Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-02-08 20:34:45

LOGOUT.hu

Milyen kompakt digitális fényképezőgépet?
Mielőtt kérdezel, olvasd el az összefoglalót!
Figyelem! A kompakt fényképezőgép és bridge kategória gyakorlatilag megszűnt. Az ajánlóban szereplő gépek 6-7 éves modellek.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62301) joey04


joey04
titán

Sziasztok!

Eddig telefonnal fotóztam csupán és érdekelne, hogy mennyiért, milyen gépekkel tudnék feljebb lépni picit (a mai csúcs fotós telefonokhoz képest).

Ami fontos, hogy kompakt méret legyen, tehát pl. egy FZ1000 már kiesik. A nagy zoom nem lényeg, de ha nem veszítek vele NAGYON sokat, akkor azért nem árt ha van, majd mutatom miket néztem ki. A beépített wifi és vaku fontos, videó annyira nem lényeg, de azért ne a legalja legyen. A zoomnál fontosabb a jó esti teljesítmény. Üzemidő is fontos tényező. A kihajható kijelző előny, de nem feltétel. Fontos, hogy azt a gépet keresem, ami állítgatás nélkül a legjobbat hozza ki magából. Keret 200k. Amiket néztem: Canon G7X II, Panasonic LX15, Sony RX100 III, nagy zoom: Panasonic TZ100, Panasonic TZ200. Na most: A Sonyra azt írták, hogy gyenge fényviszonyok között nem jó. Az LX15-re azt, hogy Not so good forJPEG-only shooters, meg üzemidőben is sovány. szóval hiába tud jót meg szépet, nekem nem megfelelő. Maradna a G7X II, meg a 2 nagy zoomos pana. A G7X hátránya a szerényebb üzemidő, meg kicsit gyengébb a videó. A panák (gondolom) gyengébbek este, viszont jobbak üzemidőben meg videóban, és van nagyobb zoom. Utazásokon, nyaraláson lenne 90%-ban használva. Szerintetek melyik lenne a jó döntés? Vagy valami tök más?

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#62302) Gyöször válasza joey04 (#62301) üzenetére


Gyöször
senior tag

Utazásra nekem nagyon beválik a TZ100. Annyi bajom van csak vele amit a múltkor írtam, hogyha az Aggteleki cseppkőbarlangba mész át kell tekerni S módba auto ról. Bírja az akku, lehet egész nap fotózni, van elég zoom, sztem jó. Nem vagyok profi, a raw móddal semmit nem tudok kezdeni. Videója is elég jó, de arra külön pj810em van.

ez a háesz aláírás nélkül is hiteles.

(#62303) Dr.NX válasza joey04 (#62301) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

Ha az esti teljesítmény fontos, akkor a 1" szenzor mellé fényerős obis gépet kell nézni, azok max. 3x zoomosak.
Jó irányba nézelődsz, RX100 III (nem tudom ki és miért írta, hogy nem jó gyenge fényviszonyok között), LX15 vagy még LX100.
Üzemidőre meg megoldás bevált márkától utángyártott akksi pár ezerért.

Elfogadom a sütiket.

(#62304) Friczy válasza Dr.NX (#62303) üzenetére


Friczy
senior tag

LX100-ban nincs beépített vaku - bár szerintem nem is okvetlenül kell, de a kérdezőnek ez fontos. Üzemidő jó kérdés, LX15-nél nekem még nem nagyon volt olyan, hogy egy napon belül lemerült volna főleg csak fotózáskor.

(#62305) expo válasza Friczy (#62304) üzenetére


expo
tag

Az LX100 csomagjában van egy felszerelhető kis vaku, ha az úgy jó a kérdezőnek. Viszont az kicsit nagyobb gép.

joey04:

Ahogy Dr.NX írja, ha fényerős kell, akkor a rövidebb zoomos gépek felé nézelődj.
LX15 egy töltéssel (CIPA): 260
RX100 III: 320
G7X II: 265
Elég hasonló.

Kézbe kell venni, az LX100-at is, utána dönteni. A Sony nem érintőképernyős, ha ez számít.

Ha valamelyiket jelentősen akciózzák, érdemes azt venni - mert nagy különbség nincs a gépek közt.

Szerk:

Leírásod alapján lehet, hogy a hosszabb zoomos gépek jobbak lennének.
Ott a két Panasonic közül a TZ100-at választanám. Kicsit jobb fényerő, jó átfogás és olcsóbb.

(Újonnan kemény ára van az összes gépnek)

[ Szerkesztve ]

(#62306) L4D1K válasza joey04 (#62301) üzenetére


L4D1K
őstag

Szia!

Én most vettem egy LX100-at. Eddig nagyon nagyon megvagyok vele elégedve, szerintem könnyen tanulható és sok potenciál van benne.

Mivel eddig én is telefonnal fotóztam, a zoom hiánya nem érint, sem a fix kijelző.

Teljesen amatőr kézzel is sokkal vállalhatóbb képeket lövök mint telefonnal bármikor.

# ANTAL Tuning #

(#62307) joey04


joey04
titán

Köszönöm szépen a válaszokat, elmegyek a napokban és kipróbálom amelyiket tudom, hogy milyen kézben, rendesen használni őket!

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#62308) joey04


joey04
titán

Kipróbáltam pár gépet. Ha esetleg méretben feljebb mennék és egy FZ1000 vagy használtan egy RX 10 is bejön a képbe? Így mi lenne a legjobb választás?

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#62309) pandur99 válasza joey04 (#62308) üzenetére


pandur99
aktív tag

Ha már RX10-nél tartasz, akkor inkább egy 4/3-os milc, Pana vagy Oly, méretben és súlyban alatta maradhatsz, és sokkal rugalmasabb lesz a rendszered azzal együtt, hogy később sok irányba fejlesztheted. Pana GX80, Oly E-M10 II bőven belefér.

Ne vegyél kutyát! Fogadj örökbe!

(#62310) expo válasza joey04 (#62308) üzenetére


expo
tag

Ezek már nagyon nem kompakt gépek :)
Az FZ1000 méretben már közelít egy tükörrreflexes géphez.
https://www.apotelyt.com/compare-camera/panasonic-fz1000-vs-panasonic-lx15

A kérdésed alapján mégis az ultrazoom felé mennél. Ott tényleg csak ezek a bridge gépek vannak elérhető árban. Kérdés, hogy kell-e neked a sokszoros zoom miután az elején kijátszottad magad vele. Ha nem kell, a pandur99 által említett milc-ek (+ még Canon) alapobjektívvel a következő szint képminőségben és alacsonyabb áron. De azokat sem vágod zsebre.

(#62311) kovisoft válasza expo (#62310) üzenetére


kovisoft
őstag

A MILC kitobjektívvel a maga f/3.5-5.6 fényerejével azért nem fog akkorát odaverni egy jó fényerős kompaktnak/bridge-nek.

(#62312) joey04


joey04
titán

Köszönöm, akkor most kaptam újabb pár napnyi olvasnivalót, meg tesztet. :R

Igen méretben nem kicsi, de kipróbáltam és valahogy jobb volt használni mint a kicsiket.

Az az érdekes, hogy pl esti képekhez azt írja, hogy egy 4/3-as lx100 elméletben a legjobb, ehhez képest amit itt: [link] látok, és ez lx100 II, az katasztrófa. És akkor az összes többi gyengébb lenne ennél?

Igazából ha eltekintünk minden mástól (zoom, méret, üzemidő, videó) és csak a képminőség a lényeg, akkor max 200-ért mi adja a legjobb képminőséget?

[ Szerkesztve ]

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#62313) pandur99 válasza joey04 (#62312) üzenetére


pandur99
aktív tag

Fuji.

Ne vegyél kutyát! Fogadj örökbe!

(#62314) expo


expo
tag

A 4/3 nagyobb szenzora kompenzálja a kisebb 3.5-es kezdőfényerőt.
Kb. ugyanaz, mint az 1" érzékelő és a 2.8-as nyitóérték.

Az RX10 tartja a fényerőt a teljes zoomtartományban, az szép teljesítmény. De nem hiszem, hogy reális elvárás lenne a zoomolás félhomályban.

Az 1.4 (LX15) és 1.8 (Sony RX100, Canon G7) fényerejű 1" érzékelős kompaktok és persze az LX100 már jobbak alacsony fényben, ezért is volt konszenzus ebben pár hozzászólással korábban.

(#62315) expo válasza joey04 (#62312) üzenetére


expo
tag

Mondjuk ne ilyen videókat nézz :)
Inkább valami rendes tesztoldal leírását, fényképekkel.

Alapvetően a nagyobb érzékelő és a jobb objektív adja a minőséget. Előbbit könnyű ellenőrizni. A sorrend 200 E alatt: APSC -> 4/3 -> 1" -> ennél kisebb szenzorú gépet semmiképp, azt a szintet már a telefonok is tudják hozni.

Az 1" érzékelős kompaktokat már láttad. Kicsit nagyobb méretűeknél innen lehet ihletet meríteni:
https://www.dpreview.com/reviews/buying-guide-best-cameras-under-500

De először neked kell eldönteni, mire van szükséged.
Méret és tömeg.
Kell-e hosszú zoom?
Kell-e kukucskálós kereső vagy simán boldogulsz a képernyővel fotózáskor?
Később vennél-e hozzá másik objektívet?

Ha már nagyjából tudod, mire van szükséged, akkor lehet konkrét gépet ajánlani.

(#62316) vendingo válasza joey04 (#62312) üzenetére


vendingo
veterán

Az egy dolog, hogy jobb volt használni mint a kicsiket, de cipelni nem lesz jobb :D
Saját tapasztalatomat tudom csak megosztani. Anno vettem egy Bridge gépet, kb soha sehova nem vittem mert nagy volt, váltottam milcre, de ezt se volt jobb cipelni, de legalább egy palancsintával befért az övtáskába. A mostani compactom, meg rövidgatya zsebébe bevágom és velem van, cipelem, használom. :)
Nem tudom milyen jellegű fotózáshoz kellene, de azt vedd figyelembe, hogy csak akkor fogsz fotózni, ha veled van a gép. Ha nagy gépet veszel, sokszor nem lesz veled, hiába jó a specifikáció.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#62317) kovisoft válasza expo (#62314) üzenetére


kovisoft
őstag

"A 4/3 nagyobb szenzora kompenzálja a kisebb 3.5-es kezdőfényerőt.
Kb. ugyanaz, mint az 1" érzékelő és a 2.8-as nyitóérték."

Vagyis nem lesz

"alapobjektívvel a következő szint képminőségben."

Csak ez utóbbira reagáltam, nehogy a kérdező csalódjon egy kitobjektíves MILC-ben.

(#62318) expo válasza kovisoft (#62317) üzenetére


expo
tag

Azért egy nem drága, kitobjektíves milc is jobb képet ad, mint egy kompakt. Ezek apsc szenzorral futnak, ami lényegesen nagyobb, mint a kompaktoké. Az meg általában jobb képminőséget és ISO tűrést jelent.

Hogy a kérdező miben csalódik, azt az ő elvárásai fogják eldönteni. Először azt kell tisztázni, mi kell neki.

Szerintem egy fényképezőnél alapvető a méret kérdése. Amit vendingo is ír - fontos, hogy nála legyen a gép, amikor fotózni szeretne.

joey04 azt írja, nyaralásra-utazásra használná. Az is elképzelhető, hogy simán jó neki egy nagyobb bridge. Én utazáskor általában viszem a tükrös gépet, de néha nincs kedvem cipelni. Akkor örülök a könnyű kompaktnak a kompromisszumaival együtt is.

(#62319) kovisoft válasza expo (#62318) üzenetére


kovisoft
őstag

A linkelt oldalon én nem látom nyomát, hogy kitobjektívvel tesztelték volna a MILC-eket. Semmiképpen nem akarok kampányolni a kompaktok vagy bridge-ek mellett, de nem tartom korrektnek, ha kidomborítjuk a szenzorelőnyt és közben elhallgatjuk az objektívhátrányt. Senki nem vitatja a nagyobb szenzor előnyét, de egy gép nem csak szenzorból áll.

(#62320) expo válasza kovisoft (#62319) üzenetére


expo
tag

Lehet, hogy elbeszélünk egymás mellett.
Mit jelent nálad az, hogy objektívhátrány? Az, hogy az apsc kit objektív fényereje kisebb mint a kompakté?

Ez igaz, de a nagyobb szenzorra jutó több fény ezt kiegyenlíti. A szenzormérettel számítva az 1" érzékelős kompakt 1.8 maximális fényerejétől alig marad el a az apsc kit objektívek 3.5 kezdőértéke. És ha sötétebb van, máris kijön a nagyobb szenzorok jobb ISO tűrése - jobb képek készülhetnek gyengébb fényviszonyok közt.

(#62321) kovisoft válasza expo (#62320) üzenetére


kovisoft
őstag

Azt nem veszed figyelembe, hogy ha pl. összehasonlítunk egy f/1.7-2.8-as kompakt objektívet egy f/3.5-5.6-os kitobjektívvel, akkor a kettő között 2 fényérték különbség van, ami azt jelenti, hogy egy tipikus low-light szituációban amíg a kompakton mondjuk ISO 800-at kell használni, addig a kitobis MILC-en ISO 3200-at, hogy ugyanazt a megvilágítást kapjuk. És máris eltűnt a MILC jobb ISO tűrésének nagy része.

Nem akarom újra idemásolni, amiket írtál, de felváltva hol azt írod, hogy a nagyobb szenzor kompenzálja a kisebb fényerőt, hol meg azt, hogy a nagyobb szenzor, de gyengébb fényerő lealázza a kisebb szenzort, de nagyobb fényerőt. Az elsővel egyet tudok érteni, a másodikkal nem.

(#62322) pandur99 válasza kovisoft (#62321) üzenetére


pandur99
aktív tag

Az 1"-os f: 1,8-2,8-as csúcskompaktok képminőségben kb. ugyanott vannak, mint az APSC milcek kitobjektívvel. Előnyük: nagyobb fényerő, alacsonyabb kezdő iso, több megapixel. Hátrányuk: kisebb érzékelő, gyengébb minőségű objektív és a bővíthetetlenség. Ne gondolja senki, hogy egy kompakt objektívje ugyanazt a minőséget tudja hozni, mint pl. a Fuji kit. Ha meg a 3x-os zoomon felüli 1"-osokat nézzük (TZ100/200), eltűnik a fényerőből adódó plusz, és előnynek marad a kompaktság, ami viszont nem elhanyagolható. Sokan (köztük én is) azért váltottak milcre, mert unták cipelni a nagy és nehéz tükröst, és azért vettek még a milc mellé egy csúcskompaktot (köztük én is), hogy bármikor zsebben legyen egy jó minőséget produkáló gép, ami nem telefon, mert az jó a facebookra meg a biztosítónak, de másra már nem nagyon, ha kicsit igényes is az ember (kivételek persze vannak).

Ne vegyél kutyát! Fogadj örökbe!

(#62323) Tin_Shield válasza pandur99 (#62322) üzenetére


Tin_Shield
őstag

Azért az sem egyértelmű, hogy a kompkat objektívje gyengébb lenne. A Sony RX100 f1.8-2.8-as zoom klasszissal jobb minőségű, mint az APS-C 16-50 kitobjektív, ez utóbbi még f8 körül is taknyol. De a Pana LX100 objektívjét is össze lehet nézni az mft f3.5-5.6 kitobikkal, és nem az LX100 lesz a gyengébb.

(#62324) expo válasza kovisoft (#62321) üzenetére


expo
tag

Ha megmutatod, hol írtam, hogy "lealázza", kapsz egy sört :)
Jelzem ilyen nem volt.

A nagyobb szenzor kompenzálja a gyengébb fényerejű objektívet és úgy általában jobb képet is ad. Ahogy te is fogalmazol "eltűnt a MILC jobb ISO tűrésének nagy része". Igen, ott maradt a többi - azaz jobb képet ad. Ez persze nem csak az jobb ISO tűrés eredménye, pld. a pixelméret is kedvezően befolyásolja.

Sajnos csak egy régebbi tesztet találtam:
https://www.dxomark.com/sony-cyber-shot-dsc-rx100-ii-lens-review-does-it-live-up-to-the-zeiss-name/

(#62325) Tin_Shield válasza expo (#62324) üzenetére


Tin_Shield
őstag

A két első RX100 modellnek sokkal gyengébb az optikája, mint az utána következőknek. Nem csak fényerőben, rajzolatban is, kapta is az ívet anno Sony rendesen miatta.

(#62326) kovisoft válasza expo (#62324) üzenetére


kovisoft
őstag

Nem a sör miatt :N , de ezeket írtad, pusztán a szenzorelőnyből levezetve és figyelmen kívül hagyva az optikák közötti különbséget:
"...milc-ek ... alapobjektívvel a következő szint képminőségben"
"...egy nem drága, kitobjektíves milc is jobb képet ad, mint egy kompakt"
"...máris kijön a nagyobb szenzorok jobb ISO tűrése - jobb képek készülhetnek gyengébb fényviszonyok közt"
"...ott maradt a többi - azaz jobb képet ad"

A linkelt teszt meg (mint Tin_Shield is írta) a nem túl acélos optikájú RX100 Mark II-ről szól, ennél persze hogy jobb sötétben a MILC. Más lenne a helyzet akár a Mark III-mal való összevetésben.

(#62327) pandur99 válasza Tin_Shield (#62323) üzenetére


pandur99
aktív tag

Kiválasztottad a leggyengébb kitobit :) Az LX100 meg nem 1"-os.

Ne vegyél kutyát! Fogadj örökbe!

(#62328) Tin_Shield válasza pandur99 (#62327) üzenetére


Tin_Shield
őstag

Sony APS-C-re például nincs is más kitobi. De az Oly 14-42EZ is kb. hasonlóan pocsék.
Tudom, hogy az LX100 4/3-os, de attól még prémium kompakt. És az LX100mk1 aránylag koros szenzorától nincs sokkal lemaradva a gyakorlatban az újabb Sony Stacked BSI 1"-os szenzor.

[ Szerkesztve ]

(#62329) Hi!King válasza kovisoft (#62326) üzenetére


Hi!King
őstag

Egyébként jó fényviszonyok között, amikor mindkettő minimum ISO-ra van állítva, a nagyobb szenzorú gép csinál jobb képet, akkor is, ha ott a max rekesz kisebb. Legalábbis ha azonos a kettőnél a minimum ISO.

Az 1"-t nem tudom, de 1/1.23"-at vetettem össze APS-C-vel ISO100-on, és raw-ban utóbbin 100%-ra nagyítva is alig fedezhető fel zaj, előbbin meg van bőven, főleg a kép sötétebb részein, különösen akkor tud ronda lenni, amikor alulexponálok, hogy ne égjen ki a világos rész, a sötétet meg utána világosabbá teszem. Jpegben (vagy szerkesztés után) meg ez eleve úgy néz ki, hogy a zajszűrés miatt a kisebb szenzorú gép képei kevésbé részletesek.

Szóval szerintem csak egyik fele a különbségnek az, hogy milyen max. rekeszen rossz fényviszonyok között, ha a kisebb szenzorúnak fényerős az optikája, a másik fele, amikor van bőven fény, de már nincs még kisebb ISO.

(#62330) pandur99 válasza Tin_Shield (#62328) üzenetére


pandur99
aktív tag

Nem tudom, neked volt-e 14-42 EZ-d, nekem igen, és nem volt olyan rossz, amilyen a híre. Vagyis szerintem egyáltalán nem pocsék. Lehet, hogy kifogtam egy jót, te meg egy rosszat :) Jobb volt, mint a 12-50 EZ.

[ Szerkesztve ]

Ne vegyél kutyát! Fogadj örökbe!

(#62331) #16514048 válasza joey04 (#62301) üzenetére


#16514048
törölt tag

Szerintem neked nem lenne érdemes ilyen gépet venni telefon helyett, főleg ha nem fontos a nagy zoom. Szoftveresen sokkal gyengébbek, "állítgatás nélküli" jpg módban, utazásos, nyaralásos kattintgatással meg nincs kihasználva a hardveres előnyük.

Sokan csalódni is szoktak a váltáskor, mert pl a dinamikatartomány nem lesz olyan, mint amit megszoktak a hdr-ben fényképező telefonoktól, exposure stack-elni meg a kommenteid alapján gondolom te sem tervezel, se alulexponált raw fájlokon felhúzni a sötéteket.

Sötétben, kézből meg szvsz egy jobbfajta, többelemes feldolgozást használó éjszakai mód (iPhone 11 széria, GCam Night Sight) még jobb eredményt is ad, mint az egyetlen expót használó, 1" szenzoros fényképezőgépek.

[ Szerkesztve ]

(#62332) Tin_Shield válasza pandur99 (#62330) üzenetére


Tin_Shield
őstag

Volt, gyorsan megszabadultam tőle. A 14-42R sokkal jobb. A Pana 12-32-ről nem is beszélve.

[ Szerkesztve ]

(#62333) expo válasza #16514048 (#62331) üzenetére


expo
tag

Ez is egy lehetőség. A fényképezőre félretett összeget egy jobb fotós képességekkel megáldott telefonba tolni. A júzerek nagy többségének megfelel a jobb mobilokból kieső "szoftveresen megtámogatott" képek minősége cserébe a hordozhatóságért/sokrétűségért.

kovisoft, Tin_Shield: ez a teszt volt fellelhető. Ha linkeltek frissebbet, vagy bármit, ami alátámasztja a véleményeteket, szívesen elolvasom. Vagy jelezzétek, ha volt - lehet, hogy átsiklottam felette. Addig tartom, hogy egy apsc milc jobb képeket készít, mint egy 1" csúcskompakt.

(#62334) Tin_Shield válasza expo (#62333) üzenetére


Tin_Shield
őstag

Ott dxomark, megnézed mondjuk iso100/400/1600 stb. mennyi a zaj a dinamika, színmélység az Rx100 mk3/4-nèl. Aztán megnézed mennyi egy Sony APS-C szenzoros gépnèl a 2FÉ különbséget beleszámolva, tehát iso400/1600/6400-nál. Akár egy közös grafikonra is rá tudod tenni őket.
Ezek a mérhető értékek lehetőségekez mérten mentesek a szubjektívumtól, ha elfogadjuk azt az alaptételt, hogy a DXO ugyanúgy mér minden szenzort

(#62335) Hi!King válasza #16514048 (#62331) üzenetére


Hi!King
őstag

Egyénként baromi sok automatikus megoldás van a beépített jpeg motor helyett, én már egy ideje azokat a képeket ilyennel csinálom, amiket lusta vagyok kézzel szerkeszteni.

Szerk:
Hozzáteszem, sokan azért csalódnak a kompakt gépekben, mert a legtöbb telefon túlszaturált képeket produkál, és azt szeretik, ahhoz szoktak hozzá, ezután kevésbé hatnak szépen a természetesebb színek.

[ Szerkesztve ]

(#62336) expo válasza Tin_Shield (#62334) üzenetére


expo
tag

És persze én dolgozzak helyetted :)

DXO táblázat

Alaphelyzetben, azonos ISO-nál szép fényeknél jól látszik az APSC előnye.
Gyengébb fénynél, mikor az alapobjektív kisebb fényereje miatt az APSC gépek magasabb ISO-t használnak, nincs az a nagy különbség az 1" részére - a nagyobb APSC szenzor kompenzálja az "objektívhátrányt".

Mivel nem tudom a DXO értékei önmagukban mennyire összehasonlíthatók, ezért álljon itt egy képi összevetés is, talán megbízhatóbb is:
1. Alaphelyzet, jó megvilágítás
Egyértelmű a különbség az APSC javára, sokkal részletgazdagabb.
2. Gyengébb fényben
Nagyjából ugyanaz a teljesítmény, azt hiszem ebben megegyezhetünk.

Az összevetés alanya egy Sony RX100 III, nem a régebbi szériák. Mellette a magyarországi kisker árak, hogy látszódjon, fair az összevetés.

Innen indultunk egyébként:
az apsc "alapobjektívvel a következő szint képminőségben"
Ez továbbra is áll.

Én fényképezek APSC DSLR-rel és MILC-el is, illetve egy Sony RX100 VA is használatban van - ugyanezt tapasztalom.
____

Az másik kérdés, hogy joey04-nek milyen gépre van szüksége. Attól kissé elkanyarodtunk.

[ Szerkesztve ]

(#62337) Tin_Shield válasza expo (#62336) üzenetére


Tin_Shield
őstag

A részletgazdagabb kép azért jórészt az 50 f1.8 objektívből adódik, a 16-50 kitobival nagyon nem ezt a képminőséget kapod, főleg nem nyitva.

(#62338) expo válasza Tin_Shield (#62337) üzenetére


expo
tag

Igen, sajnos kitobjektívvel nem teszteltek csak fixekkel. Olyat nehezen fogunk találni.
Viszont rekeszelték APSC-re tekert objektíveket (f5.6) - ahol a kitobjektív is teljesen jó képet ad. Nem mellesleg az RX100-ast is (f4), két fényértéknyire a kezdőértékétől.

(#62339) Tin_Shield válasza expo (#62338) üzenetére


Tin_Shield
őstag

Az RX100-nál a két FÉ rekeszelés már nem igazán előnyös, ekkora szenzoron, ezen a pixelsűrűségen a diffrakciós határnál vagyunk - 100%-os nézetben.
A SEL 16-50 sajnos f5.6-on még közelében sincs az 50-esnek feloldóképességben - igazság szerint egyik rekeszértéken sem.

[ Szerkesztve ]

(#62340) squir


squir
aktív tag

Sziasztok!

Típusválasztásban kérnék segítséget:
Kompakt(!) MILC gépet keresek, keret (nagyon-nagyon)max 200e HUF (így tehát APSC, vagy MFT szenzoros), mindenképpen új (ajándék lenne) és a keretbe beleszámít az obi is
Ami még kitétel és lényeges, hogy rendelkezzen keresővel, mint pl a Pana GX80 és a Sony a6000
Tudnátok ajánlani ezeknek a kitételeknek további megfelelő modelleket, természetesen más gyártótól is?

Előre is köszi a segítséget!

(#62341) squir válasza squir (#62340) üzenetére


squir
aktív tag

Asszem rossz topic, bocs! :DDD

(#62342) expo válasza Tin_Shield (#62339) üzenetére


expo
tag

Akkor nyilván szívatásból tesztelték az Rx100-ast f 4-en. Nem csak ők, mások sem félnek rekeszelni. A Panasonic meg úgy tervezte a TZ100/200-at, hogy a diffrakció lesz a hívószó a marketing részleten :) (2.8-5.9 és 3.3-6.4)

Érdekes diffraction calculator.

Persze egy alap zoom nem lesz egy fix minőségén, ebben megegyezünk simán.
___

squir: APSC-ben az A6000 mellett esetleg egy Fuji X-T100, 4/3-ok között a GX80 mellett az Olympus E-M10 II/III. Eltérések videós képességekben, fókuszsebességben, kezelhetőségben lehetnek, meg persze dizájnban. És érdemes megnézni, mennyibe kerülnek a további lehetséges objektívek hozzájuk.

(#62343) Tin_Shield válasza expo (#62342) üzenetére


Tin_Shield
őstag

Ha nem pixelkukkoljuk 100%-ban a Dpreview tesztképeit akkor nem látszik a diffrakció hatása. Én is rekeszelem simán az Oly 12 f2-t akár f11-re is, ha konkrét célom van vele, pl starburst, pedig itt már számottevően romlik a felbontás (f5.6 körül van a csúcson).
A TZ100/200 célközönsége szerintem nem pixelkukkol, FullHD monitoron/TV-re leméretezve nem látszik ebből az egészből semmi.

(#62344) Azurooandrew válasza Gyöször (#62302) üzenetére


Azurooandrew
tag

Én is egy Pana TZ100-as tulajdonosa vagyok és hozzád hasonlóan eléggé kezdem megszeretni, nagyon jó kiegészítő/társ a Mate 20 Pro mellé. Ha jól gondolom akkor az S mód alatt a Shutter-priority mode-ot értjük, itt - szemben az automata iA/iA+ móddal - lehet állítani a zár sebességet egészen 60 s-ig. Te itt jellemzően milyen értéket szoktál beállítani?

Ha már sötétebb/esti témák: Az SCN mód témái közül te szoktad/szoktátok valamelyiket használni esti témákhoz (Pl. meleg fények, hideg fények, tiszta éjszakai, éjjeli téma kézből)? Köszönöm

[ Szerkesztve ]

(#62345) squir válasza expo (#62342) üzenetére


squir
aktív tag

Köszi a választ, meg is lett a befutó :K

(#62346) Gyöször válasza Azurooandrew (#62344) üzenetére


Gyöször
senior tag

Hali! Egyszer már nekifutottam a válasznak, de bealudtam :-)) most megpróbálom rövidebben, hátha sikerül...
Igen a shutter módról volt szó. Nem tudom mennyirr vagy kezdő, én igen, illetve csak hobbizgatok. Nem fotoshopolok, semmi raw, semmi lightroom, ezeket hírből sem ismerem. Megsaccolom mit bírok kézben kitartani, de nagyon max 1/40 inkább 1/50. Egy naplementét ezekkel meg lehet oldani. Ha bírja a szitu akkor inkább 1/60. Meg persze a témán is múlik. Szeretek hosszú záridős képeket lőni, de akkor vinni kell valami állvány alkalmatosságot. Tél, ha lenne, akkor éjjel egy 30" vagy 60", de ezeknél nem lehet szél, illetve 1 perc alatt már a Hold is arrébb ballag. Ha valami sport van akkor meg persze kell a rövidebb záridő, 1/250 vagy még rövidebb. Vízesés, szökőkút röviddel meg hosszúval is jó lehet. Témákat nem szoktam beállítani, mert annyit tudok fotoshopolni, hogy szürkeárnyalatos képet csináljak
Demost hogy mondod ezt az éjjeli téma kézbőlt, lehet meg kéne próbálni, hátha nem tenné a záridőt 1/50nél lassabbra...

Ilyesmi záridős dolgokra gondoltál? Többiektöl bocsi.

ez a háesz aláírás nélkül is hiteles.

(#62347) deny330


deny330
aktív tag

Sziasztok!
Olvasgattam a témában, így hirtelen Sony RX100 IV - V-t nézegettem, de végül csak bekérdezénk biztos ami biztos alapon.

- A fényképezőgépre szánt összeg? (Max. és nagyon max.). Csak új gép jöhet szóba vagy használt is?
100k a max, 130k a plafon ha nagyon megérős. Használttól sem ózkodok, bár laikus vagyok a témában.
- Felhasználási terület? (Lehetőleg "mindenre, bármire" kerülve legyen, próbáld minél jobban belőni, mik a kedvenc témáid, pl. turistáskodás, állat-növényvilág, portrézás, családi események beltéren, stb.).
Portré, természet fotózás abszolút, illetve nem tudom ebben az árkategóriában mennyire lehetséges, de pár kerékpáros downhill videó is szóba jönne, illetve edzős videók (streetworkout).
- A képminőség az elsődleges vagy inkább a zoom és univerzális használat?
Inkább a képminőség.
- Méret mekkora legyen? Zsebre vágható vagy a nyakbaakasztós "bridge" kinézet preferált?
Sokat nem ossz-szoroz. Ha a zsebrerakhatóság ront az ár/érték (vagy képminőség) arányon, inkább cipelem nyakba, vagy ha kell táskában.
- Videó mennyire elsődleges? (pl. vlogolásra kell)
Fentebb említettem, szóval a fényképezés mellett abszolút fontos.
- Érintőképernyő, felhajtható kijelző, átnézeti kereső szükséges?
Nem.
- Egyéb kívánság, speciális igények?
Nem.

Köszönöm előre is. :R

[ Szerkesztve ]

(#62348) Dr.NX válasza deny330 (#62347) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

Szerintem használt RX100 IV-V teljesen jó választás arra, amiket leírtál.
Meg is lepődtem, hogy 100-130 ezer körül kapni használtan, ezek újonnan kétszer ennyibe kerülnek. Ha később feljebb váltanál, talán még árában is el fogod tudni adni.

Elfogadom a sütiket.

(#62349) deny330 válasza Dr.NX (#62348) üzenetére


deny330
aktív tag

Köszönöm, maradok akkor ennél. :R
Esetleg megkérdezhetem, hogy használt vásárláskor van-e ezeknél (vagy úgy általánosságban a fényképezőgépekre nézve) buktató? Esetleg nyugodtan mehet a posta, vagy csak garanciális gép ebben az esetben?
Illetve ha lehetek kíváncsi, mi az, ami ezektől az RX100-asoktól feljebb van?

(#62350) Dr.NX válasza deny330 (#62349) üzenetére


Dr.NX
Topikgazda

Kompaktnál ha bekapcsoláskor az objektív ki-be jön, lamellák kinyílnak, vaku működik, akkor nagy baj nem lehet. Tesztképet és videót kell csinálni, hogy nem életlen, videót stabilizálja, stb.
Fényképezőgépnél egy nagyobb leesés azért tud bajt okozni, érdemes külsérelmi nyomokat keresni.
Feljebb lépés: nagyobb szenzor (elég kevés APS-C és full frame szenzoros kompakt van), de akkor már MILC irányba kell elmenni. Kevés pénzből beleférhet egy használt MILC + használt fix fényerős obi.

Elfogadom a sütiket.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.