Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22512) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Fújjuk ki magunkat, a balhés rész nemsoká törlésre kerül.

szb meg büntiben van

El tudom képzelni, mit művelt a winx topikban! :B Reméltem pedig, hogy wines topikokban lesz inkább megszokott vendég.

[ Szerkesztve ]

(#22513) lugosi


lugosi
MODERÁTOR

Használ közületek valaki bármilyen (!) linux alatt olyan hangkártyát, hogy Sound Blaster X-Fi HD USB? Csak arra lennék kíváncsi, hogy működik-e, mennyire nehéz működésre bírni (linux témában másfél bites user szintjén :DDD).

(#22514) lev258 válasza lugosi (#22513) üzenetére


lev258
veterán

Az interneten azt írják, már működik jó ideje. Ha valamibe mégis belefutsz, itt kisegítünk.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22515) lev258 válasza ubyegon2 (#22512) üzenetére


lev258
veterán

Annyit azért hozzátennék, hogy tud kulturáltan is társalogni, volt már rá példa itt is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22516) Tim82 válasza lugosi (#22513) üzenetére


Tim82
nagyúr

CentOS 7 alatt plug'n'play, szerintem más Linux disztró is hasonlóan kezeli. Kb. ugyanúgy viselkedik, mint driver nélkül Windows alatt, vagyis minden, amit próbáltam - fejhallgatókimenet, RCA kimenetek, hangerőszabályozás - teljesen jó.

Technikailag valószínűleg az a háttér, hogy teljesen az USB Audio standardnak megfelelő cucc. (Win alatt is azt hiszem, gyakorlatilag csak a Creative-os spéci effektek miatt kellene driver, Crystalizer meg egyéb medzsikek, amikre nekem semmi szükségem nincsen.)

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#22517) ubyegon2 válasza lugosi (#22513) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ahogy azt lev258 ft írja, itt olvashatod is Creative USB X-Fi HD bekezdésben.
Nekem nem tűnik túl egyszerűnek a beállítása, de én nem használok ilyen csúcseszközöket. :)
[link] [link]

Ha Ubuntu Studio-t használsz, akkor lehet könnyebb is a dolog.
Illetve már ennél is jobb a helyzet! (#22516) Tim82 ft jóvoltából.

(#22515) lev258 Ez igaz, de most úgy néz ki, elhagyta a higgadalom fórumszerte! :(

[ Szerkesztve ]

(#22518) lugosi válasza lev258 (#22514) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Köszi a választ, azért kérdeztem, mert én ilyen bátortalan választ találtam, és ez nem biztatott sok sikerrel: "I know it works well with MS Windows and Apple Mac. Not sure how well it works with Ubuntu or Linux in general but it is a USB device so I would imagine it 'just works'".

Pár pci-s változatra találtam ezt-azt, de az usb-sre nem sajnos. Ha esetleg tudnál küldeni egy konkrét linket, at megköszönném, ha valahol van róla esetleg leírás.

ubyegon2: hú köszi, szerintem pont ilyesmire volt szükségem. Ezt elmentem, ez alapján úgy látom, hogy nem lenne egy vészes varázslat beállítani! :D

Tim82: köszi neked is. Valójában pont arra van szükségem, hogy normálisan megszólaljon, a Creative-os ilyen-olyan plusz hangzáscuccokat most se használom, mert OSX alatt se működik (vagy legalábbis meg se próbáltam utánanézni, hogy működjön-e, mert nem vagyok híve ezeknek). Szépen szóljon, és kész. Köszi a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#22519) ubyegon2 válasza lugosi (#22518) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szivesen! :) Remélem sikerül elsőre beállítanod! Ez a fórumtéma meg már 3 éves, Linuxnál az idő alatt sok a haladás. Majdnem azt írtam, hogy nem windóz ez, de ez nem lett volna szép!

(#22520) Tim82 válasza lugosi (#22518) üzenetére


Tim82
nagyúr

Bodz egyébként szerintem írta a DAC-os topikban, ha rákeresel, hogy neki Ubuntu Studio (vagy Linux Mint, nemtom, mit használt éppen) alatt plug'n'play volt. A Linuxos használat egyébként nekem kifejezetten szempont volt, ezért is lett X-Fi HD és pl. nem valamelyik Musiland DAC.

Amúgy a másik DAC, amin gondolkodtál, a Fiio E10K is működik Linux alatt, csak valamiért azzal szenvednem kellett, amíg rájöttem, hogyan kell beállítani. X-Fi HD-vel meg tényleg csak annyi volt, hogy csatlakoztattam, megjelent a lejátszóeszközöknél, kiválasztottam és onnantól azt használta a Linuxos noti. :)

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#22521) Syl válasza lugosi (#22518) üzenetére


Syl
nagyúr

>meg se próbáltam utánanézni, hogy működjön-e,

Aha, szóval nem akarsz programozni! ;]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#22522) #63761920


#63761920
törölt tag

Sziasztok!
Windows 10 mellet van az Ubuntu 14.04.
indításnál kiválasztom az Ubuntut és egy pillanatra
felugrik ami szokott az Ubuntu felirat előtt lenni a bordó háttér
majd fekete lesz és a bal felső sarokba villog a kis vonal.
Miért nem jelenik meg az op.rendszer?
Amikor resetelek rendesen feljön az Ubuntu felirat és szabályosan kilép.

(#22523) lev258 válasza #63761920 (#22522) üzenetére


lev258
veterán

Meg kellene nézni, Ubuntu alatt mit mutatnak a log-ok. Windows-ban a fastboot ugye ki van kapcsolva?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22524) #63761920 válasza lev258 (#22523) üzenetére


#63761920
törölt tag

Szia!
Nem tudom mi a log-ok?
Amúgy ez idáig működöt.

[ Szerkesztve ]

(#22525) lev258 válasza #63761920 (#22524) üzenetére


lev258
veterán

Naplófájlok. Amúgy volt valami frissítés mostanában, pl. kernel? Előző kernellel indítva is ugyanez a hibajelenség?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22526) #63761920 válasza lev258 (#22525) üzenetére


#63761920
törölt tag

Ha az a lehetőség amikor ki választom az op rendszert és
2 vagy 3 sorral lejjebb akkor igen ugyan az.

(#22527) lev258 válasza #63761920 (#22526) üzenetére


lev258
veterán

A /var/log mappában találsz fájlokat. Ezekben a fájlokban nézd meg azokat a bejegyzéseket, amik ekkor keletkezhettek és valami zavarót mutatnak. A fájlokban találsz majd dátum/időbélyegzőt is, ez alapján azonosítsd be az esetlegesen hibát tartalmazó részeket.
pl. Hibát tapasztalsz ma 23:21-kor. Megnézed a fájlokat és ezen időpont +- néhány perc távlatában elkezded keresni, esetleg felrakod pastebin-re.
kernlog, syslog, dmesg fájlokkal kezdeném (több is van belőlük, korábbi adatokkal).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22528) #63761920 válasza lev258 (#22527) üzenetére


#63761920
törölt tag

Ez meghaladja a képességeimet:(

(#22529) lev258 válasza #63761920 (#22528) üzenetére


lev258
veterán

Én inkább azt mondanám, aprólékos munka. :DDD
Ha tudsz nekem mondani egy időpontot egy ilyen hibáról és miután bejutottál a rendszerbe, elküldöd a fájljaidat (vagy a log mappát), esetleg belenézhetek.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22530) r3dsnake


r3dsnake
nagyúr

Sziasztok!

Notimra felraktam W10 mellé az Ubuntu 14-et, azonban nincs egyáltalán grub menü bekapcsolásnál, windows-ra bootol alapból. Mi lehet a gond?

Köszi!

(#22531) #63761920 válasza lev258 (#22529) üzenetére


#63761920
törölt tag

Igen, lehet hogy aprólékos.
De főleg ilyenkor jön ki a hozzá-nem értésem.
Inkább újra felrakom.
Remélem nem jön elő megint, mert akkor végére kell járnom:(

[ Szerkesztve ]

(#22532) ubyegon2 válasza r3dsnake (#22530) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

A GRUB rendszertöltőt valószínűleg nem meghajtóra, hanem partícióra telepítetted.

Így kéne kinéznie, mint itt a képen.

Van egy jó leírás 8/8.1-re, de winx-re is ugyanúgy jó.

Live Linux iso-val rendbe lehet hozni a GRUB-ot [link].
Ebben is van két link a GRUB-ról.

[ Szerkesztve ]

(#22533) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#22532) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha nem érzed magad elég biztosnak az előbbi GRUB helyreállítási módszerek alkalmazásához, akkor van még a Boot Repair is [link], YT video is róla.

[ Szerkesztve ]

(#22534) cigam


cigam
félisten

W10 mellé tettem fel a 14.04-et. A telepítő nem ismerte fel, és az uptodate rendszeren futtatott os-prober is csak annyit ismer fel, hogy /dev/sda1 : Windows Recovery Enviroment (loader) : Windows : chain. Erről már telepítéskor készült 1 bejegyzés.

Titkosított (Bitlocker) rendszert nem tud beröffenteni?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#22535) lev258 válasza cigam (#22534) üzenetére


lev258
veterán

Windows 7 (és MBR) esetén elvileg működik a dolog. Windows 10-nél több dolog is közbeszólhat (UEFI, fastboot). Ha van kedved és időd, kísérletezz, aztán oszd meg a tapasztalatokat. :D
A sudo update-grub az os-prober-t futtatja?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22536) cigam válasza lev258 (#22535) üzenetére


cigam
félisten

UEFI nincs, régi BIOS van (Dell D630) Mivel TPM is van benne, úgy olvastam, hogy ez csak fordítva fog működni. Visszarakom a Windows-os MBR-t, és annak a menüjébe hegesztem be a Linux indítását. Nem tudom mi változott 2011 óta, de tippem szerint ebből a szempontból nem sok.
Majd küldök füstjeleket, hogy mi lett ;)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#22537) Lathronos válasza cigam (#22536) üzenetére


Lathronos
őstag

Itt találod a telepítés pontos menetét. Windows 8-ról szól ugyan, de Windows 10 esetén is így kell csinálni. A titkosításról ugyan nem esik benne szó, így lehet, hogy emiatt nem fogja látni a Windows 10-et.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22538) cigam válasza Lathronos (#22537) üzenetére


cigam
félisten

Köszi a linket!
Este kipróbálom kikapcsolt titkosítással.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#22539) megema


megema
őstag

Sziasztok!

Van itt valaki, aki profi levelezőszerver témában?

Van egy komplett szerverem ezen leírás alapján (+ SPF, DKIM). Nemrég feltűnt, hogy az amavisd-new és/vagy a spamd pár naponta egyszerűen lehalnak. Nem látok semmi hibajelzést a logban, azon kívül, hogy a Postfix nyafog miatta és nem megy a levelezés. Ezért belőttem a Monitot is a leírás alapján, mivel az kimaradt korábban. Így legalább újraindítja, ami lehal.

Neten keresgélve mindössze arra jutottam, hogy kevés RAM esetén minél lejjebb kell venni az Amavis által futtatott folyamatok számát, így a $max_servers-t 3-ról levettem 1-re (a Postfix configjában is).

Bármi ötlet? Ubuntu 14.04 Server, VPS (1 mag, 1 GB RAM).

Illetve egy off kérdés, hátha tudjátok a választ. Nem jó az rDNS-em. Ezt hol és kinek kéne beállítania? A domainemhez PTR rekordot nem tudok beállítani, nincs olyan opció a regisztrátor admin felületén. Esetleg a VPS szolgáltatónál? Ott sem látok rDNS opciót. Vagy nekem kéne a VPS-emen? Kicsit homályos ez a téma. :U

(#22540) csibor


csibor
őstag

Használ valaki K&H bank kártyaolvasót linux alatt? Ha igen elárulná hogyan tudnám, én is használni :)

(#22541) cigam válasza cigam (#22538) üzenetére


cigam
félisten

Igen, már biztos hogy a grub nem tudja bröffenteni a bitlocker-es W10-et.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#22542) lev258 válasza csibor (#22540) üzenetére


lev258
veterán

Pár éve Wine-on keresztül volt működőképes. Sajnos nem hiszem, hogy azóta változott a helyzet.
[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22543) God Vazzeg


God Vazzeg
veterán

Haller

Valaki üzemelt-e már be ujjlenyomat olvasót lenovo gépen? Belépéshez és root jelszó bekéréshez meg lehet adni hogy elfogadja a rendszer? Láma kérdés akkor elnézést, tervezek venni egy x201 lapit, és érdekelne a dolog.

Válaszokat köszönöm :R

(#22544) lev258 válasza God Vazzeg (#22543) üzenetére


lev258
veterán

Elvileg lehetséges, de a pontos géptípus alapján érdemes utánanézni.
Thinkpad x201-gyel már 2011-ben is működött.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22545) beloadjoker válasza God Vazzeg (#22543) üzenetére


beloadjoker
őstag

Thinkpad fórum Tim82 biztos tud segíteni :)

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#22546) God Vazzeg válasza lev258 (#22544) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Dánke :R

(#22547) #40553216


#40553216
törölt tag

Sziasztok!
Szemezek ‒ természetesen Ubuntuval előtelepített ‒ Dell gépekkel. Ahogy nézem, 12.04 van, de én azért frissíteném 14.04-re. Friss telepítést vagy upgrade-et ajánlotok inkább?

(#22548) ubyegon2 válasza #40553216 (#22547) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Dell-re telepített Ubuntukról jót még nem olvastam, legutóbbi hsz erről.
Inkább új telepítés javallott!

(#22549) lev258 válasza #40553216 (#22547) üzenetére


lev258
veterán

Új telepítés, mindenképpen. És persze ha engedik a boltban, nézd meg egy 14.04 Live-val, minden jónak tűnik-e, illetve milyen hardverek vannak benne. Nehogy meglepetés érjen.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22550) Dhampir válasza #40553216 (#22547) üzenetére


Dhampir
félisten

Inkább friss telepítést, de azért próbáld ki az előre rátelepítettet is, csak ne frissíts rá, hanem készíts egy rendszermentést, amit már a betöltés elején felajánl a Dell telepítője.

Ubuntu on Dell Models

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.