Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3401) tvamos válasza f.lorand (#3399) üzenetére


tvamos
nagyúr

Akkor jol gondolom en azt, hogy bolygo fotozasra meg mindig a dslr/milc vonal a legkezenfekvobb megoldas? Mert 20-50 ezret talan adnek egy szines CCD-ert, de ahogy latom, jobb ha azt a penzt masra koltom.

A masik kerdesem az lenne, hogy ha raalitanam a csovemet a napocskara, egy direkt fotos szurovel, (ami persze egy olcso folia, a Makszutovtol vettem, Baader ND3.8) akkor mennyire kell feltenem a gepemet? Mert nem szeretnek masikat venni most. Meg szeretem is a kis gepet. Azon gondolkodtam, hogy kifurom az adaptert, es teszek bele egy homero szenzort, vagy ilyesmi. Nem tudom...

(#3400) föccer válasza f.lorand (#3399) üzenetére
Annyit vezetni... inkabb pihenj!

Menjetek el a planetariumba, amig meg van ra lehetoseg! Majd jol bezarjak, es nem lesz penz felujitani.
:( :(( :(((

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3402) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Kifolyik a szemem a sok offtól. Miért rakjátok offba ha témához kapcsolódik? :)

⭐ Stella

(#3403) ati3x válasza tvamos (#3401) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Nem, bolygóra nem. Holdra még csakcsak elmegy a dslr/milc. Bolygófotó az elég spec dolog. Inkább valami tuti webcam kell. ez pl tökéletes
Amugy a dslr sem rossz. Pl én egész képeket lőttem EM5-el, ami ugye nem volt átalakítva. Ráadásul az egytengelyes vezérlés is lekorlátozott max 1 perces expókra...

(#3404) föccer


föccer
nagyúr

Vegul csak kijottem. Szelcsend 16 fok felho szinte egy sem. Egy tarlo szepen alltam meg, korben buzatablak, nehany akacos, csicsego madarak. Nem is tudom miert vettem elo a telefont... talan annyira jo erzes hogy meg kell osztanom :) szerintem ezt fogom ebben a hobbyba leginkabb szeretni. Talatam most egy nyugodt helyet. Remelem ilyen marad az ido es fenykep teren is lesz sikerelmenyem. A kalibracios kepeket mar elkeszitettem, meg varnom kell 1-2orat, addig olvasok. :))

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3405) föccer


föccer
nagyúr

Ps: es 40 perc mulva itt az iss is, majdnem zeniten. Hm, asszem megprobalom lekapni hatha lesz eg szep csikom.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3406) ati3x válasza föccer (#3404) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Milyen cuccal vagy kint? És hol? Nagyon úgy néz ki, kocsival megyünk Magyarországra, és viszem a távcsövet. (5 hét szabin leszek) Igaz nagyon bekorlátoz az egytengelyes vezérlés, de csak kéne lőni vmit. :D Gondolkodtam, hogy leugrok 2-3 napra a zselici csillagparkba..

(#3407) föccer válasza ati3x (#3406) üzenetére


föccer
nagyúr

Kiskunsag eszaki reszen vagyok a tanyavilagban. Felszerelesem meg nincs, csak egy sima fotoalvagy meg egy fenykepezo gep. Sem alvanyom sem tavcsovem es tekintve hogy a nyakamba vettem egy ~500k kiadast igy hirtelen nem is valoszinu hogy telre fel tudok szerelkezni akar csak egy alvannyal.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3408) tvamos válasza föccer (#3404) üzenetére


tvamos
nagyúr

Akkor tiszta eget! :)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3409) Matska válasza föccer (#3404) üzenetére


Matska
senior tag

Irigyellek. Nekem nem volt lelkierőm ma kimenni, és várni, hogy éjfél után felbukkanjon a tejút, majd talán vasárnap.

Ati3x: a Zselicet csak ajánlani tudom, én is ott lakom. Gyönyörű hely éjjel-nappal :)

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#3410) tvamos válasza ati3x (#3403) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ez a kamera nem tetszik nekem. Inkább maradok a Nikonomnál. (A pixelméret u.a, csak nincs hűtés.)
A repülő múzeum klafa! Oda én is elmennék!

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3411) Valzor válasza föccer (#3405) üzenetére


Valzor
aktív tag

Nekem sikerült, a göncöl társaságában! :)

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#3412) föccer válasza Matska (#3409) üzenetére


föccer
nagyúr

Hát sajnálhatod. Nagyon szép, nyugodt idő van, a csillagoknak szinte semmi pislákolása nincs.

Én türelmetlen voltam (és fáradt vagyok), hamar kezdtem, a kamera is lemerült, szóval most érkeztem haza. Ellenben a szép idő ellenére nem tudom, hogy sikerült-e bármi értékelhetőt készítenem. A korrekciós képek készítése után nem állítottam vissza ISO 100-ról a gépet és ezzel fotóztam végig az estémet. :o :O Meglátjuk. Az ISS-es kívül a Vegát próbáltam lencsevégére állítani. Nem tudom össze jött-e.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3413) Pulsar válasza föccer (#3412) üzenetére


Pulsar
veterán

Irigyellek, sajnos én ma reggel megyek melozni, igy kiesett.
Ott merrefelé voltal? Volt anyosomék arrafelé laktak, az eszaki részet elég jól ismerem, már többször gondoltam rá, hogy kimegyek oda. Következő ujholdkor mehetnenk együtt is arra :)

(#3414) Valzor


Valzor
aktív tag

Szerintetek lehet stackelni úgy fotókat a göncölről, hogy az egyik képen a "mellette" elhaladó ISS is megmaradjon? Van egy kép az ISS-sel és három kép csak simán a göncöllel.

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#3415) föccer válasza föccer (#3412) üzenetére


föccer
nagyúr

ISO 100-al, 5 sec záridővel sikerült 1 azaz 1 framet találnia a DSS-nek. :D Nem baj, megtanultam, hogy erre is figyelni kell. Nameg hogy állvány nélkül nem igazán fog menni a dolog.

Egyébként az el is felejtettem írni, hogy este egy rendes kis meteor húzott el a fejem felett. Elég pici volt, de elég közel lehetett, a hangját is hallottam ahogy elhúz és nem sokkal messzebb kialszik. Max homokszem méretű lehetett. Elég komoly jelenet volt.

üdv, föccer

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3416) kovisoft válasza Valzor (#3414) üzenetére


kovisoft
őstag

Ez hasonló feladat, mint amikor egy meteorzáporról van sok felvételed egyedi meteorokkal, és ezekből szeretnél egy kompozit képet (montázst) csinálni. Nem tudok olyan stackelő programról, ami ezt automatikusan megcsinálná, de ha hagyományos módon elkészíted (stackeled) a csillagos hátteret, akkor photoshopban rá lehet maszkolni erre a háttérre a meteorokat (vagy jelen esetben az ISS-t). Hirtelen ezt a leírást találtam magyar nyelven, de biztosan van még sok ilyen a neten. Több találatod lesz, ha meteorzáporra keresel (pl. meteor shower stacking), mert talán ezekből szoktak a leggyakrabban montázst készíteni, de az ISS esetében ugyanaz a feladat.

(#3417) Valzor válasza kovisoft (#3416) üzenetére


Valzor
aktív tag

Igazad van, ez nagyon jó ötlet, így fogok rákeresni! :DDD Köszi a tippet!

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#3418) Balinov válasza kovisoft (#3416) üzenetére


Balinov
félisten

Koszi a leirast, es amblokk a linket az oldalhoz.ahogy nezem, sok erdekes iras van rajta, szoval megvan a 7vegi olvasnivalo:)
:R

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#3419) föccer


föccer
nagyúr

A korrekcios kepek elkeszitesenel milyen elteres "lehet" a homersekletben?

Trszem azt most 18 fok van, elkeszitem oket, de a light kepek keszitesenel inkabb 13-14 fok lesz. A flat kepeket csak szurkuletben tudom kesziteni az mindenkeppen magasabb homerseklwten van.

Ma nograd megyebe jottem nem a legidealosabb a hely az eg is elege felhos. Eszak fele talan lesz egy kis resz, ha mazlim van.

Ps: melyik bolygo van most fent? Erzesre 13 ora es 40 fok korul lehet. Szin alapjan a jupiterre tippelnek.

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3420) radi8tor válasza föccer (#3419) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Jupiter van a Szűz csillagképben.

⭐ Stella

(#3421) menin


menin
tag

Tegnap ejszaka en is fotoztam es sikerult az ISS-t is lekapni kombinalva egy startrail fotoval.

(#3422) föccer válasza menin (#3421) üzenetére


föccer
nagyúr

Wow, nagyon jó lett. De ha jól emlékszem, tegnap nem a Polaris előtt ment el az ISS, hanem inkább a zeniten. 2 külön fotóból lett összerakva? Melyiket hogy csináltad? :R

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3423) justaview


justaview
őstag

Sziasztok!

Egy viszonylag azért még mobil (hogy legyen kedvem egyáltalán megmozdulni vele :) ), de azért már asztrofotózásra is alkalmas EQ (és GOTO, hogy megtaláljam a célpontokat, mert nagyon kezdő vagyok még :) ) állványt szeretnék venni. Hosszútávra szeretném, nem vagyok az a "megveszem, aztán gyorsan eladom, mert már nagyobb kell" típus. Jó lenne elsőre egy használható és szerethető állványt venni, ha ez lehetséges egyáltalán.

Az AZ-EQ5 PRO GoTo mechanikát néztem ki magamnak, oszlopos állványon.

Van ezzel kapcsolatban valakinek tapasztalata, véleménye? Mire jó ez a mechanika, és mire nem, hol vannak a határai? Esetleg van jobb alternatíva? Vagy esetleg a gondolkodásomban rossz az irány…?

(#3424) menin válasza föccer (#3422) üzenetére


menin
tag

Koszi, pedig 26-an ott ment el az ISS a Sky Guide app szerint is.

A star trail 150 kepbol keszult es kozben haladt at az ISS kb. 8 foton lett rajta. Az osszefuzesnel meg gap fillinget hasznalva eltuntek a kis resek amik a fotok kozotti par mp-es szunetek miatt keletkeztek.

(#3425) föccer válasza menin (#3424) üzenetére


föccer
nagyúr

Köszi az infót :K

Nem volt nalam gép 26-án, akkor valamivel összetévesztettem. :R

Most stellariumon megnéztem. Én az esti ~21:51-es átvonulást láttam, ami ~40° DEC körül volt, ami 80°fölötti Azumitálisban.

Mondjuk érdekes, hogy a Stellarium kb 2 perccel későbbre teszi (23:26) az ISS érkezését a sarkcsillaghoz és nem is pont oda, ahová a te képeden látszik.. :-/ Honnan fotóztál?

üdv, föccer

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3426) menin válasza föccer (#3425) üzenetére


menin
tag

Svajcbol fotoztam valoszinuleg emiatt van ez a pici elteres.

(#3427) föccer válasza menin (#3426) üzenetére


föccer
nagyúr

Így érthető.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3428) 4580693 válasza justaview (#3423) üzenetére


4580693
senior tag

Jó az a mechanika. A goto nem csak azért kell, hogy odataláljon az távcső, amit nézni akarsz, hanem az autoguiderhez is az kell, ha a későbbiekben fotózni is akarsz.

(#3429) justaview válasza 4580693 (#3428) üzenetére


justaview
őstag

Köszönöm.

Az autoguiderrel jóval pontosabb lesz a követés, mintha csak a 2 (vagy egy) motor "fejből" követi az eget?

(#3430) föccer válasza justaview (#3429) üzenetére


föccer
nagyúr

autoguiderrel jóval pontosabb lesz a követés, mintha csak a 2 (vagy egy) motor "fejből" követi az eget?

Elvileg tökéletes mechanikával és pólusra állással tisztán lehetne követni az eget, de a pólusra állás is hibával terhelt, illetve a mechanikának is van számos hibája, amit az autoguiderrel (elvileg) ki lehet küszöbölni.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3431) justaview válasza föccer (#3430) üzenetére


justaview
őstag

Ok, értem.

Még valami, köszönöm.

Még ezen az Celestron AVX állványon is gondolkoztam, főleg mert lehet kapni hozzá egy Autoalign eszközt, bár a dilemmámat az okozta, hogy nem tudtam pontosan kitalálni, hogy miben és mennyiben segít ez nekem, és van-e értelme egyáltalán. Gondolom a pólusra állást ezzel sem úszom meg.

Valamint, hogy azért az AZ-EQ5 PRO újabb fejlesztésnek tűnik, mint az AVX.

[ Szerkesztve ]

(#3432) föccer válasza justaview (#3431) üzenetére


föccer
nagyúr

A távcsövet és a mechanikát mindenképpen párhuzamosítani kell a Föld forgástengelyével. Enélkül nem ér semmit az óragép és a vezetés sem, lévén nem tudják kikompenzálni a Föld forgásának hatását. Ezt a párhuzamosítást nevezik pólusra állásnak. Erre több lehetőség van, akár ilyen teljesen automata rendszer is. De kérdezem én, minek foglalkozzunk asztrofotozással, ha nem érdekel annyira az ég, hogy beállítsuk a rednszert. Legalább kezdőként. Mert ha már 1000x állt pólusra valaki, megértem, hogy rábízza az automatikára, ami gyorsabb (de nem biztos, hogy jobb) munkát végez. De szerintem ez is egy élmény lehet. :)

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3433) justaview válasza föccer (#3432) üzenetére


justaview
őstag

Igazad van. :K

Csak nekem van mindig olyan "félelmem", hogy mi van akkor, ha nem látom a pólust, mert olyan helyen vagyok. Bár lehet, hogy az ilyen kérdések csak a tapasztalatlanságomból jönnek... :)

(#3434) föccer válasza justaview (#3433) üzenetére


föccer
nagyúr

Miért ne látnád a pólust? Az mindig ott van északon. Még a középkori tengerészek is látták. :D Ha valami kitakarja, akkor meg odébb kell menni. ~47,5 fok magasan van a pólus azért azzal nem lehet túl sok baj.

Ha attól félsz, hogy nem találod meg, akkor meg csillagtérképpel a kézben ki kell menni az ég alá és keresgetni. Hamar meg lehet találni a Polarist, nagyon jellegzetes.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3435) justaview válasza föccer (#3434) üzenetére


justaview
őstag

Még a középkori tengerészek is látták. :D Ha valami kitakarja, akkor meg odébb kell menni. ~47,5 fok magasan van a pólus azért azzal nem lehet túl sok baj.

Na látom, a sok elmélkedés helyett most már vennem kell egy rendes mechanikát, és meg kell kezdenem gyakorlati tapasztalatokat szerezni. :D (Az AZ-EQ5-el pedig 4580693 véleménye szerint nem nyúlok mellé. )

Köszönöm a segítségeteket!

(#3436) föccer válasza justaview (#3435) üzenetére


föccer
nagyúr

Szerintem ne kezdj még el százezreket költeni. :N Csapódj oda valakihez 1-2 estére, akár simán szabad szemesre, akár egy binoculárral. Keresgesd az égen a fényesebb csillagokat, bolygókat, csillagképeket. Tölts el pár éjszakát ezzel, keress észlelőhelyet, lásd meg az éjszakai terepet, tanulj meg tájékozódni az égen, élvezd ki a nyugalmat, mert ez is élmény. (én tegnap egy csomó mezei nyúl társaságában flangáltam fent egy dombtetőn :)

Persze bevásárolhatsz hiper szuper technikát, ami gombnyomásra megtalál mindent és még kávét is főz, de ha nincs igényed a szabadban lenni és a csillagos ég alatt molyolni, akkor lehet egyszerűbb Lóránd (egy egyéb, itt fel nem sorolt ügyes ember) honlapját nézegetni.

Nem kell kapkodni a vásárlással, ez nem versenyfutás. :N

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3437) Pulsar válasza justaview (#3433) üzenetére


Pulsar
veterán

semmi :D

Monoron lakom, és rendszerint alig látszik a sarkcsillag Bp fényétől. Ennek, és az amatőrségemnek köszönhetően gyakran mellé is lövöm :D

(Nekem pl ez a megtalálási teknika sokat segített:
https://astrobob.areavoices.com/astrobob/images/Northhemisphere.jpg )

De kezdetben még hosszú percekig, fél óráig tartott, mire erre rájöttem, vagy érzékeltem, most már gyorsan tudom észlelni és korrigálni a hibát :)
Hiba észlelésre azt szoktam csinálni, hogy 100mm + objektívvel csinálok egy 2-3 perces expót, és ha egyértelműen körív mentén húzzák a csillagok a csíkot, akkor egyértelműen nem a sarkcsillagra sikerült ráállnom :D

[ Szerkesztve ]

(#3438) justaview válasza föccer (#3436) üzenetére


justaview
őstag

Nagyon köszönöm, ez valóban elgondolkoztató és hasznos tanács!

Valójában már van egy 150-es SW MAK távcsövem + egy sima, nem motoros állványom. Ezzel szoktam a Holdat, a Jupitert, a Mars-ot nézegetni. Ezen kívül valóban nem nagyon ismerem az eget, de elkezdett érdekelni (a fotózással együtt). Fél éve nézegetem a mechanikákat, merre és meddig menjek el. Most már lassan az kezd zavarni, hogy még mindig nem döntöttem. :N

(#3437) Pulsar: Ez tényleg jó ötlet! :R

[ Szerkesztve ]

(#3439) föccer válasza justaview (#3438) üzenetére


föccer
nagyúr

Nohát, akkor már most sokkal előrébb vagy,m mint én, mit osztom én az észt. :D
üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3440) justaview válasza föccer (#3439) üzenetére


justaview
őstag

Egy mak távcső tulajdonlása még nem növeli a tudásomat. :D
Ettől még bőven nagyon kezdő vagyok, és minden tanácsot, infót köszönök Neked! :R

[ Szerkesztve ]

(#3441) föccer válasza justaview (#3440) üzenetére


föccer
nagyúr

Ez ilyen vak vezet vilagtalan dolog. : DDD

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3442) justaview válasza föccer (#3441) üzenetére


justaview
őstag

:D

Jó ez a fórum! Azon ritka fórumok közé tartozik, ahol akármilyen egyszerű kérdést tettem eddig fel, nem leiskolázást kaptam, hanem segítséget. Ez sok mindent elárul az itt "lakókról". :)

(#3443) Pulsar válasza justaview (#3438) üzenetére


Pulsar
veterán

Nekem is ez a polusra állás volt a riadalmam, de nem olyan nagy ördöngősség :)
Ami segitett még sokat segit, az a polarfinder nevű app.
Magyar fejlesztés, és csak párszáz forint az ára ha jol emlékszem. :)

(#3444) justaview válasza Pulsar (#3443) üzenetére


justaview
őstag

Köszi! :) Na majd megnézem, hátha nekem is segít.

(#3445) nextman


nextman
aktív tag

Sziasztok!

Eszaki fenyt mar latta/fenykepezete valaki?
En nagyon szeretnem megnezni eloben, csek eleg nehez ugy , mert nem tervezheto elore, mikor lesz, es akkor hova erdemes menni.

(#3446) kovisoft válasza nextman (#3445) üzenetére


kovisoft
őstag

Igen ritkán még Magyarországról is látható (galéria). Vannak oldalak, pl. ez vagy ez, amelyek mutatják az aktuális aktivitást, ezek alapján lehet tervezni, hogy hova érdemes menni.

(#3447) tvamos válasza nextman (#3445) üzenetére


tvamos
nagyúr

En ide tervezek elmenni, mar evek ota: [link] (Sajnos, eddig nem sikerult megegyezni egy megfelelo idopontban, hogy a fiammal egyutt tudjunk menni. Egymagam meg nincs kedvem...)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3448) Pulsar


Pulsar
veterán

Na, iden végre első alkalommal kint "felejtettem" a cuccot :)

[ Szerkesztve ]

(#3449) radi8tor válasza Pulsar (#3448) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ne vakuzz rá. :D

⭐ Stella

(#3450) Pulsar válasza radi8tor (#3449) üzenetére


Pulsar
veterán

Még ki vót kapcsolva :D

Ha meg nem, egy iridium flare-nek jo lesz, az ugy sem hianyozhat a képeimről :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.