Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34301) ubyegon2 válasza dark2 (#34300) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Arra figyelj nagyon, hogy pontosan két másik mappa közé pozícionáld, mert amit írsz, az arra utal, hogy másik mappába másolásra kérdez rá!
Nekem megjelenik egy csík két mappa között, ha jó helyre pozícionálom.

[ Szerkesztve ]

(#34302) kutga válasza ubyegon2 (#34298) üzenetére


kutga
nagyúr

Megnéztem a vinyót win alól és rendben van. Valami más turpisság lesz itt, otthon újra nekilátok a telepítésnek úgy ahogy írtad.

Let the Zone take me if I am.

(#34303) Frawly válasza Tim82 (#34284) üzenetére


Frawly
veterán

Az ilyen régi chipsetek tényleg nem kezelnek 2 GB-nál nagyobb RAM-ot. Még ha létezne is 2GB-os DDR1 modul, amiből bele lehetne rakni kettőt (persze nem létezik ilyen), akkor sem látna már BIOS szinten sem többet belőle, mint 2 GB. Ami pont a 64 bites rendszer határa memóriaügyileg.

64 bites rendszert érdemesebb 2 GB RAM-nál feltenni, legfeljebb valami soványabb DE-vel, WM-mel. Egy csomó minden nem támogatja már a 32 bitet, egy csomó disztró, Skype, Chrome (a Chromium még igen), stb.. Ezeknek a száma egyre inkább csak növekedni fog. A 32 bites x86-ra már úgy kell tekinteni, mint halott platform.

(#34304) Tim82 válasza Frawly (#34303) üzenetére


Tim82
nagyúr

Maga a chipset képes lenne kezelni többet: [link], a 32 bites memóriacímzési korlát miatt viszont ennek a chipsetnek is 3,2-3,5 GB körül lenne a maximum.

Ha nem csak 2 db DDR1 RAM foglalat lenne a szóban forgó alaplapon, hanem 4, akkor 2 x 1 GB + 2 x 512 MB vagy 3 x 1 Gb + 1 x 512 MB modulos felállással egészen használható lenne. Sajnos, DDR1-ből csak REG és/vagy ECC modulok léteznek 1 GB-osnál nagyobb méretben, amiket Intel oldalon szerverekbe szánt alaplapok, AMD oldalon meg a szintén szerverekbe szánt Opteron CPU-k memóriakontrollerei tudnak csak lekezelni.

Nyilván amúgy ez akadémikus kérdés persze.

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#34305) BoB válasza XuChi (#34276) üzenetére


BoB
veterán

Elég sok leírás van a daemon-ok futtatásáról, systemd-ről. Keress rá transmission daemonként történő beállítására.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#34306) kutga válasza kutga (#34302) üzenetére


kutga
nagyúr

Nincs veszteni való, kipróbálom a 64bitest. Mondjuk ahogy olvasom, a chipset és a bios is számít, ki tudja.

Tegnap egyébként felment rendben a Xubuntu, úgy hogy hagytam neki partícionálni a vinyót.

Kell valami tűzfalat telepítenem egyébként, vagy csak bedugom a hálókábelt és használhatom is?

[ Szerkesztve ]

Let the Zone take me if I am.

(#34307) #40553216


#40553216
törölt tag

Bakker, megnyekkent a 8560p-m. A tegnapi kernel frissítés után ma reggel indítottam volna, de a bejelentkező képernyőig sem jutott, maradt a konzol, de megjelent az egér, igaz, mozgatni nem lehetett. Ctrl-alt-f1-7 nyomkodásra semmi, újraindítás után tök fekete képernyő, láthatóan be sem kapcsolt, miközben a háttérben megy a boot. Vagy valami. Beszart a vga?

(#34308) ubyegon2 válasza kutga (#34306) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

#Gufw - tűzfal

Elméletileg az Ubuntu deratívákban alapból fenn van az ufw és a GUI-s frontendje is, viszont be kell kapcsolnod! Ha nincs fenn, akkor telepíted a sudo apt install gufw paranccsal.

Bekapcsolása egyszerű. Mezei usernek más dolga nincs ezzel.

Ellenőrizni is egyszerű, hogy aktív-e.

Annyira nem létkérdés, hogy a mostani fő disztrómnál hónapok óta most néztem meg először, be is kapcsoltam, ha már..... :D

Virusírtóra rá se kérdezz, nem kell. Akkor szokták használni, ha van átjárás innen Wines gépre.

[ Szerkesztve ]

(#34309) ubyegon2 válasza #40553216 (#34307) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Beszart a vga?

Live pennel ezt hamar ki tudod szűrni. Amúgy meg menj vissza az előző kernelre szerintem, ha tudsz. ;)

8560p-ban van külön VGA? Ha igen, akkor nomodeset próba.

[ Szerkesztve ]

(#34310) kutga válasza ubyegon2 (#34308) üzenetére


kutga
nagyúr

Én is bekapcsolom. Ha már. ;]

Iskolában most kezdek ismerkedni a linuxszal, kikukáztam otthon egy gépet amin lehet gyakorolni.

[ Szerkesztve ]

Let the Zone take me if I am.

(#34311) ubyegon2 válasza kutga (#34310) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Erre is tökéletes egy desktop Linux, kezdésnek, tanulni. Öreg géppel mást mit lehetne emúgy kezdeni! :)

Jó ismerkedést! Ha meg elakadsz, itt mindig akad hozzáértő, ha közös alapokat érintő kérdésed van, nagyon kezdő kérdésekben én is segítek, ha tudok, bár Ubuntum nincs.

(#34312) #40553216 válasza ubyegon2 (#34309) üzenetére


#40553216
törölt tag

Azzal sem jön fer már a bekapcsolás utáni mittomén, mi, ami még a Grub előtt van. Tök fekete a képernyő. Viszont hibaüzenet kehet, hogy egyszerre villog a num lock és a caps lock led. Megnézem, mit jelent. Hátha csak gombelem.

(#34313) Cyrin


Cyrin
addikt

én is hozom a problémát:

Synology DS409 NAS. Linux Ubuntu 18.04. Korábbi router Netgear WNDR3700, új router ASUS RT-U66_B1.

Hétvégén router csere volt. Korábban megjelent a file kezelőben a Diskstation önállóan a hálózatoknál, viszont nem mindig, de akkor is elérhető volt a workgroup mappából.

Most azt vettem észre, hogy sehol semmi, ha a workgroupra kattintok, akkor azt írja ki, hogy "a hely nem érhető el, a megosztások listájának lekérése meghiúsult a kiszolgálóról: Nincs ilyen file vagy könyvtár"

A NAS-nak fix ip-t adtam a routerben, ha beírom, hogy smb://NAS fix ip címe, akkor bejön minden ahogy kell.

Most kivettem a fix ip-t így is ugyanaz a helyzet.

Egész eddig valami hálózati problémának tűnt, DE
átmentem a Mint 17.3-as gépemhez, és minden gyönyörűen megjelenik a hálózati fül alatt, a Diskstation kint virít, nem kell bemászni a workgroup-ba, de ha bemegyek az is működik és ott van. Sőt ahogy kell az ubuntus gép is megjelenik, az Ubuntu alól viszont semmi a Mint-es gép sincs sehol.

(mondtam már hogy a 17.3 a legjobban működő rendszerem? nincs szkennelési, nyomtatási probléma, működik ez is, ahogy kell ;] )

lehet valami frissítés b@szarintotta el az ubuntun? mivel korábban működött legalább a workgroupból.

(#34315) kutga válasza #20749568 (#34314) üzenetére


kutga
nagyúr

Meglátjuk.

Valamiért nagyon lassan áll fel a Xubuntu de onnan elfogadható a sebessége.

Let the Zone take me if I am.

(#34316) ubyegon2 válasza #20749568 (#34314) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egy 250 GB-os merevlemezre tennék Xubuntut

Ilyen határozottan indult a kérdéssor, amíg ki nem derül valami, ezt célszerű volt hagyni. Xubuntu-nak volt csak esélye Ubi vonalon amúgy. ;)

(#34315) kutga

Ha elfogadható a sebessége, az már majnem kimaxolta a lehetőségeket azon a hw-en. A lassú indulásnak elég sok oka lehet, megnézhetjük milyen service indul boot-kor:

Ilyen sort kapsz, de bőven elég beraknod a ms értékek feletti részt:
ubyegon@Mint19C:~$ systemd-analyze blame
1.401s systemd-udev-settle.service
1.291s udisks2.service
748ms apt-daily.service
693ms apt-daily-upgrade.service
626ms systemd-journal-flush.service
416ms dev-sda5.device
332ms NetworkManager.service

systemd-analyze kimenet is jöhet.

[ Szerkesztve ]

(#34318) ubyegon2 válasza #20749568 (#34317) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valószínű, hogy a Gnome-os Ubuntu meg se nyikkant volna azon a gépen. Ha nincs ilyen határozott elképzelés, akkor én Lubuntu-t vagy LXLE-t javallottam volna, de mint látjuk, megy ez szépen..... ;)

(#34319) kutga válasza ubyegon2 (#34316) üzenetére


kutga
nagyúr

Bootup is not yet finished. Please try again later.

Let the Zone take me if I am.

(#34320) kutga válasza kutga (#34319) üzenetére


kutga
nagyúr

Upgrade után lefutott.

7min 1.052s apt-daily-upgrade.service
2min 24.608s apt-daily.service
8.721s dev-mapper-xubuntu\x2d\x2dvg\x2droot.device
6.084s snapd.service
6.013s lvm2-monitor.service
5.825s systemd-journal-flush.service
5.806s NetworkManager.service
5.798s systemd-modules-load.service
5.546s keyboard-setup.service
4.995s ModemManager.service
4.917s accounts-daemon.service
4.627s systemd-udevd.service
4.399s plymouth-start.service
4.018s NetworkManager-wait-online.service
3.863s networkd-dispatcher.service
3.217s polkit.service
2.799s apparmor.service
2.008s thermald.service
1.800s plymouth-read-write.service
1.628s systemd-random-seed.service
1.201s rsyslog.service
1.032s alsa-restore.servi

Let the Zone take me if I am.

(#34321) ubyegon2 válasza kutga (#34319) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs gond. Ez van, ha valami service még dolgozik a boot-folyamatban, ilyenkor kicsit várj és nyomkodd újra a parancsot. Nekem minap percekig nem írta ki a bootidőt, mert épp az fstrim-et futtatta le a rendszer. A terminalban célszerű az előző parancsot a fel nyíllal előhívni, így csak a nyilat és az Enter-t kell nyomogatnod, amíg ki nem dobja az ereményt.

A systemd-analyze eredménye után már dobja a systemd-analyze blame eredményt is.

upd.
Látom csak megvan az eredmény. Valóban elég lassúnak néz ki.

Az első két sorból az egyik vagy mindkettő egy ismert bug, fura, hogy még nincs kijavítva, de ezt megnézheted, mit tudnál kezdeni vele.

Azt gondolom feleslegesen kérdezem, hogy frissítetted-e a rendszert a telepítés után!?

[ Szerkesztve ]

(#34322) kutga válasza ubyegon2 (#34321) üzenetére


kutga
nagyúr

Igen, frissítettem.

MOD
Pont ezt találtam én is.

[ Szerkesztve ]

Let the Zone take me if I am.

(#34323) ubyegon2 válasza kutga (#34322) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

#enable or disable services

Én alapból kikapcsoltam a Mint-en a Frissítéskezelőt (rendes ember amúgy is terminalból frissíti a rendszert, amikor eszébe jut), remélem ez a két szolgáltatás azzal függ össze (főle),de ha nálam nincs galiba, te is nyugodtan kilőheted mindkettőt. Ha nem találod meg a Rendszerbeállításokban, akkor marad a terminalos kikapcs, de mivel ismerkedni, gyakorolni akarsz, így ezeket nézd át előtte, egyébként itt a kikapcsolás módja is le van írva:

How to enable or disable services?
How to Manage Systemd Services on a Linux System
How To Use Systemctl to Manage Systemd Services and Units

itt a két lekérdezés minta kimenet:

ubyegon@Mint19C:~$ systemctl status apt-daily-upgrade.service
● apt-daily-upgrade.service - Daily apt upgrade and clean activities
Loaded: loaded (/lib/systemd/system/apt-daily-upgrade.service; static; vendor preset: enabled)
Active: inactive (dead) since Wed 2018-10-03 06:08:14 CEST; 13h ago
Docs: man:apt(8)
Process: 4534 ExecStart=/usr/lib/apt/apt.systemd.daily install (code=exited, status=0/SUCCESS)
Main PID: 4534 (code=exited, status=0/SUCCESS)

okt 03 06:08:13 Mint19C systemd[1]: Starting Daily apt upgrade and clean activities...
okt 03 06:08:14 Mint19C systemd[1]: Started Daily apt upgrade and clean activities.
ubyegon@Mint19C:~$ systemctl status apt-daily.service
● apt-daily.service - Daily apt download activities
Loaded: loaded (/lib/systemd/system/apt-daily.service; static; vendor preset: enabled)
Active: inactive (dead) since Wed 2018-10-03 17:09:14 CEST; 2h 8min ago
Docs: man:apt(8)
Process: 17547 ExecStart=/usr/lib/apt/apt.systemd.daily update (code=exited, status=0/SUCCESS)
Process: 17539 ExecStartPre=/usr/lib/apt/apt-helper wait-online (code=exited, status=0/SUCCESS)
Main PID: 17547 (code=exited, status=0/SUCCESS)

okt 03 17:09:13 Mint19C systemd[1]: Starting Daily apt download activities...
okt 03 17:09:14 Mint19C systemd[1]: Started Daily apt download activities.

Ez sem maradhat ki, hiába Ubuntu topik:

systemd ;)

[ Szerkesztve ]

(#34324) Frawly válasza ubyegon2 (#34308) üzenetére


Frawly
veterán

Én alapból nem javasolnám a tűzfal használatát, ha NAT-os routeren keresztül kapja a gép a netet. Meg a linuxos tűzfalak alapból nem szűrnek semmit, ha nincs szabály beállítva rajtuk.

A tűzfal akkor lehet fontos, ha a gép közvetlenül, router kihagyásával van kiengedre a netre, de ez már manapság elég ritka.

(#34325) ubyegon2 válasza Frawly (#34324) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ehhez a NAT-oláshoz nem nagyon értek, mindenesetre ha be a tűzfal van kapcsolva, sok gond nem lehet. NAT-ról annyit tudok, hogy amikor a szolgáltató NAT-ol, az szívás. Volt benne részem egy éve.

(#34326) kutga válasza ubyegon2 (#34323) üzenetére


kutga
nagyúr

Köszi, megnézem.

Az SSD-t még megfontolom, a programok indítását is gyorsítaná.

Let the Zone take me if I am.

(#34327) ubyegon2 válasza kutga (#34326) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;)

Az SSD öreg gépnél nagyon sokat dob a rendszer és programok indulásán, jóval észrevehetőbb a különbség HDD-vel összehasonlítva, mint egy újabb gépnél.

Persze a feleslegesen induló szolgáltatásokat ekkor is ki kell kapcsolni.

(#34328) dark2 válasza ubyegon2 (#34301) üzenetére


dark2
tag

Köszi! :R A hétvégén megnézem, akkor leszek a gépem mellett.

(#34329) kutga válasza ubyegon2 (#34327) üzenetére


kutga
nagyúr

Nagyjából az az utolsó amit még fejleszteni tudok a gépen.

Let the Zone take me if I am.

(#34330) Frawly válasza ubyegon2 (#34325) üzenetére


Frawly
veterán

A NAT azt jelenti, hogy a külső hálózati címre érkezett csomagok átirányítódnak belső hálózati (LAN) címekre (ilyen 10.x.x.x, 192.168.x.x, hasonlók). Ez azzal jár, hogy ha nincs kifejezetten port nyitva, a NAT mögüli gépek kívülről elérhetetlenek. Van, hogy a szolgáltató is NAT-ol.

Ez a megoldás már önmagában is egy elég biztos tűzfalként funkcionál, még akkor is, ha a routeren nincs bekapcsolva tűzfal.

Másrészt, mint írtam, a kerneles tűzfal (aminek a grafikus frontendje a gfwu) alapból nem szűr semmilyen forgalmat, míg fel nem veszel hozzá szűrési szabályokat. Alapból be/kienged mindent.

Ami majd ezt az egyszerű képet össze fogja zavarni, az az IPv6 lesz.

(#34331) ubyegon2 válasza Frawly (#34330) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A szolgáltatói NAT-olást nagyrészt már értem, sejtettem, hogy a local NAT is hasonló lehet. No de, mitől lenne például az én routerem NAT-olt? Vagy másé, honnan tudom én ezt? :F

Ami majd ezt az egyszerű képet össze fogja zavarni, az az IPv6 lesz.

Én ezt nem bánom, mert akkor a rühdisznó szolgáltató nem rak át sunyiban NAT-ba, ami miatt ugyan csak kevesen szopnak, de azok nagyon.

Elfogytak az IPv4 címek, mert már egy qrva robotporszívó meg kávéfőző meg minden csak úgy jó, ha wifis. (bár lehet, hogy ezeknek nem kell külön IP, de sok eszköznek meg kell.

(#34332) sonar válasza ubyegon2 (#34331) üzenetére


sonar
addikt

Azért a gonosz szolgáltatók a NAT-tal, jó sokat tesznek a mögötte lévő 1ség sugarú userek védelméért.
Nem az ördögtől való a NAT-olás. Illetve normális szolgáltatónál lehet kérni, hogy neked ne NAT-olt címed legyen. (van ahol ez feláras)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#34333) ubyegon2 válasza sonar (#34332) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azért a gonosz szolgáltatók a NAT-tal, jó sokat tesznek a mögötte lévő 1ség sugarú userek védelméért. :D

Qrvára semmi köze nincs ehhez a dolognak, de ezt szerintem te is tudod. Egyszerűen annyira fogynak az IPv4-es címek, hogy mindenkit átraknak a privát IP-ből NAT-ba.
Lehet kérni, hogy rakjanak vissza, ha az egyszerű user egyáltalán rájön, miért nem éri el a napi használatú weboldalakat. :U
(annyit elárulok, hogy a legtöbb felhasználónak fogalma sincs a NAT mibenlétéről, igaz persze, hogy a legtöbb felhasználónál nem is okoz problémát a NAT-olás)

[ Szerkesztve ]

(#34334) sonar válasza ubyegon2 (#34333) üzenetére


sonar
addikt

Már hogyne lenne. NAT mögötti gépek alapból egy csomó külső támadás ellen védettek.
Pl.:Melyik szolgáltató szereti ha a zombi hálózatot üzemeltetnek rajta keresztül?
Igen az IPv4 cimek elfogyása hozta a helyzetet, de szerintem ha jól van konfigolva akkor abból alap esetben nem tünhet fel semmi.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#34335) Cyrin válasza Cyrin (#34313) üzenetére


Cyrin
addikt

Ezt találtam, másnak is hasznos lehet, hogy mi is áll a háttérben:

[link]

(#34336) kutga válasza kutga (#34329) üzenetére


kutga
nagyúr

Be is szereltem az ssd-t. A boot még mindig iszonyat lassú, de miután betölt, érezhetően pörgősebb az oprendszer.

Majd otthonról küldök listát hogy mi fogja.

Let the Zone take me if I am.

(#34337) core i7


core i7
addikt

Sziasztok régi pentium 4-es 1GB ram gépre XP helyett Linux mint vagy Chrome os melyik lenne gyorsabb? Csak böngészésre lenne használva a gép. Úgy tudom Chrome os is Unix alapú tehát xp helyett mindkettő jobb lenne. Csak ugye chrome os hez net kell de ha gyorsabb lenne a böngészés egy ilyen pc-n mint a linux mintel akkor inkább azt nem?

[ Szerkesztve ]

(#34338) lev258 válasza core i7 (#34337) üzenetére


lev258
veterán

A Mint biztos nem jó hozzá, Lubuntu vagy ennél is könnyebb rendszer ajánlott. Egyáltalán nem biztos, hogy a Chrome OS kevesebbet eszik, sőt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34339) core i7 válasza lev258 (#34338) üzenetére


core i7
addikt

Lubuntunál könnyebb?

(#34340) lev258 válasza core i7 (#34339) üzenetére


lev258
veterán

Kevesebb erőforrást igénylő.
Itt találsz pár ötletet: [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34341) kutga válasza core i7 (#34337) üzenetére


kutga
nagyúr

En Xununtut tettem fel, P4, 2 giga ram, ssdvel nem rossz. Csak net es tanulas nalam is.

Let the Zone take me if I am.

(#34342) Frawly válasza ubyegon2 (#34331) üzenetére


Frawly
veterán

Megnézed mi az IP-d a routerre kötött gépen. Ha ilyen 10.x.x.x-es, vagy 192.168.x.x-es vagy hasonló belső cím, akkor a router végez NAT-ot. De már a látatlanban is teljesen biztos vagyok, hogy a routeren át kapcsolódsz a netre, akkor NAT mögött vagy, hiszen minden routerben ez a default működés.

A szolgáltató is NAT-olhat, a routerben a WAN címet kell ellenőrizni akkor. De ha nem akarsz szolgáltatói NAT-ot, csak be kell telefonálni, és kérni, hogy ne tegyenek NAT mögé, általában ennek díja sincs.

Igen, elfogytak az IP-k, vagyis konkrétan nem úgy fogytak el, hogy mind használatban van, de már az összes tartomány ki van osztva valami szolgáltatónak, azok meg nem gazdálkodnak vele valami jól. Hosszú távon az IPv6 elkerülhetetlen, de a neten azt írják, hogy még majd egy évtizedig húzni fogja az IPv4, és csak azután is nagyon lassan fog kikopni. Kicsit olyan lesz, mint a 32 bites gépek és OS-ek.

(#34343) Frawly válasza core i7 (#34337) üzenetére


Frawly
veterán

Erre a gépre teljesen mindegy mit raksz, kínszenvedés lesz vele a böngészés. Nem a régi P4 proci miatt, hanem az 1 GB RAM nagyon szűkös a mai netezéshez, egy böngésző 1 füllel hipp-hopp megeszi.

Ilyen gépre én Sparky Linuxot vagy AntiX-ot vagy MX-Linuxot szoktam ajánlani IceWM felülettel. Böngészőnek Falkon, Midori, Slimjet. Esetleg Pale Moon vagy Chromium, de abban csak azt az oldalt megnyitni, ami nem megy a fenti három soványabb böngészőn.

Ilyen régi gépen már nem érdemes böngészni, max. csak retró játékokra érdemes használni, esetleg ilyen offline szövegszerkesztés, mp3 hallgatás, e-könyvek olvasása, stb.. Böngészésre meg venni egy olcsó, használt, de a ma is kellően erős, 2-3. genes üzleti gépet, vagy egy olcsó tabletet, ha nincs anyagi keret új gépre.

(#34344) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Nem találja a Debian 9 (friss 4.9 kernel) az Usb wifi adapter-t, TP-Link WN821N V6 elvileg a 4.3-tól van beépített driver.
lspci, lsusb nem érzékel semmit rá utalót, mikor bedugom éppen, hogy megvillan, azt semmi. :F De Windows alatt működik, tehát jó.
Másik USB-s adaptert érzékel, a Debian is csak ezt nem.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#34345) Frawly válasza zoltanz (#34344) üzenetére


Frawly
veterán

Engedélyezve vannak a non-free tárolók, és azokból fel van téve a vonatkozó firmware csomag?

(#34346) zoltanz válasza Frawly (#34345) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Igen, köszi!
Közben felraktam a Realtek dolgokat, újraindítottam a gépet, most lsusb talál egy ilyet eszközt, de iwconfig semmit.
Bus 001 Device 006: ID 2357:0107

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#34347) ubyegon2 válasza zoltanz (#34346) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt is volt egy hasonló probléma, hátha találsz e topikban hasznos infókat.

A gyári drivert próbáltad már? Tudom, hogy nem azt szoktuk, de hátha......

Ha semmi se megy, akkor Buster.....hátha.

(most nézem, hogy ez Ubuntu topik......) :D

[ Szerkesztve ]

(#34348) zoltanz válasza ubyegon2 (#34347) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Gyárit akartam, de Debian-hoz nincs segédlet.
Itt is van egy leírás, [link] de nálam itt elakad a dolog:

sudo dkms install rtl8192eu/1.0

ezt adja:
Error! Could not find module source directory.
Directory: /usr/src/rtl8192eu-1.0 does not exist.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#34349) ubyegon2 válasza zoltanz (#34348) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Kali-hoz viszont van benne, ez a leírás szerintem jó lesz Debianhoz is. ;)

(#34350) zoltanz válasza ubyegon2 (#34349) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi! :R Sikerült megoldani. Véletlen írtam csak ide, folytatom a topikjában.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.