Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2601) _seth_ válasza #65388800 (#2600) üzenetére


_seth_
veterán

Nekem ezt sikerült összehozni tegnap este:

Ablakból kézzel ennyire futotta, nem volt kedvem lemenni a hidegbe állvánnyal :)

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#2602) #65388800 válasza _seth_ (#2601) üzenetére


#65388800
törölt tag

szép lett :)

Amúgy valaki meg tudná nekem mondani, hogy a távcsövemhez melyiket vegyem meg? 130/900-as SW

[link]

Kell az okulár is hozzá vagyis a 9900 Ft-os csomagot vagy az 5700-asat vegyem meg.

(#2603) t72killer válasza #65388800 (#2602) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Kevés infó, mi az hogy 1.5x-es nyújtás egy okli részéről:F? Amúgy 15mm körüli oklit vennék 900-as fókuszhoz. 60x-os nagyítás szárazföldi célpontokra sztem elég jó, a 90-essel elég szűk lenne a látótér.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2604) #65388800 válasza t72killer (#2603) üzenetére


#65388800
törölt tag

köszi. Ez a bajom nekem is. Sokat nem írnak róla. Nem a kép bal szélén lévő adapter ad 1,5x-es nyújtást?

De nappali célpontokra honnan lehet szerezni fordítós okulárokat? tavcso.hu-n csak ennyi volt.

Vagy lehet, hogy az 5700-as az csak sima adapter ami a képet fordítja a 9900-as meg adapter és egy képfordítós okulár amihez nem kell adapter.

Mostanában nem lesz skywatcher naptár? 2017-esre gondolok, mert akkor ha megrendelem ezt akkor jöjjön már egy naptár is melléje. Tavaly jó gyorsan elfogyott 5000 Ft felett ingyen adták.

(#2605) t72killer válasza #65388800 (#2604) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Sztem írj nekik mailt, mi ez. Forrásként van még pl a Teleskop Austria (van magyar ügyintézés tudtommal) és ha angolul v németül is megy a bevásárlás, a Teleskop Service. "terrestrial eyepiece" Newtonhoz a kulcsszó.

A naptárat nem tudom, nem dolgozom papírral ;]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2606) #65388800 válasza t72killer (#2605) üzenetére


#65388800
törölt tag

köszi akkor írok nekik valamit :DDD

Ezt a naptárat ezért szeretem ,mert minden jelenség meg van adva mikor van. :D

(#2607) b.vr


b.vr
őstag

Sziasztok!
Volt közületek már valaki a zselici csillagparkban fotózni?
Ha valaki már igen, akkor ha egyszerűen csak próbálgatni szeretném a csillagfotózást akkor ott mi annak a menetrendje? Mert nekem az nem teljesen világos hogy a csillagpark az csak maga a látogatóközpont épülete vagy maga a teljes terület soksok négyzetkilométeren.

"Oscar bácsi meg nem gyütt"

(#2608) #65388800 válasza t72killer (#2605) üzenetére


#65388800
törölt tag

na megvan :D 9900 Ft-osat vettem. Működik is.

(#2609) BITBOYS


BITBOYS
addikt

Imádom ezt a témát :)

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#2610) tvamos válasza BITBOYS (#2609) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szep!

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2611) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Költséghatékony APS-c CMOS kamera a ZWO-tól. Az eddig kb luxuskategóriába tartozó (vagy hangyaköröm méretű szenzorokkal operáló) CCD-kkel szemben nagyon ütős lesz. Ebben konkrétan a nikon d7000/5100/sony nex-5N szenzora van, természetesen asztro-orientált körítéssel.

Nyugati fórumokon már jókat írnak a "kistestvér" asi1600mm-cool-ról, azt mondják, az elaggott KAF-8300-at, amit egy rakásnyi kameragyártó 2000+$-os cuccokban árul körbehugyozza. Ha ezek elterjednek ezen az árszinten, akkor a DSLR-moddolós boltoknak reszeltek. Házilag persze még moddolgathatja az ember a padláson tengődő D450-et, de ez már olyan ár, amiért erősen elgondolkozik az ember.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2612) ati3x válasza t72killer (#2611) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Jam, én is néztem az 1600-ost. De szerintem először valami használt 550-600d-t fogok "moddolgatni" vagy valami sony szenzoros MFT-t.

(#2613) t72killer válasza ati3x (#2612) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Moddolt d5100-am van, de csak 1x próbáltam ki asztrofotóra, macera vele távcsövön dolgozni, ezek a kis könnyű hengeres kamerák jobban "belesímulnak" a rendszerbe. Ráadásul van hűtés is, cakpakk minden < fél kilóból. Már várom, hogy mobilteló+wifiről lehessen vezérelni ezeket a kamerákat - egyelőre úgy néz ki, tabletet azért kell még melléjük venni. Ráadásképp a ZWO kamerákkal jellemzően soksok rövid subot lőnek kihasználva az extrém alacsony kiolvasási zajt - ez framenként valami 80+MB, ehhez talán kevés is lesz az átlaggagyikínai Windows tablet...

Az 1600-ast én is nézegettem, jó lenne egy valós QE diagram, hogy össze lehessen hasonlítani a sony szenzorokkal. Megaztán jó lenne, ha az EU disztribútorok nem dobnának 200€-t a nettó árra, mert így erősen valószínű, hogy kínából kell rendelni.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2614) Pulsar válasza t72killer (#2613) üzenetére


Pulsar
veterán

Milyen moddolt nikodod van? Csak nem az a hűtött mondtrum? :D
Ma szemezek az éggel, szép tiszta az idő, de valahogy nagyon halovanynak tűnik minden. Ennyire párás lenne a levegő?

(#2615) faki_ válasza Pulsar (#2614) üzenetére


faki_
senior tag

(#2616) t72killer válasza Pulsar (#2614) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Dehogy, kiszedtem a beépített infraszűrőjét, annyi. Az az olasz szörnyeteg egy csődhalmaz:

- Annyiba kerül, mint egy 4/3-os CCD került, még a ZWO cuccok kijötte előtt
- Baromi nehéz
- Még csak nem is önellátó, a Peltier-ket ugyanúgy tápolni kell, mint egy CCD-nél.

=semmi értelme.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2617) Pulsar válasza faki_ (#2615) üzenetére


Pulsar
veterán

Hogy mindig van valami... jo hobby ez :D

t72killer Bátor vagy, én nem merném szét szedni. :R

(#2618) tvamos válasza t72killer (#2611) üzenetére


tvamos
nagyúr

Egy 35mm-es BSI kéne már!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2619) t72killer válasza Pulsar (#2617) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nem cukorból van, bátran neki lehet esni, csak kell egy pontos leírás :) Nekem mondjuk csak féligmeddig volt anno, de szerencsére azért szervizelhetőre csinálták ezeket a gépeket, azaz emberi kézzel+csipesszel+pici csavarhúzóval eljutsz a szenzorig. A d5100-nál mondjuk van két drót, amit forrasztani kell, de az se túl bonyi, egy normál forrasztópákával meg tudtam oldani.

Amit nem vállalok be, pedig nagyon érdekes lenne, az a Bayer szűrő levakarása. A stargazerslounge fórumon többen is űzik ezt a "hobbit", de kacat 350D-s szenzorokkal (ebayen kapni külön szenzort ~10$-ért), általában fejenként 4-5 szenzort kivégezve, míg egyet sikerül feketefehéríteni. Ennek sincs sok értelme, mert egy modern színes kamera - mint pl a d5100 (ami használtan mondjuk egy 350D+8-10db extra szenzor árából jön ki) - simán veri 2FÉ-vel a monokróm 350D-t, akkor meg ugyanott vagyunk ahol a part szakad, csak egy rakás időt elb@szott az ember a kütyülésre. Persze, ha lenne hülyebiztos Bayer-levakarási mód, akkor rohannék A7s-t venni...

Ja, megkérdeztem egy deBayerezéssel foglalkozó cégecskét, hogy ebayes a6000 szenzort hajlandóak lennének-e önállóan levakarni - nem akarták bevállalni (nyilván, a mondjuk 100€, amit ezért fizetni hajlandó lennék, kevés nekik), a full kamerát akarják szét és összeszerelési ktg-gel. Persze hogy ez mennyi, már nem merték leírni utólagos kérdésre se, tartok tőle, hogy a végösszeg (a natúr kamera értékével együtt) több lenne, mint egy asi1600mm-cool.

Ja, amúgy az oldalbordámat elrémisztve tegnap megjött a kistávcső (TSAPO906), kb elefántszállításra méretezett csomagban:Y. Amúgy nagyon baba kis műszer, ahogy nézem, semmi gond nem lesz a kézipoggyászban szállítással, rövidebb, mint a beilyesztett 50centi:R.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2620) taranis válasza t72killer (#2619) üzenetére


taranis
addikt

Elég szemléletes a leírás, de nekem egy nyomorult telefonfóliát sem sikerült még úgy feltennem, hogy ne menjen alá porszem, gondolom itt is figyelni kell erre. Azaz fürdőszobában zuhanyzás után :D

colorizer.net

(#2621) t72killer válasza taranis (#2620) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ha csak az ICF-et dobod ki, akkor semmi para, a szenzoron van még egy passzentosan ragasztott védőüveg (A Bayer-levakarók első buktatója, sok gépnél csak töréssel lehet leszedni - alatta meg már némi "műanyaghártyán" kívül semmi nem védi a szilíciumot). Első körben nekem is maradt rajta porszem, ha jól rémlik szétszedtem újra, lemostam izopropanollal ;].

Ja+egyszer azért kellett még szétszedni, mert az egyik kábelt nem nyomtam be eléggé és vmi nem ment (asszem AF vagy képernyő, nagyon rég volt már nem emlékszem). Szval van tartalék a rendszerben:R.

Telófólia: az s7e-mmel énis szenvedek, a görbült képernyő miatt mindíg feljön a fólia, védőüvegről nem is beszélve.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2622) f.lorand válasza t72killer (#2611) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Azért kíváncsi lennék, hogy a 12 bittel mit lehet kezdeni. Számomra az nagyon kevés a 16 bites CCD után. Én is néztem korábban ezeket a CMOS-okat, de ez eléggé zavar. A teszteken a zajkép sem tetszett, de jó lenne látni már egy rendes összehasonlítást a korábbi CCD-kkel.

Másrészről meg csak a mono CMOS érdekes. A színesek nem.

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2623) f.lorand válasza Pulsar (#2595) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Objektív méretben nem jó a Bahtinov, nem enged át elég fényt. Meg nincs is értelme, színhibára nagyon pontosan lehet csillagon fókuszra állni.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2624) t72killer válasza f.lorand (#2622) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ezt a bevezetőkört biztosan ki fogom hagyni - a prototípusokat mindíg dupla teljesítmény/ár mutatójú darabok szokták követni :DDD (itt pl jöhet 2k€ alatt egy monokróm a7s-szenzoros csoda, 16bites ADC-vel). Amúgy azt csinálják vele, hogy rengeteg 60-90s expót lőnek - tehetik az extraalacsony kiolvasási zaj miatt. Ettől függetlenül én is keveslem az 1600-as 12 bitjét. A 071 már 14es, azzal már kiegyeznék, ha monokróm lenne.

Azt hiányolom még a cégből, hogy nem méltóztatnak egy nyomorult valós QE értéket publikálni, v ha a gyártó nem mondta meg, kimérni. Nem nagy kunszt...

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2625) Pulsar


Pulsar
veterán

Kihoztam az udvarra a kis star adventurert. Jo rég nem jart kint, vagy az időjárás volt olyan, vagy en nem ertem rá. Ami nagyon meglepő, hogy a nyari iso800 2perces expohoz képest mennyire kevésbé zajosak a képek. :Y Tidtam hogy szereti a hideget, de hogy ennyire... :D

(#2626) Pulsar


Pulsar
veterán

hát a stack elmarad a mai képek után, mert botzasztóan párásodott a lencse, már a második fényképtől. (És még mindig nem készült el a luca széke objektív fűtésem :D )
Így csak erre futotta.

(#2627) t72killer válasza Pulsar (#2626) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Bizony, a szenzor szereti a hideget - a lencsék meg nem :D.

A szenzorra amikor még aktívan űztem a bizniszt anno kipróbáltam a kamera hátára zacskózott szárazjeget, működött:R. A lencsére pedig egy döglött hajszárító fűtőszálából (ha ilyen nincs, ebayen is kapni 1-2$-ért fűtőszálakat) és egy 4.5V-os telepből eszkábáltam fűtést.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2628) Pulsar válasza t72killer (#2627) üzenetére


Pulsar
veterán

Igen, nem egy nagy kunsz, pwm vezérléssel meg még szabályoznam is, csak valahogx mindig eltolodik a project :)

Hogy viszonyul a száraz jég a gép hátuljára kerülő száraz jég kupachoz? :) nem zavarja?

(#2629) t72killer válasza Pulsar (#2628) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Én semmilyen szabályzót nem használtam, rákötöttem a drótot a telep csatlakozóira és kész :D

Igazából csak két éjszaka toltam szárazjéggel a témát, nem volt gond, ránézésre a szenzor környéke se jegesedett/kondenzvizet se kellett a gépből kiönteni.

Ha valaki jó kapcsolatokkal rendelkezik fémmunkás műhelyben, tuti dolgokat lehetne összerakni, pl argonnal feltöltött fémházikót:

Ha az ember anyagárban össze tudja dobni ezeket, érdekes lehet. Persze, ha lenne mono asi071 a piacon, akkor meghúznám a nadrágszíjat - egyelőre húzom, hátha pár hónapon belül kijön.

A fenti gép amúgy nem vészesen drága, igaz, ratyi canon szenzor van benne, 660€-t kérnek érte, ráadásul ahogy nézem, a Bayer-levakarásért nem számítanak fel extrát, pedig nagyon macerás művelet.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2630) Pulsar válasza t72killer (#2629) üzenetére


Pulsar
veterán

Atya ég. Kedvet kaptam hogy rá celluxozzam a gepre a a hyper tx2-t :D

(#2631) radi8tor válasza Pulsar (#2626) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Hasonlókat fotóztam filmre én is. Vagy ez digit? :D
No para, az igazi tél még hátra van! :C

⭐ Stella

(#2632) Pulsar válasza radi8tor (#2631) üzenetére


Pulsar
veterán

Digitális film :D
Hat ezaz... bar tegnap kimondottan kellemes volt az idő, azért -10be reszkető kézzel jó lesz pólusra állni :D

(#2633) ZSOOLT2 válasza b.vr (#2607) üzenetére


ZSOOLT2
tag

Szia!

Idén nyáron voltam, a csillagpark egy elég nagy nyílt területen fekszik, maga a látogatóközpont csak egy része. Külön területet is alakítottak ki távcsövek felállításához, fotózáshoz (A látogatóközpont főbejáratához képest túloldalon). Viszont szerintem időpontot érdemes a portán egyeztetni telefonon.

A környező erdőnek és a csillagparknak úgy tudom azonos a kezelője.

(#2634) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

APM "ibolyapéntek" hnap hajnalig.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2635) tvamos válasza t72killer (#2634) üzenetére


tvamos
nagyúr

Remeg is az ujam egy Bresser AR102s-folott... jo lenne karira... de nem, meg mindig lehetne olcsobb egy kicsit.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2636) t72killer válasza tvamos (#2635) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

210€+shippingnél? Háát, max használtban... Én lecsaptam egy kis-Riccardit fotózáshoz. Kb 2 hete használtpiacon nem akarta 400EUR-ért odaadni az x-éves, ki tudja, hányszor leejtett vackát a német, pár napja rámírt, hogy mégis adná 400-ért - amennyiért ma patika újat rendeltem. Sztem vissza is írok a srácnak, hogy köszi, nem kell, vegyen ő is újat :D

Jó kis bolygózó cső lehet az a 102/1000. Rémlenek a '90es évekbeli meteorok, címplapjukon Rózsa Ferenc féle Zeiss AS 100/1000-essel készült képei. Azóta elszaladt a világ, tippre az AR102 is hozza ma már azt a minőséget, amit anno csak az újságban láttunk...

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2637) tvamos válasza t72killer (#2636) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem a 102/1000, hanem a 102/600-ra gondoltam.
Amúgy, nem gond a használt sem, csak nagyon kitartják a használtakat.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2638) Pulsar


Pulsar
veterán

hol érdemes használtakat vadászni?

(#2639) t72killer válasza tvamos (#2637) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Akromátból már eléggé színezős sztori a 10centi f/6, ha nem szenvedsz krónikus helyhiányban (=nem repülni akarsz a távcsővel), akkor az f/10-est ajánlanám. F6 már APO-ból is inkább triplet-felségterület.

#2638: Én mostanság német és angol piacon nézelődök, előbbihez az astronomie.de (itt elég hülye szabályok vannak, csak kiváltságosak kapnak privát üzi küldő jogot) és az astrotreff fóruma, utóbbihoz az astrobuysell jó kiindulópont.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2640) Pulsar válasza t72killer (#2639) üzenetére


Pulsar
veterán

köszi. Német nem beszélni, de az angolra ránézek :) :R

(#2641) t72killer válasza Pulsar (#2640) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Az ebay is érdekes lehet + a stargazer's lounge bolhapiacát is hozzáadhatod az angol lehetőségekhez. Nem tudom, mennyire látom jól, de magyarországon kb zéró a másodpiac. Anno volt az mcse apró, de úgy tűnik a honlapról leszedték, az amúgy is vérszegény fórumon se látok adok-veszek szekciót.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2642) Pulsar válasza t72killer (#2641) üzenetére


Pulsar
veterán

a tavcso.hu-n azért van, és néha kerül fel egy két dolog is, de messze nem olyan mint pl az általad linkelt első angol oldal :)

(#2643) faki_


faki_
senior tag

Nem tudom, hogy valós-e az odaírt, sokszor elég durva leárazás, de hátha valakit érdekel: [link]

(#2644) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Földi nézelődésre fényerős csőnél vajon van értelme a 2"-os amiciprizmának:F? Van egy 1.25"-osom, csak elgondolkoztam rajta, nem lop-e a fénykúp széléből. Igaz, a 2"-osat meg "mélyebben kell betenni", ahol még szélesebb a sugárkúp...

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2645) f.lorand válasza t72killer (#2629) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Én korábban, pár éve használtam asztrofotózához hűtődobozt. Nyáron volt értelme.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2646) f.lorand válasza t72killer (#2641) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Ezt cáfolom. Én eddig 6-7 távcsövet, 5-6 kamerát, egyéb optikákat adtam el a hazai piacon, jellemzően itt. Gond nélkül.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2647) f.lorand válasza Pulsar (#2626) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Ugyanezen az éjszakán én is kinn voltam. A nagy távcsővel szenvedős volt, mert szörnyű volt a seeing. De az átlátszóság nagyon jó volt, én is fotóztam a Star Adventurerrel. Egy kocka így néz ki 2 és fél perc alatt, nagyon biztató.

KATT IDE a nagyobb felbontáshoz

Nincs rajta semmi utómunka (csak a wb van egyenesbe húzva). Sokat várok a végeredménytől majd. Lesz belőle 6-8 óra, az összes kis porködre számítok...

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2648) ati3x válasza f.lorand (#2646) üzenetére


ati3x
Topikgazda

MEgerősítem, ez viszonylag pörgős apró. Magyar viszonylatban meg pláne. Én is itt vettem a 80-as SW apót. Válogatott példány, kb 60% áron. és elég sokszor látok jó cuccokat, jó árért. Csakhát külföldön vagyok.. :)

(#2649) ati3x válasza f.lorand (#2647) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Ezt mivel csináltad? Mármint távcső? Na jó, a kamera is érdekel! :) MA hajnalra derült időt írnak, valószínű 3-kor kelek.. :) itt 7 ig korom sötét van..

[ Szerkesztve ]

(#2650) f.lorand válasza ati3x (#2649) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Ez egy Canon 1200D és egy Sigma 50mm obi.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.