Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2351) gilfoyle válasza #84221696 (#2348) üzenetére


gilfoyle
őstag

Értem én, h 11-ig, de a viszonylag rövid éjszaka miatt 10 körül általában indul a fotózás, aztán jönnek a jedik... :D

(#2352) Pulsar


Pulsar
veterán

Asszem ezt legyártom a párásodás ellen, hátha segít :)

radi8tor: "Nem azt mutatom, mellette! Nem igaz hogy nem látod?! :DDD :D"

[ Szerkesztve ]

(#2353) #84221696 válasza gilfoyle (#2351) üzenetére


#84221696
törölt tag

Hát ez igaz. :) Mea culpa.. ;)

(#2354) Zotya21


Zotya21
senior tag

Ha már néha szoktam ide írni akkor megosztom az első két tejutamat :))


Nagyban Itt és Itt

a stackelés sajnos nem tökéletes meg a helyszín meg a légkör, kompozíció stb de hát nem lehet minden tökéletes :DDD
sajnos a 9 képből az elsőnél csak 4 et tudtam stackelni a repcsik miatt, aztán utólag rájöttem hogy azt a kis csíkot kimaszkolhattam volna, de hát majd legközelebb
meg sajnos a nagylátók térhajlítása se egyszerűríti meg a stackelést

[ Szerkesztve ]

https://500px.com/slayer_art

(#2355) Pulsar válasza Zotya21 (#2354) üzenetére


Pulsar
veterán

szépek, grat :R

Lehet tudni, hogy mikor és hol, illetve mivel készült? :)

(#2356) Zotya21 válasza Pulsar (#2355) üzenetére


Zotya21
senior tag

köszi :))

a linken 500px en ott vannak az adatok de kimásolom leírom ide is

NIKON D5500
17.0-50.0 mm f/2.8
17mm ƒ/2.8 15s ISO 6400

az első Pethőhenye és Nemesapáti között, (látszik is kicsit hogy ott nagyobb volt a fényszennyezés) a második pedig Zalaistvánd és Gyűrűs között

nem a legjobb helyek de hát ez volt közel meg a felhők is jöttek :DD

jah és Julius 30

[ Szerkesztve ]

https://500px.com/slayer_art

(#2357) radi8tor válasza Zotya21 (#2356) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Régóta próbálkozol ilyenekkel? Elég jól sikerültek! :C

⭐ Stella

(#2358) Pulsar válasza Zotya21 (#2356) üzenetére


Pulsar
veterán

melóhelyen vagyok, és ott nem jön be az 500px oldal, csak az ide linkelt képeket látom, azért kérdeztem

de köszönöm a választ! :R
Nagyon tetszenek, a második meg különösen szép is lett :)

(#2359) radi8tor válasza Pulsar (#2358) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Itt is van nagyban, csak a thumbot illesztette be. :)
1 és 2

⭐ Stella

(#2360) Pulsar válasza radi8tor (#2359) üzenetére


Pulsar
veterán

király vagy, köszi :R

(#2361) f.lorand válasza gilfoyle (#2326) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Nekem is P9 van. Állvánnyal akár elég komoly asztrotájképet lehet vele akár csinálni RAW formátumban és a manuális üzemmóddal a mono érzékelő miatt.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#2362) Pulsar válasza gilfoyle (#2326) üzenetére


Pulsar
veterán

Most látom csak ezt a hasz-ed :)

És én a Lacerta-t kérdeztem volna igazából ;)
(De jó tudni a telóról is, bár nem akarom lecserélni a jelenlegit)

(#2363) Zotya21 válasza radi8tor (#2357) üzenetére


Zotya21
senior tag

igazából kétszer már csináltam tejút nélküli sima csillagos eget, amúgy nem szoktam
jutubból lehet hasznos dolgokat szerezni

azért jó helyszínnel lehetne sokat dobni rajt :DD

https://500px.com/slayer_art

(#2364) Pulsar


Pulsar
veterán

Ejjel sikerült az iris-t beüzemelni :)
Vegre nincs hibaüzenet, teszi a dolgat végig. Ám a végeredmény számomra... hát furi :D ez normális, és a photosoppal kell varázsolni, vagy valamennyire már ennek is kéne hasonlitani a végeredményre? :)

(#2365) Pulsar


Pulsar
veterán

Hát ilyen lett életelm első IRIS-el feldolgozott 36 x 1.5 perces képe.
A kép 50mm-en készült a tejútba fotózva a vega "magasságában"

(#2366) #15106560 válasza Pulsar (#2365) üzenetére


#15106560
törölt tag

Irissel csak a preprocessinget csináld meg. Minden mást a ps-ben. Illetve az illesztést a registar-ban.

Nézd meg Éder Iván youtube-os videóját ebben a témakörben. :)

(#2367) gilfoyle válasza Pulsar (#2365) üzenetére


gilfoyle
őstag

Gratula, jó lett! Szép dolgok vannak arrafelé!
Érdemes IRIS-ben kísérletezgetni a paraméterezéssel, de a PS utómunkát úgy sem úszod meg. Meg szerintem a korrekciós képek készítését sem (dark, flat és programtól függően bias és/vagy flatdark).

Megelőzött az "öreg" kolléga ;)

[ Szerkesztve ]

(#2368) radi8tor válasza Pulsar (#2365) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Észak Amerikában jártál?

Jó lett! :K :C

Hol készült a kép? Várostól távol vagy..?

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2369) #15106560 válasza gilfoyle (#2367) üzenetére


#15106560
törölt tag

;)
Új nick. A régi elmúlt. :)
Majd beszéljünk a zselici kirándulásról. Kellene időpont, meg össze lellene szedni az embereket. Én magamon kívül egy embert vinnék. :)

(#2370) radi8tor válasza #15106560 (#2369) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ohh, és megérte bukni emiatt az arcképet is?

⭐ Stella

(#2371) #15106560 válasza radi8tor (#2370) üzenetére


#15106560
törölt tag

Számomra ezek nem olyan fontos dolgok. Savage Opress amúgy sem volt egy vonzó karakter (még akkor sem, ha eredendően nem volt gonosz). Volt az utóbbi időben elég sok rosszul sikerült döntésem. Most mászok ki a következményeiből. Ennek egyik formája a régi énem elhagyása és valami újnak a kezdete. :)

(#2372) Pulsar válasza #15106560 (#2366) üzenetére


Pulsar
veterán

Köszönöm, egyszer már végig néztem, de akkor még nem ment a progi. Lehet neki futók megint, illetve olvasgatva a IRIS-s how-to-t is van pár paraméter, amit már most másképp adnék meg, mint az elkészült képen voltak. Majd lehet újra neki fogok, meglátom mi lesz belőle :)

obga: Köszönöm! :R
Hát engem is meglepett az eredmény, főleg az a rengeteg vörös köd. :) Dark képek csináltam is hozzá 5db-ot, ami szintén "részt vett" a feldolgozásban :)
A flat-et még nem csináltam, tervezek építeni egy világító dobozt, csak még nem jutottam a végére. Pedig vignettáció van rendesen, szóval jól fög jönni :)

radi8tor: Majdnem. :D Köszönöm :R
Monoron, a kertbe. Végre van előnye, hogy van város szélén lakunk :)

[ Szerkesztve ]

(#2373) radi8tor válasza Pulsar (#2372) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ez az Észak Amerika amire céloztam. ;)

⭐ Stella

(#2374) Pulsar válasza radi8tor (#2373) üzenetére


Pulsar
veterán

utólag leesett, de nem direkt volt ez sem :D :C

(#2375) TKL


TKL
tag

Nos ahogy mondtam nézelődtem tovább - bár biztos nem annyit amennyit kellett volna, de így is az egész hétvége ráment:) - és nagyjából megtaláltam azt a DSLR-t ami az én jelenlegi tudásom (a kamerákról) / a kamera tudása / a kamera ára alapján jó lehetne első DSLR-nek, ez pedig a Canon EOS 700D 18–55 mm IS STM objektívvel.

- általános felhasználás pipa (elég sok tesztet stb olvastam el), az objektív is nagyjából lefedi a közelitől a viszonylag távoli képeket - hobbi szintű fotózáshoz persze
- az ára 160.000-180.000 között mozog, ez nekem még belefér
- plusz luxusként van benne fókusz követés videózáshoz (szoktam videózni)

Továbbra is adott viszont az asztro fotó érdeklődés (első körben scenic, timelapse, égbolt, tejút), ezért szeretném megkérdezni, hogy mi a ti, mint hozzáértők véleménye erről a kameráról?

Mindamellett, hogy ezzel a kamerával ismerkedtem, el is bizonytalanodtam kicsit, mert sokan nem javasolják a DSLR-eket, inkább MILC-ket. A méret, súly nekem nem hiszem, hogy tényező lenne. Ezen felül ami döntő tényező tud lenni még szerintem az az,hogy melyik kategória hogy teljesít zaj terén, illetve melyik mennyire van ellátva objektívvel (amennyiben a fent felsoroltakhoz a 18–55 mm IS STM objektívtől eltérő kell - ha nem akkor ez sem tényező).

Összegezve továbbra sincs konkrétan lövésem sem, hogy mi lenne a nekem megfelelő kamera, de okulok tovább :)

(#2376) Pulsar válasza TKL (#2375) üzenetére


Pulsar
veterán

bár nem ismerem a Canon gépeket, de általános felhasználásra, és astro timelapse-re is jó lesz. Általános felhasználásra mondjuk az 55mm-t hamar kinövöd, de ezt majd meglátod.
Merre felé laksz? Sokkal egyszerűbb elmondani, meg mutatni személyesen, mint így.
Illetve egy ilyenre is szükséged lesz, ha timelapse-t szeretnék

(#2377) .mf


.mf
veterán

Keresek valami jó sötét helyet a Perseidák fotózására, lehetőleg Bp 50-75 km-es körzetében (a kis tank miatt korlátozott a hatótáv), valami fennsíkos, dombos környéken, ha van.
Tavaly, tavalyelőtt Dobogókőn voltam, de túl nagy a fényszennyezés. Pilisben többfelé jártam már, de egyik irányból Vác, Bp, másik irányból pedig Egom fényei elég erősek. Börzsönyben, fent Hont romjánál is meglepően sok volt a fény, valószínűleg Hont és Rétság felől. Ez egy kicsit elkedvtelenített, hogy Mo-on Zselic és a Hortobágy, s esetleg a Bükk kivételével egyáltalán lehet-e elég tiszta eget látni. Azonban a héten épp késő éjszaka mentem Balaton felé a 7-esen, és Polgárdi és Lepsény között azt vettem észre, hogy semerre nem látok fényt, félreállva egész jól ki lehetett venni a Tejutat. Úgyhogy így munkanap előtt 2-3 között visszasiettem ~25 km-t/irány a fényképezőgépért, majd a világosodásig hátra lévő maradék időben próbáltam fotózni. Sajnos komolyabb felszerelés nem volt nálam, csak egy játék-állvány, így csak ennyire futotta.

[ Szerkesztve ]

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#2378) TKL válasza Pulsar (#2376) üzenetére


TKL
tag

Azt tudom, hogy szükség lesz rá :) Egyébként Nyíregyháza, kérdés, hogy a környéken hol van jó sötét hely, esetleg magaslati, vagy hegyes / tavas előtérnek, ami sötét is. Ennek még nem néztem tüzetesebben utána.

(#2379) Pulsar válasza TKL (#2378) üzenetére


Pulsar
veterán

uh, nekem pl kicsit messze vagy :D
http://darksitefinder.com ;)
Ha olyan helyet találsz, ahol már látod mondjuk a tejutat halványan derengeni, ott már egész jó képeket lehet csinálni.

(#2380) ati3x válasza .mf (#2377) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Az mcse nyàri tàbor salgótarjàn mellett szokott lenni. És ott asztrofotoznak is. Igaz 100 km.

(#2381) radi8tor válasza .mf (#2377) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Pest környékén egyszer Dágon jártunk egy találkozó erejéig.

"Jelenleg Magyarországon a Pest megyei Dág az egyetlen egy olyan település, amelynek önkormányzata törvényi szabályozással igyekezett csökkenteni a fényszennyezést."

"Dág kb. 50 km-re van. A falu fölött egy kopasz dombtető, teljes körkilátással. Valamikor a Bucsopnak volt itt egy faháza, rendszeresen jártak ki."

Ajánlatos előtte körülnézni, hogy milyen állapotok vannak ott.

Én sok sok éve kisbusszal mentem fel a hegyre. Motorral simán megy szerintem.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2382) ati3x válasza ati3x (#2380) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Vagy bakonyban bakonybél (van csillagda is. Vagy 5-6 km-re innen ráktanya Ide régebben a fehárvári csillagászok jártak ki.

(#2383) TKL válasza Pulsar (#2379) üzenetére


TKL
tag

Talán Tokaj és környéke (szerk: vagy a Hortobágy), esetleg tovább a hegységen. Egyébként a térképen melyik színnél mondható el, hogy már látható szabad szemmel a tejút?

[ Szerkesztve ]

(#2384) Pulsar válasza radi8tor (#2381) üzenetére


Pulsar
veterán

esetleg arra emlékszel, hogy melyik volt az a falu fölötti kopasz dombtető? :)

TKL: hát ez nem ennyire egzakt szerinte. Én Monoron lakom, ami szép citromsárga, és a városból valóban nem nagyon látok semmit, de ha haza megyek a város szélére, szépen dereng a tejút.
Nem tudom mennyire vagy mobil, de pl Görbeháza neked dél felé már igen ideális lehet, és a Hortobágyi csillagpark sincs olyan vészesen távol tőled.

[ Szerkesztve ]

(#2385) TKL válasza Pulsar (#2384) üzenetére


TKL
tag

Van kocsi, a mobilitás megoldható :) Egyébként Regécet néztem még, nappal ott a vár, éjjel az égbolt :) Nincs is messze és könnyen megközelíthető. De igen, Görbeháza is könnyen megközelíthető például. Ha már linkelted a fényszennyezés térképet, valami felhő előrejelzés is létezik a neten? :)

(#2386) Pulsar válasza TKL (#2385) üzenetére


Pulsar
veterán

szuper :)
én az időkép app-ban a rövidtávút szoktam nézni, elég jól el szokták találni, és a gyengén felhős megjegyzésnél, még alkalmas lehet az idő.
de ha beírod a gúgliba, hogy astrophoto weather, rengeteg oldalt dob ki, ahol 100 más paramétert is listáz.

(#2387) konyi79


konyi79
addikt

A hét végére jön a hidegfront, és utána hiába lehetne jobb a kisebb páratartalom miatt, nem úgy tűnik addigra kitisztul majd.
Szóval lehet ez az év nem a csillaghullós fotóké lesz :(

(#2388) TKL válasza Pulsar (#2386) üzenetére


TKL
tag

Köszönöm a segítségeket :) Remélem előbb utóbb el tudom majd készíteni az első képemet is. Amíg nincs DSLR addig maximum az akciókamerámmal tudok próbálkozni (sajnos a telefonom nem támogatja a Google camera API2-t és nem lehet vele hosszan exponálni). Na persze az akciókamera sem erre született... :)

(#2389) #15106560 válasza ati3x (#2380) üzenetére


#15106560
törölt tag

Hehe. Nem Salgótarján mellett van az mcse tábor, hanem Tarján mellett, Salgó nélkül. Pontosan Tatabánya mellett. :)

[ Szerkesztve ]

(#2390) .mf válasza radi8tor (#2381) üzenetére


.mf
veterán

Köszi a tippeket mindenkinek :)
Dág mellett már mentem el, de csak az Epöl melletti nagy kopasz hegyen voltam fenn. A sötétég-térképek alapján azonban Dág még nem annyira sötét... A térkép alapján Csákvár környéke lehet még jó célpont, valamelyest ismerem is, legutóbb a hétvégén jártam arra.

Gondolkodom, hogy csak éjjel oda+visszamotorozzak, ahogy szoktam, vagy vigyek sátrat, hálózsákot, aztán reggel már nem lesz akkora gond nyitott benzinkutat találni vagy a talajt látni, és akkor távolabbra vagy trükkösebb terepre is mehetek.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#2391) ati3x válasza #15106560 (#2389) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Uppsz. Benéztem, igazad van! :)

MF! Csákvár/Gánt környéke jó. Anyámék kint laknak Gánt mellett, tavaly voltam kint náluk, valóban sötét az ég.

(#2392) TKL


TKL
tag

Közben felmerült bennem még egy kérdés. Timelapse-ekhez vagy sok hosszan exponált képhez hogy oldjátok meg, hogy ne maradjatok kakaó nélkül a puszta közepén? :) Az oké, hogy kicserélem az akksit, na de timelapse közben..? Vannak külső akksik? Ahogy elnézem power bank-ről egy DSLR-t nem igazán lehet etetni (hacsak nem magadnak építesz valami akksi pakkot).

[ Szerkesztve ]

(#2393) Pulsar válasza TKL (#2392) üzenetére


Pulsar
veterán

a 2086-os hsz-be pont raktam erről egy képet.
Én találtam itthon egy 2 cellás 5400mAh-s aksit, csatiját át forrasztottam XT60-ra (Mert ilyen töltőm van a modellek végett) és vettem ebay-en egy dummy aksit ( 700D-hez is van) és így vígan kibír 2-3 átfotózott éjszakát, míg a gyári aksival jó ha bírt 2-3 órát

De éppen most akarok készíteni egy közös aksit, elektronikát, a fényképezőnek, a kioldónak, és a Star Adventurer-nek, és objektív fűtésnek valami pofás kis dobozba :)

[ Szerkesztve ]

(#2394) konyi79 válasza Pulsar (#2393) üzenetére


konyi79
addikt

Objektív fűtés? azt hogy oldod meg?

(#2395) Pulsar válasza konyi79 (#2394) üzenetére


Pulsar
veterán

ezt egy kicsit átalakítom a saját igényemre, de pwm-el szabályozva.

(#2396) konyi79 válasza Pulsar (#2395) üzenetére


konyi79
addikt

Vagány!
Kb mekkora fűtőteljesítmény kell, hogy ne párásodjon az objektív? 5-10W körül? Gondolom csak a frontlencse mögé tekered fel?

(#2397) Pulsar válasza konyi79 (#2396) üzenetére


Pulsar
veterán

valamelyik másik DIY cikkbe le volt írva, hogy mekkora átmérőre mekkora fűtőteljesítményt érdemes felrakni, és az alapján én úgy számoltam, hogy 2 - 2,5W nekem bőven elég egy objektívre.

de itt is ír értékeket:
For 1.25" eyepiece and for 58mm diagonal mirror heaters (which are 11cm long) I used a single loop, which draws 230mA at 12v (2.7 watt).

For 2" eyepiece heater (17 cm long) and for 80mm refractor heater (35 cm long) I used 2 loops in parallel, which draw 460mA at 12v (5.5 watt).

[ Szerkesztve ]

(#2398) konyi79 válasza Pulsar (#2397) üzenetére


konyi79
addikt

Ó, tényleg, odáig nem olvastam, csak belelestem :B

Na erre kitalálok én is valamit, mivel csináljam meg 12V-on direktben mehessen ne kelljen teljesítmény szabályozás hozzá, kevesebb legyen a cucc.

Köszi a tippet :R

(#2399) Pulsar válasza konyi79 (#2398) üzenetére


Pulsar
veterán

Szerintem megéri a szabalyozhatoság, és ebalyról bagóért kis méretben is beszerezhető, ha elég az egy kör.

Nekem meg közbe elkészült az external battery upgrade a timer-hez :D

(#2400) radi8tor válasza Pulsar (#2399) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Jahogy timerrel nyomod. Azt hittem van valami jó kis moddolt FW a gépen, ami tud ilyet.

⭐ Stella

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.