Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12951) lord.lakli válasza Soderes (#12949) üzenetére


lord.lakli
őstag

8 GB-nál nagyobb már luxus. Táp normális, max 2A-es elég, de külső eszközökhöz tényleg aktív USB HUB-ot vegyél inkább. Külső aktív HUB esetén még 2A is felesleges.

(#12952) Soderes válasza Horvi (#12950) üzenetére


Soderes
aktív tag

külső USB ami 220V kapja az áramot?
Vagy mire gondolsz?
Mit használtok?
pár példa.

(#12953) Celtis válasza Soderes (#12949) üzenetére


Celtis
veterán

Nekem ez az SD nem vált be, igaz én 8GB-ost próbáltam. Nagyon lassú.

(#12954) Soderes válasza Celtis (#12953) üzenetére


Soderes
aktív tag

Nem olyan vészes. láttam már rosszabbat.

Read: Write:
MicroSD 19.57MB/s 10.40MB/s
MicroSD in MicroSD to SD Adapter 19.63MB/s 10.47MB/s
MicroSD in USB Reader 20.05MB/s 10.34MB/s

(#12955) Celtis válasza Soderes (#12954) üzenetére


Celtis
veterán

Nekem a gyakorlatban nem vált be. Openelec AEON NOX alatt a médiatárban a borítók kb. 1db/s sebességgel töltődtek be. Átrakva a rendszert egy pendrive-ra 5-10-szer gyorsabb lett ez.
A random 4k read vagy mi a franc, ami a gyenge paraméterre ezeknek az SD kártyáknak.
Hozzáteszem, hogy a pendrive 16GB-os kingston volt. Vettem egy ugyanolyan szériás 8GB-os pendrive-ot az megint olyan lassú mint a bűn. Sok benchmarkot csináltam meg leveleztem a kingstonnal, de a vége az, hogy ezek ennyit tudnak. Örülj, ha jót fogsz ki.

[ Szerkesztve ]

(#12956) Soderes válasza Celtis (#12955) üzenetére


Soderes
aktív tag

Pendrive-ra is tehetem a rendszert?
Nem is tudtam.

Nem éri meg ezen mérgelődni. 2500Ft egy kártya.

De egyébként melyik SD-re gondolsz?
Mert Kingston-ba van kis millió.

[link]

[ Szerkesztve ]

(#12957) tvamos válasza Soderes (#12949) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nekem ilyen van, nagyon jó.
Egy Nokia AC10E a táp, az elég neki. (WiFi + Bt + 2 Web am. HDD / ODD - t nem látott még. )

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#12958) Nerd válasza Soderes (#12949) üzenetére


Nerd
aktív tag

2A tappal egy uj Toshiba 1TB-os vinyot hasznalok hub nelkul. 10 eves 160 gigas kulsot nem birt felporgetni... Annyi hogy configban be kell allitani a max_usb_currentet az uj 1 terrashoz is... 8gb-os noobs kartya boven Jo Lett volna az osmc-hez...

(#12959) HaZse válasza Nerd (#12958) üzenetére


HaZse
őstag

A 160-as külső HDD-t azért nem viszi, mert szerintem az USB-s SATA vezérlő és a HDD több, mint 500mA-t vesz fel és a szabványos USB-k max. 500mA-t adnak le. (USB 2.0)

Pont úgy élek, ahogy gépelek - gyorsan, sok hibával. // A bejelentkezés nem egyenlő hogy a privátot olvasom is! // Civis Pacem Parabellum

(#12960) Celtis válasza Soderes (#12956) üzenetére


Celtis
veterán

A bootoláshoz mindenképpen kell SD, de a rendszer többi része mehet pendrivera.
Nem tudom pontosan milyen volt a kártya, de hasonló Class 10-es. USB adapter nem volt a csomagban.
Én is csak azt néztem, hogy class 10-es legyen és minél olcsóbb. :W

(#12961) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Üdv megint!

Találtam egy ilyet: [link]

Valaki, aki nem félti az adatokat az sd kártyán és van kedve tesztelni pls nézze meg ez jó e pi2-n. Köszi! :R

2. Asszem meg van a hiba a pi2-es pifm rádióval kapcsolatban. Ugyan a pi2-n (ahogy fentebb egy fórumtárs is írta) a 26-osig nem változtak, viszont a memória-beli azonosítójuk megváltozott. Asszem erről: 0x20000000 ---> erre: 0x3F000000

Sajnos sehol sem találom, hogy ezt az "id"-t hol tudom átírni...

Ezek a források:

"I changed the memory adress from 0x20000000 to 0x3F000000 like you said. I compiled with g++ -std=c++0x pifmc -o pifm now sometimes when switching I get a signal but no audio it seems random. Maybe I need to change some more I have no idea where to begin" (ez egy hsz itt)

Ez pedig a PiFm oldaláról van:

"The python library calls a C program (provided both precompiled and in source form). The C program maps the Peripheral Bus (0x20000000) in physical memory into virtual address space using /dev/mem and mmap. To do this it needs root access, hence the sudo. Next it sets the clock generator module to enabled and sets it to output on GPIO4 (no other accessible pins can be used). It also sets the frequency to 100.0Mhz (provided from PLLD@500Mhz, divided by 5), which provides a carrier. At this point, radios will stop making a "fuzz" noise, and become silent."

Valakinek van ötlete mit kell még átírnom?

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#12962) Soderes


Soderes
aktív tag

Azt hiszem úgy lesz, kap egy 2A hálózatit és 2A USB hub-ot és akkor mindenre elég.

ODD próbált már alaki?
Működik vele?

(#12963) HaZse válasza Soderes (#12962) üzenetére


HaZse
őstag

Én kipróbáltam egy LG külső DVD-RW-vel.

Pont úgy élek, ahogy gépelek - gyorsan, sok hibával. // A bejelentkezés nem egyenlő hogy a privátot olvasom is! // Civis Pacem Parabellum

(#12964) Gyula84 válasza Mr Dini (#12961) üzenetére


Gyula84
veterán

ahogy nézem nekem úgy tűnik az eredeti pifm kitalálója sem tudta megcsinálni

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#12965) Horvi válasza Soderes (#12952) üzenetére


Horvi
őstag

Igen arra gondoltam. Én egy ilyet használok és teljesen meg vagyok vele elégedve. Egy kollégám ajánlotta.

Hello darkness, my old friend...

(#12966) ruan


ruan
tag

Sziasztok,

LG webos után mondom, hogy marha jó egy Kodi-t futtató pi2, imádom.

Viszont feltűnt hogy a jobb felső sarokban egy szívárványos négyzet, és az utóbbi időben a piros led is néha pislákol, jól sejtem hogy, alacsony feszülség, volt miatt lehet, és egy erősebb táppal kellene használnom? Jelenleg egy régi noname töltőről megy.
Helyi videófájlokat szépen gond nélkül lejátszik, egyedül a youtube alkalmazásnál csinálja ezt, ami kicsit (lehet csak emiatt) néha crash-el.
Csak egy kis idő után eszméltem rá hogy youtube-on egyáltalán nincsenek reklámok (bezzeg web-os en..., át lehet ugrani) elég kellemes :P
Kíváncsi leszek mi lesz, ha később esetleg fizetős lesz a youtube, amit egyre inkább emlegetnek.

[ Szerkesztve ]

-= StarIICraft =- Hell, it's about time!

(#12967) wassermann válasza ruan (#12966) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha tudod mi az, hogy kondenzátor és két pont forrasztása nem jelent gondot, könnyen eltüntetheted a néha feltűnő, feszültségesésre figyelmeztető kockát. [link]

A kép még egy Pi1-ről készült, de a PI2-n is ugyanígy megsegítheted a tápod, a bejövő tápcsatlakozónál!

[ Szerkesztve ]

(#12968) ruan válasza wassermann (#12967) üzenetére


ruan
tag

Köszi, kicsit idegen tőlem ez a fajta megoldás, és mivel 1e ft-nál olcsóbban rendeltem ebay-ről egy jó, 2000 mAh-ás töltőt, (kimondottan pi-hez is ajánlották) ha az nem válik be akkor még szóba jöhet a forrasztásl

-= StarIICraft =- Hell, it's about time!

(#12969) Soderes válasza ruan (#12968) üzenetére


Soderes
aktív tag

Nagyon olcsónak tűnik az 2A-hez képest. Biztos tud az annyit?

(#12970) Kicsirics77 válasza Soderes (#12969) üzenetére


Kicsirics77
veterán

kábelen is sok múlik,pont a napokban volt szó arról,hogy normális kábellel elég neki az 1A is bőven.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#12971) wassermann válasza Kicsirics77 (#12970) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Igen, egy kellőképp vastag - kis ellenállású - összekötő vezeték is segít legtöbbször.

A feljebb mutatott kondenzátoros megoldás, pont a hirtelen áramfelvételek, vacak kábel okozta feszültségesését kompenzálja a PI-oldalán.

(#12972) tvamos válasza wassermann (#12967) üzenetére


tvamos
nagyúr

Mekkora kondi kell oda? Egy 10 uF kerámia elég lehet? Az ott az 5V?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#12973) HaZse válasza tvamos (#12972) üzenetére


HaZse
őstag

Szerintem elektrolit kondi kell oda.

Pont úgy élek, ahogy gépelek - gyorsan, sok hibával. // A bejelentkezés nem egyenlő hogy a privátot olvasom is! // Civis Pacem Parabellum

(#12974) weiss


weiss
addikt

Használ valaki BMP2PNG-t? Istennek sem tudom lefordítani Pi-re. Mindig hiányol valamit, próbáltam már a libpng, zlib source-ot mellé másolni, libpng-t frissíteni, régebbi verziót is próbáltam. Megpróbálná valaki lemakeelni, pls., hogy nem csak én vagyok-e béna? B verzió, Raspbian.

[ Szerkesztve ]

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#12975) tvamos válasza HaZse (#12973) üzenetére


tvamos
nagyúr

A technológia mindegy lenne. 1000uF 25V-ot ír, majd túrok valamit, ami nagyobb érték.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#12976) Celtis


Celtis
veterán

Mielőtt nekiestek a pákával, felhívnám a figyelmet, hogy a kondenzátor legfeljebb nagyon rövid idejű áramigényt tud kielégíteni. Magyarul kicsit kisimítja az impulzusokat, szűri a zavart, de az alacsony feszültség, és a képernyőn megjelenő színes négyzet ellen semmit nem ér.

Egy 1000uF-os kondi 1A-es áramot 5V-on, fél volt feszültség eséssel kereken 0,5 ms-ig bírja.

Ha a tápba nincs fixen beépítve a kábel, hanem egy USB aljzat van rajta és a Pi-hez egy szabványos micro USB-s telefon töltő kábellel csatlakozik, akkor első körben a kábelt kell cserélni.

(#12977) tvamos válasza Celtis (#12976) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nincs szivárvány izé. De ha lenne sem látnám, mert nincs a hdmi-n eszköz. Csak szeretek parázni.

Néha "lefagy" az egyik weavers, ami rá van kötve, ami nem jó.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#12978) wassermann válasza Celtis (#12976) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nekem sokat javított annak idején - akkor még analóg hangot használtam, az már nem ropogott tovább és a basszusok is megjöttek rendesen.

A kondi természetesen nem teljes tápkimaradást pótol, de a fellépő impulzus szerű hirtelen terhelések ellen a PI oldalon kompenzálja a vezeték hirtelen megnövő dinamikus ellenállását. Minél nagyobb értékű annál jobb. Nálam a lényeg az volt: beférjen a nyák fölötti szabad területre, így nem akadályozta a normál házat sem. Egy 1000μF/25V -os fért be kopp nélkül (nem volt nagy választék itthon).

[ Szerkesztve ]

(#12979) layerke


layerke
aktív tag

Gyors kérdés:

Mitől lehet az, hogy xbian van a pi2-n és egyszer lefagyott, áramtalanítás majd visszaindulás után pedig egy rakás beállítás elveszett, pl kinézet, webes felület beállítása, nyelv, stb. Médiatár és hálózati beállítások és kiegészítők jók maradtak. Tapasztalt valaki már ilyet?

(#12980) RoundRobin válasza layerke (#12979) üzenetére


RoundRobin
aktív tag

Valszleg azért mert nem volt sync a fagyás előtt.

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#12981) betyarr


betyarr
veterán

feltenném itt is a kérdésemet,hiszen mégiscsak ez a saját totyikja:

készülök összetenni egy raspi pi2-őt openelec-el egy ismerősömnek hálózati játékos gyanánt.érdeklődnék,hogy ha beállítgatom neki amit kell és megmutatom a kodi kezelését,akkor nem kér további supportot a dolog?az ismerős totál láma hozzá és nem szeretném ha problémákba ütközne.

illetve én is gondolkodom,hogy a meglévő himedia 910-es kínai médiajátékos csodámat leváltanám pi2-re,ha tényleg annyira jól használható,mint azt sok helyen olvasni lehet.
nem azért cserélném le,mert úri kedvem úgy tartja,csak azért mert a kínai csoda valamiért alapból rosszul méretezi a képet és mindig állítgatni kell,hogy a megfelelő jelenjen meg.na meg a kodi adta plusz lehetőségeket is szeretném kihasználni.

tehát röviden:
1. kérdés: láma ismerősnek pi2 mehet simán hálózati médiajátékosnak,avagy nem?
2. kérdés: érdemes-e lecserélnem a saját meglévő hálózati játékosomat erre a málnára?totál kiváltaná?nincsenek nyűgjei?

köszönöm előre is a hozzászólásokat!

(#12982) Arolotifar válasza betyarr (#12981) üzenetére


Arolotifar
őstag

Nálam hálózati médialejátszóként működik (oepnELEC+Kodi). Érdemes feltenni rá a Movie Sharkot is [link] (egy kolléga ajánlotta itt a topicban). Asus O!Play Mini Plus médialejátszót cseréltem le a Pi2-re.
Egy laikus ismerősömnek is beállítottam egyet, az elmúlt 2 hétben még nem szólt, hogy gondja lenne vele :)

[ Szerkesztve ]

"Jobb, ha azért gyűlölnek, ami vagy, mintha azért szeretnének, ami nem."

(#12983) melan válasza Arolotifar (#12982) üzenetére


melan
senior tag

Én is az Asus Oplay kiváltását tervezgetem... milyen távirányítót/légegeret ajánlotok hozzá? Vagy elegendő a TV távirányítója is? (nekem Samu 650C van, ami elvileg támogatja az Anynet és Hdmi-Cec -et)

(#12984) Arolotifar válasza melan (#12983) üzenetére


Arolotifar
őstag

Egeret nem használok :) A billentyűzet egy Rapoo E9050 :)
Plusz ott van a telón a Yatse Pro :)

[ Szerkesztve ]

"Jobb, ha azért gyűlölnek, ami vagy, mintha azért szeretnének, ami nem."

(#12985) Kicsirics77 válasza melan (#12983) üzenetére


Kicsirics77
veterán

(nekem Samu 650C van, ami elvileg támogatja az Anynet és Hdmi-Cec -et)
ha támogatja akkor elég hozzá,én is csak a samu cec-et használom.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#12986) melan válasza Arolotifar (#12984) üzenetére


melan
senior tag

Még két apró kérdés:
ha külső winyó van rajta, akkor azt állandóan pörgeti, vagy, ha csak be akarok róla olvasni valamit (azaz, ha állandóan bekapcsolva fut, akkor folyton megy a wincsi)
a másik, hogy ha hálózaton (NAS) tárolom a filmeket, akkor mennyire gyors a menü/böngészés? (úgy gondolnám, hogy az kellően gyors, mivel magán a málnán tárolja a metaadatokat, és csak lejátszáskor tölt, mikor eléri a filmet)

(#12987) Nerd válasza melan (#12986) üzenetére


Nerd
aktív tag

Kulso vinyo pont ugy viselkedik, mint PC-n, magyarul nem porog feleslegesen...

(#12988) melan válasza Nerd (#12987) üzenetére


melan
senior tag

csak azért kérdem, mert ha a TV-ben van, folyton pörög, nem csak, ha lejátszok róla

(#12989) Arolotifar válasza melan (#12986) üzenetére


Arolotifar
őstag

Egy Syno-ról játssza le a filmeket, gyors az elérés és a menü is :)

"Jobb, ha azért gyűlölnek, ami vagy, mintha azért szeretnének, ami nem."

(#12990) cigam válasza melan (#12988) üzenetére


cigam
félisten

Az lehet a timeshift miatt is.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#12991) weiss válasza weiss (#12974) üzenetére


weiss
addikt

A deves libpng kellett neki, meg symlinkelni kellett a libpng-t mert nem találta meg.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#12992) RoundRobin


RoundRobin
aktív tag

Azt szeretném kérdezni azoktól, akik pi2-t használnak, hogy a pi b plusz-os verzióhoz képest mennyire látványos a sebességkülönbség?
Boot up, port kezelés, applikációk futása, stb.

Köszi a választ..

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#12993) HaZse válasza RoundRobin (#12992) üzenetére


HaZse
őstag

Igaz, nekem nem volt rpi-m, de másoknál láttam futni és azt kell, hogy mondjam, sokkal gyorsabb az egész.

Pont úgy élek, ahogy gépelek - gyorsan, sok hibával. // A bejelentkezés nem egyenlő hogy a privátot olvasom is! // Civis Pacem Parabellum

(#12994) layerke válasza RoundRobin (#12992) üzenetére


layerke
aktív tag

Nagyon látványos szvsz. Egy bizonyos java-s szerverprogram xbian alatt futtatása az előző málnán minimum 22-24% procit használt, most ugyanez a program 5-6%-kal megelégszik. Én ezen tudom lemérni, természetesen a boot idő is rövidebb, de soha nem mértem másodpercre semmit, pusztán érzésre mondom, hogy szerintem sokat gyorsult.

(#12995) RoundRobin


RoundRobin
aktív tag

Remek!

Köszönöm a hozzászólásokat. TV-t okosítanék vele (internet, böngészés), alapvetően a B-s is megfelel a célra de nagyon éppen csak hogy..
Tartottam tőle, hogy a 4 mag nem hoz jelentős sebesség-növekedést, mármint hogy a szoftver, az opre nem használja ki azt érdemben, de ezek szerint fölös volt az aggódásom. Akkor asszem rendelek is a p2-ből egyet. Így legalább felszabadul a B-s is, egyéb célokra. :o))

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#12996) cigam válasza RoundRobin (#12995) üzenetére


cigam
félisten

Internetezésre nem feltétlen jó választás.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#12997) RoundRobin válasza cigam (#12996) üzenetére


RoundRobin
aktív tag

A barátnőmnek csinálnám meg, mert sokkal kényelmesebb a TV-n, 1980 x 1020-as felbontásban böngészgetnie, mint tableten, vagy notebookon, a 8, vagy 12 collos kijelzőn.
Alapvetően a B-s is megfelelt, de elég lassan tölti be az oldalakat. Nincs igény szélvész gyors betöltésekre, mert egy-egy oldalt általában végig is olvas, többnyire ismeretterjesztő oldalakat keres, youtube, vagy hasonló nem nagyon játszik, de a jelenlegi állapotnál azért lehetne smooth-abb. :o))

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#12998) g0dl válasza cigam (#12996) üzenetére


g0dl
addikt

Ez érdekes kérdés, mit is jelent az internetezés. Ha jellemzően egy megnyitott ablakot, akkor talán elég, hiszen egy pi2 kb egy középkategóriás mobil erejével bír, és azon is "internetezünk".

(#12999) RoundRobin válasza cigam (#12996) üzenetére


RoundRobin
aktív tag

Már elküldtem a rendelést, úgy, hogy mindegy.. :)

Találtam is egy linket, ami kissé elbizonytalanított:

https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=28&t=100992

De végigolvasva, azért nem olyan szörnyű a helyzet.

Tulajdonképpen szinte mindegy, mivel vettem volna másik pi-t mindenképpen. Csak lehet, hogy inkább a B-ből, amit én 5 kHUF-fal olcsóbban tudtam volna beszerezni.
Az egészet úgy képzelem el, hogy a debian-t újrafordítom, de minden fölös library-t kihagynék belőle, csak és kizárólag böngetésre optimalizálnám az egészet.
Összességében arra lettem volna kiváncsi, hogy mit várhatok el -az én esetemben 5 000 pénz pluszért - cserébe.
Az tény, hogy a B-nél lassabb nem lesz, ezt már önmagában a dupla mennyiségű RAM garantálja, azt nem tudom csak, hogy a plusz 3 mag mennyit tol a műveleti sebességen. De hát, majd meglátjuk.
Azért vetődött fle kérdésként az egész, mert azzal, hogy egy oldal nem x sec, hanem x pusz y sec alatt töltődik be, ahol y az x-nek csak töredéke, hát úgy nem biztos, hogy megéri a plusz kiadást, legalábbis erre a célra.

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#13000) cigam válasza g0dl (#12998) üzenetére


cigam
félisten

Igaz, de többnyire mobilra optimalizált oldalakat. Azért nem mind1, hogy pl. a m.prohardver.hu-t töltöd be, vagy a www-prohardver.hu-t.

Persze lehet rajta internetezni, de mindenkinek mások az igényei, elvárásai. Ugye alapból nincs pl. flash plugin (ami szerintem határozott előny, az imac-emen sincs fent.), de van akinek meg anélkül nincs internet.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.