Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3551) Matska válasza TKL (#3550) üzenetére


Matska
senior tag

Nálam egy Samyang 21mm F1.4 az új célszerszám tejúthoz, de eddig vagy időm nem volt kipróbált, vagy képtelen voltam ébren maradni.

Az már biztos, hogy nyitva jó lesz, csak brutális a peremsötétedés.

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#3552) TKL válasza Matska (#3551) üzenetére


TKL
tag

Sokan választják azt is, állítólag fajantos, mint általában minden Samyang. Full frame-re vetted vagy crop gépre?

[ Szerkesztve ]

(#3553) TKL válasza TKL (#3552) üzenetére


TKL
tag

Közben megnéztem, APS-C csak :)

(#3554) Matska válasza TKL (#3553) üzenetére


Matska
senior tag

Bár FF-re vehetnék 24 1.4-et, de nem.

Fujifilm X-E1 van alatta :)
Gondolkodtam a 16-oson is, de az árban már nem fért bele. Így is tovább nyújtózkodtam a kelleténél, de garanciás újat akartam, ha esetleg decentereset fogok ki.

A 16-ost min használod?

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#3555) TKL válasza Matska (#3554) üzenetére


TKL
tag

Gondolkoztam én is ezen a 24-esen amúgy, nem is lett volna baj a gyújtótávolsággal, mert max összevarrok két képet és kész. Csábító lett volna az ár is, na meg a fényerő is, de én pont ott éreztem a csapdát. Valahogy az nekem már irreálisan sok, és szerintem lennének vele gondjaim post-ban. De az is tény, hogy 2-2.8 körül biztos jó éles már, csak 24mm-en az kevesebb fényt jelent. Persze látni elképesztő képeket amik pl egy 35-ös 1.8-as Nikkorral készülnek (persze követéssel), de az "csak" 1.8... Egyébként egy Nikon D5500-on van nekem.

(#3556) Matska válasza TKL (#3555) üzenetére


Matska
senior tag

A 24-essel a mérete és a súlya mellett az ára volt a bajom. A súlya a 21-es duplája, csak azért meg nem vettem volna, hogy valamikor a távoli jövőben esetleg adaptálom A7-re amim meg lehet, hogy sosem lesz. Újra eladhatóságban jó lenne, de 21-est meg nem akarom majd eladni, mert elégedett vagyok vele. Az új vásárlásának a 2 hetes elállási jog is nagy előnye.

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#3557) TKL válasza Matska (#3556) üzenetére


TKL
tag

Súlya az van a 16-osnak is. A gép 420 gramm, az obi meg önmagában ~615-620 gramm. Van benne anyag az biztos :)

(#3558) Bensid válasza Valzor (#3547) üzenetére


Bensid
tag

Igen megtalálod az összes képemet itt:

instagram.com/strangecontrast

:)

(#3559) TKL válasza Matska (#3556) üzenetére


TKL
tag

Azért majd megnéznék pár képet azzal a 24-essel kíváncsiságból :)

(#3560) föccer


föccer
nagyúr

Estét!

Hamár obik. Nézegetem őket. Egyelőre nem akarok nagy iptikát venni, csak néhány hosszabb obit vennék a géphez. Első sorban (majd) nagyobb objektumokhoz. Androméda galaxis, Orion-köd. Stelláriumban nézegetem és olyan 200-300 mm körül lenne mutatós. Kinéztem egy Tamron 70-300-ast. Árban ez még belefér, de nem szívesen tolnék bele sokkal többet. Mennyire vállalható egy ilyen? Vagy már túl kicsi az obi átmérője, hogy értékelhető képet lehessen készíteni?

Esetleg más alternatíva?

Köszi :R

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3561) Matska válasza TKL (#3559) üzenetére


Matska
senior tag

Az 21-es lesz, de hozok, amint van valami értékelhető éjszakai :)

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#3562) TKL válasza Matska (#3561) üzenetére


TKL
tag

Az, az, csak keverem mert a 21-es nincs nikonra csak a 24-es, és én azt néztem :)

(#3563) TKL válasza föccer (#3560) üzenetére


TKL
tag

Azt mondják, hogy ez egy jó obi. Azt tudni kell, hogy ennek van már fejlettebb változata rázkódáscsökkentéssel, de ugye mivel állványon használnád ez nem számít. Illetve ez alapjáraton egy makró obi, ami valójában nem igaz, mert "csak" 1:2 a leképezése. Ettől függetlenül természetesen lehet használni bármire amire egy másik 300mm-es obit is használnál de azért a fókusznak utánanéznék. Mivel tud nagyon közelre fókuszálni, nehogy ebből hátránya legyen távolra.

Képek amik ezzel készültek, mutatóba: https://pixelpeeper.com/lenses/?lens=9
Ahogy elnézem azért van benne aberráció. Annak is mindenképp nézz utána.

Na meg persze ehhez kell majd egy star tracker is, és 300mm-en abból is egy olyan amin van autoguider port... szerintem...

[ Szerkesztve ]

(#3564) föccer válasza TKL (#3563) üzenetére


föccer
nagyúr

Majd egyszer lehet, hogy lesz teljes, komplett felszerelés autoguiddal, meg minden csodával. Most így hirtelen nem szándékozom raküldeni 5-600e ft-t. Egy alap óraműves állvány, meg egy hosszabb optika, hogy a Holdat, meg esetleg a nagyobb objektumokra rá tudjak lőni. Ha megtetszik, kitart a lelkesedésem 1-2 év múlva is, akkor meg beszerzek egy nagyobb felszerelést. Addig meg nem nagyon zavar, ha nem lesznek albumba való képek. Nyilván azért némi sikerélmény nem árt. :)

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3565) TKL válasza föccer (#3564) üzenetére


TKL
tag

Autoguide-os Star Adventurer van már 90k körül is. Az megteszi egy fényképezőgéphez. Ha van autoguide akkor a 300mm-t is viszi elég sokáig állítólag. Én is töröm a fejem egy ilyenen.

[ Szerkesztve ]

(#3566) Balinov


Balinov
félisten

Srácok, tejút fotohoz (terv szerint tejút +táj) a kitobi 12mm/f3.5 fele vagy 19/2.8 inkább? Tudom, mfthez a legjobb egy12/2.0 lenne de az nincs

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#3567) Matska válasza Balinov (#3566) üzenetére


Matska
senior tag

Ha van mindkettő akkor vesd össze őket. A magam részéről a 12-essel próbálkoznék 3200-as iso-n és 20 másodperces záridővel.

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#3568) Balinov válasza Matska (#3567) üzenetére


Balinov
félisten

Igen, van mindkettő. Igazad lesz, ugyis lesz időm, megprobalom mindkettőt. Ill van egy perverzióm, adapterrel nikkor 50/1.8D😁

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#3569) TKL válasza Balinov (#3566) üzenetére


TKL
tag

Próbáld ki mindkettőt. 12mm-en azért elég hosszan lehet exponálni, és lehet hogy simán kompenzálja 3.5-ön a másik obi fényerejét. Inkább az a kérdés, hogy melyiknek milyen az optikai minősége szerintem. Én megpróbálnám mindkettővel. Nekem is sikerült jó képet lőni kit obival.

(#3570) Balinov válasza TKL (#3569) üzenetére


Balinov
félisten

Az egyik O12-50 kitobi, picit rekeszelve meglepően éles a Sigma 19mm meg nyitva is éles, bár gondolom tejút és startrails esetén az pont lényegtelen..

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#3571) TKL válasza Balinov (#3570) üzenetére


TKL
tag

Ponthogy lényeges hogy nyitva is éles legyen :)

(#3572) tvamos válasza föccer (#3560) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem egy használt, fényerős fix obival többre mennél. Úgyis manuálisan használnád. Úgy értem, hogy optikailag jobbak.
A manuálos topic-ban jobban éttermek ehhez.

Én azért nem írom, nekem milyen van, mert nekem 2.7 a croppom, mást látok, mint te látnál.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3573) Valzor válasza Bensid (#3558) üzenetére


Valzor
aktív tag

Ment a follow! :DDD

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#3574) BITBOYS válasza Bensid (#3543) üzenetére


BITBOYS
addikt

Izgalmas kép, nagyon tetszik :K
Sajnos amennyire jó gépem van annyira béna vagyok a témában, illetve időm is kevés foglalkozni vele. Már azon agyalok eladom, de nem tudom rávenni magam :)
Én is ilyen képeket szeretnék lőni :B

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#3575) Matska


Matska
senior tag

Most már nincs más dolgunk mint várni az újholdat. Reményeim szerint tudok majd a tengerparton is tejutat lőni, meg szalmabálásra gondoltam még.
Van egy elég jó fejlámpám a tereptárgyak megvilágítására, de nagyon hideg a fénye. Ezt utómunkával lehet javítani, vagy valami színes fóliával próbálkozzak?

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#3576) TKL válasza Matska (#3575) üzenetére


TKL
tag

Ha erős a fény akkor max távolabbról tudsz festeni vele szerintem, bár nekem nincs ebben különösebb tapasztalatom még, ugyanis a kínai fejlámpámnak olyan fénye van, hogy még a fémet is megolvasztja kb :DD Egyébként szerintem nem egyszerű javítani utólag. A fehéregyensúlyt lehet, de az erejét nem igazán (szerintem).

(#3577) Bensid válasza BITBOYS (#3574) üzenetére


Bensid
tag

Köszönöm neked is! Milyen géped van? :)

(#3578) BITBOYS válasza Bensid (#3577) üzenetére


BITBOYS
addikt

Sony A7
Bevásároltam hozzá elég sok mindent, manuál obi + gyári, vaku, markolat, akksik, közgyűrűk..
Nagyon érdekel a téma, de egyszerűen nincs rá szabadidőm...folyamatosan dolgozom, éjszaka meg alszom :)

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#3579) dzz válasza Matska (#3567) üzenetére


dzz
aktív tag

ISO 3200? :O

Valaki segíthetne 3200-as iso után a zajt eltünteni :) mft-n 3200-on 5x annyi csillag látszik :D Legalábbis g7-es Lumixon mindenképp...

ERROR: '--failure' is not an option. Aborting... ---goo.gl/BFtD86

(#3580) Pulsar válasza dzz (#3579) üzenetére


Pulsar
veterán

Télen kell fotózni, és akkor nem zajosodik annyira :D
Vagy stackelni kell a képeket.

(#3581) TKL válasza BITBOYS (#3578) üzenetére


TKL
tag

Ott van az a hiba... nem kell aludni! :DD

(#3582) TKL válasza dzz (#3579) üzenetére


TKL
tag

Ha nem tudsz stackelni (DSS / Sequator / Photoshop) és van Photoshop-od, akkor van a Nikcollection nevű plugin csomag amiben benne van a Dfine zajszűrő. Egész jó és ingyenes. Ami mégjobb de fizetős az a Topaz DeNoize. Van egy másik módszer ha van több expód is: megnyitod őket rétegenként PS-ban vagy szerintem akár Gimpben is, és fentről lefelé halványítod a réteget áttetszőségét: 70%-50%-40%-35%-30% stb stb. Aztán egybe olvasztod őket. Persze ez mozgó témánál nem működik. Van amúgy a PS-nak is beépített zajszűrője. Tud a géped long exposure noise reduction-t? Ha igen kapcsold be. Ha pedig mégis stackelnél akkor csináld a képek mellé dark-okat is és stackeld hozzá.

(#3583) ati3x válasza dzz (#3579) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Én em5-el fotozom. Szerintem elég jó a szenzora. Stackelj. Elvileg lesz egy 500d-m is. Amit majd àtalakítok.

(#3584) kovisoft válasza dzz (#3579) üzenetére


kovisoft
őstag

Csillagos égboltra általában nem igazán használhatók a zajszűrő algoritmusok, mert a zaj által okozott képpontok nagyon hasonlóak a csillagokhoz, így nem nagyon lehet eldönteni, hogy az adott pöttyöt el kell-e tüntetni vagy meg kell hagyni. A már említett stackelés tud segíteni, mert ha több képet átlagolsz, akkor a csillagok megmaradnak, a zaj által keltett pontok meg minden képen máshol lesznek, így kiátlagolódnak. TKL fórumtárs már említette a Photoshop-ot, mint szóba jöhető megoldást, ha nincs stackelő szoftver. Én nem pont azokat az áttetszőségi értékeket javasolnám. Szerintem akkor lesz minden kép azonos mértékben átlagolva, ha N réteg esetén a legfelső 1/N mértékben látszódik (azaz 1-1/N mértékben átlátszó), tehát alulról haladva a második 50% átlátszóságú, aztán felfelé 67%, 75%, 80%, stb.

(#3585) dzz válasza TKL (#3582) üzenetére


dzz
aktív tag

Gimpet használok, linux van kb 92 óta a gépeimen, 95 óta kizárólagosan.

A váz hosszúidős zajcsökkentése nem vezetett eredményre, de ennek a stackingnek utánanézek. Darkframe-el lényegesen jobb lett az eredmény, de messze nem tudok olyat csinálni, mint az itt látott képek. Próbálkozom tovább és figyellek benneteket (no meg irigykedem közben egy picit :) )

ERROR: '--failure' is not an option. Aborting... ---goo.gl/BFtD86

(#3586) dzz válasza kovisoft (#3584) üzenetére


dzz
aktív tag

Ez egyúttal azt is jelenti, hogy egy picit követnem kellene a csillagok mozgását a géppel? Mondjuk kattintok 10 képet 20sec-es expóval az azért már jelentős eltérés az első és az utolsó között.

ERROR: '--failure' is not an option. Aborting... ---goo.gl/BFtD86

(#3587) kovisoft válasza dzz (#3586) üzenetére


kovisoft
őstag

A csillagok valamennyit el fognak mozdulni, de nem fognak kimenni a látómezőből ennyi idő alatt, ezért nem feltétlenül kell követned a csillagok mozgását (max. ha nagyon sok idő telik el két kép készítése között). Viszont feldolgozáskor az egyes képeket forgatással és eltolással egymásra kell illeszteni. Ezt egy jó stackelő szoftver automatikusan elvégzi, ha pedig Photoshopot vagy Gimpet használsz, akkor neked kell kézzel megtenni.

(#3588) Matska válasza kovisoft (#3587) üzenetére


Matska
senior tag

Milyen jó stackelő programok vannak?

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#3589) dzz válasza kovisoft (#3587) üzenetére


dzz
aktív tag

A DSS / Sequator ingyenes és gond nélkül települt wine segítségével linux alatt.

A DSS oldalán van egy pár kalibrációs leírás, ami nekem teljesen új, azt hiszem kezdek ezzel és amint megint hold mentes éjszaka lesz, kattintok néhányat. Jah! A kitobival fényképezek, ami nem túl fényerős. A 14mm-es (ami 28 ekv.) f3,5-t tud. Próbáltam manuálokat (egy kisebb zsák pénzt költöttem rájuk :D - no azért nem ilyen vészes, de kb 200€ nagylátókra) a legfényerősebb 28mm/f2,5 és persze a 2-es gyutáv szorzó miatt mégsem olyan széles. Vártam a Laowa 7,5mm-re, de közben szeretnék gépet is cserélni :) , szóval marad ami van és próbálkozom a lehető legjobbat kihozni ebből.

ERROR: '--failure' is not an option. Aborting... ---goo.gl/BFtD86

(#3590) tvamos válasza Matska (#3588) üzenetére


tvamos
nagyúr

Esetleg a RegiStax.
Én ezt szeretem, mert a dss nem jó planetary-ra. Legalábbis amikor próbáltam nem volt jó. Mert ugye Deep Sky...

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3591) kovisoft válasza Matska (#3588) üzenetére


kovisoft
őstag

Ezek ingyenesek és jók: Registax, IRIS, DeepSkyStacker, de én mostanában gyakran a Grip-et használom.

(#3592) TKL válasza dzz (#3589) üzenetére


TKL
tag

A Sequator-t csak a napokban fedeztem fel, de meglepően jó. Nekem jobban bejön mint a DSS, főleg ha van valami a kép előterében is, és elég beteg fényszennyezés csökkentő is van bele építve. Mondjuk az kicsit természetellenessé teszi a képet, és még nem jöttem rá hogy hogy lehetne korrigálni.

(#3593) Matska


Matska
senior tag

Köszi neked és tvamosnak is :)

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#3594) grabber


grabber
addikt

Köszönöm,ezek az infok nekem is jól jönnek. Kellene ilyenekből kisebb leírás,ki milyen programmal cisnálta és hogy érte el a legjobb eredényt. Majd az összes programot végig fogom próbálni,hogy megtudjam melyikkel hogyan boldogulok.
Ha jó idő lesz a hétvégén én is kimegyek fotózni kevésbé fényszennyett helyre. Uátna meg jöhet a sok utómunka.

(#3595) Matska válasza grabber (#3594) üzenetére


Matska
senior tag

Meg hozzá lehetne csapni, hogy melyik rendszerben objektívek ajánlottak, milyen állvány, stb.

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#3596) dzz


dzz
aktív tag

Köszönöm én is, próbálkozom velük és beszámolok az eredményről. (egy Oly 12mm/f2.0 van kinézőben épp, lehet azzal egyszerűbb az élet éjjelente :D )

ERROR: '--failure' is not an option. Aborting... ---goo.gl/BFtD86

(#3597) TKL válasza dzz (#3596) üzenetére


TKL
tag

A legnagyobb baj a felesleges fény. Nekem nagyon nem egyszerű sötét helyet találni a közelben (Nyíregyháza környéke). De ha valaki tud ajánlani ne kíméljen :)

(#3598) Pulsar válasza TKL (#3597) üzenetére


Pulsar
veterán

Pedig onnan a hortobágy eszaki resze nincs is messze :)
de érdemes a darkfinder olalát nézegetni.

(#3599) TKL válasza Pulsar (#3598) üzenetére


TKL
tag

Azzal fekszek azzal kelek... :) De igen, a Hortobágy, csak nekem kiesik kicsit. Viszont ha minden igaz pont jövő héten tudok majd elmenni oda.

(#3600) Matska válasza TKL (#3597) üzenetére


Matska
senior tag

Felesleges fény itt is van, pedig itt a Zselici Csillagpark negyed órára. Amúgy nem panaszkodom, itt Somogyban elég sok sötét hely van.

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.