Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2151) tvamos válasza kovisoft (#2138) üzenetére


tvamos
nagyúr

Koszonom! Jol nez ki, megveszem.

Nem tudtok egy jo iris leirast? Nem nagyon boldogulok vele. (Mondjuk a Registaxot konyebb hasznalni... csak megis.)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2152) Pulsar válasza #84221696 (#2147) üzenetére


Pulsar
veterán

Aha.
Akkor nem csinálok hülyeséget, ha egy Fotós SoftBox-ot fotózok le?

kovisoft. Feladtam :D Az milyen? :D Világos fekete?

(#2153) gilfoyle válasza tvamos (#2151) üzenetére


gilfoyle
őstag

Ezt olvastad?

(#2154) tvamos válasza gilfoyle (#2153) üzenetére


tvamos
nagyúr

Eddig nem, de el fogom. Koszonom!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2155) kovisoft válasza Pulsar (#2152) üzenetére


kovisoft
őstag

Dark frame-et azért csinálunk, hogy kivonjuk a képekből a szenzor alapzaját, ami megvilágítás nélkül is keletkezik. Ha ugyanezt a flat frame-re csináljuk, az lesz a dark flat. Azért kell(het) külön dark flat a dark mellett, mert a flat frame-ek általában nem ugyanazokkal az expozíciós értékekkel készülnek, mint maguk a képek (a light frame-ek).

(#2156) #84221696 válasza gilfoyle (#2150) üzenetére


#84221696
törölt tag

Az lesz az. Sajnos már vagy két éve nem fotózok, sokat elfelejtettem. :( Azt hiszem, ez már nem fog változni.

(#2157) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Igen, itt vagyok én is, de úgy látom, már minden kérdést megválaszoltatok. :)

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2158) f.lorand válasza gilfoyle (#2150) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Ha más ISO-n csináljuk a lfateket, akkor kicsit el kell mostni (pl a Nebulo tud ilyet), mert más lesz a zajképe. Ha azonos ISO-n, akkor érdemes nem elmosni.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2159) gilfoyle válasza f.lorand (#2158) üzenetére


gilfoyle
őstag

Akkor a flateket ugyanazon az ISO-n kell csinálni mint a lightokat... Na akkor engem megvezettek :)

Más, de talán nem OFF itt... Melyik feldolgozó szoftvert javasolnád? PixInsight vagy Nebulosity? Tudom van Neb oktatóvideód, de gondolom kipróbáltad a többi szoftvert is...
Egy kezdőnek melyiket ajánlanád inkább? (sejtem a választ, de gondoltam rákérdezek... ;) )

(#2160) Pulsar válasza kovisoft (#2155) üzenetére


Pulsar
veterán

ezt már értem, köszönöm :R

Akkor már csak azt szeretném kérdezni, hogy Ti hogyan készítetek ezt el? :)

Illetve még egy. Csillagkövető mechanikával mekkora f értékű obi-val érdemes maximum próbálkozni? f5 - f6 még belefér?

(#2161) f.lorand válasza gilfoyle (#2159) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Hát én azt nem mondtam, hogy kell. Hanem, hogy ennek is, annak is van értelme. Van, aki így csinálja, van, aki úgy.

A PixInsight nekem nem jött be, de sokan nagyon szívesen használják, főleg azok, akik nem PS-eznek. És komoly sikerekkel. A Nebulo könnyű, egyszerű, nem gyengébb alapfunkcióiban. De utána oda amit a PixInsightban meg lehet csinálni, én PS-ben szoktam. Már megszoktam, ezért használom azt. A PixInsight komolyabb asztro szoftver.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2162) f.lorand válasza Pulsar (#2160) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Én az ISO-t akkor állítom alacsonyra, ha túl fényes a flat témám, egyébként igyekszem azonos ISOn. De ha túl fényes, akkor csak túl rövid záridős flatet tudok csinálni, ami tapasztalatom szerint nem jó.

Az obi f száma kevésbé fontos, a kérdés az, hol jó a leképezés. Az olcsó obiknál hiába jó az induló rekesz, általában haszbálhatatlan lágy, vagy torzít. De a drágáknál is igen kevés van, ami alul jó.

Pl. egy alap olcsó obi (pl egy 50-es alap Canon) hiába 1.8-as, 3.2 alatt randa. Egy f/2.8 L 200mm Canon (tehát elvileg pro obi) is randa 2.8-on, valahol 3.5 és 4 között jó. De pl az új Sigma ART brutális már f/2-n is. Szóval obifüggő.

Az meg, hogy milyen fényerővel fotózol csak attól függ, hogy mennyi időd van rá és jó -e a vezetésed. Ugye annyi a különbség, hogy azonos témát ugyanolyan fénygyűjtéshez tovább kell fotózni rekeszelve.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2163) Pulsar válasza f.lorand (#2162) üzenetére


Pulsar
veterán

értem, köszönöm :R
És mi legyen a flat téma? :) Most olvastam olyat, hogy felkelő napnál keresni egy homogénebb égbolt részt, és azt fotózni. Ez működhet?

igen, ezt észre vettem. Bár nekem Nikonom van, de ott is létezik a 50mm és a 35mm f1.8 de valahogy nagyon nem tetszett az eredmény. Hiába nem kellett annyi ISO, hiába nem kellett annyi záridő, valahogy a végeredmény nagyon nem olyan mint amit szerettem volna. A saját 18mm f3.5-nek sokkal jobban tetszenek a képei.

Esetleg valaki próbálta már a 72/432 lacerta -t? Kicsit az árával nem vagyok kibékülve, de a vele készült fotók elég meggyőzőek.

[ Szerkesztve ]

(#2164) tvamos


tvamos
nagyúr

Elhagytam a T2 c-mount adapteremet. Nem tudja valaki, Jászberény környékén hogyan juthatnék egyhez? (Akar kölcsönbe, jövő héten, pár napra.)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2165) f.lorand válasza Pulsar (#2163) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Működhet, de nagylátó obinál elég nehéz, mert akkora felületen már változik az ég. Jól kell elkapni nagyon.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2166) Pulsar válasza f.lorand (#2165) üzenetére


Pulsar
veterán

értem, köszönöm. Egy barátomnak van otthoni fotó stúdiója, elég jó világítással, és homogén fehér háttérrel. Szerintem próbálkozom azzal aztán majd kiderül :)

(#2167) #65388800


#65388800
törölt tag

Valaki tegnap este nem kapta le véletlenül a meteort? Budapesten, Sopronban és Szegeden is lehetett látni.

[ Szerkesztve ]

(#2168) radi8tor válasza #65388800 (#2167) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem. :)

⭐ Stella

(#2169) #65388800 válasza radi8tor (#2168) üzenetére


#65388800
törölt tag

Úgy néz ki :DDD

(#2170) Pulsar


Pulsar
veterán

Egy dologra még nem jöttem rá. Hogy lesz ilyen szép színes a végeredmény, mint némely képeken? (Remélem nem haragszol Lóránd, hogy tőled linkeltem :) )

(#2171) radi8tor válasza Pulsar (#2170) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

6 féle színszűrővel csinálta a képeket. Aztán összepakolta annak megfelelően.

⭐ Stella

(#2172) Pulsar válasza radi8tor (#2171) üzenetére


Pulsar
veterán

áhá, köszönöm, ez így érdekes.... :R
erre jó az általános fotós színszűrő, vagy speciális csillagászati célokra kifejlesztett szűrőket lehet csak használni?

[ Szerkesztve ]

(#2173) radi8tor válasza Pulsar (#2172) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem vagyok jártas a témában, de valami ilyesmiket kell elképzelni szerintem.

⭐ Stella

(#2174) Pulsar válasza radi8tor (#2173) üzenetére


Pulsar
veterán

hasonlókat találtam a tavcso.hu-n én is, de ezek szűrő menete nem egyezik meg a fényképezőével. Ez a kép, pedig csak azzal készült ha jól látom :)

(#2175) radi8tor válasza Pulsar (#2174) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem az obi elé kell tenni vagy mittudomén. :)

⭐ Stella

(#2176) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Picit korrigálnék. A CCD-s felvételeknél kell a sok szűrő azért, mert a CCD mono és minden színcsatornára (RGB) külön kell adatot rögzíteni.Az általatok belinkelt képem azonban nem mono CCD-vel, hanem Canon 1200D fényképezőgéppel készült, még csak nem is távcsővel, hanem egy 50-es Sigma ART objektívvel.

Ennél a képnél a világűr színeit látjuk. Ehhez két dolog kellett:

1. A brutálisan, hihetetlenül tiszta namíbiai ég. Itt van* egy nyers kép, ami 175 másodperces (csak kicsit növeltem a kontraszton, a szaturációhoz nem nyúltam). Mint látjátok, minden szín ott van már.

2. Sok expó, hogy zajtalanul ki tudjam húzni a színeket.

A fényképezőgépben egyetlen módosítás történt. A gyári UV/IR blokkszűrőt (ami a CMOS előtt van) kicseréltük egy Baader blokkszűrőre. A gyári ugyanis nagyon levágja a vörös ködök sugárzását, ezért a vörös rész nem jönne ennyire. De semmi több.

*:

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2177) Pulsar válasza f.lorand (#2176) üzenetére


Pulsar
veterán

Köszönöm szépen a választ. Igen, láttam, hogy csak szimplán fényképezővel készült, azért is érdeklődtem.
Ilyen kaliberű képről akkor itthon ne is nagyon állmodjak? Illetve nekem Nikon gépem van, és IR szűrő eltavolítást csak Canonhoz találtam. Akkor ez megint egy rossz pont. Már nem kell sokat aludnom (remélem) és meg lesz a Star Adventurer-em, és akkor aztán indul a próbálkozás nálam :)

Még egy kérdés. Nagyságrendileg nennyi kepet csinálsz a zajszűrés végett? 10, 50, 100, netán mégtöbbet?

[ Szerkesztve ]

(#2178) f.lorand válasza Pulsar (#2177) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Dehogynem, nyugodtan. Én is csináltam számos képet már itthonról, jókat is, sikereseket is. Csak sokkal nehezebb feldolgozni, mert a nyers képek tele vannak fényszennyezettséggel, gradienssel. Kell hozzá már szakértelem. Kintről fotózni könnyű. Itthonról nehéz, de lehet.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2179) radi8tor válasza f.lorand (#2176) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Akkor jól félre értettem a "(6 paneles mozaik)"-ot. :B

⭐ Stella

(#2180) Pulsar válasza f.lorand (#2178) üzenetére


Pulsar
veterán

Értem, köszönöm, próbálkozni mindenképpen fogok, hiszen csak úgy tudok előre haladni :)

radi8tor1: én úgy ertelmezem mint egy "panoráma" :)

(#2181) radi8tor válasza Pulsar (#2180) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Jaa, mondhattad volna. :D

⭐ Stella

(#2182) Fotonhámozó


Fotonhámozó
senior tag

Sziasztok! Az alábbi problémába futottam bele: asztrotájkép készítéséhez 10 képet exponáltam az égboltról (400-as szabállyal, csillagok pontszerűek, nem húznak ívet, kivéve a sarkokban, de az az obi hibája). A talajról külön készítettem 3 db 1 perces képet (csak az expozíciós időn változtattam, gép állványon volt, távkioldót használtam). A gondom az, hogy míg a talajról a képeket medián stackeléssel probléma nélkül össze tudom rakni és ezzel a zaj elfogadható mértékűre csökken, addig az égboltra ez nem alkalmazható. Nem teljesen volt tiszta az ég, részben fátyolfelhős volt. Ez a programot (PS) eléggé megzavarja, így stackelés után (annak ellenére is, hogy előtte a képeket rétegenként illesztettem) az ég kicsit is felhős része elmosódott lesz. Emiatt a Tejút is masszává válik. Ismertek olyan módszert, amivel ez a probléma kiküszöbölhető? Előre is köszönöm.

A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

(#2183) menin


menin
tag

Egy startrail fotó múlt hétről:

(#2184) tvamos válasza menin (#2183) üzenetére


tvamos
nagyúr

Baba! Hogy csináltad?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2185) Pulsar válasza menin (#2183) üzenetére


Pulsar
veterán

Szép lett, gratulálok :R

(#2186) menin válasza tvamos (#2184) üzenetére


menin
tag

Köszi!

100 fotó készült sorozatban: 20 sec, f2.8, ISO 1600 és utána Starstax-ben összefűzve.

(#2187) Pulsar válasza menin (#2186) üzenetére


Pulsar
veterán

ez egy kimondottan jó program, mert van linux verzió :)

(#2188) Fotonhámozó válasza Fotonhámozó (#2182) üzenetére


Fotonhámozó
senior tag

Erre valaki, bárki, akárki valamit, bármit, akármit? :)

A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

(#2189) Zotya21 válasza Fotonhámozó (#2188) üzenetére


Zotya21
senior tag

ne fényképezz felhős időbe :D

vagy maszkold ki a felhőket és azt ne akard stackelni, csak a többit

[ Szerkesztve ]

https://500px.com/slayer_art

(#2190) Pulsar


Pulsar
veterán

Kezdődhet a tanulás és a vadászat... :)

(#2191) menin


menin
tag

Egy Milky Way foto hetfo ejszakarol:

[ Szerkesztve ]

(#2192) Pulsar válasza menin (#2191) üzenetére


Pulsar
veterán

Fú, ez állat. :R Hol készült?

Illetve milyen paraméterekkel? Latom kicsit bemozdultak a csillagok. De tetszik :)

[ Szerkesztve ]

(#2193) #84221696 válasza menin (#2191) üzenetére


#84221696
törölt tag

Fényszenny van bal oldalon alul, vagy légkörfény?

(#2194) menin válasza Pulsar (#2192) üzenetére


menin
tag

Sörenbergben keszult, Svajc kozepso resze. Nagyjabol 1500m-en.
Igen sajnos a 30mp mar picit sok volt meg 14mm-en is de nem akartam nagy ISO-t hasznalni (ISO 2000 volt).
Legkozelebb inkabb 25 v 20 sec-el probalom majd. Egyebkent ez meg a stack nelkuli verzio ha kesz lesz majd felrakom azt is.

meunier: Vszinuleg az utobbi mert abbol az iranybol nincs varos a kozelben. Ilyen zoldes elszinezodes volt azon a reszen amit utomunkaban tudtam csokkenteni

(#2195) #84221696 válasza menin (#2194) üzenetére


#84221696
törölt tag

Szerintem ne csökkentsd a légkörfényt. Az egy nagyon szép természeti jelenség. Emeli a fénykép szinvonalát.

(#2196) radi8tor válasza menin (#2194) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem kell neki olyan nagy ISO, inkább fényerős objektív. :)

Pulsar: csak hajrá! :C

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2197) menin válasza #84221696 (#2195) üzenetére


menin
tag

Ertem, igazabol a homogen hatter elerese miatt nyultam bele de akkor legkozelebb ezt is figyelembe veszem.

radi8tor1: 2.8-on keszult a kep szerinted eleg lenne 1600 alatti ISO is? Ha lesz lehetosegem 1-2 perces expokra is akkor persze nem lesz gond az ISO.

(#2198) tvamos


tvamos
nagyúr

Ez egy T2 adapter:

Nem tudja valaki, milyen lehet az a belső menet?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2199) Pulsar


Pulsar
veterán

Star adventurer pólus távcsövében a kör hány fokos? 15?

(#2200) menin válasza Pulsar (#2199) üzenetére


menin
tag

Talan ebben a forumban megtalalod a valaszt:

[link]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.