Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2051) gilfoyle válasza BITBOYS (#2049) üzenetére


gilfoyle
őstag

F..gja sincs mit lopott...
Csirkét kopasztani nem, jó, bojlernek nem jó, a tubust hulladékvastelepen nem veszik be, a tükör borotválkozásra, Ladára, Mercire szerelni nem jó, szerintem kidobja. A mechanikáért adnak valamit a vastelepen, a többi szintén kuka...
EEEEEHHH :W !!!

(#2052) radi8tor válasza BITBOYS (#2049) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Asztrográf mitől asztrográf? Ez valami új elnevezése a fotózásra használt távcsőnek?

⭐ Stella

(#2053) BITBOYS válasza radi8tor (#2052) üzenetére


BITBOYS
addikt

Ne mond, hogy ezidáig nem találkoztál ezzel a kifejezéssel

(#2051) obga Lehet magának nyúlta le. Ááá, dühítő :((

[ Szerkesztve ]

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#2054) radi8tor válasza BITBOYS (#2053) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

15 éve mikor amatőrcsillagászkodtam csak nagyon ritkán hallottam, akkor is talán obszervatóriumokban használt távcsövekre, amiket nem lehetett vizuális megfigyelésre használni.

⭐ Stella

(#2055) gilfoyle válasza radi8tor (#2052) üzenetére


gilfoyle
őstag

Nagyjából igen. Pl. egy 200/800-as már asztrográf manapság. Minden ami f/4 vagy fényerősebb :)

(#2056) tvamos


tvamos
nagyúr

A Távcső készítése házilag totyikban eleg nagy a hullaszag. Van valami otletetek, hova fordulhatnek ilyen kerdessel?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2057) kovisoft válasza tvamos (#2056) üzenetére


kovisoft
őstag

Ha itt a PH!-n nincs élet, akkor esetleg megpróbálkozhatsz az MCSE Csillagváros Távcsőépítés topikjaiban.

(#2058) tvamos válasza kovisoft (#2057) üzenetére


tvamos
nagyúr

Koszi! Vannak ott jo otletek. :)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2060) tvamos válasza kovisoft (#2057) üzenetére


tvamos
nagyúr

Kozben kitalaltam egy alternativ megoldast. Eddig volt egy T2-N1 atalakitom, ezzel, meg egy 1.25"-T2 atalakitoval mentem ra a tavcsore. Namost a T2-N1 atalakito 42mm. Ezzel szemben, most beszereztem egy T2-C konverter gyurut, meg van itthon C-N1. A ketto egyutt mindossze 13.8mm. Remelem, igy mar jo lesz, es lesz fokuszom a szomszed hazanl meszebbre is! :) Sajnos a kiprobalasra meg varni kell par hetet... :/

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2061) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Tejút bolygókkal

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2062) #84221696 válasza f.lorand (#2061) üzenetére


#84221696
törölt tag

Reggel megnéztem! Bámulatos!! :C
Jó egek vannak Namíbiában, érdemes leutazni.
Meg lehet kérdezni, hogy mennyibe fáj egy ilyen kiruccanás?

(#2063) #65388800 válasza f.lorand (#2061) üzenetére


#65388800
törölt tag

Lehet hülye kérdés de a bolygók nem máshogy mozognak mint a csillagok? ha igen azokat hogyan lehet követni?

Szerk.: Ahogy néztem ugyan úgy mozognak. Vagy csak minimális az eltérés.

[ Szerkesztve ]

(#2064) f.lorand válasza #65388800 (#2063) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Dede, jól mondod, mozognak. Csak lassan. De minden éjszaka elmozdultak kicsit.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2065) #65388800 válasza f.lorand (#2064) üzenetére


#65388800
törölt tag

köszi :)

Látom a Mars és a Szaturnusz elég magasan van arrafelé. Legalább jól meg lehetett figyelni, persze annak aki azt akarta. Sajnos mostanában Magyarországon kb 22°-nál magasabbra nem megy :( Ott legalább 90°-on van de a Tejutat sem lehet itt annyira látni mint ott :(((

(#2066) f.lorand válasza #65388800 (#2065) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Hát, tagadhatatlanul más világ...

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2067) BITBOYS válasza f.lorand (#2061) üzenetére


BITBOYS
addikt

Hűha, ez valami elképesztő szép lett. Bámulatos

Kint vagytok még?

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#2068) f.lorand válasza BITBOYS (#2067) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Már itthon :)

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2069) radi8tor válasza f.lorand (#2061) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Mars nagyon durván beégett a képbe. :D

Grat hozzá amúgy! :C

⭐ Stella

(#2070) #65388800


#65388800
törölt tag

11 év után megint közel lesz a Földhöz a Mars. Egyes oldalak szerint szabad szemmel látható. Bár a szabad szemmel eddig is lehetett látni. Legalább nem azt írták, hogy akkora lesz mint a Hold.

Tegnapi megfigyelés alapján elég jól lehetett látni. Sajnos a felkelő Hold megvilágította egy kicsit ezért megint nem lehetett rendesen látni. Remélem legalább a jeget valamikor a napokban már ki lehet venni. :D

Szaturnusz sem rossz. Lehetne is fényképet csinálni róla. Gyűrűje tisztán látszik maga a bolygó is. Sajnos megint a Hold miatt nem volt a legjobb a megfigyelés. Egy jó fekete éjszaka jól jönne már

(#2071) winhate


winhate
őstag

Sziasztok

Kis naivan kislattyogtam a boldogan beszerzett d3300 + kitobival eme derüs éjszakán, hogy lövök pár képet a gyönyörű tiszta csillagos égről. Hát nem sikerült. :-)

Ha jól gondolom igen kevés ez a felszerelés ehhez.

[ Szerkesztve ]

http://pouet.net/prod.php?which=5633

(#2072) #65388800 válasza winhate (#2071) üzenetére


#65388800
törölt tag

Szia!

Szerintem lehet vele. Beállítás függő. De vannak nálam tapasztaltabbak is akik hozzá tudnak szólni. Amit csináltál milyen minőségű lett?

(#2073) tvamos válasza f.lorand (#2061) üzenetére


tvamos
nagyúr

Visszajottem mar egy csomoszor megnezni ezt a kepet. Lelegzetelallito!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2074) Pulsar válasza winhate (#2071) üzenetére


Pulsar
veterán

ugyan ilyen gépem van, és otthon a lakott terület közepén is lehet vele csillagos képeket lőni. :)

https://flic.kr/p/FVTJQS

https://flic.kr/p/GrhQRq

Mi, vagy miért nem sikerült? Milyen bállításokkal próbáltad?
Állványt ugye vittél?

Amit ajánlok kezdésnek, aztán izlés szerint lehet finomítani
f3.5 (Értelem szerűen 18mm)
záridő 20mp
ISO 6400
fehér egyensúly neonfény ikonra
Autó fokusz, képstabilizálás az obin kikapcsolni, és menüvől a zajszűrés, Active D-Lighting is szintén kikapcs.

Képet természetesen RAW-ba készítsd, mert elég sokat lehet vele utólag is játszani majd.

(#2075) winhate válasza Pulsar (#2074) üzenetére


winhate
őstag

Köszönöm ! :R

Ebböl hármat nem állítottam:

Fehér egyensúlyt.
Az Obi 18-55 VR II. Gondolom akkor az obin kapcsoljam ki a stabilizalast.
D lightning se volt kinyomva.

Az Iso-t probaltam minnel lejjebb vinni hogy minnel kevesebb zaj legyen a kepen.

http://pouet.net/prod.php?which=5633

(#2076) Pulsar válasza winhate (#2075) üzenetére


Pulsar
veterán

Igen, az obi oldalán. És az auto focust is. Én úgy szoktam, hogy kikapcsolom az auto focust, feltekerem végtelenre a fókusz gyűrűt, és onnan vissza két bordányit. Aztán csinálok egy képet és megnézem milyen.

ISO 3200-n is lehet próbálkozni, úgy is elég sok csillag megjelenik :) de úgy kell a 20mp, amit nagy nagyításban már láthatóan bemozdulnak a csillagok. Még 6400-on lehet elég a 16-17mp is

Illetve ezért is kell raw-ba fotózni, mert néhány érték módosítással elégsz jól kiszűrhető a zaj.

[ Szerkesztve ]

(#2077) winhate válasza Pulsar (#2076) üzenetére


winhate
őstag

Be szoktam lőni egy fényes csillagot az egész jól bevállt.

Bemozdulás hát igen 30s és afelett szépen húzzák a csíkot.
Utófeldolgozást soha nem csináltam.

Zajszűrést mivel oldod meg raw -ból ?

http://pouet.net/prod.php?which=5633

(#2078) kovisoft válasza winhate (#2077) üzenetére


kovisoft
őstag

A zaj eltüntetésére a legjobb módszer, ha több felvételt készítesz, és ezeket egy szoftverrel átlagolod ("stacking"). Különösen akkor, ha nincs óragépes mechanikád, és emiatt relatíve rövid expozíciós időkkel tudsz csak dolgozni a bemozdulás elkerülése végett. Nyugodtan feltolhatod ilyenkor az ISO-t az egekbe, a stacking jelentősen csökkenteni fogja majd a zajt. Az általános zajszűrő programok nem annyira hatékonyak csillagászati felvételeknél, mert nehéz eldönteni egy eltérő intenzitású pöttyről, hogy az csillag vagy zaj.

(#2079) Pulsar válasza winhate (#2077) üzenetére


Pulsar
veterán

Adobe Lightroom-al.
Esetleg ajánlom ezt a cikkel elolvasni, kiindulásnak elég jó.
De a többi részét is érdemes végigolvasni, ha van egy félórád :)

(#2080) Pulsar válasza kovisoft (#2078) üzenetére


Pulsar
veterán

na ilyet még nem nem olvastam, de érdekes lehet.
Ebben az esetben nem kell kézzel követni a csillagokat? Ha nem akkor honnan tudja a progtam, hogy ami előbb ott volt, most nincs, de 5 pixelle odébb megjelent valami amit meg az első képen nem volt, az zaj vagy sem? :D (Huh remélem érthető a kérdés :) )

(#2081) kovisoft válasza Pulsar (#2080) üzenetére


kovisoft
őstag

A stackelő szoftverek (pl. Registax, Deep Sky Stacker, IRIS, stb) be tudják azonosítani, hogy az egyes képek hogyan mozdultak/fordultak el egymáshoz képest. Kigyűjtik a képen a fényesebb csillagokat, és ezeket megfeleltetik egymásnak minden képen. Ezután az egyik képhez hozzáigazítják a többit, és utána jöhet az összegzés/átlagolás.

Szerk.: Nyilván ugyanezt kézzel is meg tudja csinálni az ember egy képszerkesztőben, ami kezel layereket:
Betöltöd a képeket egy-egy layerre, addig tologatod/forgatod őket, amíg fedésbe kerülnek, az átlátszóságot meg úgy kell beállítani, hogy átlagolódjanak a pixelek. De ez jóval macerásabb, mint egy speciális stackelő program használata.

[ Szerkesztve ]

(#2082) Pulsar válasza kovisoft (#2081) üzenetére


Pulsar
veterán

áh, értem, köszönöm :R
Ezt azért kipróbálom, bár most készülök vásárolni egy Star Adventurer-t, amiben sok a bizodalmam :)

(#2083) kovisoft válasza winhate (#2077) üzenetére


kovisoft
őstag

Ezt még a múltkor be akartam linkelni, csak akkor nem találtam:
Ezen az oldalon össze lehet hasonlítani, hogy mennyit számít a jel-zaj viszony szempontjából több kép átlagolása. Ha az egeret az "1 image", "2 images" ... "32 images" fölé viszed, akkor a jobb oldalon mutatja az adott átlagolás eredményét.

(#2084) radi8tor válasza kovisoft (#2083) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

CCD hőskorában mennyire örültünk volna egy ilyen oldalnak. :)

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2085) #84221696 válasza radi8tor (#2084) üzenetére


#84221696
törölt tag

Ez tényleg jó! :C
Mekkora áttörés volt a Lázár Józsi (alias Lazac) által írt "felhasználói kézikönyv"az Irishez. Gyakorlatilag ez és Éder Iván fotói indították el a tiszavirág életű asztrofotózási "karrierem" :DDD

(#2086) Pulsar


Pulsar
veterán

Közben nekem elkészült a külső akummulátorom a fényképezőhöz, így ki kell bírnia akár egy egész éjszakát. Csak győzzem memória kártyával :)

(#2087) radi8tor válasza Pulsar (#2086) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Még jó, hogy nyár van így nem kell attól tartanod, hogy a hidegben hamarabb merül az akku. :C

⭐ Stella

(#2088) Pulsar válasza radi8tor (#2087) üzenetére


Pulsar
veterán

Jaja :D
Ellenben tarthatok az esőtől :)

(#2089) Pulsar


Pulsar
veterán

Eső is megoldva :D

(#2090) #65388800 válasza Pulsar (#2089) üzenetére


#65388800
törölt tag

És hogyan fényképezel?

: D poén

[ Szerkesztve ]

(#2091) Pulsar válasza #65388800 (#2090) üzenetére


Pulsar
veterán

Mivel fehér, úgy gondolom nem kell akkora ISO :DDD

(#2092) #65388800 válasza Pulsar (#2091) üzenetére


#65388800
törölt tag

Először úgy nézett ki mintha egy ember lenne benne :D

(#2093) radi8tor válasza #65388800 (#2092) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

LOL :DD

UFO az!

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2094) Zotya21 válasza Pulsar (#2086) üzenetére


Zotya21
senior tag

csináltad vagy vetted ? :))

én is örülnék egynek :DD

https://500px.com/slayer_art

(#2095) #65388800


#65388800
törölt tag

Tudom kicsit (eléggé) szar, de mi az ott bal oldalt?

(#2096) Zotya21 válasza #65388800 (#2095) üzenetére


Zotya21
senior tag

repülő ?

https://500px.com/slayer_art

(#2097) #65388800 válasza Zotya21 (#2096) üzenetére


#65388800
törölt tag

én hullócsillagnak néztem :D

(#2098) Pulsar


Pulsar
veterán

Most készúlt egy kép ahogy a tejutat keresztezi az ISS.
Sajnos az előtte lévő 300+ kép kuka mert bepárásodott a front lencse és csak homályos pacák vannak. De ha csak ez az egy lesz jó, én már annak is örúlök. :D
Minden esetre az aksi jól vizsgázik mert már bő 4 órája csattok kint a gép, és még teli aksit mutat :) (eddig 1.5-2.5 órát bírt kb)

Zotya21:
Vettem vaku papucs csavart (vagy nem tudom mi a hivatalos neve) egy lemezt rá. Aksim volt itthon (RC a másik hobbi), valamint vettem Dummy aksit amin lecseréltem a csatlakozót.
Aztán már csak egy kis öntapadó tépőzár kellett és kész is :)
Ha részletesen érdekel, küldök ebay linkeket.

(#2099) #84221696 válasza #65388800 (#2097) üzenetére


#84221696
törölt tag

Repcsi lesz az. :)
Meteor kicsit más nyomot hagy. :)

(#2100) kovisoft


kovisoft
őstag

Csütörtöktől ismét lesz a Lidlben akciós Auriol 10x50-es binokulár 6500 Ft-ért. Régebben Bressereket árultak, azok jó minőségűek voltak. Ezt az Auriolt nem ismerem, de rákeresve hasonló lehet, mint a Bresser. Arra jó lehet, hogy pl. a kocsi csomagtartójában tartsa az ember tartaléknak, hogy mindig kéznél lehessen.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.