Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22901) csixy válasza szegedilaci (#22900) üzenetére


csixy
addikt

Az alkalmazás rendszerszinten gombot megnyomtad?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#22902) szegedilaci válasza csixy (#22901) üzenetére


szegedilaci
tag

Már a magyar nyelv megoldódott, egy újabb verziót felraktam és azon működött

(#22903) Ayg0


Ayg0
senior tag

Sziasztok!

Találkozott már valaki azzal a jelenséggel, amikor a rendszer hálózatkezelője nem hajlandó csatlakozni a kiválasztott WiFi hálózathoz? Manuálisan hozzáadva semmi gond, de klikkeléses rábökésre nem történik semmi, minta nem is érzékelné az utasítást. :F

"A Celeron egy olyan gyár ami az Intelnek készít olcsó, megbízható processzorokat, ezért felesleges a Pentiumokért plussz pénzt fizetni."

(#22904) Lathronos válasza Ayg0 (#22903) üzenetére


Lathronos
őstag

Én találkoztam. Ilyesmi általában akkor fordul elő, mikor a kernelben található firmware nincs jól megírva és patchelni kell. De ilyen esetben általában a kapcsolat is folyton megszakad . Viszont ha stabil az adatforgalom a routerrel, valószínűleg másról lehet szó.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22905) rup1u5


rup1u5
nagyúr

Clone-oznám a laptopom 64GB-os rendszer SSD-jét egy 80GB-os HDD-re, mint backup és hogy adott esetben ki tudjam cserélni a kettőt ha az SSD-t az asztali gépemben szeretném használni.
Milyen módszert, programot javasolnátok erre?
Van egy optical bay caddy a gépben amibe beraknám a HDD-t.

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#22906) rup1u5 válasza rup1u5 (#22905) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Ez a leírás még számomra is követhető.
Vélemény?

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#22907) Lathronos válasza rup1u5 (#22906) üzenetére


Lathronos
őstag

A CloneZilla egyszerűbbnek tűnik, a device-device funkciója pont erre való. Bár mivel nem két egyforma tárolóról van szó, nem tudom fog-e működni. Ha HDD-ről HDD-re akkor igen, de hogy SSD-ről HDD-re? :F

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22908) Tim82 válasza Lathronos (#22907) üzenetére


Tim82
nagyúr

2-3 éve nekem elhasalt a CloneZilla device-device funkcióval pont ezen (a forrás- és cél-HDD-k közötti méretkülönbségen). Lehet, hogy azóta fejlődött persze, nem kísérleteztem vele. Nyilván úgy is meg lehet oldani vele, hogy a 80 GB-os HDD-n lesz(nek) az átklónozott partíció(k), ami(k) 64 GB-ot foglal(nak) és 16 GB lefoglalatlan terület, amit később hozzá(juk) lehet adni igény szerint valamilyen lemezkezelővel; ez emlékeim szerint akkor is működött.

Nem hiszem, hogy SSD-ről HDD-re bármi gond lenne, a HDD-nek úgy rémlik, hogy nincsenek ilyen háklijai, mint az SSD-nek, amik külön figyelmet érdemelnének ilyenkor - alignálás-partíció kezdetének eltolása stb., amire gondolok.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#22909) growler válasza rup1u5 (#22905) üzenetére


growler
őstag

Ha Debian/Ubuntu alapú a rendszered, szerintem a rendszeredről készített Systemback live-cd
is szóba jöhet.
( Persze, a linkeden lévő dd-s módszer is működhet.)

(#22910) rup1u5


rup1u5
nagyúr

Elindítottam ezt a dd-t és úgy néz ki most csinálja...

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#22911) stopperos válasza rup1u5 (#22905) üzenetére


stopperos
senior tag

Clonezilla, ahogy a többiek is mondják. Ne is gondolkozz másban, én mindig ezzel backupolok teljes lemezeket.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#22912) Kendek válasza growler (#22909) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha egy másik lemezre szeretné átmásolni a rendszerét meg esetleg a saját könyvtárában levő felhasználói adatokat, akkor a közvetlen másolást célszerű alkalmaznia (Rendszermásolás menüpont) és nem a Live rendszer készítést. Ez utóbbi egy teljesen felesleges, macerás, bonyolult és hosszadalmas köztes procedúra lenne amit hasonló esetekben senkinek sem ajánlanék...

<-ƘƘ->

(#22913) Lathronos válasza Kendek (#22912) üzenetére


Lathronos
őstag

Jellemző, hogy pont a systemback, a legegyszerűbb megoldás nem jut eszembe. Hogy felejthettem el ezt ajánlani? :F

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22914) rup1u5 válasza Kendek (#22912) üzenetére


rup1u5
nagyúr

És itt már el is emelkedtünk arról a szintről amit én még képes vagyok megérteni. :DDD
Mi az a Rendszermásolás menüpont és hol találom?

Idáig csinált valamit a dd mert villogott a hdd led és hallottam a vincsi hangját is. Aztán lefagyott az egész rendszer és ki kellett kapcsolnom. Úgyhogy ez nem sikerült.

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#22915) Kendek válasza Lathronos (#22913) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A Systemback nem feltétlenül ajánlott az ő esetében, mert ő klónozni szeretné az SSD-jét. A Systemback fájlrendszerszinten dolgozik (szóval fájlokkal), a dd - amivel ténylegesen klónozni lehet - az meg az eszköz szintjén másol mindent, bitről-bitre. Viszont a dd nem igazán ajánlott online másolásra, szóval egy Live rendszer kelleni fog hozzá. Ettől függetlenül persze a Systemback is teljesen jó megoldás lehet, viszont szükség lehet kiegészítő másolásra is (ha vannak itt-ott még adatok az SSD-n amit nem visz át).

(#22914) rup1u5: A rendszermásolás menüpontot a Systemback alkalmazáson belül értettem, arról kezdtünk el beszélgetni. Szóval ha érdekel, akkor az alkalmazás telepítése (nemh/systemback PPA) és elindítása után egyből látni fogod, hogy miről van szó.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#22916) rup1u5 válasza Kendek (#22915) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Nekem már egy alkalmazás telepítése is komoly kihívást jelent linuxon.
Úgyhogy nekifutok újra a dd-vel, hátha most nem fagy le.

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#22917) Kendek válasza rup1u5 (#22916) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Tulajdonképpen három, vagy ha úgy tetszik akkor egyetlen parancs az egész telepítés. De nem éri meg mert a particionálás és a partícióbeállítás ahhoz képest akkor rakétatudomány lenne. :))
A fagyás úgy gondolom, hogy összefügghet azzal, hogy te online próbálod ledd-zni a rendszert. Ez még akkor is rossz ötlet ha éppen nem hat ki a futó rendszerre, mert a másolat már esélyesen hibás lesz.

<-ƘƘ->

(#22918) Lathronos válasza rup1u5 (#22916) üzenetére


Lathronos
őstag

Kendek arra utal az online alatt, hogy inaktív rendszert tudsz csak sikeresen klónozni. Ezért a legjobb talán egy LIVE CloneZilla lemezről végrehajtani a másolást. De ha dd-vel akarod csinálni, azt is tudod LIVE rendszerből futtatni pl. egy Ubuntu DVD-ről vagy pendrive-ról. Akkor nagy eséllyel hibátlan másolatot kapsz.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22919) growler válasza Kendek (#22912) üzenetére


growler
őstag

Igaz ! :) (talán, mentségemre - a Systemback "Rendszermásolás" opcióját még nem használtam.)

No-de most ! ;) (a válaszodat olvasva !)
Egy 8GB-os pent EXT4-re formáztam, és megjelöltem célpontnak a rendszerem (/) másolásához.
(Persze, csak ideiglenesen - kísérleti jelleggel.)
A folyamat hibajel nélkül lefutott. (elég lassan, mivel USB2-es pen-ről van szó.)
Erről a pen.-en lévő másolatról írom ezt a hozzászólást. (SB@)
Ezzel is bizonyítva, a Systemback nagyszerűségét, e tekintetben is !
Ismételten köszönet érte ! :R

[ Szerkesztve ]

(#22920) Kendek válasza Lathronos (#22918) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Én inkább úgy fogalmaznék, hogy egy partíciót úgy lehet sikeresen klónozni, ha az azon levő fájlrendszer nincs csatolva. Az ő esetében amikor pedig egy egész lemezt kell klónozni, akkor pedig egyetlen partíció sem lehet rajta csatolva. Ilyenkor teljesen mindegy, hogy mi van a lemezen vagy egy partíción (lehet rendszer is de bármi más adat is), a lényeg, hogy a másolás ideje alatt az adatok ne változhassanak (szóval írási művelet ne történjen).

<-ƘƘ->

(#22921) Lathronos válasza Kendek (#22920) üzenetére


Lathronos
őstag

Na jó, nem vitatkozok. Én csupán azt írtam le, ahogy én csinálnám. De az túl egyszerű ezek szerint. :DDD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22922) rup1u5


rup1u5
nagyúr

Értem amit mondtok.
Kinyomtam mindent, még a netről is leléptem és úgy gyorsan lefutott a dd. Az eredmény az lett hogy nem tud bebootolni a clone HDD-ről. USBről betöltöttem live-ot és az alatt szépen látszik, hogy ott van minden mappa és a partíció mérete is ugyan az lett a vincsin mint az ssd-n.

Szóval ha jól értem az lehetett a hiba, hogy egy futó rendszer alól próbáltam cloneozni azt a partíciót amin a rendszer maga van. Valamint az is probléma, hogy a két meghajtó csatolva van.

Akkor most megkísérlem ugyan ezt live alól. Live alatt az SSD-t és a HDD-t is csatoljam le ugye?

(#22917) Kendek:
"..particionálás és a partícióbeállítás ahhoz képest akkor rakétatudomány lenne."
:DDD ilyenekkel nincs gondom egészen addig amíg van egy rendes GUI. Nálam a sudu app get meg a hasonló terminálos f@szkodásnál fogy el a cérna.

[ Szerkesztve ]

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#22923) Lathronos válasza rup1u5 (#22922) üzenetére


Lathronos
őstag

sudo apt-get. :) Akkor a netinstall-t nem neked találták ki.Igaz, nekem se. :DDD A HDD-t csatolni kell mindenképp, csak az SSD ne legyen csatolva.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22924) rup1u5 válasza Lathronos (#22923) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Hát live alól nem tudok vele kezdeni semmit. Nincs disk utility, nem tudom megnézni a meghajtók neveit.

Az SSD-t le kell csatolni? De arról fut a rendszer. Na bebootolok SSDről és megpróbálom úgy....

....hát persze hogy nem megy.

[ Szerkesztve ]

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#22925) growler válasza rup1u5 (#22922) üzenetére


growler
őstag

Ha másképp nem megy, ajánlom neked a Systemback Rendszermásolás funkcióját.
Percekkel ezelőtt próbáltam ki, egy pen.-ről. (erre másoltam a rendszeremet)
Probléma nélkül be boot-olt - kérte a felhasználónevet/jelszót...és tudtam használni.
Még a WiFi-hez is automatikusan kapcsolódott.
E 3 parancsot - egymás utáni bemásolva a terminálba, telepítheted a Systemback-et:
( Ubuntu 14.04, és e feletti verziók esetén)

sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback
sudo apt-get update
sudo apt-get install systemback

Az első parancs után, jelszót kér. (ezt beírás közben nem látod) -> enter

[link]

[ Szerkesztve ]

(#22926) Lathronos válasza rup1u5 (#22924) üzenetére


Lathronos
őstag

LIVE rendszerről(pendrive/DVD) futtatod a dd-t, és csak a HDD-t csatolod fel.

Terminálba beírod: lsblk

Ez kilistázza neked a partíciókat és meghajtókat.

(#22925) growler

Neki nem backup ISO kell(szép lenne a 60 GB méretű ISO :D ), hanem egy HDD-re klónozott rendszer.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22927) Kendek válasza Lathronos (#22926) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ő sem ISO-ról beszél már (ráadásul 4 GB-nál nagyobb .iso fájl nem bootolható), hanem sima rendszermásolásról. A Systembackben pár kattintással kezdeményezhető a rendszer átmásolása egy másik lemezre. Opcionálisan beállítható, hogy a felhasználói könyvtárak összes (nem kivételezett) adata is átmásolódjon, így normál esetben minden átmegy.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#22928) Lathronos válasza Kendek (#22927) üzenetére


Lathronos
őstag

Ma valahogy nem tudom követni az eseményeket, nem vagyok igazán topon. :O

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22929) growler válasza Lathronos (#22928) üzenetére


growler
őstag

Erről beszéltem: :) [link]

(#22930) Dhampir válasza lev258 (#22895) üzenetére


Dhampir
félisten

A zárt ATI meghajtót használva, a Catalystban az Energiatakarékos GPU-t választottam ki, így szinte néma lett a gép, még Flash-lejátszása alatt is, csak az utóbbi esetén már érezhetően hőt kever ki a venti.

(#22931) Lathronos válasza Dhampir (#22930) üzenetére


Lathronos
őstag

Így ősszel jól jön az a plusz laptopba beépített radiátor. :D Az én T500-asom HD3650-ese is 45-50 °C közötti hővel járul hozzá a lakás fűtéséhez, de ez szerintem annyira nem vészes. Persze nyáron 40 °C-ban ez majdnem 70 °C-ra mászik fel, így a hűtőpad nélkül be sem kapcsolom.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22932) Dhampir válasza Lathronos (#22931) üzenetére


Dhampir
félisten

Nem radiátor, épp csak érezhető. :N

Például Windows 8.1 alatti teszteléskor az R7 Graphics 38 Celsius fok volt, a Western Digital HDD pedig 36 Celsius.

Flash nélkül meg hideg és néma, mint egy ThinkPad, jó Lenovo-hoz híven. :D

Szerintem hűtőpad helyett nyáron tedd fel műanyag palack-kupakokra.

Más:

A VLC-nél van egy olyan problémám, ha teljes képernyőre teszem videólejátszáskor, akkor az alsó lejátszó-menüsáv csak ugrálva jelenik meg, illetve nem marad ott a helyén (ilyenkor a videó szintén vele együtt villog) és az egérkurzor eltűnésekor is villog egyet a videó.

[ Szerkesztve ]

(#22933) Lathronos válasza Dhampir (#22932) üzenetére


Lathronos
őstag

Na meg ideje lenne szétszedni és kitisztítani, meg újrapasztázni a Radeon és CPU hűtőbordáit ami úgy 10 °C-ot csökkentene a hőmérsékletén. 3 éve mondogatom magamnak, hogy majd holnap megcsinálom, azelőtt évente megcsináltam a nagytakarítást kívül-belül. :W Na majd holnap mostmár tényleg. :DDD

Milyen OS alatt villog, Ubuntu? SMPlayernél is csinálja?

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22934) Dhampir válasza Lathronos (#22933) üzenetére


Dhampir
félisten

Ubuntu 14.04.3 LTS, szimpla gyári kiadás. :B

Nagyon jó gép a T500-as. :K

Mindjárt megnézem a hőfokot Psensorral, aszondja:

Érzékelő
temp1
Érték 42
Minimum 41
Maximum 44

cpu usage
Érték 21-33% (változó)
Minimum 15%
Maximum 50%

[ Szerkesztve ]

(#22935) Lathronos válasza Dhampir (#22934) üzenetére


Lathronos
őstag

Azt persze nem kérdeztem meg, milyen laptopon történik mindez? :B Gondolom a korlátozott extrák telepítve vannak.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22936) Dhampir válasza Lathronos (#22935) üzenetére


Dhampir
félisten

Igen, a hesthicted exthák (raccsolva :D) fel vannak pakolva.
Lenovo Z50-75 (AMD FX-7500 proccantó, mellette egy R7 M260DX, de most csak Apu működik, a Catalystban energiatakarékosra kapcsoltam.

(#22937) Lathronos válasza Dhampir (#22936) üzenetére


Lathronos
őstag

SMPlayert nézted? Akkor tudnánk, hogy driver vagy VLC problémával van-e dolgunk. Nálam nem villog.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22938) Dhampir válasza Lathronos (#22937) üzenetére


Dhampir
félisten

Letöltöm és beszámolok róla.

...

Igen, ugyanazt csinálja, akkor ez a zárt driver problémája lesz, ugye? :O

A nyílttól azért tartok, mert ott nem tudom beállítani az energiatakarékos gpu-t.

[ Szerkesztve ]

(#22939) spammer válasza rup1u5 (#22924) üzenetére


spammer
veterán

Egyrészt live rendszerre is lehet telepíteni, így lehet disk-utility, másrészt lsblk vagy sudo fdisk -l (kis "L" betű) parancs listázza a meghajtókat.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#22940) Lathronos válasza Dhampir (#22938) üzenetére


Lathronos
őstag

Hát ez valami driver specifikus gond lesz. Neten erről semmit nem találtam sajnos. És ha kikapcsolod az energiatakarékosságot akkor is villog?

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22941) Dhampir válasza Lathronos (#22940) üzenetére


Dhampir
félisten

A nagy teljesítményű gpu-val már nem villog, de így már hallhatóan susog a hűtőventi és meleg levegő áramlik ki a hűtőből. :(

(#22942) rup1u5 válasza Lathronos (#22926) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Na siker van! :)
Végül nem kellett LIVE és nem kellett leválasztani a HDD-t sem.
Ezt a leírást követve csak simán beírtam terminálba:
sudo dd if=/dev/sda of=/dev/sdb
Büszke vagyok magamra. :DDD
Ezt így a saját amatőr kútfőmből logikáztam ki, hogy ha leveszem az 1-et az sda és az sdb végéről akkor nem csak a rendszerpartíciót hanem a kiterjesztett és a cserehely partíciókat is átklónozza és talán úgy bootolni fog rendesen.
Szüttyögött vagy 2 órát de kész lett és most a hdd-ről írok. Első bootra csinált egy file recovery szerűséget de másodikra már bedöcögött a desktopig.
A fennmaradó +17GB is szépen látszik a vincsin:

Ezt nyugodtan formázhatom ugye? Egyelőre még nem mertem.

Köszi a segítséget, tanácsokat mindenkinek!
:R

[ Szerkesztve ]

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#22943) Lathronos válasza rup1u5 (#22942) üzenetére


Lathronos
őstag

Mármint a szabad 17 GB-ot? Minden további nélkül.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22944) Lathronos válasza Dhampir (#22941) üzenetére


Lathronos
őstag

Nem tudom. Én a helyedben használnám az R7-et, de te tudod. Ha zavar a meleg levegő, hát nincs mit tenni. Bár az R7-es melegedésre a TLP megoldást jelenthet. Konfigurálás itt. Vagy konzultálj beloadjoker-rel, ő használja is.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#22945) Dhampir válasza Lathronos (#22944) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm a jó tanácsot! :R

(#22946) Imilenni


Imilenni
addikt

Sziasztok!
Maa telepítettem a 15.04-es Ubuntut, valakitudna abban segíteni ogy hogyan tudnm korlátozni az internet sebességét? Nagyon fontos lenne (LAN kábellel csatlakozik a gép a netre)

Press "F" to pay respects.

(#22947) laszlohu válasza Imilenni (#22946) üzenetére


laszlohu
addikt

A legegyszerűbben :

A routerben egy adott IP címre, vagy tól-ig IP címre be lehet állítani a sávszélesség korlátozást,
külön a feltöltési és - vagy letöltési sebességet is lehet korlátozni.

[ Szerkesztve ]

(#22948) Kendek válasza Imilenni (#22946) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Azt azért vedd figyelembe, hogy jövő januárban már le is jár annak a kiadásnak a támogatása. Most már majdhogynem érdemes lett volna a 15.10-et feltenni (ha a legfrissebbre vágysz és nem LTS-re), pár nap múlva kiadják (de a végleges béta könnyen és gyorsan frissíthető).

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#22949) lev258 válasza Imilenni (#22946) üzenetére


lev258
veterán

[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22950) Imilenni válasza Kendek (#22948) üzenetére


Imilenni
addikt

Ideiglenesen telepítettem fel rá:)
És még annyit hogy arouteren belól ol van az a beállítás? (Ehhez nemigazán értek) :/

Press "F" to pay respects.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.