Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3751) föccer válasza f.lorand (#3750) üzenetére


föccer
nagyúr

:R

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3752) radi8tor válasza f.lorand (#3750) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Marha jó lett! :C

⭐ Stella

(#3753) föccer válasza Pulsar (#3743) üzenetére


föccer
nagyúr

Nem hinném, hogy holnap jó idő lesz, de hátha. :)

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3754) Pulsar válasza f.lorand (#3750) üzenetére


Pulsar
veterán

Hú, ez csoda szép :)
Ezt akarnám én is támadni, ha egyszer kijutnék a csillagvizsgálóba :)

föccer Ma van elvileg jó idő hozzá. (Mindig hidegfront után a legjobb a légkör). Meg én ma is holnap is dolgozom éjjel.

[ Szerkesztve ]

(#3755) föccer válasza Pulsar (#3754) üzenetére


föccer
nagyúr

Még felhős, viharos időt mondanak holnapra.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3756) föccer


föccer
nagyúr

Mi a különbség a macro és nem macro obik között? [link]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3757) szecsgeri válasza föccer (#3756) üzenetére


szecsgeri
tag

Azt, hogy egy bizonyos gyújtótáv fölött tud közelebbre is fókuszálni, nagyobb leképezést elérni. De szerintem Te nem akarsz ilyen obit... :N Inkább gyűjtögess még. :K A Tamronnak van egy klafa 70-300-asa: [link] Bár én használtan nézném a helyedben, 60-70-ért ki lehet fogni pöpec darabokat, csak jól le kell tesztelni, mert nagy a gyártási szórás (nagyon front/back fókuszos, vagy decenteres). :U

Monumentális gondolataim manifesztációi, melyek mondatok formájában realizálódnak, limitált mentális képességeid számára nem mind akceptábilisak, így dialógusunk kontinuitása megszakad, nem jön létre az argumentumok szintézise.

(#3758) Pulsar válasza föccer (#3756) üzenetére


Pulsar
veterán

Meg, a nem Macros, ami az újabb, abban van képstabilizátor. És valahogy a képe is szebb kicsit. Legalábbis a nikonos verzióban úgy van. :)

[ Szerkesztve ]

(#3759) föccer válasza szecsgeri (#3757) üzenetére


föccer
nagyúr

A kozelpont nagyjabol illerevanas, ahogy a stabi is. Olvastam mar olyat is, hogy alvanyon nem elonyos, hogy ha be van kapcsolva, mert jobb hijjan a fold forgasat probalja kompenzalni. Persze hogy mi az igaz belole nem tudom.

Mi a ket obi kozott a kulonbseg , az aran kivul? :F

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3760) radi8tor válasza föccer (#3759) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Lencsék minősége, száma. Sok minden.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#3761) TKL válasza ati3x (#3742) üzenetére


TKL
tag

Nincs benne tapasztalatom de azért elég jól hangzana az a 3 perc 300mm-en egy ilyen egyszerű kis trackerrel. Utána fogok majd nézni, hogy melyik mit tud.

(#3762) tvamos válasza föccer (#3759) üzenetére


tvamos
nagyúr

Viszont, ami nincs benne, azt nem lehet kikapcsolni... :F Ha van, akkor azt ki lehet.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3763) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Dán András új mechanikája (Gemini G53). A hangja...! :Y :C

⭐ Stella

(#3764) atis78 válasza ati3x (#3730) üzenetére


atis78
tag

Ilyeneket mar en is talaltam parat de a megvalositashoz olyasmi kell amibol nekem keves van, ido.
Meg persze nem art ha megvannak hozza a szokseges eszkozok otthon. Ha azokat pluszban be kell szerezni akkor mar joval dragabb a moka.
Ezert akarnek kb. 200-250 euro kornyeken talalni valamit ami elfogadhato eredmnnyel oldja meg a kovetest.
Igazabol nem csak nagylato tartomanyban szeretnek kepeket loni. Kiprobalnam az Oly75/1.8amat is az meg mar kovetes nelkul nem igazan megy.

Sajnos eddig csak a Vixent es az itt linkelt Start Adventurert talaltam en is.

(#3765) tvamos válasza atis78 (#3764) üzenetére


tvamos
nagyúr

DE ott a barkacsolas orome... ha ez szamit valamit. :K

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3766) TKL válasza atis78 (#3764) üzenetére


TKL
tag

Star Adventurer Mini
Star Adventurer
Vixen Polarie
iOptron SkyTracker
iOptron SkyGuider
AstroTrac TT320X-AG

és még van pár lehetőség, pl a Takahashi-nak is van ilyen kis tracker-je, de annak az árát nem akarod tudni inkább... :/

(#3767) faki_ válasza föccer (#3759) üzenetére


faki_
senior tag

(#3768) ati3x válasza atis78 (#3764) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Figyi.

Vegyél egy eq3-at. az 79 alulábon, 88 acél lábon. Apránként lehet felfejleszteni.(óragéppel megáll 100 alatt, és szerintem 75/1.8-al 4percnek simán meg kell lenni csak óragéppel) Mint írtam az én eq5 600mm-en(ekv 1200 az EM-5 miatt) csak óragéppel 1 perc stabilan megvan rendes pólusraállással. Az eq3 80/600-at röhögve elvisz, nagyobbat is. hordozhatóbb is mint egy EQ5. És ezzel megvan az opciód feljebb (távcsöves fotózásra) is. Ha megveszel egy ilyen astro tracket, akkor a jövőben nehéz feljebb lépni. Viszont egy EQ-3 ra bármikor felteszed az oly 75/1.8-at. Másrészt egy 75/1.8 áráért már egész korrekt APO-t kapsz... Mondjuk egy ilyet. Valahol pedig láttam egy összehasonlítást, hogy egy APO totál jobb minőségű asztrófotóra mint pl egy canon 300/4 L..

(#3769) 4580693 válasza radi8tor (#3763) üzenetére


4580693
senior tag

Andris célországa olaszország meg hollandia. :)
Amúgy a legjobbakat neki. Tőle van a tmb-m. :)

(#3770) föccer válasza ati3x (#3768) üzenetére


föccer
nagyúr

Én is ezt akarom majd, hogy veszek egy EQ3-at, órával, goto-val, pólustávcsővel. Kitelepülések többségét szerintem megoldom majd olyan helyeken, amit kocsival viszonylag jól megközelíthető, így ez bőven bele fog férni.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3771) 4580693 válasza ati3x (#3768) üzenetére


4580693
senior tag

Bocsánat a dupláért.
Az eq3-at asztrofotózásra, főleg, ha egy 8 cm-es apot tesz rá, alkalmatlan. Egyrészt a súly sok lesz (apo + kamera + guider, ha komolyan asztrofotózni szeretne). A másik az eq3-ak slendrián minősége. Akkora holtjáték van bennük, hogy ihaj. Eq5 alatt skywatcer mechanika max. vizuális észlelésre való. Eq5-től is átalakítás után (csapágycsere, zsírcsere, bordásszíjas meghajtás).

Ettől függetlenül persze lehet asztrofotóra is alkalmazni, de akkor lucky imaging, mert az ultrarövid expok (1s), miatt nem mozdulnak be a csillagok.

[ Szerkesztve ]

(#3772) föccer válasza 4580693 (#3771) üzenetére


föccer
nagyúr

Ha nem SW, akkor micsoda?

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3773) 4580693 válasza föccer (#3772) üzenetére


4580693
senior tag

Jó ez sw, csak kompromisszumot kell kötni. Szerintem használtan, valamelyik bolt bazárjából egy eq5, átalakítani és hajrá. Vagy jó az eq3 is, de akkor szigorúan csak kamera meg objektív (max 200 mm). Viszont akkor inkább már egy startack mechanika. Van ilyen az sw-nek meg a Sári Palinak is (fornax).

(#3774) ati3x válasza 4580693 (#3771) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Hààt mint írtam eq5-öm van. 1 tengelyes vezérléssel simàn megvan az egy perc. Ritkàn a 2 perc is sikerül. És még szét se szedtem... Ahhoz képest, hogy elvileg ez a konfig "alkalmatlan" asztrófotóra, és még csak most kezdtem szerintem egész jó képek sikerültek..

[ Szerkesztve ]

(#3775) 4580693 válasza ati3x (#3774) üzenetére


4580693
senior tag

Mert csak objektívvel fotózol. :) Annak sokkal kisebb a súlya, mint az általad linkelt aponak. Plusz ezt szeretted volna egy eq3-ra feltenni. Annak nagyon sok. :)

Én egy 10 centis apoval fotóztam eq5-el és hamar rájöttem, hogy a távcsövem túl sok annak a mechanikának, ha hosszabban akarok fotózni vele (legalább 5 perceket), ráadásul vezetés nélkül. Mivel hosszabb a fókusza (f/8), így az 1-2 perces képek semmit sem érnek, max.akkor, ha csilliárdnyit kell csinálni belőle. Mivel idő hiányban szenvedtem, csak olyan optika jövehett szóba, amiből adott idő alatt a legtöbbet hozhatom ki. Ebből a szempontól pedig egy f/4-es, nagy átmérőjű műszer az ideális. Az alá meg kevés egy csupasz eq5.

[ Szerkesztve ]

(#3776) 4580693 válasza 4580693 (#3775) üzenetére


4580693
senior tag

Annyit még hozzá, hogy az eq5 azért egy klasszissal jobb, mint az eq3.

(#3777) föccer válasza 4580693 (#3776) üzenetére


föccer
nagyúr

Fornaxot mindenkinek. :DDD

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3778) 4580693 válasza föccer (#3777) üzenetére


4580693
senior tag

Volt 51-em. Na, az autoguider nélkül az f/8-as apóval 5 perces képeket lazán engedett. A szél is hiába fújt, nem bírta berezgetni. :)

(#3779) föccer


föccer
nagyúr

Sajnos nem mindenki engedhet meg maganak tobb millios felszerelest. Voltam Lotandnal. Az o felszerelese siman tartotta 20 percig gond nelkul ugy, hogy az autogzidernek kb 2 percenkent kellett minimalisan (1 - 2 pixelnyit) igazitani. Ha nem lett volna vezetes se lehetett volna eszrevenni a kepeeken.

Nekem az elkovetkezendo 20 evben nem.lesz ra penzem, igy beerem az 1 peces kepek stackelesevel

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3780) ati3x válasza 4580693 (#3775) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Nem. Jelenleg egy 80/600-as SW-el nyomom. Csak az óra tengelyen van motor. Még szét sem szedtem( tervben van zsírzás, tisztítás csapágycsere) Egy átalakítatlan EM-5-el nyomom. Télen kezdtem, talán 8-10képet csináltam még. Tehát igen csak kezdő vagyok. Tehát elvileg ez a felszerelés asztrofotózásra alkalmatlan. (Tán a távcső kivételével.) Itt van pár képem, mondom szigorúan az első képeim:
M33
M45
orion köd
M15
A fenti konfiggal atomstabil. Elvileg 10kg az eq5 terhelhetősége de én úgy 6 max 6.5 kilóval számolok a jövöben. Abba pedig belefér mondjuk egy 150/F4-es newton.
Jam az utolsónál az M15-nél a fókusz sajna nem volt túl jó, és ma jöttem rá, hogy a fókuszirozó eléggé lazán járt, a kamera súlya is kicsit ki tudta húzni. JA és ezen a csövön szintén csak egy 1 sebességes Crayford van...

Ennek ellenére a terveimben van gotositás (ugyanakkor szétszerelés csapágycsere) Eos 500d átalakítás.

(#3781) ati3x


ati3x
Topikgazda

Persze, megértem hogy Gemini/losmandy cuccokal, meg AMP APOkkal, Sbig kamerákkal, saját obszervatóriummal az igazi. Még az is lehet, hogy 1-2 éven belül meg is tudnám venni ezeket a cuccokat, Csak én nem akarok ennyire belemászni.. :D

(#3782) 4580693 válasza ati3x (#3780) üzenetére


4580693
senior tag

Ezek jól sikerült fotók. Grat!
Viszont én nem az eq5-ről, hanem az eq3-ról írtam. Az alkalmatlan asztrofotózásra, főleg, hogy túl is terhelnéd egy 8 centis apoval.
Egy mechanika pedig akkor alkalmas asztrofotóra, amikor a teljes teherbírásának maximum a fele van kihasználva, a stabilitás miatt.

A másik: senki sem írta, hogy csak apm apok és losmandy mechanikák alkalmasak asztrofotózásra. :/
Tessék megnézni pl. a tavcso.hu weblapot, ott pl. hány ember fotózik losmandyval, illetve eq3 + 8 centis apo kombóval.

(#3783) Pulsar válasza radi8tor (#3763) üzenetére


Pulsar
veterán

Atyaég :Y el halgatnám itthon én is ezt a hangot estenként :D

(#3784) 4580693 válasza föccer (#3779) üzenetére


4580693
senior tag

Sajnos én sem. Az, hogy volt fornax 51-em, csak a szerencsén múlott, semmi máson. Az elmúlt közel 20 év alatt elfogyasztottam jó pár mechanikát, távcsövet stb. A legtöbbjét sajnálom, hogy eladtam, de akkor kellett a pénz fontosabb dolgokra, mint az asztrofotózás. Most éppen egy mechanikám sincs. :( Gyűjtök, aztán meglátjuk, mi lesz. Bár, szerintem az asztrofotózás, számomra megszűnt, mert se idő, se pénz. De itt van a twan, mint lehetőség. Az nem igényel nagy befektetést, mégis szép eredményeket lehet produkálni.

(#3785) ati3x válasza 4580693 (#3784) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Bocs, hogy egy kicsit szarkasztikus voltam. :) Azért látom te sem a "beginner" csoportba tartozol. :) Vissza az EQ3-hoz. Személyes tapasztalatom valóban nincs, de már láttam. Szemre el kéne vinni a 80-ast. Neten azt láttam hogy 7/9kg a terhelhetősége alu/acél lábon. Ebbe bizony bele kell férni a 80-nak. Lemértem a tubusom, 3.5 keresővel, és0.5 a kamera. ez 4Kg. tegyünk hozzá még 0.5 kg-ot a sallangokra, vezetés adapter.. Még belül vagyunk. (mondjuk az az alu lág számomra nem bizalomgerjesztő). Persze gondolom te is tudod, hogy nem csak a tömeg számít, hanem a tubus hossz.Ráadásul fotózásnál án mindig a lehető legrövidebb lábakkal használom, azaz nem húzom ki, így sokkal stabilabb..Szóval egy TS72-es photoline 2 kg, Ezt már bőven 4 alatt lehet tartani tokkal vonóval.

Persze jön a másik kérdés. A minőség. Nem ismerem az EQ3-at. Az EQ5-ön is vannak egész botrányos megoldások. És még szét sem szedtem. 3 hete voltam Bakonybélen, találkoztam egy sráccal aki valami vixen vett bizományban 12 ezer forintért. Hát egyértelműen arról koppintották az Eq5-öt. Ráadásul a pólustávcső egy az egybe belepasszolt. Minőségben, már messziről, sandítva sem egy kategória volt. Ennek ellenére mechanikailag egész stabilnak tűnik. Egyszer észrevettem hogy szorul az óratengely, de rályöttem a nóniusz gyűrű egy csavarral van rögzitve, meg zsírral. képes kimozdulni, és hozzáérni/beékelni az óratengelyt. :W Szóval amikor fotózom akkor le is veszem...

Én általában a fokozatosság híve vagyok, jelenleg úgy érzem, hogy az EQ5-öt fogom tuningolgatni (Goto egyebek) Jelenleg abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a pénz egyre inkább nem probléma. De van sok más dolog ami érdekel. (drónok/RC/fotózás/makettezés) De nem akarok semmibe ész nélkül költeni. Sokmindent saját építtésel/átalakítással oldok meg. Az asztrofotóval úgy voltam, hogy régi álmom volt, most értem oda, de nem tudtam, hogy mennyit tudok kihozni belőle.Eddig úgy árzem, hogy a szerelésemből elég hamar kihoztam a maxot, Az óragépben/kamerában ennyi van. Most kaptam egy 500D öcsémtől, azt fogom szétszedni. Ezzel kapcsolatban lesznek kérdéseim... Talán tudsz segíteni, de majd később..:) Most még 2hét-1 hónapig nincs szezon. (nem sötétedik be teljesen) :D

(#3786) 4580693 válasza ati3x (#3785) üzenetére


4580693
senior tag

Mindenben egyetértek veled! :)

Nézzétek a makszutov.hu honlapot. Augusztus 1-én megjelenik náluk A digitális asztrofotózás ABC-je c.könyv. Szerintem ez mindannyiunkat érdekelhet. :)

(#3787) Pulsar válasza 4580693 (#3784) üzenetére


Pulsar
veterán

Mi az a twan?

(#3788) föccer válasza radi8tor (#3763) üzenetére


föccer
nagyúr

Hinnye, nem semmi. A felszerelés sem. Az a tubuos ott a sarokban is megér egy misét ! Ami az állványon van meg inkább egy misit ...:D

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3789) 4580693 válasza Pulsar (#3787) üzenetére


4580693
senior tag

Asztro tájképek. Mo-n Ladányi Tamás a leghíresebb twan fotós.

(#3790) Pulsar válasza 4580693 (#3789) üzenetére


Pulsar
veterán

Áh, köszi :R igen, munkásságával már találkoztam párszor :)

(#3791) Zotya21


Zotya21
senior tag

Sziasztok

én is próbálkoztam idén is egy samyang 10milis obival, de valahogy a fények vagy a levegő nem az igazi olyan párásnak tűnik, talán vékony felhő is lehetett :DDD

tavaly sokkal részleteseb lett

8 képből lett stackelve iso 6400 30mp f2.8

tavaly ugyanitt a 17milis obival

[ Szerkesztve ]

https://500px.com/slayer_art

(#3792) TKL válasza Zotya21 (#3791) üzenetére


TKL
tag

Valahogy túl halvány, kicsit valóban kevés a részlet benne, és könnyen lehet, hogy a levegő miatt. Egész kevés(nek tűnik) a felesleges fény, merre készült?

[ Szerkesztve ]

(#3793) Zotya21 válasza TKL (#3792) üzenetére


Zotya21
senior tag

zala megyében pókaszepekt környékén

valahogy amikor szép tiszta a levegő akkor sose érek rá mert meló van , amikor ráérnék akor meg ilyen az ég :DDD

https://500px.com/slayer_art

(#3794) TKL válasza Zotya21 (#3793) üzenetére


TKL
tag

Hm, so-so. több külfölditől is hallottam, hogy nem szerették a magyar levegőt, mert a látási viszonyok nem voltak a legjobbak mikor fotóztak. Az én tapasztalatom szerint 50-50...

(#3795) 4580693 válasza TKL (#3794) üzenetére


4580693
senior tag

Sajnos, mi itt a teknő alján vagyunk. Kicsi a tsz feletti magasság, a pára meg a por szépen be tud ülni. A magyar asztroklíma elég shit.

(#3796) Pulsar válasza 4580693 (#3795) üzenetére


Pulsar
veterán

Igen. Igazán szép tiszta égre, az elmúlt egy év alatt, talán egyetlen egy alkalommal emlékszem.
De az olyan volt... :D Úgy világított még szavad szemmel is a Orion köd, hogy seggre ültem :D

(#3797) 4580693 válasza Pulsar (#3796) üzenetére


4580693
senior tag

Kell egy erős hidegfront, ami kisöpri a trutyit. Azt igazi profik azt mondják, hogy az első 2000 méter számít igazán. De itt minálunk hol van 2000 méter körülni hegy? Sajnos sehol. :(
Gyakorlatilag azzal főzünk, amink van. Az Alföld a maga 127 méterével. :((

(#3798) Pulsar válasza 4580693 (#3797) üzenetére


Pulsar
veterán

Igen, a hidegfront utáni ég szokott még egész jó lenne, de az is messze van attól amilyen egyik éjszaka volt tavaly ősszel. :)

[ Szerkesztve ]

(#3799) 4580693 válasza Pulsar (#3798) üzenetére


4580693
senior tag

Nekem kedvenceim az őszi hajnalok. A legszebb élményeim kivétel nélkül ezekhez köthetők. Amikor kimegyek hajnal kettő után és a csend, a nyugodt légkör, a nyugalom mindent visz. Emlékszem, egyszer hajnalban, igaz kissé párás égen, de a légköri nyugodtság az 10/10 volt. A Szaturnuszt néztem a 10-es távcsövemmel 228x nagyítással. Rezzenésmentes volt a látott kép, a bolygón nem csak a felhősávok, de a finom inhomogenitások is szépen, rajzolnivalóan látszottak. Olyan eget gyakorlarilag éventen 2-3 lehet csak látni.

(#3800) ati3x válasza 4580693 (#3799) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Emlékszem egyszer kimentem este a hàzból, kis falum közepén 10óra körül. Olyan de olyan àtlàtszósàg volt, annyi csillaggal, hogy elég sokàig a csillagképeket sem ismertem fel. Csak néztem percekig, hogy hogyan is van ez...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.