Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34901) Frawly válasza ubyegon2 (#34900) üzenetére


Frawly
veterán

Tudom, csak szivatlak. Visszakapod a szövegeidet :DDD

(#34902) ubyegon2 válasza Frawly (#34901) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem meg én szoktam visszaadni, vagy mikor-hogy. Amúgy tényleg régóta terminal barát vagyok, főleg ha valamit csak abban lehet megoldani. :P
Csináltam pár hete valami terminalos keresésről valami blogbejegyzést, hogy ne kavarodjanak el mindig az okosságok, de valahol megakadt a dolog meg arra is rájöttem, hogy már nincs igazán olyan topik, ahol értelme lenne ajánlgatni. Régen a Kezdő is 'abszolút kezdő' jelzős volt, azt levetettették velem. Ma meg már a kezdő is sysadmin meg fejlesztő témákra tér át.... igazából több blog is elakadt emiatt, mert érdeklődő még volna is, de nincs igazi helye. :(

(még Tg koromban is leugattak, mikor felhívtam a figyelmet a topik kezdő jellegére.......)

[ Szerkesztve ]

(#34903) .Farkas.


.Farkas.
tag

Sziasztok.

Windows10 alól van rá valamilyen mod hogy elérjem az Ubuntu asztalat?
Fizikálisan nem tudom elérni csak SSH-n.

Felraktam egy teamviewert viszont az csak akkor megy ha van rakotve monitor..

Valami egyszerű ötletek nincs?

[ Szerkesztve ]

(#34904) cigam


cigam
félisten

Miért rendezi egymásra az ikonokat?(Rendet rakok, de újraindítás után visszapakolja egymásra)
Milyen képeket készít a Képernyőképkészítő? Se az OS X, se a PH képfeltöltő nem ismeri fel mint képfájl.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#34905) lev258 válasza cigam (#34904) üzenetére


lev258
veterán

Nálam png-t készít. Nem tudom, a PH megeszi-e, de elég általános formátum.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34906) cigam válasza lev258 (#34905) üzenetére


cigam
félisten

Nálam is. De valamiért nem eszi meg, csak saját maga, és a Windows 10.
A Gnome-os ikonok egymásra rakására van valami ötlet?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#34907) lev258 válasza cigam (#34906) üzenetére


lev258
veterán

Mint látszik, MATE-t használok.
A Gnome-ban tudtommal az asztalra valamiféle kiegészítővel lehet már csak pakolni. Annak kell utánanézni, van-e benne automatikus rendezés/igazítás, mit lehet csinálni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34908) sonar


sonar
addikt

Hi,

Ha esetleg vki ubuntu serverre akar gui-t meg xrdp-t akkor:
apt-get install xubuntu-desktop xrdp
systemctl enable xrdp

restart után már lehet is próbálni csatlakozni.
Tesztelve 16.04-en
Csak azért írom le ide is mert a net tele van jó sok tippel...

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#34909) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

Az Ubuntu Mate blogjában olvastam a 18.10 Beta kapcsán a "Hardware enablement" cím alatt, hogy a fejlesztett AMD grafikus megoldások nemsokára elérhetőek lesznek a 18.04.2-ben is. :)

(#34910) lev258 válasza Dhampir (#34909) üzenetére


lev258
veterán

Ne sértődj meg, neked lehet új dolog, de a HWE nem mai találmány. Évek óta így megy ez.
"grafikus megoldások"
Remélem tudod, hogy ez nem grafikus felület. Ez csak a driver kacifántos megfogalmazása. Csak az egyértelműség miatt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34911) Dhampir válasza lev258 (#34910) üzenetére


Dhampir
félisten

A Vega jobb támogatása miatt gondoltam rá. Igaz, hogy pendrive teszten egy teljes Ryzenes gépen is ment a 18.04, habár élesben nem tudtam kipróbálni.

Na most a 18.10 alatt ez már megjelent, de az még béta és nem sokáig támogatott kiadás. Viszont a következő LTS kiadásban már meg fog jelenni ugyanez a támogatás.

Szóval kíváncsi leszek arra, hogy az AMD megoldásokat használók valóban fognak-e belőle profitálni. :)

[ Szerkesztve ]

(#34912) Fred23


Fred23
nagyúr

Teszteltem egyet, és emlékeim szerint Windows alatt gyengébb eredményt kaptam, szóval megkerestem a régi eredményt...

Windows 10 - 4675 / 13165
Ubuntu 18.10 - 5061 / 14277

Tudtommal nem számít, hogy az egyik Geekbench 4.3.0, a másik pedig Geekbench 4.3.2, de javítsatok ki, ha tévedek!

(#34913) Frawly válasza Fred23 (#34912) üzenetére


Frawly
veterán

Ezek nem szignifikáns eltérések. Egyébként nem csak azért lehet jobb, mert eltérő alverziók, hanem a Linux kernel jobban bánik az erőforrásokkal, jobban ossza be őket, jobban ossza szét a folyamatok között, emiatt sokszor simábban fut, főleg a fájlrendszerrel kapcsolatos műveletek, de a RAM-mal, procival is sokkal takarékosabban bánik. Bár ez inkább régi, lassú gépen jön ki, ami már Windows alatt használhatatlan, Linuxszal meg teljesen használható sebességgel fut.

(#34914) Frawly válasza Dhampir (#34909) üzenetére


Frawly
veterán

Nem kell azzal a 18.10-ig meg a 18.04.2-ig várni, már most is feltehetsz újabb kernelt meg PPA-ból újabb mesa csomagot, és máris elérhető lesz az újabb hardverek támogatása mindenféle HWE nélkül.

Vagy ha a Mate felülete jön be, akkor felpattintasz egy Manjaro Mate-et. Mivel a Manjaro is Arch-alapú rolling disztró, elég frissek benne a csomagok, és alapból mindig megkapod az épp aktuális legfrissebb kernelt, drivereket, nem kell ilyen ünnepélyes Ubuntu-közleményeken csüngeni, hogy jajjistenem várnikellrá, mikorleszmár elérhető, jajjlécci, hamahama, jajjmárcsak kétverziónyit kell aludni.

[ Szerkesztve ]

(#34915) Dhampir válasza Frawly (#34914) üzenetére


Dhampir
félisten

:D

(#34916) Lajosacs


Lajosacs
csendes újonc

Sziasztok!
Köszönöm a felvételt a csoportba.
A mai napon a következő problémába futottam: Xubuntu 16.04-t próbáltam 18.04-re frissíteni, a grafikus frissítő segítségével, a frissítés lezajlott, majd reboot után csak egy fekete képernyő jelenik meg egy mozgatható egérmutatóval.
A gépem: Gigabyte GA-B75M-HD3 alaplap
Intel Pentium G 2130 proci
Nvidia GeForce GTX 750 Ti 415.25 driver
4 GB RAM
Crucial MX 500 SSD, 500GB, amin 40GB a gyökérkönyvtár, 4GB swap, a többi a home

[ Szerkesztve ]

(#34917) lev258 válasza Lajosacs (#34916) üzenetére


lev258
veterán

Ha a frissítés rendesen lezajlott, akkor valószínűleg az Nvidia kártya/driver miatt jutottál ide.
Meg kellene próbálni a nomodeset-et.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34918) Lajosacs válasza lev258 (#34917) üzenetére


Lajosacs
csendes újonc

Ezt kicsit részletesebben leírnád?

(#34919) lev258 válasza Lajosacs (#34918) üzenetére


lev258
veterán

A Grub-ban kell "e" betűt nyomni, majd beírni a quiet splash részhez, természetesen egy szóközzel elválasztva, hogy nomodeset. Aztán Ctrl+X. Találsz róla a neten bőven leírást, meg képeket is.
A secureboot ugye ki van kapcsolva?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34920) Lajosacs válasza lev258 (#34919) üzenetére


Lajosacs
csendes újonc

Köszi, megnézem!

(#34921) Oposzumtoszó


Oposzumtoszó
senior tag

Sziasztok!

Új vagyok Ubuntu témában, szóval elnézést, ha láma kérdés lesz!

Microsoft Onedrive-ot és Office-t működésre lehet bírni a rendszer alatt?

Előre is köszönöm a válaszokat!

(#34922) Dave™ válasza Oposzumtoszó (#34921) üzenetére


Dave™
nagyúr

Office futtatható Wine alatt (de azért nem tökéletes), OneDrive böngészőből (nincs kliens). Hosszabb távon nem érdemes ezekhez ragaszkodni (na jó, az Office megkerülhetetlen, de arra pl. ott van egy virtuális gép is). Ha nem kell másoknak elküldeni szerkeszthető formában, többnyire jó a LibreOffice is.

(#34923) Oposzumtoszó válasza Dave™ (#34922) üzenetére


Oposzumtoszó
senior tag

Libreoffice-al megoldom. viszont a felhő tárhely fontos lenne. Vagy valami alternatíva kéne, ami androidról is elérhető. :F

Meg is találtam, NextCloud. :)

[ Szerkesztve ]

(#34924) Dave™ válasza Oposzumtoszó (#34923) üzenetére


Dave™
nagyúr

Böngészőből megy a OneDrive is. A Dropboxnak van rendes kliense, az kiválóan megy. Vagy alternatíva pl. egy Synology NAS, annak is van kliense és Android app is (privát felhő).

(#34925) Oposzumtoszó válasza Dave™ (#34924) üzenetére


Oposzumtoszó
senior tag

Köszönöm a segítséget.

(#34926) ubyegon2 válasza Oposzumtoszó (#34923) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mega, 50GB free tárhely, Android kliens is van.
Gmail címenként 15GB felhő.

(#34927) Orgi válasza Oposzumtoszó (#34923) üzenetére


Orgi
őstag

Én is Dropboxot használok, Linuxra van rendes kliens és Androidra is.

(#34928) Lajosacs válasza Lajosacs (#34920) üzenetére


Lajosacs
csendes újonc

Köszönöm a segítséget, megoldódott a probléma. Parancssorban a "sudo ubuntu-drivers autoinstall" parancs lefuttatása után telepítette a repóban található drivert, és így már gond nélkül elindult a rendszer.
Laikusként arra gondolok, hogy mivel PPA-ból felrakott driver volt fönn, amit frissítéskor lekapcsolt, ezért nem tudta frissíteni, a régi meg nem passzolt az új kernelhez.
Még egyszer köszi az ötletet!

[ Szerkesztve ]

(#34929) Dhampir válasza Oposzumtoszó (#34921) üzenetére


Dhampir
félisten

(#34930) dark2


dark2
tag

Üdv mindenki!

Felmerült bennem a kérdés, hogy a Lathronos féle cinnamon Ubuntu 14.04.5 LTS támogatásának lassankénti lejárásával frissítenem kellene - de melyik LTS-re? Jelenleg melyik a problémamentesebb, a 16.04 LTS vagy a 18.04 LTS?

Alapvetően otthoni átlagfelhasználásra: internetezés, filmnézés, zenehallgatás, játszogatás Steam és Playonlinux segítségével (de semmi képszerkesztés, videoszerkesztés nincs).

Hardver tekintetében: GTX950 2GB, FX6100, valami MSI am3+ lap (még nem UEFI-s), digitális tv vevő kártya, Asus Xonar DG hangkártya, sata vinyók és egy sata dvdrw író, ami már csak olvas... Az internet vezetékes, a monitor DVI-n csatlakozik.

A 14.04.5 LTS remekül működik manapság is, a régi bugjait jellemzően kinőtte, csak hát lejár a támogatása lassan...

(#34931) dark2 válasza dark2 (#34930) üzenetére


dark2
tag

Lemaradt, hogy 16GB ram van a gépben.

(#34932) ubyegon2 válasza dark2 (#34930) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Felajánl a frisstéskezelő bármilyen verzió frissítést?
Laikus rálátással annyit tehetsz, hogy keresel egy másik Cinnamonos disztrót, felrakod emellé dualban, belakod és búcsút veszel a régitől. A remasteres disztróknak ez az egyik hátránya sajna. A következő főverzióra lehetne frissíteni a 14.04-et, de ott van a sysvinit systemd váltás, ami gond lehet valamint az, hogy az általad használt Cinnamon nem tud frissülni, egy 16.04-es környezetben meg a régi nem fog működni.
A remasterben lévő repositorykat is cserélni kéne....egyszóval esélytelen a művelet. Szerintem.

(#34933) Frawly válasza dark2 (#34930) üzenetére


Frawly
veterán

Mindegyik problémamentes, de én úgy tudom, hogy csak LTS verziónként tudsz frissíteni, tehát nem frissíthetsz 14.04-ről azonnal 18.04-re, hanem előbb 16.04-re kell, és utána azt kell felfrissíteni 18.04-re. De fogod látni, megnyitod a frissítéskezelőt és ott fel fog ajánlani frissítést.

Mindenesetre én azt ajánlom, hogy frissítsd fel 18.04-ig.

(#34932) ubyegon2: nem csak a remasterekkel, de a kis disztrókkal is ez a baj. Kevés ember van mögöttük, nem garantált, hogy foglalkozni fognak vele a jövőben. Addig ezzel nincs is baj, amíg megy, de aztán egyszer csak a baj lesz vele, ha elavul. Ezért érdemes főleg kezdőknek nagyobb disztróra rámenni, ott mindig van frissítés, mindig van egy nagyobb közösség, akitől segítséget lehet kérni, meg egy csomó netes leírás van hozzájuk. Így biztos lehetsz benne, hogy hosszabb távon sem maradsz koppon.

[ Szerkesztve ]

(#34934) dark2 válasza ubyegon2 (#34932) üzenetére


dark2
tag

Frawly és ubyegon2: mindkettőtöknek köszönöm a választ! :R Egy tekintetben nem voltam elég egyértelmű: nem ráfrissíteni akarok a mostanira (a frissítéskezelő felajánlja amúgy a 16.04-re frissítést) hanem kompletten újra telepíteni egy frissebb változattal.
Úgy értettem a problémamentességet (nem emlékszem pontosan), a 16.04-nél voltak eszközmeghajtó problémák, mintha a 18.04-nél írták volna itt páran, hogy változott valami a képmegjelenítésnél és gondokat okoz a 3D-s dolgokban (bocsánat, itt sem emlékszem pontosan - valami wayland vagy mi)...

Elnézést, ha pongyolán fogalmazok, de őszintén szólva én csak használom a linuxot általános otthoni feladatokra, se nem programozok, se szervert nem üzemeltetek, nincs nálam virtuális gép és a grafikai testreszabása is hidegen hagy (max 1-2 apróságot intézek el), viszont szoktam játszani "alatta", sok steam-es játékom linux alatt is fut és régi játékaim is vannak, amik szeretik a playonlinux/wine világát, tehát a 3D-re szükségem van. Ezen túl pedig örülök, hogy windowst csak akkor látok otthon, ha olyan játék miatt kell, ami nem megy linuxon vagy a skype-t kell használnom (linux alatt nem akar sikerülni a mikrofon beállítása).

[ Szerkesztve ]

(#34935) Frawly válasza dark2 (#34934) üzenetére


Frawly
veterán

Az Ubuntu 18.04 nem használ még kötelezően Waylandet, alapból a Xorg-on futás van beállítva. A Wayland különben is csak akkor problémás, ha zárt GPU drivert használsz, abból is főleg az NVidia van kizárva (neked NV-d van, de nem biztos, hogy a zárt driverrel használod). Egyébként nincs gondja a Wayland-alapú felületeknek sem a 3D-vel.

Külön neked kell engedélyezned bejelentkezéskor a Gnome Wayland sessiont, ha 18.04-es Ubin használni akarod. Persze vannak disztrók, ahol a Gnome default Waylandet használ, pl. Arch, Fedora, stb., de ott is vissza lehet állítani Xorg alapra.

[ Szerkesztve ]

(#34936) ubyegon2 válasza dark2 (#34934) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, akkor megint csak azt mondom, hogy rakj fel egy friss disztrót, logikusan ez nem Ubuntu, hanem Linux Mint Cinnamon lesz. Mire a régi lejár, addigra belakod az újat.
(Ubuntu nincs Cinnamon DE-vel)

Frawly
No de mi számít kis disztónak? 😉
Manjaro se tünt el, pedig az elején nem sokan álltak mögötte vagy ott a Chakra....

[ Szerkesztve ]

(#34937) Dhampir válasza Frawly (#34933) üzenetére


Dhampir
félisten

Ennek kapcsán utánanéztem, hogy mi lett a kedvenc Zenwalk-ommal (még megvan egy Zenwalk 6.0 Live CD), és lám, még éldegél; 2018. december 13-án jelent meg a legutóbbi ISO. :)

(#34938) Frawly válasza Dhampir (#34937) üzenetére


Frawly
veterán

A Zenwalkot nem ismerem, hogy mennyire kicsik. Lehet most volt új verzió, de nem garantált kis disztrónál, hogy lesz majd 2019-ben is. Amíg él, addig él, utána viszont nem tudod használni. Persze értem, már nem használod, csak úgy általánosságban jegyzem meg.

Ezek a spéci igény szerint rittyentett disztrók amúgy is nagyon kezdőknek valók, nekik is ajánlott fejlődni egy idő után, legalább addig a szintig, hogy valami nagyobb disztrót be tudjanak állítani maguknak saját igény szerint, ne legyenek más special edition-jére meg remasterére rászorulva.

[ Szerkesztve ]

(#34939) Frawly válasza ubyegon2 (#34936) üzenetére


Frawly
veterán

Relatív. Ami mögött 1-2 ember van csak, az mindenképp kicsi, bár ezt az is súlyozza, hogy mennyien használják, meg azok között mennyi aktív önkéntes van, aki segít hibákat jelezni, fórumon elhárítani, csomagot fenntartani. Azok a disztrók, amik a distrowatch top20-ban vannak, azok általában nagyobbak: Ubuntu variánsok, Debian, Mint (sokáig ez is kicsinek számított), Arch, Fedora, CentOS, OpenSuse, Manjaro. Ezeknél biztosra lehet venni, hogy holnapután nem lesznek magukra hagyva. Bár ez is necces, mert Ubuntuból is mindig volt olyan flavor, amit meg-meg szüntettek, aztán újra elindítottak, pl. Gubuntu egy időben.

De pl. az Elementary már kisebb disztró szerintem, meg pl. az AntiX, Puppy is.

(#34940) ubyegon2 válasza Frawly (#34939) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jogos, sokat számít a siker egy kis disztrónál! Ha sikeres és lelkes felhasználók vannak, akik tesztelnek is akár, itt a Kapitány például a Chakra-val.... 😁
A Puppy megint más tészta, mert abból rengeteg pupplet vagy mi készül, magyar nyelven is igen dícséretes, amit művel az itthoni puppygroup.
Ezt a Mint is kicsi volt (1emberes) dolgot már egyszer említetted, biztos volt ilyen is, de 5 éve ismerem, volt stabil csapat mögötte akkor is már!
Azért ne felejtsük el, hogy a disztró hegesztés mellett csináltak egy rendkívül super DE-t is!
Hány kis csapatnak van ilyen volumenű saját fejlesztésű DE-je?

[ Szerkesztve ]

(#34941) gyulank


gyulank
addikt

Azt meg lehet nézni valahol, hogy milyen programok, és milyen verziók vannak, és lesznek mondjuk Ubuntu stúdió 18.10, meg 19.04-ben?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#34942) dark2 válasza Frawly (#34935) üzenetére


dark2
tag

Köszönöm a választ! Jelenleg zárttal használom a 14.04-est, a nyílttal voltak anno sebességbeli gondjaim.

(#34943) dark2 válasza ubyegon2 (#34936) üzenetére


dark2
tag

Köszi a javaslatot, megnézem a Mint-et is és az ubuntut több DE-vel, melyik szimpatikus esetleg.

(#34944) Dhampir válasza Frawly (#34938) üzenetére


Dhampir
félisten

Slackware alapú, abból nőtt ki a SuSE Linux is. 2005 óta létezik. Valaha XFCE-t használt, azért is kedveltem. A Live verziót gyorsan be tudtam vetni szükség esetén.

(#34940) ubyegon2

Ha már magyar vonatkozás, létezik a Frugalware Linux is, amelyet Vajna Miklós alapított (érdekes, hogy ez a disztibúció is Slackware alapú).

Bizony, a Slackware eredete ugyanúgy a "régmúltba" (1993) nyúlik vissza, mint a Debian, amelyre az Ubuntu épül.

(#34945) gyulank


gyulank
addikt

A monitorhoz tartozó ICM profilt hogy lehet telepíteni? A színprofil megjelenítő hibát ír ki, másolás nem sikerült.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#34946) atime válasza gyulank (#34945) üzenetére


atime
csendes tag

Egy kis olvasnivaló
https://linuxmint.hu/forum/lementett-monitor-szinprofil-beallitasa
talán segít

(#34947) Frawly válasza dark2 (#34942) üzenetére


Frawly
veterán

Ha tényleg zárt NV drivert használsz, akkor nálad a Wayland kiesik. A legtöbb disztró eleve ezért nem is erőlteti alapértelmezésben.

(#34945) gyulank: pontosan milyen disztróra próbálod feltenni, verzió, grafikus felület? Az ICM profil biztos a te kijelződhöz készült? Mert egy laptop, monitortípuson belül is vannak különböző panelek, és lehet az egyik színprofilja nem megy fel a másikra.

[ Szerkesztve ]

(#34948) gyulank válasza Frawly (#34947) üzenetére


gyulank
addikt

Ubuntu Stúdió és biztos.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#34949) Frawly válasza gyulank (#34948) üzenetére


Frawly
veterán

Nem írtál verziót, így nem tudom, hogy ez még Gnome-os vagy már Xfce-s Ubuntu Studio. Meg mint írtam, hiába egyezik a kijelző típusa, attól a panel lehet benne másik típus, még akkor is, ha mindkettő TN-es vagy mindkettő IPS-ses. Le kéne kérdezni az EDID kódot, read-edid csomagot kell feltenni, vagy sudo find . |grep -i edid parancsra feljövő fájlok között szétnézni. Windowson az AIDA64 is megmondja.

(#34950) gyulank válasza Frawly (#34949) üzenetére


gyulank
addikt

Az alulírott. Én nem találok ilyet AIDA-ban. Csináltam reportot is, és rákerestem az edid-re, és nincs ilyen szó.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.