Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:46:22

LOGOUT.hu

ASUSTO NAS összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3001) Rick4 válasza MaCS_70 (#3000) üzenetére


Rick4
félisten

Részemről semmiféle hit nincs benne, konkrét tényekről van szó. Amikor még egy régi openwrt-s tp-link routerem volt, az a 192.168.1.XX-es tartományban adott ip-t, le is fixáltam a routeren is, meg a syno nason is, majd amikor a tp link routert lecseréltem egy xiaomi ax3600-asra, ami 192.168.31.XX-es tartományban ad belső ip-t, először gondoltam, pakolhatom vissza a régit, hogy átállítsam, de a 192.168.31.239-es ip-n megtalálta a synology assistant, beléptem, és át is állítottam.

Ugyan nem vagyok hálózati szakember, de azért sokmindent meg tudok csinálni, a véleményem szerint mindennek az az egyszerű magyarázata, hogy a nas a fix ip-hez gateway ip-t is rendel, és amennyiben nem ugyanaz a gateway lesz a következő újraindításkor, engedi a dinamikus, vagy a router által kiosztott másik ip használatát.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#3002) xrvman válasza Gawamatsu (#2997) üzenetére


xrvman
őstag

Lassan nem fog normálisan működni a Surveillance Center?

(#3003) Gawamatsu válasza xrvman (#3002) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Nekem eddig sem működött normálisan...

(#3004) MaCS_70 válasza Rick4 (#3001) üzenetére


MaCS_70
félisten

Attól, hogy Te tudod, hogy mit csinálsz, ez a többség számára még hitvita. Ez sajnos a bő évtizedes tapasztalatom. Én sokáig a címfoglalás híve és követője voltam, most már saját célra is vegyes rendszert használok, de pár tucatnyi hálózatot már konfiguráltam fel így, hibridként.

Te tisztában vagy a rendszerrel, komoly tapasztalatod van, nem hit alapján cselekszel. Szemben nagyon sokakkal.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3005) Rick4 válasza MaCS_70 (#3004) üzenetére


Rick4
félisten

Nade amikor itt beszélgetünk valamiről, és én tényekkel alátámasztva állítok valamit, mások meg hisznek valamiben, ami nem úgy van, az nem érvek ütköztetése, tehát engem onnantól nem érdekel, más mit hablatyol. ;)

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#3006) donat_sz válasza donat_sz (#2998) üzenetére


donat_sz
senior tag

erre valaki?

(#3007) ugyes válasza donat_sz (#3006) üzenetére


ugyes
aktív tag

Én nem használom, ezért nem tudok válaszolni/segíteni.

(#3008) makai1


makai1
újonc

Kedves Forum Társak.
Egy asustor as1104T nas használok.
Frissítettem az adm-t, változtattam a portokat. Mégis múlt heten bekaptam a deadbolt vírust.
A 4 lemez 1-1 meghajtó volt. Igazából semmi pótolhatatlan nem volt rajta.
Hogyan lehet újra használatba venni a nas-t? Van esetleg lehetőség a file "kikódolására"?
Legalább megmenekülne a sorozat gyűjteményem.
Segítséget előre is köszönöm!
:-) :DD

(#3009) ugyes válasza makai1 (#3008) üzenetére


ugyes
aktív tag

Nincs jó hírem: alapvetően nincs kikódolásra ingyenes módszer. Vagy fizetsz vagy más eszközt találsz (pl. SCOTTS_HACK ON INSTAGRAM - egy reddit-es posztban írtak róla).
Az admin felhasználót is inaktiváltad? És az EZ.Connect aktív volt (+ az upnp a routeren)?
Nekem ez utóbbi 2 nyitva volt, így februárban bekaptam.
Én azt tapasztaltam, hogy csak a volume1-et kódolta. Ha minden lemezed külön kötet volt, akkor a többinek nincs baja (elméletileg).
Ha visszakeresel itt, akkor kapsz leírást hogyan tudsz belépni saját hálózatból a NAS-ra és mit kell csinálnod, hogy levedd a deadbolt üzenetet.
Ha csak 1 köteted volt, akkor mehet az újraformázás és minden újrabeszerzése.

(#3010) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

Ez a Deadbolt még mindig aktuális, vagy már elmúlt, mint a békává változtatás a Gyaloggaloppban? :) Történt valami szoftveres javítás a gyártó részéről, vagy még mindig para? Látom itt lejjebb valaki még mindig küzd vele, de az nem látszik belőle hogy frissített-e, vagy ennek hiányában kapta be a vírust.

(#3011) Gawamatsu válasza Dr. Akula (#3010) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Elvileg ha legújabb ADM van rajta, megváltoztatott alap portokat használs, nincs admin felhasználó és EZ-Connect, akkor nem vagy nehezebben bekapható.

Így viszont a hálózati tárhely kb otthoni hálózati tároló funkcióra korlátozódik.
Plex-en meg nem tudsz portot váltani, az fix 32400, a módosítása esetén nem fog működni (jól) (ha csak az internet felőlit váltod akkor sem)

(#3012) donat_sz válasza Gawamatsu (#3011) üzenetére


donat_sz
senior tag

"Így viszont a hálózati tárhely kb otthoni hálózati tároló funkcióra korlátozódik."

ezzel nem értek egyet (a többivel igen!). azért egy vpn-nel egész szépen ki lehet terjeszteni a hozzáférést és így csupán a vpn portot engeded ki a teljes otthoni hálózatból, amivel elég jól sikerült minimalizálni a veszélyeket.

plex-es problémát elfogadom, mert azt nem ismerem. azonban ma talán csak van megfelelő/elfogadható alternatívája. illetve ott nem segíthet egy vpn?

(#3013) MaCS_70 válasza donat_sz (#3012) üzenetére


MaCS_70
félisten

Maximálisan egyetértek!

Eszembe sem jutott a NAS-t kiengedni a netre, kizárólag VPN-en keresztül férek hozzá távolról, és nincs hiányérzetem.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3014) Rick4 válasza MaCS_70 (#3013) üzenetére


Rick4
félisten

2012 óta kint van a nasom a neten, normális user/pass párossal, némi régiós korlátozással, és egy normális dyndns hozzáféréssel mindenhonnan elérem, fent vannak céges doksik, bankkártya, sim pin, abszolút bizalmas dolgok is. Soha egy próbálkozás se volt sehonnan.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#3015) Kicsirics77


Kicsirics77
veterán

Látom szeretsz veszélyesen élni.:DDD

Minden irónia és kötekedés nélkül.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#3016) MaCS_70 válasza Rick4 (#3014) üzenetére


MaCS_70
félisten

Másoknál azért akadt némi sikeres beavatkozás...

Te nyilván tudod, hogy hogyan védekezz hatékonyan. Én nem tudom, hogy hogyan tudom ezt megtenni net felé nyitott eszközzel, ezért alkalmazom a VPN-megoldást.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3017) Rick4 válasza MaCS_70 (#3016) üzenetére


Rick4
félisten

Nyilván, de én se tudok többet, mint mások. Alap dolgokról van szó.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#3018) MaCS_70 válasza Rick4 (#3017) üzenetére


MaCS_70
félisten

"némi régiós korlátozással, és egy normális dyndns hozzáféréssel"

Ezzel máris a felhasználók felső pár százalékában vagy.

És szerintem azért szerencse is kellett, hogy a támadások a tilalmi zónádból induljanak.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3019) Gawamatsu válasza donat_sz (#3012) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

VPM - mint ahogy Macs is írta - igen leszűkíti azokat akik tudják használni, beállítani.
Bevallom, nekem is gondot jelent úgy, hogy pont azzal nem, de mással foglalkozom IT területen. Ezért nicns is.
Asustor tréning sem segít benne.

(#3020) Rick4 válasza MaCS_70 (#3018) üzenetére


Rick4
félisten

Nade ezek az minimum és alap dolgok... Aki ki akar menni a netre a nassal, az megcsinálja ezeket, és működik a dolog.
Az sajnos nem engem minősít, hogy ezzel a felső pár %-ba kerülök. Ezeknek alapbeállításként kellene ott lenni, és minden olyan helyről ELVENNI kellene a pipát, amit használni szeretnénk, nem pedig fordítva...

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#3021) Dr. Akula válasza Gawamatsu (#3011) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Szuper, kössz a választ. :)

Még egyvalami jutott szembe, azt írták valami NAS-nál, már nem emlékszem milyen volt, de valami Cerka 4xxx-es, hogy hiába az M.2, nem tud bootolni róla. Ilyen van még a 21. században? Gondolkodtam egy ilyenre cserélésen, de hát ha ez így megy, akkor minek.

Bónusz kérdés: Assutornál várható valami proci upgrade a közeljövőben? Már láttam NAS-t 5xxx-es Cerkával szerelve, az Asustor úgy látom nem kapkodja el, de nem követem a híreket, így nem tudom érdemes-e inkább várni egy kicsit. Vagy átugorja a nextgent, és akkor sokat kell várni.

(#3022) ugyes válasza Dr. Akula (#3021) üzenetére


ugyes
aktív tag

Nem. És nagyon javasolt volume1-et NVME SSD-re tenni, még az Asustor szerintem sem.
Egyébként cache-ként tették be, de kötetként is megengedik. Nekem ez a 3. kötet (torrent - nem kerreg).
Viszont SATA SSD-t tehetsz bele. Nekem is az első kötet.
Van, most jön ki a Lockerstor gen2, amelyt ezzel szerelték. 2-4-6 lemezes verzióban. link
A Lockerstor nem rossz (nekem az van), csak kicsit melegek benne a lemezek (40-50C). Az NVMe SSD-k pedig +10C a lemezekhez képest.
Bár őszintén, mai fejjel lehet a Drivestor 4Pro-t vennék.

(#3023) Dr. Akula válasza ugyes (#3022) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Drivestor Pro? De az csak Realtek chipes, úgy tudom Linux disztribúciók seedelésére a Cerka sokkal jobb, többet elbír. NVMe-vel mi a gond? Elvileg pont SSD-re találták ki, a SATA korlátainak kikerülésére, a cellák újraírhatósága meg a technológiától függ (MLC, TLC, QLC), nem a csatolófelületttől. Viszont nem foglalna slotot a vinyók elől. Valamit kihagytam a számításból? :)

(#3024) donat_sz válasza Dr. Akula (#3023) üzenetére


donat_sz
senior tag

a nimbustort tudom ajánlani. úgy hallottam J4105 Cerkával komoly terhelés nélkül képes Linux disztribúciókat seedelni. :DDD

(#3025) Dr. Akula válasza donat_sz (#3024) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Olyanom van. :)

(#3026) ugyes válasza Dr. Akula (#3023) üzenetére


ugyes
aktív tag

Nem teljesen értem azt, amit írtál/kérdeztél.
Ha azt, hogy miért vennék ARM-es NAS-t, akkor egyszerű a válasz, mert az inteles funkcióit áttenném egy i3/i5-as NUC-ra. A többire meg elég az ARM.
Kettő + egy erősen erőforrásigényes alkalmazást használok (amiről a kezdetekben nem tudtam, hogy azok): Roon, Photoprism + Plex. Ezek mindegyike jobban érzi magát i3/i5 környezetben, egyszerre használva pláne (ekkor igazi helikopter és minden 100%-on). Az összes többi alkalmazás elmegy az ARM dockeren (Calibre-web + xteve + nextcloud). A NAS csak adattárolás + torrent.
NVMe-vel gond? Alapvetően nincs gond. Csak azt kell tudnod, hogy a J4125-nál max. 1Gb/s-mal megy az adatforgalom, mert PCIe nem 3x4, hanem 1x2 jutott erre a részre (kb. ugyanez igaz a Qnap TS-x53D és Synology 920+-ra is).
Egyébként nekem is azért előnyös a használatuk, hogy maradt 1 szabad bővítőhelyen a 3 külön kötet mellett. Viszont NAS/ipari verziót igénylik belőlük, amelyek arányaiban drágák. Vagy nem azt használsz és hamar elhullanak és a végösszegbe kb. ugyanoda lyukadsz ki.

(#3027) Dr. Akula válasza ugyes (#3026) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

"Viszont NAS/ipari verziót igénylik belőlük, amelyek arányaiban drágák. Vagy nem azt használsz és hamar elhullanak és a végösszegbe kb. ugyanoda lyukadsz ki."

Ezt mire érted? A Linux disztribúciók nem az SSD-n foglalnának helyet, onnan csak bootolna a gép.

(#3028) ugyes válasza Dr. Akula (#3027) üzenetére


ugyes
aktív tag

Azt, hogy a consumer NVMe SSD-k nem valók NAS-ba. Nekem Seagete Ironwolf-ok vannak, eddig alig érezték meg a használatot, pedig az egyik az cache-ként üzemel (remélem nem kiabáltam el).
Volume1-et nem tennék NVMe SSD-re: példa. NVMe SSD-ről, elhalálozása esetén, nincs mentés és visszaállítás. Csak inicializálással lehet újra életet lehelni a gépbe. Ha BTRFS a többi kötet fáljrendszere, sok pénzbe kerülhet azokról másolat készítése, főként ha RAID-ben voltak (sajnos tudom).

(#3029) Dr. Akula válasza ugyes (#3028) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Nem kell NVMe-ről mentés, csak oprendszer + programok mennének rá, a torrent (csakis Linux isok, ugye :) ) meg HDD-re. Arra jó ext4 is, nem kell RAID-ezgetni, minek. Ez csak átmeneti tár, a mentést nem is bíznám NAS-ra, arra offline tár kell.

(#3030) ugyes válasza Dr. Akula (#3029) üzenetére


ugyes
aktív tag

Valahogy nem ment át a lényeg: üzemeltetési okból NE az NMVe SSD-n legyen a fő/1. kötet. Meghibásodása esetén, a hibás egységről nem tudsz semmilyen módon mentést készíteni, így újra kell telepítened a NAS-t. Ezzel bukod a többi kötetet is.
Elméletben meg lehet csinálni, de az Asustor sem ajánlja (ld. link).

(#3031) ugyes


ugyes
aktív tag

A héten akciós a 20TB WD RED Pro és a Gold a WD weboldalán
470EUR/db mindkettő típus.

(#3032) ugyes válasza donat_sz (#2973) üzenetére


ugyes
aktív tag

Megérkezett a 4.1. Én még kivárok.

(#3033) Kicsirics77 válasza ugyes (#3032) üzenetére


Kicsirics77
veterán

frissítés után kikapcsolja a download centert mert a php régi
most próbálom manuálisan frissíteni a php veziót aztán meglátjuk megy-e.
ez volt a megoldás

[ Szerkesztve ]

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#3034) Gawamatsu válasza ugyes (#3032) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Az egy dolog, de ma jött egy újabb frissítés is rá.

(#3035) xrvman


xrvman
őstag

Sziasztok, még a régi transmissiont használom, melyhez nem kell docker. Lesz e valami károm, ha azt meghagyom?

(#3036) ugyes válasza Gawamatsu (#3034) üzenetére


ugyes
aktív tag

Az előző le is került a hivatalos oldalról. Mintha nem is létezett volna.. Még kivárok.
A Shielden szívtam be egy elrontott Plex Szerver verziót, és odalett a rendesen karbantartott zenei gyűjteményen felén a borító/eladó kép megjelenítés. Szóval óvatosabb lettem.

(#3037) donat_sz válasza ugyes (#3036) üzenetére


donat_sz
senior tag

mindenki nagyon kivárós most :D egyelőre én is várok, így nyáron amúgy is kisebb a NAS kihasználtsága, hátha előjön még 1-2 javítgatás.

Azért ha kérhetem, aki már kísérletezik a frissítéssel, az ossza meg a tapasztalatait. köszi előre is!

(#3038) bekom


bekom
csendes tag

Sziasztok!

Nem teljesen témába vágó, de hátha. Most vettem észre hogy egyik android eszközöm sem értelmezi letöltésnél az aidownload-ot. Valószínű frissítés után történt. Próbáltam az alapértelmezést törölni de nincs alapértelmezett program beállítva. Több böngészővel is próbálkoztam és semelyik nem kérdez rá hogy mivel szeretném megnyitni, csak egy nem sikerült felirat ugrik fel. Ha valaki belefutott és tudja a beállítást, megköszönném. :)

(#3039) gyurma888


gyurma888
aktív tag

Sziasztok!
Gondolom sokan láttátok már a híreket, ki hogy tervezi a fogyasztás csökkentését?
Én arra gondoltam, a NAS-t levenném 24/7 működésről. Este filmezés után power gomb nyomva tartással kikapcsolás. Délelőtt úgysem vagyunk itthon, majd délután ha hazaértünk és kell, akkor bekapcsolás. Este mindenképp bekapcsolás. Ha esetleg meg mégis kellene, ha nem vagyunk itthon, akkor VPN + Wake on LAN lehetőség elvileg működőképes lenne.

[ Szerkesztve ]

(#3040) MaCS_70 válasza gyurma888 (#3039) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én is töröm a fejem, különösen, hogy három NAS pörög nálunk. A gond az, hogy ezek az ország különböző pontjain, és a távolból felébresztés valamiért nem működik.

Távvezérelhető konnektorban gondolkodom...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3041) Gawamatsu válasza gyurma888 (#3039) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

90W-os adaptere van, 27W a normál fogyasztása (a 2-ről 16GB memrória bővítéssel minimálisan több, mondjuk 28). 13W lekapcsolt lemezekkel, 0,95W hibernált állapotban az AS6104T-nek. Ez nem olyan mennyiség ami meglátszik az áramszámlán.
Sőt, a 300W-os tápó Legion 5 Pro is olyan tétel, ami töredéke (a NAS-sal együtt) egy asztali gép+monitor kombónak.

Egy egyszerű kalkulátorral kijön, hogy max terhelésen évente max 230kWh-t fogyaszt:

NAS nem volt, noti volt a legközelebbi...
Nálam különben a R5 3 lemeze lekapcsolgat, a maradék egy NVR-ezik, így a 13-15W a tipikusan alkalmazható. De bakker, akkor már ne is TV-zzünk meg gépezzünk ha drága.
Ez is olyan, mint a kocsi. Megveszed valamennyiért, de üzemben is kell tartani. VAgy nem kell megvenni, ha arra már nincs gempa (biztosítás, súlyadó, újnál casco és még üzemanyag, pálya matrica....)

(#3042) Multibit válasza gyurma888 (#3039) üzenetére


Multibit
veterán

Idegenként pofázok bele (Syonology-m van).
Eddig 7/24-ben ment a NAS, igazából feleslegesen. Beállítottam, hogy éjjel 11-kor kapcsoljon le, reggel 9-kor kapcsoljon be. Nálunk - a feleségem munka beosztása miatt - szükség lehet délelőtt is a NAS-ra. Mivel egy öreg típusról van szó (D2700 Atom CPU), számíthat az a néhány óra is.

(#3043) Dr. Akula válasza gyurma888 (#3039) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Lakodalmas Lajos módszere ezekben a nehéz napokban is segít minimalizálni az áramköltséget. :D

(#3044) donat_sz válasza Gawamatsu (#3041) üzenetére


donat_sz
senior tag

egyetértek!
nálam egy szekrényben van a szolgáltatói egység + router + switch + a NAS + 1 extra ventilátor és egy UPS. Ezen kívül a switchről megy (poe) 3 további switch + 1 AP és 1 kamera. A NAS megy 0-24 benne 3 HDD raidben. Az egész egy hónapban eszik kb. 60 kWh-t. Az mai áron 2250 Ft.
Ez az otthoni internet hozzáférési, média és kamera szolgáltatás díjaként részemről elfogadható.

ráadásul nehéz is ezen faragni. a szekrényben lévő fő switch szükséges az AP és a kamera megtáplálásához. a kamera mentéséhez kell a nas 0-24-ben. ha szobai switcheket lelőném spórolnék ~3x1.5W-t, de így pl a wifi fogyasztás a mostani 4.5W-ról tuti emelkedne, mert jóval több eszköz szeretné majd azt használni és még minőség eséséről a nagyobb wifi forgalom miatt nem is számoltam semmit, mivel, hogy minden eszközzel a nas-ra mentünk adatokat..

(#3045) donat_sz


donat_sz
senior tag

közben látom 07/14 egy újabb frissítés érkezett a 4.1-ből. azt hiszem tovább várok :D

(#3046) Gawamatsu válasza donat_sz (#3044) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Annyit tudsz csinálni, hogy nem raid tömbre megy a kamera mentés, hanem külön lemezre, így a többit lehet lekapcsoltatni (ezért is ugrott ki a 4ik 3TB-os ée ment helyére 2TB-s Purple), hogy ne terhelje a raidet magát ill a többi lemez így tud aludni ha nem kell.

(#3047) donat_sz válasza Gawamatsu (#3046) üzenetére


donat_sz
senior tag

futnak még unix imagek is mellette..

(#3048) ugyes válasza ugyes (#3036) üzenetére


ugyes
aktív tag

Feltettem a legújabb verziót. Eddig nem tapasztaltam problémát. A Let's Encrypt app frissítése volt extrém hosszú.
A Dr.Asustor külön alkalmazást kapott, informatívabb, mint előtte.

(#3049) donat_sz válasza ugyes (#3048) üzenetére


donat_sz
senior tag

Köszi az infót, hamarosan én is rászánom magam :)

(#3050) MaCS_70 válasza Multibit (#3042) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nálunk a kamerák miatt pörög a NAS, de erősen gondolkozom azon, hogy a kamerák egy, a routerre dugott SSD-re dolgozzanak, a NAS meg csak Hozzád hasonlóan a hasznos időszakban.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.