Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#22151) HIJ


HIJ
őstag

A tody féle NB, SB blokkokból többfajta van vagy egy és az univerzális? Mert az X38/X48 -as szett NB,SB blokkokat néztem ki a p45 -m re. A feteket meg később beszerzem. Tehát elvileg ezek jók a P45-DS5 -re ugye?

(#22152) Bivaly


Bivaly
tag

Mostanában tesztelgettem egy picit. Bár nem mindegyik mai alkatrész, azért eredménynek ez is eredmény.

A rendszer részei:
Innovatek tartály -> Laing D5 (4-es fokozat) -> CPU-blokk -> HF-FET blokk -> Koolance-FET blokk -> NB-blokk (Tody X38) -> SB-blokk (Tody univ) -> Magicool Quad radi -> tartály.

10/8-as csövezés, a radikon 4 db Lian-Li venti szívó üzemben.
1,36V, 3600MHZ, 1 óra prime után screenshot.

Először a D-Tek Fuzion v1-et teszteltem 'stock', ennek eredménye:
D-Tek Stock.

Utána, mivel megjelent a T56 v3 Extreme, leteszteltem azt is (a fekete tetőset), s ezt az eredményt kaptam:
T56

Majd, hogy valahogy mégis bebizonyítsam magamnak a Fuzion létjogosultságát a gépemben, kapott egy gumigyűrűt a beömlő csonkhoz (nem bowing céllal, mivel nagyon véknyat kerestem bele), s beletettem a Quad-nozzle-t. Arra számítotam, hogy jobb lesz, de azt gondoltam, hogy csak 1-2 fokkal. Ezzel ellentétben 4 fokot vert rá az előzőekre:
D-Tek quad nozzle

Egy idle kép a mai viszonyok között:
IDLE

Mondjuk 1.600V-on azért fűt, mint a barom: Everest bench :D :D

Life begins at 140!

(#22153) Szatesz válasza Bivaly (#22152) üzenetére


Szatesz
őstag

Ez mi Quad-nozzle?

>>> HUN eXtreme OC Team <<<

(#22154) Bivaly válasza Szatesz (#22153) üzenetére


Bivaly
tag

Itt van róla egy dp-teszt.

Valahogy így néz ki beépítve.

Life begins at 140!

(#22155) Szatesz válasza Bivaly (#22154) üzenetére


Szatesz
őstag

És ez mit csinal ott?:D Tudom hülye kérdés de nemtudom elképzelni:D
ÉS hogy mitöl hut az jobban....Mert akkor a dtek fusion v2 esre rendelek belole ha ennyit szamit...

[ Szerkesztve ]

>>> HUN eXtreme OC Team <<<

(#22156) VinoRosso válasza fsb1000 (#22136) üzenetére


VinoRosso
veterán

no akk ittvannak a pontos típusok:

XSPC Acrylic, Danger Den DFI expert NB SB, tody FET blokk 2db, HDD blokk noname 2db( oxált alu lemez, 2 párhuzamos és egy merőleges furat ), XSPC passive reservoire 250ml, noname dupla radi 18 csővel ( jó vastag ), mindez 8as csövekkel 11/8as csatikkal összefűzve.

Kérdés még, ha ezt elviszi = nem megy a teljesítmény rovására, nem megy tönkre stb...akkor + 1 VGA blokk illetve egy 45x35 cm-es radira cserélve is elmászna e.

(#22157) ABnormal válasza Szatesz (#22153) üzenetére


ABnormal
őstag

megelőztek :D

[ Szerkesztve ]

(#22158) Szatesz válasza ABnormal (#22157) üzenetére


Szatesz
őstag

Igen csak ebböl nem jöttem ra pontosan mit csinal az ott...A képeket en is lattam :))

>>> HUN eXtreme OC Team <<<

(#22159) Bivaly válasza Szatesz (#22155) üzenetére


Bivaly
tag

Tulajdonképpen 2 ágra osztja a blokkba érkező hűtőközeg-áramot, s megpróbálja közvetlenül a magok fölé terelni.

Life begins at 140!

(#22160) Szatesz válasza Bivaly (#22159) üzenetére


Szatesz
őstag

Érthetö valami ilyesmire gondoltam én is...És akkor gondolom 4 magosra és 2 magosra is másfajta kell...Mert i7 rendszerre akarom majd 1 et.

>>> HUN eXtreme OC Team <<<

(#22161) Bulitt válasza Szatesz (#22160) üzenetére


Bulitt
őstag

az i7-re már másfajta blokkok valók a felfogatások miatt :U

(#22162) Szatesz válasza Bulitt (#22161) üzenetére


Szatesz
őstag

Tudom de átalakitoval ezt is rálehet rakni....

>>> HUN eXtreme OC Team <<<

(#22163) ADAM1337 válasza ADAM1337 (#22143) üzenetére


ADAM1337
nagyúr

Nah felraktam a rendszert.
Eddig minden fasza a hőfokok jelentőset javultak (cm hyper 212-hőz képest)
Prime terhelten javult 16fokot.

(#22164) Laraxior válasza ADAM1337 (#22163) üzenetére


Laraxior
titán

videokarin is van? ott jelenthet akár 30 fokot is :K

"Mi a hazugság ára? A legnagyobb veszély nem az, hogy elhisszük, hanem az, hogy ha rendszeresen hazugságokat hallunk, akkor már egyáltalán fel sem ismerjük az igazságot. S akkor mit tehetünk? Mi mást tehetnénk, hogy lemondunk még a valóságnak a reményéről is és egyszerűen beérjük történetekkel."

(#22165) ADAM1337 válasza Laraxior (#22164) üzenetére


ADAM1337
nagyúr

Nincsen egyenlőre.
De azt majd akkor veszek ha meglesz a norm rendszer.
(laing ddc pumpa+tartály, Swiftech Apogee GTZ Extreme blokk dupla radi + szimpla)
Akkor mehet rá vmi blokk.
Heatkiller-re gondoltam :F

(#22166) Puma K


Puma K
veterán

Üdv néktek utazók!

Lennek egy olyan kérdésem miszerint egy kezdő vízhűtéses halandónak (vagyis nekem) megfelelne-e egy ilyen hűtési cucc: Klikk!
(kezdetnek egy E8400 proci lenne szerintem nem nagyon húznám. Nyáron viszont beujítok valamilyen 4 magos procira esetleg Q9400s vagy Q9550s)

Ha ti is azon a véleményen vagytok miszerint kéne bele egy ilyen: Klikk!
Akkor azt is megvásárolnám. Csak hogy tudjam kering-é vagy nem a víz meg hogy meg legyen a hangulat (ami nekem jelen esetben meg van eléggé ;] ).

Továbbá ha bővíteni akarom kapacitást VGA hűtésére akkor kellene-e egy erősebb pumpa persze megfelelő VGA blokkal.

Pár kérdés még:
-A hűtő folyadékot milyen gyakran kell cserélni a rendszerben?
-Valamilyen karbantartást igényel-e (tisztítás, csövek lazaságának ellenőrzése etc...)
-Nyáron mennyire hatásos egy 25-27 fokos szobában?

Várom a különféle észrevételeket :R

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#22167) ADAM1337 válasza Puma K (#22166) üzenetére


ADAM1337
nagyúr

Én a 735-el vagyok most el.
Egy E8400-et hűt 4ghz-n.

vga bővítéshez sztem kell nagyobb pumpa.
A többi kérdés adandó.
Cserélni folyadékot sztem nem sűrűn.
Karbantartást? ha nagyon sokat szerelsz akkor érdemes oda figyelni rá.

(#22168) Nyugdíjas válasza HIJ (#22151) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Nem tudom valaki már vélaszolt-é,de ezt talán a legjobb lenne tőle megkérdezni. Nemtudom pontosan, most hol tart a gyrtásban.de valamelyest mindig is univerzálisak voltak a chipset-blokkjai. Sőt, egy időben csak egyféle volt. Lehet most is igy van egyébként. Ha több féle van, akkor a legjobb tőle megkérdezni. (Persze lehetne méricskélni, de ugyis ő tudja a legjobban.)

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#22169) Puma K válasza ADAM1337 (#22167) üzenetére


Puma K
veterán

Értem köszi! :R

Na és az a 735 elég lesz egy 4 magos procinak? :U
Azt viszont már húznám 3Ghz-re minimum, 4 mag meg csak jobban fűt mint egy 2 magos netalántán 4Ghz-en.

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#22170) Benhill


Benhill
senior tag

Üdv. En meg kezdo vok vizhutesbe, mivel meg nem hasznaltam lenne par kerdesem.

csak cpu hutes...
Eloszor is itt van nekem >ez<!

Ha én ez mellé veszek, csöveket, cpu blokkot, meg szivattyút, meg persze tartályt, akkor megfeleloen le tud huteni egy Q6600-ot? Vagy maskepp kerdem, tobbet javitana a fokon, ez a vizes meg oldas, mint egy Scythe Ninja?

Milyen folyadékot kell ezekbe tölteni? Sima desztillált vizet, vagy van kif. erre a célra?
Milyen gyakran kell ezeket utantolteni a parolgas miatt?
Árt az ilyen rendszereknek ha megy a gép 24/7, vagy nem?

A "radi" hutesrol, felszerelésrol mar van terv, de csak akkor csinalnam meg, ha az uj alaplapomban is 60fok lesz a cpu alapon.

(#22171) Laraxior válasza Benhill (#22170) üzenetére


Laraxior
titán

Igen megfelelően fogja hűteni a Q6600-ot.

desztillált víz, egy kis fagyállóval megtoldva,de van ezerféle lötyi amit bele lehet tölteni az algásodás ellen.

párolgás nagyon nem számít bele..max egy-egy kupakkal utánaborítasz ha már nagyon idegesít a víz hangja a tartályban :))

Mehet nyugodtan 24/7...Nem hinném hogy csak nálam megy ennyit :C

Szerintem a procid hőmérséklete nem alaplapfüggő. Vagy rosszul tetted rá a hűtőt,vagy kevés a paszta,vagy hasonló. Vízzel szépen fog menni.Még passzívban is,de egy két venti jelentősen javítja a helyzetet a radin.

"Mi a hazugság ára? A legnagyobb veszély nem az, hogy elhisszük, hanem az, hogy ha rendszeresen hazugságokat hallunk, akkor már egyáltalán fel sem ismerjük az igazságot. S akkor mit tehetünk? Mi mást tehetnénk, hogy lemondunk még a valóságnak a reményéről is és egyszerűen beérjük történetekkel."

(#22172) HIJ


HIJ
őstag

Van valamiken olyan infója, hogy mennyi a legjobb léghűtőnek a dT -je? Mert épp egy vitát folytatok, aminek a gerjesztője azt állítja, hogy valós a processzorának 25 °C -os hőmérséklete léghűtéssel, idile állapotban. Névszerint egy ThermalRight Ultra 120 Extreme -el hűti az e6600 -át. Ami tényleg egy jó hűtő nade ennyire? Kétlem...

(#22173) CounterBoci válasza HIJ (#22172) üzenetére


CounterBoci
senior tag

kupak, vagy a magok 25°C? a magok szinte lehetetlen hogy annyi legyen. kupak talán esetleg ha pár fokot félremér a szenzor amit nem vesz észre a júzer.

(#22174) HIJ válasza CounterBoci (#22173) üzenetére


HIJ
őstag

Természetesen magok... Én nemtudom neki elmagyarázni, hogy ez lehetetlen. Nem. Inkább az én vízhűtésem a szar, hogy a húzott e8400et 40 fokon tartja...

(#22175) fsb1000 válasza Bivaly (#22152) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Az eredményeid alátámasztják az én házitesztjeimet.

Közepes szivattyúval a Tody V3 Extreme alu 3 (három!!) fokkal volt jobb, mint a D-Tek Fuzion V1 "stock". (Q6600 -> 150W).

Nálad az erősebb szivattyú és a kisebb hőmennyiség miatt lehetett kisebb a különbség.
A quad nozle megintcsak az erős szivattyúd miatt tudott javaítani.
Nálam (vagy egy átlag szivattyús) rendszerben elképzelhető hogy inkább rontott volna a helyzeten.

(#22176) fsb1000 válasza VinoRosso (#22156) üzenetére


fsb1000
nagyúr

VinoRosso:
Feladtad a leckét!!!

CPU XSPC Acrylic - kis elenállású blokk
Danger Den DFI expert NB SB - ezt nem ismerem
tody FET blokk 2db, - ebben csak egy furat van, igy kicsi az ellenállása
HDD blokk noname 2db - ha a furatok nagyobbak 8mm-nél akkor ez sem ad nagyobb ellenállást mint a FET blokkok
XSPC passive reservoire 250ml - ez szerintem nem sokat számít
noname dupla radi 18 csővel ( jó vastag ) - passz beömlő > 8mm?
8as csövekkel 11/8as csatikkal összefűzve - reménykedjünk hogy 3m-nél rövidebb.

Hol vannak a RAM blokkok?
Mert azok tudják igazán lefolytani a rendszert ha szűk keresztmetszetűek.

ha DFI NB+SB legalább közepes ellenállású, akkor ez a cucc szépen müxik a DDC pro-val, főleg az XSPC blokknak köszönhetően.
Egy durva becsléssel 1,5 GPM körüli térfogatárammal (+-30%).
Meg lehetne mérni... egy dizájnos vízórával.

A probléma viszont újratermelődik a #2 kérdésednél:
Milyen VGA blokkot kötnél a rendszerbe?? Mert azok ellenállása is erősen különbözik, ha csak egy GPU WAK-ot akkkor semmi gond, de ha egy FC-s nagyellenálásut akkor leronthatja a többi blokk hőátviteli képességeit is a lecsökkent térfogatáram miatt.

Az meg már csak hab a tortán, hogy a 45x35cm-s radiról semmit sem tudunk, bár szerentim ezek az autófütés radik - ellenállás szempontjából - helyetesíthetők pár méter 8-as csővel, szóval közepes-kicsi az ellenállásuk, akár jobb lehet mint egy lapított csőves PC-s dupla vagy tripla radié.

Összefoglava:
Csak egy proba adna megfelelő vákaszt, hiszen az egyedi alkatrészek miatt továbbra sincs kellő infó az adekvát válasz megadáshoz.
De az biztos hogy müxene a rendszered VGA-val csereradival, legfeljebb a CPU-n nem 2 fokkal, hanem 5-7°C-vel növekedne meg a maghőfok azonos körülmények között.

(#22177) AtiBoy


AtiBoy
csendes tag

Szevasztok!

Lenne egy kérdésem. Milyen sorrendben kössem be a blokkokat? Esetleg valahol párhuzamosítsak?
Adott: CPU (AM2+), GPU (4850), NB, MOS-FET (High flow)

Mindegyik blokkot Tody56 készítette. A pumpa Laing DDC Plus, a radi Nexxxos Extreme III. Plusz van egy 40cm magas kiegyenlítő tartály (coolermaster fajta).

Milyen megoldás lenne a legjobb? Plusz pumpát nem tudok bekötni, sajna nincs rá keret!

Előre is köszönöm a javaslatokat, és bocsesz ha már korábban volt hasonló kérdés.

AtiBoy

"Egy ember halála tragédia. Millióké statisztika." Joszif Visszarionovics Sztálin

(#22178) Nyugdíjas válasza HIJ (#22172) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Az én E8400-am is harminc pár fokos szokott lenni idle a HR-01-el, megint más kérdés, hogy elhiszem-e, amit mutatnak a szenzorok. Bár ez inkbb olyan 34fok, azért a 25 az ennél 10-el kevesebb, az nekem kicsit durva szvsz...
Nameg persze milyen ventivel? Rádobott egy Ultra Kaze 3000-et, aztán fülvédőben kell bemennie a szobába?

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#22179) Bulitt válasza AtiBoy (#22177) üzenetére


Bulitt
őstag

A kereső csodát tesz, mondták már? :)

sorrend

(#22180) fsb1000 válasza Laraxior (#22171) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Laxior:"Szerintem a procid hőmérséklete nem alaplapfüggő."

Szerintem viszont lehet alaplapfüggő is. Akár 5-7 fok is lehet a különbség
Erről közvetlen tapasztalataim vannak és ebben a topicban is leírtam.
Pl: P5K premium vs EP45-UD3R

HIJ: "Van valamiken olyan infója, hogy mennyi a legjobb léghűtőnek a dT -je?"
dT-re nem lehet ilyen adat, mert a dT a leadott hőmennyiség és a hőellenállás fügvénye.

Viszont a hőellenálásra (°C/W vagy K/W) a léghűtők gyártói megadnak néha adatokat, illetve magunk is kimérhetjük.
Intel BOX léghűtő: 0,23-0,35 C/w
A jobb 9cm-es léghűtők 0,17-0,25 C/W [link]
A jobb 12cm-es léghűtők 0,14-0,18 C/W

A Ultra 120 Extreme-re nem találtam gyári adatot, de egy általam hitelesnek vélt tesztből ezt olloztam ki:

Ezek az értékek messze meghaladják a CPU blokkok hasonló adatait, a rossz hír viszont az, hogy ha a teljes vizhűtőrendszert vizsgáljuk, akkor már nincs nagy különbség, de még egy átlag vizhűtés is jobb a legjobb léghűtőknél.

És akkor most jön a vitapartnered "igaza":
Valóban "mérhet" 25°C idleben az IHS-en q6600-nál mondjuk 18 fokos környezetben-
(én 21°C-t mértem, MAGátlag=30°C körny= 20°C )

Hibás adatok!!!!!
Ennek okát már számtalanszor leírtam: a szenzorok az üzemi hőfok alatt jelentősen pontatlanok. A pontatlanság CPU-nként változhat.
Egyébként fizikai képtelenség a mag 25°C, ha a köryn>22°C, mert a hőcsővek kis dT-nél be sem indulnak, alig van hőszállításuk.
Tessék a talp felső részét mérni az Ultrán, az csakis hidegebb lehet mint az IHS, vagy a mag, és sok pénzbe lefogadom, hogy 25°C felett lesz a léges kollégánál.
És akkor talán elgondolkodik a dolgokon....

(#22181) Bulitt válasza fsb1000 (#22180) üzenetére


Bulitt
őstag

Én is ezen a véleményen vagyok, sokat számíthat egy korszerűbb és energia takarékosabb alaplap

[ Szerkesztve ]

(#22182) CounterBoci válasza Bulitt (#22179) üzenetére


CounterBoci
senior tag

Ez olyan lehet mint az FPS játékok public szerveren. Ha valaki megmenthetné az életed nem teszi, elfordul, megvárja míg meghalsz, hogy övé legyen a frag. Többek között ezért tértem át a warcraftra :)

(#22183) fsb1000 válasza AtiBoy (#22177) üzenetére


fsb1000
nagyúr

AtiBoy:
Grat a Tody full szetthez. (majd mutathatnál képeket, ha kiszépül a csővezésed)

Volt itt már sok vita a sorrendről... az elméletet próbáltam öszepasszítani a gyakorlattal.
Nekem ez jött ki:

Nem érdemes párhuzamosítani (kivéve azonos és kis ellenállású blokkokat RAM?)
Egyetlen fontos tényező van: A szivattyú beömlőjére "ráfollyon" a víz, azaz legyen lejebb, mint az elötte lévő egység, ami praktikusan a tartály szokott lenni.
A tartály (vagy annak vizszintje) lehetne minnél magasabban, mert megkönnyítheti a feltöltést / légtelenítést, de müködő rendszerben majdnem mindegy milyen magasan van.
A blokkokon minimális hőlépcsők alakulnak ki igy a sorrend inkább a csővezés praktikusságától és "szépségétől" függhet. (általában a CPU hőfokra érzékeny a vízhűtős ember, ezért számíthat 1-3 fokot, ha brutál VGA elött van)
Nézd meg 1-2 topictárs szépen összerakott gépét. Az lehet kiindulási alap.

Kb igy:
Tartály -> Szivattyú -> MOS-FET -> CPU -> NB -> GPU - Radi ->

(#22184) CounterBoci válasza fsb1000 (#22183) üzenetére


CounterBoci
senior tag

Rávarázsoltam az elmart Tody NB blokkot a 3870-re, és FurMark-al 43-44°C. Valószínű jól mér, mert gyári hűtővel 70 fölött járt. Alapból 105W-ot ad meg a gyártó, de túl is van hajtva. A másik NB blokkot meg ráraktam a procira, az Orthossal 50°C. Ugyan az a blokk 65W-ra és 105+W-ra és mégis a CPU melegebb...

(#22185) fsb1000 válasza Bulitt (#22181) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Valóban számít a kisebb fogyasztású lap is, de mondjuk egy tuninglt quad 150W-jához képest elhanyagolható az a 6-8Watt különbség. Ez max 1-2 fok javulás lehet. (ami nem kevés!!!)

Inkánbb a lap hűtése és hőszállító képessége szólhat bele a CPU maghőfok értékeibe.
Egyáltalán nem mindegy, hogy a CPU -> NB/FET irányban van hőmozgás (a lap réz rétegein keresztűl), vagy visszafele, mert a lap hűtésénél hatékonyabb a CPU-ra rakott vizhűtés.

Egyszerű kipróbázni: CPU-ra vízhűtés, NB/FET-re hőcsőves lamellás léghűtés.
Ha az NB/FET lamelláit erős légszállítással megsegítjük, akkor a lap hőmérséklete akár 6-8 fokkal is csökkenhet, de a CPU mag is 2-4 fokkal lejjebb mehet.
Az UD3 lapok ezt azzal tetézik, hogy táprétegük 2x olyan vastag igy több hőt tudnak szállítani a lap egyik részéről a másikra. (zárt szellőzetlen házban ez hátrány is lehet)

CounterBoci : Én úgy emléxem, hogy a VGA kártyákra megadott TDP tartalmazza a vrm és a ram-ok hőleadását is.
Amúgy jogos a felvetésed... talán egy ötletem van még: a VGA chip felülete jóval kisebb lehet, mint a CPU IHS, nagyobb a hőfluxus, igy nagyobb a dT is azonos hőleadásnál.

(#22186) VinoRosso válasza fsb1000 (#22176) üzenetére


VinoRosso
veterán

Ja igen a RAM blokkot kifelejtettem, nos ez elég cink, mert a csövek kicsik, a belső átmérő ...hát úgy talán 4-es szerintem(vonalzóval mérve) de csak 2 db van belőle. A dupla radi, az ránézésre 8as, legalábbis ilyen csatik vannak a beömlőn, aztán hogy beljebb szűkebb e azt nem tudom. Vsiznt amire szeretném cserélni, az tuti 8as, 16x2 csővel, azaz 32 x 45 = 1440 cm = 14m :Y , szóval nem rövid...azon gondolkodom, hogy ezt megbontom a közepénél, és az egyik részére viszem rá a procit, lapot( nb sb fet ), ramot, a másikra meg a vinyót + vga-t, így a VGA egyből hideg löttyöt kapna a nyakába. Sőt még azon si gondolkodtam, hogy harmadolom a radit és akkor úgy menne, hogy CPU-HDD-radi- NB-SB-FET-radi-RAM-VGA-radi- tartály. Vagy még esetleg még egy tartály valahova bár az már eléggé hajlik arra, hogy 2 küön kört csiáljak a cuccból.Csak aztazért nem szeretném, mert az már még 1 szivattyú, és ha felesleges, mert elég neki 1 is, akkor nem szeretnék rá fölös 10k-t kidobni, másrészt csak hangosabb lesz tőle a gép, amit nem szeretnék, mert akkor nincs értelme a víznek. A VGA blokkról sajna még nem tudok nyilatkozni, mert nem a 8400GS-re szeretnék vizet, hanem tavasszal vennék egy VGA-t, és arra lesz majd blokk, de még a VGA típusa is ismeretlen, nemhogy a blokké. NB-nél erről a blokkról van szó, csak 11/8as csatikkal.

(#22187) Bivaly válasza fsb1000 (#22175) üzenetére


Bivaly
tag

Való igaz, hogy a D5 sokat számított. Bár minden alkalommal ugyanolyan fokozaton ment.
Te milyen szivattyúval teszteltél?
Nálad mi az, ami nagyobb hőmennyiséget jelentett a tesztjeid során?

Life begins at 140!

(#22188) Bigya


Bigya
őstag

Sziasztok!

Huh, de régen jártam errefelé.
(mondjuk mert tökéletesen meg vagyok elégedve a vizemmel...)
Viccet félretéve, éppen ideje a vasat felújítani.

Veszek egy LGA775-ös procit, lap már van: Intel DG45FC
Pumpám elnyűhetetlen HPPS Plus. Radiátorom egyedi.

Jelenleg Zalman blokkom van, saját NB blokkom, és Innova HDD blokkom.

Le kell, hogy cseréljem a cpu és nb blokkot.
Arra gondoltam, hogy megveszem a Zalman WB5 -öt és mellé a Zalman NWB1 -et

Van ezekkel tapasztalatotok? Gondoltam még a táp vizesítésére is, mivel már ez is cserére szorul szerintem. Tudnátok valamit ajánlani?

ÜDV!

(#22189) fsb1000 válasza VinoRosso (#22186) üzenetére


fsb1000
nagyúr

VinoRosso :
Szerintem mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy miért és milyen RAM coolert használ...
Mindenesetre a rendszered a TAM blokk nélkül próbáznám le és csak utólag kötném be hogy egyértelmű legyen a "hatása".

Bivaly: XSPC 400 l/h tartállyal egybeépített közepesnek mundható szívttyúval teszteltem, igy átlagos térfogatáramot értem el, annélkül hogy VGA/NB blokkokat raktam volna a tesztrendszerbe,
A tesztproci q6600 volt, ami alapon 95W és tuningolva 150W volt.

(#22190) Bivaly válasza fsb1000 (#22189) üzenetére


Bivaly
tag

Hány Voltot adtál a quad-nak? S nálad milyenek voltak a maghőfokok abszolútértékben?

Life begins at 140!

(#22191) VinoRosso válasza fsb1000 (#22189) üzenetére


VinoRosso
veterán

hát nem nagyon szeretnék variálni, meg leereszteni feltöltögetni újra stb.. bár ezt tényleg élesben jó kipróbálni. De szerdinted elférnde mindez egy szivattyúval, vagy hol van a határ kb? Lehet mindent egy pumpával hűteni? Érdemes szétszedni a radit? Elég nagy és talán jobb lenne ha felezném vagy még jobb ha harmadolnám.

(#22192) fsb1000 válasza Bivaly (#22190) üzenetére


fsb1000
nagyúr

1,5@1,45V
dT-t tudok mondani, mert szerintem az a jellemző.
3-4 újrapasztázásból a 2 legjobb érték átlagolva. magok is átlagolva

A legjobb blokk az Enzotech volt: dT (mag-viz) = 25°C
De gyengének számító TT kigyóssal is csak dT (mag-viz) = 29°C

Dupla radival és 23 fokos környezetben az enzoval kb. 60 fokosak voltak a magok.
Hyper 212-vel meg 70 fok... Na ennyit a vízhűtésről.
Na jó.. ez 12 fokos viz dT, amit le lehet faragni 4-5 fokra, de a léges megoldás akkor is csak 16-17 °C-vel marad el mghőfokban egy brutál vizhűtéstől

VinoRosso:
Nem tudom megitélni, mert nem ismerem a RAM blokk ellenállását.
Meg kell mérni a térfogatáramot.
Szerintem 1 GPM alatt kevés, de 0,5GPM (120l/h) alatt mindenképp.
Még csak képen láttam olyan megoldást hogy a több szivattyúval több körrel oldottak meg egy komplett hűtést. (kivéve a kétkörös peltiert, de az más elv)
Szerintem egyszerübb megfelelő blokkokat válogatni egy erős szivattyú mellé.
A radit nem szedném szét.
A magam részéről áttértem a jól tervezhető és nem is drága "szabványos" PC dupla/ tripla radikra.
A ventik is kényelmesen rászerelhetőlk... nem kinlódok többet autós/légkondis radikkal.

[ Szerkesztve ]

(#22193) VinoRosso válasza fsb1000 (#22192) üzenetére


VinoRosso
veterán

na jó és mégis mivel mérem meg a térfogatáramot? Mert vízórát azt tuti nem fogok beszerelni. Nem is tudom honnét szereznék egyetalán. Miért nem ó szétszedni a radit? Csak annyiból állna az egész, hogy az oldalán vannak a csövek, ahogy hurkolódnak vissza, ott kell kivágni egy részen, és ráhegeszteni egy kivezetést. Itt van egy nexos pro III mam is, most néztem hogy széltében 3x fér rá erre, hosszában meg rövidebb. Szal ez olyan mintha lenne 3 tripla radim, nem lapos szar csővel, és a lamellázottsága is elg jó kb 1-2 mili van a lamellák közt, jó sűrű. Csak a pumpa miatt para, hogy elhajtja e, a sok cső miatt, mert ha szétszedem, akkor kicsit hosszabb csövezés kell, de nem tudom még mennyivel. Az meg logikus, h minél előbb hűl le a víz annál jobb, tehát ilyen szempontból megérné megbontani.

(#22194) fsb1000 válasza VinoRosso (#22193) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Csak akkor mérd meg, ha kételyeid vannak.
Ha a rendszered megfelelőnek találod (hőfokra), és nem akarsz rajta változtatni, akkor felesleges méricskélni.
(nemrég linkelt valaki digitális átfolyásmérőt 1/4" csatikkal, ha mégis..)
A radihoz nem tudok hozzászolni... nem is értem hogy vágnád és hol lenne a csonkja vágás után.

(#22195) Silex válasza VinoRosso (#22193) üzenetére


Silex
aktív tag

Ha kicsit visszaolvasol látod, hogy a vízhűtés körében a víz hőmérséklete állandónak mondható, talán 1-2 fok eltérés lehet a különböző áramlási pontokon. Ezt már néhányszor kitárgyaltuk.
Ergo az hogy külön radiátorokat iktatsz be nem sokban különbözik egy összesített rendszertől. (hőfokokban)
Ha olyat írtam amit tudsz és kísérletezni akarsz, hát tedd, nem fekszem eléd, csak gondoltam érdemes az ésszerűség határain belül maradni. :K :R

(#22196) VinoRosso válasza Silex (#22195) üzenetére


VinoRosso
veterán

Pontosan melyik hsz-eket olvassam át? Az összehasolnításban szerepelt ugyanaz a rendszer külön radikkal mérve, vagy csak meg lett mérve a víz hőmérséklete a blokkok utáni szakaszokon? Mekkora volt ez a rendszer amiben a mérés folyt? Mert azt elég nehéz elhinni, hogy ha minden vízzel hűtesz, akkor elég gyors az áramlás egy szivattyúval ahhoz, hogy ne legyen több foknyi eltérés a radiból távozó illetve bejövő folyadék hőmérséklete közt. Normál rendszerben is van 1-2 fok minimum, sőt talán több is, én jelenleg csak a procit hűtöm, és kézzel is érezhető különbség volt quad esetében a prociról lejövő, és a tartályból lejövő víz közt( a műanyag csövet fogtam meg ). De lehet, hogy azt fogom csinálnni, hogy kipróbálom először úgy, hogy ráteszem sorba mindegyiket, aztán meg megbontom a radit,és úgy is.

FSB1000:

Nem tudtam jobbat, lerajzoltam a radit paintbe

természetesen nem ollóval lenne elvágva :D , ha később mégis meggolndolmám magam akkor sncs gond, mert egy műanyag csővel pótolható a kivágott darab.

[ Szerkesztve ]

(#22197) Nyugdíjas válasza VinoRosso (#22196) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Nem fogok erről hosszan értekezni, mert a kereső használatval bőven találsz információt róla,de egyszerűen csak szeretném veled közölni immár, ha jól látom harmadikként, hogy nincsen! számottevő (értsd. 1 fok sem) hőmérsékletkülönbség egy radi ki-, és belépő csonkjain a vizhőmérsékletben, ugyanúgy ahogy az egész rendszerben sem mérhető számottevő különbség.

Az, hogy a lapos csővel szerelt radiátorokat "szar"-nak nevezed megint csak azt mutatja, hogy kicsit nem olvastál utána a dolognak :B

Bocsánat a fogalmazásért,de ma kicsit paprikás a hangulatom :B

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#22198) Joshi válasza VinoRosso (#22196) üzenetére


Joshi
titán

Én egyetlen egy megoldást látok jónak, mégpedig amit én is akartam anno ezzel a radival mégpedig a párhuzamosítását. :U

Nem látom értelmét megbontani az általad felvázolt módon, viszont az én verziómtól nagyban lecsökkenne az ellenállása. Egyébként nagyon jó kis radi és enyhe fuvallattal tökéletes alternatíva lehet. :K

(#22199) Nyugdíjas válasza Joshi (#22198) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Nah, igen, mivel egy ilyen hosszú csövezésű csőradinak már van ellenállása, a párhuzamositás nem egy elvetendő ötlet. Valószinüleg javulna a teljesitmény is :K

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#22200) fsb1000 válasza VinoRosso (#22196) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Aha... igy már értem.
Hogy öszinte legyek Joshi által javasolt megoldás jobban tetszik, de még nem láttam "élőben" ezt a radit, és azt sem tudom, hogy és hova helyeznéd el.
Dizájn elvárás 0-10 skálán hova esik stb, stb...

Asszem igy karácsony után sokan kiakadnak majd, de számoljuk ki hogy a radidon (bármely radin!!!) mekkora "hőlépcső" esik.
dT -> radi Ki és Be csonkjai közötti hőmérsékletkülönbség

Talán minden kétely eloszlik.
- feltételezzük hogy a rendszer minden pontján keresztmetszettől függetlenül időegység alatt azonos tömegű hőtőfolyadék halad át.
- feltételezzük (vagy megmérjük..), hogy a térfogatáram q = 180 l/h
- feltételezzük, hogy a hűtőfolyadék víz és fajhője állandó C = 4,2 Kj/(Kg*K)
- feltételezzük hogy a hőátadás ideális és a hőegyensúllyi állapot már beállt
- feltételezzük hogy a környezeti hőmérséklet alacsonyabb, mint a hűtőfolyadék hőmérséklete, tehát hőt fog leadni és állapotváltozás nem következik be.
- feltételezzük hogy a 1L hűtőfolyadék tömege 1 kg.

A megadott feltételekkel csak azt kell kiszámolni hogy a hűtendő alkatrészek által termelt hőmennyiséget m tömegű és C fajhőjű folyadék, mekkora dT-vel ad le.

Q = C * m * dT
ebből
dT = Q / (C * m)

A te esetedben minden hűtve lesz: Qössz= Qcpu+Qvga+Qnb+Qsb+Qfet+Qram
Tegyünk becsléseket (kis tuninggal) a leadott hőmennyiségre:
Wössz= 90W + 60W + 20W + 10 W + 20W + 10W = 210W
1 Jule = 1 wattsecundum, tehát 1 sec alatt 210J energiát kell szállítani
Qössz=0,21 Kj

Számítsuk ki mekkora tömegű (illetve térfogatú) viz halád át a rendszer bármely keresztmetszetén 1 sec alatt: V = q * S = 180 l/h * 1/3600 h = 0,05 L
Mivel a fajsúly egységnyi, ezért az eredmény 1 sec alatt: m = 0,05 kg

A kiszámított értékeket helyettesítsük be az eredi képletbe:
dT = Q / (C * m) = 0,21 / (4,2 * 0,05 ) = 0,21 / 0,21 = 1°C

Tehát 1 fok lesz a "hőlépcső".....
Közepes hőtermelő alkatrészekkel és közepes-alacsony térfogatárammal.

Ha 2x ennyi hőt kell leadni, akkor a dT is duplájára növekszik.
Ha viszont a térfogatáramot növeljük a duplájára akkor a dT feleződik.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.