Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22451) Damateo


Damateo
aktív tag

Üdv,
Leszedtem saját oldaláról (mert csomagkezelőben nem találtam) egy TeamSpeak3 klienst.
.run kiterjesztés van.
Futtathatóvá tettem. (Végre hajtás engedélyezése programként)
Rendszerfigyelőn nézve, folyamatosan fút, egy magot 100%-ra terhelve, de nem hajtja végre.
Biztos ami biztos, vártam vele egy fél délelőttöt.
Mi lehet a gond?

(#22452) lev258 válasza Damateo (#22451) üzenetére


lev258
veterán

Terminál: ./xxx.run

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22453) Syl


Syl
nagyúr

Van valami egyszerű megoldás, amivel kideríthetem, hogy mi a retek szokta néha felébreszteni sleep-ből a gépet?
BIOS-ban a hálózatos ébresztés természetesen OFF!

Érdekes, hogy ha napközben lenyomom sleepbe, akkor ott is marad, mint a rajzszög.
Ám este pár másodperc után újra beindul a gép. Így éjszakára nem tudom sleep-be rakni a gépet, kénytelen vagyok shutdown-olni. :(((

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#22454) lev258 válasza Syl (#22453) üzenetére


lev258
veterán

Ha használsz külső egeret, azt próbáltad már kihúzni? Amúgy meg dmesg, log-ok nézegetése.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22455) Syl válasza lev258 (#22454) üzenetére


Syl
nagyúr

Desktop gép, csak külső egér van :DDD De azt tuti nem fogom kihuzigálni :N BIOS-ban az egeres ébresztés is tiltva van.

Köszönöm a dmesg tippet!

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#22456) lev258 válasza Syl (#22455) üzenetére


lev258
veterán

Elvileg kell lennie egy pm-suspend.log fájlnak is. Én azért letesztelném, mi van, ha az egér és billentyűzet le van húzva.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22457) Syl válasza lev258 (#22456) üzenetére


Syl
nagyúr

pm-suspend.log-om nincs, pedig az imént nyomtam egy sleep-et (ami mellesleg hibátlan volt. Magától nem ébredt fel, csak bill.nyomásra).

A billentyűzet-egér kihúzás qrva nagy meló. Szét kell csavaroznom az asztalt, hogy hozzáférjek a gép valagához (mini-itx gép). Ami simán elérhető, az az előlapi power gomb, usb- és audio lyukak.
Ezért szerelés előtt szeretném kizárni a szoftveres problémát.
Mint írtam, csak ritkán jelentkezik a spontán ébredés. Eddig csakis a késő esti sleep-nél. Majd akkor visszatérek rá.

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#22458) lev258 válasza Syl (#22457) üzenetére


lev258
veterán

[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22459) #63761920 válasza lev258 (#22449) üzenetére


#63761920
törölt tag

HP PSC 1610 All-in-One.

(#22460) #40553216 válasza whbear (#22443) üzenetére


#40553216
törölt tag

Köszi. Már rég volt, és kevésszer. ;)

(#22461) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!
Egy totál bagatel kérdésem lenne, amiben szükségem van segítségre, de nagyon zavar.
"Betárcsázós" internetem van (diginet) és ubuntu 14.04 alatt, ha mondjuk rendszer indítás van csatlakozni szeretnék, körülbelül 5x-6x bekéri a felhasználónév/jelszó párost, mire létrejön a kapcsolat. Nagyon bosszantó dolog és régebben nem volt ilyen.
Csak ubuntu alatt csinálja, windows alatt minden pöpec.
Ezt hogyan tudnám megoldani?

[ Szerkesztve ]

(#22462) gery2123 válasza Pano (#22461) üzenetére


gery2123
őstag

Én a helyedben vennék egy olcsó rutert aztán minden gond meg van oldva. Nincs több bejelentkezés. :)

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#22463) Pano válasza gery2123 (#22462) üzenetére


Pano
addikt

Az a baj, hogy számomra olcsó router nem létezik, ugyanis 200/100-as a netem, az olcsó routernek meg csak 100-as a LAN-ja.
A gigabites router meg rohadt drága, sajnos. Annak meg semmi értelme, hogy "lekorlátozzam" emiatt felére a netemet.

[ Szerkesztve ]

(#22464) ubyegon2 válasza Pano (#22463) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Digi átka. :D

Próbálkozz a network-manager másik/újabb verziójával vagy másik netkapcsolat kezelő csomaggal, wicd például.

[ Szerkesztve ]

(#22465) gery2123 válasza Pano (#22463) üzenetére


gery2123
őstag

De ha nem kell a wifi, (mivel eddig se volt ) akkor azért nem olyan drága egy mezei switch. (ott is be lehet állítani, ha jól tudom,de lehet hülyeséget írok.) 5k aminek gigabites portja van.

-- PSN_ID: GerY2123

(#22466) lev258 válasza Pano (#22461) üzenetére


lev258
veterán

A DSL beállításokban mindent beállítottál és bejelölted, hogy automatikusan csatlakozzon?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22467) Fenyő válasza Pano (#22461) üzenetére


Fenyő
őstag

Nálam szintén Digi optikai net (igaz csak 100/50-es) és simán megy router nélkül is direktbe kötve DSL módban is (igaz nem Ubuntu, de 14.04 alapú Mint), szóval vagy beállításbeli, vagy network-manager verzióbeli eltérés lehet, esetleg gnome-keyring megléte/nem megléte is okozhat fura anomáliákat.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#22468) Pano válasza lev258 (#22466) üzenetére


Pano
addikt

@ubyegon2: köszi, megpróbálom.

@lev258: Igen.

@Fenyő: fura a dolog, mert ezt a 12.04 utána verziók kezdték el csinálni, csak anno nem maradt fenn a linux nálam, most meg igen, de úgy néz ki ez a jelenség megmaradt. Előtte való verziók nem csináltak ilyet.

***

Mondjuk számomra is elég érthetetlen, hogy miért csinálja. Bejelentkezek, elkezd csatlakozni, aztán feldobja, hogy adjam meg a felhasználónév/jelszó párost (természetesen meg van adva, már kitöltve dobja fel). Aztán kb 5x-6x feldobja egymás után (köztük azért próbálkozik a kapcsolat létrehozásával, aztán kudarc és úgy kéri megint), mire végre "DSL kapcsolat létrehozva" üzenetig eljutok (kb 2-3 perc).
Ha mondjuk lecsatlakozok és utána újra próbálok van amikor ugyanúgy megcsinálja, van amikor meg nem.
Olyan, mint ha valami hitelesítés nem menne neki.

[ Szerkesztve ]

(#22469) lev258 válasza Pano (#22468) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem is furcsa, ilyen gonddal még nem találkoztam. Azt esetleg meg lehetne nézni, Live alatt csinálja-e, illetve mely verziókkal.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22470) jimmy399


jimmy399
senior tag

Ez szerintetek mitől lehet? Ubuntu 15.04, AMD-A85600K, Asrock Fm2-A75 Pro4m alaplap. Kernel: 3.19.0-26-generic.
Van amikor simán elindul, van amikor 3. reboot után. Végig így villog a képernyő, amíg a kernel nem vált magasabb felbontásra a boot során.
NOMODESET paraméter nem játszik, mert akkor nem lehet állítani felbontást a natívra.
nyílt radeon driver, a zárt fglrx nem használható mert 1 magot 100%-on pörget valamiért. A kártya egy HD 5550.

[link]

[ Szerkesztve ]

--- N/A ---

(#22471) lev258 válasza jimmy399 (#22470) üzenetére


lev258
veterán

Meg kellene nézni a log-okat, dmesg-et.
Mondjuk a 15.04 nem egy hosszú életű rendszer, így ha bug is, valószínűleg nem lesz javítva benne. Ha jól tudom, a nomodeset a boot során befolyásol, a kész rendszeren már nem.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22472) jimmy399 válasza lev258 (#22471) üzenetére


jimmy399
senior tag

hm, igen, majd amikor kijön az lts verzió teszem is fel azt. Most is újra kellett telepítenem netisntall-ból az egész rendszert, mert valamit nagyon elrontott a super grub2 boot lemez... az Eos-t is meg az Ubit is kivégezte, az egyik kifagyott grub betöltése közben a másik meg grub rescue... xD

--- N/A ---

(#22473) growler válasza jimmy399 (#22472) üzenetére


growler
őstag

Ilyen, és hasonló esetekben jól jöhet a Boot Repair disk. [link]
-> Advanced options

(#22474) ubyegon2 válasza jimmy399 (#22472) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezek a külön lemezes super grub csodák néha ilyenek, én még soha nem használtam, mégis tudtam grubot reparálni. Live iso-ja van mindenkinek. ;)

A topik Összefoglalóban is van leírás a GRUB visszaállításról, de ez a leírás is szinte ugyanaz:

terminalba kiadjuk ezt a parancsot
sudo fdisk -l

csatoljuk fel a root partíciót, amit előbbi parancs elárult
sudo mount /dev/sda1 /mnt

adjuk ki a következő parancsokat
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo chroot /mnt
sudo grub-install /dev/sda

csatoljuk le az előbb csatoltakat
sudo umount /mnt/proc
sudo umount /mnt/dev
sudo umount /mnt

sudo update-grub

Van az egysoros módszer is:[link]

[ Szerkesztve ]

(#22475) szundybence


szundybence
aktív tag

Sziasztok!

Olyan programot keresek, amivel egy pendrájvon lévő bootolos tartalmat le tudok menteni, illetve fel tudok írni, egy másik méretű (nagyobb) pendrájvra. Természetesen úgy, hogy a bootolása, működése ne szenvedjen csorbát. A segítséget előre is köszönöm!

(#22476) Kendek válasza szundybence (#22475) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Akkor a dd lesz a te programod. Pl. direktbe:

sudo dd if=/dev/sdb of=/dev/sdc bs=4096

vagy előbb képbe:

sudo dd if=/dev/sdb of=~/sdb.img bs=4096

<-ƘƘ->

(#22477) szundybence válasza Kendek (#22476) üzenetére


szundybence
aktív tag

Köszönöm, de a parancssori programok használatától idegenkedem. Az sokkal nagyobb tudást igényelne, mint az én felhasználói tudásom. nekem valami grafikus felületű kattintós kellene. Esetleg olyat is tudsz ajánlani?

(#22481) csixy válasza szundybence (#22479) üzenetére


csixy
addikt

Vagy bedugod a két pendrájvot és Gparteddel megnézed , hogy melyik pendrájv az sda és melyik az sdb és utána jöhet a dd-zés , csak arra kell ügyelni, hogy melyik az sda és melyik az sdb, hogy nehogy a nyúl lője le a vadászt.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.