Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34751) Victor Súgó válasza Frawly (#34750) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Scroll lock - eredeti funkciójában a ctrl-s/-q páros funkcióját látta el, ezt amit írtál, nem ismertem.
SysReq, avagy Alt-PrtScr ha jól tudom, konzolról kipróbálható, X-en nem megy, ha jól tudom.
Ubuntun a SysReq+h engedélyezett, ez a Help.
+s - sync, kiírja a pufferek tartalmát a diszkre, megelőzendő a fájlrendszer sérülését
+b - a shutdownkor futó programok/eljárások mellőzésével rebootol.

A sysreq egyébként nem mindenható, van olyan fagyás, aminél már nem működik. :)

A többi úgy emlékszem, nincs engedélyezve.

[ Szerkesztve ]

(#34752) Orgi


Orgi
őstag

Sziasztok, full laikusként használok friss Ubuntut a laptopomon, nagy megelégedéssel.
Ha terminalban updatelem a rendszert, kapok több ilyen warningot, de ettől még lemegy a frissítés, kell nekem ezzel foglalkozni?
"W: A(z) CNF (non-free/cnf/Commands-amd64) cél többször is be van állítva itt: /etc/apt/sources.list:51 és /etc/apt/sources.list.d/opera-stable.list:4" (ez csak egy példa, több ilyet kapok).
Köszi!

(#34753) Victor Súgó válasza Orgi (#34752) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Valami szövegszerkesztővel meg kellene nyitni a /etc/apt/source.list fájlt és törölni belőle a duplikált sorokat. De komoly problémát nem okoz, csak ronda.

(#34754) lev258 válasza Orgi (#34752) üzenetére


lev258
veterán

Felvettél valami külső tárolót, ezek szerint többször is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34755) gyulank


gyulank
addikt

Amióta telepítettem az lxqt-t 10 percenként elsötétül a monitor, akármit állítok be. Próbáltam törölni az lxqt-s energiakezelőt, de akkor is. Már napok óta kínlódok vele, már feltelepítettem a Lubuntut alap lxqt-vel, de hiába, most is elsötétedik kb. 10 percenként, hiába kapcsolom ki, vagy állítok be mondjuk 60 percet.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#34756) ubyegon2 válasza gyulank (#34755) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Képernyővédő beállításoknál van szerintem alap 10 perc beállítva.

(#34757) Orgi válasza Victor Súgó (#34753) üzenetére


Orgi
őstag

Köszönöm szépen mindenkinek a választ :R
Szerintem ha nem okoz problémát, nem piszkálom inkább :)

[ Szerkesztve ]

(#34758) Frawly válasza Victor Súgó (#34751) üzenetére


Frawly
veterán

A SysRq alapból tiltva van, külön kell engedélyezni. Nem mindenható, vannak fagyások, amikor nem működik.

(#34759) Victor Súgó válasza Frawly (#34758) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Mondom: ubuntun a h, s, b biztosan engedélyezett, nem kell külön. Desktopon, 16.04-ig biztosan.

(#34760) Frawly válasza Victor Súgó (#34759) üzenetére


Frawly
veterán

Lehet akkor Ubuntun 1-2 alapból engedélyezve van. A legtöbb disztrón nincs egyáltalán, külön kell engedélyezni. Nézegettem ezt régebben, de úgyse nagyon használnám, úgyhogy nem szenvedek vele.

(#34761) Victor Súgó válasza Frawly (#34760) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Hát nekem sajnos sokszor szükségem van rá, mert pl. wifi-n használok NFS-t és néha a sleep után rögtön kiadott reboot lefagy és nem is megy tovább.
Vagy... egy pár éves Asus alaplap, amin ismeretlen okból a reboot/poweroff nem működik megfelelően, pár napos uptime után lefagynak annál a pontnál, ahol resetelni kellene a gépet/ki kéne kapcsolni. És a gép csak áll és áll és áll és... és itt persze nem is működik már a sysreq sem, de ezt azért párszor ki kellett próbálnom. :)

(#34762) gyulank válasza ubyegon2 (#34756) üzenetére


gyulank
addikt

Nekem valamiért nem magyar, de úgy tűnik az volt a tettes.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#34763) Frawly válasza gyulank (#34762) üzenetére


Frawly
veterán

Telepítésnél magyar nyelvet kell választani, és le kell tölteni a tárolóból a magyar nyelvi csomagokat. Akkor magyar lesz, de ez utólag is átállítható a nyelvnél/lokalizációnál, és a magyar nyelvi csomagokat is bármikor le tudod húzni.

(#34764) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Ennyire hideg nincs ma, mint amit a CPU mutat. :)
Ubuntu/Armbian 18.04 Bionic Beaver (amlogic S912)

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#34765) Tutu7030 válasza zoltanz (#34764) üzenetére


Tutu7030
veterán

A10-5800 és ubuntu 14.04 még mínuszokat is képes volt írni a cpu hőfokra. :D

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#34766) ubyegon2 válasza Tutu7030 (#34765) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A10-5800K Mint 19 és ott a -8 celsius! ;] zoltanz a 0 (nulla) fokával sehol sincs...... :Y

[ Szerkesztve ]

(#34767) Tutu7030 válasza ubyegon2 (#34766) üzenetére


Tutu7030
veterán

Akkor még mindig nem javult meg(tartok tőle, hogy ez már így is marad). :D

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#34768) ubyegon2 válasza Tutu7030 (#34767) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

a többi akár helyes értéket is mutathat, az a temp3 meg nem tudom micsoda, de nyáron jó is, ha hűvös! :Y

Valamilyen ic vagy mi a mi APU-nkból hiányzik szerintem.......

[ Szerkesztve ]

(#34769) Frawly válasza ubyegon2 (#34768) üzenetére


Frawly
veterán

Lehet az lm_sensors rosszul ismerte fel az érzékelőket. Próbáld meg kézzel is állítgatni. Vagy csak sunyi módon nitrogénhűtéses tuninggal nyomulsz, azért villogsz itt a mínusz fokokkal :DDD

(#34770) ubyegon2 válasza Frawly (#34769) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nitro gyorsítást használok én, nem hűtést! Különben hogyan tudna 3-5 sec alatt bootolni ez az öreg masina! :D
Amúgy engem nagyon nem zavart ez a minuszos érték, rosszabb lenne, ha pluszban adna hasonló fals infókat, nyáron attól már égnek állna a hajam! Máskor meg nem számít a hőfok, mert semmi VGA ízzasztót nem művel a gépem, fura is lenne tőle, ha már nincs benne VGA sem....

Még az elején utána olvastam ennek az érzékelőnek, it8603- de ez ilyen, arra jutottam. :N

[ Szerkesztve ]

(#34771) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Annyi szépséghiba van Armbian-on most nálam, hogy a 1920/1080 felbontást ha beállítom kb 1 tálca szélesseg hiáyzik mind a 4 oldalnál. (tehát vakon kell egerezni) :DDD
Sajnos telepíteni csak egy nem fullHD-s monitorral tudtam, a fullHD-sat nem ismeri fel. Alapbeállításnak sem fogadja el az 1920/1080-t, manuálisan meg teljesen más fájlok vannak mint x86-on. :U

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#34772) taki01


taki01
őstag

Sziasztok, Apumnak a számítógépe folyamatosan lefagy Linux Mint 19 van rajta. A probléma az nem reagáll semire és meg áll random. Konfig1, Konfig2

[ Szerkesztve ]

(#34773) lev258 válasza taki01 (#34772) üzenetére


lev258
veterán

Memtest-et futtattál? Ott van a Grub-ban.
Merevlemez állapota?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34774) taki01 válasza lev258 (#34773) üzenetére


taki01
őstag

A lemezkezelő 1 db hibás szektort írt, mem tesztet nem tudtam lefutattni mert eljöttem de holnap lefutattom.

(#34775) cigam válasza zoltanz (#34771) üzenetére


cigam
félisten

config.txt-ben lehet meg kell piszkálni pár paramétert. pl:
disable_overscan=0 vagy 1
overscan_left=24
overscan_right=24
overscan_top=24
overscan_bottom=24

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#34776) zoltanz válasza cigam (#34775) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi megnézem majd. :R
(monitor OSD menüjében nem találtam összehúzásra lehetőséget sajna)
Mivel az egész Armbian vonal sztem kiforratlan, félreraktam egy időre a dolgot, hogy ne legyen rossz szájízem ha megint előveszem. Elmegy addig gazdaságos, csendes Nas-nak 7/24-ben, média box-nak, Androd-dal egy kis netezésre.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#34777) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Sok apró bug-ot, x aktát találtam Armbian-on pl VLC valamiért 2x CPU erőforrást használ videólejátszáshoz mint az Mpv.
Chromium és a FF is "gyors" általában böngészéskor, de nagy ritkán használhatatlan lassú pl gmail, valamiért csak egy magon megy (kompatibilitás felületet nem próbáltam) stb.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#34778) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Ubuntu Servert mivel lehet másik gépről 'irányítani' konfigurálni? Lenne rajta fájlmegosztás, kb 10 db felhasználó, tartomány vezérlő, levelező szerver esetleg, ftp.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#34779) cigam válasza Victoryus (#34778) üzenetére


cigam
félisten

ssh

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#34780) Victor Súgó válasza Victoryus (#34778) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Talán a webmin...
Már feltéve, hogy jól értem és valami GUI-t keresel.

(#34781) Victoryus válasza Victor Súgó (#34780) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Igen, valami egyszerű grafikus felülettel. Köszönöm, utánanézek.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#34782) Victoryus válasza Victoryus (#34781) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Olvasgatom a server leírását, milyen távoli eléréseket ajánl. Ezek szerint szóba jöhet még a Zentyal, bár abból van külön kiadás is... végül is az mindent tud amit akarok.
Amit még nem találtam meg, hogy alapból egy Ubuntu Server milyen funkciókat tud? Tehát mitől szerver? Olyan, mintha egy tök csupasz váz lenne az egész.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#34783) lev258 válasza Victoryus (#34782) üzenetére


lev258
veterán

Ha úgy nézed, az is. A szerver csak egy váz: a felhasználásától, céloktól függően lesz beállítva adott funkciókra, azok megvalósítására.
Az Ubuntu szerver verziójának is az a lényege, hogy meg van szabadítva az asztali változat extra dolgaitól, amik egyébként az értékes erőforrásokat használják.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34784) szaszab


szaszab
aktív tag

Sziasztok!

Nemrég összeomlott az Ubuntum, úgyhogy gondoltam, kipróbálom a Kubuntut. Eddig jobban tetszik, stabilabb is. (Ubuntuval random fagyásaim voltak, itt nincsenek). Viszont akadt egy itt is azért egy problémám. :) Két virtuális desktop-ot használok, az elsődlegesen ott van kb minden, a másikon pedig a Lutris és a World of Warcraft. Imigyen beállítottam, hogy a panelen (tálcán) csak az aktuális desktopon futó alkalmazások jelenjenek meg. Ami működik is egészen addig, amíg ingame valaki nem ír privát üzenetet úgy, hogy a játék az inaktív desktop-on van. Ekkor ugyanis az aktív desktop paneljén elkezd villogni a wow. Ami zavar. A battle.net beállításainál kivettem az "alert me (by flashing) when I receive a chat message" mellőle a pipát. Ingame nem látok ilyen lehetőséget.

Szóval gondoltam, ezt OS-en belül kellene tudjam megoldani. Ha a panelen lévő widget-en, ami megjeleníti a futó app-okat, jobb klikkelek, majd rákattintok az "alternatives"-re, aztán kiválasztom a "Window list"-et, tök szuperül működik, csak akkor meg egy ikonba (dropdown) ágyazva jeleníti meg mindkét desktop futó app-jait.

Ötletek esetleg? :)

(#34785) Frawly válasza szaszab (#34784) üzenetére


Frawly
veterán

Esetleg a battle.net alkalmazást is átrakod a játékos virtuális asztalra, hogy csak onnan fusson. Más erre nem jut eszembe.

(#34786) szaszab válasza Frawly (#34785) üzenetére


szaszab
aktív tag

A battle.net alkalmazást úgy állítottam be, hogy bezárul, amikor elindítom a játékot. Még feladatkezelőből is kilövi magát a launcher. :(

(#34787) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Ubtuntu server 18-as telepítésnél miért csinálja azt, hogy ha kiválasztom az egész 20GB-os partíciót (VirtualBox, új üres vdi), megcsinálja az 1MB-os bios grub particiót is, majd amikor a végén újraindul a telepítőlemez nélkül, akkor nem talál bootolható eszközt? Hiszen megcsinlta...
Ha elkezdek ott a lemezeknél mászkálni a menükben, és utána ugyanígy beállítom, hogy entire disc, csinálja meg magától, akkor meg jó? Ezek szerint magától nem csinál bootolható particiót.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#34788) lev258 válasza Victoryus (#34787) üzenetére


lev258
veterán

"1MB-os bios grub particiót"
Az mi? UEFI-s telepítés lenne vagy sima (legacy)?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34789) Victoryus válasza lev258 (#34788) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog


Simán ugyanígy végigmentem a telepítés lépésein, mint ebben a tutorialban.
Csak újraindítás után nem tudott bootolni. Többször is vévgijátszottam ezt, mindig erre jutott. Ha bármit csinálok vele, modjuk végignézem a kézi beállításokat itt, majd vissza ugyan ide, amit ír a tutorial, akkor meg jól megcsinálja.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#34790) lev258 válasza Victoryus (#34789) üzenetére


lev258
veterán

Őszintén megmondom, fogalmam sincs, mi az a partíció. És nem tudok olyan indokról, ami miatt ez ennyire eltérne egy asztali rendszer telepítésétől.
Bár máshol is így mutatják. Na mindegy, akkor ezek szerint ez így normális. Hogy miért jó egyszer, máskor meg nem, arra nincs ötletem. Lehet köze hozzá a Vbox-nak is akár.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34791) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Van még másik kérdésem is. 2 hálókártya van most ebben a virtuális gépben, egy natolt és egy belső hálós. A belsőnek szeretnék statikus ip-t állítani, de nem bírok. Próbáltam nano és emacs szerkesztővel is. Tagolást próbáltam tab-bal, azt abszolút nem fogadta el, de úgy néz ki a szóközt se akarja. Akkor mivel írjam be az adatokat? Grafikus felületet nem akartam telepíteni, de lehet muszáj leszek.Nem értem mire írja a valótlan karakter hibát? Ha mindekettő hálókártyánál dinamikus van, ugyanígy szóközzel tagolva, azt elfogadja.

Másik kérdésem, hogy ahol én most tesztelgetem ezeket a virtuális gépeket, van proxy szerver. Telepítésnél ezt meg is adtam, csomagokat tud frissíteni, telepíteni, de pl a Lynx nem megy. Régebbi leírás alapján a config fájlba beírtam neki a proxy címét, de ugyanúgy nem megy.

Harmadik kérdésem: van az ifdown és ifup parancs. Ezek azt írják Unknown interface enp0s8. De ha megnézem az ip cíeknél, vagy listázom az eszközöket, mindenhol így hívják. Kell egyáltalán ifdown és ifup, vagy a netplan apply elég?

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#34792) sonar válasza Victoryus (#34791) üzenetére


sonar
addikt

18.04 től a Yaml file-okban kell belőni az interface configokat. [link] static ip részt keresd
Amúgy szerintem a subnet mask hiányzik.

ifdown/ifup már a multé. Helyette van ip parancs
ip set dev enp0s8 down
ip set dev enp0s8 up

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#34793) Victoryus válasza sonar (#34792) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Köszönöm! Végül sikerült emacs szerkesztővel, az volt a baja, hogy maradt még benne tab...
Végül feltelepítettem egy minimal grafikus felületet a sudo apt-get install –no-install-recommends ubuntu-desktop paranccsal. A probléma az, hogy itt nem mutatja a hálózati beállításokat, csak vpn-t lehetne állítani és proxyt. Ennyire átalakították ezt a hálózat kezelést? Vissza lehet tenni a grafikus felületbe valahogy, vagy marad a Yaml fájl konfigurálása?

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#34794) Victoryus válasza Victoryus (#34793) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Másik problémám, hogy megpróbáltam a Zentyal-t feltenni a saját Ubuntu-s leírása szerint, de nem lehet. Hiba van a függőségi fában, nem lehet telepíteni az iproute-ot, innentől meg összedőlt az egész fa, mert ezt kéri a többi csomag.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#34795) sonar válasza Victoryus (#34793) üzenetére


sonar
addikt

Helló,

ubuntu servert még nem használtam gui-val, konfigolni én mindig csak parancssorból. A gui-val az a baj, hogy felületenként eltérhet, hogy mit, hogyan kell csinálni. Sajnos ebben nem tudok segíteni.
Tab meg szivatós tud lenni, de vim/vi sed-del pikk pakk ki lehet cserélni mondjuk 4 space-re.
sed -i 's/\t/ /g' filename

zentyal-ra meg kéne vmi konkrétabb infó. Ez így túl általános.

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#34796) Csontbrigád


Csontbrigád
tag

Sziasztok,

Aprón találtam egy alaplapot, amit esetleg megvásárolnék.
Viszont a hálózati vezérlő: Killer™ E2500 LAN chip (10/100/1000 Mbit)
Ubuntu server menne rá, kérdés, hogy vajon boldogul-e a rendszer vele alapból?
Sajnos a honlapon nem találok utalást linux támogatásra.

Köszönöm!

(#34797) sonar válasza Csontbrigád (#34796) üzenetére


sonar
addikt

Googli szerint már támogatott. De mondjuk ha nem megy akkor vennék vmi ilyet: [link]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#34798) Csontbrigád válasza sonar (#34797) üzenetére


Csontbrigád
tag

Köszi a választ!
Nem rossz a linkelt kártya, de jelenlegi cél a bekerülési költségek alacsony szinten tartása. (az alaplap 13e huf-ért van hirdetve)

(#34799) Victoryus válasza sonar (#34795) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Ubuntu 18-04-1.es szerverre szeretném a Zentyalt feltenni. Most újratelepítettem a szervert. Annyiban tért el a délelőtti próbálkozástól, hogy most nem talált kulcsot, de a sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys kulcs paranccsal megadtam neki amit hiányolt. A csomagfrissítés végig is ment. Volt utána sudo apt update, upgrade is. A sudo apt install zentyal parancsra azt írja, hogy nem tudta telepíteni, írja a zentyal-core és zentyal-common csomagokat. Ezeket se engedi, a Zentyal-core-hoz hiányzik a common, meg a libclone-fast-perl. Utóbbit nem teszi fel, mert nincs telepítésre jelölt verziója. Ha a zentyal-commont próbálom feltenni, az meg függ az iproute-tól, ami nem telepíthető. Helyette az iproute2-őt javasolja, de ennyi, innen nem megy tovább.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#34800) sonar válasza Victoryus (#34799) üzenetére


sonar
addikt

Elvileg el kell távolitanod a netplan-t meg az apparmort és a régi /etc/network/interfaces -ben kell belőnöd az interfacet és utána tudod csak felrakni a zentyalt
apt -y install ifupdown resolvconf
apt -y purge netplan.io apparmor
reboot

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.