Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2551) taranis válasza radi8tor (#2548) üzenetére


taranis
addikt

Mondjuk szerintem a kevesebb, mint tizedannyiba kerülő A7S is hasonló eredményt produkálna, vagy legalábbis nem maradna el sokkal.

colorizer.net

(#2552) konyi79 válasza taranis (#2551) üzenetére


konyi79
addikt

(#2553) taranis válasza konyi79 (#2552) üzenetére


taranis
addikt

Ennek sincs sok értelme az A7S-el szemben esti videózásra, hacsak nem direktben megfigyelőkamerára van szükség.

colorizer.net

(#2554) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Akit érdekel:

"Ivan Eder
28 perce ·

Photoshop asztro-workshopot tartok a Polarisban, ma 19 órától. Gyertek! "

⭐ Stella

(#2555) tvamos válasza radi8tor (#2554) üzenetére


tvamos
nagyúr

Siman erdekel! Lesz online stream?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2556) radi8tor válasza tvamos (#2555) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem hiszem:

"A szakkörön való részvétel egyedüli feltétele az MCSE-tagság"

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2557) tvamos válasza radi8tor (#2556) üzenetére


tvamos
nagyúr

A tagsagit kivaltani lenne a kisebb gond.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2558) Pulsar válasza tvamos (#2557) üzenetére


Pulsar
veterán

Ideőben olvasni... az már inkább.... nekem legalábbis :D

[ Szerkesztve ]

(#2559) gilfoyle válasza Pulsar (#2558) üzenetére


gilfoyle
őstag

MCSE-tagság - ez eléggé LOL dolog lett napjainkra sajnos.

Sorry, erre: (#2556) radi8tor akart válasz lenni

[ Szerkesztve ]

(#2560) tvamos válasza Pulsar (#2558) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ennyire nem vagyok elkotelezett.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2561) #15106560 válasza gilfoyle (#2559) üzenetére


#15106560
törölt tag

Miért?

(#2562) #65388800


#65388800
törölt tag

Még meg sem dicsértük, hogy szombaton egy magyaré Klamerius Adriené lett a nap képe a NASA-nál. :C [link]

(#2563) Pulsar válasza #65388800 (#2562) üzenetére


Pulsar
veterán

Hoppá!
Ezúton gratulálok hozzá, szép felvétel :C :R

(#2564) Pulsar


Pulsar
veterán

Ma reggel (hajnalban) mikor kiültem kavezni, láttam hogy az Orion milyen szép magasan van. És szerintem a légkör is ritka tiszta és nyugodt volt. Sajnos időm nem volt fotózni, de tervben van az Orion. Mikor tetőzik? :)

(#2565) radi8tor válasza Pulsar (#2564) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Olyan rendes vagyok, hogy kikattogtattam neked. ;)
5:30-as állapot. Szóval még korai Oriont észlelni.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2566) Pulsar válasza radi8tor (#2565) üzenetére


Pulsar
veterán

Oh, de király vagy, kószönöm, és a linekt is :R
Hát nekem csak az tünt fel, hogy mikor utoljára látta ugyanezen időtájt (3:45 körül) akkor még éppen felbukkant a szembe szomszéd házteteje felett, most pedig kicsit délebbre tolodva ugy 40-45 fok magasan ragyogott. :)
Akkor lesz ez még magasabban is? Dekirály! Mert épp azt néztem, hogy nem biztos hogy van a kertben olyan pont ahol polusra tudok állni, és az Orion is látszodna. De azért ha az időjárás is engedi, vasárnap hajnalra rákészülök :) (Holnap ismét csak szabad szemes csodálás lesz :) )

(#2567) radi8tor válasza Pulsar (#2566) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Magasabban nem lesz, korábban fog delelni tél közepén.

Most láttam, hogy ma van a kutatók éjszakája, tele programokkal. Én persze megint éjfélig dolgozom...

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2568) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Sziasztok!
Elkészült egy új kép a Sharpless 2-108-ban kavargó P91 sötét ködről. Nagy méretben itt:

http://fenyeslorand.hu/p91/

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2569) gilfoyle válasza f.lorand (#2568) üzenetére


gilfoyle
őstag

Ez is csodálatos lett! Gratulálok! :C :R

(#2570) Pulsar válasza f.lorand (#2568) üzenetére


Pulsar
veterán

Ez szokás szerint lenyűgöző lett, gratulálok :R :C

(#2571) tvamos válasza f.lorand (#2568) üzenetére


tvamos
nagyúr

Huha! Ez megint nagyon durva. Gratula!
:R

En meg mindig csak apro pottyoket latok, ha felnezek.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2572) #15106560 válasza f.lorand (#2568) üzenetére


#15106560
törölt tag

:C

(#2573) Pulsar


Pulsar
veterán

Még nem készült el az obi fűtésem. Segíthet a párásodás megelőzésén a temperálás, tehát, hogy nem kiviszem a lakásból a cuccot a hidegbe, hanem kirakom mondjuk a melléképületbe lehűlni?

(#2574) f.lorand válasza Pulsar (#2573) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Igen, szerintem igen.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2575) Pulsar válasza f.lorand (#2574) üzenetére


Pulsar
veterán

Köszönöm :R
Ma gondoltam ki is probálom, de az időjárás előrejelzést nézve ez most elmarad :(

[ Szerkesztve ]

(#2576) taranis


taranis
addikt

Most láttam, hátha érdekel itt valakit: módosított D5500

colorizer.net

(#2577) Zotya21 válasza taranis (#2576) üzenetére


Zotya21
senior tag

végülis inkább vennék ilyet több mint félmilióért minthogy váltsak inkább egy sony a7/a7II re ?:DDD

[ Szerkesztve ]

https://500px.com/slayer_art

(#2578) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Sziasztok! Fotózik itt valaki micro 4/3-os géppel? Jó ideje nem fordítottam már kamerát az ég felé, viszont szeretnék visszatérni a hobbihoz. Van pár régi cuccom (pl IR-szűrőmentesített D5100), de most egy mobil, családi nyaralásra is szállítható megoldáson gondolkodom.

Egyelőre adott egy panasonic GX80 és egy olympus e-pl5 váz - tudom, nem egy iso+zaj bajnok egyik sem, amire van egy adaptált 2.8/105-ös nikkor és érkezik egy szintén adaptált 1.4/20-as sigma ART obi. Az egész alá pedig egy iOptron SkyTracker - azaz elméletben a 10-20 perces expóknak is menniük kéne a 20as obival.

Kérdés: nem túl hideg (=10+°C) éjszaka milyen hosszú expóidőkkel érdemes dolgozni? Még a D5100-as tapasztalatokból rémlik, hogy a sokszor 1perctől sokat nem érdemes várni, milyen iso+expóidő kombóval vágnátok neki pl egy adriai tejútfotónak absz fényszennyezésmentes helyen?

#2576: vicces kis gép:R Anno laborból kioperált szárazjeges zacskókat akasztottam a D5100 nyakába, a termozajt tényleg elég szépen visszafogta:R

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2579) f.lorand válasza t72killer (#2578) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Ha rendesen kidarkolod és flateled, akkor 2.8-on én ISO400-on fotóznék szerintem ezzel a géppel (emlékeim szerint az még viselhető). Az ég majd megmutatja, mit enged, de gondolom 2-3 perces expó kellene neki. De ez attól függ, mennyire kell rekeszelni az obit, mert ugye minden egyes lépéssel óriási a fényveszteség.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2580) t72killer válasza f.lorand (#2579) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Az ég a nyaralós verzióban tökéletes lesz (La Palma, ha mond valamit a név;);]), sima kiruccanásoknál változó. A príma eges verziónál a darktól azért tartok, a panák sajna nagyon zajosodnak:(.

Az obik teljesen jók nyitva, a 105-ös nikkor már bizonyított, a sigmáról is csupa jót olvastam (ráadásul FF obi ez is, és kb 1.3-as croppal használnám, így jön ki speed boosterrel).

2 percre gondoltam én is, legalábbis hidegben:R (ez általában adott...) Tiszta bukta, hogy idén a Geminidák teleholdra jönnek, príma bevezető lett volna a nagylátónak.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2581) t72killer válasza f.lorand (#2579) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Egy érdekességet próbálnék még ki valamikor: mélyégszűrő darabkát valahogy a nagylátó-lencse fenekére rögzíteni, úgy, ahogy a lapszűrő-darabkákat szokás. A gond viszont az, hogy ezek interferenciaszűrők, azaz nemigen szeretik a nagy beesési szöget, tartok tőle, többet ártanék a képnek, mint amennyi fényszennyezést kipucolna ("normális" vidéki ég esetén). Ha beválna, tuti lenne, mert akkor városból is lehetne nagylátó-fotózni:DD.

(kistelénél nem lesz gond, a 2"-os baader mélyegem pont passzol a nikkor 105-ös orrára:K)

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2582) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Mázlista. :Y

⭐ Stella

(#2583) tvamos válasza radi8tor (#2582) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nagyon szép kép! Biztos sok időt töltött ott...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2584) radi8tor válasza tvamos (#2583) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Kapcsolódó cikkben hasznos dolgokat írnak amatőr (asztro)fotósoknak.

⭐ Stella

(#2585) Pulsar válasza radi8tor (#2582) üzenetére


Pulsar
veterán

aztanemírokcsúnyát élete. :R

(#2586) ati3x


ati3x
Topikgazda

Itt az első asztofotó probálkozásom. 4 vagy 5 iso 800-as 2 perces expo 45/1.8-as obival, 2.2-es rekeszen. DSS-el. 4 darkot is használtam. (EQ5-ös 1 tengelyes vezérléssel):

Ez meg egy régi 135/2.5-ös takumarral. iso 800, 5 iso800-as kép. szintén dss-el. Dark levonással:

Ja, és dss után LR-el piszkálgatva...

[ Szerkesztve ]

(#2587) t72killer válasza radi8tor (#2582) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Szauronhoz hírnök érkezett :D, bár Mordorban nem emlékszem ilyen tóra.

Juteszembe, Taurida szezon van, csak belerondít a hold+időjárás:(

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2588) t72killer válasza radi8tor (#2565) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Erről jut eszembe, van valahol olyan, az MCSE évkönyvekhez hasonló, az eget félkör alakban ábrázoló térkép, vagy vegyem elő a legutolsó (~10éves) évkönyvet?

Bolygókról/kisbolygókról adatokat olyan szinten, ahogy az évkönyv táblázataiban van (mikor kel, nyugszik, hány " az átmérője) közöl valaki összeszedett formátumban?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2589) kovisoft válasza t72killer (#2588) üzenetére


kovisoft
őstag

Nem biztos, hogy pont olyan, amilyet szeretnél, de szerintem egy nagyon jó oldal a Calsky, itt sok mindent megtalálsz. Pl. napi kalendárium, benne a bolygók láthatósági adataival, vagy mindez grafikusan, éves láthatóság, és sok minden más. Mondjuk félkör alakú égboltot nem találtam benne, csak teljes kör alakút.

Egy másik hasznos oldal a Heavens-Above, itt is van többek között (kör alakú) csillagtérkép, ill. bolygók adatai. Elképzelhető, hogy a fenti linkek nem működnek rendesen, mert ezeken az oldalakon először meg kell adni az észlelési helyet, és nyilván csak utána tudják az arra a helyre érvényes adatokat megjeleníteni.

(#2590) t72killer válasza t72killer (#2588) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

nna, Bolygókról már találtam táblázatot.

Szerk: lassú voltam :DDD
#2589: Köszi, tetszik a calsky összegző:R

Poénból egy Namíbiai asztroholiday-re csináltam gyors összképet:

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2591) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Igaz 2 éves, de ha már az egybeeséseknél tartunk, ez se rossz;) (Michael Jäger)

(Forrás, Jacques+Szív és Lélek/IC1848/)

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2592) t72killer válasza ati3x (#2586) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Látom, elég precízen sikerült pólusra állni:R (1 tengely ellenére a 135-össel se tojásodnak a csillagok, csak az obi asztigmatizmusa játszik be egy kicsit).

Én is küzdök az élességállítással, még csak 0. próbálkozásaim vannak, de sztem nagyobbak a csillagkorongok a kelleténél - ld pl a fentebbi netről lehúzott asztrofotót... Nem tudom, hogy ez az optika vagy az élességállítás sara-e:F? Egy Bahtinov maszkot sztem azért ki fogok próbálni, te is azzal élesítettél?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2593) ati3x válasza t72killer (#2592) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Éleségálítás.. Egy fényesebb csillagon, majd ránagyítva max 14x. manuál fókusz, és tekergetés. A trükk az, hogy intrafokális és az extrafokális kép egy kicsit különbözik. (fókuszon belül-kívűl) Más egy kicsit a színe kívül és belül. Vagy, másik lehetőség: iso 25600-on lősz 5-10 sec-es képeket, és bőven lesz csillag amin élességet ellenőrizhetsz. Igen, a 135-ös egy régi obi, és teljesen nyitva "felfújja" rendesen a csillagokat. A polusra állás nem nagy puki. A lényeg többször (kb 10-15 percenként) vissza kell ellenőrizni..

(#2594) ati3x válasza t72killer (#2588) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Stellarium? Van mobil változata is.. (android) igaz fizetős. PC-re ingyenes

(#2595) Pulsar válasza t72killer (#2592) üzenetére


Pulsar
veterán

láttam valahol Bahtinov maszkot 3D nyomtatva. Vajon az menyire elegendő? Mert objektív méretben még nem nagyon találtam.

(#2596) t72killer válasza Pulsar (#2595) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nem elég, ha kartonból kivágom:F?
#2597 [link]

#2594: Megnézem:R A PC-s celestiával mint munkaeszközzel nem tudtam megbarátkozni.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2597) Pulsar válasza t72killer (#2596) üzenetére


Pulsar
veterán

Nem tudom, sosem csináltam se így se úgy. Nem tudom mi alapján van méretezve, illetve mennyire számítanak a pontos élek, stb.

(#2598) tvamos válasza Pulsar (#2595) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nekem van egy, de nem probaltam meg ki. Csak ugy bedobtam a szekrenybe. :( Nem jo az az objektiv, amire csinaltam.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2599) ati3x


ati3x
Topikgazda

Én jelenleg egy kis derült időre vágyok. Vettem egy ilyen asztro kamerát hold és bolygó fotozáshoz. Kb féláron úgy 3 hete. A "bele" tök ugyanaz mint a asi 120 kameráé. És majd anno vezetésre is lehet majd használni (ha majd egyszer beruházok goto-ra)

(#2600) #65388800


#65388800
törölt tag

Ha már szuper hold nap van :DDD 357.986 km-re volt éppen a fotózáskor.

Az a folt a közepén sajnos a segédtükör :(((

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.