Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8001) t72killer válasza f.lorand (#7999) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

:R , nagyon ígéretes, nem akarod nyitva hagyni a lehetőséget egy későbbi APSH/FF kamerának egy 3"-os kihuzattal? tudomtudom, 3"-os korrektor egy vagyon :( .

Jól jönne alá egy nyaraló vhol Karánsebes környékén :))

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8002) f.lorand válasza t72killer (#8001) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Igen, ez egy valid kérdés. Egyrész igen, anyagi. Nem a korrektor, hanem a kamera, a szűrők, a kihuzat és a korrektor és a segédtükör. Azaz majdnem minden. Nagyon sok midnent megváltoztatna, teljesen máshogy kellene tervezni a fényutat. Ennél a távcsőnél pedig kifejezetten a kompakt objektumok megörökítése a cél. Az APS-C kirajzolt képkör bőven elegendő ehhez, alaposan átgondoltan ezért döntöttem mellette.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8003) Zyrius válasza f.lorand (#7998) üzenetére


Zyrius
aktív tag

Koszi, akkor nem angyalom túl.
t72killer, én most majd a siril hubble palette szinezesben szeretnek elmélyülni amint lesz elég használható nyers anyagom.

https://StellarGear.eu - amatőr csillagászat és asztrofotós bugdácsolások

(#8004) t72killer válasza f.lorand (#8002) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Jogos, nem olcsók a nagyobb kamerák, múltkorában kelt el egy moravian g4 errefelé, 2500£-ért hirdették:Y , pedig az már nagyon nem mai gyerek.

Galaxishalmazokon már láttam mit tud művelni egy 40es Newton, szóval van ezekben ráció, csak izé...:R

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8005) kuyarashi válasza f.lorand (#7999) üzenetére


kuyarashi
őstag

Á, nagyon király!

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#8006) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Napot még nem fotóztam az elmúlt 15 évben, de tegnap igen.
Nagyban itt, és leírás is: https://fenyeslorand.hu/naprendszerunk/

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8007) tvamos válasza f.lorand (#8006) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ez nagyon király!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#8008) kuyarashi válasza f.lorand (#8006) üzenetére


kuyarashi
őstag

Megérte!

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#8009) Jim-X


Jim-X
őstag

Sziasztok,
A youtube-on lattam egy srac a Nexstar 6SE-vel a kamera ele 2db balrow lencset rakott es nagyon jo kepeket csinalt. Va ertelme egy masik Baader Q-turretet venni es akkor nem kell annyira kinagyitanom digitalisan? Vagy akkor mar nagyon romlik a minoseg?

A játék az nem játék!

(#8010) t72killer válasza Jim-X (#8009) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Inkább egy alapból 5x powermate, de nem hinném, hogy értelme lenne f/50re vagy afölé menni még űrtávcsővel se, hacsak nem krumpli méretű pixelekkel dolgozol.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8011) Jim-X válasza t72killer (#8010) üzenetére


Jim-X
őstag

Az f/50 az a focal ratio? Ugye a Nexstar 6SE alapbol f/10 (1500mm/150mm)

De ezt akkor a barlow valtoztatja?

A játék az nem játék!

(#8012) t72killer válasza Jim-X (#8011) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Így van :R .

Persze, a Barlow lényege, hogy 2, 3, 4, stb-szerezi a fókuszt == fókusz/átmérő arány is pont ennyiszeresére nő. Stackelt Barlow nem szerencsés, uis egy üvegfelület, bevonat se tökéletes.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8013) Jim-X válasza t72killer (#8012) üzenetére


Jim-X
őstag

Ahh, na mindig tanul az ember :DDD
Akkor ezek szerint a Baader Q-turret 2,25x-el annyi valtozik, hogy a tavcso fokuszat megnyujtja 3375mm-re igy lesz egy f/22,5-os csovem, de ugye a kamera az mindig a primer fokuszban van.

Rendeltem egy SVBONY UV/IR szurot bolygozashoz :Y :W :DDD

[ Szerkesztve ]

A játék az nem játék!

(#8014) t72killer válasza Jim-X (#8013) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

1. Pontosan
2. :DDD . Te legalább az ADC-t megúszod Északi szélesség 40° alatt :R

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8015) tvamos válasza Jim-X (#8013) üzenetére


tvamos
nagyúr

Sot, a helyzet egy kicsit roszabb, mert az uvegen, meg a bevonatokon van egy kis extra fenyveszteseg, (T ertek, ugy, mint Transmission-stop). Szoval az 5-os barlow-val valoszinu jobban jarsz, mint ket egymas utan tettel. Viszont a ket egymas utan rakottnal el lehet kezdeni jatszani a barlow lencsek egymashoz, viszonyitott poziciojaval is, ami eleg erdekes dolog. (Nekem van is erre egy csomo, 2x-es, amiket hasznaltan vettem.)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#8016) Jim-X válasza t72killer (#8014) üzenetére


Jim-X
őstag

Utananeztem, mar tudom mi az ADC :D
Amugy az UV/IR szurot csak a barlow-ra kell tekerni es ugy bedugni a foglalatba?

#8015tvamos: Nem konnyitetted meg a dolgom (lehet veszek meg egy barlow-t :DDD )

Amugy meg sokat lehet reszelni es javitani a kepen a NexStar 6SE-vel is, ugyerzem eltokolok vele egy darabig

[ Szerkesztve ]

A játék az nem játék!

(#8017) t72killer válasza Jim-X (#8016) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Én próbálnék egy olyat, h a kamera csőrébe tekerem összehasonlítva azzal, h a Barlow végében van. Pl Vénusszal, mint téma. Másképp jönnek ki a fényvisszaverődések.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8018) tvamos válasza Jim-X (#8016) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem vedd meg az 5x-os barlow-t, aztan ha azt csavarod ossze a 2,25x-sel, akkor annak tenyleg nagyon hosszu lesz a vege!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#8019) Jim-X


Jim-X
őstag

Javulok (Autostakkert)



:))

A játék az nem játék!

(#8020) t72killer válasza Jim-X (#8019) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

kimaxolod :R . Szupi seeing van ám nálatok! Én ritkán érzem magam atmoszférán kívül, idén 1x volt, hogy a pici 105ös apo-val, mezei Hyperionnal nézelődve futottam be feltúrni a fiókot Barlowért.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8021) Jim-X válasza t72killer (#8020) üzenetére


Jim-X
őstag

Amit tudok probalok kihozni a teraszrol :DDD Sajnos latszik, hogy a hazak melege elmossa a kepet, mert amikor neha beugrik egy-egy jobb frame, akkor az allam ahogy leesik a foldre az razza meg a muszert.
Termeszetesen a jovo hetvegere amikor fel tudnek menni a Navacerrada-ra, akkor jon a szar ido.
Kivancsi lennek ra a szurovel, meg egy nyugodt helyen mit tudnek kihozni belole.

A szoftverrel is biztos lehet javitani meg, mert meg mindig csak probalgatom.

Innen szoktam fotozni :B



A Szaturnusz pont elottem kel a szemkozti haz felett, es utana balrol jon fel a Jupiter, reggel 7korul lehet latni a Venusz-t is, de azt meg nem kaptam el

A játék az nem játék!

(#8022) t72killer válasza Jim-X (#8021) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

vénusszal igyekezz, mert egyre távolodik +telik a sarló :)) soká lesz újra. igaz, nemigazán vannak rajta részletek.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8023) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Sziasztok, ezen a linken blogolok picit a távcsőépítésről, szerintem sok érdekesség van / lesz benne, ha valaki ilyenre adná a fejét még: https://fenyeslorand.hu/ant/

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8024) f.lorand válasza Jim-X (#8019) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Ebből a kis távcsőből ezek parádés képek.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8025) popey37 válasza Jim-X (#8013) üzenetére


popey37
addikt

modok jobbat: nem kell 2-3 barlow, beteszed a kihuzatba és uána még beleteszel egy toldot és abba a kamerát. a toldo lehet bármilyen csödarab, én egy gagyi barlow tubusát használom lencse nélkül.3-4 centis toldással már böven tul vagy 4x nyujtáson.
az 5x barlowot szerintem a tubusod már nem fogja birni: F50-nél a 150mm-es optika már elég fényszegény, nem beszélve a kitakarásrol. szoval a q-turret meg egy 3 centis toldat és meglátod jobb lesz mint 2 barlow./
és mégegy ötlet: ne barlowot, hanem extendert vegyél, kicsit drágább, de nem vesz el a fényböl csak minimálisat, szinte észre sem veszed, hogy ott van. az ES-nek vannak jo extenderei, ahhoz a tubushoz egy 3x böven elég.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#8026) Jim-X válasza f.lorand (#8024) üzenetére


Jim-X
őstag

Koszonom Lorand, jol eseik ezt toled hallai.

Amugy, jovore terveztem veszek egy uj ernyot, de lehet, hogy benevezek egy Celestron CGEM 1100HD-ra :B

A játék az nem játék!

(#8027) f.lorand válasza popey37 (#8025) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Én is ES extendert használok, 2x és 3x. Egyetértek, kiváló.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8028) Jim-X válasza popey37 (#8025) üzenetére


Jim-X
őstag

Koszi, de ha jol latam akkor en idaig is igy csinaltam, csak nem tudtam rola.
A ZWO ASI 178MC kamerahoz ezt a T idomot hasznalom ami a kepen van, az kb 3cm hosszu:

Az ES focus extender pedig EZ lenne, ugye?

El kellett jonnom ma es holnap San Sebastianba, nagyon szuper seeing van itt es persze a cuccom otthon maradt :O :O :O

[ Szerkesztve ]

A játék az nem játék!

(#8029) f.lorand válasza Jim-X (#8028) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Igen ez az, ha a 1.25-öt nézed. Én 2" rendeltem, mert nagyobb kamerákkal is használom. De neked ez teljesen jó.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8030) Jim-X válasza f.lorand (#8029) üzenetére


Jim-X
őstag

Koszi, most 100euroert tudok rendelni. Az nem is rossz ar erte.
Teszek egy probat :R

18:30-kor vegzem, olyan tiszta az eg es all a levego...Egy felhofoszlany sincsen. Es nincs itt a cuccom...
Amugy egy Field Emission Scanninget helyezek uzembe, az mondjuk x2.000.000-t tud, es 0,7nm a felbontasa :DDD

[ Szerkesztve ]

A játék az nem játék!

(#8031) popey37 válasza Jim-X (#8028) üzenetére


popey37
addikt

az a gyári átalakitoja, azt tövig bewtolod a kihuzatba, ugy nem lesz csak annyi a nyujtásod amennyit a barlow tud. én ilyenre gondoltam pl. ezt beletekered az általad használtba és máris 3 centivel hosszabb a kamera illesztékje amit ha nem tolsz be teljesen akkor növeled a barlow teljesitményét. [link]
nekem van itthon gagyi kinai occsoé vett barlowom, abbol kicsavarom alul a lencsét és máris van egy kb.3 centis hosszabito toldatom.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#8032) popey37 válasza Jim-X (#8028) üzenetére


popey37
addikt

igen ez az ES extender, csak nálunk kicsit olcsobb, az a 210 dolcsi elég huzos ár érte, itthon 42k az ára.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#8033) Jim-X válasza popey37 (#8031) üzenetére


Jim-X
őstag

Nem tolom be tovig, mert annak az elejere jon a barlow es az megy be a kihuzatba. Meg,ertem, pontosan 3cm a T idom.

A játék az nem játék!

(#8034) Jim-X


Jim-X
őstag

Erdemes volt koran kelni, a Kis Holgy megmutatta a fel arcat :B

A játék az nem játék!

(#8035) .mf


.mf
veterán

Sziasztok!
Most érkeztem haza a korábban emlegetett izlandi bringás-sátoros tortúráról. Huh... 5 hét, 1200 km, 9000 m szint, miközben ott szinte folyamatos a szél, nem ritkán 100 km/h felett, amiben gyakran nemhogy tekerni, hanem állni is alig lehetett, volt, hogy 140 km/h-s szelek miatt az utat is lezárták; na meg a napok kétharmadán volt valamennyi eső is. Mindezt 50 +/- 2-3 kilósra pakolt bringával, mert a fotós cuccot egy kicsit túltoltam: 2 FF váz, 4 obi, 2 állvány, 1 csillagkövető, drón, Gopro... De volt pár tiszta vagy csak kicsit felhős éjszaka, amikor sikerült aurórát fotózni! A Minitrack LX3-at már hiába cipeltem magammal, mert az üstököst nem tudtam lekapni, a maximuma körül végig vagy felhős volt, vagy hegyek takarták azt az irányt.
Pár kép egyenesen a gépből, még utómunka-mentesen:

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#8036) Jim-X válasza .mf (#8035) üzenetére


Jim-X
őstag

:Y :R :R :R

Kerdes: Megjott az UV/IR szuro, azt a barlow elejebe kell tekernem ami belemegy a kihuzatba? Mondjuk ha nem oda, akkor nem tudom hova :DDD

A játék az nem játék!

(#8037) t72killer válasza .mf (#8035) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nagyon vagány :R. Nálunk örökké felhős, amikor északi fény van, harmadik telünk kezdődik, de még egyet se kaptam el :((( .

#8036: úgy van :R. Vagy a Barlow, vagy a kamera nózija.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8038) f.lorand válasza .mf (#8035) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Nagyon jó képek, nagyon átjön a hangulat.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8039) Jim-X válasza t72killer (#8037) üzenetére


Jim-X
őstag

Koszi. elqrtam amugy, mert alapbol van a ZWO ASI178MC-ben UV/IR szuro, ugyhogy van egy ha kell valakinek :DDD

Hogy csinaljam?
1. ES 3x fokusznyujto + 3cm toldo
2. ES 3x fokusznyujto + 2,25x Hyperion barlow
3. ES 5x fokusznyujto

Tehat a kerdes, hogy a 3x vagy az 5x nyujtot vegyem meg?

A játék az nem játék!

(#8040) tvamos válasza .mf (#8035) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nagyon kiraly! Kemeny vagy! Es a kepek is szuperek.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#8041) t72killer válasza Jim-X (#8039) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Váá, ha lehet, küldd vissza :R .

Én a 3.verziót választanám, de az 1es, amit a kolléga javasolt is jó.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8042) f.lorand válasza t72killer (#8041) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Kipróbáltam a naptávcsövet a rendkívül erős kontraszt növelés biztosító double stack modullal, 3x-ra nyújtott fókusszal - így a Nap közepén látható lenyűgöző forrongást sikerült megörökíteni. Picit más hangulatú, mint a "természetesebb" hatású tegnapelőtti kép. Ugyanakkor több részletet ad. Mindenesetre nagyon érdekes. 🙂

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8043) f.lorand válasza Jim-X (#8039) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Ekkora átmérőhöz az 5x szerintem már sok. Nagyobb lesz a kép, de nem lesz több részlet.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8044) Jim-X válasza f.lorand (#8043) üzenetére


Jim-X
őstag

En arra gondoltam, hogy inkabb az optikaval nagyitom a kepet mint a crop-al, amivel a pixelek merete lesz nagyobb. Lehet en gondolom rosszul...

A játék az nem játék!

(#8045) t72killer válasza f.lorand (#8042) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nem az én műfajom, de nagyon szép :R :R.

#8043: +1, az ugye nála f/50 lenne, ami perfekt optikát+perfekt hegytetős seeinget igényel, SCT-vel valóban nem erőltetném.

#8044: csökken a pixelenként érkező fény mennyisége = hosszabb expóidőket kezdesz el használni, amibe meg belesz.rik a seeing.
De nincs ezzel semmi baj, próbálgasd mi adja ki neked a legjobb végeredményt. Puding próbája az evés. Gazdaságilag szvsz a legjobb t2-es közgyűrűkkel megtoldani a kamera nóziját (ugye az egy t2->1.25" átalakító). Nem drága, és ha nem jön be, a közgyűrűket máshol is tudod használni. Az 5x-ös Barlow egy elég spéci jószág, szuper minőségű (λ/10 v jobb) f/5-6 Newtonokra ideális sztem.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8046) .mf válasza Jim-X (#8036) üzenetére


.mf
veterán

Jim-X, T72, Lóránd, TVamos: köszi :)

Lóránd: hááát... nem biztos, hogy az a hangulat jön át, amit én ott éreztem :DDD Az a folyamatos erős szél, amiben néha állni sem lehetett, még leguggolva is nehéz volt helyben maradni, azzal nagyon teli volt a hócipőm. Arról nem is beszélve, hogy egyszer az állványt is felborította egy hirtelen a másik irányból támadó erős széllökés, a Z6II hátsó kijelzője betört. Egyszer pedig majdnem a DJI Mini 3 Prot vitte el egy hirtelen jött erős szél, de az legalább megúszta - s jóval ritkábban tudtam csak használni a szél miatt, mint szerettem volna. Na meg a sok eső, a bringától oldaltávot nem ismerő sofőrök... A képanyagban lesznek jó dolgok (már amennyire az időjárás engedte - sok helyen vártam órákat, akár egy extra napot is ott töltöttem, hátha kisüt kicsit a Nap, mert láttam benne, hogy milyen szépek lennének azok az őszi színek és a vízesések - és mégse sütött ki), de összességében egy nagyon nehéz, kemény, frusztráló tényezőkkel terhes út volt, amit nem kívánok senkinek, és én se vágnék ismét neki. Esélyes, hogy megyek még oda, mert sok szépet láttam, de biztos nem bringával, ennyire kitéve magam a szélsőséges időjárásnak.

És egy kis ON is:
szeretnék egy HEQ5 vagy más, hasonló teherbírású mechanikát; új sajnos nem fér bele a keretbe (pedig milyen jó lenne egy kicsi, könnyű AM5), használtat nézegetek. Fb-on Asztrobazár és Csillagászat adok-veszek, valamint BTC és Makszutov oldalán nézem még az aprókat, hátha felbukkan kereten belül. Van még valami oldal, amit érdemes? Esetleg valami osztrák vagy német?

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#8047) t72killer válasza .mf (#8046) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

astrotreff.de (ez egy elég hülye hely volt amikor kb 6éve otthagytam az egészet, akkor van hozzáférésed az adok-veszek rovathoz, ha folyamatosan posztolgatsz a beképzelt tökfejekkel telelakott fórumaikba), astronomie.de - ez normális oldal, innen vettem már oklit, képmezőlaposítót.

Amire még nagyon érdemes odafigyelni: jön a Black Friday, anno az APM-nél BF alkalmával szereztem 30% árengedménnyel Riccardi fókuszreduktort. Azóta se használtam, de jó befektetés volt, mára kb az akkori új listaáron tudám eladni :DDD

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8048) Jim-X válasza t72killer (#8045) üzenetére


Jim-X
őstag

Mindent osszevetve a 3x fokusznyujtot rendeltem, 103euro volt.

A Jupiterhez es a Szaturnuszhoz igy is 40ms expot hasznalok, ami ahogy nezem bolygozashoz igen lassu (2-3-4000framet csinalok).

Valahogy azt erzem, hogy ez mar igencsak a vege a kis 6SE-nek, mert amik jobb kepek azok mind ilyen 11" vagy afolotti SC-kkel keszulnek astrobinre. :D

A játék az nem játék!

(#8049) t72killer válasza Jim-X (#8048) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Amiken még lehet csiszolni: Ellátogatni egy szuper-seeinges helyre (!=fényszennyezés), illetve a komplett felszerelést kint tartani már órákkal észlelés előtt, hogy precízen lehűljön.

Amúgy igen, ránézésre kihoztad a maxot, amire ez az átmérő képes, jöhet a 30"-es Dobson

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8050) Jim-X válasza t72killer (#8049) üzenetére


Jim-X
őstag

Igen tudom, hogy a bolygofotozasnal nem igazan szamit a fenyszennyezes. Most mar azt is tudom, hogy a szuper tiszta egbolt (lathatosag max) az nem jelenti a szuper seeinget.
Sot, a legjobb seeing inkabb a parasabb levegoben van, amikor nem olyan jo a lathatosag.

1-2oraval elobb mindig kirakom a cuccot, azzal nincs gond.

:DDD A 6SE tubus jo lesz keresonek kesobbre ;]

A játék az nem játék!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.