Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22651) ubyegon2 válasza Ciccuka (#22645) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem is annyira bonyolult, de olvasgatni érdemes. ;)

Ubuntu telepítése
Innen kiválasztod ezt:
Az Ubuntu 14.04 LTS telepítése desktop telepítőről Legacy módban, elérsz ide az olvasásban:

és már küld is át ide:
Ubuntu 14.04 telepítése Windows 8/8.1 mellé

[ Szerkesztve ]

(#22652) ubyegon2 válasza cigam (#22630) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó volt az észrevétel, meg is oldották.

(#22653) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Hülye kérdés, Google alatt nem találtam egyértelmű választ.

Olyasmit szeretnék, hogy ha 220-ról megy egy laptop, akkor ne ejtse, vagy kevésbé ejtse vissza a procifrekvenciát a terhelés függvényében, kb. mint a performance mód winen. (Viszont akkuról üzemelve vegye vissza, on demand-ban, ami amúgy is alapértelmezett.) Kubuntn nem találtam erre a beépített power managementben megoldást.

Van erre valami értelmes módszer? :S cpufreq csak átkapcsolni tudja.

Mutogatni való hater díszpinty

(#22654) cigam válasza ubyegon2 (#22652) üzenetére


cigam
félisten

Ubuntu pólót nem kapok érte? :K

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#22656) Damateo válasza Lathronos (#22635) üzenetére


Damateo
aktív tag

Ilyen alsó panelt Unityra is lehet varázsolni?

(#22657) spammer válasza Damateo (#22656) üzenetére


spammer
veterán

Lehet, csak mi értelme van, ha bal oldalon ott van a dock, ugyanerre a funkcióra?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#22658) Spuri2000


Spuri2000
senior tag

Valamilyen virtualbox vagy virtualserverrel tudok windows 10-et varázsolni az ubuntura? Van ezzel valakinek tapasztalata?

(#22659) Lathronos válasza Damateo (#22656) üzenetére


Lathronos
őstag

Plank telepítése. A unity oldalsávot nem tudom, hogy lehet eltávolítani.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22660) Damateo válasza spammer (#22657) üzenetére


Damateo
aktív tag

Sok az ikon amit használok, és nem szeretem ha gördül.

(#22661) Dhampir válasza hcl (#22653) üzenetére


Dhampir
félisten

Magyarországon 230 V-ról megy.

(#22662) hcl válasza Dhampir (#22661) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor gyorsabbnak kéne lennie, mintha 220-ról menne nem? :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#22663) God Vazzeg


God Vazzeg
veterán

Nagyon láma kérdés, előre is elnézést kérek :R

Futtatni szeretnék egy scriptet, ami conkyt indít megfelelő paraméterekkel. Konzolból patentul megy is, de indítópultba nem tudom berakni sehogy, nem indul el. Biztos valami apróság, de már végig próbáltam mindent :(

Így indul konzolból:
sh ~/conky-manager/Ubuntu5/config/cstart.sh (enter) -> gyönyörűen elindul

Indítóba beraktam a fenti sort, nem megy. Javítottam erre:
sh -c "/home/god/conky-manager/Ubuntu5/config/cstart.sh"
(Tildével se működött... :( )

15mp késleltetés van, futó folyamatok közt nincs conky! Tehát el se indul. Balfax vagyok na...

Nincs fent a conky manager, csak a mappájában van a config file..

[ Szerkesztve ]

(#22664) hcl válasza God Vazzeg (#22663) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nemt'om, nekem csak egy conky -d van az ablakkezelő automatikus indításában.

Mutogatni való hater díszpinty

(#22665) God Vazzeg válasza hcl (#22664) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Az az alap scriptet indítja, az nekem nem jó.

(#22666) Rimuru válasza God Vazzeg (#22663) üzenetére


Rimuru
veterán

Az nem eleg ha siman sh nelkul megadod a script eleresi utvonalat? (amugy szerintem script se kotelezo hozza, csak parameterezetten irod be ugyan ide)

"3 mező van, ebből neked 2-re van szükséged. Adsz neki egy nevet, ami bármi lehet, meg megmondod, hogy hol találja azt a fájlt, amit el kellene indítania." - [link]

Vigyázat, csalok!

(#22667) hcl válasza God Vazzeg (#22665) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem nagyon emlékszem, de Conkynak nem lehet helkyből paraméternek megani a scriptet ami szerint fusson? Ha nem, akkor sry.

Mutogatni való hater díszpinty

(#22668) God Vazzeg válasza hcl (#22667) üzenetére


God Vazzeg
veterán

De, és működik is, pedig emlékszem így kezdtem a próbát és nem ment :D Köszi mindenkinek, conky direktbe paraméterezve indul indítópultból :R

Azért ha valaki rájön mi a hiba a script futtatásában, írja már be, mert érdekelne ;)

[ Szerkesztve ]

(#22669) hcl válasza God Vazzeg (#22668) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Parajelenség :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#22670) growler válasza hcl (#22653) üzenetére


growler
őstag

"Laptop Mode Tools" ?
Pl. innen: [link]

(#22671) hcl válasza growler (#22670) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Köszi! Láttam már, de reggel nem volt világos, mit lehet vele.

Feltettem, a config toolje el se indul, szóval majd további gúglizás, hogy ilyenkor mi van :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#22673) Neil Watts válasza cigam (#22597) üzenetére


Neil Watts
veterán

(de mindenki másnak aki csinált már ilyet szól ez, a segítséget megköszönöm!)

Józan paraszti eszem ezt diktálja:

Bitlocker off:

powercfg /a

Fast boot off Windowsban:

Most elméletileg már csak ezeket kell kilőnöm:
(Forrás: eightforums.com)

Fastboot UEFI:

Secure Boot UEFI:

Ha ezek megvannak akkor a bootsorrendet át kell rendeznem úgy, hogy a régi (13.04-es) uefis ubuntu bejegyzés legyen leghátul:

(Forrás: extremetech)

Ha ez megvan akkor bootolok a Rufus-os pendriveomról, majd GParteddel megcsinálom alapbeállításokkal a particiókat:

118GB-os Windows alól az SSD-m, így ezzel számolok:
- Az SSD elejére egy efi particiót teszek (mekkora legyen? 1GB?)
- utána egy SWAP-et, 16GB méretben (hogy a RAM méretével egyező legyen)
- 20%-os provision mellett maraad 80GB, ez lesz a / ext4-gyel.

A GPartedben (vagy az Ubuntu saját particionáló cuccában) a következőhöz tartom magam:

Az első efi particiónál a Free space preceding 1MiB lesz, mert 512B-tal számolva (2048*512=1MB), ezzel megoldódik az alignment. Utána a többi partíciónál ez az érték 0 lesz.

utána erre telepítek. Mikor felment a cucc végighaladok a cikken.

Üdv. core2

(#22674) ubyegon2 válasza cigam (#22654) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Megkérdezhetem. ;) Mondjuk itt nem említik a pólót.

Itt említenek meg az utókor számára is, nem elég? :D

(#22675) ubyegon2 válasza Neil Watts (#22673) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

- utána egy SWAP-et, 16GB méretben (hogy a RAM méretével egyező legyen)

16 GB esetén csak hibernáláshoz kell a swap, ez a RAM méretével egyező legyen szöveg a 1-2 GB-os időkből származik. Vagy csinálj dinamikus swapot. [link]

- 20%-os provision mellett marad 80GB, ez lesz a / ext4-gyel.

Mivel valószinű, hogy SF-vezérlős az SSD-d, az 120 GB-os, nem 128 GB-os, így gyárilag van 8 GB over provisioning, ha nagyon csurig szeretnéd rakni a partícióidat, akkor adhatsz még + 5-10 %-ot, de + 20 % az értelmetlenül sok. :N

[ Szerkesztve ]

(#22676) N0zer0 válasza Ciccuka (#22618) üzenetére


N0zer0
senior tag

Igen, a Linux kulturáltabban írogat és sokkal szerényebben lapozgatja a virtuális memóriát, ha nem kell, nem nyúl feleslegesen a swaphoz. Nem Windows, az swapol, recsegteti a HDD, mint az állat, akkor is, ha semmi szükség nincs rá, mert van még memória elég szabadon.

A RAM-ba tenni a swapot baromság, akkor inkább nem kell swapot megadni, vagy a meglévőt törölni kell az /etc/fstab-os bejegyzésével együtt, és nem lesz. Így olyan, mintha letiltottad volna. Linuxnál nem kell trükközni, ez a swapot a RAM-ba megint tipikusan windowsos szenvedés. Ráadásul Windows alatt hiába tiltod le a swapot, mert a kernelnek van egy saját swapja, amibe lapozgat, és ezt nem lehet meggátolni, akkor sem, ha 16GB fizikai memória szabad még.

(#22677) Kendek válasza N0zer0 (#22676) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

És egészen pontosan miért is baromság a RAM-ban tárolt, kevésbé használt adatok tömörítése (jellemzően 3:1 tömörítési aránnyal) a jobb helykihasználás érdekében? :F

<-ƘƘ->

(#22678) N0zer0 válasza Kendek (#22677) üzenetére


N0zer0
senior tag

Azért, mert akkor nem használ swapot, így az adatok a fizikai memóriában maradnak. Az felesleges, hogy a rendszer plusz munkaként lapozgat bele abba olyan adatokat a memóriába, amelyek egyébként is ott maradnának. Erről a tömörítésről tolhatnál egy linket.

(#22679) Neil Watts válasza ubyegon2 (#22675) üzenetére


Neil Watts
veterán

128GB-os Samsung 830 az alany. Itt mennyit hagyjak?

Üdv. core2

(#22680) Kendek válasza N0zer0 (#22678) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Az adatok a fizikai memóriában maradnak mindenhogyan, szóval ez nem lehet indok. Gyakorlatilag némi processzoridőért cserébe tömörítődnek a ritkábban használt adatok. Magasabb szoftveres szinten pedig úgy látszódik, hogy azok a SWAP-ban vannak, ennyi. Ez inkább kompatibilitási okokból van így megoldva, de semmilyen hátrányt nem jelent. Nyilván az adatok módosítás nélküli átmozgatásának nem lenne se értelme, se haszna, csakis hátránya. Linket nem tudok adni, de nyugodtan keress rá pl. a zram szóra ha érdekel. Persze vannak egyéb megvalósítások is, viszont Ubuntu alatt csak a zram-config nevű csomagot kell telepíteni és kész is.

<-ƘƘ->

(#22681) ubyegon2 válasza Neil Watts (#22679) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ha nagyon csurig szeretnéd rakni a partícióidat, akkor adhatsz még + 5-10 %-ot,- mint említettem, de ha jobban el akarsz mélyedni a témában a Flash SSD topikban elég jó szakértés található OP témában is. :)

Az tény, hogy a Sandforce-os vezérlős példányoknál akkor se nagyon lesz gond, ha nem foglalkozol az OP-vel, mert gyárilag úgyis le van foglalva a minimum.
Olyan 7-28 %-ot írnak egyébként, de lényegében az SSD-nek az is ugyanolyan jó, ha a partícionált területen van még elég szabad hely. Lényegében ne töltsd csurig a partíciókat, akkor tulajdonképpen felesleges külön helyet lefoglalni partícionálatlannak + nálad még mindenképp ott van a gyári 8 GB is.

[ Szerkesztve ]

(#22682) Neil Watts válasza ubyegon2 (#22681) üzenetére


Neil Watts
veterán

A Samsungokban nem SF van, ezért kérdeztem :)

Üdv. core2

(#22683) Rimuru válasza N0zer0 (#22678) üzenetére


Rimuru
veterán

Kiprobaltam egy extrem esetre, es szerintem eleg meggyozo. Erzodik a megbicsaklas mikor elkezdi hasznalni, de kozel se eri el azt a szintet mikor a HDD-re irna. Mivel alapbol nem nagyon szokott rafutni swapra ezert allandositottam neki fel gigat.

cc@cc> cat /proc/swaps
Filename Type Size Used Priority
/dev/zram0 partition 524284 52 200
/home/swapfile file 4194300 0 100

Vigyázat, csalok!

(#22684) ubyegon2 válasza Neil Watts (#22682) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sorry, most fogtam fel, hogy cache-ből dolgozot az agyam. :B 120 GB-nak olvastam most is. alvadni kéne kicsit többet

128 GB-nál is érvényes az általános elv, hogy nincs baj, ha nem írod csurig, de a biztonság kedvéért 10 %-ot hagyj neki, de ha úgy látod a szabad hely kapacitást, adhatsz neki többet is, ártani nem árt, de 10 is bőven elég!

Én 120 GB-os Intelt használok, tele van disztrókkal, de egyik se rakja tele a neki szánt partíciókat, így semmi gond nincs velük. Soha nem szabad telerakni a partíciót, ez a lényeg, ha ezt nem tudod ellenőrizni biztonsággal, akkor legyen OP mindenképpen!

A Flash topikban írnak a 830-as sorozatról elég sokat, ha belassul, mit kell tenni, javaslom olvasd át a topik érdekesebb Samsungos részeit!

még egyszer bocs, hogy marhaságot írtam a vezérlővel kapcsolatban

[ Szerkesztve ]

(#22685) cigam válasza Neil Watts (#22673) üzenetére


cigam
félisten

118GB-os Windows alól az SSD-m, így ezzel számolok:
- Az SSD elejére egy efi particiót teszek (mekkora legyen? 1GB?)
- utána egy SWAP-et, 16GB méretben (hogy a RAM méretével egyező legyen)
- 20%-os provision mellett maraad 80GB, ez lesz a / ext4-gyel.

Továbbra sem értem, hogy hol lesz a Windows.
Ha 120-as az SSD, akkor 1+16+80=97GB-ot szánsz a linuxra úgy, hogy 20%-ot "parlagon" hagysz. Akkor mekkora hely marad a Windowsnak?

ubyegon2
Most nézem milyen árakon adják. Ez tényleg nagy kérés :B

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#22686) ubyegon2 válasza cigam (#22685) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:N Akkor nem lesz póló.

Amúgy arról az SSD-ről már kiderült lassacskán, hogy Samu 830 128 GB.
Winnek meg minek hely?

[ Szerkesztve ]

(#22687) Nestor16


Nestor16
senior tag

Hali.

Sajna nem jövök rá a megoldásra, pedig volt már ilyen...

T500-as laptop, megjött az ultrabay, minden ok, csak minden újraindításnál más helyre csatolja fel a HDD-t és a torrent kliens sem találja a helyét.
Hogyan is kell lefixálni, hogy mindig ugyanoda csatolja fel a HDD-t?

Köszi szépen! :R

Üdv, Dávid

(#22688) ubyegon2 válasza Nestor16 (#22687) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Halványan rémlik, hogy usb-s eszközöknél az fstab-ba az uuid számsorral kell csatolni, hogy ne csinálja ezt, amit írsz.

(#22689) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Na felment a rendszer, viszont a Xonar DS-em nagyon-nagyon-nagyon halk, szinte alig hallható. Mit tudnék vele kezdeni. 100-on van a hangerő.

Üdv. core2

(#22690) Neil Watts válasza ubyegon2 (#22684) üzenetére


Neil Watts
veterán

Végigszaladtam az SSD-s lkeírásodon, és elméletileg akkor minden beállítás rendben lezajlott, igaz?
Legalábbis többségében úgy tűnik. kivéve a cron weekly, de ott a sudo a baja, azzal nem akartam szórakozni :D

[link]

Ui.:

ls -l /etc/cron.weekly

-rwxr-xr-x 1 root root 86 febr 23 2015 fstrim

:DD

(#22691) Sonja: Nagy király vagy, remélem tusz róla! Megy, köszönööööööm :))

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

(#22691) Sonja válasza Neil Watts (#22689) üzenetére


Sonja
veterán

Alapból le van véve a hang az alsamixer-ben Asus Xonar DX-nél. Legalábbis nálam mindig ez volt. Nyiss egy terminált, majd alsamixer, és a master hangerőt vedd fel teljesen. Utána kiléphetsz, már mindig maxon lesz a hangerő.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#22692) ubyegon2 válasza Neil Watts (#22690) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha nem mozgatsz sűrűn nagy méretű fájlokat, akkor elég a discard opció, a cron.weekly-t nem is érdemes abajgatni, az se baj, ha lefut, az se, ha nem.

Amúgy jónak tűnik, amiket megnéztél/linkeltél. Ha nem akarsz naplózást a mappákhoz, fáljmozgásokhoz, akkor még érdemes berakni az fstab-ba a noatime paramétert ide s discard után

UUID=58831d0f-0d46-4555-b8a4-f17e4b7e5a8c / ext4 discard,errors=remount-ro 0 1

Érdemes még egy teljesítmény tesztet csinálni a gnome-disk-utility-vel kb. ilyen értékekkel

Ha még jobban akarod kímélni az SSD-t berakhatod még Firefox cache-t ramba.

/home/.cache-t is tmpfs-be rakhatod

#tmpfs to .cache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=400M 0 0

ezeket is berakhatod még az fsab-ba:

# Modification for SSD
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

a középső ki van kommentelve, mert kellenek a log fájlok

Most esett le, hogy ezek a leírásokban is benne vannak. :D

[ Szerkesztve ]

(#22693) ubyegon2 válasza Sonja (#22691) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez milyen durva már, ha valaki nem írja le a megoldást, akkor szegény felhasználó kitépi a haját? :(
Még jó, hogy pont erre jártál. :)

(#22694) Nestor16 válasza ubyegon2 (#22688) üzenetére


Nestor16
senior tag

Egy kicsit pontosabban kérlek (vagy más aki tudja), mit is kell beírni az fstab fájlba? :U

Üdv, Dávid

(#22695) cigam


cigam
félisten

nézném a horizon.tv-t, de silverlight-os. Feltettem a pipelight, a pipelight-plugin --list-enabled parancs kimenete: silverlight5.1

Vagyis úgy tűnik mindent jól csináltam, ennek ellenére a ff-ban nem jelenik meg, és nem működik.

Ja hogy még a wine is kéne...

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#22696) ubyegon2 válasza Nestor16 (#22694) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt egy jó link az fstab szerkesztéséhez. Még egy link.

Lényegében felcsatolás után megállapítod az uuid-et a sudo blkid segítségével és azt beírod az fstab megfelelő sorába, ahogy az első linkben is mutatja a példa

# Adataim
UUID=9cf67e97-b3f5-5jk9-831d-dd435hh033455 /media/adat ext4 defaults 0 0

/media/adat-hoz ill. helyette az eszköz elérési útját kell beírnod, utána jön a fájlrendszer megnevezése, a default egy alap paraméter, elméletileg jó lesz. A végén a két 0 is jó úgy, a második linkben le van írva, mit jelentenek a végén a számok.

gksu gedit /etc/fstab parancs kell a FSTAB szerkesztéséhez, a gedit a szövegszerkesztő, ha mást használsz, azt kell beírnod. Ha elmentetted a változást, a cat /etc/fstab paranccsal meg tudod nézni, hogyan néz ki az fstab.

az új sort a / root utáni sorba írhatod, de a / sora után nyomj entert és úgy írd az új sort és ez után is kell enter

itt egy példa
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=94c25654-65fa-4a22-k7c5-bgc5445027b3 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
UUID=921241bd-6451-468e-bac2-351258kl3a99 /media/TORRENTEK ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=0b26696b-8d0d-4432-8595-9f2d49145952 /media/Data auto nosuid,nodev,nofail 0 0

[ Szerkesztve ]

(#22697) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#22696) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

az előbb szétesett a sor, így már jó lesz egy sorban

itt egy példa
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=94c25654-65fa-4a22-k7c5-bgc5445027b3 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
UUID=921241bd-6451-468e-bac2-351258kl3a99 /media/TORRENTEK ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=0b26696b-8d0d-4432-8595-9f2d49145952 /media/Data auto nosuid,nodev,nofail 0 0

[ Szerkesztve ]

(#22698) #40553216 válasza #40553216 (#22547) üzenetére


#40553216
törölt tag

No, ez is meg van. Igaz, nem Dell Inspiron lett, és nem is új. Hanem egy HP EliteBook 8560P. Eddig úgy néz ki, minden megy.

(#22699) szpilu


szpilu
tag

Üdv,

Lehet, hogy egyszerű kérdés, de felteszem. Adott egy Xubuntu LTS. Minden bootolásnál a monitor felbontás 1280x1024 helyett 1024x768. Az xrandr paranccsal át tudom állítani, de azt szeretném, hogy ne kelljen minden indítás után ezt megtenni. Azt tudom, hogy scriptet kellne írnom, csak a "hogyan és miként" nem megy. Ha Valaki segítene nagyon megköszönném.

Üdv.

(#22700) ubyegon2 válasza szpilu (#22699) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

xandr beállításokkal még nem kellett bíbelődnöm, de ezeken el tudsz indulni, hátha kiolvasos belőlük, amire szükséged van:

[link]
[link] [link]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.