Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#22701) syC válasza dani9112 (#22700) üzenetére


syC
addikt

A radik minősége az, ami talán kevés lesz? :U

(#22702) fsb1000 válasza dani9112 (#22700) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Én nem vagyok ellene a kompakt rendszereknek, de jól meg kell gondolni mire is lehet elég. Pl. Arra amire a gyártó ajánlja: 1db CPU hűtésére.

Persze... ennek a 745-nek legnagyobb a hőleadó felülete a bigwaterek között, de nem vagyok benne biztos hogy egyenértékű lenne egy "normál" dupla+simpla radi hőleadó tulajdonságaival.

Ettől függetlenül perszehogy elég lenne a Te rendszeredhez is, csak az a kérdés hogy milyen vizhőfokot tudnak ezek a radik biztosítani.
A legtöbb vizhűtést kedvelőnek valószinüleg túl sok lenne a radik dT-je.
Mondjuk 15-20°C ami 25 °C szobahőmérséklet mellett akár 45 fokos vizet is jelenthet.
Ettől aztán állandóan magas fordulaton pörögnek majd a ventik, oda a csendesség.
De ezzel is lehet CPU-t és VGA-t hüteni egyszerre, de azt is tudni kell, hogy a blokkokon is esik egy dT. Ami mondjuk legyen átlagosan 10 fok.
És máris az IHS terhelés alatt elérheti az 25+15+10=>55 fokot. További 10-12°C a magokig és hiába van vizünk egy jobb léghűtés már negszorongatja a 65 fokos maghőmérsékletet terhelés alatt.

A vizhűtés hobby általában arról szól, hogy a hobbista próbál faragni a zajból és a hőfokokból és ha van tehetsége vagy affinítása akkor valami szépet is szeretne alkotni.

A nagyobb szivattyú csak egy eszköz lehet ehhez.
A 745-ben már egy 400l/h szivattyú van, ami egész jó bár kicsi az emelőmagássaga.
A fő gond inkább a csatikkal van.
Mivel nem G1/4" menetesek nem is lehet könnyen nagyobbra cserélni öket igy a tömlőt sem. A csatik belső átmérője jóval kisebb mint a tömlőé. [link]

Valószinüsíthető, hogy a VGA + NB blokk annyiba fog kerülni, mint a BW 745 önnmaga és valószinüleg müködni fog velük is, de nem túl optimálisan.
Ha már a szivattyút is lecseréled, akkor a tartályt is kell.... de ettől csak a blokkok dT-je fog csökkeni.
Aztán rájösz hogy a TT kigyós Blokknál is vannak jobbak és szebbek is, azt meg eladod nekem 2K-ért mert amúgy senkinek sem kell.
Tehát marad a 2db radiátor az eredeti rendszerből.
De addigra már neked is számítani fog az 4-5 fok és lecseréled valmi jobb triplára vagy 3db duplára.

Szóval a Te esetedben (CPU + 260gtx + NB) ésszerübb lenne kihagyni a bigwatert.

(#22703) dani9112 válasza fsb1000 (#22702) üzenetére


dani9112
csendes tag

huhh... ez már nekem túl bonyolult:D szerinted mien rendszert érdemes nekem vennem?
egyenlőre elég a cpu hűtés majd egy két hónap mulva venném csak meg a vga és nb blokkot. a hőfokok annyira érdekelnek csakm hogy a léghűtésnél rosszabb ne legyen de halk legyen a rendszer és ne túl drága. ez olyan max 30ezerben állna meg. szóval mijen bővíthető rendszert vegyek?

(#22704) syC válasza dani9112 (#22703) üzenetére


syC
addikt

30ezerből elég nehéz :R

1-es alapszabály: ritka az ócsó vízhűtés

(#22705) Laraxior válasza z0d1AK (#22691) üzenetére


Laraxior
titán

átjössz..megnézed..kérdezel,válaszolok,megveszed ami kell,segítek összerakni,majd verheted a "pityut" örömödben :D

- Konfig 1.0: Z790F, 14700KF, 32GB, RTX4090, Thor 1200W, 7000D, Odyssey G9 49" oled - Konfig 2.0: x299 Dark, 9980XE, 48GB, 1080HoF, EVGA 850W, Z906, S90C 77" oled

(#22706) fsb1000 válasza dani9112 (#22703) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Max. 30e-ből tényleg bigwater 745, vagy használt cuccokból összerakni egy egyszerűt, amit késöbb se kell kidobni. És ez csak CPU hűtés.

De megnézted, hogy 260gtx-re mennyibe kerül egy vízhűtésblokk?
És aztán eladhatatlan lesz, mert ha VGA-t váltasz, akkor az új tulaj nem biztos hogy vizezni fogja.

Az is megoldás, hogy veszel bigwatert 25K-ért és eladod egyben 15K-ért ha a VGA-ra kerül a sor. Igy csak 10e-t buksz rajta, ami biztos kevesebb mintha darabonként cseréled le az alkatrészeit.

Ha egy "erős" CPU+VGA+NB triót szeretnél hűteni, akkor a legolcsóbb alkatrészekből összerakott, de még hatékony hűtést adó rendszer min. 50-60e.
Feltéve ha nem kell házat cserélned, mert elfogadod hogy a tripla vagy 2 dupla radi házon kivül van.

És ilyenkor el lehet gondolkodni, hogy miért is kell a víz?
Tuningolni az olcsó CPU/GPU-t?
Vajon +50e-ből nem lehetne megvenni az eggyel nagyobb kategóriát, ami "gyárilag" tudja ugyanazt, amit a széttuningolt, sokatfogyasztó és néha instabil olcsóbb alkatrészek vizzel megsegítve?
Nehéz dilemmák ezek.

A PC-s vízhűtés nem racionális dolog. Más szempontokat is kell találni, hogy az ember hobbyjának tekinthesse, nem pedig pénzkidobásnak.

[ Szerkesztve ]

(#22707) fsb1000 válasza dani9112 (#22703) üzenetére


fsb1000
nagyúr

De hogy konkrét is legyek (és ne a sajátomat reklámozzam)

- CPU blokk: Tody féle fekete tetős s775 blokk-5k [link]
- szivattyú: Laing DDC 8K [link]
- Dupla radi: SYSRAD2 - 2db 12cm-es ventilátorhelyes réz radiátor 7,5K[link]
- tartály : SYSRES300 - 300ml-es tartály, 3,7K [link]

- HF csatik: Tody HF 6db 2K [link]
- Tömlő - 3méter 2K [link]

Összesen: 28.200 Ft
Reálisabban: postaköltségekkel, alkudozással 30K

Mindez újban, a legújabb Tody Extreme blokkal (legjobb ár/teljesítmény érték) és a kényelmes szilikon tömlökkel min. 40K

[ Szerkesztve ]

(#22708) HIJ


HIJ
őstag

Kezd elfogyni az UV aktív HF csövem. Hol tudok ilyet szerezni? OC -nál néztem, de az csak sima szilikon. Olyat bármelyik boltban kapok, viszont UV aktívat már nehezebb...

(#22709) dani9112 válasza fsb1000 (#22707) üzenetére


dani9112
csendes tag

köszi a segítséget! VGA ra passzív borda lesz új halk ventivel és marad a 745 20 ért tudok. így jobban megéri nekem. meg utánnanéztem vga blokknak 24 a legolcsóbb. olyan szinten irracionális hogy nem érdemes vele foglalkozni.

(#22710) f.bator


f.bator
tag

Skacok! Milyen progival lehet egyszerre terhelni a CPU-t és GPU-t? Hogy közben láthassam a hőfokokat is.

Több ezer telefonszámot tudok fejből, csak azt nem tudom, hogy melyik kié.

(#22711) Laraxior válasza f.bator (#22710) üzenetére


Laraxior
titán

CPU-t Prime95
GPU: Furmark

indítsd egyszerre..és figyeld az everestet...meg a villanyórát :DDD

- Konfig 1.0: Z790F, 14700KF, 32GB, RTX4090, Thor 1200W, 7000D, Odyssey G9 49" oled - Konfig 2.0: x299 Dark, 9980XE, 48GB, 1080HoF, EVGA 850W, Z906, S90C 77" oled

(#22712) f.bator válasza Laraxior (#22711) üzenetére


f.bator
tag

Köszi!

Több ezer telefonszámot tudok fejből, csak azt nem tudom, hogy melyik kié.

(#22713) rii válasza Laraxior (#22711) üzenetére


rii
nagyúr

jó lenne a gépbe volt-amper (vagy mi ... ) mérő ....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#22714) f.bator


f.bator
tag

Skacok! A CPU-k teljesítményfelvételének mennyire nagy a szórása? Pl. az enyém gyári adata 89W. Ha biztosan 80 és 90 közé esik, szépen tudok áramlást mérni termisztorokkal.

Több ezer telefonszámot tudok fejből, csak azt nem tudom, hogy melyik kié.

(#22715) Gaabbaa


Gaabbaa
aktív tag

Sziasztok! Ötletet szeretnék kérni vizpumpával kapcsolatban! Szerintetek hol lehet olcsón pumpát venni? Nem feltétlenűl számítógép vízhűtésére tervezett modellre gondolok (pl.: mini szökőkút vízpumpa, stb.)

Előre is köszi!

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#22716) shteer válasza Gaabbaa (#22715) üzenetére


shteer
titán

ha vízhűtéshez lesz, akkor kb egy Hydor L20 de egy Laing DDC sem kerül olyan sokba

..szerintem jónak tűnik

(#22717) butcher eu válasza Laraxior (#22711) üzenetére


butcher eu
senior tag

én úgy szoktam csinálni, hogy everest-ben futtatom a rendszerstabil tesztet, meg a furmark-kot.
Ez megfelel a prime + furmark-nak? vagy prime jobban megkínozza a procit?

(#22718) shteer válasza butcher eu (#22717) üzenetére


shteer
titán

IntelBurnTest linpack alapon. ez az ami megkínozza a procit ;]

érdemes összehasonlítani a hőmérsékletkülönbséget az orthossal vagy prime-mal terhelés alatt

..szerintem jónak tűnik

(#22719) #56573440


#56573440
törölt tag

ha már volt bocsi, de nekem nagyon tetszett ;] homemade masszív párhuzamosítással, és pár érdekes megoldással. link

(#22720) fsb1000 válasza f.bator (#22714) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Van szórás, mert azonos tipuson belül is változik a VID, azaz alapórajelhez példányonként más feszültség és áramfelétel tartozik.
A TDP a maximumot adja meg.

De bocs.... megint van kérdésem. termisztorral miként akarsz áramlást mérni?

(#22721) Bivaly válasza shteer (#22718) üzenetére


Bivaly
tag

Nálam a 3600-on ketyegő E6400 esetében 5-6 °C-kal nagyobb maghőmérsékleten megy az IntelBurnTest a Prime-hoz viszonyítva.

Life begins at 140!

(#22722) shteer válasza #56573440 (#22719) üzenetére


shteer
titán

hát ez egy elvetemült állat :)) és az életével is játszik - léghűtéses táp ilyenforma hűtésésével

szerk: jah nem, mert sikerült kinyírnia a tápot még saját maga előtt ;];]

[ Szerkesztve ]

..szerintem jónak tűnik

(#22723) butcher eu válasza #56573440 (#22719) üzenetére


butcher eu
senior tag

ez a durva nem a faláb.
nagyön köszi a linket.

(#22724) fsb1000 válasza #56573440 (#22719) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Ez nagyon brutál.... főleg a VGA hűtése.

Arra azért kiváncsi lennék hogy légtelenít.
Én azt tapasztaltam hogy minnél nagyobb belső terek vannak (az a vastag elosztó cső) és minnél kisebb a térfogatáram (párhuzamosítás) annál nehezebb lelégteleníteni.

Egyébként milyen alaplap? lehet figyelmetlen voltam, de nem találtam meg milyen tipus.

(#22725) f.bator válasza fsb1000 (#22720) üzenetére


f.bator
tag

Egyet teszek a CPU bejövő csövére, egyet az elmenőre (némi hőszigeteléssel ellátva). Ha rámérek multiméterrel hidegen, akkor látom a DT=0-hoz tartozó ellenállást. Ha rámérek terhelés alatt, meg tudom nézni a hőmérséklet különbséget. pl. 90W-nál 1C-hoz 77L/ó tartozik. Annyit nem ér a dolog, hogy áramkört és kijelzőt is építsek köré, ha a leadott teljesítmény szór, akkor meg pláne.

Több ezer telefonszámot tudok fejből, csak azt nem tudom, hogy melyik kié.

(#22726) fsb1000 válasza f.bator (#22725) üzenetére


fsb1000
nagyúr

áhh....
Az elv érthető, de a gyakorlati megvalósítás biztos csak nagy (>50%) hibaszázalékkal oldható meg.

Pl:
A processzor az alaplapon keresztül is ad le vagy fesz fel jelentős hőmennyiséget.

Nem én találtam ki a vízórás trükköt, de jobb/pontosabb/olcsóbb megoldást nem tudok.
2db 30cm-s vezetékkel könnyedén beköthető bárhova a beüzemelés idéjére.
Kész rendszernél nincs értelme mérni, kivéve ha valaki arra kiváncsi mennyi vizet forgat meg a rendszere 1 hét alatt.
(megdöbbentően sokat.)

(#22727) f.bator válasza fsb1000 (#22726) üzenetére


f.bator
tag

A proci hőleadása a hűtő felé min. 90%-os (tipp), de inkább több. A leadott teljesítményt megmérhetném, de nyűgös (fazék hidegvíz bebugyolálva, radiátor kikötve), tehát a szórást az okozza majd. A tegnapi mérésem siralmas képet mutatott (kb. 90L/óra, VGA nélkül), és a számolgatás után nem tudom még, hol esik 40mbar. Csatlakozók? Passz. Vagy a mérés volt rossz? (5s alatt mennyi folyik ki a csövön) Hazafelé veszek két termisztort...

Több ezer telefonszámot tudok fejből, csak azt nem tudom, hogy melyik kié.

(#22728) losi73


losi73
senior tag

üdv egy láma kérdésem lenne elsö vizem egy haveral raktuk össze tegnap kb 5-6 orát ment már a rendszer ha eddig nincs szivárgás akkor ezután gondolom már nem kell félni mert,elégé rajtam a para hogy jol meglett e huzva minden bilincs :F :B

"Elmebeteg emberek irányítják világunkat elmebeteg célokkal. És az egészben az a legelmebetegebb, hogy aki erről beszél, azt azonnal elmebeteggé nyilvánítják." - John Lennon

(#22729) fsb1000 válasza f.bator (#22727) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Meglepő... de 2m 10-es cső karikába tekerve ellenállás szempotjából már összemérhető a közepes CPU blokkokal.
Ha van rajta 2 db könyök, akkor az alaki ellenállás mégnagyobb lesz.
Próbáld ki!

Méréstechnikai alapszabály hogy olyan tulajdonságot kell mérni aminek mérőszáma 1-2 nagyságrenddel meghaladja a mérés pontosságát.
Tehát a kifolyást ne 5sec alatt hanem 2 perc alatt mérd.
Vagy 5L viz mennyi idő alatt gyülik össze.
De a nyilt kifolyásos mérések nem azonosak a zárt rendszerével!!! De támpontnak nem rossz.
A 90 l/h nem annyira rossz, de VGA-val súllyosbítva talán már 70 alatt lesz, ami azért már nem az igazi.

(#22730) f.bator válasza fsb1000 (#22729) üzenetére


f.bator
tag

Egész jó a sacc: kb. 70L/ó volt. A hosszabb mérés nehezen ment volna, mert a rendszerben 1L víz van (a radiban a zöme), és sok nem ürülhetett le belőle, mert akkor sokat változnak a nyomásviszonyok. A termisztorral hosszasan mérhetek, 80W-al számolok, és bízom benne, hogy nem vesz fel 70-nél kevesebbet.
Ha lesz időm, átcsövezem vastagabbra, nagyobb csatlakozókkal a szivattyúnál és a radinál. Ha az áramlás sokat javul, akkor győztem, és veregetem a vállamat. Ha nem, az sem olyan rossz. Most a leghangosabb a tápegység 12-es ventije, és a hőfok az üzemórák 90%-ában GPU46/CPU41.

Több ezer telefonszámot tudok fejből, csak azt nem tudom, hogy melyik kié.

(#22731) butcher eu


butcher eu
senior tag

valaki használ 4870-et? mert holnap megkapom amit rendeltem, és nekem csak a gpu-ra van blokkom, és azután érdeklődnék, ha veleki használja így a kártyáját, mivel hűti a ramot és a wrm-et? fel akarok készülni amire megjön a kártya, meglegyen minden hozzá.

(#22732) losi73


losi73
senior tag

üdv ujabb kérdésem lenne az egyik csö ami a cpura megy a beömlö ha jól vágom kicsit megcsavarodott a bilincsnél ez gát és mitöl lehet?

"Elmebeteg emberek irányítják világunkat elmebeteg célokkal. És az egészben az a legelmebetegebb, hogy aki erről beszél, azt azonnal elmebeteggé nyilvánítják." - John Lennon

(#22733) shteer válasza losi73 (#22732) üzenetére


shteer
titán

egy jó kép sokat lendítene a dolgon :)

..szerintem jónak tűnik

(#22734) losi73 válasza shteer (#22733) üzenetére


losi73
senior tag



üdv a képek nem a legjobbak sajna csak teloval tudok csinálni.

[ Szerkesztve ]

"Elmebeteg emberek irányítják világunkat elmebeteg célokkal. És az egészben az a legelmebetegebb, hogy aki erről beszél, azt azonnal elmebeteggé nyilvánítják." - John Lennon

(#22735) body007 válasza butcher eu (#22731) üzenetére


body007
addikt

Én 50el kisérleteztem 1 kevesett
- GFX Chilla + hozzá adott alu sünik: GPU nagyjából rendbe (~50 fok) de a ram/fet hűtés semmire való. Leestek. Vissza ragasztottam, majd 100 fokos alkatrészek :U Beszéltem a dologról másokkal, azt mondják én hibám, nekik jól hűti még ha néha le is esik... :C
- Elkezdtem csinálni lv 1,5mm alu lemezből 1 full covered "hűtést" a ref. hűtő mintájára csak a Chillával hűtve a GPUt. A ram/fet-ekre külön tettem 1es rézlemezből - fésű szerűen marva - hűtést, amiket az alu kötött össze. Ez félbemaradt, inkább vettem rá 1 igazi vizes full covered-et :D

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#22736) shteer válasza losi73 (#22734) üzenetére


shteer
titán

épp elég arra, h szétszedd azon a ponton és megigazítsd mielőtt megtörik a cső jobban és erősen gátolja az áramlást

valószínűleg feszült már az összeszereléskor, csak a meleg hatására engedte el így magát

..szerintem jónak tűnik

(#22737) body007 válasza losi73 (#22734) üzenetére


body007
addikt

Sztem a csővek "csak" meg vannak csavarodva. Lehúzod öket a blockról és visszadugod. Esetleg húzhatsz rá spirált. Én irodai ma. spirált tettem rá, kicsit kajlin néz ki de a célnak megfelel :D

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#22738) fsb1000 válasza f.bator (#22730) üzenetére


fsb1000
nagyúr

ne viccelj már...
A leürítésnek egészen más a sebessége, mintha folyamatosan átszivattyúznál a rendszren X mennyiségű folyadékot a cső teljes keresztmetszetében levegő buborékok nélkül.

Szivattyú bemenő ágát szakítsd meg: "szivjon" lavorból amit utánapotolsz ha kell és a kifolyást mérd. (Azt aminek be kéne folynia a szivattyúba.)

(#22739) losi73 válasza shteer (#22736) üzenetére


losi73
senior tag

ez most s.o.s ben kell meg csinálni vagy maradhat igy mert tegnap lett össze rakva nagyszenvedés árán :B :U

"Elmebeteg emberek irányítják világunkat elmebeteg célokkal. És az egészben az a legelmebetegebb, hogy aki erről beszél, azt azonnal elmebeteggé nyilvánítják." - John Lennon

(#22740) losi73 válasza body007 (#22737) üzenetére


losi73
senior tag

milyen spirált és az mi célt szolgálna?

"Elmebeteg emberek irányítják világunkat elmebeteg célokkal. És az egészben az a legelmebetegebb, hogy aki erről beszél, azt azonnal elmebeteggé nyilvánítják." - John Lennon

(#22741) body007 válasza losi73 (#22740) üzenetére


body007
addikt

Ilyen a gyári és ilyen a kókesz :D De 1 a céljuk, a csövek törését akadályozzák meg

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#22742) butcher eu válasza body007 (#22735) üzenetére


butcher eu
senior tag

és mi a véleményed ha a kép alján látható lemezt rajtahagyom, és egy 9 cm-es ventivel fújatom, akkor elég lehet a hűtése?

[ Szerkesztve ]

(#22743) body007 válasza butcher eu (#22742) üzenetére


body007
addikt

Ez nagyából az amit én fabrikáltam :) Mondjuk az enyémnek sima felülete volt, amibe jó sűrűn "hornyokat" martam a jobb hőleadás véget. Lemez vastagsága? Anyaga? Sztem még jó is lehet, ki kell prószálni

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#22744) shteer válasza losi73 (#22739) üzenetére


shteer
titán

sos :K

..szerintem jónak tűnik

(#22745) #56573440 válasza body007 (#22743) üzenetére


#56573440
törölt tag

nem én csináltam, csak találtam, ha a lapon nics fent akkor passz ;)

(#22746) butcher eu válasza body007 (#22743) üzenetére


butcher eu
senior tag

ha jól tudom egyszerű fém, nem réz vagy alu, de anyagvastagságát nem tudom. szerintem csináltatok majd a mintájára rézből, ha nem lesz megfelelő. vagy veszek majd egy full nyákos blokkot.

(#22747) shteer válasza butcher eu (#22746) üzenetére


shteer
titán

Alu ötvözet lesz az

..szerintem jónak tűnik

(#22748) f.bator válasza fsb1000 (#22738) üzenetére


f.bator
tag

Gyengén fogalmaztam. Ha látnád, értenéd. A leürülés közben a szivattyú üzemel. Csak nem forog körbe a lé, hanem kifelé folyik. A csövek nem levegősödnek le, és a tartályésegybenradi vízszintje csökken. Háááát, elég tré mérés, majd a termisztor...

Több ezer telefonszámot tudok fejből, csak azt nem tudom, hogy melyik kié.

(#22749) butcher eu válasza shteer (#22747) üzenetére


butcher eu
senior tag

lehet hogy igazad van, csak úgy írták nekem ezt itt ph-n

(#22750) O$zkł válasza butcher eu (#22749) üzenetére


O$zkł
aktív tag

szerintem a 4870-nél is meg lehet azt csinálni mint amit annó a 2900aknál hogy a gyári hűtő kozepét kiveszed és a helyére rakod a gpu blokkot és a ramokon rajtamarad a lemez meg a vrm-en is rajta marad mit ahogy ezen a képen is van nem tudom hogy ez milyen hatásos de egy próbát szerintem megér

"Be the change you want to see in the world"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.