Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12501) vargalex válasza tvamos (#12498) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

A

2> strace_fbi.log

mondja azt, hogy az error output-ot irányítod a strace_fbi.log file-ba.

Ha nem tudod, hogy melyik kiementre van szükséged, akkor a legegyszerűbb az, hogy a standard output-ot egy file-ba irányítod, az error outputot pedig a standard outputra. Azaz pl.:

strace fbi -T 1 > strace_fbi.log 2>&1

Vagy mehet akár külön file-ba is:

strace fbi -T 1 > strace_fbi_stdout.log 2>strace_fbi_errout.log

[ Szerkesztve ]

Alex

(#12502) Laca0 válasza OLE-3 (#12499) üzenetére


Laca0
addikt

Köszi!
Hdd nem lesz rajta. Van egy Xmicro wifi adapterem. Van rá esély, hogy tudja kezelni a Pi? Nem tudom, hogy milyen a hardver-támogatása...

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#12503) vzoltan válasza Laca0 (#12502) üzenetére


vzoltan
aktív tag

erre mit lehet valaszolni ? :)

probald ki :)

(#12504) OLE-3 válasza Laca0 (#12502) üzenetére


OLE-3
tag

Itt ugyan nem írja, de szerintem esélyes, hogy működni fog.

(#12505) Laca0 válasza OLE-3 (#12504) üzenetére


Laca0
addikt

Köszi!
Zydas ZD1211 chip van benne, azt meg találtam a listában! ;)

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#12506) s_e_n_k_i


s_e_n_k_i
tag

Sziasztok! Egy kis tegnapi élménybeszámoló.
Kb. 2 hete rendeltem egy ilyen kütyüt. Előtte megnéztem, hogy melyik a legolcsóbb DVB-C tuner, ami nagy valószínűséggel megy Raspberry Pi-n is (támogatott DVB-C kütyü eléggé kevés van, és azok is brutális drágák). Szerencsére éppen belefutottam az Aliexpressen egy akcióba, és 22.5 USD-ért sikerült ilyet venni (mygica T230-ra keressetek).
Tegnap megjött a cucc, este a családot elzavartam a TV elől, és megnéztem, hogy működik-e.
Először a Synology NAS-ba próbáltam betenni, de se a saját Video Station applikációja, se a TvHeadend nem ismerte fel.
Ezután inkább a pi-be dugtam, Openelec alatt telepítettem a tvheadend back- és frontend-et, és jelentem, tökéletesen működik.
- A linuxtv-s leírással ellentétben nem kell a firmware-t külön letölteni, alapból benne van a legújabb OpenElec-ben.
- Digi kábel van nálunk, a tvheadend-ben van alap beállítás hozzá, így nagyon állítgatni se kellett.
- Nagyon nem tudtam nézegetni a dolgot, mivel a család sírt, hogy nem tudnak TV-t nézni, de azt kell mondjam kb 5 perc próbálkozás után, hogy a HD adások képe tökéletes, teletext, EPG megy. SD adásoknál csak hang volt, de ma reggel utána néztem, és ez azért van, mivel nincs mpeg2-es licensz a kütyün (este már lesz :) ). Valószínűleg TV adást nem tud szoftveresen renderelni, de ez legyen a legnagyobb gond.
A hétvégén veszek antenna elosztót, bedugom állandóra a pi-be a kábelt, és kipróbálom, hogy hogyan megy a remote TV-zés (otthoni hálón és mobilnetről rácsatlakozva), meg a TV műsor felvétele (esetleg remote recording).

Szóval röviden, ha valakinek DVB-C tuner kell, ami linux alatt megy (értsd van driver, a kernel támogatja) és nem akar 20+ ezer forintot fizetni, akkor a myGica T230-es kütyüt erősen tudom javasolni.

(#12507) macilaci78


macilaci78
nagyúr

Egy alaplaphibás Wayteq xTab-100s kijelzőjét rá lehet kötni egy RPi 2-re?
9,7", 1024×768

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#12508) gorog67


gorog67
aktív tag

Raspi2-re feltettem a Noobs Lite-ot és avval az openELEC-et. Szűken, de felfért egy 2GB-s kártyára. A kép mérettel nem vagyok megelégedve, mert minden irányban lelóg. A kalibrálásban a tetejét le lehetett hozni de a másik 3 oldalt nem. Eleve nem értem, hogy ismert felbontású digitális eszközön miért kell a képet igazítani? (Ugyanilyen a med8er és az eminent médialejátszó is, azoknál sem értem az okot.)

(#12509) Benoe77 válasza gorog67 (#12508) üzenetére


Benoe77
őstag

Lehet, hogy a tv-n kéne állítani, hogy ne húzza szét a képet. (LG tévéken pl. Just Scan a jó beállítás ott, ahol a képarányt állítod)

(#12510) gorog67 válasza Benoe77 (#12509) üzenetére


gorog67
aktív tag

Ok, nyertél! :R A tv "16:9" módban volt, áttéve "Képernyőre igazítás"-ra, jó lett. De minek ez az egész :F
Mivel a tévém a hdmi-n bejövő 5.1-et nem adja ki optikain, a pi-n meg nincs ilyen hangkimenet, az egész csak 1szeri próbálkozás volt részemről. Egyébkén simán elmegy a tv USB-ről tápilag. Próbáltam a távirányítást androidról, de nem sikerült a hivatalos Kodi programmal, nem találták meg egymást. Van valami trükkje?
Barátom azon panaszkodott, hogy, ha a raspi saját táppal megy és megunta a filmnézést, akkor a tv tápja kikapcsolja a tévét és a raspit is. Ez öröm, csak bekapcsolni már így nem lehet, a raspi tápellátását meg kell szakítani, hogy újrainduljon. Ti ezt hogyan oldjátok meg?

[ Szerkesztve ]

(#12511) Benoe77 válasza gorog67 (#12510) üzenetére


Benoe77
őstag

Valószínűleg nem a tv tápja kapcsolja ki a külön tápra kötött raspit, hanem be van állítva a CEC beállítások között, hogy a tv kikapcsolása esetén álljon le a raspi is. Beállítások-rendszer-beviteli eszközök-nél vannak ezek a beállítások.

(#12512) gorog67 válasza Benoe77 (#12511) üzenetére


gorog67
aktív tag

Persze, hogy a CEC miatt van, erre találták ki. De egy DVD-t vissza is tudsz kapcsolni a tévével együtt. A raspi nem éled fel a hdmi-n keresztül érkező kérésre. Arra lennék kíváncsi, hagy aki mindennap használja, az hogyan oldja ezt meg.

(#12513) bambano válasza tvamos (#12495) üzenetére


bambano
titán

strace fbi ... 2>&1 >strace.log
a fájldeszkriptorok világa érdekes történet a bashban :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12514) dugesz77 válasza gorog67 (#12510) üzenetére


dugesz77
őstag

Pedig ha HDMI-s a tvd és van rajta optikai kimenet akkor illene kiadnia a DD és a DTS hangsávot toslinken. A tv menüben nincs kikapcsolva? Kodinál is át lett állítva 2.0-ás alapértelmezett kimenet a hangbeállításnál?
Nagy ügyet a bekapcsolásból nem kerítek. 0-24-be megy. Azt a 2-3 Wattot nem sajnálom.

[ Szerkesztve ]

(#12515) vargalex válasza dugesz77 (#12514) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Az én 6 éves LG 37LH3000-em sem adja ki optikain a HDMI-n érkező DTS hangot. A DD-t igen.

Alex

(#12516) bambano válasza ngabor2 (#12500) üzenetére


bambano
titán

egyrészt az rpi pwm outputra a gugli elég sok jó találatot ad, másrészt itt is foglalkoztak már az rpi hyperionnal, annak egy lebutított változata is elég lehet neked.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12517) gorog67 válasza dugesz77 (#12514) üzenetére


gorog67
aktív tag

A tv egy samu és nem adja ki sem a műholdvevő, sem a médialejátszó jelét (előző Sharp tv szintén zenész). :O Az erősítőmön meg nincs hdmi, azért minden eszköz optikaival van bekötve.

[ Szerkesztve ]

(#12518) vargalex válasza bambano (#12513) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Szerintem csak fordítva megy, vagyis ahogy írtam.

[gavarga@gavarga-n5110 ~]$ ls -la akarmi 2>&1 >test.txt
ls: akarmi nem érhető el: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár
[gavarga@gavarga-n5110 ~]$ cat test.txt
[gavarga@gavarga-n5110 ~]$

[gavarga@gavarga-n5110 ~]$ ls -la akarmi > test.txt 2>&1
[gavarga@gavarga-n5110 ~]$ cat test.txt
ls: akarmi nem érhető el: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár
[gavarga@gavarga-n5110 ~]$

Alex

(#12519) macilaci78 válasza macilaci78 (#12507) üzenetére


macilaci78
nagyúr

:U

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#12520) bambano válasza vargalex (#12518) üzenetére


bambano
titán

én mondtam, hogy érdekes történet :))

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12521) Laca0 válasza vargalex (#12515) üzenetére


Laca0
addikt

Még az LW sorozat sem tudta a DTS-t, de az utána következő összes LG tud mindent és továbbítja is optikán és hdmi-n is.
A lényeg, hogy a digitális hangkimenetet auto-ra kell állítani. Szerintem a Samsung-nál is lehet ilyen paraméter.

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#12522) Benoe77 válasza gorog67 (#12512) üzenetére


Benoe77
őstag

Én úgy oldom meg, hogy nem kapcsolja le a tv a raspit.

(#12523) gorog67 válasza Benoe77 (#12522) üzenetére


gorog67
aktív tag

Köszönöm, megtaláltam! A raspi-re nem lehet egy szoftveres bekapcsoló / újraindító gombot tenni?

Laca0: Amennyire én tudom, még senkinek sem sikerült a külső eszköz 5.1-es hangját bármelyik kimenetre kitenni. A belső tv tuner és a medialejátszó hangja persze kijön.

[ Szerkesztve ]

(#12524) ngabor2 válasza bambano (#12516) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Ha tudom, hogy mire kell keresni, akkor úgy egyszerűbb a keresés :D

(#12525) Laca0 válasza gorog67 (#12523) üzenetére


Laca0
addikt

Akkor LG tévét kell venni :D

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#12526) perempe válasza s_e_n_k_i (#12506) üzenetére


perempe
addikt

:R

majd írd meg a további tapasztalataidat is.

* Brahms: 4. szimfónia *

(#12527) Teng válasza s_e_n_k_i (#12506) üzenetére


Teng
aktív tag

Az Openelec-es táv' tvzésnél, egy usb vevő' stickről több ember is nézheti egyszerre ugyanazt az adást?
A málna kb hány klienst bír ilyen téren és milyen felbontásban?

(#12528) Samus


Samus
addikt

Sziasztok,

egy kicsi és egyszerű "HTPC"-t akarok "építeni", és a lehetőségek áttekintése után úgy látom, hogy egy Pi elég lenne nekem. 720p MKV lenne helyi hálózatról, néha 1080p is, de ritkán.

Pár kérdésem lenne.

Ahogy nézem, a legerősebb modell a B+ 1GB, ez nálunk 15k pénzért megy.

Pár kérdésem lenne:

-Külföldről honnan lehetne olcsóbban, de megbízható forrásból rendelni (jöhet webshop és eBay is, de megbízható eladó nevével).

-Mivel egy kész rendszert futtat (raspbmc vagy openelec), mennyire egyszerű összehozni a hardvert egy infravevővel, hogy tetszőleges távirányítóval irányíthassam?

-Használja valaki közületek ilyen célra a Pi-t? Ha igen, mi a véleménye róla, mennyire alkalmas media centerként?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#12529) mano42 válasza Samus (#12528) üzenetére


mano42
aktív tag

Az utolsó 15.000 oldal nagyrészt erről szólt :)

(#12530) gorog67 válasza Samus (#12528) üzenetére


gorog67
aktív tag

A raspi2 szerintem erősebb. RASPBERRY PI 2 VS MODEL B+
Ha a tévéd tudja a hdmi cec szabványt, akkor nem kell külön infravevő, mert a tv távjával tudod irányítani.

[ Szerkesztve ]

(#12531) mano42 válasza gorog67 (#12530) üzenetére


mano42
aktív tag

Amit Samus kérdett az a raspberry 2 volt, 1 gigás verzióról érdeklődött. Amúgy meg a régi is képes házimozi funkciókra, beleértve fullhd mkv-t akár 25-30 gigás darabot is ...

(#12532) Samus válasza mano42 (#12531) üzenetére


Samus
addikt

Igen, a Pi 2-re gondoltam, de elírtam, mert az csak B, nem B+. Ahogy nézem külföldről sem járnék sokkal jobban, a ModMyPi-től rendelve Royal Mail postával annyi, mint itthon a MálnaPC-től (jó, egy ezressel olcsóbb a szállítás miatt.

Viszont a távvezérlés kérdése még mindig fennáll. Ha a TV nem tud HDMI-n keresztül vezérelni, akkor ez hogy oldható meg?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#12533) szalay_1


szalay_1
csendes tag

Sziasztok..

Segítséget szeretnék kérni. Rpi-1 512-es B modell

OSMC Kodi (új Raspbmc)-ről van szó, valaki használja ezt ?

Nem tudom az LCD-met beüzemelni (LCDproc), a régi konfigurációval megy

de az új kodi-val nem tudom, kerestem leírást a weben de nem talkálok semmit róla..

köszönöm.

(#12534) yossarian14 válasza Samus (#12532) üzenetére


yossarian14
tag

Én egy ilyet vettem hozzá. USB-re bedugod és már működik is. Kicsit célozni kell vele néha, de amúgy flottul megy. CR2025-ös gombelemmel működik.

(#12535) Bobolit


Bobolit
aktív tag

Sziasztok!
Van érdemi különbség abban, ha a Kodi (Rpi2) dekódol és PCM hangot küld az erősítőnek ill. ha bitstream-et küld és az erősítő dekódol? Ha nincs, akkor az előbbire szavaznék, mert nem előttem, hanem polcon, mellettem van az erősítő és ha hangerőt akarok változtatni, akkor a másik esetben oda kell mennem hozzá, a táv sajnos oldalról nem megy.
Bobolit

(#12536) Laca0 válasza Bobolit (#12535) üzenetére


Laca0
addikt

Az erősítő dekódolása mindig jobb! Az tudja igazán jól összerakni a hangzást a rendszer karakterisztikájának megfelelően.

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#12537) Bobolit válasza Laca0 (#12536) üzenetére


Bobolit
aktív tag

Köszönöm :R

(#12538) Samus válasza Bobolit (#12537) üzenetére


Samus
addikt

Amúgy ha a távirányító nem megy oldalról, tegyél a vevő elé szögben egy tükröt, úgy, hogy ha rámutatsz a távirányítóval, az látszódjon, a képét pedig az erősítőre tükrözze. Kis kozmetikai tükör is jó. Egy próbát megér.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#12539) Bobolit válasza Samus (#12538) üzenetére


Bobolit
aktív tag

Egyébként gondoltam már rá :DDD

(#12540) wassermann válasza Teng (#12527) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Igen a DVB szerver (headend) szolgáltatta csatornát több kliens is nézheti egyidőben (4-el próbáltam, ment), sőt nem csak az azonos csatornát, hanem ha ugyanazon a Mux-on vannak akkor másikat is. Például az M1/M2/DUNA egy ilyen csoport és az összes többi nem fizetős a másik RTLK/TV2/EuroNews/Duna2...

Ha pedig nem egy, hanem több USB-vevőd van ez a korlát is megszűnik!

[ Szerkesztve ]

(#12541) Teng válasza wassermann (#12540) üzenetére


Teng
aktív tag

Köszönöm a választ. És HD nál is lehet akár 3 kliens Ful HD nál 2 esetleg? Vagy Te-Ti milyen felbontáson tudtatok több kliensről nézelődni..

(#12542) golya87 válasza Teng (#12541) üzenetére


golya87
őstag

Azbest csinált anno ez ügyben egy kísérletet.
A tvheadend nem igazán terheli le a szervert, úgyhogy 3-4 HD streamelése nem okoz gondot a Pi-nek.
Mivel a tvheadend tulajdonképpen csak "tovább dobja" az adást, így nem a streamelés, inkább a megjelenítés erőforrás igényes. Persze van mód a tvheadend-ben a transzkódolásra, de én ezt ilyen kis erőforrásnál nem ajánlanám, valamint felesleges is. A Pi meg tudja jeleníteni a MindigTV/UPC Direct adásokat erőlködés nélkül.

(#12543) lehella


lehella
senior tag

Kíváncsiságból úgy használom most a Pi2-t, hogy külön táp helyett a tv elvileg 0,5A-s USB-jéről kapja az áramot. Sima HD videónézés közben az OE alatt nem villog a szivárvány ikon, egyedül ha mondjuk appot telepítek, vagy youtubeozok akkor villog, különben szerintem egész jól használható 0,5A-rel ha csak sima videónézés a cél hálózatról.

www.taplalkozastanacsadas.hu -> "Edd magad soványra"

(#12544) Celtis


Celtis
veterán

Teljesen tanácsatlan vagyok. Egy haveromnak összeraktam egy RPi2-t egy USB-s DVB-S2 tunerrel + Openelec.
Működik, de használhatatlanul instabil. Szépen megy az adás 10-20 percig, aztán elkez akadozni.
A csatorna váltás egy idő után egyre lassabb, Hosszú feketeség után bejön a kép, de nincs hang, majd megjön a hang és elkezd ugrálni, töredezni a kép.
Néha teljesen kimerevedik, Ilyenkor nagy tempóban elkezd fogyni a szabad memória. Ha stoppal megállítom a vételt, akkor újra lehet TV-zni, de csak ideig-óráig, és jön megint a hiba.

A tuner és a Tvheadend jónak tűnik, mert amikor áll a kép a TV-n, akkor is gond nélkül tudom streamelni ugyanazt a csatornát egy másik PC-re. A gond a megjelenítéssel van, de fogalmam sincs mi lehet. Próbáltam több Openelec verzióval, és mindig ugyanaz a probléma.

Cserételm tápot, nincs változás. Átraktam a rendszert USB-ről SD-re, semmi változás.

Az menniyre normális, hogy kihúzom-bedugom a tápot és nem mindig áll fel a rendszer, de olyan is van, hogy nincs a HDMI kimeneten egyáltalán kép? Ha újra elveszem a tápot akkor meg elindul (vagy nem).

(#12545) Benoe77 válasza Celtis (#12544) üzenetére


Benoe77
őstag

Dvb-s adásokból sok MPEG2-es. Vettél codecet hozzá?

(#12546) golya87 válasza Benoe77 (#12545) üzenetére


golya87
őstag

Nekem licenc nélkül kép sincs, csak hang.

(#12547) dugesz77


dugesz77
őstag

Youtube video kiegészítőre van valami megoldás,hogy ne csak 720p játsza le a videókat. A beállításoknál át van állítva 1080p-re de ugyan úgy csak 720p az info szerint. Friss Xbian +rpi2 alatt.

(#12548) Celtis válasza Benoe77 (#12545) üzenetére


Celtis
veterán

Igen vettem, de nyilván nem az a baja, hiszen akkor nem szakadozna, hanem egyáltalán nem működne.

Most csináltam egy tesztet, és akkor is rossz, ha egy másik HTPC-ben van a műholdvevő és az RPi csak veszi a streamet. Van, hogy tápráadáskor azonnal rossz, Félek, hogy hardveres problémája lesz.

(#12549) Benoe77 válasza golya87 (#12546) üzenetére


Benoe77
őstag

Valaki írta, hogy Pi2 szoftverből azért lejátsza. Igaz, talán nem HD-t.

(#12550) golya87 válasza Benoe77 (#12549) üzenetére


golya87
őstag

Én tapasztalatból mondom, hogy a tvheadend által szolgáltatott SD MPEG2-es streamet az OE Pi2-n nem játssza le, csak hangot ad.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.