Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3301) 4580693 válasza tvamos (#3300) üzenetére


4580693
senior tag

Oda izmosabb kellene, minimum heq-5, de inkább eq-6, vagy még inkább fornax-52.

Mindenképpen stabil és erős mechanika kellene. A teherbírása a távcsőtubus + kamera + autoguider stb. súlyának 2-3x-a legyen.

(#3302) gilfoyle válasza 4580693 (#3287) üzenetére


gilfoyle
őstag

Mi az a lucky imaging?

(#3303) 4580693 válasza gilfoyle (#3302) üzenetére


4580693
senior tag

Nagy érzékenységű és gyors ccd- vagy webkamerák. Pl, az asi kamerák is tudnak ilyet.

http://www.ast.cam.ac.uk/research/instrumentation.surveys.and.projects

(#3304) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Rég jártam erre, olvasgattam az utolsó hozzászólásokat. Hát, nem tudom, én nem igazán értek egyet a leírtakkal. Sok éve asztrofotózom, ebből igen sokat évet 1000D, 600D, 1200D gépekkel. A 18MP-es gépek nagyon jól mentek nekem az asztrofotóhoz, egyébként teljesen mindegy, hogy 1200D, vagy 550D, 600D. A processzor feldolgozó algoritmusában van különbség, a szenzorban nincsen. A távcsövön a vázak tudását amúgy meg nem használjuk ki, nem releváns. Én használtam egybként a földi fotózásomhoz Nikont és Olympust is, de az asztrofotóra valahogy mindig a Canon állt kézre. Valószínűleg azért, mert korábban számos csillagászati alkalmazás csak a Canont támogatta megfelelően. Mára persze ez változott. A tavalyi namíbiai expedíción pl 1200D volt nálam és nem panaszkodom a képminőségre vele.

Átalakítani valóban mindegyiket érdemes, ha az ember emissziós ködöket is akar fotózni. És általában azt akarunk ugye, a témák nagy részét érinti ez a kérdés.

Egyébként most kezdenek felfutni a hűtött APS-C CMOS csillagászati kamerák. Szerintem a jó árazás miatt nagyon érdekes piac ez. Nekem az egyik piacvezető gyártó pont mostanában küldött egy ilyen kamerát, hogy használjam és adjak nekik képeket a marketing tevékenységhez. Készült is vele kép, fenn van a saját oldalamon is, náluk is. Egyébként nehezebb vele fotózni, mint a DSLR-el.

Üdv,

Lóránd

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#3305) f.lorand válasza f.lorand (#3304) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

(Ez a QHY pl pont olyan CMOS, ami korábban Nikonokban volt)

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#3306) f.lorand válasza kovisoft (#3291) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Igen, ezzel egyetértek magam is. Egykattintásos asztrotájképeknél sokkal fontosabb a váz kérdés, de mélyég fotóknál sokkal inkább lényeges a felszerelés egyéb része. A távcső (vagy objektív), a mechanika stb... Az illesztés miatt eltűnik a szenzorok sok problémája, azonban a nyersanyag jó lekepézése (távcső, vagy obi), illetve az expók hossza (mechanika) ott is nagyon fontos.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#3307) tvamos válasza 4580693 (#3301) üzenetére


tvamos
nagyúr

Akkor meghagyom a fotozast masnak, mert bar meg tudnek venni egy eq6 goto-t, de en azt biztosan nem vinnem magammal sehova, akkor meg felesleges kiadas. Ez van.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3308) föccer válasza f.lorand (#3304) üzenetére


föccer
nagyúr

Helló!

Pont ezt a képedet nézegettem valamelyik nap. Szombaton eladtam a régi kompaktomat és azzal a lendülettel be is sétáltam a boltba és a hónom alá csaptam egy 1200D-t. Kitobival adták 98k-ért akcijóban, ennyit meg a hülyének is megéri. Tudom gyenge, meg belépő, meg minden, de életembe nem fogtam DSLR-t a kezembe, tanulni, meg tönkre vágni pont jó lesz ez is. :)

Szóval tegnap pocsék ég volt, de ma azért csak megmutattam neki a fényt. Normális állvány még nincs, csak egy régi, pici fotósállvány, így meglehetősen korlátozottak a lehetőségek, de mivel elég nagy látószöget ad az obi, így nem volt gond. A nagygöncöl 1-1 belefér a látómezőbe és 10 másodperces expót lehetet tolni anélkül, hogy jelentősen elforgott volna (nagyjából ennyit mozgott az állvány). Próbálgattam különböző ISO-val, meg expókkal. 3200-as isoval még nem veszem észre, hogy zajosodna, bár nyilván egy élesebb képen azért jobban kijött volna.

Próbáltam lőni korrekciós képeket, este most neki ugrottam DSS-el, de még nem igazán boldogultam vele. Majd ha pihentebb leszek, akkor utána nézek rendesen, a mikéntnek.

Este végén ráálltam a Jupiterre, de elég messze van az északi pólustól, így még a 2 másodperces expó mellett is húzott, így az nem igazán lett értékelhető.

Minden estre első próbának, figyelembe véve a felszerelést (milyen felszerelés?), nem okozott csalódást.

Jó éjt,

üdv, föccer

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3309) kovisoft válasza tvamos (#3307) üzenetére


kovisoft
őstag

Nem kell feladnod a fotózást, csak használj rövidebb gyújtótávolságot. Pl. egy teleobjektív vagy egy rövid fókuszú APO egy EQ3 vagy az említett Star Adventurer mechanikán.

(#3310) 4580693 válasza kovisoft (#3309) üzenetére


4580693
senior tag

Pont ezt akartam írni. Egy jó obi + utazó mechanika olcsóbb, mint egy eq6, és még hordozható is. :)

(#3311) 4580693 válasza 4580693 (#3303) üzenetére


4580693
senior tag

Itt van, amit linkelni akartam. Gyakorlatilag egy átlagos magyarországi légkörnek felel meg és mit ki lehet hozni ezekből a kamerákból. :Y
[link]

[ Szerkesztve ]

(#3312) Zotya21 válasza föccer (#3308) üzenetére


Zotya21
senior tag

azért azt sokan elfelejtik amikor meglátják hogy ő 1200d vel lőtt kibaszott jó képeket, hogy nem iso 6400al csinálja 15mp ig hanem iso 100 on percekig a követő mechanikával

iso 100 nál meg szinte bármelyik aps-c szép képet csinál

de ha tejúton gondolkozik az ember és nincs követője akkor kell a jó gép fényerős obival

https://500px.com/slayer_art

(#3313) Fotonhámozó válasza Zotya21 (#3312) üzenetére


Fotonhámozó
senior tag

Épp emiatt beszélünk el egymás mellett. Lóránd által felhozott gyönyörű fotó is követő mechanikával, fényerős obival készült. Arról is szó volt, hogy a mély ég / távcsöves fotózás más igényeket támaszt a vázzal kapcsolatban. A kérdező viszont azzal indított, hogy távcsőre, EQ állványra (stb.) nem fog tudni egy ideig költeni. Olvasatomban ez rögzített állvánnyal történő 1 (vagy több stackelt kép) készítését jelenti kezdetben a kit objektívvel, később fényerős (UWA) obival. Ilyen felhasználásra viszont az 1200D (és a már említett 18 Mpixeles szenzoros Canon gépek - talán a 7D kivételével) a zajosodás miatt nem a legjobb választás, mivel van a piacon jobb szenzorral szerelt gép is hasonló árkategóriában.

A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

(#3314) Fotonhámozó válasza föccer (#3308) üzenetére


Fotonhámozó
senior tag

Ha ISO-3200-on nem veszed észre a zajosodást, akkor vagy maximumra van állítva a gépeden a zajszűrés (szerk: bár még úgy is zajos maradna) vagy valamilyen user error lehet a háttérben. Meg tudnád mutatni ezt a képet?

[ Szerkesztve ]

A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

(#3315) Zotya21 válasza Fotonhámozó (#3314) üzenetére


Zotya21
senior tag

jaja nekem is a d5500 al észrevenni már 200on is ha figyelek :D

de láthatóan 1600 nál már van zaj :DD

https://500px.com/slayer_art

(#3316) föccer válasza Zotya21 (#3312) üzenetére


föccer
nagyúr

Voltam lorandnel, a fornax allvanyan 20 perces expokat tud loni, ami azert rendesen odabaszos, fokent hogy a kovetes percenkent korrigal max 1 pixelnyit. Mondjuk a polisra allasa is eleg profi lett.

Nyilvan nem is az a cel hogy olyan szinten kezdjen az ember, ellenben megmutatja hogy nem a szenzor a szuk keresztmetszet.

Este rakok fel raw-ot. A vazzal is meg csak ismerkedem, siman lehet nem allitottam be rendesen.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3317) tvamos válasza föccer (#3316) üzenetére


tvamos
nagyúr

Meg ha mar megvan a gep, ugyis felesleges ezen elmelkedni.

(#3309) kovisoft válasza tvamos (#3307) üzenetére
MAr elengedtem ezt a temat, elfagyizom a penzt a gyerekkel.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3318) Balinov válasza föccer (#3308) üzenetére


Balinov
félisten

bedobnad a tesztkepet, csak a kezdok okulasa vegett? :R

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#3319) föccer válasza Balinov (#3318) üzenetére


föccer
nagyúr

Este felrakom drive-ra. a RAW ~23 megát foglal, azt azért nem töltögetném PH-ra.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3320) ati3x válasza kovisoft (#3297) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Szerintem ha csak bolygot/napot fotoz akkor oké akàr 1 tengelyes vezérléssel is. A stackelö progi alapból kiszedi az eltéréseket. Nap-hold-bolyfohoz meg felesleges a goto. (gondolom nem urànuszt/neptunuszt/plutot) mert ugye elég fényesek.

(#3321) Balinov válasza föccer (#3319) üzenetére


Balinov
félisten

:R koszi, kivancsi vagyok, milyen tartalekok vannak az ágyú nyerskepeibe :R

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#3322) f.lorand válasza föccer (#3308) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Én ISO800on szoktam használni mélyég felvételre. Nagy hidegben esetleg 1600, de már azt sem szívesen.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#3323) föccer válasza Balinov (#3321) üzenetére


föccer
nagyúr

Ilyenkor a Tejutat nem igazán lehet fotózni, meg sem próbáltam, arra még a felszerelésem sincs meg. A Nagygöncölt lőttem meg, az azért nem túl bonyolult. :)

Beszúrt kép a nyersből, feldolgozás nélkül konvertált jpg, eredeti RAW kattintásra elérhető.

Budapesttől ~30 km-re, Bp és Kecskemét között, egy gyenge AZ fotóállványról, iso 3200 10 sec expo, EOS1200D. 70° felett járt a nagygöncöl, így nem volt annyira zavaró Bp és Kecskemét fénybúrája, gyakorlatilag a két város között néztem el.

A képtől azért sokat ne várjon senki. :)

üdv, föccer

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3324) ati3x válasza föccer (#3323) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Háát kicsit ki lehet hozni belőle, de nem sokat. A kép felső részén van némi fénybeszűrődés..vagy valami szenzor melegedés??

(#3325) föccer válasza ati3x (#3324) üzenetére


föccer
nagyúr

Áh, az már Budapest. :(

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3326) Pulsar válasza föccer (#3323) üzenetére


Pulsar
veterán

Hány mm-el fotózrál?

(#3327) ati3x


ati3x
Topikgazda

Hali!

Valaki használ/t ilyen távcsövet? Azt hiszem ez lenne az ideális asztrófotós cuccom. F2.8, 150mm 4kg. Lazán elvinné az EQ5-t. Ennél nagyobbat nem igazán szeretnék..
A másik lehetőség: egy ilyen korrektor, és hozzá valami f4-es karbon newton. Mondjuk egy ilyen Árban tök ugyanaz lenne..

(#3328) f.lorand válasza ati3x (#3327) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Én ennek már nézegettem a nagy testvéreit. Érdekes konstrukció. Inkább kisebb érzékelőjű kamerákra jó, APS-C-n szerintem nagyon vignettál. Illetve ennyire fényerősre húzott rendszert valószínűleg piszok nehéz jól bekollimálni.

Én az EQ5-öt elfelejteném asztrofotóra. Inkább valami jobb mechanika és olcsóbb távcső a jó irány. HEQ5 alatt nem lehet megfelelően dolgozni. Volt eddig EQ5, HEQ5, NEQ6, AZ-EQ6 is nálam, mindegyikkel készítettem sok képet, ezek alapján mondom.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#3329) föccer válasza Pulsar (#3326) üzenetére


föccer
nagyúr

18-at mentett a kamera az exif-be.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3330) 4580693 válasza föccer (#3323) üzenetére


4580693
senior tag

Hol voltál helyileg? Melyik településen? Ócsa, Alsónémedi?

(#3331) föccer válasza 4580693 (#3330) üzenetére


föccer
nagyúr

Újhartyán és Hernád között. De nem ideális észlelőhely, gyakorlatilag Bp és Kecskemét is nagyon zavaró. Gyakorlatilag ezek irányába 60-70° felett volt értelme nézelődni, alatta meg szinte semmit. Gyak a Sarkcsillagot esélytelen volt lekapnom, mert vagy nem látszódott semmi, vagy fényesedett. Próbáltam a Jupitert is meglőni, (pedig az nem is pont Kecskemét felé volt), de az sem sikerült.

Hónap vége felé lemegyek a Hortobágyra, vagy Békés megye környékére, megpróbálom ott is. Elvileg akkor több látnivaló lesz az égen, mint most.

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3332) ati3x válasza föccer (#3331) üzenetére


ati3x
Topikgazda

Nálam is probléma a fényszennyezés. Májusban gyakorlatilag már nem sötétedik be teljesen.. :D

(#3333) föccer válasza ati3x (#3332) üzenetére


föccer
nagyúr

Még most nem zavarnak ilyen apróságok. :)

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3334) Valzor válasza föccer (#3333) üzenetére


Valzor
aktív tag

Nem rég meló miatt autóztam keresztül Békés megyét és meg is jegyeztem magamban, hogy sok ideális helyet lehet ott találni :DDD Ajánlom Zsadány környékét, pár éve eltöltöttem ott egy hétvégét, sajnos akkor még nem volt meg a fényképezőm, de már akkor is gyönyörködtünk az éjszakai égboltban :DDD
A Hortobágy pedig... :DDD Tavaly 2x is voltam, imádom.

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#3335) 4580693 válasza föccer (#3331) üzenetére


4580693
senior tag

Én hernádi vagyok. :)
Amúgy az már bp-től 42 km-re van. :)
Egyébként nem rossz arra az ég, ha nem párás. Szerintem a párásodás lehet a legnagyobb gond, meg az, hogy 100m a tengerszint feletti magasság.

[ Szerkesztve ]

(#3336) grabber


grabber
addikt

Hú,ha mar szó van róla. Tudtok valami jó helyet Budapestről mennék fotózni a hétvégén.
Szabadszállás alatt néztem ki egy helyet. Mert a tejút délre lesz és onnan délre nincs semmi zavaró város relatíve. Medve fennsíkot ajánlották még,de ott nagy a fénnyszennyezettség.
Hortobágyot is néztem,de jó lenne egy olyan hely ahova kocsival is oda tudok állni. Lesz nálam inverter,így ha lemerülnék akkor azt is meg tudom oldani.

[ Szerkesztve ]

(#3337) 4580693 válasza grabber (#3336) üzenetére


4580693
senior tag

Ágasvár? Nincs messze a fővárostól, a közelben a piszkéstetői obszervatórium. Én mindenképpen valami hegyvidéket ajánlanék. Vagy a Zselic, de az baromi messze van. De Hortobágy sem rossz, ott is van csillagoség-park.

(#3338) föccer válasza 4580693 (#3335) üzenetére


föccer
nagyúr

Bp közepe lehet, hogy 42 (mi más :D), de a város széle inkább csak 30.

grabber: én 27.-én tervezem a következő kanyart, valamerre messzebb. Ha gondolod, akkor mehetünk együtt.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3339) Balinov


Balinov
félisten

irjatok a hegyet ill. baj, hogy csak 100m a tszf magassag. Mi a jobb? minel magasabban, minel tavolabb a lakott/fenyszenyezett helyektol?

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#3340) 4580693 válasza Balinov (#3339) üzenetére


4580693
senior tag

Igazából, az első 1000 méter számít igazán, a pára és a por miatt. Sajnos itt a Kárpát-medencében tényleg a lavór alján vagyunk. Fényszennyezés ne legyen, mert ezen a por és párarétegen elég jól tud a fény szóródni. Tehát Ágasvár, mert 900 m felett van és viszonylagos messzeségben a városok fényeitől.

Remélem Lóránd ki fog javítani, ha tévedek, de amikor Namíbiában voltak, ott is 1000 méter feletti szintmagasságban, fémyszennyezés mentes égen fotóztak.

Itthonról meg sajnos kellenek a keskenysávú szűrők, hogy a názriumgőz lámpák fénye ne rondítsa el a nyersanyagot.

[ Szerkesztve ]

(#3341) Pulsar válasza föccer (#3331) üzenetére


Pulsar
veterán

Egyik barátomék Hernádon laknak, és én náluk tiszta időben mindig bámulom az eget, mert bár nálunk is Monoron látszik a tejút is, de ott még szebben ragyognak a csillagok :)

18mm-el nyugodtan fotózhatsz 20 másodpercig is,

[ Szerkesztve ]

(#3342) grabber válasza föccer (#3338) üzenetére


grabber
addikt

28-án a haverok egész napos gokartra szerveztek be,így 27 pont kiesik. Pedig én is akkora terveztem be. Vagy nyáron lesz rá lehetőség. Most csak gyakorolni szeretnék.

4580693: Ha lesz időm ránézek ezekre a helyekre is,köszi.

(#3343) menin válasza 4580693 (#3340) üzenetére


menin
tag

Amikor en jartam Namibiaban ott kb. 1300 - 1400m-en tudtam fotozni de szerintem vannak ott akar 2000m korul is sik teruletek. Itt Svajcban meg altalaban 1200 - 1600m kozott tudok fotozni es erezhetoen jobbak a legkori viszonyok mint a varos kozeleben kb. 500m-en.

(#3344) tvamos


tvamos
nagyúr

Itt van június, ha kicsit északra utazok, fotózhatom a napot éjjel is, nem zavarnak be a közeli városok. :)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3345) f.lorand válasza 4580693 (#3340) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Így van, a Khomas-felföldön volt a táborunk, 1800 körül.

Azert idehaza is lehet fotózni, csak nagyon függ a frontoktól. Mert egy-egy front után tud nagyon is használható idő is lenni. Nem véletlen tudok Piliscsévről is fotózni azért.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#3346) szabolcs.sz válasza grabber (#3336) üzenetére


szabolcs.sz
tag

Nekem van egy házam a Medves-fennsík DNY-i peremén, Rónafaluban. A faluban szerencsére (nem a lakók szerencséjére) lecserélték a közvilágítást ledesre, illetve a Salgótarjánhoz tartozó települések nagy részén szintén.
A fennsíkon vannak jó pontok, illetve Szilváskőpusztán (pár km-re tőlem) komolyabb állványnak kiépített (betonozott) észlelőhelyek is.
Másfél óra a fővárosból. Ha bivakolni szeretnél, a mogyorósi-kilátóban azt is megteheted akár, autót meg lent hagyhatod a Rónafaluban (540m tszf), nem laknak ott olyanok, akik bántanák.

(#3347) föccer válasza szabolcs.sz (#3346) üzenetére


föccer
nagyúr

Lehetek a haverod? :D

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3348) szabolcs.sz válasza föccer (#3347) üzenetére


szabolcs.sz
tag

Persze, feltéve, ha kapok egy kis segítséget, hogyan készítsek jó asztrotájképeket az eos400d-vel, DSS-el készítettem, el se jutottam a gimphez. Ez az első probálkozásom, tegnap este lőttem, de még a legjobb verzió is elkeserít.

(#3349) kovisoft válasza szabolcs.sz (#3348) üzenetére


kovisoft
őstag

A Vega (meg a többi fényes csillag) egy nagy paca. Pontosabban kellene élességet állítani, és ügyelni a rezgésmentességre. A 400D-n ugye nincs live view, ami megkönnyítené a dolgodat? Akkor valahogy előre, akár még napfénynél kellene végtelenre állni, és ott rögzíteni az objektívet. Ez egy egyedi kép vagy már egy stackelt? Túl zajos ahhoz, hogy stackelt legyen vagy túl keveset stackeltél össze.

(#3350) szabolcs.sz válasza kovisoft (#3349) üzenetére


szabolcs.sz
tag

első próbálkozás, egy samyang 3,5 / 8mm -es MF halszem koppig végtelenre tekerve. Ezek szerint a végtelen nem ott van :( live view nincs.
1 fotóból és 8 dark frame-ből készült a kép. Tájfotót is lehet úgy stackelni, hogy a föld / előtér / fa stb. mozdulatlan maradjon és a csillagok is pontszerűek maradjanak ?
Állvány egy olcsó, kb 3 kilós velbon, valami 20-30 éves alap darab, ennyi volt a felszerelés.
Szeged és Kübekháza között készítettem, de szabad szemmel is jól láttam, akkora a fényszennyezés még itt is. De gondolom, nem ez a legnagyobb probléma per pillanat.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.