Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32251) lev258 válasza lev258 (#32250) üzenetére


lev258
veterán

Magától nem vált a rendszer, ez Windows-only fejlesztése az Nvidia-nak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32252) leviske válasza lev258 (#32251) üzenetére


leviske
veterán

Rendben, köszi! Akkor gondolom Ubuntu/Kubuntu alatt a terminálos dolog él a Prime kijelentkezős megoldása mellett?

(#32253) Lathronos válasza dark2 (#32248) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

Egy ideig nekem is GTX650Ti-m volt és nem ment nagyobb fordulatszámon a Cinnamon remasterem alatt a ventilátor mint Windows alatt. Nem tudom mi okozhatja. Ha időm engedi, márciusban készítek egy friss 16.04-es Cinnamon-t is. 18.04-gyel még várok kiadás után legalább fél évet amíg stabilizálják.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#32254) dark2 válasza Lathronos (#32253) üzenetére


dark2
tag

Szia!

Köszi a választ! Én a hangja alapján gondolom, hogy emeli az órajelet a kártya és a ventifordulatot.
Sajnos nem tudom, mivel lehetne linux alatt megnézni az aktuális állapotot úgy, mint win alatt a gpu-z-vel. Van valami javaslatod?

(#32255) ubyegon2 válasza dark2 (#32254) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Nem értem pontosan, milyen aktuális állapotra gondolsz, de nVidiára van GUI-s alternatíva és van egy általános is.

nVidia- CUDA-Z
általános- I-NEX

Az ezt megelőző hsz-edhez: Nem használhatsz Cinnamon ablakkezelőt, mert nincs olyan, a Cinnamon az DE, azaz asztali kezelő felület. Vannak WM-ek, de Te olyat még egy darabig nem fogsz használni, ahogy én sem. ;)

egyéb infók a VGA-ról

How to get information about graphics card (GPU) on Linux

érdemes még a psensor-t kipróbálnod, ez is GUI-s. Detektálni kell először a sensorokat, de minden parancs le van írva a linkben.
Talán ez informatívabb leírás a psensor-ról. [link]

Az Összefoglalót meg ne ignoráld, hasznos olvasnivalókat tartalmaz. ;)

[ Szerkesztve ]

(#32256) dark2 válasza ubyegon2 (#32255) üzenetére


dark2
tag

Szia!

Teljesen igazad van, elírtam az ablakkezelőt, illetve rossz meghatározást írtam - csak nem akartam DE-nek nevezni. :R Az összefoglalót olvastam már, de ezek szerint nem emlékeztem, hogy van-e benne infó. Pótolom/átismétlem!

Az aktuális állapot alatt azt értem, mint amit a gpu-z is mutat, ha Win alatt elindítom, látható az épp aktuális memória/mag órajel. De amint elindítom a kistesztjét (az a kérdőjel a bus interface: PCI-E verzió mellett), akkor az órajelek 3D-re váltását is mutatja. A hangján is hallom, a venti zúgása erősödik.

Még egyszer köszönöm, kipróbálom a leírtakat.

(#32257) ubyegon2 válasza dark2 (#32256) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy a Kezdő topik Összefoglalójára gondoltam, bár szerintem ugyanez nagyrészt.

Eredeti kérdésedre, a Cinnamont tudod szoftveres leképezés módban is indítani kijelentkezés után más kezelőfelület választásával, viszont ez esetben a processzor terhelése nő meg.

Sajnos az nVidiát nem ismerem, nem tudom zárt meghajtód van-e fenn, ill. abból a legfrissebb-e a jó, a helyedben még a vdpau-t kipróbálnám, van-e valami változás.

[ Szerkesztve ]

(#32258) dark2 válasza ubyegon2 (#32257) üzenetére


dark2
tag

Rendben, a vdpau-t is megnézem.
Egyébként zárt nvidia meghajtóm van fenn, tippre a legutóbbi, mert folyton frissít az ubuntu - én pedig engedem neki.
Egyébként a kérdés eredetileg nem is azért vetődött fel, mert a wattokat számlálom, hanem a kártya élettartama miatt, tekintettel a mai vga árakra... :(

[ Szerkesztve ]

(#32259) Osiris


Osiris
őstag

Készítettem egy Ubuntu alapú router gépet ez alapján a leírás alapján.
Annyi a különbség, hogy nálam a külső lan DHCP-n kapja az IP címet.
A belső lan-on a router saját DHCP szervere osztja az IP címeket 10.10.0.0/255.255.0.0 hálózaton.
A belső hálón a router a 10.10.0.1-es ip-re hallgat és a kliensek ezt használják GW-nek és DNS-nek, de a névfeloldás valamiért nem működik a klienseken.
Mi lehet a gond?
Hogyan lehetne továbbadni azokat a DNS címeket a klienseknek amiket a router gép is DHCP-n kap?
Vagy hogyan lehetne megoldani, hogy a router elvégezze a klienseknek a névfeloldást? Használjak Dnsmasq-t?
:F

(#32260) LA4030


LA4030
csendes újonc

Sziasztok,
ez lenne a problemam:

https://askubuntu.com/questions/364497/cant-access-some-websites-using-ubuntu-13-10

https://linuxmint.hu/forum/szelektiv-internet-eleres

Ubuntun, mint-en is kinlodtam vele.
A linkelt oldalak megoldasait is probaltam.
(Kiveve a ''Tor-browsing + AutoProxy on Firefox''-ot)

Routert nem hasznalok,
a gepemre kozvetlenul van dugva a kabel.
Ja es igen, Digi, ppoe kapcsolat.

Kezdo vagyok ilyen teren. Elnezest ha butasagot irtam,
ha rossz topikba irtam, es az ekezetek hianya miatt. :B

Elore is koszonom a valaszokat. :R

[ Szerkesztve ]

(#32261) lev258 válasza LA4030 (#32260) üzenetére


lev258
veterán

Rendszer?
Live módban is tapasztalod?
Én debreceni Digi használó vagyok.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32262) ubyegon2 válasza dark2 (#32258) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Gondoltam, hogy nem a wattok miatt kérded. :) Nem tudom a VGA-don mennyire jó a gyári venti, de én mindig lecseréltem a gyáriakat CPU-n és VGA-n is, sokkal olcsóbb befektetés, főleg a mai VGA árak miatt!

(#32260) LA4030

Csak egy tipp, ha már Digi, a tényleges ip címed nem 100-zal kezdődik véletlenül?

ez a terminal parancs kiírja:

dig TXT +short o-o.myaddr.l.google.com @ns1.google.com | awk -F'"' '{ print $2}'

(#32259) Osiris

Gyanús, hogy ezt a Haladó topikban inkább megválaszolják.

[ Szerkesztve ]

(#32263) zoltanz


zoltanz
nagyúr

A új Chromium-mal az a gondom, hogy indításkor mindig jelszót kér.
Régen csak létrehoztam a felhasználónevemmel egy kulcsot a seahorse-szal, üres jelszókkal és nem volt gond.

Mit kell csinálni ilyenkor? Köszi!

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#32264) ubyegon2 válasza zoltanz (#32263) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ugyanazt. Pár napja raktam fel Chromiumot, azzal most kipróbáltam és nem jön fel az idegesítő ablak.

Bejelentkezés soron jobb gomb és Feloldás.

(#32265) zoltanz válasza ubyegon2 (#32264) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi!
Volt valami alapértelmezetten létrehozott kulcs, ezt töröltem most nem kér semmit.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#32266) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Hogy tudom úgy uninstallálni az Audacity-t hogy MINDEN BEÁLLÍTÁSÁT törölje és egy tiszta programként telepítsem újra? Vmit elállítottak és nem működik a microfonos felvétel. Rákattintok a felvétel gombra és azzalki is kapcsolja a feévételt. Vmi a bemenetnél lett elállítva de nemtudom hogy micsoda a progin belül. Ezért kellene totál mindenes uninstall rá.

(#32267) ubyegon2 válasza zoltanz (#32265) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen, vagy a törlés oldja meg vagy ez, amit javasoltam vagy semmi vagy magától megoldódik. Nekem az üres-re Enter nyomás sosem jött még be. Az egyik legidegesítőbb valami ez a kulcstartó. Nemrég Mint KDE-ben szívatott már a netkapcsolatot sem engedte anélkül, tegnap felraktam, meg sem jelent a kulcstartó téma. Persze nem tudtam reprodukálni a fehér betűket sem a FF hsz írásánál, pedig arra lettem volna kíváncsi, ezt sem értem, az egyik KDE-nél van, a másiknál nincs vagy könnyen elháríthat hiba. :U

(#32266) Mtbsrác

a --purge kapcsolót rakd be a terminal parancsba, úgy töröld

sudo apt remove --purge audacity

utána csekkold le a locate audacity paranccsal, hogy maradt-e valami

[ Szerkesztve ]

(#32268) Mtbsrác válasza ubyegon2 (#32267) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

:R

(#32269) LA4030 válasza lev258 (#32261) üzenetére


LA4030
csendes újonc

Most Win7(:O) van fent.
Mindig a legfrisebb ubuntut(16.04) vagy mintet probaltam.
Most ubuntu 16.04-et, live modban. Es sajnos igy is ugyanaz a baj.

(#32262) ubyegon2

Live modban a terminal parancsra egy hexadecimalis sort kaptam :F,
azt ha gondolod privat uzenetben elkuldhetem.
Bongeszobol, google szerint 178-cal kezdodik a cimem.
Eddig azt se tudtam, hogy van tenyleges es nem tenyleges ip cimem :(

(#32270) torosaga


torosaga
újonc

Üdv.
Az lxqt (k)ubuntu 16.04 alapon tényleg nem telepíthető ütközési probléma miatt,vagy nálam van valami gebasz?
Azt írja a csomag önmagával ütközik(pl. lxqt-panel)
ppa-t is felvettem ,nem változtatott semmit a helyzeten.

(#32271) ubyegon2 válasza LA4030 (#32269) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha nem 100-zal kezdődik, akkor az a probléma kilőve.

Nekem simán kiírja.

ubyegon@mintcinnamon-18 ~ $ dig TXT +short o-o.myaddr.l.google.com @ns1.google.com | awk -F'"' '{ print $2}'
178.127.96.51

Ez a gép ip címeit írja ki, azért mondtam, hogy a valós ip-t néz, de persze googléban egyszerűbb. ;]
ip addr show

(#32270) torosaga

Ezek szerint az LXQT nem fog felmenni a KDE felületre, de valószínűleg nem csak a panellel lenne gondja. Jobb nem erőltetni. Nagy katyvaz lehet a vége. Tegyél fel mellé inkább valami LXQT-s disztrót.

[ Szerkesztve ]

(#32272) growler válasza ubyegon2 (#32271) üzenetére


growler
őstag

Nézd meg a SparkyLinux LXQt-t - live-ban ! Hogy nagyjából képben legyél
ha esetleg telepíteni szeretnéd.[link]

(#32273) torosaga válasza ubyegon2 (#32271) üzenetére


torosaga
újonc

Nem akarok külön distrot,csak egy könnyű felületet is a plasma mellé.Rosa,vagy Openmandriva pl. alapból tartalmazza az lxqt-t is. Nem értem kubuntu alatt miért nem engedi.(csak a minimál szükséges csomagokat tenném fel)
No mind1,akkor marad az openbox.
Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#32274) ubyegon2 válasza torosaga (#32273) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Millió oka lehet, miért van függőségi gondja, lehet, hogy ez is megoldható lenne, de nem lenne tökéletes. A másik két említett disztró más alapú és ott a fejlesztők rakták bele, hogy működjön. Nekik könnyebb dolguk volt, nincs kizárva! ;]

(#32272) growler Köszi a tippet, nincs kizárva, hogy ha időm lesz rá, megnézem. Még akkor néztem az LXQT-t, mikor nagyon friss fejlesztés volt, persze, hogy nem maradt meg bennem sok. ;)

[ Szerkesztve ]

(#32275) growler válasza ubyegon2 (#32274) üzenetére


growler
őstag

Bocs ! Nem neked szántam - félrenyomtam ! :B

(#32276) ubyegon2 válasza growler (#32275) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Volt egy ilyen sejtésem, de attól még lehet, hogy rácsipázok! :D

Sőt! Felkeltetted az érdeklődésem, milyen lehet a kiforrottabb LX felület QT-sítva.

Rolling (based on Debian “testing”) - érdemes szerinted ezzel kezdenem a próbát? Vén Toshiba laptopra fel kéne rakni, mit szólna hozzá.....

[ Szerkesztve ]

(#32277) zoltanz válasza ubyegon2 (#32274) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Múltkor én is érdekesen jártam a Chromium telepítésnél. Minden függősége ki lett elégítve mégsem indult, csak mikor az egész rendszerre rá frissítettem.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#32278) ubyegon2 válasza zoltanz (#32277) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez egy csoda dolog, mert többnyire működik a dolog a dist-upgrade használata nélkül is, mégis egyik disztrünál működik, másiknál kevésbé. Az apt-get és az apt használata meg főleg egész mást eredményez, az aptitude viszont nagy frissitésekhez hozzá sem kezd, amig nem ellenőrzi a függősági helyzetet. Tegnap próbáltam ki Debianon a buster repo felrakása utáni frissitést és 10 percig csak a függőségeket csekkolta az aptitude.

Sparkly testing (rolling) LXQT kipróbálva, eddig ez az egyetlen disztró, amelyiket nem érdekli, hogy vannak tapipadok is a világon. Eddig beállitásokban sem találtam ott, ahol lehetne. Nem tudjátok mi a neve a tapipad beállitónak? Nem a synapse az? Szintén érdekes, hogy van saját LXQT beállitó programja, de fenn van külön az Openbox beállitója is, az is állitgatja a dolgokat. Ezt nem értem elsőre, mert LXDE QT-val nem lenne elég?

A panel beállitása elég érdekes, mert minden betú jó pozicióban állitható, az óra számai viszont le vannak csúszva és ki is takarja a show desktop gomb.

[ Szerkesztve ]

(#32279) zoltanz válasza ubyegon2 (#32278) üzenetére


zoltanz
nagyúr

A dist-upgrade nem kellett aszem csak az upgrade.
Melyik a jobb apt én apt-get -el dolgozom. Esetleg aptitude?

HA az upgrade-t futtatom ilyet ír: 1 nem frissített
Miért nem frissíti?

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#32280) ubyegon2 válasza zoltanz (#32279) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az apt esetenként jóval több dolgot frissített nekem, az apt-get kihagyott sok mindent. Amikor van nagyobb frissítendő csomag, ne hajtsd végre, hanem próbáld ki mindhárommal.

Az apt-get nagyon más a többihez képest.

Itt van két disztrónál amiről beszélek:

ubyegon@ubydeb9:~$ sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
Találat:1 http://security.debian.org/debian-security stretch/updates InRelease
Mellőz:2 http://ftp.de.debian.org/debian stretch InRelease
Találat:3 http://ftp.de.debian.org/debian stretch-updates InRelease
Találat:4 http://ftp.de.debian.org/debian stretch Release
Csomaglisták olvasása... Kész
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
Frissítés kiszámítása... Kész
Az alábbi csomagok vissza lesznek tartva:
linux-image-amd64
0 frissített, 0 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 1 nem frissített.
ubyegon@ubydeb9:~$

ubyegon@ubydeb9:~$ sudo aptitude update && sudo aptitude upgrade
Hit http://security.debian.org/debian-security stretch/updates InRelease
Ign http://ftp.de.debian.org/debian stretch InRelease
Hit http://ftp.de.debian.org/debian stretch-updates InRelease
Hit http://ftp.de.debian.org/debian stretch Release

Függőségek feloldása...
A következő ÚJ csomagok lesznek telepítve:
firmware-linux-free{a} irqbalance{a} linux-image-4.9.0-5-amd64{a}
A következő csomagok lesznek frissítve:
linux-image-amd64
1 csomag fog frissülni, 3 csomag lesz újonnan telepítve, 0 lesz eltávolítva és 0 nem fog frissülni.
Az archívumból 38,8 MB letöltendő. Kicsomagolás után 190 MB lesz elfoglalva.
Folytatás? [Y/n/?]

ubyegon@ubydeb9:~$ sudo apt update && sudo apt upgrade
Találat:1 http://security.debian.org/debian-security stretch/updates InRelease
Mellőz:2 http://ftp.de.debian.org/debian stretch InRelease
Találat:3 http://ftp.de.debian.org/debian stretch-updates InRelease
Találat:4 http://ftp.de.debian.org/debian stretch Release
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
1 csomag frissíthető. A megjelenítéséhez futtassa az „apt list --upgradable” parancsot.
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
Frissítés kiszámítása... Kész
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
firmware-linux-free irqbalance linux-image-4.9.0-5-amd64
Az alábbi csomagok frissítve lesznek:
linux-image-amd64
1 frissített, 3 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 38,8 MB.
A művelet után 190 MB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n]

***********************************************************************

Mint XFCE 18.3
apt-get

Frissítés kiszámítása... Kész
Az alábbi csomagok vissza lesznek tartva:
libdrm-amdgpu1 libdrm2 libegl1-mesa libgbm1 libgl1-mesa-dri libwayland-egl1-mesa
libxatracker2

Az alábbi csomagok frissítve lesznek:
apport libdrm-intel1 libdrm-nouveau2 libdrm-radeon1 libgl1-mesa-glx libglapi-mesa
libgles1-mesa libgles2-mesa libjavascriptcoregtk-4.0-18 libruby2.3 libseccomp2
libwebkit2gtk-4.0-37 python3-apport python3-problem-report ruby2.3
15 frissített, 0 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 7 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 18,7 MB.
A művelet után 76,8 kB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n]

aptitude

Függőségek feloldása...
A következő ÚJ csomagok lesznek telepítve:
libdrm-common{a} libllvm5.0{a}
A következő csomagok lesznek frissítve:
apport libdrm-amdgpu1 libdrm-intel1 libdrm-nouveau2 libdrm-radeon1 libdrm2 libegl1-mesa
libgbm1 libgl1-mesa-dri libgl1-mesa-glx libglapi-mesa libgles1-mesa libgles2-mesa
libjavascriptcoregtk-4.0-18 libruby2.3 libseccomp2 libwayland-egl1-mesa
libwebkit2gtk-4.0-37 libxatracker2 python3-apport python3-problem-report ruby2.3
A következő csomagok AJÁNLOTTAK de NEM lesznek telepítve:
apport-symptoms fonts-lato libjs-jquery libwebkit2gtk-4.0-37-gtk2 python3-systemd
22 csomag fog frissülni, 2 csomag lesz újonnan telepítve, 0 lesz eltávolítva és 0 nem fog frissülni.
Az archívumból 39,2 MB letöltendő. Kicsomagolás után 69,3 MB lesz elfoglalva.
Folytatja? [Y/n/?]

apt

Az alábbi csomagok frissítve lesznek:
apport libdrm-amdgpu1 libdrm-intel1 libdrm-nouveau2 libdrm-radeon1 libdrm2 libegl1-mesa
libgbm1 libgl1-mesa-dri libgl1-mesa-glx libglapi-mesa libgles1-mesa libgles2-mesa
libjavascriptcoregtk-4.0-18 libruby2.3 libseccomp2 libwayland-egl1-mesa libwebkit2gtk-4.0-37
libxatracker2 python3-apport python3-problem-report ruby2.3
22 frissített, 2 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 39,2 MB.
A művelet után 69,3 MB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n]

[ Szerkesztve ]

(#32281) zoltanz válasza ubyegon2 (#32280) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Rendicsek! :R
Akkor a nem frissített csomagokkal nem kell foglalkozni upgrade-kor?

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#32282) BoB válasza ubyegon2 (#32280) üzenetére


BoB
veterán

Manual világosan leírja.

apt-get upgrade: csomagok frissítése, HA ez nem jár új csomag telepítésével vagy törlésével.

apt-get dist-upgrade: csomagok frissítése akkor is, ha ez új csomagok telepítésével jár.

apt upgrade: gyakorlatilag ugyanaz mint apt-get dist-upgrade

Mi ez az új csomag telepítés? Például egy program új funkciója igényel egy korábban általa nem használt lib-et, amit nyilván fel kell telepíteni ha ezt az új verziót akarod használni.

A te példádból pontosan látszódik ez. A nem frissített csomag pedig pont ezért lesz, mert nem lehet frissíteni az új függőségek telepítése nélkül.

Ha az apt-get-el a dist-upgrade-et használod, láthatod hogy ugyanaz lesz az eredmény mint apt-al.

Miért van ez? A Debian konzervatívságára vezethető vissza. Azért van/volt extra frissítés parancs (apt-get dist-upgrade, régebben apt nem tudott frissíteni csak apt-get), mert ha már új csomag települ vagy törlésre kerül akkor hajjajj-hujjujj ;] , ezért csak külön kérésre került végrehajtásra.

Remélem így már érthető.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#32283) ubyegon2 válasza zoltanz (#32281) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Dehogynem, illetve ez sem egyértelmű teljesen. Én inkább az apt update && apt upgrade-et használom, de nem pontosan világos, miért hagy ki bizonyos programokat az apt-get. Egyszer már bele kezdtem ásni magam a témába, mert izgat a dolog, de mire belebonyolódok ezekbe, mindig jön valami más. Laikusoknak egy élet is kevés, hogy kiismerjék a Linuxot, de én most már elvagyok vele. Ha nagyon elkényelmesedek, előveszem a Debiant és próbálom feszegetni a határokat! Az előzőt két évembe telt kinyirni, addig csak próbálta velem elhitetni, hogy kampeca. Ha nem akarsz nagyon meglepődni a napi használatú disztródnál, kell egy olyan, amit nyúzhatsz, ez meg egyértelmű, hogy csak Debian lehet! :-)

Amúgy a Debian ezekkel a függőségekkel sokkal zártabb, mint a többi, szerencsére.

(#32284) ubyegon2 válasza BoB (#32282) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Manual világosan leírja.

Ezek szerint Te vagy Manuel! ;]

Köszi, ezt tényleg világosan leirtad, sajna nem szoktam manuelt olvasni, mert amikor nagyon kellett volna, egy kukkot nem értettem belőle! :-) (nem ez az upgrade dolog volt)

Egyébként nagyjából egyszer már megértettem majdnem ezeket, aztán kicsit mégsem mindenhol volt ez egyértelmű, épp valamit linkeltem ma és ott van benne az Ubuntu és a Debian út, ami nagyon különböző.

Ettől fóggetlenül tényleg köszi, szerintem a manuel átforditásával sokak számára tetted érthetőbbé a frissitési metodikát. Egyszer én is megértem majd, már kezdem abbahagyni a hopperkedést és tényleg belevetem magam az alapok megértésébe.

A legszörnyűbb, hogy valamit megtanulok végre és kétszer annyit meg felejtek! :D

[ Szerkesztve ]

(#32285) BoB válasza ubyegon2 (#32284) üzenetére


BoB
veterán

Jó lenne ha lenne magyar fordítása a Manuel-eknek is :D , biztos segítene. Azt mondjuk megértem ha valaki nem vagy kicsit beszél angolul, úgy lényegesen nehezebb.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#32286) ubyegon2 válasza BoB (#32285) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valóban nem ártana, én elég sok mindent megértek az irott angolből, de egyes manualok még leforditva is elég nehezen érthetők lennének, mert hiába próbálod megérteni, nincsenek tanult alapok. Mondhatnék most példákat előző pályámból, ahol igen részletesen és érthetően le volt irva minden, mondjuk egy szakutasitásban, mégse értette csak az, aki alapvetően rendelkezett képzettséggel az adott szakterületen.

(#32287) LA4030 válasza ubyegon2 (#32271) üzenetére


LA4030
csendes újonc

Van mas otleted? :B
Szerinted probalkozak masik topikban?

(#32288) lev258 válasza LA4030 (#32287) üzenetére


lev258
veterán

Van másik PC a közelben esetleg Windows-zal? Le kellene tesztelni azt az internetet.
Ifoncfig parancs eredménye volt már? MTU értékkel próbálkoztál?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32289) sonar válasza LA4030 (#32260) üzenetére


sonar
addikt

Igazából azt nézném meg, hogy IPv4 v IPv6-os IP-t kaptam-e
parancssorba ird be lécci, hogy
ip a
és a ppoe kimenetét másold be. Lehet, hogy ipv6-os cimed van és olyan oldalakkal van gondod akik csak ipv4-en szolgáltatnak és ott a gubanc. Bár bármi lehet.

Aztán meg elkezdenék pingelni egy olyan oldalt ami bejön és olyant ami nem jön be változó méretekkel
ping google.com -c 4 -s 1000
ping google.com -c 4 -s 3000
ping google.com -c 4 -s 5000
ping google.com -c 4 -s 8000

Első körben ennyit néznék meg.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#32290) ubyegon2 válasza LA4030 (#32287) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem nagyon, csak valami IP6-os dolog lehet valóban, ahogy a kollága is említette. Ezt a böngészőben lefuttatott tesztet lefuttatod és berakod az eredményt? Pár sor az egész, ebből tisztán látjuk az IP helyzetét:

ha rákattintasz, egyből lefut egy kis teszoldal, ami innen van, nyugodtan futtathatod:

http://test-ipv6.hu/

Most amúgy elbizonytalanodtam, hogy csak a 100. kezdetű címek NAT-oltak-e vagy a 100 feletti címek......
[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

(#32291) Dhampir válasza BoB (#32285) üzenetére


Dhampir
félisten

sudo apt-get install manpages-hu

(#32284) ubyegon2

:DDD

(#32292) ubyegon2 válasza Dhampir (#32291) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, épp mutatni akartam synapticban, hogy ez tuti fenn van és mégsem. Persze nem vettem még észre... :D
Amúgy ha valamit tudok használni a manuelekből, azt az angol nyelvűből is ugyanúgy megértem és vica versa.

(#32293) LA4030 válasza lev258 (#32288) üzenetére


LA4030
csendes újonc

A gepemben van egy mobil rack es van nehany ssd-m.
Cserelgetni szoktam a ''rendszereket''. :)
Es a win7-es ssd-rol irok most is, ezzel nincs hiba internet teren.
Ifconfig: [kép]

(#32289) sonar

ip a:[kép]

bejon - google.hu ping: [kép]

nem jon be - prohardver.hu ping: [kép]

bejon - idokep.hu ping: [kép]

[ Szerkesztve ]

(#32294) lev258 válasza LA4030 (#32293) üzenetére


lev258
veterán

Valóban IPv6-od is van, meg kellene próbálni kikapcsolni a Hálózatkezelőben a kapcsolat beállításainál.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32295) LA4030 válasza ubyegon2 (#32290) üzenetére


LA4030
csendes újonc

Nos a win7, opera-bol az ip6 teszt ezt dobta:[kép]
Aztan ssd-t csereltem, amin az ubuntu van, hogy pingelgessek...
majd miutan visszaraktam a win7-et, ujra elinditottam a tesztet: [kép]

Gondolom ezert kene a fix ip. :F
Oh, termeszetesen a http://test-ipv6.hu -t sem tudom megnyitni ubuntuban. :(

Ciki, de most eloszor nyitottam meg a kapcsolatinfo-t:[kép]
(Tegnap a bongeszobol google altal kert ip cimem 178-cal kezdodott)

Anno a kapcsolat beallitasinal allitottam mindenfelet.
De tegnap ujra raktam az ubuntut, most igy nez ki:
[kép]
[kép]
[kép]
[kép]

Utolso kepen, az ip6 beallitasoknal kene megadni ezt:[kép]
Nem?

Egyebkent koszonom szepen a turelmet,
es az eddigieket, sokat segitett. :R
A pc forumos cikk foleg. :B

[ Szerkesztve ]

(#32296) LA4030 válasza lev258 (#32294) üzenetére


LA4030
csendes újonc

[kép]
Itt kivalasztottam a mellozes opciot, es semmi valtozas. :(
Erre gondoltal?

(#32297) lev258 válasza LA4030 (#32296) üzenetére


lev258
veterán

Arra. Viszont érdemes lenne a kapcsolatot is újraindítani ezután, pl. kihúzod a kábelt egy pár percre.
Nálam mondjuk router van, de ott egyelőre csak IPv4-et engedek, még nem szórakoztam a 6-ossal.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32298) ubyegon2 válasza LA4030 (#32295) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Hálózati kapcsolatok nevű beállításoknál kéne talán kilőni az Ipv6-ot, az a másik netbeállító opció, így néz ki ha a beállító ablak jobb alsó sarkában lévő fogaskerékre kattintasz:

:

Nálam szerintem a routerben van letiltva, itt ezért lényegtelen, mi van bekapcsolva.

Megcsinálhatod a letiltást terminalból is. Az IPv6 tiltása másik leírás

A terminalból ezzel a paranccsal tudod ellenőrizni a statuszát, ha 1-es eredményt ír ki, akkor van letiltva:

cat /proc/sys/net/ipv6/conf/all/disable_ipv6

[ Szerkesztve ]

(#32299) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#32298) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bocsi, rosszul írtam, nem a terminalból kell megcsinálnod, hanem szerkesztened kell a /etc/sysctl.conf fájlt. A magyar leírásban fel sem tünt, csak ezt nézegettem, itt meg egyből kiütötte a szemem, pedig ez nem túl egyszerű cikk. ;)

Ezek a konfig fájl szerkesztések mennek?

[ Szerkesztve ]

(#32300) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#32299) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

lemaradtam a szerkesztési időről

# Ipv6 letiltás, conf fájl szerkesztése

ALT + F2 megnyomására előjön egy kis ablak, oda beírod a
gksu xed /etc/sysctl.conf
sort és nyomsz Entert, a xed a szövegszerkesztő neve, ha nálad más lesz a név, cseréld le a xed szót a sorban. Kell majd jelszót is beírni, de ezt látni fogod.

A megnyíló szövegszerkesztőben látható fájl legaljára a # utáni sorba bemásolod ezt a 3 sort és mented.

net.ipv6.conf.all.disable_ipv6 = 1
net.ipv6.conf.default.disable_ipv6 = 1
net.ipv6.conf.lo.disable_ipv6 = 1

Utána terminalban kiadod ezt a parancsot
sudo sysctl -p

A leírásban szereplő GRUB szerkesztése hasonló módon zajlik gksu xed /etc/default/grub

Itt találod ezt a részt, ahová be kell illesztened az említett sorokat:

GRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" - ez változik erre:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="ipv6.disable=1 quiet splash"

A macskakörmök kellenek!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ha valaki lát valami hibát, szóljon léci! Próbáltam nem elírni semmit. ;)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.