Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22701) Neil Watts válasza Sonja (#22691) üzenetére


Neil Watts
veterán

Már csak az a kérdésem, s utána nem zavargok, hogy miután meghúztam így az alsamixert (kristálytisztának tűnik a hang) eképpen:

Az nem fog károsan hatni a hangkártyára vagy esetleg a hangcuccomra? Vagy amit az ALSAmixer-ben beállítok az a 100% és amit a gnome mutat, az téves?

Magyarán: Van félnivalóm?

Illetve bocsi, lenne mégegy:

Ahhoz, hogy AMD kártyánál meg tudjam nézni a hőmérsékletet, az sudo aticonfig --odgt parancsot kellene futtatnom. Ez a parancs mindig kiirja, hogy az sudo aticonfig --initial -t kell először futtatnom.

Ez nem fogja elcseszni a jelenlegi beállításaimat? Ergo minden a jelenlegi módon fog tovább működni csak egy plusz xorg.confba lejegyezve?

Üdv. core2

(#22702) Sonja válasza Neil Watts (#22701) üzenetére


Sonja
veterán

Abszolút nem, ugyanis ez a hangszint felel meg a Windows-os hangszintnek. Ez lenne a default beállítás, de valamiért az alsamixer nem teszi maxra Xonar kártyák esetén.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#22703) ubyegon2 válasza Neil Watts (#22701) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Próbáld ki a Psensor-t hőmérséklet kijelzéshez. [link]

(#22704) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sonja, ubyegon2: Köszönöm a segítségeteket! :) :R

Üdv. core2

(#22705) ThePoweR


ThePoweR
senior tag

Üdv,

Nem tudom jó helyre írok e, de ubuntu serverrel lenne problémám VirtualBox-on.

Feltelepítettem a 14.04.3-mas Ubuntu szervert ahogy kell. Bridgelt kártya van beállítva, kap is ip-t szépen, de se ubuntu-ról a hostot sem hostról az ubuntut nem tudom pingelni. Ubunturól a router-t és más hálózaton lévő gépet tudok pingelni csak a hostot nem.

Windows 10.

Mi lehet a gond?

Köszi! :R

(#22706) Rimuru válasza ThePoweR (#22705) üzenetére


Rimuru
veterán

Lehet hogy a host. Win10 alatt voltak gondok, ha nem javitottak akkor mas host rendszer kell.

Vigyázat, csalok!

(#22707) SATA_boy válasza Sonja (#22691) üzenetére


SATA_boy
csendes tag

Én is nagyon köszönöm az alsamixer-es megoldásodat. Ubuntu MATE 14.04.2 alatt is teljesen le volt véve a hangerő, de a segítségeddel sikerült feltornászni. :R

(#22708) ThePoweR válasza Rimuru (#22706) üzenetére


ThePoweR
senior tag

[link]

VirtualBox bug. 102781 build-be már ki van javítva. Leszedtem jó is lett. A Downloads alatt a 102546-ot lehet letölteni.

(#22709) csixy


csixy
addikt

Köszönet a fullos UBI buildedért Lathronos! :R

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#22710) Spuri2000


Spuri2000
senior tag

Sziasztok!

Most kezdtem el foglalkozni az ubuntu linuxal és olyan kérdésem lenne, hogy szépen feltelepítettem a rendszert, de a képernyő felbontást nem tudom 1024x768-nál nagyobbra felcsalni. Mit kell tennem, hogy ez sikerüljön.
Külön grafikus kártyát nem használok mint az intel i5 3570k-ba lévő HD-t. Esetleg az ehhez való drivereket is fel tudom valahogy frissíteni?

(#22711) lev258 válasza Spuri2000 (#22710) üzenetére


lev258
veterán

Jelenleg melyik verziót használod? Valószínűleg a driver már friss, viszont előfordul, hogy nem tud minden rendelekezésre álló felbontást lekérdezni. Ilyenkor manuálisan kell hozzáadni a kívánt felbontást Terminálon keresztül.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22712) Spuri2000 válasza lev258 (#22711) üzenetére


Spuri2000
senior tag

15.04

Lehet inkább a 14-et kellett volna?

(#22713) lev258 válasza Spuri2000 (#22712) üzenetére


lev258
veterán

Próbálgatni lehet, de a 15.04 csak 9 hónapig támogatott, vagyis a tél végéig. Az LTS kiadások a hosszú támogatásúak.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22714) Spuri2000 válasza lev258 (#22713) üzenetére


Spuri2000
senior tag

Terminálon keresztül hogy kell a felbontást hozzáadni?

(#22715) lev258 válasza Spuri2000 (#22714) üzenetére


lev258
veterán

Itt kellene elindulni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22716) Spuri2000 válasza lev258 (#22715) üzenetére


Spuri2000
senior tag

Már meg is van.

Köszönöm.

Szép lassan haladok. :)

(#22717) csixy


csixy
addikt

Mivel irfanview nélkül nem tudok meglenni, mert megszoktam, ezért a 440-es verziót kitömörítettem zipből a wine programfilesx86 mappájába és működik is:

De hogyan tudhatnék az i_view32.exének egy parancsikont (bocs linket) tenni az asztalra, vagy a menü wine gyűjtőjébe?

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#22718) imibogyo válasza csixy (#22717) üzenetére


imibogyo
veterán

Itt elég jól leírják a Wine-os link létrehozását azon verziókban, ahol van "Create Launcher" jobb egérgombos menüpont. Itt pedig azon kiadásokról olvashatsz, amikben már nincs meg ez menüpont. Ebben a pillanatban mondjuk kipróbálni nem tudom egyik megoldást sem.

[ Szerkesztve ]

(#22719) stopperos válasza csixy (#22717) üzenetére


stopperos
senior tag

Ha telepíted a irfanview-t a saját telepítőjével, akkor a wine létrehozza neki az ikont az asztalon.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#22720) ritkaság


ritkaság
tag

Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok a témában, ezért olyan segítőt keresek aki Teamviewer-en keresztül segítene a gondomon. Virtual desktop van a felhő szerveremen és wine-nal vannak telepitve mt4 platformok. Eddig minden rendben ment de most a NoMachine nem tud kapcsolódni a szerveremre. Ezt félig meddig megoldottam, de most a platformokra telepített fájlokat nem jeleníti meg. Részletesebben megmutatnám,ezért kellene a Teamviewer. Ha valaki tud segíteni privátban irjon és felhívom. Előre is kösz! :R :R :R

(#22721) csixy válasza imibogyo (#22718) üzenetére


csixy
addikt

sajnos belebonyolódok a \ és a / jelek alkalmazásába és a végén nem hagyja elmenteni a rendszer.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#22722) csixy válasza stopperos (#22719) üzenetére


csixy
addikt

A saját telepítőjével csak karikázik a homokóra és a végén nem csinál semmit.
Winetrickses megoldással át kell neveznem a .cache/ ... akarmi mappában a telepító exe fájl olyan nevűre amilyet a winetrick szeretne és a végén ott lesz a telepítés a wineprefixes mappában , de nem kerül át a drive_c/Prrogram Files (x86) mappába.

Nem valami dll vagy mittomén mi kell még a wine helyes működéséhez?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#22723) spammer válasza csixy (#22721) üzenetére


spammer
veterán

Másold be az elérési utat, amivel próbálkozol. Egyébként kismillió képnézegető van linuxra [link].

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#22724) imibogyo válasza csixy (#22721) üzenetére


imibogyo
veterán

Csak másold akkor át. Nem kell kézzel begépelned.
Vagy én nem értelek. :B

(#22725) stopperos válasza csixy (#22722) üzenetére


stopperos
senior tag

Én playonlinux-ot használok minden alkalmazáshoz, mert így olyan wine verziót rakok az alkalmazás alá amilyet akarok/igényel.
A winehq szokott segíteni, hogy egy alkalmazás jó e vagy nem.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#22726) lev258 válasza csixy (#22722) üzenetére


lev258
veterán

Na itt állj meg, kezd érthetetlenné válni. A leírások szerint Winetricks-szel egyedül a mfc42-t kell felrakni. Semmi egyebet. Ez után simán indíthatod a telepítőt. Az még jelenthet akadályt, ha 64 bites rendszert használsz. Ilyenkor a Wine is alapértelmezetten 64 bites környezetet kreál, viszont ez még nem olyan szintű, mint a 32 bites. Ebben az esetben generáltatni kell vele egy 32 bites környezetet és oda telepíteni az alkalmazásokat.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22727) csixy válasza lev258 (#22726) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm! :R :R :R
Ezt az mfc42-t hamarabb is megkérdezhettem volna. Így már tök jó!! :C

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#22728) csixy válasza spammer (#22723) üzenetére


csixy
addikt

Köszi, de az elérési út bemásolásával nem boldogultam.
Az irfanviewnak minden csínját bínját ismerem , nem csak képnézegetőként használom ,hanem képfeldolgozóként is. A GIMP nekem túl bonyolult. Az irfanview-val két három kattantással tudok 512kilobájt fájlméret alá begyűrt jépeget csinálni és ez a lényeg. :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#22729) hcl válasza csixy (#22728) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Gwenview lesz neked a jó, az tud tömegesen is áttömöríteni, méretezni, stb.

Mutogatni való hater díszpinty

(#22730) Ciccuka


Ciccuka
veterán

Pendrive-ra, hogy érdemes telepíteni, milyen fájlrendszerre és hogy kell megcsinálni?

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#22731) lev258 válasza Ciccuka (#22730) üzenetére


lev258
veterán

Ha pendrive-ra telepíted, akkor ext2. Az még valamennyire kíméli.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22732) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Két Ubuntus gép közt szeretnék egy mappát megosztani.
Megosztottam a gépemen a Public mappát, ekkor feltelepült a samba.

Mikor a nautilusban a Browse network/Windows Network útvonalra megyek, majd ott a WORKGROUP-ra kattintok, akkor kér tőlem egy jelszót,

sudo smbpasswd -a felhasznalonevem parancssal lett jelszavam. Beírtam, és nem fogadja el. Hogyan tovább? :)

Üdv. core2

(#22733) nemurea válasza Ciccuka (#22730) üzenetére


nemurea
aktív tag

Valóban ext2, és úgy kell megcsinálni, mint bármely más telepítést HDD-re: van egy live CD-d (vagy a telepítő iso kiírva egy másik pendrive-ra), arról bootolsz, és a telepítésnél a cél pendrive-ot választod ki CÉL-nak.

Tipp1: ha csak lehet, vedd le a gépről a többi HDD-t, a hibák lehetőségét csökkentendő
Tipp2: ha a 'telepítő' live egy másik pendrive-on csücsül, és látszólag rendben feltelepül a 'cél' penre, de az a boot folyamat során rejtélyes okból megáll valamilyen root-ra vonatkozó hibaüzenettel, és nem jutsz vele dűlőre, akkor írd ki a live iso-t CD-re és onnan telepítsd a cél pendrive-ra

(#22734) gery2123 válasza Neil Watts (#22732) üzenetére


gery2123
őstag

Ugye smb service restart megvolt?
Ha nem akkor indítsd újra. Ha igen akkor okoskodunk :)

-- PSN_ID: GerY2123

(#22735) Neil Watts válasza gery2123 (#22734) üzenetére


Neil Watts
veterán

nem nagyon akarja az igazságot... :/

Üdv. core2

(#22736) gery2123 válasza Neil Watts (#22735) üzenetére


gery2123
őstag

És ha nem nautilus által osztod meg.
sudo gedit/nano amelyiket szereted tehát
sudo nano /etc/samba/smb.conf

és a végére hozzácsapod

[share]
comment = megosztott mappa
path = /home/xxxxx.......
browsable = yes
guest ok = no
read only = no
create mask = 0755

ez egy egyszerű megosztás, majd persze ki lehet ezt egészíteni még pár dologgal ha úgy van bővebben [link]
sudo restart smbd
sudo restart nmbd

Remélem jó lesz és nem írtam nagy hülyeségeket :)

-- PSN_ID: GerY2123

(#22737) csixy válasza hcl (#22729) üzenetére


csixy
addikt

Köszi, megnézem!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#22738) Nestor16 válasza ubyegon2 (#22696) üzenetére


Nestor16
senior tag

Köszönöm! :R

Üdv, Dávid

(#22739) Nagytalp


Nagytalp
senior tag

Használ(t) valaki több monitoros konfigot, több videókártyával Ubuntu alatt?

Jelenleg egy NV kártyáról hajtok két monitort de sajnos a kártya csak ennyit tud (LP). Beszúrnék mellé még egy kártyát és egyidejűleg szeretnék használni 3 monitort + 1 LCD TV-t.

Van valakinek erre működő konfigja? Vagy NV driver képes ezt beállítani? Esetleg Kubuntu alatt megoldható?

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#22740) jimmy399 válasza Nagytalp (#22739) üzenetére


jimmy399
senior tag

Én annyit tudok segíteni neked, hogy 2 monitort használok D-sub-ról. Egy integrált HD 7650d-m van, nem használom, mert csak DVI-D, HDMI, Display port van rajta, a két 19" kijelző meg CSAK D-SUB-os. Vettem bele egy Ati HD 5550-et, DVI-I és VGA kimnenet van rajta, a DVI-I még oké, mert van hozzá DVI-VGA konverter... :)

--- N/A ---

(#22741) hcl válasza jimmy399 (#22740) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

DP-VGA is van, kb. 1200 Ebayről, meg DP-DVi is... HDMI-DVI is... (Ezzel vigyázni kell, nekem az olyaóbbak csak Xbox-szal mentek)

Mutogatni való hater díszpinty

(#22742) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Hogyan tudom majd megosztani az internetet úgy hogy a gépem alaplapjába megy be az UTP a modemből de egy hálókártyán akarnám tova küldeni utp-n a jelet a routernek.

(#22743) BoB válasza Mtbsrác (#22742) üzenetére


BoB
veterán

Te most pl. tűzfalnak akarsz dedikálni egy gépet? Vannak erre specializált disztrók.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#22744) Tim82 válasza hcl (#22741) üzenetére


Tim82
nagyúr

Az 1200 Ft-nak megfelelő árú "DP-VGA" tuti, hogy semmit sem ér. A DP csak digitális jelet ad ki, azt meg valamiféle konverternek át kellene alakítania analóg jelre. Ilyen konverter meg 100%, hogy nem lesz az olcsó kínai cuccban.

DP-DVI és DP-HDMI esetén nem kell a jelet átalakítani, ott nincs ilyen gebasz.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#22745) hcl válasza Tim82 (#22744) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát, az ennek megfelelő árú HDMI-VGA ért, de PC-vel nem ment :D Mindegy, a lényeg, hogy nem túl drágán még működőt is kap, és nem feltétlen kell dVGA a gépbe.

Amúgy olcsó DP-VGA-ból is tervezek venni, meglátom majd, hogy mit tud.

Inkább az Intelnek jár egy feketepont, hogy csomó VGA-juk nem kezel 2 megjelenítőnél többet.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#22746) Lathronos válasza hcl (#22745) üzenetére


Lathronos
őstag

"Inkább az Intelnek jár egy feketepont, hogy csomó VGA-juk nem kezel 2 megjelenítőnél többet."

Igen, mert az IGP mag arra lett tervezve, hogy HD minőségben filmet nézhessen az ember. Nem kívánnak az AMD-vel és az NVidia-val harcba szállni a csúcskategória trónjának uralásáért. Ezt aligha lehet a szemükre vetni, ők mindössze kényelmi funkciónak szánták alapvető multimédiás feladatok ellátására, valamint HTPC-k kiszolgálására. Persze megoldható lenne nagyobb teljesítményű, funkciógazdagabb IGP-t beletenni, de az már nagyon megdobná az árát, és ebből adódóan nem sokan vennék. Már az is felér egy kisebb csodával, hogy 2 monitort kezelni tud, úgy ahogy.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22747) hcl válasza Lathronos (#22746) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Már az is felér egy kisebb csodával, hogy 2 monitort kezelni tud, úgy ahogy."
Az már igaz, de igazából a 3 megjelenítő kezelése nem lett volna akkora dolog, nem a 3D teljesítménytől függ.
Nekem is arra van a VGA chip a gépben, hogy képet adjon, de egy laptopban nem tudom cserélni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#22748) Lathronos válasza hcl (#22747) üzenetére


Lathronos
őstag

Hát az pech. Amúgy lehet cserélni a CPU-t, de nagyon macerás. Én ezért is veszek minden esetben otthonra PC-t, hogy ne kelljen 1-2 órát sz@rakodni ha cserére szorul a CPU. Laptop csak és kizárólag munkaeszköz. Főnököm is laptopot használ mindenre, elég mókás jelenet, mikor egy-egy konferencián a kis laptopját a projector-ral össze akarja szexualizálni. :D Az sem egy egyszerű mutatvány.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22749) hcl válasza Lathronos (#22748) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem tudom, nekem a céges lapos + projektor, az 1 bedugás, esetleg állítok kimenetet. Mostanra ez még windóz alatt is jól működik, de Ubival sem nehéz belőni egy másik megjelenítőt.

Különben procit az asztaliban sem cseréltem a 7 éves élettartama alatt, szóval ez a laposon sem gáz (úgy fél éve csak az van). És lehet cserélni (annyira nem si macerás, ha már szétszedek egy asztalit, akkor pl. ki is takarítom, az is van ennyi idő), de abban sincs durvább Intel chip, így az se kezel 3 monitort. Márpedig még munkaeszközként is több ember van pl. a cégnél, aki 2 monitort hajt, és simán jól jönne neki még egy. És ezt a prociban levő VGA-akkal nem tudjuk biztosítani.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#22750) Tim82 válasza hcl (#22749) üzenetére


Tim82
nagyúr

Mondjuk az integrált GPU + 3 kijelző együttes kezelése csak a 3. generációs Core i-kben lévő GPU-któl van.

Se a Te T410-edben lévő 1. generációs Core i5, se az én X220-amban lévő 2. generációs nem tudja még.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.