Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Házimozi belépő szinten (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-09 14:43:01

LOGOUT.hu

Házimozi belépő szinten

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#58301) Dorian válasza ctrlaltdel13 (#58300) üzenetére


Dorian
félisten

Ez igaz. Azonban az átadható rezgést semmi nem csillapítja jobban, mint az, ha a két test csak pontszerűen érintkezik. Ugyanakkor a másik fontos funkció a hangdoboz stabil alátámasztása, hogy a membrán mozogjon és minél kevésbé mozgassa az egész dobozt. Tök jól csillapíthatja az átadható rezgést, ha a dobozt 3 összehajtogatott téli dunyhára állítjuk, csak az általa kiadott hang lesz szar...

A menetes száras példám lehet, hogy szokatlan és biztos kevesek képesek megvalósítani, de attól még fizikai tény. Ráadásul tudok is olyanról, aki megtette, sőt, ha fel tudnám deríteni, hol mennek a fűtéscsövek én is megtenném. Amúgy szted miért ne?

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#58302) BBéci válasza Dorian (#58301) üzenetére


BBéci
titán

Találkoztál személyesen SoundPath lábakon álló szubládával? Majdnem olyan, mintha az általad említett dunyhákon lötyögne.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#58303) ctrlaltdel13 válasza Dorian (#58301) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

A legjobban szerintem az csillapít, ha nem érintkeznek.
De ki lógatja a szubjait😅.
A padlós példád kivitelezésével is vannak kételyeim.
De ha még működne is, mi van ha?
- cseréled a szubod, kisebb- nagyobb.
- más helyre kényszerülsz rakni
- pusztán nem váltotta be a lényegét

Egyéb iránt, te valahol olvastál ezirányú mérést vagy bármit ami próbál objektíven magyarázni?

(#58304) Dorian válasza ctrlaltdel13 (#58303) üzenetére


Dorian
félisten

"A legjobban szerintem az csillapít, ha nem érintkeznek."
Valóban. Viszont mivel a stabil alátámasztás is fontos, így marad a második legjobb megoldás, az, ha csak pontszerű a csatlakozás.

Aki cserélgetni akar, az nyilván nem lép meg ilyent, ami nem jelenti azt, hogy senki ne tehetné.
A működési elv általános- de max középiskolai fizika, semmi varázslat.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#58305) sptkyle


sptkyle
senior tag

Sziasztok!

Nem igazán vagyok otthon ebben a témában (majd igyekszem utánaolvasni), és nem is konkrét vásárlási tanácsot kérnék most, csak hogy be tudjam pozicionálni helyiértékre a leendő erősítővásárlást.

Kaptam kb 1 éve egy nagyon jó barátomtól egy Pioneer S-RS88TB hangfalszettet, amit azóta is csak nézegetek, mert erősítőm nincs hozzá. :D
Időközben lett egy 4K képes TV is. (Samsung UE55TU7102K ha számít)
A médiaforrás többnyire PC.

Határozottan nem vagyok audiofil.
Jól látom, hogy ha ehhez a hangfalszetthez (esetleg későbbiekben megtámogatva egy mélyládával) keresnék erősítőt, aminél szeretném hogy 4K felbontás ne okozzon gondot, akkor új készülékek esetén 160-170k vagy efölött lesz az árcimke?

"Az a baj,hogy ha v.ki játszik igényesebb játékkal,akkor a gépre költeni kell.Ez a helyzet." by Gica666

(#58306) mikrofon válasza Dorian (#58296) üzenetére


mikrofon
addikt

Lehet hogy rosszul kérdezek, mert nem értek hozzá. Megpróbálom máshogy mert most pár hozzászólásból már kicsit talán jobban meg tudom fogalmazni. A szomszédot ne is keverjük bele, mert nálunk max a kutya hallja az udvaron, az meg max megnyugszik, hogy nem egyedül van otthon és nem akar utánunk szökni....
Tehát az elcsatolást értem, (#azthiszem): a hangkeltő saját rezgéseinek átadásának megakadályozás.
Azt is értem (#azthiszem), hogy a legnagyobb rezgéseket a tárgyakban, falban maga a légnyomás okozza, amit a membrán kelt. Pont ezért merült fel bennem, hogy akkor miért is van pl az Audio Monitor Bronze 100 (6G) és hozzá hasonló rengeteg hangfal esetén ez hátul, miért irányítja a gyártó direktben a hátsó falra ezt a nyomásváltozást. Illetve a mélynyomóknál is elterjedt a föld felé , tehát néző hangszóró, ahol ez még brutálisabb hatást kelthet. Így merült fel bennem, hogy ilyenkor az e a jobb eljárás, ha olyan anyagot teszünk ezekre a helyekre, amik elnyelik a hangnyomás energiáját és csökkenti a falban/padlóban keletkező rezgéseket? Vagy ha olyan anyagot rakunk oda, ami minél jobban visszaveri és ezáltal keletkezik a falban/talajban rezgés. Mert feltételezésem szerint (lehet, hogy ez is hibás) az a legrosszabb, ha a fal/talaj rezonál.

Ez a betonba rögzítés is érdekes számomra. Ismereteim szerint a vasbeton és az acél is kifejezetten jó hangvezető (lehet hogy szakszerűen így hangzana: a hanghullámot vezeti jól és a hang rezgést jól adja át). Az én eddigi ismereteim szerint, ha a hangszóró rezgéseit közvetlenül beléjük vezetem akkor valójában arról gondoskodok, hogyha halkabban is , de minél messzebb is halható legyen. Ismereteim szerint, ami újépítésű lakások/házak esetén pont emiatt szokták elrontani a hangszigetelést....

[ Szerkesztve ]

(#58307) ctrlaltdel13 válasza Dorian (#58304) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Azt a max középiskolai fizika, kihagyhattad volna.
Gépész végzettségem van, ha leírtad, akár lerajzoltad volna, hidd el megértem😉.

Én úgy gondolom, hogy a pozitív és negatív menet közötti hézag, ami ugye van, simán rezgést közvetít, sőt generál is.
Mind a doboz és menetes szár, mind a dűbel és menetes szár között.
És akkor még a dűbel és beton kapcsolatáról ne is beszéljünk.
Statikus terhelésnél nem, de dinamikusnál, szerintem rezonáns elemekként viselkednek.

(#58308) Dorian válasza ctrlaltdel13 (#58307) üzenetére


Dorian
félisten

A menetek közti hézagot, ill a furatot ki lehet tölteni bitumenes anyaggal vagy hasonló anyaggal, és nem lesz ilyen probléma (hifi állványomnál pl. gyurmát -olyant, ami nem keményedik meg idővel- nyomtam a menetes tüske ellendarabjába és úgy csavartam be a menetet). Nehéz gépeknél is sokszor előfordul, hogy a gépalapra nem csak parafát meg gumilapot raknak, és arra teszik a gépet, hanem a gépalapba ragasztott dübelbe csavart szárakon áll az egész, persze ezek nem ilyen kis vékonyka dolgok.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#58309) Dorian válasza mikrofon (#58306) üzenetére


Dorian
félisten

A reflexcső nem ad olyan hangnyomást, amivel ilyen szempontból foglalkozni kellene.
A mély hangok pedig gömb alakban terjednek, tehát ilyen szempontból kb. mindegy, hogy a membrán merre néz.
A hangfal mögötti fal hangcsillapítása nem ezért fontos, hanem ezért:

A falazatok rezonancia-frekvenciája elég alacsony érték, azt felületi kezeléssel csillapítani úgysem lehet.

A hangszigetelés és a rezgő rendszerek csillapítása két külön dolog. Mások a célok, mások a megoldások.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#58310) arcitec válasza BBéci (#58302) üzenetére


arcitec
addikt

És szar is a hangja? :U

(#58311) Zewa


Zewa
senior tag

Sziasztok,

A jelenlegi szettem igy nez ki;
Klipsch 5.1 szett (F3 front, C3 center, S3 surround, sub)
Yamaha HTR-5780 erosito
Samsung UN65TU7000F
DAC nincs.

Thinkpad T490-hez keresek egy kulso hangkartyat/DAC-ot. Mit tudnatok ajanlani ~$200-ig? (A hasznalt termeket preferalom, foleg az amerikai ebeyen)

Az unnepek utan szeretnem megtalalni az oskovulet erositom utodjat, ami minosegben passzol ehhez a Klipsch szetthez. Itt a keretosszeg rugalmas, szeretnek egy harmonikus rendszert ahol egyik elem sem log ki minosegben a "sorbol". (Hasznalt +ebay.com)

Koszonom.

"Táncolni kell, uram, a zene majd csak megjön valahonnan…"

(#58312) ada19 válasza Zewa (#58311) üzenetére


ada19
senior tag

Nekem kicsit zavaros, miért van szükséged DAC-ra? Én egy olyan erősítőt vennék, ami tud HDMI-t, és meg is vagy. 200$ körül én X1200, X1300, X1400 modellek körül nézelődnék.

Mégsenem

(#58313) mikrofon válasza Dorian (#58309) üzenetére


mikrofon
addikt

Köszi így már értem

(#58314) BBéci válasza arcitec (#58310) üzenetére


BBéci
titán

Nem szar, írtam róla cikket, ha érdekel a véleményem, olvasd el!

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#58315) jambiyya válasza BBéci (#58314) üzenetére


jambiyya
őstag

Nincs aláírva a cikk, de ez az?

(#58316) Rp526 válasza BBéci (#58314) üzenetére


Rp526
aktív tag

"Nincs aláírva a cikk"
Ez már nekem is sokszor feltűnt. Azt meg lehet kérdezni miért nincsenek aláírva a cikkek az oldalon, vagy ez nem publikus infó?

(#58317) Beni2360


Beni2360
félisten

Olyan sokat beszéltetek a napokban az atmos hangfalakról főleg a pattogós kivitelről. Ha ezt a front fölé a falra szereljük a gázcső alá (kb 20 cm) mennyivel jobb? Mivel a frontok egy kicsit be vannak forgatva az üléspont felé így lehet beljebb szerelni mint a frontok függőleges vonala ? Vagy legyenek egyvonalban?

Béni2360 - Redmi Note 8 Pro - Acer Aspire 5 A515-51G -- LG OLED55C8PLA - YAMAHA RX-V685 - Mission mx4 5.0 - Taga TSW-90 v.3 - QNAP TS-133 - Mini MX-G - MECOOL BB2 PRO- X96 MAX PLUS -ZIDOO Z1000 Pro

(#58318) #09634560 válasza sptkyle (#58305) üzenetére


#09634560
törölt tag

Ez sztem tökéletes hozzá.

(#58319) arcitec válasza Beni2360 (#58317) üzenetére


arcitec
addikt

Az csak akkor lesz jó, ha a Dolby ajánlása szerint szereled a plafonra, és nem a frontok fölé, hanem az ülés pozícióhoz a frontok felé 80 fokkal kb a frontok vonalában kissé beljebb. De van hozzá Dolby ajánlás : [link] Khümm érdekes pár évvel ezelőtt ez az ajánlás precízebb volt... No meg is van a régi : [link]
Annyit még , hogy nem hallottam pattintósat de az, hogy tudja a fejed főlé keverni ( a valóságban ) a hangot ... :U Mert annak onnan kell szólnia, nem a frontok tetején ;]
(Értem én , hogy az van állítva, hogy a plafonról pattan vissza, de szerintem legfeljebb a ping pong labda... ;] ) U.I Az a hangszóró elvileg jónak tűnik ... Próba cseresznye .. ( ha már meg van).
A fej fölé azért kell,mert hiszen a padlásról a fejed fölött kell, hogy halljad a hangokat,zajokat és nem a frontok fölött. Persze szólni fog ott is ,de az milyen érzetet ad? :U

[ Szerkesztve ]

(#58320) arcitec válasza BBéci (#58314) üzenetére


arcitec
addikt

Túúúdom .. :) Nekem is olyan van , csak azért arra amit Dorián írt .. ;) U.I: És teszi is a dolgát ahogy kell , szuper ...

[ Szerkesztve ]

(#58321) Beni2360 válasza arcitec (#58319) üzenetére


Beni2360
félisten

Köszönöm a válaszodat ezeket a leírásokat már láttam.
Az első linken 5.1.2 Dolby Atmos-enabled speaker setup pattintósan telepíti a frontokon a +2 doboz. A 2. linken is megtalálható Ez csak egy kivononat abból.
Na most akkor kb a fejem fölött egy kicsit előrébb (ez lenne 80 fok?) az ülési pozíciótól vagyis fejbúb mínusz 10 fok. És beljebb azt érezem én is. Még jó, hogy hagyományos deszka mennyezetem van és könnyű lenne felcsavarozni meg a kábelt a padláson elvezetni védő csőben.
Ui: De azért már többször olvastam a front fölé csavarozva ezeket a dobozokat. Hátha akad itt akinek olyan van és beszámolna róla. Pattintás meg igazából nem is lenne jó mert az egyik hang útjába esne a belogó lámpatest.

Béni2360 - Redmi Note 8 Pro - Acer Aspire 5 A515-51G -- LG OLED55C8PLA - YAMAHA RX-V685 - Mission mx4 5.0 - Taga TSW-90 v.3 - QNAP TS-133 - Mini MX-G - MECOOL BB2 PRO- X96 MAX PLUS -ZIDOO Z1000 Pro

(#58322) BBéci válasza jambiyya (#58315) üzenetére


BBéci
titán

Igen, az.

#58316Rp526
Azért nincs aláírva, mert a legtöbb tesztkészüléket többen próbáljuk ki és így a szerkesztőség kisebb-nagyobb részének véleménye van a cikkekben, nem csak egyetlen emberé.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#58323) BBéci válasza Beni2360 (#58321) üzenetére


BBéci
titán

"többször olvastam a front fölé csavarozva ezeket a dobozokat. Hátha akad itt akinek olyan van és beszámolna róla."
Kipróbáltam, 10 forintot sem ér, felejtsd el. Megemeli a frontsugárzók hangterét, amire nincs szükség, Atmos szempontjából nullához közelít a hatása. Többet árt, mint amennyit használ.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#58324) Beni2360 válasza BBéci (#58323) üzenetére


Beni2360
félisten

BBéci köszi ez egy egyértelmű válasz volt arra amit szerettem volna olvasni. Maradok az 5.1 mellett. :R

Béni2360 - Redmi Note 8 Pro - Acer Aspire 5 A515-51G -- LG OLED55C8PLA - YAMAHA RX-V685 - Mission mx4 5.0 - Taga TSW-90 v.3 - QNAP TS-133 - Mini MX-G - MECOOL BB2 PRO- X96 MAX PLUS -ZIDOO Z1000 Pro

(#58325) arcitec válasza Beni2360 (#58324) üzenetére


arcitec
addikt

De ez nem jelenti azt, hogy a fejed fölé ne szereljed fel...Egyébként ha a 2. linket figyelmesebben megnézed, ott a fej fölé helyezés ábrája is konkrét méretezéssel.
(Ahogy látom lazul a Dolby is (pattintós példa) a pénz az úr, elvét alapul véve ...) :B
De egyébiránt a jó 5.1 megfelelő élményt ad .. ;)

[ Szerkesztve ]

(#58326) mikrofon válasza Beni2360 (#58321) üzenetére


mikrofon
addikt

Pont most tanulmányozom a Yamaha erősítő manual-ját. És abban van egy rész, ahol pont az van, hogyan helyezd el az atmos sugárzókat ha előre rakod, de nem a frontra. Valójában itt mát nem is atmos sugárzóknak nevezi, hanem Front Height of the presence speakers. Gondolom pontosan azért mert ha atmos-ként gondolunk rá, akkor pontosan igaz amit @BBéci ír tehát nulla az atmos érték. Gondolom emiatt kitalálták ezt a frappáns elnevezést a "the presence speakers", hogy mégis csak fogyjon az 5.1.2 és így még sincs is átverés....

(#58327) Csabi1984


Csabi1984
addikt

Sziasztok! Denon X550Bt készülékem van és az lenne a kérdésem, hogy mit jelent a Hdmi passt rought On és Off ebben az esetben?

(#58328) jambiyya válasza Csabi1984 (#58327) üzenetére


jambiyya
őstag

Kikapcsolt állapotban (standby) a kiválasztott HDMI jelét átengedje-e ARC HDMI-n. Elvileg.

(#58329) Csabi1984 válasza jambiyya (#58328) üzenetére


Csabi1984
addikt

Köszönöm :) Amúgy létezhet, hogy a 5 HDMI bejövő jelből csak 3db támogatja a 4K-t?
Tehát az van írva, hogy CBL/Sat Bluray, PC )4K) míg DVD/Bluray és Médiaplayer megjegyzés nincs.

(#58330) BBéci válasza mikrofon (#58326) üzenetére


BBéci
titán

A Front Height, vagy presence már a 20 évvel ezelőtti Yamaha erősítők szolgáltatásai között is szerepelt.

#58329Csabi1984
Nem csak létezhet, hanem létezik.

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#58331) mikrofon válasza BBéci (#58330) üzenetére


mikrofon
addikt

Nah ezt nem tudtam.
Ha jól értelmezem a dolgokat, valójában a Dolby Atmos vagy DTS:X tartalmak erre a csatornára kerülnek. Ezek alapján akkor a front tetejére rakott pattintos Atmos sugárzók helyett inkább ezzel érdemes próbálkozni, ha már ott a lehetőség az erősítőben?

(#58332) Csabi1984 válasza BBéci (#58330) üzenetére


Csabi1984
addikt

Köszi :)

(#58333) mpo válasza jambiyya (#58328) üzenetére


mpo
veterán

Majdnem jót írtál.
Kikapcsolt állapotban (standby) a kiválasztott HDMI jelét átengedje-e HDMI-n.
Az ARC-ot itt fölösleges megemlíteni, mert az visszafelé működne, de kikapcsolt állapotban nincs értelme.

Ha érted, akkor már elavult.

(#58334) Nixon18


Nixon18
senior tag

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy kezdőszettnek, ~20nm-es szobában mennyire van létjogosultsága a denonstore-on árult szettek közül a 310-370 ezer Ft körül mozgó kategóriának?
Ahogy nézem az áruk bő 2/3-át az erősítők viszik el (S950H/X1600H) és csak a maradék 1/3-a az 5.1-es hangfalrendszer.
Lehet erre a rendszerre tovább építkezi a hangfalak cseréjével esetleg?

(#58335) Csabi1984 válasza mpo (#58333) üzenetére


Csabi1984
addikt

Tehát ha mondjuk kiválasztom, hogy a Bluray hdmi-re adom akkor kikapcsolt erősítővel hallom hngszórokat :) ?

(#58336) mpo válasza Csabi1984 (#58335) üzenetére


mpo
veterán

Szép lenne. :)
Gondolom a kép és a hang is jönne a Bluray-ről vagy bármi másról, mindkettőt átengedi készenléti állapotban (standby) és a tévén jelenik meg mindkettő.

Ha érted, akkor már elavult.

(#58337) jambiyya válasza mpo (#58333) üzenetére


jambiyya
őstag

Valóban, HDMI OUT akart lenni, ami nem mindig ARC-os...nála viszont pont az, és én neki válaszoltam.

Csabi: igen a TV hangszóróit, ha minden klappol.

[ Szerkesztve ]

(#58338) Csabi1984 válasza jambiyya (#58337) üzenetére


Csabi1984
addikt

Akkor félreértettem :D Azt hittem olyan okos, hogy bekapcsolas nélkül hallom a hangokat és látom a képet. De most így belegondolva logikai bukfenc :D

(#58339) mikrofon válasza arcitec (#58319) üzenetére


mikrofon
addikt

A linkeidet kiegészítve még egy ilyet Dolby leírást találtam ami kifejezetten az első hangszórók tetejére rakható hangszórókról szól pattintós hangszórókról szól :
Dolby Atmos® Enabled Speaker Technology

Most már számomra tényleg csak az a kérdés, hogy a Yamaha féle Front Height presence speakers ér-e többet mint a Dolby Atmos Enabled Speakers....

[ Szerkesztve ]

(#58340) arcitec válasza mikrofon (#58339) üzenetére


arcitec
addikt

Hát igen, erre írtam azt, hogy már a Dolby is lazul. No, meg a doksi is sokkal jobb volt még pár éve. Konkrétabb,pontosabb leírások voltak elérhetőek és magán az oldalon. Ott a lehetőség aki nem hisz az tegye meg ahogy elképzeli és saját magára nézve eldöntheti jó-e. Nem tudom milyen lehet(a pattintott), de mint olvashattad, nagyon nem az igazi. ;) Az igazi Atmos hangszóró a plafonon van, mert oda lett kitalálva a hang forrása. Mindenképp az a javasolt...
Ha, jót akarsz ... ;]
U.I Kérdés min mit értesz. Ha rra gondolsz amit a Yamaha ajánl az már egy régi dolog.
Ha Atmos képes az erősítő és azt is szeretnéd, akkor a "normális" Atmos kialakításra kell törekedni kb 100eft-ból már beszerezhető 1 pár hangszóró. Ha nem vagy biztos magadban, akkor ha van +2 hangfal, ideiglenesen lehet pozíciókra elhelyezni és már hallhatod is milyen.
Pl az Atmos hangszórókat így pozicionáltam be ideiglenes felhelyezéssel, nehogy mellé lőjek, mint tapasztalatlan és be is vált, jó lett. Pár cm +- bőven elbír.. Mértani pontosan úgysem lehet.

[ Szerkesztve ]

(#58342) mikrofon válasza arcitec (#58340) üzenetére


mikrofon
addikt

Ez az általad is említett lazulást "igénytelenedést" talán ez a mondat a leírásból jól szemlélteti:
" Audio mixers and experts who have auditioned Dolby Atmos enabled speakers agree that the sound these speakers produce can be preferable to the sound of dedicated overhead speakers."

persze azért árnyal is egy kicsit, mert azt is írja, hogy ilyen esetben célravezetőbb ha 2 pattintós kerül előre és kettő hátra, mert így pontosabb lesz a hangzás. (Vagy csak ilyenkor már annyi minden pattog annyi irányból, hogy mindegy mi honnan jön mert már zsibbaszt.... ;] )

[ Szerkesztve ]

(#58343) Beni2360 válasza Csabi1984 (#58332) üzenetére


Beni2360
félisten

Tévedni emberi dolog mondta a sündisznó és mérgesen leszállt a drótkeféről. :U

Béni2360 - Redmi Note 8 Pro - Acer Aspire 5 A515-51G -- LG OLED55C8PLA - YAMAHA RX-V685 - Mission mx4 5.0 - Taga TSW-90 v.3 - QNAP TS-133 - Mini MX-G - MECOOL BB2 PRO- X96 MAX PLUS -ZIDOO Z1000 Pro

(#58344) mikrofon válasza mikrofon (#58339) üzenetére


mikrofon
addikt

Mai nap rá szántam néhány órát az atmos Enabled (pattintós) hangsugárzókkal kapcsolatos információk begyütésre. Így leírom a véleményemet, illetve az ami ez alapján összeállt a fejemben. Szeretném hangsúlyozni, hogy ez csak az én véleményem, semmiféleképpen sem egyetemes igazság akar lenni.

Alapvetően a pattintós megoldás mögé egy nagyobbrészt pszichoakusztikus hatást terveztek és elvileg amelyik erősítőben ez így konkrétan kiválasztható annak alkalmaznia is kell ezt az algoritmus, mert ez a licenchez tartozik.... (Gyakorlatban gondolom ez a gyártó és erősítőkategória függvénye)
Tehát ez egy szemfényvesztés, vagyis hangirányvesztés és az agyra hat, agyat stimulálja. Emiatt nem lehet szerintem kijelenti, hogy ez működik-e vagy nem. Ezt mindenkinek ki kell próbálni, mert van akire ezek a trükkök olyan jól hatnak, hogy az agya jobban rááll és van akinek nem. Tehát szerintem aki jobban beleéli magát a filmekben, kb amikor a figyelme jelentős része a TV-re vagy vászonra összpontosul és szinte alig figyel a külvilágra, annak igen is működhet szerintem. Mert nála inkább a képi elem dominál az agyában, mint az hogy pontosan melyik irányból jön a hang. Számára az adott algoritmus okozta hatások úgy hatnak, mintha tényleg fentről és jó irányból jönne a hang. Emiatt is ajánlja a 2 pár kialakítást, Mert a négy irányból támadó algoritmus sokkal nagyobb hatást fejt ki.

Viszont az számomra érdekes volt, hogy a Dolby ajánlásban az van, hogy átlagos helyzetben a atmos Enabled (pattintós) megoldás jobb mint az első és/vagy hátsó falra szerelt magassági hangszóró kialakítás. Ennek az utóbbinak az ajánlás szerint akkor van nagyon jó hatása, ha egy nagyobb térben van kialakítva a térhangzás és tartozik hozzá valóban felső atmos hangsugárzó, mert ilyenkor nagyon jól kiszélesíti a teret és kiemeli a felső hangok okozta térérzetet...

[ Szerkesztve ]

(#58345) mikrofon válasza mikrofon (#58344) üzenetére


mikrofon
addikt

Jah és még egy dolgot kifelejtettem, hogy nem csak az erősítő algoritmusnak kell tudnia ezt a pattintós funkciót, hanem magának az így használt hangszórónak is. Ami azt jelenti, hogy amelyik hangszóró pár hivatalosan tartalmazza a Dolby Atmos® Enabled Speaker Technology megjelölést, annak bizonyos feltételeknek meg kell felelnie (frekvenciaeloszlás, hangterjedés....), mert ez szükséges ahhoz, hogy kialakuljon az előre eltervezett agyzsibbasztás.
Ez mondjuk számomra kicsit megmagyarázza, hogy ezek a "kis ékalakú" dedikált hangszórók miért olyan drágák.... Így hihetőbb, hogy tényleg nem átlagos hangkeltő dobozok ;]

Az már más kérdés, hogy ez egy médiának szánt kitaláció, a fogyasztás generálása végett, vagy tényleg működhet is. Ezt talán mindenki maga tudja eldönteni, ha kipróbálja, hogy nála működik-e vagy nem....
Lehet hogy ez a Dolby Atmos Placebohatás, vagy homeopátia, azaz "homeotheatria"

(#58346) gab1ka válasza mikrofon (#58344) üzenetére


gab1ka
aktív tag

Szerintem kár ennyire túlgondolni ezt az egészet.Léteznek soundbar-ok is amik "állítólag" a falak visszaverődéseit használva szétszórják a csatornákat, ezzel "ugyanazt" az élményt nyújtva mint a hagyományos hangsugárzók.Gondolom nem vita tárgya hogy ez közel sincs így.Vannak atmos sugárzók is amiket az ember vagy oda helyez ahova szánták őket, vagy kompromisszumot köt a praktikusság érdekében és a hangfalra helyezi.Ezt mindenki maga dönti el, vélhetőleg a gyártók is tisztában vannak vele hogy utóbbi lehet a nagyobb halmaz, nyilván forgalmazni is fogják addig ameddig veszik az emberek.Akinek tetszik és úgy érzi hogy hozzáad az élményhez az használja egészséggel egészen addig, amíg natív, valóban atmos csatornát is tartalmazó forrást néz.A hagyományos sztereo/5.1/7.1 tartalmakat kierőszakolni az atmos sugárzókra mindenféle virtuális módokkal viszont már számomra is olyan lenne, hogy oké az tényleg pénzpazarlás.Annyiért pattogjon máshova a pénzem..

(#58347) BBéci válasza mikrofon (#58331) üzenetére


BBéci
titán

Szerintem nem érdemes, mert ahogy már írtam, többet árt, mint amennyit használ. Nem létezik olyan natív hanganyag, az AVR DSP-je próbálja kitalálni az oda irányítható hangokat.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#58348) L.L.


L.L.
senior tag

Sziasztok, tanácsot szeretnék kérni. Jelenleg a 40m2 nappaliban, amiből kb. 20m2-t foglal a házimozi rendszer, subból 1db 25 cm-es klipsch R-110SW üzemel. Igazából mozira nincs gondom vele, de szeretnék egy kicsit fejleszteni. Most lehetőségem lenne vásárolni, de nem tudok dönteni. Vegyek még egy ugyanilyet, így 2 lenne, vagy a kettő helyett 1 db nagyobb 30cm-es R-112SW-t?

(#58349) mpo válasza mikrofon (#58345) üzenetére


mpo
veterán

Nálam a DALI Spektor 6 tetején van a DALI Alteco, nem mehet a plafonra.
Tud úgy működni, amire kitalálták, nem ez a baja.
Múltkor írta valaki, hogy az Atmos filmekben, ez nincs kidomborítva, hasonlóan a 3D-s filmekhez. Abból egyet láttam, amiben a 3D tényleg kijött, az az Avatar volt.
A Skyscraperben, meg még párban is jön fölülről a hang.
A DTS:X filmek listáját megnéztem, sok a rajzfilm és a kínai.
Csak azért mert jó a hang, nem nézek meg egy filmet.
Sok színésznél is belefutottam már ZS kategóriás filmbe.

Ha érted, akkor már elavult.

(#58350) BBéci válasza mpo (#58349) üzenetére


BBéci
titán

Ha Atmos, akkor plafonhangszórók kellenek és inkább 4 mint 2.
Vagy legyen egy igazán jó 5.1!

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Házimozi belépő szinten (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.