-h1 nem fém.

Az sima paszta, és az MX-4 nél is ugyanúgy lehet ilyen anomália.csak mint ahogy leírta KillHates mindig van az elején egy kis híg rész.

[ Szerkesztve ]

Predator Helios 700 i9-10980HK RTX2080s 8/64GB RAM,OLED77C32,Marantz AV7705+MM7055x2db,Focal Aria 936+Aria CC900+Aria 926, Dome Flax ATMOS® 4db,SVS SB3000x2,Oehlbach nf214 Sub 3-400,QE3280,Oehlbach XT-SL500

Útvonal

Fórumok  »  Notebookok  »  Gaming notebook topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.