Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2801) f.lorand válasza taranis (#2800) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Én ezt nem ismerem. Eddig az Idasnál én még jobbat nem találtam.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2802) t72killer válasza taranis (#2800) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Utánanézve az áteresztési spektrumának, feltételezve hogy lineáris a skála, nem tűnik túl jónak:

Ha jól látom, pont átereszti a HPS legnagyobb csúcsát (~569nm) ezenkívül bezavar az értékes H-béta (486) és a hosszabbik O-III (500.7) vonalakba. Kösz nem...

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2803) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

A gyakorlatban mennyi a különbség egy 20as és egy 25centis Newton között? Tudom, elméletben 1.5x-es fénygyűjtő felület, meg 0.6magnitúdó extra. Viszont nagyobb+nehezebb a cucc.

Esetleg a nagyobb csövet könnyebb vignettálás-mentesre csináltatni, ha nagy szenzorra (6D) dolgozik az ember? Vizuálisan előjönnek már 25 centinél a színek? Orion ködöt láttam már 30asban, szép kékes-lilás volt (a H-alfát ugyebár nemigen látja az ember).

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2804) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Melyik a legkönnyebben fotózható mélyég objektum?

Az eszközök amik rendelkezésünkre állnak:
Canon EOS 5D MKII
SONY A7 II
Skywatcher 200/1000
EQ6 mechanika
Lacerta M-Gen autoguider

(#2805) f.lorand válasza t72killer (#2803) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Szia!
Vizuálisan szerintem elég sok. Asztrofotózásban szerintem nem sok, inkább más. Objektumfüggő. Nagyon kompakt objektumoknál esetleg tényleg van különbség, de a másik oldalon meg tény, hogy a 200-asba (azonos fényerő esetén) sokkal több fér be, tehát jobban komponálható képeket kapunk. Én nagyon sokat fotóztam (itt is van több tucat kép) kézszázassal, nagyon szerettem és eredményes időszak is volt.

A vignettációs egyáltalán nem függ az átmérőtől. Ha nem jól van beállítva a cső, a nagy is vignettál, ha jól, a kicsi sem. Függ a cső kialakításától (a teljes fényútban persze) és a segédtükör méretétől.

Vizuálisan a 25-ösben jó ég esetén előjönnek a színek én úgy tapasztaltam.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2806) f.lorand válasza DrojDtroll (#2804) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Ezzel a felszereléssel bármelyik könnyen fotózható, igazából. De ha látványosan akarsz gyors eredményt, válaszd valamelyik Messier témát.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2807) DrojDtroll válasza f.lorand (#2806) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Köszönöm szépen.

Ha van autoguider akkor nem gond ha a mechanika nincs beállítva?(itt nem az balanszra gondolok)

(#2808) f.lorand válasza DrojDtroll (#2807) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Pólusra állni autoguiderrel is kell. Kollimálni is. Ha ezekre gondoltál.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2809) DrojDtroll válasza f.lorand (#2808) üzenetére


DrojDtroll
addikt

A polósra állásnak mennyire kell pontosnak lenni?

(#2810) f.lorand válasza DrojDtroll (#2809) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Amennyire csak képes vagy rá. Az EQ6 pólustávcsője teljesen jó erre.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2811) DrojDtroll válasza f.lorand (#2810) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Az expozíciós beállításokat hogyan határozzam meg?

Honnan tudom, hogy mennyi ideig kell exponálni, hogy az adott objektum képe majd megfelelő legyen?

(#2812) f.lorand válasza DrojDtroll (#2811) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Az elején csak próbálgatva tudod meghatározni. A hisztogram követésével azért látod, hogy mi a jó. A bal oldali résztől mindenképp váljon el. Én azt javaslom - ismerve akkor a felszerelésed - hogy jó pólusnál ISO800-pn próbálkozz 3-6 perc között.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2813) DrojDtroll válasza f.lorand (#2812) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Köszönöm a segítséget. :R

Szerintem millió kérdésem lesz még.

(#2814) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Tündi és én minden karácsony előtti 23-án felmegyünk a Pilis-tetőre, megnézni a naplementét. A gyerekek már a nagyszülőknél, mi is befejezzük addig a készülődést. Mivel általában - ahogy idén is - ilyenkor épp a hidegpárna ül az országon, már nagyon szokott hiányozni a tiszta ég és a hó is. A Pilisen általában mindkettő van, magas hozzá: kilóg a felhőréteg felett. Idén annyira szép volt, hogy karácsonyi üdvözletként ezt adnánk :) Hátha másnak is jól esik kicsit tiszta eget látni. Légvonalban 5km, mégis mekkora a különbség tőlünk, Piliscsévtől.

KARÁCSONYI FELHŐÓCEÁN

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2815) xedos válasza f.lorand (#2814) üzenetére


xedos
addikt

Köszönjük a látványt! Boldog Karácsonyt!

(#2816) Pulsar válasza f.lorand (#2814) üzenetére


Pulsar
veterán

Nektek is, és mindenkinek Békés Boldog Karácsonyt kívánok. :R
Es köszönjük a látványos videot.
Engem csak az erdekelne, hogy ilyen sorompó nyitó kulcsot hol lehet szerezni? :D

(#2817) taranis válasza Pulsar (#2816) üzenetére


taranis
addikt

Jaja, nekem is jól jött volna :) Egyszer felmentem a Vértesbe a Vitányvárba videózni, a kocsit az erdészút mentén tettem le, mondván mi baj lehet. Jött az este, mennék vissza, de látom, hogy az erdészek rám zárták a sorompót. Hát gondoltam egyet, átmegyek a Vértesen, a másik oldalon is kell lennie sorompónak. Kalandos út volt, és a másik végén ott fogadott egy... újabb zárt sorompó :D Különösebb remény és elvárás nélkül megpróbáltam kinyitni, és hálistennek sikerült, nem volt rendesen bezárva. Telefonom kb 5%-on volt, ahogy ilyenkor kell, nehogy véletlenül segítséget tudjak hívni. Több szempontból tanulságos út volt.
Faternak meséltem utána, mondja, hogy őt is zárták be anno, de lefűrészelte a sorompót. Nem szép dolog persze, valakinek pénzbe fog kerülni, de milyen már, hogy defaultból fémfűrész volt a Dacia-ban :)

Nadehogy on is legyek, nagyon jó volt látni ezt a videót, és kellemes ünnepeket mindenkinek!

colorizer.net

(#2818) f.lorand válasza Pulsar (#2816) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Én bejártam a hivatalos utat, van belépési engedélyem.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2819) taranis válasza f.lorand (#2818) üzenetére


taranis
addikt

Miből áll ez, mi kell hozzá? Akár privátban is.

colorizer.net

(#2820) t72killer válasza f.lorand (#2805) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Szia! A vizuális fontos, a család inkább az okulárban nézelődne mint a képernyőn :).

Vignettálás: amiatt gondoltam a nagyobb csövet előnyösnek, mert adott kamera (flange) és kihuzat mellett nem lenne olyan drasztikus a kitakarás aránya. De a vizuális észlelés is a 25ös irányába löki a lécet +ahogy nézem egy könnyebb fajta 25öst még épp elbír fotózásra az eq6, ami a 20as alá is kéne, úgyh a jövő évi project valszleg egy 25ös lesz. Nézegettem használtban sct-ket is (edge 11, néha új Newton árban kifogható), de nem tudom, valahogy a newtonok képe kontrasztosabbnak, szebbnek tűnik. Tudom, ott a (jó drága) Hyperstar, de az meg annyira fényerős, h már rövidnek bizonyul a ~60centi fókusz + nem lehet vele normál keskenysávú szűrőket használni.

Felhőóceán: ne is mondd, épp L Palmán vagyunk a családdal nyaralni, és itt is a felhők a főműsor. Tegnap kishíján kinyírtam magam+a nyárigumis bérautót fent az obszervatóriumoknál uis elkapott egy hóvihar. Itt a teljes APO +Lightrack cucc, de egy rövidke vizuálison kívül másra nem volt esély.:W.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2821) f.lorand válasza taranis (#2819) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

A Pilisi Parkerdő Zrt engedélye kell. Emellett - természetvédelmi oltalom alatt álló területeken - az erdészet engedélye mellé be kell szerezni a természetvédelmi hatóság engedélyét is. 2015. április 1. óta az illetékes hatóság a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya (1072 Budapest, Nagydiófa u. 10-12., 06-1-478-4400).

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2822) f.lorand válasza t72killer (#2820) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Ó, az ott gyönyörű. Én a Teidéről láttam ilyen felhő formációkat, mesés.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2823) t72killer válasza f.lorand (#2822) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ha lesz 1 kis szerencsénk jobb időhöz, feljebb nézek:K. A Roque-ra éjjel felvezetni nem hiszem, h lesz ingerenciám, de van egy "Mirador Astronómico" kb 20 percre tőlünk.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2824) ati3x


ati3x
Topikgazda

MA löttem M45-öt ujra. ISo 3200-on, 37x60 sec EM5-el:

Most az andromeda folyamatban és utána az orion köd.

(#2825) Pulsar


Pulsar
veterán

Ha valaki nem látta volna az indexen:
[link]

ati3x:
Szép kép :R
Felétek ilyen széüp tiszta ég van? Tegnap este vendégségbe voltunk, mikor jöttünk el éjszaka, úgy fél1 felé, meg is álltam csodálni az eget, hogy milyen szép tiszta. 30 perc volt az út hazáig, de mire haza értem is már teljesen be volt borulva...

[ Szerkesztve ]

(#2826) ati3x válasza Pulsar (#2825) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Most frankó. 3 hete nem volt tiszta idő. Ugyhogy most tolom 1000-el.

(#2827) Pulsar válasza ati3x (#2826) üzenetére


Pulsar
veterán

akkor sok jó képet még :K :C
ma meló van, így ki sem merek menni, mert ha meglátom hogy csillagos az ég, sírva fakadok :D

(#2828) tvamos válasza ati3x (#2826) üzenetére


tvamos
nagyúr

Jó fényeket. Itt nincs jó idő sajnos. :(

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2829) ati3x válasza tvamos (#2828) üzenetére


ati3x
Topikgazda

No. Lőttem még egy andromedát tegnap. 40 db 1 perces, iso 1600-on. A kompozíció nem lett a legszerencsésebb. be kellet volna forgatnom átlósan. Mindegy, ez van:

Elkezdtem az Orion ködöt is, de csak 30db 1 perces iso1600-ost tudtam lőni. A képek egy része már párás, talán vékony fátyolfelhőn keresztűl készült:

Azért ez a max 1 perc eléggé behatárol. Ugye csak 1 tengelyes vezérlésem van. A fényképező sem átalakított..De ezzel kell még "főznöm".

(#2830) xedos válasza ati3x (#2829) üzenetére


xedos
addikt

Nekem tetszenek! Grat!
Még olyan hihetőnek tűník, nem olyan "Hubble"-s :-)

[ Szerkesztve ]

(#2831) f.lorand válasza ati3x (#2829) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Jól néznek ki!

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2832) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Sziasztok,

Néhány komolyabb, válogatott cuccomtól megválnék (asztro-fényképezőgép, hordozható mechanika, prémium obi), ha valakit érdekel, a makszutov bazárjában a részletek.

Lóránd

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2833) zoomon válasza f.lorand (#2832) üzenetére


zoomon
tag

Szia!

Az obi az tényleg egy 50mm-es portré obi? A képen amit beraktál 24mm-es van ami valószínűbbnek is tűnik.

(#2834) tvamos válasza f.lorand (#2832) üzenetére


tvamos
nagyúr

Hogy en mennyire vagyom egy olyan Star Adventurer-re... remelem boldog lesz veluk az uj tulaj!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2835) f.lorand válasza zoomon (#2833) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Köszi, tényleg rossz képet raktam be. De már elvitték, ahogy a gépet is. Csak a Star. Adventurer van hátra.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2836) ati3x


ati3x
Topikgazda

Ma lefotóztam az M33-at. EM5-el, 117*60s iso1600-on.

Az első asztrófotóm ebben az évben! Szóval BUÉK! :)

(#2837) DrojDtroll válasza ati3x (#2836) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Ilyenkor hogy néz ki egyetlen egy kép?

Mivel stackkelsz?

[ Szerkesztve ]

(#2838) Pulsar válasza ati3x (#2836) üzenetére


Pulsar
veterán

Irigylem a helyet ahol laksz, itt köd van.
Szép kép :R

(#2839) föccer válasza ati3x (#2836) üzenetére


föccer
nagyúr

Csilliárd éve rágom a kefét, hogy foglalkozni kellene ilyesmivel. Na jó, csak pár éve. Stellárium.org-t nézegetem, szórakozom, néha lemegyek a polárisba, cikkeket olvasok és Dávid Gyula előadásait nézem. Csorog a nyálam a stellárium előtt...

Egy felszerelést listát tudsz írni, hogy mivel készültek a képek? Köszi :R

üdv, föccer

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#2840) ati3x válasza DrojDtroll (#2837) üzenetére


ati3x
Topikgazda

1 kép nem túl sokmindent mutat. Főképp azért, mert max 1 perces expókat tudok lőni. Itt egy frame, LR-ből konvertálva jpg-re, módosítás nélkül:

(#2841) ati3x válasza föccer (#2839) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Ne aggódj nekem is több mint 30 éves élmom válik valóra. De még amint írtam, még nem "kerek", még nincsen vezetésem. De majd apránként.

(#2842) ati3x


ati3x
Topikgazda

És akkor egy kis M42 orion. Sajna nem volt mázlim megint. Befelhősödött. ugyhogy csak 44*60s iso800-on. Legalább 2x ennyi expót szerettem volna.:

(#2843) zoomon válasza föccer (#2839) üzenetére


zoomon
tag

Dávid Gyula előadásait nézem.

Arra én is be szoktam tévedni az Elte-re, nagy koponya, polaris tv-n van fent komplett előadás sorozata, nem valami szuper minőség de a lényeg átjön.

(#2844) Pulsar


Pulsar
veterán

Megjött végre az objektív fűtésem. Sok reményt fűzök hozzá :)

(#2845) föccer válasza zoomon (#2843) üzenetére


föccer
nagyúr

12.-én lesz a következő előadása az atomcsill-ben. A polarisos előadásokat is nagyjából végig néztem. Hihetetlen jó előadó.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#2846) t72killer válasza ati3x (#2836) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Zöldülök-sárgulok az irigységtől:R. A félig családi félig asztronyaralás totál időjárási csőd volt, az állítólag "felhők feletti" obszervatórium is kéthetes felhőtakaróba burkolódzott, jövőre vmi garantált sivatagba megyünk:(.

Az omd át van alakítva amúgy?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2847) ati3x válasza t72killer (#2846) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Tehát jövőre viszel esőt valamelyik sivatagba? :) Dehogy van átalakítva. :) Amúgy megnéztem a frameket amit az orionról lőttem. Sajnos az 1 perc egy icipicit sok volt neki. elég sok képen kicsit tojások a csillagok. Ugye elég közel van az égi egyenlítőhöz, ahol relative többet mozdul az ég mint mondjuk az M45/M31 esetében. Tehát lehetne a kép jobb is. Na mindegy, ma úgy néz ki újra próbálkozom, van olyan -5 fok meg totál tiszta ég. (egyenlőre). Tegnap én is rendeltem objektív fűtést, mert még mindig egyszerübb mint hajszárítózni.

(#2848) föccer válasza ati3x (#2847) üzenetére


föccer
nagyúr

Jól emlékszem kint vagy Swedenben?

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#2849) t72killer válasza ati3x (#2847) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ja, az Atacama-ban 500év után én leszek az új esőisten:D.

Vezetés: az otthoni (=autós) felszerelésre varázslok majd ilyet is, ez manapság már csak egy pici ccd + vezetőtávcső/oag+kábel elvileg - bár ez is benne van 300+EURban.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2850) Pulsar válasza t72killer (#2846) üzenetére


Pulsar
veterán

Merre voltatok ha nem titok? :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.