Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Microsoft Excel topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-13 08:31:56

LOGOUT.hu

A Microsoft Excel topic célja segítséget kérni és nyújtani Excellel kapcsolatos problémákra.
Kérdés felvetése előtt olvasd el, ha még nem tetted.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35301) BullZeye válasza Fferi50 (#35297) üzenetére


BullZeye
veterán

Az ötlet jó, viszont Excel tényleg nem tud sort duplikálni hotkeyel?
Megfelelne az is, hogy "beszúrom" azaz duplikálom az aktuális sort és lefelé tolja tovább a többit, de ez nem nagyon található a neten. Mi ennek a hotkeye?

(#35302) BullZeye válasza BullZeye (#35301) üzenetére


BullZeye
veterán

Sebaj, macro a barátom (mostantól...)

Sub InsertCopyRow1()
ActiveCell.EntireRow.Select
Selection.copy
Selection.Insert Shift:=xlDown
End Sub

Sőt, ez szebb végeredményt nyújt:
Sub InsertCopyRow2()
ActiveCell.Offset(1, 0).EntireRow.Insert
ActiveCell.EntireRow.Copy ActiveCell.Offset(1, 0).EntireRow
End Sub

szerk.:
Jól érzem, hogy Macro az nem a gépen tárolódik, hanem a dokumentumban? Azaz hiába mentek vagy csinálok ilyen macrot, az bizony csak abban a bizonyos XLSen fog működni ami nyitva volt mentéskor?

[ Szerkesztve ]

(#35303) Delila_1 válasza BullZeye (#35302) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Írd a makrót a personalba (lásd téma összefoglaló), és akkor minden füzetedben eléred, alkalmazhatod.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#35304) sztanozs válasza BullZeye (#35295) üzenetére


sztanozs
veterán

=SUM(OFFSET($A$2,0,0,ROW(INDIRECT("R[-1]C[0]",FALSE))-ROW($A$2),1))

Ahol a $A$2 az oszlop első eleme.

Illetve full R1C1 kóddal sokkal egyszerűbb (A2-től a SUM sor fölötti elemig):
=SUM(INDIRECT("R1C2:R[-1]C",FALSE))

Illetve, ha R1C1 módba kapcsolod az Excelt, akkor indirect sem kell:
=SUM(R1C2:R[-1]C)

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#35305) PeLa87


PeLa87
aktív tag

Sziasztok!

Hogyan tudom az 1-es munkalapon szereplő C oszlopban található szállítókat és a D oszlopban található kifizetéseket a 2-es munkalapon úgy összesíteni, hogy ha ugyanattól a szállítótól már többször rendeltünk, akkor azoknak a kifizetéseket összeadja?

Egy pályázathoz kell, mert egy beszállítótól meghatározott keretösszegig rendelhetünk csak és nem szeretnénk túllépni.

Megbízható és olcsó tárhely: https://cweb.hu/ugyfeladmin/aff.php?aff=99

(#35306) poffsoft válasza PeLa87 (#35305) üzenetére


poffsoft
addikt

SZUMHA függvény?

[ Szerkesztve ]

(#35307) PeLa87 válasza poffsoft (#35306) üzenetére


PeLa87
aktív tag

Okés, de egy kis segítséget kaphatnék? :B ez a része nekem nagyon nem ment sosem... :(

Addig megvan, hogy =SZUMHA(C3:C27;"Cég neve";D3:D27)

De külön lapra és, hogy rgyik sorba rögtön a nevet a másikba pedig az összeget?

Vagy a cég nevet nekem kell mindig beírni?

[ Szerkesztve ]

Megbízható és olcsó tárhely: https://cweb.hu/ugyfeladmin/aff.php?aff=99

(#35308) Bozso68


Bozso68
senior tag

Sziasztok!

Megoldandó feladat, hogy minden hónap elején az egymást követő hónapok több munkalapból álló excel árlistájában a változásokat megjelenítsem. Több ezer sor több adatja. (Sajnos a központ nagyon pontatlanul jelzi a változásokat.)
A gondolatmenetem, hogy egy harmadik, ugyanazon munkalapokat tartalmazó fájl további egy munkalapjába bemásolom az összehasonlítandó két árlista fájlnevét. Ezután a munkalapokon belül már az összehasonlításokat, megjelenítéseket meg tudom oldani.
Az egyetlen bökkenő, hogy a bemásolt fájlnevekre képlettel lenne szerencsés az összehasonlításkor hivatkozni, és erre nem találok megoldást. Makróval feltölteni minden induláskor az összes táblát legvégső esetben szeretném...
Mod: mindhárom fájl egy mappában van.

Köszi előre is a választ: Zsolt

[ Szerkesztve ]

(#35309) the radish


the radish
senior tag

Sziasztok!

Szeretném, ha egy munkafüzetben futó makró:
- leállna ha az "össz" nevezetű munkalap A1 + B1 =< 100
- végigfutna, ha A1+B1 > 100

Előre is köszönöm.

(#35310) Bozso68 válasza Bozso68 (#35308) üzenetére


Bozso68
senior tag

Közben az Indirekt függvénnyel megoldódott. :D

(#35311) sztanozs válasza PeLa87 (#35307) üzenetére


sztanozs
veterán

SZUMHA: [link]
=SZUMHA(CégNév oszlopa, cégnév, rendelés összeg oszlopa)

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#35312) PeLa87 válasza sztanozs (#35311) üzenetére


PeLa87
aktív tag

Köszi, ezt én is leírtam a kérdésemben! :)

De az, hogy a cégneveknél ami 1-es munkalapon van, azt hogy tudom a 2-es munkalapra kiszűrni, hogy csak 1 maradjon ha több van belőle?

Irányított szűrés (Unique) nem engedi másik munkalapra...

Megbízható és olcsó tárhely: https://cweb.hu/ugyfeladmin/aff.php?aff=99

(#35313) sztanozs válasza PeLa87 (#35312) üzenetére


sztanozs
veterán

Másolás, beillesztés, egyedi szűrése
Vagy pedig a következő módon worksheet függvényekkel és/vagy VBA-val: [link]

Függvény az egyedi cégnevek előállítására:
=IFERROR(INDEX(Sheet1!$A$1:$A$18, MATCH(0,COUNTIF(INDIRECT("R1C:R[-1]C",FALSE), Sheet1!$A$1:$A$18), 0)),"")

1) Sheet1!$A$1:$A$18 - ezt kell cserélni arra az sheet/oszlopra, amiben az 1.es munkalapon a cégnevek vannak
2) a 2-es munkalapon a leszűrt cégnevek tábla első adat sorába, Pl A2 (fejléc kötelező, ami nem egyezik egyik cégnévvel sem) bemásolni a fenti képletet
3) Array formulaként bevinni (SHIFT+CRTL+ENTER)
4) Minimum annyi sorra lehúzni, amennyi cég lehet (de lehúzható akár 100-200 sorra is, az utolsó egyedi érték után üres mezők lesznek
5) a 2-es munkalap következő oszlopának első adatmezőbe ezt beilleszteni és lehúzni:
=IF(INDIRECT("RC[-1]",FALSE)<>"",SUMIF(Sheet1!A:A, INDIRECT("RC[-1]",FALSE),Sheet1!B:B),"")
- INDIRECT("RC[-1]",FALSE) - opcionálisan cserélhető a bal oldali elemre való hivatkozással (B2-be a függvényt beírva A2-re)
- Sheet1!A:A - 1-es munkalapon a cégnév oszlop
- Sheet1!B:B - 1-es munkalapon a összeg oszlop

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#35314) Pakliman válasza BullZeye (#35295) üzenetére


Pakliman
tag

Szia!

=SZUM($A$1:INDIREKT(CÍM(SOR()-1;OSZLOP())))

Minden esetben az A1 cellától számol a képletet tartalmazó sor előtti sorig.

(#35315) BullZeye válasza Pakliman (#35314) üzenetére


BullZeye
veterán

Ez komoly kis cucc! Nagyon köszönöm, pont ilyenre gondoltam :)

(#35316) RAiN91


RAiN91
őstag

Sziasztok

Egy szöveget tartalmazó cellának balról a 4.,5.,6.,7. karaktereit szeretném látni egy cellában, ez hogy működik?
Köszi :R

(#35317) lappy válasza RAiN91 (#35316) üzenetére


lappy
őstag

közép függvény

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#35318) BullZeye


BullZeye
veterán

Cellát tudok valahogy úgy levédeni, hogy ne írjon ki semmi hibaüzenet, egyszerűen csak ne lehessen hozzányúlni? Mint amikor neten a textboxok inaktívak.

(#35319) Delila_1 válasza BullZeye (#35318) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

A cellaformázás Védelem fülén leveszed a zárolást azokról a cellákról, amikbe írhat a felhasználó.

Lapvédelmet adsz (lapfülön jobb klikkre jön elő ez a lehetőség). A "Minden felhasználónak engedélyezve" listában az első opció (Zárolt cellák kijelölése) elől kiveszed a pipát.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#35320) BullZeye válasza Delila_1 (#35319) üzenetére


BullZeye
veterán

Köszi!

(#35321) RAiN91 válasza lappy (#35317) üzenetére


RAiN91
őstag

Köszi jó lett. Egy számot kapok, viszont ezzel a számmal nem tudok számolni, 0-nak látja, ha átírom szám-ra a cellaformátumot, akkor is, ezt hogy lehet kivédeni?

(#35322) föccer válasza RAiN91 (#35321) üzenetére


föccer
nagyúr

Persze, mert szövegként szerepel. Érték függvénnyel konvertáld át számmá és akkor már fogsz tudni vele számolni. (tehát nem a cella formázásnál kell átállítani a cella fomátumát, hanem magának a bevitt értéknek a típusát kell szövegből számmá konvertálni.

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#35323) Delila_1 válasza RAiN91 (#35321) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

A képlet végére írd be: *1

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#35324) Delila_1 válasza BullZeye (#35320) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Szivi. :)

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#35325) PeLa87 válasza sztanozs (#35313) üzenetére


PeLa87
aktív tag

Köszönöm szépen! Kipróbálom! :)

Megbízható és olcsó tárhely: https://cweb.hu/ugyfeladmin/aff.php?aff=99

(#35326) Jazz


Jazz
veterán

Sziasztok,

egy kis segítséget szeretnék kérni. A következő logikai számítást kellene megoldani több száz sorra:

Adatok:
Oszlop A cellái: több száz érték, melyek mindig csak négy különböző elnevezés egyikét veszik fel. Pl.: Alma, Béla, Cecil, Dávid.
Oszlop B cellái: teljesen különböző számértékek
Oszlop C cellái: darabszám

További adatok:
A négyféle elnevezéshez tartozik egy-egy egyedi érték, ez külön szerepel valahol az excelben, ez ugye 2x4 cella, a helyzete fix, nevezzük egyedi adatbázisnak. Értékek: Pl. Alma: 12. Béla: 6...stb.

Feladat: Olyan logikai függvény beszúrása D oszlopba, hogy:
->Keresés: A oszlop celláinak elnevezés összehasonlítása az egyedi 4x2 táblázattal. Innen vegye fel a neki megfelelő értéket, majd ezzel kell tovább operálni.

(->Innen már csak sima számítás lenne. Pl.: Ezt a számot vonja ki a B oszlop értékéből. Pl. első cella ott az Alma=34. Akkor 34-12=22. A második is Alma, de Alma=54. Akkor 54-12=42. A következő Béla=654. Akkor Béla 654-6=648. Stb.
Majd szorozza meg a C oszlop darabszámával.)

És erre az értékre lenne szükség a D oszlop celláiban.

Köszönöm!

free your mind

(#35327) Delila_1 válasza Jazz (#35326) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Az egyedi értékeket tartalmazó tartománynak Egyedi nevet adtam, ebben keres az FKERES függvény.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#35328) föccer válasza Delila_1 (#35327) üzenetére


föccer
nagyúr

Wow ezzel most adtal egy nagyon jo otletet.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#35329) Jazz válasza Delila_1 (#35327) üzenetére


Jazz
veterán

Első körben én is az fkeressel próbálkoztam, de nem tudtam a tábla, oszlop számot helyesen értelmezni/kitölteni, mindig error lett a vége.
Nagyon köszönöm! :R

free your mind

(#35330) Juditta_56


Juditta_56
aktív tag

Sziasztok!
A következőt kéne csinálnom makróban:
Az aktuális munkafüzetet mentem, majd kitörlök belőle két lapot - az egyik az a lap, ahonnan a makrót az eredeti munkafüzetből indítottam (!) -, majd mentem másként, de MAKRÓMENTES excel-munkafüzetként, amit rögtön be is lehet zárni.
Igazából ott akadtam el, hogy ennél a parancsnál a FileFormat-nak mit kell megadni?

...
ActiveWorkbook.Save
ActiveWorkbook.SaveAs(neve,???

Lehetséges ez? Ha igen, a kérdőjelek helyére mit kell írnom, mert az aktuális súgóból számomra nem derül ki. :W

Előre is nagyon szépen köszönöm!

"You may say that I'm a dreamer But I'm not the only one"

(#35331) lenkei83 válasza Juditta_56 (#35330) üzenetére


lenkei83
tag

Hello!

Kérdőjelek helyére: FileFormat:=51

Üdv.:
P.

(#35332) Delila_1 válasza föccer (#35328) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

NEKED újdonság a fkeres, vagy a névadás?!

Jazz: szívesen. :)

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#35333) föccer válasza Delila_1 (#35332) üzenetére


föccer
nagyúr

Nem, nem erről van szó, ez mind a kettő megvan. Nem szemantikailag, hanem szintaktikailag jött egy Heuréka. Csak én fordítva fogom csinálni, hogy a segédtáblából veszem a teljes mennyiséget és abból számolom ki a részarányokat.

üdv, föccer

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#35334) Juditta_56 válasza lenkei83 (#35331) üzenetére


Juditta_56
aktív tag

Nagyon szépen köszönöm! :R

"You may say that I'm a dreamer But I'm not the only one"

(#35335) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

rengeted cellát kell egyesítenem. van ehhez billentyű kombináció?
vagy csak én vagyok vak és nem látom itt?

(#35336) föccer válasza Sanyi.mTs (#35335) üzenetére


föccer
nagyúr

F4'el tudsz muveletet ismetelni. Megcsinalod az elsot, majd kijelolod a kovetkezo kupacot, F4, kijeloles F4...

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#35337) Delila_1 válasza Sanyi.mTs (#35335) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Eleve rossz ötletnek tartom a cellaegyesítést. Azonos sorban lévő cellák egyesítése helyett más módszer is alkalmazható. Erre is vonatkozik a föccer által leírt F4-es ismétlés.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#35338) Delila_1 válasza Sanyi.mTs (#35335) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

A "más módszer":

Vízszintesen látszólag egyesíthetjük a cellákat. Beírjuk a szöveget, majd kijelöljük a cellákat, amiknek a közepén szeretnénk látni a beírtat. Cellaformázás, vízszintes elrendezésnél A kijelölés közepére opciót választjuk.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#35339) butch3r


butch3r
senior tag

Sziasztok

Nem jutok egyről a kettőre egy képlettel.

Bizonyos dátumok közötti értékesítések darabszámait kéne összeadni.

Ehhez a D2 és F2 cellákban vannak a dátumok
Az adott termék kódja a B8-as cellában van (illetve innentől levele)

2017 fülön vannak az értékesítések
D4-től lefele a termék kódok (d2436ig)
E3-tól jobbra egészen IW3-ig az adatok

Értékesítés (2017 fülön) a 3-as sorban vannak a dátumok, míg ettől lefele mindig az adott dátumhoz tartozó értékesítések, D oszlopban meg a termék azonosítók

Valamilyen index-matchre + sumifs-re gondolnék de nem tudom, hogy hozzam azt össze azzal, hogy az adott dátumok közötti összes eladást összeadja.

Valaki tud segíteni?

Köszi
üdv
butch3r

[ Szerkesztve ]

(#35340) Fferi50 válasza butch3r (#35339) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!

Kimutatás?

Üdv.

(#35341) butch3r válasza Fferi50 (#35340) üzenetére


butch3r
senior tag

Szia

A cél az volna, hogy relatív dinamikus legyen a tábla. Frissítem a háttérben az értékesítési adatokat, és azon a sheeten amire kérem a képletet oda csak beillesztem a termékek egyedi azonosítóit, beírom, mely dátumok közotti időszak érdekel és kiköpi az adott időszakra összesített adatokat, amiket csak a másik fileomba amiben dolgozom velük be kell illesztenem.

Kimutatásnál ki kéne választgatnom a termékeket, ami modnjuk 70dbnál túl sok idő.

üdv

[ Szerkesztve ]

(#35342) Fferi50 válasza butch3r (#35341) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!

Itt van egy megoldási javaslat:

=SUM(INDEX(AB1:AY10;MATCH(A2;A1:A10;0);MATCH(AS1;AB1:AY1;0)):INDEX(AB1:AY10;MATCH(A2;A1:A10;0);MATCH(AU1;AB1:AY1;0)))

Dátumok az AB1:AY1, adatok az AB2:AY10, azonosítók az A1:A10 területen. Próbáld adaptálni a sajátodhoz. (Ne zavarjon meg, hogy a keresendő értékeket a területekben levő cellákból vettem - lustaság az oka - , természetesen máshol választhatók.)

Az INDEX függvény ilyenkor Hivatkozásokat ad vissza a SZUM függvénynek! - lásd kettőspont a két INDEX függvény között.

Az első index eredménye a kezdő dátumhoz tartozó olyan cella, amelyik az azonosító sorában van, a második index eredménye a befejező dátumhoz tartozó hasonló cella. A kettő között összegez a SUM.

Egy kritérium: A dátumoknak a dátumot tartalmazó sorban rendezettnek kell lenniük. (Nem a MATCH miatt, az megeszi ebben az esetben, hanem azért, hogy nehogy kilógjon valamelyik dátum a kezdő és végső dátumból.)

Remélem sikerülni fog.

Üdv.

(#35343) butch3r válasza Fferi50 (#35342) üzenetére


butch3r
senior tag

Nagyon nagyon köszönöm, sikerült igen:)))

:R :R

(#35344) Fferi50 válasza butch3r (#35343) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!

Nincs mit, örülök, hogy sikerült.

Üdv.

(#35345) csferke válasza Delila_1 (#35338) üzenetére


csferke
senior tag

A "más módszer":
Vízszintesen látszólag egyesíthetjük a cellákat.

Ez hogyan kivitelezhető Vertikálisan? pl. A1:A5 vagy A1:C3
Vagy ezt már másképpen kezeli az Excel?

[ Szerkesztve ]

(#35346) Delila_1 válasza csferke (#35345) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Sajnos csak vízszintesen oldható meg ilyen módon.

Függőlegesen a képen látható területnek fehér hátteret adtam, hogy ne legyenek láthatóak a cellarácsok, majd körbe kereteztem.

Látható, hogy a keretezett rész különálló cellákból tevődik össze, 1-re külön rá tudtam állni.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#35347) germinator66


germinator66
aktív tag

Sziasztok!

Egy látszólag egyszerű feladatot szeretnék megoldani. Van egy munkafüzet, több lappal, amiken belül alkatrészek vannak felsorolva. A feladat az lenne, hogy ki kellene gyűjteni az összes egyedi (különböző) alkatrész típust/azonosítót és darabszámot is kellene mellé rendelni, ahányszor az adott típus szerepel bármelyik munkalapon. Gondolom ehhez nem elég sima függvény, hanem makrót kell írni?

(#35348) Fferi50 válasza germinator66 (#35347) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!

Némi munkával megoldható ez makró nélkül is. (Hidd el, tovább tart leírni, mint végrehajtani.)
Gondolom, az egészet egy új munkalapon szeretnéd, vegyük ezt az esetet:
1. Az azonosítókat tartalmazó oszlopokat minden munkalapról átmásolod az új munkalapra, azonos oszlopba egymás alá.
2. Adatok - ismétlődések eltávolítása -> ennek eredménye, hogy egyedi azonosítóid maradnak.
3. Ezután SZUMHA függvénnyel minden lapról megkapod az adott azonosítóhoz tartozó értékeket. Ha egy munkalapon csak egyszer szerepelhet az adott azonosító, akkor elég az Fkeres függvény.
Ezt minden forrás munkalapra megcsinálod - lehet külön-külön cellákban és a végén az utolsó oszlopban összesíted. De lehet egy cellában összeadni a képletek eredményeit:
=Szumha(Elsolap!A:A, Ujlap!A2;Elsolap!B:B)+Szumha(Masodik!A:A,Ujlap!A2;Masodik!B:B)+...

Üdv.

(#35349) germinator66 válasza Fferi50 (#35348) üzenetére


germinator66
aktív tag

Szia!

Nagyon köszönöm, ez így világos teljesen! :R Favágó, de számomra megfelel.

(#35350) germinator66 válasza germinator66 (#35349) üzenetére


germinator66
aktív tag

Annyit hozzátennék, hogy az egyedi azonosítók leszűrése után a DARABTELI függvény segítségével gyűjtöttem ki a darabszámokat (minden munkalapra külön függvény, és a cellákban egyből összegeztem is).
Még egyszer köszönöm! :R

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Microsoft Excel topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.