Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:46:22

LOGOUT.hu

ASUSTO NAS összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1201) Pimpellér


Pimpellér
csendes tag

Annyit muszály leírnom, hogy a beállítások után (kb. 1 nap telt el és reménykedem hogy ez sokáig tart) nem próbálkoztak "betöréssel". Telefonomra csak a tényleg érdemi infók jönnek. Az utóbbi időben szinte folyamatosan "pittyegett" a teló, mert döltek az üzenetek.
Nejem már megjegyzéseket tett: kinek vagyok ennyire fontos, stb. :)
Szóval köszönöm Nektek mégegyszer.

(#1202) lcdtv


lcdtv
aktív tag

Sziasztok! Mostanában a NAS eltűnik majd visszajön a hálózaton. Mitől lehet? Valaki javasolta hogy reset. Ha ezt megteszem akkor az adatok megmaradnak, vagy csak a beállítások tűnnek el. (admin jelszó, hálózati beállítások ilyenek)

(#1203) MaCS_70 válasza lcdtv (#1202) üzenetére


MaCS_70
félisten

Milyen routered van?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#1204) lcdtv válasza MaCS_70 (#1203) üzenetére


lcdtv
aktív tag

mikrotik

(#1205) MaCS_70 válasza lcdtv (#1204) üzenetére


MaCS_70
félisten

Akkor passz. Ez nekem inkább routeroldali jelenségnek tűnik, de a fene tudja.

Mikrotik-ügyben nincs nagy tapasztalatom.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#1206) Gawamatsu válasza lcdtv (#1202) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Kábel nem törött?
A szolgáltatód nem UPC és a hálózati gondja miatt elmászik a net és így érzékeli ezt?

(#1207) Pimpellér


Pimpellér
csendes tag

Sziasztok, NAS-t (5202T) kívülről nem lehet elérni. Az elmúlt pár hónapban nem volt erre szükség, nem is használta senki. A belső hálón és wifi-n tökletesen működik a hozzáférés. Korábban kissé lassan, de ment az elérés távolról is.
Egyik barátomnak tegnap megadtam, hogy a neki szükséges anyagot megtalálja a Nas-on. Nem tudott belépni. Hibaüzenet a szokásos. Lett már feltéve erről fotó korábban (Failed to connect to ....). Ellenőriztem, valóban nem érhető el.
Van elsőként egy ZTE ZXHN F660 RV1 Digi-s modem bridge módban, majd az Asus AC 66U Router.
NAS, a Pc és a Media lejátszó jó régen kapott a Router-ben fix ip címet.
Telepítettem a ASUSTOR EZ Connect programot is.
Csatolok 3 fotót. Az 1. és 2. úgy tűnik rendben van.
Az utolsón a "Készenlét" nem tudom mit jelent.. Az Állapotnál pedig vannak hiányosságok. De hol lehet a fő gond és azt miként lehet orvosolni, fogalmam sincs, köszi.

(#1208) Pimpellér


Pimpellér
csendes tag

[kép] [kép] [kép]

[ Szerkesztve ]

(#1209) MaCS_70 válasza Pimpellér (#1207) üzenetére


MaCS_70
félisten

Egy VPN nem lenne megoldás? Tisztább, szárazabb érzés, még az Asustor saját szerverével is.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#1210) pippo76 válasza Pimpellér (#1208) üzenetére


pippo76
tag

Minek a DDNS meg az EZ connect egyutt? De en elsonek azt neznem meg hogy nem vagy-e NAT-olva. Digi eloszeretettel csinalja. Van egy par szolgaltatas amit akar ki is kapcsolhatsz ha nem hasznalod egyaltalan. A port atiranyitasokat meg csinald meg manualisan mert a upnp bar kenyelmesnek tunik, de nem tokeletes es egy nagy biztonsagi res.

[ Szerkesztve ]

(#1211) Pimpellér válasza MaCS_70 (#1209) üzenetére


Pimpellér
csendes tag

Köszi a választ, biztosan jó megoldás. Olvasgattam róla, tudom a VPN-ről, hogy az ráadásul egy biztonságosabb netezést ad, de talán lustaságból, talán mert nem volt kényszerítő körülmény, nem mélyedtem bele jobban ebbe a témába. Persze esetemben itt is lehet pozitív előrelépés.. :)

(#1212) Pimpellér válasza pippo76 (#1210) üzenetére


Pimpellér
csendes tag

Köszi a választ. Elkezdek sorban utánajárni, mi lehet a gond.
ASUSTOR EZ Connect programot töröltem. Elvileg a távoli elérést hivatott segíteni.
A https://www.whatismyip.com/ oldalon a nyilvános IP-m egyezett a WAN IP-mel. Ha jól tudom ennek alapján kimondható, hogy nem NAT-olt a hálózat. Egyébként tavaly ősszel kértem Digitől nyilvános IP-t és elég gyorsan meg is kaptam.
Port irányítások következnek. Itt még olvasgatnom kell, mert e téren (is) vannak hiányosságaim. UPnP-ről tudom, hogy nem veszélytelen, de úgy emlékszem az ADM Beállítások-nál is kifejezetten kérte, hogy a továbblépéshez kapcsoljam be a Router-ben.
Korábban talán e fórumon említve volt, hogy UPnP segítségével mehet a port nyitás, de utána ki kell kapcsolni és manuálisan lehet állítgatni. Vmi ilyesmi.. Szóval ezt kéne követni :)
Na folytatom, mert biztosan nem lehet olyan nagy a baj.

(#1213) Pimpellér


Pimpellér
csendes tag

Router beállításokból beollózok egy képet.

(#1214) MaCS_70 válasza Pimpellér (#1213) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az uPnP-t nagyon gyorsan kikapcsolnám a helyedben!

Az Asustor OpenVPN szervere nagyon egyszerűen telepíthető és konfigurálható, marketingdumával "letisztult". Annyi extra van vele, hogy beállítasz benne egy Neked tetszó, 50000 fölötti, másra nem használt portot, és a routerben a WAN szekcióba a port forwardingot a következőképpen állítod be: a kölső porthoz ezt a portszámot írod, a belső IP-hez meg a NAS belső IP-címét, amit ugye már eleve lefoglaltál a LAN részben.

Engedélyezed az ADM-ben a szervert, lemented a kulcsfájlt (zip-et ad, amiven lesz egy ovpn konfig és egy ca tanúsítvány), és ez mehet a klienshez biztonságos úton!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#1215) Pimpellér válasza MaCS_70 (#1214) üzenetére


Pimpellér
csendes tag

Szia, köszi. Pc-én a NAS ADM felületen telepítettem a VPN Server-t és az OpenVPN-t engedélyeztem. A pc-re letöltött ovpn-t és ca tanusítvány pontosan hová másolandó? Router beállítást elvégeztem.
Ha sikerül végig mennem, ez hogy fog üzemelni? Elég lesz bármely helyszínen begépelni a http://........myasustor.com címemet és elérhető lesz a NAS?

(#1216) MaCS_70 válasza Pimpellér (#1215) üzenetére


MaCS_70
félisten

Igen, így kell!

Az. ovpn ás a .ca az aktuálisan használt OpenVPN kliensbe kell. A kliens kéri, általában intuitív, rosszabb esetben meg kell nézni a leírását.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#1217) Pimpellér válasza MaCS_70 (#1216) üzenetére


Pimpellér
csendes tag

Összességében tetszik a NAS jelenléte. Tavalyi beüzemeléstől kezdve lelkesen használom. Az adattárolás, letöltések és a távoli elérés volt a fő szempont a vásárlásnál. Mivel van médialejátszóm házimozi erősítővel, ezzel nem terhelem a NAS-t.
A teljes sikerhez most a távoli elérés hiányzik. Megy ez is időnként, aztán meg nem.
Ez a Digi-s ont/router vagy mi.. és a saját router kombó a kezdetektől feladta a leckét. Intéztem én bridge mód, nyilvános ip, tanultam hálózatbeállítást, routerbeállítást, de nem volt elég.
Szám.tech. boltomban (ahol többször megfordulok) profi eladó is csodálkozott, hogy felhasználóként mikkel nem foglalkozom: port továbbítás, hálózatok, ilyen-olyan IP, stb.. Persze tudom, hogy amennyiben nem ásod bele magad adott témába, simán átverhetnek/lekövethetnek/stb. De hát megveszem az új autómat, pár újdonságot elsajátítok, aztán gázt neki...
Szóval, ahogy írtad végig mentem szépen a beállításokon. Volt egy kis módosításom az ovpn fájlban, mert megadtam a Remote adatokat.
De nem ment a VPN! Hibaüzenet:
Nas reset következett (korábban ezt már próbáltam egyszer) pár dolgot újra beállítottam és lőn: a távoli elérés sikerült (korábban is). De hogy ez miért segített, hol van az a valószínűleg nem nagy hiba ami gátolja a tökéletes működést, nem tudom.
Köszönöm a válaszodat.

(#1218) MaCS_70 válasza Pimpellér (#1217) üzenetére


MaCS_70
félisten

Remek! A lényeg, hogy csak összejött!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#1219) Pimpellér válasza MaCS_70 (#1218) üzenetére


Pimpellér
csendes tag

Végül is.. :)

(#1220) mad823


mad823
őstag

Sziasztok! Milyen DLNA szervert használtok? Nálam az upnp v2 fut (több kísérletezés után), de még így is néha megszakad a kapcsolat, azaz ledobja a TV-t. Sőt, néha ilyenkor el is tűnik a TV bemenetei közül. Dróttal vannak összekötve (NAS-router-TV), az nem lehet gond. Bár kezdek a NAS helyett a TV-re gyanakodni - gyári lejátszót használok.

(#1221) MaCS_70 válasza mad823 (#1220) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nálam a lehetőségek közül a minim lett a győztes, holtversenyben a Plex-szel. (Ez utóbbi is szigorúan csak DLNA szerver nálam.)

Mindkettő tudja helyesen kezelni a neveket, a minim ráadásul nagyon jól dokumentált és jól paraméterezhető, és még Windows segédprogram is van hozzá.

Sajnos azonban az istenkiránynak kikiáltott androidos BubbleUPNP gyakran egyszerűen nem látja őket, illetve semmilyen DLNA szervert a NAS-on.

Ami eddig atomstabilan megy, immáron vagy öt éve, az egy RPI, és rajta a Kodi mind DLNA-szerver. A neveket is jól kezeli, szemben az Asustor saját megoldásaival, a Twonkival és a miniDLNA-val.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#1222) oleandro


oleandro
tag

Sziasztok,
sok éve használom már az Asustor NAS-t, leginkább videózára, ami eddig hibátlan volt.
Viszont most szeretném távolról is elérni PC-vel és ha lehet telefonnal, adatok, képek, pdf-ek tárolása miatt.

Próbálkoztam már a gyári pc-s progival, ami betallózza a meghajtót, de az valami irdatlanul lassan másol, és tölt fel adatokat.

Írjátok ezt a VPN beállítást. Van esetleg erre valakinek leírása, ahol végig tudnám vinni a lépéseket? A VPN-el van arra lehetőség, hogy telefonról is rácsatlakozzak és akár képeket töltsek fel, vagy pdf-et nyissak meg?

Köszönöm a segítséget előre is!

(#1223) mad823 válasza oleandro (#1222) üzenetére


mad823
őstag

FTP? Mobilról pl. egy Total Commanderrel elég jól kezelhető.

(#1224) MaCS_70 válasza oleandro (#1222) üzenetére


MaCS_70
félisten

Elég egyszerű. Mondjuk OpenVPN:

Telepíted a VPN szervert az App Centralban.

A VPN serverben az Áttekintés fülön bekapcsolod az OpenVPN-t.
A Jogosultség fülön megadod a kívánt felhasználóknak a kívánt jogokat.
A Beállítások fülön érdemes valami nem gyári, jó magas portszámot megadni, és erre port forwardingot irányítani a routeren.
Szntén itt új tanúsítványt kérni és letölteni a konfigurációs fájlt, amit ő zip-ben tölt le. Ezt kicsomagolva kapsz egy ovpn és egy ca fájlt. Ezeket az OpenVPN kliens elvben fogyasztja, és máris lehet kaocsolódni, fájlokat feltölteni. (Természetesen az engedélyezett felhasználóknak.)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#1225) oleandro válasza MaCS_70 (#1224) üzenetére


oleandro
tag

Zavarhatlak privátban?

(#1226) MaCS_70 válasza oleandro (#1225) üzenetére


MaCS_70
félisten

:K

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#1227) xrvman


xrvman
őstag

Sziasztok!
Beruháztam egy AS5202T-be.
Egyelőre egy régi HDD-t tettem bele, de lassan majd kell vennem egy másik HDD-t melyik vonalat ajánljátok? Ha lesz IP kamera, akkor mekkora HDD-t kell vegyek?
Éppen néztem, hogy "4k natív merevlemez: Nem" Ez mit takar?
Filmnézést egy külön mediaplayerről gondoltam majd. Ám azzal várok. Ennek a film lejátszó képessége, funkciója milyen?
Melyik appot telepítsem a torrent letöltéshez? Transmision, qbittorrent, vagy a download manager? 50 - 100 torrent szokott lenni általában.

(#1228) donat_sz válasza MaCS_70 (#1226) üzenetére


donat_sz
senior tag

Ironwolf nas pro hdd van nekem benne ami hangos, amúgy jól teljesít (110MB/s-el másolok róla).
A transmissiont használom ennél és a régi nasnal is már közel 10 éve, nekem bevált.
Van azt hiszem az asustor oldalán ami segít kikalkulalni mekkora hdd kell video formátum függően.

(#1229) xrvman válasza donat_sz (#1228) üzenetére


xrvman
őstag

Igen, azt a kalkulátort kerestem én is, valahol láttam pedig. (NVR selector... ok megvan.)
Transmission, igen, az volt a másik nason is, kb 10 éve.

(#1230) xrvman


xrvman
őstag

Az normális dolog, hogy még semmi, de semmi nincs csinálva, csak a kezdeti beállítások voltak.
Nincs megnyitva semmi, bejelentkezés után egyből aktivitás monitor és csak lesem:
Processzor: 21%
Memória: 41 %
Szerintem így nagyon nem jó. Valamit kellene állítani vagy leállítani?
Néztem az Installált dolgokat. Docker-ce, JRE, Python, X-org. Ezek kellenek a működéshez? Vagy tilthatom, esetlegtörölhetem őket?

(#1231) donat_sz válasza xrvman (#1230) üzenetére


donat_sz
senior tag

Attól is függ mire használod!
De ezek egyike sem olyan ahogy látom, hogy nélküle nem menne a Nas.

(#1232) pippo76 válasza xrvman (#1230) üzenetére


pippo76
tag

Nálam a proci 10-15, a memória 40-45. Amennyiben most üzemelted be akkor valoszínüleg indexeli a lemezt is szépen a háttérben ami eltarthat egy darabig szóval nyugalom minden normális. Szedd le ezt az appot, sokkal többet mutat. Netdata

[ Szerkesztve ]

(#1233) MaCS_70 válasza xrvman (#1230) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ez így önmagában szerintem normális. Hosszabb távon érdemes nézegetni, amikor már biztos, hogy nincs tennivalója a CPU-nak.

A RAM meg minél foglaltabb, annál jobb!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#1234) xrvman válasza donat_sz (#1231) üzenetére


xrvman
őstag

Még semmire sem használom. Csak üres HDD amit tegnap tettem be és formázott le.

(#1235) MaCS_70 válasza xrvman (#1234) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az tényleg furcsa. Nálam a 3102-es épen -on teper...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#1236) Pimpellér


Pimpellér
csendes tag

Sziasztok! Ha egy rokonnak adok hozzáférést a NAS kiválasztott könyvtárához olvasás/írás joggal, van olyan lehetőségem, hogy a törlést ne engedjem? Nézegetni, letölteni ok, de törölni nem. Mondjuk mint egy torrent oldalon...

(#1237) xrvman válasza MaCS_70 (#1235) üzenetére


xrvman
őstag

Igen, pl. a router is 0 - 3 - néha 6 % on van, ha nem csinálok semmit.
Pippo76 is
Viszont a NAS HDD ledje, azt mutatja, folyamatosan teker.
A Netstat on a disk read / write 0,3 mb/s re felmegy néha, az nem mutat bődületes aktivitást.

[ Szerkesztve ]

(#1238) pippo76 válasza xrvman (#1237) üzenetére


pippo76
tag

Hagyjad dolgozni abba fogja hagyni. megprobalhatod ujrainditani, de nem hiszem, hogy erdemi valtozas lenne.

(#1239) mad823 válasza Pimpellér (#1236) üzenetére


mad823
őstag

Szerintem nincs, deny, read&write és read only van. De ha saját foldert adsz neki, akkor csak a saját cuccát tudja törölni, nem?

(#1240) pippo76 válasza Pimpellér (#1236) üzenetére


pippo76
tag

Adj nekik csak olvasasi jogot es akkor masolni tudjak a tartalmat, de torolninem. Amennyiben szukseges az irasi jog is akkor az adott mappara aktivald a szemetkosar mappat amire lehet csak admin jogot adni igy ha megis torolnek valamit akar veletlen akar szandekosan itt megfogod talalni es azt csak az admin joggal rendelkezok tudjak uriteni.

(#1241) MaCS_70 válasza pippo76 (#1238) üzenetére


MaCS_70
félisten

Egy üres HDD-n nem tudom, hogy mit tudna dolgozni. A rendszer belakása szerintem nem tarthat olyan sokáig, aztán akkor lesz érdemi dolga, ha már érkeznek rá az adatok.

Persze kérdés, hogy mennyi ideje tart ez a CPU-terhelés.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#1242) xrvman válasza MaCS_70 (#1241) üzenetére


xrvman
őstag

Tegnap este lefuttattam egy diszk szkent ma hajnalra készen lett. Hibátlan a régi HDD.
Kb. amióta működik, tegnap reggel óta van folyamatosan bekapcsolva és azóta is 21% a proci és 41% a memória.

(#1243) Csabex válasza xrvman (#1242) üzenetére


Csabex
őstag

Nemrég ruházott be unokatesóm is egy 5202T-re és nála így alakulnak a dolgok alapjáraton... Nincs sok alkalmazás telepítve és torentek sem futnak háttérben ezerrel, szóval tényleg alap felhasználás ...

Meg kellene nézned a folyamatoknál, hogy ki használja a memóriát és milyen százalékban.

"The quieter you become, the more you are able to hear..." ― Ram Dass

(#1244) Pimpellér válasza mad823 (#1239) üzenetére


Pimpellér
csendes tag

Igaz, akkor minden neki szánt anyagot egy részére létrehozott könyvtárba kell másolnom. Köszi.

(#1245) Pimpellér válasza pippo76 (#1240) üzenetére


Pimpellér
csendes tag

Briliáns :)
Köszi

(#1246) Pimpellér válasza pippo76 (#1240) üzenetére


Pimpellér
csendes tag

Ajjajjj! Bocs, tényleg csak én tudom üríteni, de a törölt fájl visszaállítására nem látok lehetőséget. Nameg a törölt fájl (1 fotó) ellenére adminként nézve törölt: 0 bájt.

[ Szerkesztve ]

(#1247) MaCS_70 válasza Pimpellér (#1246) üzenetére


MaCS_70
félisten

A File Explorerben alul vannak a szemétkosárba került anyagok. Ott jobbklikk, visszaállítás.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#1248) pippo76 válasza Pimpellér (#1246) üzenetére


pippo76
tag


Legfelso, Visszaallitas

[ Szerkesztve ]

(#1249) xrvman válasza Csabex (#1243) üzenetére


xrvman
őstag

Nagyon köszi, akkor ezek szerint ennyire erőforrás zabáló valami. Megnyugtató, hogy nem a NASommal vagy a baj.
Megspóroltál egy gyári visszaállítást nekem. Köszi szépen!

Megnéztem a reset lyukat a NAS hátulján és előkészítettem egy Gemkapcsot. ;]
Egy barátommal közösen, fogtuk és az appcenterben sorba kikapcsoltunk mindent.
Asustor Portal egymagában elfoglalt 10% és vele együtt a Python 5% pocihasználatot, úgy hogy nem csinált semmit. Lehet ha éppen be lenne dugva és menne a HDMI, talán ugyanennyi lenne.
Ha mindent kikapcsoltam, akkor lett 1% proci és 13% memória. Álom. :D
Transmission és upnp 1 media server ment, akkor is csak 1% proci és 15% memória használat.
Régi mediaplayert nehezen, de beüzemeltem, látja a NAS-t. IP cím nem volt jó neki, a NAS-nak adott nevét kellett megadni IP cím helyett.
A transmission által létrehozott download mappa elé nem kell semmilyen / vagy \ jel. Simán a mappa neve.
Guest felhasználót aktiváltuk, és a Download mappára kapott egy olvasási jogot. A mediaplayer ezzel éri el a filmeket amit a Transmission letölt.
(Belépés ellenőrzés - Helyi felhasználók - guest (szerkesztés katt) - felhasználó letiltása elől kivenni a pipát, majd könyvtár hozzáférési jogok fülnél a downloadnál csak olvashatóhoz pipa.)

(#1250) Csabex válasza xrvman (#1249) üzenetére


Csabex
őstag

Szívesen, nincs mit :) Remek, örülők, hogy segíthettem és megúsztál egy gyári visszaállítást.
Ha mondtad volna az Asustor portalt, akkor egyből tudtuk volna szerintem, mert ő erőforrás igényes, de ha nem használod, akkor nincs értelme. Akkor van ennek értelme, ha nincs számítógép, laptop vagy tableted és csak telefon / Tv párosod van, mert akkor tv-n látsz mindent. Igen, a transmission nálam sem zabál sokat és megbízható nagyon.
Most, hogy be van állítva a media player is,akkor már csak a filmezés maradt hátra :)

"The quieter you become, the more you are able to hear..." ― Ram Dass

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.