Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#29101) Teasüti válasza kovsol (#29100) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Na jó, de nem férek oda, mert kezemnek útban van az arcom. :D A joy az éppen jó helyen van, de az evf az meg a kijelző felett közvetlenül.

(#29102) hibavissza válasza Teasüti (#29101) üzenetére


hibavissza
veterán

A taglalt vázaknál oldalt van a kukucska. Ha jobbkezes vagy és a jobb szemed elé teszed akkor az orrod a váz mellett van.

(#29103) Kukcaman


Kukcaman
senior tag

Johnny FPV új videója, eléggé frankóra sikerült. - RED az FPV-n :D

(#29104) nozs23


nozs23
addikt

Kicsit praktikusabb review a GH6-ról: [link]
ISO12.800 még egész használhatónak tűnik. GH5-höz képest pedig elég drasztikus a különbség.

(#29105) Tuninger válasza nozs23 (#29104) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

A warp stabival megtámogatott sétálós azért mellbevágóan jó.

Andyax reviewja alapján venném, nem volt elég kritikus :D Igaz ő mindegyik kamerát széjjel fényezte és mindennel tudott nagyon magas színvonalat felvételeket készíteni.

A zajteszten is meglepően jól szerepel a kamera, Viszont a vs A1 tesztnél hümmögtem kicsit. Nem az AF miatt, hanem hogy a sonynál milyen nagy távolságnál is van még mosás, míg a panánál milyen hamar minden éles. FF vs m43.

[ Szerkesztve ]

(#29106) nozs23 válasza Tuninger (#29105) üzenetére


nozs23
addikt

Szegény gépet minden második tesztben A1 mellé teszik AF tesztben, hagy égjen a pofája. Viszont zaj és dinamika szempontjából parádés, hogy mit hoztak ki ebből a kis szenzorból 25mp-en. Stabi engem minden tesztben levett a lábamról, brutál kényelmes lehet. Ha lenne benne PDAF már aprón lenne az S5-öm. Március 8-án lesz Video-Partnál bemutatónap ha menne valaki tapizni.

[ Szerkesztve ]

(#29107) Tuninger válasza nozs23 (#29106) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Miért cserélnéd az S5-öt? Szerintem semmi szégyelnivalója nincs a GH6 ellenében. Persze stabiban, AF-ben feljebb lépés lenne (? mondjuk 4K 50ben még ez sem biztos), de képminőségben, dinamikában, zajban nem, viszont még neked kéne rádobni durván

(#29108) nozs23 válasza Tuninger (#29107) üzenetére


nozs23
addikt

Mert hülye vagyok. :)
Amúgy pont a stabi a fő ok. Mióta S5 van elpasszoltam a gimbalt, addig is utáltam használni. Most van rajta egy smallrig cage, meg side-handle, így rohadt kényelmes a gép és a hozzáadott súly és az hogy két oldalról rá tudsz markolni a cuccra szerintem egy +20%-ot hozzáad a stabilizáláshoz, úgyhogy tudom ajánlani az ilyen setup-ot Sonysoknak is.
De még így se rúg labdába ezzel a géppel, rohadt kényelmes lehet vele esküvőn rohangálni, anélkül, hogy a remegésen stresszelsz. Illetve a felhajtható kijelző is hiányzik, szerintem ez a legjobb megoldás. Ha nem veszed magad, még egy sima tiltes is jobb, mint a flip-out, amit mindenki imád, de ha nem vlogolsz, csak hátrányai vannak.

(#29109) vond válasza Tuninger (#29105) üzenetére


vond
MODERÁTOR

G9 + Sigma 10-20-szal, meg egy pici warp-pal én is csináltam hasonlót. Már az is brutál jó volt, ez meg húúú...

A minap egyébként rájöttem, hogy a Tamron 28-200 (hogy szoktak fogalmazni?) "quite parfocal". Nem is értem, eddig ezt miért nem teszteltem le. Ja de, mert állandóan AF-fel mentem. :D Szóval ha valakinek esetleg érdekes az infó, akkor örülök. :)

Majd még próbálgatom. Most hirtelen annyit csináltam, hogy egy kb. másfél méterre lévő témán 200 mm-en élességet állítottam, majd nyitottam fokozatosan nagylátó felé, mindig a legtágabb blendével, és 100, 70, 50, és 28 mm környékén sem volt szinte semmi eltérés a fókusz síkjában. Talán fél-egy centi lehetett maximum, ami meg bőven belefér.

"Visszafelé" már csücskösebb a szitu. Azt nem sok nem direkt videós lencse tudja. De majd letesztelem azt is, bár használni ilyen irányban biztosan nem fogom.

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#29110) syC válasza nozs23 (#29104) üzenetére


syC
addikt

Tényleg jobban bírja az iso-t, de nagyon kiváncsi lennék egy vs sony A7III / iv / c (bármilyen) tesztre, hogy ott mennyivel rosszabb a pana. Mert ha nem sokkal, akkor azért erősen gondolkodóba esnék. Főleg látva, hogy az af is sokat javult gh5-höz képest.

(#29111) nozs23 válasza syC (#29110) üzenetére


nozs23
addikt

Ha már le lesz szállítva biztos jönnek a deep-dive tesztek DR, ISO, stb. [link] Itt az A7SIII-al van összevetve és elég jól állja sarat, amíg át nem lép ISO 12800-nál a második nativ ISO-ba az SIII, addig jobban is néz ki a GH6. Onnastól viszont elhúz az SIII. Tekintve, hogy mindezt 25mp-en csinálja és nem 12-őn, mint az SIII az egész ígéretes.

(#29112) Tuninger válasza nozs23 (#29111) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Én most Vondot kérdezném hogy van mélységi tapasztalata az A7 III-al és a G9-cel:
real world teszten van e hátránya a G9-nek a speedboosteres megoldással az A7-el szemben?
nem kérdés hogy az A7 jobb ISO-ban de ott ahol az iso8000-ren kell menjen, ott lehet a G9-nek elég iso2000ren mennie az obi miatt.
ahogy én emlékszem anno a GH5 + booster + 18-35ös esküvőre, minden szitut le tudott hozni a váz az f1.2 miatt ilyen ISO1600-as maximummal.
vagyis megfelelő obikkal (mondjuk ebből nem sok van...) nem is nagyon kéne hogy iso terén hátránya legyen.

(#29113) syC válasza Tuninger (#29112) üzenetére


syC
addikt

Nálam a nativ 1.4-es uveg sony apsc-n sokkal fémyerősebb volt, mint a gh5 + speedbooster + 18-35.Pedig mindkettő 800-1000 isot kapott max, de tisztan emlékszem hogy a papírforma borult a sony javára.

(#29114) Teasüti válasza syC (#29113) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Hogy is volt az expo ekvivalencia? Általában erről el szoktunk feledkezni, mikor erről megy az értekezés és mindig csak az ekv kivágás és DOF kerül szóba, holott az ISO-ra is rá kell számolni elvileg, nem? Nem tudom felidézni az összefüggést fejből, de ekvivalens expohoz nem elég a T fényérték, hanem az ISO-t is szorozzák a crop faktorral azt hiszem (ha feltesszük, hogy a base ISO ugyanaz). Tehát vmi olyasmi lenne, hogy egyszerű példánál maradva az FF ISO1000 az elvileg hasonló expo-t ad, mint az m43 ISO2000. Vagy ilyesmi. A tévedés jogát fenntartom.

Szerk.
Vagy... Vagy ha teljesen ekvivalens képeket akarunk különböző szenzor méreten, akkor volt az, hogy elvileg az m43 18mm F1.8 ISO1000 lenne közel ekvivalens mindenben az FF 35mm F3.6 ISO2000-rel? :F
Aztán ökölszabályként mintha azt hozták volna ki ebből, hogy az FF még a nagyobb ISO-n is jobb teljesítményt ad, mint a crop szenzor.

[ Szerkesztve ]

(#29115) nozs23 válasza Teasüti (#29114) üzenetére


nozs23
addikt

[link] Tess, equivalence of total light. Amúgy elég nehéz ezekkel az új szenzorokkal ezt nyomon követni már. Egyrészt ott a dual ISO, másrészt videónál a kodek is legalább annyit számít, hogy bírja a sarat, milyen a zaj textúrája. Aztán van-e oversampling? Mert az szépen összenyomja a zajt is. Az megint más kérdés, hogy hogy bírja az exposure lattitude-öt postban, mert itt is nagy eltérések vannak. Látod a videóban ISO 3200-6400-nál egyértelműen jobban nézett ki a GH6, mert ott már érdemes átugrani 12800-ra a SIII-al.
Ami fix, hogy a mélységélességnél mindig 2EV különbséggel kell számolni, de zajszinthez, dinamikához már érdemes gépet-géppel összevetni.

[ Szerkesztve ]

(#29116) vond válasza Tuninger (#29112) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Az a Sigma 18-35 az MFT és APS-C váztulajdonosok szent grálja. Párja nem nagyon van, főleg, ha még meg is booster-ezed. Nekem nincs, csak kölcsönben volt nálam pár napig, de mélyreható teszteket nem csináltam. Meg akkor még nem is volt meg az A7III. Az f/1.2 miatt valóban ott van vele egy G9, vagy GH5 zajban és look-ban is, mint a jó FF gépek, mondjuk egy fényerős alapzoom-mal. A GH6 most még rá is pakolt erre. Elég durva, mit kihoztak ebből a kicsi szenzorból.

Meg ahogy nozs23 is írja, sok múlik a videó minőségén, a kodeken, a bitrátán is. Már a G9-nél is észrevehető, hogy mivel nagyon szép a 100 Mbps 10 bit 4:2:2 1080p50-je, nem biztos, hogy használhatóságban van 2 FÉ előnye az A7III-nak a szarabb FHD-val. Ha mondjuk még hajlandó is vagy egy kicsit gyúrni a nyerseket, akkor lehet, hogy csak 1 FÉ az.

Én a G9-et jellemzően ISO3200-ig szoktam felengedni, ha nagyon kell, akkor esetleg 6400-ig. Az A7III-at meg kb. egy fényértékkel feljebb, alapesetben 6400-ig, sötétben meg 12800-ig.

De ugye nekem kb. a melók felénél a kényelem, a hatékony, gördülékeny munka fontosabb, mint az ultimate képminőség, így rohadt nagy segítség a Sony megbízható AF-je, és a Tamron 28-200 szinte minden téren bevethetősége. Szuper lenne egy Sigma 18-35, de esküvőkre, meg rohangálós, gépészkedős munkákhoz biztos nem azt vinném, hanem továbbra is a Sony-t.

Ha meg van fény, és a képminőség fontosabb, meg mondjuk van idő MF-ezni, vagy single AF-ezni, akkor tolom a G9 + 12-35 II (vagy Sigma 10-20) kombóval. Annak is megvan a helye. Olyan 4K25 10 bit 4:2:2 anyagokat csináltam vele a múltkor, hogy a kollégák majdnem összehugyozták magukat (pár snittnél én is). :D De a 10 bites FHD50-en is állandóan hüledezik mindenki.

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#29117) hibavissza válasza Teasüti (#29114) üzenetére


hibavissza
veterán

MFT-t könnyű ekv. FF-re számolni. Negyed annyi fotont képes gyűjteni, mivel az érzékelő a negyede. Az két fényérték. Tehát egy MFT f2,8-as rekesszel lőtt kép pont annyi információt (fotonból elektronáram) tartalmaz mint ugyan az a kép FF 5,6-tal meglőve.
A DOF-ot nincs értelme ilyenkor taglalni, mert az nem befolyásolja a fényerőt. Az a T érték.
Nyilván ez az összefüggés csak azonos technológiájú szenzorokra és T értékű obikra igaz.
Egyáltalán nem bonyolult.

A focal reducer nem csinál FF fényerejű obit semmiből. Csak a DOF lesz hasonló, mivel van benne egy kétes eredetű lencse ismeretlen T értékkel és rendszerint a teljes optikai rendszer (fénygyűjtő lencsék) is kisebbek. Nagyobb lencse-->több döglött hangya. Már aki kiskorában efféle szadista játékokban részt vett és nem tud kör felületet számolni.

[ Szerkesztve ]

(#29118) Simon04


Simon04
csendes tag

Sziasztok!

Új gép vásárlása előtt állok. Gondoltam írok nektek, mivel már pár éve olvasgatom az írásaitokat, és többször kaptam jó útbaigazításokat is tőletek, amit utólag is köszönök, és jó látni, hogy mennyire "él" ez a "Videós, mozgóképes Topik".
Ennek alapján találtam egy jó leírást *Ropi*-tól is, írtam is neki nem rég (választ még sajnos nem kaptam), de az adatlapját nézve "Utoljára belépve 2020-07-03 13:05", szóval nem tudom mi van, mi lehet *Ropi*-val, Kárpáti Sándorral...? Tud róla v.ki v.mit?

Szóval a kérdés:
Gyakorlatilag, nem fizetős munkáról van szó, inkább kedvtelés, hobby szintű "munkáról". Fotózás saját célra, havonta egy-két 5 - max. 10 perces videószerkesztés, elsődlegesen Full HD-ben, később 4 K-ban, ugyanakkor a gép, irodai gépként is egész nap működne.

Processzorban Ryzen 7 3700X-ben gondolkodnék, de felmerült a Ryzen 5800X is (árban nincs nagy különbség a procit illetően), viszont az 5800X-nél azt látom, hogy jobban melegszik, (+ 40 W a 3700X-hez képest), környezettudatos, (egy kicsit energiatakarékos) is vagyok :)) ezért ehhez inkább egy Be quiet! Dark Rock Pro 4 BK022 processzor hűtő dukálna. Szerintetek kell ez az 5800X nekem egyáltalán? Mivel nekem a renderelési idő nem annyira fontos.

A Samsung Pro NVMe SSD (ez ugye MLC SSD?), lenne a Resolve, és a szerkesztendő anyag is, az op.rendszer pedig a Samsung Evo Plus-on (ez gondolom TLC-s), archiválásra pedig a WD, (esetleg egy rendszer klónnak sem lenne rossz...). Ezek az SSD így rendben lennének?

Ház: Phanteks Enthoo Pro (Vondnak köszönhetően :) )
Videókártya: ASUS NVIDIA RTX 3060 12GB GDDR6 - TUF-RTX3060-O12G-V2-GAMING
SSD: Samsung SSD 1000GB - (980 Pro m.2 NVMe PCie Gen4) szerkesztéshez
+SSD: Samsung M.2 970Evo Plus - 250GB - op.rendszerhez
Memória: Kingston FURY Beast Black 32GB/3200MHz DDR-4 (4x8 KIT)- KF432C16BBK4/32 (*Ropi*-nak köszönhetően a 4 KIT-es megoldás a jobb skálázódás miatt :) ) (A Kingstonban, mint márkában már nem vagyok annyira biztos..., de ezt látom elérhetőbbnek.)
HDD: Western Digital 1TB 64MB Sata3 - WD1003FZEX
Táp: FSP 550W HYDRO GSM 80+ Gold
Alaplap: ASUS ROG STRIX B550-F GAMING - WiFi
DVD: LG GH24NSD5 Fekete Sata
Proc.hűtő: Be Quiet! Pure Rock 2 BK006 processzorhűtő

Előre is köszönöm a segítségeteket. :R



(#29119) taranis válasza hibavissza (#29117) üzenetére


taranis
addikt

Mit jelent az, hogy "FF fényerejű obi"? A fényerő az obi tulajdonsága. Mindig az adott felületre eső fényt érdemes nézni. Tehát egy f2.8-as obi FF-re és MFT-re is pont ugyanannyi fényt vetít, adott négyzetmilliméterre nézve. Az más kérdés, hogy esetleg MFT-n az obi által vetített kép egy része elveszik, mert a szenzoron kívülre van fókuszálva (ha FF obiról van szó). Ekkor segíthet egy focal reducer, ami a kieső fényt is a szenzorra fókuszálja, növelve ezáltal a fényerőt. Nyilván ez csak akkor működik, ha az obi nagyobb szenzorra van tervezve.
Ha te is ezekre gondoltál, akkor tárgytalan, lehet, hogy csak nekem nem volt világos amit írtál.

[ Szerkesztve ]

colorizer.net

(#29120) narumon válasza nozs23 (#29056) üzenetére


narumon
őstag

Nekem inkább negatív csalódás a GH6 ára, meg az is, hogy továbbra is kimaradt a normális autofokusz, úgyhogy most, hogy megnéztem a teszteket úgy döntöttem, hogy S5-re váltom le a GH5-öt.

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#29121) hibavissza válasza taranis (#29119) üzenetére


hibavissza
veterán

FF 2,8 az pont nègyszer "fènyesebb" mint MFT 2,8. Mert ha nincs focal reducer akkor ahogy írtad "elvèsz" a fèny hàromnegyede. Ha van akkor pedig elnyeli egy részét a focal reduszerben lévő gatya lencse. Hogy bonyolítsuk, az apsc 18 mm f1,8 sem lesz egyenèrtèkű egy 28 mm f1.8-cal mert alà pattintasz egy focal reducert. Egy natív, FF 28 milis lencsènek hasonló T èrtèkkel sokkal nagyobb àtmèrőjű üvegei vannak mint apsc megfelelőjènek, plusz foton elnyelès a reducerben. Remèlem így màr èrthető neked.

[ Szerkesztve ]

(#29122) hibavissza válasza narumon (#29120) üzenetére


hibavissza
veterán

Az a 20-60-as kit önmagàban ok az s5-re vàltàshoz bàrmilyen rendszerről.

(#29123) hibavissza válasza hibavissza (#29121) üzenetére


hibavissza
veterán

az apsc 18 mm f1,8 sem lesz egyenèrtèkű egy 28 mm f1.8-cal-->
-->az apsc 18 mm f1,8 sem lesz egyenèrtèkű egy MFT 14 mm f0,9-cel (ekv. 28 f1,8)

(#29124) hibavissza válasza Simon04 (#29118) üzenetére


hibavissza
veterán

Tudtommal Ropi megkárosította egy csomó ügyfelét ezért remetének állt. Bár itt a fórumon szerintem elég hasznos írásai voltak.

Gépvásárlás: bármelyik M1 procis Mac gusztus szerint. PC halott. Akinek Win only alkalmazásai vannak persze muszáj vagy aki elvan egy közepes APU-val az budget megoldást jobban talál, de esetedben egyik sem igaz. Amit írtál teljesen értelmetlen konfig erre a célra. Persze, ha gémerkedsz is rajta akkor vedd meg. Annyit tennék hozzá, hogy HDD-ben érdemes NAS-ban és min. 2 TB-ban gondolkozni az elejétől és akkor lehet mITX-ben is tervezni a gépet.

[ Szerkesztve ]

(#29125) Teasüti válasza Simon04 (#29118) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Videóban mik lennének a konkrét feladatok? Ha csak alap eszközöket használsz vágásra és grade-re, plugin-ek és speciális effektek nélkül, akkor spórolhatsz egy VGA-t ha mondjuk nézel hobbira egy Ryzen APU-t (5700G). De ha az x86 nem követelmény, akkor M1 Mac.

#29119taranis
Nekem is ez az észrevételem, csak már az előtte linkelt cikk megválaszolt mindent. :R


#29121hibavissza
Szerintem rossz oldalról közelíted. A fény intenzitásról szól az f érték - ami egységnyi területre vonatkozik -, nem pedig az összes lencse által gyűjtött fényről.
Expo ekvivalenciáról indultunk, aminek a lényege hogy a kamerából kieső jpg is szemre ugyanúgy legyen exponálva két külön rendszeren. Speedbooster nélkül, hogy követni lehessen az összefüggést.

[ Szerkesztve ]

(#29126) hibavissza válasza Simon04 (#29118) üzenetére


hibavissza
veterán

Egy-két furcsaság azért van ebben a listában. Minek külön rendszer SSD, ha van egy penge M2-es? Vegyél abból két terásat inkább. Memóriát mindig az elérhető legnagyobb tömbből és a pénztárcánkhoz szabott késleltetéssel veszünk. Tudtommal van 32 GB-os RAM is. Tehát 2/4x32 GB a RAM. Tápból CSAK Seasonic. A többi dzsunka. DVD???? Legföljebb külső, ha kell a nagyinak. :DDD
Alaplapból a legolcsóbbat amiben van elég konnektor. Minden más parasztvakítás. Csak tunungosoknak érdemes alapnál komolyabbat venni. HDD-ből az 1 tera nagyon szűk. 3x2 terra kell. Egy amit használsz, egy amire mentesz és egy más helyrajzi számon lévő backup. Ha van torrent akkor egy noti 1 terrás is kelleni fog. Én már csak noti hdd-t vennék amúgy.

(#29127) hibavissza válasza Teasüti (#29125) üzenetére


hibavissza
veterán

Akkor te sem érted még. Nem baj, nem kell mindent is érteni. :))

(#29128) Teasüti válasza hibavissza (#29127) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Lásd harmadik szerkesztés után! :D

(#29129) hibavissza válasza Teasüti (#29128) üzenetére


hibavissza
veterán

Ja, ok. Ebből nekem az derül ki, hogy egyáltalán nem vagy képben. Akkora katyvasz amit írsz, hogy ehhez a fórum keretein belül nekem nincs türelmem. Nem bántásiból írom. Lehet csak késő van és én nem értem meg mit akarsz kérdezni. Próbáld kicsit átgondolni mit ír a nozs által linkelt cikk és amit írtam a redúszerekről. Minden le van írva. Ott amúgy megint "elqúrtam" egy számot teoretikus síkon, de tudtommal nincs 0,9-nél "gyorsabb" üveg FF-en.

[ Szerkesztve ]

(#29130) Teasüti válasza Simon04 (#29118) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Most nézem kicsit tüzetesebben miket választanál.
Először is Ryzen az két csatornás memóriavezérlővel bír, vagyis semmi előnye nincs a négy modulnak a kettővel szemben (Intelnél van). 8 gigás modulokat én már nem vennék, főleg nem 4x8-at, mert később dobhatod ki őket ha bővítenél. 2x16 a sweet spot hobbira. Amúgy 32 giga általában bőven sok is, ha basic videós eszközök elegendőek. Belekóstolni 16 is elég, főleg 1080p-ben. Fotóra ennél nem is kell több egyáltalán. Sose láttam a fotós progikat 6-8 gigánál többet lefoglalni. Viszont ha elszalad veled a ló és CGI-ra meg egyéb nyalánkságokra adod a fejed, akkor a 32 giga egyáltalán nem sok. Olyan 128 gigánál szoktak megállapodni a szakmabeliek.
Videókártyának a 12 gigás 3060 tök jó, de ha csak videózni rakod össze a gépet és nem kell játékra, akkor meggondolnám, hogy mennyire indokolt eltapsolni rá azt a pénzt. Fotóra pl felesleges, nincs igazi jelentősége a hardveres gyorsításnak a raw konverterekben, egyikben se. Egy iGPU bőven megteszi fotózni, de egy Vega 8-cal vígan lehet vagdosni 4K HEVC-t is. Egész smooth a timeline vele. Persze videót effektezni gyenge. Eldöcög vele azért, de megőszülsz ha minden kattintás után nekiáll komótosan lerenderelni a cache-t egy egy effekthez. :D
SSD-nél én támogatom, hogy ha van rá keret akkor külön meghajtón legyen az OS és a scrap. Nekem már döglött be SSD a firmware terület elfáradása és az eszköz bootloop-ba kerülése okán és onnantól a bios fel se ismerte. Az OS meg a rengeteg apró írással hajlamos kifárasztani az SSD-ket, főleg a 4 biteseket (firmware terület ráadásul fix, nincs rajta wear levelling és itt van a partíciós tábla is, szóval valahányszor írva van bármi, ez a terület fixen kapja az ívet). Szóval én pont az OS alá tennék egy 250-es 980 Pro-t és scrap meghajtónak mehet nyugodtan egy 1TB QLC. Úgyse fogod elhasználni szekvenciális írással proxy/render meghajtóként, főleg havi egy videóval.
HDD-ből az 1TB manapság vicc. Raw fotóval és videóval hamar megtöltöd. Ha fél napot videózol valahol, akkor máris van 2-300 giga nyersanyagod 4K-ban. Ha fontosak az adatok, akkor meg a 321 backup miatt amúgy is több HDD-t illő bevetni és gépen belül is jó a redundancia a szerkesztés alatt álló dolgokra.
Tápból támogatom az előttem szólót: csakis Seasonic. Esetleg Enermax, ha a Seasonic komolytalan lenne. :P Amúgy 2009 óta Seasonic van a családban, mai napig hibátlan. Pedig már számítok egy kondi cserére vagy vmi, de egyelőre még semmi jelét nem mutatja.
DVD?? Ha kell az optikai meghajtó, akkor miért nem Bluray? Ez is bőven túl van már a fénykorán, de azért a Verbatim még árul jóféle lemezeket hozzá, ha archiválni szeretnél - BDXL ha sokat szeretnél, esetleg M-disk ha az ük-ük-ükunokáknak kell. A bevált legendásan minőségi DVD lemezek már évek óta nem kaphatók semmilyen raktárkészletből.
CPU hűtőből ajánlanám a Silentium Fortis 3-at a Be Quiet helyett. Nagyobb, jobb.

[ Szerkesztve ]

(#29131) Teasüti válasza hibavissza (#29129) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Pedig nozs23 linkje után azt hittem értem. :))
Mindegy, elengedem.

(#29132) taranis válasza hibavissza (#29121) üzenetére


taranis
addikt

Nagyon szerencsétlen ez a fogalmazás, mert egységnyi területre ugyanannyi fényt enged mindkettő obi. Tehát az FF 2.8 obi az FF szenzornak egy elképzelt MFT cropjára ugyanannyi fényt vetít, mint az MFT 2.8 obi egy MFT szenzorra. (Ideális esetben)

colorizer.net

(#29133) Tuninger válasza Simon04 (#29118) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Tökéletes a setup amit összeraktál jó a balansz VGA-GPU terén. Nem írtad milyen programokhoz kell viszont. Ha GPU heavy mint pl Resolve, akkor 3700xre mennég és 3060 Ti-re, ha premiere akkor 5800x-re és maradnég a 3060-nál.

(#29134) narumon válasza hibavissza (#29122) üzenetére


narumon
őstag

Az a 20-60-as kit önmagàban ok az s5-re vàltàshoz bàrmilyen rendszerről.

Annyira jó? Egyébként most adnak mellé egy 50/1.8-at is.

[ Szerkesztve ]

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#29135) narumon válasza Simon04 (#29118) üzenetére


narumon
őstag

Én ezen a gépen vágok fizetős (esküvő) anyagokat Adobe Premiere-el és szerintem rendben van:

Alaplap: Asrock B450 Pro2
CPU: AMD Ryzen 5600x + Be Quiet! hűtő
VGA: Nvidia 3060 Ti
Rendszer SSD: Samsung 950EVO
Vágó SSD: 1TB Adata (asszem SX8200)
Memória: 2x16GB Kingston Fury Black
Táp: Chieftec 600W (asszem valami bronze)
HDD: Toshiba HDD-k (P300), van a gépben 2db 2TB-os + 1db 1TB-s + NAS van backupra

Ezzel 4K-t is lehet teljesen normálisan vágni, akkor van csak kis döcögés amikor a sokadik timeline készül és az is bőven óra feletti, effektekkel. Remélem segített valamit.

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#29136) Teasüti válasza Tuninger (#29133) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ha GPU heavy mint pl Resolve, akkor 3700xre mennék és 3060 Ti-re...
Még annak tudatában is, hogy szignifikánsan kevesebb a vram: 8 vs 12? Nyers erőben számít az a 10%? Játéknál fps-ben megértem, de videóvágás közben max vársz még 5 másodpercet, nem? Hobbinál nem határidőre megy a dolog. Ellenben ha bele se fér a vram-ba, akkor meg error van. Resolve-hoz kifejezetten szerintem a 12 gigás 3060-ra csak vmelyik 16+ gigás kártyával lehet rálicitálni. Azok meg már durván nem hozzák be az árukat, max ha ebből él az ember.

Simon04:
Jah még táp kapcsán eszembe jutott, hogy pár ezrest spórolhatsz a bronz minősítéssel. Az arany és platinum minősítés soha az életben nem hozza be a villanyszámlán a különbözetet, max ha 24/7 megy évekig.

[ Szerkesztve ]

(#29137) Tuninger válasza Teasüti (#29136) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Nem általános hogy annyi mindent használsz egyszerre hogy elfogyjon 8GB vram. Én a gtx1070-el nagyon ritkán futottam bele a problémába. A +10% teljesítmény nem váltja meg a világot, de annak hatását mindig “érzed”.

a te workflowdban nem kérdés hogy sok ram + nagy teljesítmény kell, neked tuti 12-16GB-kartyat ajanlanék, vagyis AMD irányt :)

(#29138) Simon04 válasza hibavissza (#29124) üzenetére


Simon04
csendes tag

Olvastam Ropi írásait, szerintem is elég jó hasznos írásai voltak, jól körbejárta a témákat, kár hogy így alakult...

Az M1 procis Mac-ra is gondoltam, de a Win-es alkalmazások miatt muszáj PC.-ben gondolkodnom. A gémerkedés, a játék nekem nem fontos. Olvastam Ropinál is, Vondnál is a tárolásra alkalmas HDD-el kapcsolatban, hogy pl a WD Red-ek jól beváltak e téren. Elsődlegesen arra gondoltam, hogy a képanyag az inkább alkalmi jellegű, a videoszerkesztés szintén, így talán nem foglalnak annyi helyet, de fogalmazhatok úgy is, hogy a tárhely, az szinte sosem elég... vagy majd keményen szelektálok.
Egyébként én még csak egy kezdő vagyok videoszerkesztés, digitális fotózás terén.


(#29139) Teasüti válasza Tuninger (#29137) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Mert itt egy maréknyi emberen kívül senkinek nincs Studiója, így senki nem szűr zajt meg vibráló fényeket. :P
Ha szűrnének, akkor nem lenne elég a 8 giga 4K HEVC-vel. ;]
Bár lehet ez csak az én fétisem és Fuji tulajként valószínűleg totál indokolatlan zajt szűrnöm. :C

(#29140) Simon04 válasza hibavissza (#29126) üzenetére


Simon04
csendes tag

Igen, értem, itt Vond írását vettem figyelembe, 2020.05.26 - 21143.

Vond írta:
"Egyetértek. Akkor van értelme egy jó NVMe SSD-nek egy szintén jó SATA3-mal szemben, ha feltételezzük, hogy mindent azon csinálsz, szóval rendszerek, progik, forrás fájlok, cache, és cél fájlok egy helyen (vagy legalábbis a legtöbbjük igen). De itt is melóra MLC ajánlott, akárcsak a SATA-soknál. Csak rendszer és progik alá jó a TLC/QLC is. Ott úgyis többet kell foglalkozni a sok kicsi fájllal, és nehezebben is telik meg a cache, mint mondjuk egy komolyabb videós melónál."

Itt Ropi írta a blogján "Fotós tudásbázis" - "Milyen számítógépet rakjak össze Lightroomhoz és Photoshophoz?" #22.
"• Memória: minimális feladatokra 8 GB is elég lehet - ha panorámázol, akkor ajánlott a 16. Amennyiben videót is vágsz, legalább 32 GB kell, mert gyorsan elfogy. Minimum kétcsatornás memóriakezelés legyen, a négyes még jobban skálázódik."

Akkor erre már látom, hogy Teasüti reagált is és rendbe is rakta, végül is én is ódzkodtam tőle, hogy memóriából 4X KIT-et vegyek, mivel (később sem) el sem tudnám őket adni. így viszont akkor akár kezdhetném, 16 GB-tal, ha meg a 4K-ok, akkor még jöhet bele a + 16GB.

A Seasonic egész jó opció, köszönöm, főleg, hogy 10 év garancia is vonatkozik rá, moduláris táp is van a kínálatban.
Az FSP Hydro G-ről is azt olvastam, hogy japán kondik vannak benne, de a ventilátora az állítólag dzsunka.
(A Seasonicban is úgy tudom, hogy japán kondik vannak, meg talán jobb ventilátor is...+ 10 év gari, az szuper). :)
Mások, ha jól emlékeszem, azt állítják, hogy alaplapból azért nem árt jobbat venni..., véleményem szerint, ha abban is japán kondik vannak, akkor talán időállóság, bővíthetőség szempontjából talán nem árt.
Az igazság az, hogy szeretek hosszútávra tervezni, ha már egy komolyabb PC-be belefeccölök egy csomó lóvét. :W

Ja, a dzsunka DVD, ha épp pár db képet esetleg ki kell írni és nincs USB..., pl. a nagyinak, lehet veszek egy mégis egy külső DVD-t. :))

A HDD 1 terrásból csak azért gondoltam, hogyha a szükség úgy hozza, akkor átavanzsálhatna rendszer-vinyónak is egy rövid időre, ha épp esetleg az SSD elkezdene gyengülgetni vagy megadja magát..., de végül is betervezek majd WD Red -ket, köszönöm a tippet, de még úgy látom, hogy nekem 3x2 terra még elsőre sok lesz.



(#29141) #82860288 válasza Simon04 (#29140) üzenetére


#82860288
törölt tag

Csak hogy megkavarjalak én is azzal, hogy nem segítek :DDD : van egy milyen gépet vegyek topik, lehet ott is érdemes megkérdezni ezeket, bár jön itt is infó rendesen. :K

(#29142) Simon04 válasza Teasüti (#29130) üzenetére


Simon04
csendes tag

A memóriával kapcsolatban, ha a videószerkesztésnél effekteket, pl. áttűnéseket alkalmazok, akkor már gondolom, hogy kevés a 16 GB? Ez esetben elég a 2 x 16 GB? ;) Játékra nem használnám, viszont, mint ahogy írtam hibavisszának is, fontos, hogy kombó jó minőségű alkatrészekből álljon össze, és hogy FULL HD-t, esetleg 4K-t is eltudjak vele "sarabolni". Az sem egy utolsó szempont, hogy irodai gépként is funkcionálna, tehát szinte egész nap működne.

Videókártyánál a 12 GB-ra azért esett a választásom, mert úgy látom, hogy pl. egy 1660S és a 3060-nál talán már nincs nagy árkülönbség, és azért nem tervezek sűrűn videókártya cserét, mondjuk ezért is jobban preferálom a Tuf kategóriát, de lehet, hogy ez is csak parasztvakítás?
Meg ugye főleg a szerkesztőprogram dönti el, hogy milyen proci, és videókártya legyen.

Tuninger írása szerint elég a Resolvehoz 3700X és a 3060Ti is. (A 3060Ti pedig csak 8 GB, de a memória sávszélessége 256 bit, miközben az 1660S 6GB és a 3060 12GB a mem. sávszélessége 192 bit.) Resolvehoz akkor kevés lenne egy kezdőnek a 3700X és 3060 kombó? Inkább a 3060 Ti. Vagy legyen Premier, itt viszont szintén az 5700X helyett mégis a 3700X et erőltetném, és a pl. a 3060 -at, de akkor lent a válasz Vondnál, a 3700X és a 1660 Super is működik Premierben.
És akkor egy csomó lóvét is megtakarítottam? :DD

Vond 23111:
"Nekem 3700X + 32GB + 1660 Super + másfél tera SSD van. Ezzel már azért el lehet sarabolni. Mondjuk én Premiere-ben vágok."

És Vond tehát a fenti konfiggal még 4K-ban is vág Premierben.
Ha belegondolok, akkor ebből az következik, hogy így kezdetnek elég lenne nekem egy 1660S is egy 3700X-el, meg mondjuk 2 X 16 GB memória nem Resolveben, hanem akkor végeredményben Premierben.

Ez is jó leírás szerintem Vondtól:

"Ha a legolcsóbban szeretnéd megúszni, akkor szerintem 2700X (esetleg plusz hűtő) + valami korrekt alaplap + használt 1070 + megbízható táp + jól szellőző ház. Prociból esetleg mehet a 3700X, vagy 10700, ha van egy kicsit több pénz. GPU-ból meg tényleg nagyon durván be lehet vásárolni. Kérdés persze, hogy mennyi értelme van. Ja, én még egy SSD-t is belepasszíroznék valahogy a konfigba. Nem árt, ha van külön a rendszernek, programoknak, cache-nek, forrás és cél fájloknak."

Teasüti nálad szerintem még jobban pontosítva lettek az SSD kiosztások.

Megint csak Ropi #22 írására tudok hivatkozni, elvileg és gyakorlatilag is ért hozzá, mivel adatmentés is a profiljai közé tartozik - Itt Ropi 3 SSD-t ír...
"SSD-ből külön a rendszernek, külön a forrás fájloknak és külön a kész anyagnak (NVMe a nyerő). Fontos, hogy az SSD SLC vagy legalább MLC legyen, mert a TLC-k hamar kivégződnek a LR okozta fokozott írásterhelés miatt (ajánlott: Samsung 850/950/960/970 Pro)!"

Vondnál 23117:
"Azt leginkább a vágó program dönti el, hogy CPU, vagy GPU irányba kell egy kicsit eltolni a konfigot. Premiere-hez inkább az előbbi, Resolve-hoz meg inkább az utóbbi kell. A jó sok memóriát meg mindegyik szereti.
Az SSD-t meg pluszban írtam még egyet. Láttam, hogy van már egy 1 terás. De ne legyen minden azon, mert az nem ideális. Legalább egy fél, vagy negyed terásat vegyél még szerintem.
Ja, és ne spórolj a tápon és a házon se."

Na, ezeket az elveket igyekszem én is betartani.

Tápnál szerintem Seasonic lesz, 30 %-os igénybevétel esetén passzívhűtés is szimpatikus, + japán kondik, :K köszönöm. :R

OS SSD 250 980 Pro, és scrap meghajtónak melyiket típusú QLC-t javaslod?

(#29143) Teasüti válasza Simon04 (#29140) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Amit Vond írt az tévedés. Mármint az SSD-k kapcsán. Videós melók nagyrészt szekvenciális írásból állnak, amiből talán valóban teljesíteni is tudja a várható élettartamot a meghajtó (300-600 írási ciklus mérettől függően). Ez a te esetedben havi egy videóval valószínűleg túléli a PC-t.
Ellenben egy QLC ssd-t az OS sok apró írása hamar lefáraszt a firmware területen, ahogy azt feljebb írtam. Sok random íráshoz kell a kevesebb bit cellánként, mert nem mindegy egy nagyságrend az élettartamban ide vagy oda*. Nagyon nem. Főleg, hogy ha a firmware terület fárad el elsőnek (már pedig erre van a legtöbb esély cellafáradásból eredő kimúlásnál), akkor onnantól nem az lesz, mint egy pendrive-nál, hogy read-only, hanem egyáltalán nem lesz működőképes és valószínűleg mennek vele az adatok is a lecsóba.

* Második generációs 40 gigás 2 bites MLC Kingston van egy a családban, ez a maga 10.000-100.000 írási ciklusával (random vs szekvenciális igénybevétel) 2009 óta teljesít szolgálatot rendszermeghajtóként - ehhez képest a QLC-k tiszavirág életűek.

így viszont akkor akár kezdhetném, 16 GB-tal, ha meg a 4K-ok, akkor még jöhet bele a + 16GB.
Általában párban szokás venni összeválogatott modulokat, amik garantáltan szinkronban fognak működni. Ha egyesével veszed, akkor vagy működik szinkronban vagy nem.

Mások, ha jól emlékeszem, azt állítják, hogy alaplapból azért nem árt jobbat venni...
Alaplapból akkor érdemes "jobbat" venni, ha a platformra elérhető legnagyobb kazánt veszed meg processzornak és azt is tuningolod. Ez esetben érdemes nagyon jó VRM-et alárakni.
Egy 5800x-hez bármilyen alaplap megteszi. Én a legolcsóbb B550-es deszkát venném, aminek megfelel a felszereltsége neked.

#29142Simon04
Ezeket neked kell eldönteni, hogy melyik programban fogsz vágni, stb.
Ahogy elnézem neked basic feladataid lesznek (vágás, színezés, kalap kabát), oda majdnem mindegy, hogy 8 vagy 12 giga vram-od van. Nekem egy hsz-ben kicsit feljebb olvashatsz egy példát, ahol jól jön az extra vram. RAM-ból se valószínű, hogy 16 és 32 között nagy különbséget vennél észre. Basic eszközök használatakor tulajdonképpen csak a frame cache-ben érezni a több RAM-ot.

Hogy erősebb CPU, gyengébb GPU vagy fordítva, azt neked kell kisakkozni. Mi itt sokan Resolve pártiak vagyunk, több okból is. Az egyik legnyomósabb, hogy amire neked kell, arra van ingyenes verziója. A második pedig, hogy a piac legjobb colour grade eszközeit tudja magáénak, valamint egy komplett szoftvercsomagot rejt magában vágó, színező eszközökön, CGI-on át hangkeverésig bezárólag mindent, amire csak szükség lehet a projektben elejétől a végéig. Valamint saját tapasztalatom szerint sokkal engedékenyebb a rendszerkövetelményeket illetően: dedikált VGA társaságában egy mai szemmel középszar laptopon is vígan lehet vele dolgozni, míg Premier csak dadog ugyanazon a gépen. A hardveres GPU gyorsítás fényévekkel előrébb van Resolve-ban, mint Premier-ben. Majdnem az összes plugin GPU-n fut. Emiatt beéri kevesebb RAM-mal is, cserébe a VRAM-ra háklisabb. Premier-ben én úgy tudom a Vram pl nem is szempont, bár ha tévedek majd kijavítanak.

"SSD-ből külön a rendszernek, külön a forrás fájloknak és külön a kész anyagnak.
Ez számodra overkill. Ezt RAW videós körökben ajánlják, ahol cirka 800 MB/s írás/olvasás zajlik, ha nagyon perverz vagy, akkor multi-angle raw videó, ahol a kamerák számával szorzódik a sávszél. ;] De egy modern PCIe 4.0-ás meghajtó valószínűleg önmagában kiszolgálja a fent említett hármat. Amikor Ropi ezt írta, akkor még nem tartott itt a technika. (Főleg, hogy manapság már pénzért se kapni 2 bites SSD-ket. A 980 Pro az 3 bites TLC és ez is ritka már. :()
De egy átlag hobbista Long-GOP kodekjéhez egy ócska SATA3 SSD is bőven sok. :)

OS SSD 250 980 Pro, és scrap meghajtónak melyiket típusú QLC-t javaslod?
A legolcsóbbat és amelyikre a legtöbb gyártói garanciát kapod. Nekem a Crucial szimpatikus, RMA ügyekben is jó tapasztalatom van a gyártóval. Nálam egy m.2 M500 döglött be, cserélték P2-re. :))

[ Szerkesztve ]

(#29144) Tuninger válasza Simon04 (#29142) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

A ram igényre reagálva: en szentul hittem hogy 8 GB elég mindenre, de tény hogy ha egyhuzamban sokat használod barmely vagoprogramot, vagy a project hossza akar csak 10 perc fole megy, keves lehet.
akkor vettem eszre mikor bovitettem 16GB-re (fotos haveromtol kaptam +8GB-t szulinapra, hogy vegyem mar eszre magam)
viszont tartom hogy resolvehoz nem kell tobb 16 GB-nel altalanos felhasznalasra.
az Adobe termékek meg barmennyi ramot megesznek.

Ügyesen összeszetted a fontos írásokat, és jók a következtetések. Barmelyik iranyba mész jó lesz az eredmény. Teasüti temperamentunát meg osszd el kettővel, ő ultra heavy felhasználásra ajánl cuccot, ami valid, de neked nem az az igényed.

(#29145) _q válasza #82860288 (#29141) üzenetére


_q
addikt

Ott gamerek vannak főleg, videóvágáshoz ajánlani kevésbé tudnak tapasztalati úton, max találgatnak. Szerintem itt hasznosabb tippeket kaphat, még ha félig off is.

(#29146) vond


vond
MODERÁTOR

Hát nem tudom, Ti nyugodtan vegyetek 25 ezres dzsunka lapot a 150 ezres CPU-k alá, de ne csodálkozzatok, ha nem hozza a maximumát a proci, meg a memória modulok, vagy ne adj Isten, megadja magát a lap(on bármi) pár éven belül, mert nincs rajta egy szem dedikált hűtés sem, meg szar az áramellátása, és hasonlók. Én a táp mellett ide sem sajnálok szánni adott esetben plusz 10-20-30 ezret, hogy komolyabb cuccot vegyek. Általában nem fél-egy évre veszi az ember ezeket.

A Seasonic meg nem egyenlő automatikusan az elérhető legjobb megoldással. Nálam például füstölt már el Seasonic táp. Bárhonnan kifuthat egy-egy rosszabb darab. De tény, hogy ritka az ilyen náluk. Csak annyit akartam hozzáfűzni, hogy más márkából is lehet venni eszméletlen jó, stabil, hosszú garis tápokat (akár Seasonic, akár más belsővel).

Simon04: Igaz, hogy pár dolog még most is áll abból, amit írtam, de azért ez már nem most volt. Simán lehet, hogy azóta már van jobb vétel bármelyik területen. :)

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#29147) Teasüti válasza vond (#29146) üzenetére


Teasüti
nagyúr

25 ezres lapot? 2022 van, nem 2010! :P
Nincs már budget kategória, most már 200 fontnál indulnak a jobb lapok és kb 150 körül a belépő. ATX-ben. Ha kicsiben játszol, akkor az ITX-nek van egy szép felára még. Senki nem gyárt már kiugróan szart. B550-esek pl full passzív hűtésűek és vagy 5-10 szenzor van szétszórva rajtuk. Ha melege van vminek, azt észrevenni. Egy 120 Watt TDP-hez meg semmi szükség túlméretezni semmit. Ha belerakja a 16 magos 5950x-et és megrángatja a bajszát, akkor érdemes egy középkategória legalább a picivel több VRM fázisért meg a nagyobb bordáért rajta. Ennyi.
Selejt mindenhol lehet, ahogy írtad is, viszont a gyártástechnológiában már nincsenek igazi különbségek. Már a belépő lapoknál is sztenderd a dupla vastagságú réz vezető, stb.

[ Szerkesztve ]

(#29148) Simon04 válasza Tuninger (#29133) üzenetére


Simon04
csendes tag

Köszönöm a setupra vonatkozó véleményed, másoknak viszont nem ez jött le.. "A Samsung Pro NVMe SSD (ez ugye MLC SSD?), lenne a Resolve, és a szerkesztendő anyag is, az op.rendszer pedig a Samsung Evo Plus-on" - itt írtam a Resolve-t, de szerintem már nincs is jelentősége abból a szempontból is, hogy megértettem, hogy a videószerkesztő szoftvertől függ elsősorban a hardver kialakítása(CPU, GPU) egy PC-nél.
Már csak be kéne lőnöm pontosabban a paramétereket, elsősorban azt, hogy melyik szoftvert választom.

(#29149) Simon04 válasza narumon (#29135) üzenetére


Simon04
csendes tag

Igen, köszönöm, így legalább van egy összehasonlítási alapom.

A rendszered egy 250 GB-os Samsung 950 EVO van?

(#29150) #82860288 válasza Simon04 (#29148) üzenetére


#82860288
törölt tag

Davinci Resolve fizetős verzió GPU-t használ gyorsításra.
Az ingyenes verzió PC-n a CPU-val fűt, Mac-en a GPU-t használja.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.