Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3501) gilfoyle válasza Pulsar (#3499) üzenetére


gilfoyle
őstag

Én is így állok élesre, belenagyítok az élőképbe (10x) és ahol a legkisebb, ott éles. Jó eredményt szokott produkálni.
Május végén voltam fotózni Szolnokon. Az M13-at lőttem, kipróbáltuk a vendéglátóm EOS-át (nincs átalakítva, azért nem valami látványosabb köd). Ez egy 3 perces nyers kép (itt persze jpg...).
Jó volt az ég.

[ Szerkesztve ]

(#3502) zoomon válasza menin (#3494) üzenetére


zoomon
tag

Irigyellek, mi csak pár éve kijárunk ismerősökhöz hosszabb-rövidebb időre. Ha tudnál pontos helyet, esetleg gps koordinátát átküldeni azt megköszönném, távolság nem gond, már mindenhol voltunk kétszer :) .

Kivéve itt, nemrég olvastam róla egy szálloda ajánlóba elég jó mókának tűnik / Kulm hotel:

(#3503) Valzor válasza föccer (#3496) üzenetére


Valzor
aktív tag

Igen, teliholdnál jó kis éjszakai tájképeket lehet lőni! Nekem is ki van nézve 2 hely is, csak az idő hiányzik hozzá, hogy kimenjek és megcsináljam :DDD De ami késik, nem múlik!

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#3504) radi8tor válasza zoomon (#3502) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

[link]

⭐ Stella

(#3506) f.lorand válasza gilfoyle (#3501) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Fényképezőgép + obi esetén színhibára érdemes fókuszálni. Annál pontosabb nincsen.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#3507) kovisoft válasza f.lorand (#3506) üzenetére


kovisoft
őstag

Leírnád ennek a módszernek a lényegét?

(#3508) f.lorand válasza kovisoft (#3507) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Színes élőképen (notebook, vagy a kamera kijelzője) képszélre érdemes vinni egy csillagot (ahol már a színhiba jól érzékelhető). Kis rekesszel el kell kezdeni a fókuszt változtatni. Defókuszált képnél a színhiba vagy lila, vagy zöld ugye. Amikor a zöld átvált lilába, akkor van egészen pontosan fókuszban az objektív. Sokkal pontosabb, mint bármilyen más módszer szerintem. Legalábbis én évek óta így csinálom, mióta rájöttem erre.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#3509) ati3x válasza f.lorand (#3508) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Én is így csinàlom. Annyit még, hogy bele kell nagyítani az élöképbe. Nàlam az em5-ön 14x a max nagyítàs. Az böven elég.

(#3510) gilfoyle válasza f.lorand (#3508) üzenetére


gilfoyle
őstag

Köszi a tippet, nekem egy 72-es APO-m van (a kép is azzal készült), ott nem tudok blendét állítani, a módszer alkalmazható azért? Némi színeződést illetve színváltást lehet látni az élőképen pont a fókuszpont átlépésekor, de mondjuk nem is a látómező szélére szoktam állítani a csillagot.

(#3511) kovisoft válasza f.lorand (#3508) üzenetére


kovisoft
őstag

Köszönöm a leírást. Ha jól értem, akkor ez a módszer csak lencsés távcső (objektív) esetén működik, tükrössel (pl. Newton, Makszutov, tükörobjektív) nem, ugye?

(#3512) föccer válasza kovisoft (#3511) üzenetére


föccer
nagyúr

Jól látod. Tükrös távcső elvileg nem színezhet.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3513) f.lorand válasza kovisoft (#3511) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Igen. Illetve csak kis átmérőnél érdemes, nagyobbnál már (ahol jól bomlik) a Bahtinov a nyerő.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#3514) f.lorand válasza gilfoyle (#3501) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Teljesen jó, kb ilyen szabad szemmel nekem a nagy Newtonban! Jó nézni ugyanazt fotón. Én is most dolgozom fel éppen, 1350mm-en.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#3515) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Messier 13

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#3516) BITBOYS válasza f.lorand (#3515) üzenetére


BITBOYS
addikt

Hű te jó ég, gyönyörű lett :B

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#3517) tvamos válasza f.lorand (#3515) üzenetére


tvamos
nagyúr

:C :R
Fantasztikusan szép!
Újra...
:R

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3518) gilfoyle válasza f.lorand (#3515) üzenetére


gilfoyle
őstag

Az előttem hozzászólókhoz képest újat nem tudok mondani! Nagyon szuper lett! :R

(#3519) 4580693 válasza f.lorand (#3515) üzenetére


4580693
senior tag

Grat! Ahogy fentebb is írták, nagyon szép! :) :C

(#3520) föccer


föccer
nagyúr

Helloka?

Lehet most hasznaltan allvanyt meg mechanikat kapni? Bujom a netet de semmi ertelmeset nem talalok.

Most max egy eq3-szintig gondolkodom, orageppel,esetleg vezerlessel. Meg nem tudom hogy mit fogok rarakni. Elso 1-2 evben amig tanulgatok max egy 150-es newton, esetleg ha nagyon felvet a penz akkor mc-t.

Az asztrotaj nagyon vonz de eddig rengeteget kell tanulni. Ahhoz nem is kellene erossebb allvany.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3521) Pulsar válasza föccer (#3520) üzenetére


Pulsar
veterán

(#3522) kovisoft válasza föccer (#3520) üzenetére


kovisoft
őstag

Ha nem ütközne a fórumszabályzatba, akkor leírnám, hogy nekem van egy felesleges eq3-am óragéppel. :D

(#3523) BITBOYS válasza kovisoft (#3522) üzenetére


BITBOYS
addikt

Tedd be alásírásba :D

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#3524) föccer válasza Pulsar (#3521) üzenetére


föccer
nagyúr

Igen az az egyik elso amit megnezek + altalanos apros oldalak +kis googlizas.

Kovi: Amikor nagybetus voltam az ilyen eldugott kis dorgalmu zart, nem informatikai topikokban sosem szoltam a hirdetesekert. :)

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3525) menin


menin
tag

Ujabb milky way foto. Eloszor probaltam ki a 70-200-at a Sky Adventurer-el.

70mm f2.8 ISO 3200 60sec

(#3526) Pulsar válasza menin (#3525) üzenetére


Pulsar
veterán

húú, teccetős kép, gratula :R

(#3527) gilfoyle válasza menin (#3525) üzenetére


gilfoyle
őstag

Nagyon jó lett... Van a képen minden :)

(#3528) TKL válasza föccer (#3498) üzenetére


TKL
tag

A Bahtinov működhet, de csak kb 100mm-es obitól felfelé. A napokban próbáltam 16mm-es objektíven és arra nem jó. Nem tartom kizártnak, hogy rövid gyújtótávra is létezik valami maszk, de nem találtam még ilyet.

(#3529) TKL válasza menin (#3525) üzenetére


TKL
tag

Szép kép lett! Melyik mechanikát használtad? A Mini Wifi-t vagy a Kompaktot? Én is szemezek/nék a későbbiekben az egyikkel kifejezetten fényképezőgéphez.

(#3530) menin válasza TKL (#3529) üzenetére


menin
tag

Koszonom, nekem a sima Sky-Watcher Star Adventurer van ez meg a Mini elott volt. Viszont gondolkom hogy a jovoben majd lecserelem a Fornax LighTrack II-re de az kb. duplaja arban. Ha csak sima obi es max. 200mm akkor eleg a StarAdventurer is szerintem.

(#3531) zoomon


zoomon
tag

De szuper képek kerültek fel ide közben! :R

Július 24 és 30 között a tarjáni ifjúsági táborba szerveznék egy kis megfigyelő, fényképező estét, a pontos időpont még nincs meg (egyeztetés alatt a kapcsolattartóval és az időjárással) de a hét biztos, áram lesz. Akit érdekel írjon nekem privit.

(#3532) föccer


föccer
nagyúr

Ezúttal Soponyai Györgynek jár a kalapemelés az APOD miatt. :R:R:R

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3533) radi8tor válasza föccer (#3532) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem semmi. De több jelenség is van a képen, azért lett beválogatva.

⭐ Stella

(#3534) ZSOOLT2


ZSOOLT2
tag

Sziasztok!

Július 22. és július 29. között lesz a Vega Csillagászati Egyesület által szervezett nyári amatőrcsillagászati megfigyelőtábor Ispánkon (Vas megye, Őriszentpéter közelében). A megfigyelőrétre körpanoráma és nagyon alacsony fényszennyezettség jellemző, a darksitefinder.com szerint sötétzöld terület. Éjszaka fotografikus- és vizuális megfigyelésekre lesz lehetőség, nappal előadások, közösségi programok lesznek. Az ebéd és vacsora benne van az árban, négy- illetve nyolcágyas szobákban lehet aludni.

Részletek, és jelentkezés a következő linken:
[link]

(#3535) BITBOYS válasza ZSOOLT2 (#3534) üzenetére


BITBOYS
addikt

Szuper, jól "hangzik" :) :R

mod: Páran nem veszünk egy ilyen szettet? Eloszlana az a fránya csomagküldés ár :)
Men's NASA Hat and Tee Combo Navy

[ Szerkesztve ]

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#3536) Pulsar


Pulsar
veterán

Nem saját fotó, de nagyon szép:

[ Módosította: radi8tor ]

(#3537) BITBOYS


BITBOYS
addikt

Red sprites, of course!

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#3538) Pulsar válasza BITBOYS (#3537) üzenetére


Pulsar
veterán

Na ez durva :Y :R

(#3539) Balinov


Balinov
félisten

PhotoPills appot hasznalja valaki tervezesre? Tegnap botlottam bele, vegigneztem ezt a 30+ perces videojukat es eleg impressziv, ha tervezesre kerul a sor. Mondjuk fizetos az app, sajna nincs belole trial verzio, de a video alapjan valszeg megeri az a 9.99$ ar, ha azt nezzuk, mennyi idot meg tud sporolni

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#3540) BITBOYS válasza Pulsar (#3538) üzenetére


BITBOYS
addikt

Imádom ezeket a jelenségeket :) Jó időben, jó helyen egy megfelelő géppel..igazi ritkaság.

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#3541) Valzor válasza BITBOYS (#3540) üzenetére


Valzor
aktív tag

Én is! Sose lehet tudni előre, hogy mit hoz az éjszaka/hajnal, ha az ember rászánja magát, hogy kimegy, kicuccol és az időjárás is kedvező. Egy biztos, aki sose szánja rá magát, annak szerencséje se lesz! :DDD

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#3542) Pulsar válasza BITBOYS (#3540) üzenetére


Pulsar
veterán

Én is, csak elég ritka sajnos.
[link]

(#3543) Bensid


Bensid
tag

Sziasztok!
Most találtam rá erre a fórumra, hiszen kíváncsi voltam, hogy hány magyar oldal foglalkozik ezzel a témával.
Kb. két éve foglalkozok a fotózással. Távcsövem már több éve van, mindig is érdekelt az univerzumunk, de magával az asztrotájkép fotózással csak 2 hónapja foglalkozom.

Tanácsokat szeretnék tőletek kérni. Eddigi "legjobb" asztrotájképem pár napja, a balaton partján készült, amit most megosztok veletek és tudom, hogy amatőr, de talán ez eddig életem legjobbnak vélt fotója (számomra).
Kérlek szépen titeket elemezzétek.
Sajnos a minőség "instagramos", mivel teljes méretben nem engedte feltölteni, de ha kell privátban is elküldöm akárkinek szívesen.

Mi jó? Mi rossz? Min lehetne javítani... :)

(#3544) TKL válasza Bensid (#3543) üzenetére


TKL
tag

Én is kezdő vagyok, de azért véleményem van :DD A hangulata nekem nagyon átjön, talán annyit tudnék javasolni, hogy külön fókuszálj az előtérben lévő dolgokra legközelebb, akár több képpel is és stackeld a fókuszt, utána pedig blend a háttérrel.

A fényszennyezés kicsit erős, a mag fölötti résznek nem látszik csak az egyik fele, sajnos ez nálam is sokszor belebrondít a képbe, de a legsötétebb helyeket nem mindig éri el az ember.

Egyébként nagyon jó kép mindent összevetve :)

Milyen obival / géppel készült?

[ Szerkesztve ]

(#3545) tvamos válasza TKL (#3544) üzenetére


tvamos
nagyúr

A hangulata nekem nagyon átjön
+1 Ezt a kifejezest kerestem en is!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3546) Matska válasza TKL (#3544) üzenetére


Matska
senior tag

Sokszor olvastam már, hogy az eget és az elõteret külön lövöldözik, különbözõ expóval, és utólag rakják össze. Ezt milyen programmal csinálják, és mennyire bonyolult?

Mi az a stackelés?

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#3547) Valzor válasza Bensid (#3543) üzenetére


Valzor
aktív tag

Nekem nagyon bejön ez a kép! Az tetszik benne, hogy szerintem valahogy így nézhetett ki a táj a valóságban és a Tejút nincs totál "szét effektezve". Szép munka!

Valahol megtalálható még több képed esetleg?

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#3548) TKL válasza Matska (#3546) üzenetére


TKL
tag

Tulajdonképpen a lényeg az, hogy ha te a megfelelő expoval lekapod az eget az előtér nem lesz rendesen exponálva, ezért arra csinálnak egy külön expot, mondjuk 4 perc nagyon alacsony ISO-val, hogy kevés legyen a zaj. Ezt a két képet pedig "blendelik" azaz egybe mossák pl Photoshop-ban, vagy Gimp-ben. Ehhez is kell gyakorlat, hogy jól sikerüljön, nem feltétlenül egyszerű összemosni két eltérő expót más fehéregyensúllyal. Én is csak tanulgatom még ezt a dolgot is. Vannak rá automata megoldások is, de ilyesmit még nem próbáltam.

A stackelés meg az amikor több hasonló expót össze mosol, hogy nőjön a szignál/zaj arány, és csökkenjen a kép zajossága. Ugyanezt megteheted úgy is, hogy a fókuszt stackeled össze. Általában tájképeknél szokás, hogy az egész mélysége éles legyen a képnek. Pl első expó-nál az alsó 1/4ed van fókuszban, másodiknál a fölötte lévő negyed stb stb, majd ezeket egybe pakolod.

[ Szerkesztve ]

(#3549) Bensid


Bensid
tag

Köszönöm szépen az eddigi véleményeket és tanácsokat! :)

Samyang 14mm f/2.8 az obi. Egy kezdő Canon 1300D-vel lőttem, szóval az ISO-t csak 1600-ra tudtam felhúzni, hogy ne legyen zajos.

Igen ilyesmi volt a környék ténylegesen, csak annyi, hogy a kövekre rávilágítottam mobillal pár másodpercig a 20 másodperces expo közben. A tejut meg hasonlóan nézett ki, csak nem ennyire volt kivehető szabad szemmel. De a lightroom csodákra képes! :)

(#3550) TKL válasza Bensid (#3549) üzenetére


TKL
tag

A 14mm-es Samyangot sokan dícsérik. Én is Samyangot vettem a kit obi után, csak a 16mm F2-t. Jó lenne az is ha végre el tudnék jutni egy valóban sötét helyre... Persze próbálgatni már próbálgatom, és van benne potenciál... :) Sajnos nagyobb falat a post process mint maga a fotózás, és a felesleges fénnyel nem egyszerű megküzdeni. Nem is nagyon sikerül egyelőre.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.