Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1001) nmilan válasza radi8tor (#1000) üzenetére


nmilan
csendes tag

kb hányszoros nagyítást kell elérni?

(#1002) csakb válasza nmilan (#999) üzenetére


csakb
őstag

Kérdés, hogy milyen fényképek. :)

Ha a Hold fotózására gondolsz, ahhoz nem árt egy hosszabb, és jó minőségű tele, vagy jobb minőségű távcső. Asztrotájképekhez viszont elég akár egy fotóállvány, 18-55-ös kit zoom, és fantázia. Meg sok-sok gyakorlás.

L. pl.: [link1], [link2]

[ Szerkesztve ]

(#1003) csakb válasza nmilan (#1001) üzenetére


csakb
őstag

Fotózásnál nem értelmezhető a nagyítás. Legalábbis abban az értelemben, amire szerintem gondolsz.

A Holdhoz kell egy legalább 300-as tele, de ha lehet, még hosszabb. APSC-n a szenzort kb. 1200 mm-es gyútávnál tölti ki az egész Hold.

(#1004) nmilan válasza csakb (#1002) üzenetére


nmilan
csendes tag

inkább csak asztrotájképekre

(#1005) nmilan válasza csakb (#1003) üzenetére


nmilan
csendes tag

értem
köszi a választ!
szerintem kísérletezem még egy kicsit :)

(#1006) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Holnap hajnalban nem elfelejteni a Vénusz átvonulást! :)

⭐ Stella

(#1007) csakb válasza radi8tor (#1006) üzenetére


csakb
őstag

El is felejtettem belinkelni pár képet.

Ilyen volt napkeltekor, borzasztóan rossz nyugodtság, de nagyon jó átlátszóság mellett. A napszűrőt már az első pillanatokban fel kellett rakni, olyan piszok fényes volt a Nap.

[link]

Napkelte előtt a Holdon állítottam élességet:

[link]

Napkelte után meg már nem tudtam fotózni, inkább átadtam az érdeklődőknek a távcsövet.

[link]

[ Szerkesztve ]

(#1008) konrad


konrad
aktív tag

Tiszteletem!
Az lenne a kérdésem hogy létezik-e olyan adapter amivel Sony E-bajonett-re lehet távcsövet rácuppantani.
Üdv.

Búcsúbeszéd a villanyszerelők főnökének temetéséről: - Jó vezető voltál, mindig nagy volt körülötted a feszültség. De most, hogy kiverted a biztosítékot, földelünk.

(#1009) csakb válasza konrad (#1008) üzenetére


csakb
őstag

Szia!

T2 adapter van, az meg általában jó sok mindenre. Ha máshogy nem, egy T2-2", vagy T2-1.25" adapterrel.

Sony NEX-T2: [link]

(#1010) nagybá


nagybá
senior tag

Helló mindenkinek,

felmerült bennem egy kérdés. Tegnap megpróbálkoztam életem első csillagos fotóját elkészíteni. Több 30 sec-es fotó összefűzésével készítettem a képeket, viszont sok olyan fotót láttam, amiben nem lehet látni a csillagok nyomvonalát, ellenben maga csillagokat ("pontként") gyönyörűen kilehet venni, sőt ezeket a "csillagködöket" is. Gondolom a ködös dologhoz már komolyabb eszközök is szükségesek, viszont, ha simán, nyomvonal nélkül szeretném lefotózni a csillagokat, milyen módszert ajánlotok, hogy szépen lehessen látni? :)

Ui.: és, ha tudtok tanácsot a WB beállításához, azt is szívesen hallom :)

Előre is köszi :) .

Uui.: gépem Canon 1000D

[ Szerkesztve ]

(#1011) csakb válasza nagybá (#1010) üzenetére


csakb
őstag

"Gondolom a ködös dologhoz már komolyabb eszközök is szükségesek, viszont, ha simán, nyomvonal nélkül szeretném lefotózni a csillagokat, milyen módszert ajánlotok, hogy szépen lehessen látni? :)"

Ha azt szeretnéd, hogy ne mozduljanak be a csillagok, akkor követni kell a mozgásukat. Erre találták fel az óragépes távcsőállványt. A másik lehetőség, hogy sok rövid expót készítesz (kikísérletezed, hogy az adott gyútávnál és objektumnál mi a leghosszabb expó, amivel még nem mozdul be), és mondjuk összerakod őket a DeepSkyStacker-rel. De ez zajosabb végeredményt ad, mint ha vezetett felvételt csinálnál hosszú expókkal.

Az asztrofotózás amúgy igen drága és nagyon időigényes hobbi, baromi lapos tanulási görbével. Ráadásul jó messzeire kell utazni a nagyobb városoktól, hogy ne legyen fényszennyezett az ég.

Ha jobban érdekel a dolog, itt egy jó leírás az alapokról:

[link]

Ez meg az egyik legjobb hazai asztrofotós, Éder Iván cikke a témában:

[link]

"Ui.: és, ha tudtok tanácsot a WB beállításához, azt is szívesen hallom :)"

A napfény szerintem jó kiindulásnak. Dolgozz RAW-ban, és akkor utólag több a mozgástered.

Gázködökhöz meg nincs igazán jó WB DSLR-rel, mert ezek többsége 656 nm környékén sugároz a legerősebben, amit a DSLR-ek infrablokkoló szűrője majdnem teljesen levág. A komoly asztrofotósok ezért szokták kiberhelni a gyári szűrőt a gépükből.

(#1012) nagybá válasza csakb (#1011) üzenetére


nagybá
senior tag

köszönöm a választ :)

(#1013) g0dl


g0dl
addikt

Egy teljesen amatőr kérdést ha megengedtek. Megoldható egy alap fényképezővel ( canon sx10is), hogy csillagképeket fotózzak? Tehát csillagok, mint fényes pontok egymáshoz képesti elhelyezkedését. Amit eddig próbáltam, ott gyakorlatilag a csak a fekete ég látszik, a csillagokat gondolom kiszűri valami okoskodás. CHDK-t felraktam, de ezzel sem jutottam tovább

(#1014) csakb válasza g0dl (#1013) üzenetére


csakb
őstag

Próbálkozz valami nagyobb ISO-n, legtágabb rekesszel, és hosszú expóval. Állvány természetesen kell ilyenkor, vagy valami más, stabil kitámasztás.

Tedd teljesen manuálba a gépet, a fókusz állítsd végtelenre, és ISO800, 28 mm, f/2.8, 15 sec-kel már látszódnia kellene valaminek, és ehhez még CHDK sem kell.

Az IS-t kapcsold ki, hogy ne rázza be a képet véletlenül.

(#1015) g0dl válasza csakb (#1014) üzenetére


g0dl
addikt

Köszi, a nagy iso segített. Én meg voltam róla győződve, hogy elég a fény, ha 15" -re állítom a záridőt, hiszen milyen tisztán látom szabad szemmel. ( hiába, a humán objektívem fejlettebb)

(#1016) csakb válasza g0dl (#1015) üzenetére


csakb
őstag

Inkább a szenzor fejlettebb. Illetve más. :)

(#1017) eddie1978


eddie1978
aktív tag

Bakonybél környékén hova érdemes menni fotózni? Jövő héten legurulok innen Fehérvárról. Esetleg ha valakinek van kedve, csatlakozhat.

szerk:
Perseida fotózás képeit kíváncsiságból összefűztem. Sajna kevés lett, mert lemerült a gépem.
Perseida

[ Szerkesztve ]

(#1018) radi8tor válasza eddie1978 (#1017) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ne Privátnak állítsd be a videót, hanem nem listázottnak. (így csak linkkel lehet megnézni)

Hárskút mellett van Ráktanya. Ott volt régen a Magyar Csillagászati Egyesület szervezésében távcsöves találkozó. Egy ilyen tájékoztatót találtam róla: [link]

⭐ Stella

(#1019) eddie1978 válasza radi8tor (#1018) üzenetére


eddie1978
aktív tag

Átállítottam. Efelett elsiklottam. Bocsi.

Köszi az infót!

(#1020) ROBOTER


ROBOTER
addikt

Friss

Ezt meg a Canon topicba tettem be, de ide való.

[ Szerkesztve ]

(#1021) #84221696 válasza csakb (#1014) üzenetére


#84221696
törölt tag

Jéé! Egy ismerős! Üdv. itt is! :-)

(#1022) Cancer


Cancer
senior tag

Asztrofotó.hu

Bár gondolom többen már ismerik.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1023) #84221696


#84221696
törölt tag

NGC1499 Kalifornia-köd

Ez egy randa fénykép lett. A pontos fókuszt nem sikerült megtalálni, ráadásul a városi ég nátriumgőz-lámpái csodálatos narancssárgára festették az eget is. Nem fotóztam olyan sok mélyeget, de ez majdnem a leggyengébb lett. A felvétel ezekkel készült. Távcső: Takahashi FS60CB + Fornax 10 + kimiskárolt Canon EOS400D. 20x3 perc expóból összeállított végső kép lett ilyen. Azért látszik, hogy a sz@r nyersanyagból nem lehet csodát várni.

(#1024) radi8tor válasza #84221696 (#1023) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ez melyik objektum?

Mellesleg ismerem én is a jelenséget sajnos. Fotóztam már California ködöt Budapestről. Vagyis csak a helyét. Semmi nem volt a képen. :B

⭐ Stella

(#1025) csakb válasza radi8tor (#1024) üzenetére


csakb
őstag

"Ez melyik objektum?"

Már meg is válaszoltad magadnak. A Kalifornia-köd. :)

Életemben egyszer láttam vizuálisan, egy 13 centis Newtonnal és UHC szűrővel.

(#1026) csakb válasza #84221696 (#1021) üzenetére


csakb
őstag

Szia és üdv neked is, itt is! :)

Remélem, a sporadikus holdfotók mellet végre igazi asztrofotók is felkerülnek ide. :)

(#1027) #84221696 válasza radi8tor (#1024) üzenetére


#84221696
törölt tag

Igen, az a Kalifornia-köd. Ez egy jó nagy hidrogénfelhő, azért is vörös. :) Ehhez már kell a hosszú expozíciós idő vagy a sokszor 10 perc, aztán összeadva, de ehhez vidéki, sötét ég kell, nem olyan, mint ami nálam van. :)

(#1028) radi8tor válasza #84221696 (#1027) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Én anno 40 perccel fotóztam Bp. II. kerületből egy 8cm lencséssel.
Már nem emlékszem milyen filmre.

⭐ Stella

(#1029) #84221696 válasza csakb (#1026) üzenetére


#84221696
törölt tag

Véletlenül akadtam ide. Nem is gondoltam volna, hogy a prohardveren van asztrofotós fórum is. :DDD

És igen, várjuk az asztrofotókat ide.
Kezdem is a sort, egy réges-régi Holmes fotóval. :)

Holmes

(#1030) #84221696 válasza radi8tor (#1028) üzenetére


#84221696
törölt tag

Lehet ám, hogy lefotóztad, csak a fókusz hosszú volt a távcsőnek és nem fért bele a látómezőbe. 355mm volt a fókusza annak a távcsőnek, amelyikkel fényképeztem.

(#1031) ViiiiktorOC


ViiiiktorOC
senior tag

Üdv.
Ismét visszatértem. :)
persze hogy most még nincs fent a Hold! :)

Tegnapi szerzeményem! :)
Nagyon kezdő vagyok még mindig. :)
Viszont sok post nem volt mióta írtam utoljára. :(
1000D-re jólenne egy távkioldó. Megkönnyítené életemet. :)

[+]

LamboLVR - CSR2 Lambo T. Hungary

(#1032) pbalu válasza ViiiiktorOC (#1031) üzenetére


pbalu
aktív tag

Nekem is az van, én 2 vagy 10 másodperces késleltetést használom

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#1034) csakb válasza radi8tor (#1033) üzenetére


csakb
őstag

Bizony, bizony, nagyon tehetséges és kitartó fotós, gratula neki! :R
Érdemes megnézni az asztrofotói mellett a "hagyományos" felvételeit is: [link].

Itt pedig egy interjú olvasható vele a díj apropóján: [link].

(#1035) ViiiiktorOC válasza radi8tor (#1033) üzenetére


ViiiiktorOC
senior tag

Gyönyörűek a képei!
Elismerésem! :R

LamboLVR - CSR2 Lambo T. Hungary

(#1036) nagybá


nagybá
senior tag

ezek szerint nem csak én vagyok az egyedüli hülye 1000D tulaj...

(#1037) pbalu válasza nagybá (#1036) üzenetére


pbalu
aktív tag

Én is azzal nyomom [link], nincs vele semmi baj, persze mindennél van jobb :)

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#1038) f.lorand válasza pbalu (#1037) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Szerintem az 1000D nagyon sokáig bőven megfelelő asztrofotózásra. Nagyon bele kell jönni ahhoz, hogy a pixelmérete ne legyen elég az átlagos magyar éghez és átfogáshoz (800-1200mm), nem beszélve a kellemes zajszintjéről. Az APS-C vázaknál a jobbak előnye (masszív váz, mindenféle plusz kapcsolók. miegyéb) az asztrofotózásban inkább hátrány (súly).

Én úgy vagyok vele, hogy minél kisebb és könnyebb APS-C, vagy ha van rá mód, minél kisebb és könnyebb FF. Én most cseréltem le két év után, de most is elég sokat mérlegelve, egyáltalán megéri -e, fejlődtem -e annyit, hogy kihasználjam a 600D előnyeit és kompenzálni tudom -e ezzel a hátrányait.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1039) ati3x


ati3x
Topikgazda

Belépek én is a "klubba" Ezt ma készítettem, a műszer: 150/965 Newton, saját építés, a főtükör pedig saját csiszolás! Végre sikerült "lekapnom" a holdat, persze közel sem ideális körülmények között.. Roppant alacsonyan volt, a légkör pedig remegett mint a kocsonya. Másrészt adapterem sem volt, csak kézzel tartottam oda az okulár tartóhoz, direkt fókuszban.. Iso 1600-on lőttem, 1/800-al, hogy minnél kisebb legyen a bemozdulás.

(#1040) radi8tor válasza ati3x (#1039) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Gratula! Szép kép lett így is. :C

⭐ Stella

(#1041) #84221696 válasza ati3x (#1039) üzenetére


#84221696
törölt tag

Elsőre nagyon jó! :)

(#1042) hanee


hanee
senior tag

Sziasztok!

Én csak beköszönök :)
Üdv Lóránd és Csakb.. érdekes hogy itt is lehet ismerős arcokat látni :DD

hanee

(#1043) #84221696 válasza hanee (#1042) üzenetére


#84221696
törölt tag

Ugye milyen kis ország ez a Magyarország? Minden tele van ismerőssel! :DDD

(#1044) mumk1


mumk1
addikt

Egy kérdésem lenne, teljesen analfabéta vagyok a témában. Szeretnék egy tükrös gépet illeszteni egy Celestron AstroMaster 130-hoz. A kérdés az lenne, ha nincs a teleszkópon T2-es menet csatlakozás, akkor egy ilyen adapterre lenne szükségem?
Erre gondolom már mehet egy T2/fényképező bajonett gyűrű és meg is lenne. :F

http://www.flickr.com/photos/airsmile/ --------- http://www.fotovesely.com/sk/kontakt/

(#1045) #84221696 válasza mumk1 (#1044) üzenetére


#84221696
törölt tag

Szerintem próbálj beszerezni egy 2"-es példányt.

(#1046) csakb válasza mumk1 (#1044) üzenetére


csakb
őstag

Mielőtt bármit vennél, próbáld ki "szárazon", a vázat kézzel a fókuszírozóhoz tartva, hogy el tudod-e érni a végtelent. Nem lennék meglepve, ha nem sikerülne, valószínűleg túl magas a fókuszírozója ennek a típusnak. Vagy le kell cserélni egy alacsonyprofilúra (már ha lehet), vagy vágni kell a tubusból. :(
A 130/650 SkyWatcher matricás változatára biztos hogy nem tudsz kapásból DSLR-t rakni.

Kérdezz rá a dologra amatőrcsillagász fórumokon is: [link], [link].

(#1042) hanee: Szia! :) Valószínűleg meunier kollégát is ismered. :)

(#1047) mumk1


mumk1
addikt

Köszönöm a válaszokat.
Annyira nem létkérdés, csak gondoltam teszek egy próbát az infra Pentax-al, ez a teleszkóp meg adott lenne.

http://www.flickr.com/photos/airsmile/ --------- http://www.fotovesely.com/sk/kontakt/

(#1048) #84221696 válasza csakb (#1046) üzenetére


#84221696
törölt tag

Na igen. Azt el is felejtettem, hogy ki szokták cserélni alacsonyépítésű fókuszírozóra a gyárit. Ez azért nem kis pluszköltség, a távcső árához viszonyítva.

(#1049) hanee válasza csakb (#1046) üzenetére


hanee
senior tag

Hello!

Szerintem valószínűleg majdnem mindenkit ismerek innen :))

Amúgy én is épp a lenti problémával szembesülök most, mert gondolkozom egy DSLR gép vásárlásán.. nekem is 130/650 van, de hogy le nem vágatok belőle az tuti. Sajnos a rövidebb fókuszírozó elég drága. Úgyhogy még alszom rá 365-öt azt hiszem :DDD

hanee

(#1050) csakb válasza mumk1 (#1047) üzenetére


csakb
őstag

Ha sikerülne adaptálnod a gépet, egy korrektorra is szükséged lenne, mert ennek a fényerős Newtonnak combos kómahibája van, csak a kép közepén lenne éles a kép. Az óragép hiánya meg külön cumi.

Viszont van a tubusgyűrűn egy fotómenet, amire fel tudod hiénázni a vázat. Egy rövidebb, könnyű obival akár kézzel vezetett fotókat is tudnál csinálni. Ilyen hiénázós módszerrel én simán meg tudtam vezetni 50 mm-es gyútávot 10-15 percig.

Pentax M 1.7/50-es, vagy 2.8/28-as obikat olcsón tudnál venni, és lehetne pl. tejútrészleteket fotózni.

Szerk.: a K-r-rel egy cumi van ebből a szempontból, hogy nincs rajta aljzat vezetékes távkioldónak, csak IR-rel lehet elsütni. Mondjuk ha ez B-ben megy úgy, hogy ha egyet klikkelsz, akkor nyit a zár, másodikra meg végez az expóval, akkor együtt lehet élni vele.

(#1049) hanee: Te mit fotóznál? A SW-re ugyanaz érvényes, mint a Celestron címkés 130/650-re.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.