Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13901) Kicsirics77 válasza WolfLenny (#13900) üzenetére


Kicsirics77
veterán

én itt vettem a ballagási akció keretében 13xxx valamennyiért,már nem emlékszem a pontos árra
[link]

[ Szerkesztve ]

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#13902) azbest válasza WolfLenny (#13900) üzenetére


azbest
félisten

fdh.hu (farnel termékkóddal lehet hozzáadni a kosárhoz) rendeléssel 10 717+áfa, ha vidéki vagy akkor a kiszállítás 1500+áfa.
A két amperes táp is br 3 eft körül van náluk.
Nemrég rendeltem tőlük pi2 + hivatalos dizájnos ház + 2A táp cumókat és ez br 20eft + szállításra jött ki.

Az hu.rs-online.com is jó árakat szokott írni, ott 2eft + áfa a szállítás, ha jól tudom.

Ők a nagykerek, szóval nehezen mennek alájuk a kisebb boltok.

Kitek esetén érdemes a málnaécé és rpibolt oldalát is megnézni. Csak magában a pi2 drágább náluk, mint az fdh-nál.

Türelmesek egyszerűbb házat ebay-ről 600ft -tól felfelé is találnak már. 8GB -os sandisk kártya pedig $4.49

[ Szerkesztve ]

(#13903) Ultrazord válasza azbest (#13902) üzenetére


Ultrazord
tag

sziasztok!

Felraktam egy raspbian rendszert, píre van kötve egy külső samsung hdd.
Raspbian látja is...
A lényeg, hogy sehogy sem tudok rá írni, kiírja, hogy nincs privilege-em hozzá, pedig root vagyok.
Torrentre szeretném használni amúgy, transmissiont el is érem remote, szépen tudnék is rá tölteni, ha tudnám írni.
Megoldást tudtok? Korábban volt már használva másik linuxos rendszer alatt. Lehet ez a gond? 777es jogot is úgy tűnik megadja neki de még mindig nem írható.

A másik, hogy rá tettem egy kodit is. Az viszont szeret kifagyogatni, visszadob a rapsbianba.
A nagyobb gond, hogy nem képes lejátszani a korábban már lejátszott filmeket sem, csak fekete a kép, vagy csak hang van. Kell letölteni valami kodeket hozzá?

Openelec+kodi alatt korábban simán futott minden.

Erre tudtok valamit?

(#13904) Cyber_Bird válasza Ultrazord (#13903) üzenetére


Cyber_Bird
senior tag

Milyen filerendszer van a kulso hdd-n?
Nem lehet, hogy ntfs?

(#13905) Ultrazord válasza Cyber_Bird (#13904) üzenetére


Ultrazord
tag

de, szinte biztos! Viszont mondom, a korábbi openelecnek nem okozott gondot.
Le kéne formáznom ext3-ra?

(#13906) Cyber_Bird válasza Ultrazord (#13905) üzenetére


Cyber_Bird
senior tag

Szerintem az a legegyszerubb megoldas, ha nem akarod utana windows-os gepben is hasznalni.

(#13907) cigam válasza Ultrazord (#13905) üzenetére


cigam
félisten

Nem lehet, hogy az ntfs-t csak olvashatóként csatolja fel?
Ez a videó segíthet:[link]

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#13908) Celtis válasza Ultrazord (#13903) üzenetére


Celtis
veterán

Openelec+kodi alatt korábban simán futott minden.
Erre tudtok valamit?

Ha az jó, akkor használd azt. Transmission torrent kliens van Openelecben is.

(#13909) Ultrazord válasza Celtis (#13908) üzenetére


Ultrazord
tag

lehet béna voltam csak de az istenért nem találtam meg a konfig fileját a transmissionnek, amiben át lehetne írni a dolgokat.

Kösz mindenkinek!

Kodi helyett tudtok valamit, ami grafikusan és akár mobiltelós remote kontrollerrel tud működni?

(#13910) cigam válasza Ultrazord (#13909) üzenetére


cigam
félisten

Pedig ott van a menüben. Mit szeretnél eltekerni?

Miért nem jó a kodi? n+1 telefonos távvézérlő progi van hozzá.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#13911) Ultrazord válasza cigam (#13910) üzenetére


Ultrazord
tag

openelec+kodi volt fent eddig a gépen, azzal nem volt semmi gond, kivéve, hogy transmissiont nem tudtam beállítani rajta, hogy fusson a háttérben, mint torrent kliens, nem mint remote, vagy minek nevezik.
Feltettem a raspbiant, mellé a transmissiont, minden úgy megy ahogy szeretném, csak a külső hdd-t nem tudja írni.
Viszont, a kodi nem játssza le a filmeket, nincs kép. Begyorsulgat a számláló, tiszta bug. Azért kéne egy másik lejátszó esetleg.

Kodi alatt az egérgörgő megy valakinél? Mert ezer fórumot néztem, ezer egyre sajnos nem tudok már időt szánni ezért kérdezek :D //sokaknak nem megy, de megoldást nem találtam

(#13912) Ultrazord válasza Ultrazord (#13911) üzenetére


Ultrazord
tag

Illetve ami transmission-ös settingset találtam kodi alatt abban benne van milyen ipről legyen elérhető, felhasználó, pass, és kb ennyi. Egészen más az a konfig mint ami nekem kellene, és raspbian alatt megvan.

(#13913) Clever0 válasza Ultrazord (#13912) üzenetére


Clever0
senior tag

Nekem ezt ajánlotta valaki itt a fórumon és bevált:
Full jogosultság beállítása NTFS-re
sudo nano /etc/fstab
/dev/sda1 /media/Tolto ntfs-3g defaults,uid=1000,gid=1000,umask=000 0 0
Természetesen az "sda1" és a "media/Tolto" helyére a saját adataid kellenek.

(#13914) Celtis válasza Ultrazord (#13911) üzenetére


Celtis
veterán

Mert nem jó addont tettél fel.
Az Openelec Mediacenter OS addons repositoryból először a kiegészítő tárolóhely mappából fel kell raknod az Unofficial Openelec addon repository-t.
Majd ebben a repositoryban a services mappában találod az transmission szolgáltatást. Azt kell felraknod és máris állíthatod be a letöltési mappát, akár az addon konfig felületén is.

A Kodi repositoryban a programok között található "transmission" csak egy vezérlő addon. Olyan mint PC a transmission remote GUI.

(#13915) melan


melan
senior tag

Sziasztok!
Ma megérkezett a HDMI splitterem amit rendeltem. A célom az volt, hogy a Pi-ről a hang eredeti formában mehessen a hangprojektorra, mivel a tv-ből továbbmenő jel csak 2.0 lehet. Így most a splitterről megy tovább a hdmi-n a kép és hang, valamint optikain a hangprojira a hang :) Ami nagyon fontos volt nekem, hogy a CEC támogatás működik! :DD
Most próbálgatom a beállításokat a hangkimenetnél, jelenleg úgy van beállítva, hogy eredeti hang továbbengedése, és kódolás dolby és dts esetén (ezeket visszafejti a tv is és a hangproji is) Ha csak az eredti továbbítás volt, akkor a tv-n nem volt hang.
Azonban most így ha elindul a film, kicsit "csippan" a tv hangszórója. Valakinek van ötlete, milyen beállítást célszerű alkalmazni, vagy mi az oka az induláskor jelentkező zajnak?

(#13916) Ultrazord válasza Celtis (#13914) üzenetére


Ultrazord
tag

Ezt egy kicsit öcsibb módon is el tudnád magyarázni? :)
Sajnos nem értem

(#13917) Ultrazord válasza Celtis (#13914) üzenetére


Ultrazord
tag

ami azt illeti ilyen nincs, csak valami unofficial rpi arm2 blabla és azt sem megnyitni sem felrakni nem enged, csak figyelmeztet

(#13918) Ultrazord válasza Celtis (#13914) üzenetére


Ultrazord
tag

ok valahogy sikerült ezt, amit írtál installálni, enable-özni... viszont a services mappában csak 4 addon van, hogyan tudom a transmissiont is leszedni?

Elég elbaszott módon volt eldugva.. jobbklikkek egérrel mire megtaláltam

(#13919) Ultrazord válasza Ultrazord (#13918) üzenetére


Ultrazord
tag

ok megtaláltam mindent, bár eléggé kaotikus számomra, köszönöm a segítséget, és elnézést a bénázásért :)
Most sem mondanám egyből, hogy odatalálnék megint, de a lényeg, hogy megvan.

(#13920) Celtis válasza Ultrazord (#13919) üzenetére


Celtis
veterán

Azt elfelejtettem írni, hogy esetleg kényszeríteni kell a frissítést, hogy lásd a telepíthető addonokat.

Amúgy annyit csináltál, hogy a gyárilag telepített két addon forrás (Kodi és Openelec hivatalos) mellé felraktál egy harmadikat (Openelec nemhivatalos). Ez az új forrás is úgy telepíthető, mint bármely más kiegészítő.
Ebben a forrásban további addonok vannak, így pl a trasnmission torrent kiegészítő is.

(#13921) melan válasza melan (#13915) üzenetére


melan
senior tag

Sikerült belőni a kütyüt :) Mostmár hangprojin megy a DTS, Dolby, TV-n is a hang ahogy kell. Az induláskori csippanás megmaradt, ha a hangfolyam továbbítás be van kapcsolva, de ezt csak akkor engedélyezem, ha bekapcsolom a hangprojit adott filmeknél, egyébként a gyereknek nemigen kell a mesékhez :))

(#13922) martinkeet


martinkeet
aktív tag

Sziasztok!
Mostanában nagyon sokat variáltam egy NAS+PI2+USB hub+router+külső HDD ötös fogaton ,és már teljes a káosz a fejemben.
PC-n hogyan is érem el a PI2-re csatlakoztatott külső HDD-t...pontosabban a hálón keresztül szeretnék a NAS-ról média tartalmat másolni a PC felületén a külső HDD-re. Ez véleményetek szerint megoldható?
Előre is köszi!

(#13923) gyurkikrisz válasza martinkeet (#13922) üzenetére


gyurkikrisz
őstag

csinálsz egy smb megosztást a pi-ről, és úgy másolod át

A tuning a kisfiúk alap órajele. | i5 6500

(#13924) martinkeet válasza gyurkikrisz (#13923) üzenetére


martinkeet
aktív tag

A pi-n engedélyezve ,de hol is látom a PC-n...?
Win 8.1.

(#13925) Pe-pe


Pe-pe
tag

Sziasztok

Van egy olyan problémám, hogy a Pi-t amikor be VNC-zem a Pi felbontása kicsi.
Értsd: amikor megnyomom a Pi start menüjét az betölti a képernyő egyharmadát és baromi nagy ikonok vannak.

-------------Xiaomi Redmi Note 2 ver.:FDD 16GB ------ ; --------- Raspberry Pi 2 --------

(#13926) gyurkikrisz válasza Pe-pe (#13925) üzenetére


gyurkikrisz
őstag

Ha tightvncservert hasznalsz, akkor van egy -geometry flag, amivel lehet allitani a felbontast (pl -geometry 1920x1080) ezt kell a "tobbi" moge irni, reg hasznaltam mar, a teljes parancsot nem tudom :D

A tuning a kisfiúk alap órajele. | i5 6500

(#13927) Mr Dini válasza martinkeet (#13924) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Windows explorer(nem ie!)>Hálózat>{málna neve}

Így eléred, bár kicsit lassú lesz, mivel elősször lejön a fájlból az adott csomag a pcre, majd a pc felrakja a raspberryre...

Ezért én azt csináltam, h felmountoltam cifs csatolásként a pi-re a nast, a nasra a pi-t egy adott "mappába", és így elérem pl mc-n és másolgathatok kedvemre.

Ugyan írtad, h PC-s megoldást keresel, de ha openelec fut a málnán, akkor szerintem sokkal kényelmesebb a beépített fájlkezelővel másolni. ;) (persze más romok esetében is megoldható a dolog :)))

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#13928) Mr Dini válasza Pe-pe (#13925) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Szia!

Javaslom, h próbáld ki az xrdp-t. A málnára kiadod, h sudo apt-get install xrdp -y, majd javasolt egy reload/restart az xrdpnek és kész.

Konfigot nem igényel, képernyőfelbontás auto beáll. :C

Egyedül a billentyűzet-kiosztást nem viszi át(alapból a qwerty van benne (angol))

A pc-n pedig ha wint használsz, akkor a távoli asztali kapcsolat a kliens, amivel csatlakozol a pire, mobilról pedig (android) a remote desktop clienttel tudsz felmenni.

Ja és ipnek a raspberry ipje kell, névnek és jelszónak pedig az a jelszó, amit belépéskor(bootkor pl) használsz.(tehát a root (esetünkben pi nevű) user jelszava fog kelleni) Az alapuser/pass pi/raspberry.

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#13929) martinkeet válasza Mr Dini (#13927) üzenetére


martinkeet
aktív tag

Saját fájlkezelő?
Erre nem is gondoltam... :B
Köszi!

(#13930) Horvi válasza martinkeet (#13924) üzenetére


Horvi
őstag

Nem elég engedélyezni. A konfigját is ki kell tölteni rendesen az SMB-nek. Aztán ha az megvan akkor a Win-ben hozzáadod mint hálózati meghajtót valahogy így \\PI-IP-je\username
A username egy olyan username akit hozzáadtál az SMB userekhez.
Utána elvileg feljön egy ablak ahol kéri a pw-t is. Értelemszerűen megadod amit beállítottál. Aztán elvileg már látnod kellene mint hálózati meghajtó.

Hello darkness, my old friend...

(#13931) xxlongikaxx


xxlongikaxx
aktív tag

Gondolkozom egy Pi2 vasarlason media lejatszonak, amit tudnia kene az egy Kodi, torrent, illetve tudjak wifin a laptoprol filmet masolni a pi-re kotott HDDre, ez megtudja nekem oldani? Illetve ha jol olvastam aki sima Dolbi Digital es DTS megy ki a HDMIn csak HD nem?

(#13932) Horvi válasza xxlongikaxx (#13931) üzenetére


Horvi
őstag

A filmeket akkor gondolom a rákötött HDD-ről játszanád le. Ezt meg tudja neked oldani csak a tápellátásra kell figyelni a külső HDD miatt ugye.
Bár gyanítom, hogy a wifin keresztül másolás sebessége nem lesz túl acélos.

[ Szerkesztve ]

Hello darkness, my old friend...

(#13933) xxlongikaxx válasza Horvi (#13932) üzenetére


xxlongikaxx
aktív tag

Jaja egy 2TB-s kulso winyo lesz rajta, sajat tappal. Igazabol a samsung TV medialejatszojat akarnam kivaltani, ugy hogy az allshare megoldas valamennyire megmaradjon. Erre kellene az hogy laptoprol attudjam tolni a fileokat.

(#13934) Horvi válasza xxlongikaxx (#13933) üzenetére


Horvi
őstag

Jhaaa, hogy saját táppal. Akkor így pláne simán megoldható a dolog. Az egyedüli szűk keresztmetszet a wifi sebessége lehet. De hát azt meg ki kell várni és kész :D

Hello darkness, my old friend...

(#13935) Ultrazord


Ultrazord
tag

Az mitől lehet srácok, hogy néha elfelejti a samba megosztást úgymond és újra kell indítanom a pí-t, hogy újra felcsatolja?
openelec

(#13936) sztanozs válasza Ultrazord (#13935) üzenetére


sztanozs
veterán

szvsz network bug az smsc chip tervezési hibája miatt.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#13937) azbest válasza sztanozs (#13936) üzenetére


azbest
félisten

Hát ja.

Bár ha valakinek lenne A modellel tapasztalata, az sokat segítene, hogy tényleg az smsc vagy pedig maga a broadcom vezérlő, amire az van kötve. Bár végül is nem sokat számít, mert A tipikus felhasználásokhoz inkább a B modelleket szoktuk venni a több memória miatt. Talán, ha lesz valamikor 2A modell, akkor lehet majd értelme.

Az viszont biztos, hogy az odroid xu3 utódjánál, az xu4-nél is megszabadultak az smsc-től és inkább egy rendes gigabit ethernet vezérlőt kötöttek rá és aki akar, az használhat hubot a port többszörözésre.

Tegnap az újra munkába állított lehelső B változat is vicceskedett. Valószínűleg eldobta az usb alrendszert, mert nem volt se hálózat, se usb. Viszont a whatchdog sem indította újra, így gondolom futott tovább, csak a külvilággal nem tudott kommunikálni. Hmm közben eszembe jutott megnézni a a rajta futó munin többi értékét, és mégiscsak lefagyott aszerint. De akkor meg a whatchdog nem teljesen százas rajta.

A raspi2 szokott néha olyat, amit említettem, hogy beáll és az usb elkezd visszatápolni, pedig elvileg a beépített védelem miatt olyat nem tud. Eddig 3x történt meg egy hónap alatt.

[ Szerkesztve ]

(#13938) wassermann válasza azbest (#13937) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Engem a PI-m SD-kártya "evése" idegesít csak (8-10 havonta 1db)... de ennyi pénzért, asszem ne is várjunk többet.

[ Szerkesztve ]

(#13939) azbest válasza wassermann (#13938) üzenetére


azbest
félisten

Ez mondjuk valószínűleg használat függő. Ha sokat ír rá, akkor az az sd kártya elfárad, ilyen technológia. Anno két Adata kártyával kezdtem, azok néha már bizonytalankodtak, olyankor toltam rá egy dd if=/dev/zero of=kártya parancsot pécén, de már a műanyag tokozás is elfáradt mert kezd széthullani :)

De például a munin-t futtató pi-nél bennem is felmerült, hogy vajon meddig fogja bírni, ezért a kártya backupja mellé naponta készül backup a munin adatairól is. Scp-vel időzítve belép egy másik gép és lemásolja a fájlokat, így max egy napot vesztek el.

A második pi2-re egy noti hdd van kötve, mert ezen Qt builddel is játszom és annak kell a sok hely és sok GB írást is jelent a források letöltése, buildelése.

[ Szerkesztve ]

(#13940) azbest válasza azbest (#13939) üzenetére


azbest
félisten

A házi szerver pi2 esetén az idő nagyobb részében csak loggolás lehet. A tévé adást kezeli, meg a nyomtatót. Bár valószínűleg a php sandbox környezetemet is átteszem rá, mert azt hiszem kezdi feladni a harcot szegény régi thinkpad, aminek a szerepét lassan átveszi a pi2.

(#13941) lord.lakli válasza wassermann (#13938) üzenetére


lord.lakli
őstag

Kezdetektől az első Pi 1 SD-t evett meg, de maga a kártya fényképezőgépben tökéletes. kopp-kopp

(#13942) layerke válasza azbest (#13940) üzenetére


layerke
aktív tag

Megmondanád kérlek milyen fajta usb-s tv-vevő egységeid vannak? Egy ilyesmi jellegű dolog engem is érdekel már hónapok óta, de nem tudom melyiket szabad megvenni, hogy ne nyúljak mellé.

(#13943) azbest válasza layerke (#13942) üzenetére


azbest
félisten

Noname ebayes it9135 [link] a dvb-t számára. A realtek chipsetesből is van r820t változatos [link], az is jól megy, csak az előbbiből összegyűlt egy marékkal, így azokat használom. 6-8 dolcsiért vesztegetik. Amíg 150 ft volt a dollár, igencsak filléres volt.

Sok itthon, boltban kapható tunerben is ez van.

Kábeltévéhez geniatech t230 (dvb-t/t2, linux alatt c is). Linux alatt 3.19 kernel, de inkább 4es kell legalább. Az utóbbit aliexpressen lehet 22 dolcsi körül fellelni. Talán közvetlenül a gyártótól, nem biztos :)

(#13944) melan


melan
senior tag

Pi2-re van már 15-ös Kodi? Érdemes (lesz) feltenni, milyen újítás lesz benne?

(#13945) azbest válasza melan (#13944) üzenetére


azbest
félisten

Az openelec 6 beta (5.95.x) már Kodi 15-ös használ.[link]

(#13946) bagly


bagly
tag

Sziasztok! Kodival szeretnék összehozni egy infrát gpio portokon, de nem igazán akar összejönni. Raspbianon már sikerült addig eljutni, hogy terminálban látom milyen gombot nyomok :DDD. Ha valaki tudna segíteni azt megköszönném! :)

(#13947) djnice válasza melan (#13944) üzenetére


djnice
veterán

Már 16-os is van, nagyon jók ezek a test buildek: [link]

(#13948) layerke válasza azbest (#13943) üzenetére


layerke
aktív tag

Köszönöm, nézegetem hátha találok valamit. Ez a konfiguráció, ami a fényképeden van mi mindent tud? Ha jól látom egy usb hubba van dugva egy kismarék tuner.

(#13949) vargalex válasza melan (#13944) üzenetére


vargalex
félisten

Arch Linux alatt is 15-ös Kodi települ.

Alex

(#13950) Pe-pe válasza Mr Dini (#13928) üzenetére


Pe-pe
tag

Szia

Kösz a tippet, ez tényleg működik és nem kell állítgatni sem, talán a billenytűzetet, de az szerintem megoldható lesz.

-------------Xiaomi Redmi Note 2 ver.:FDD 16GB ------ ; --------- Raspberry Pi 2 --------

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.