Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:36:22

LOGOUT.hu

Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák otthoni felhasználók, mind nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX alaplap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44101) shteer válasza #16939776 (#44080) üzenetére


shteer
titán

Huuu az jó móka lesz :)

..szerintem jónak tűnik

(#44102) Zotya0218


Zotya0218
tag

Üdv mindenkinek!
Hol is kezdjem?
Az édesapámnak állítottunk össze egy mini itx konfigurációt, kifejezetten netezéshez.
Nos 3 eszközt osztanánk meg, HDMI Switch segítségével egy monitorhoz. Egy ATX asztali, egy laptop és a mini itx gép.
Kettő switch is ki lett próbálva, de a mini itx nem kapcsolja be a monitort, csak a boot legelején, aztán kikapcsol a windows töltésnél. Pár másodperc alatt lezajlik az egész! A másik kettő eszközzel (ATX, laptop) a switch és a monitor, tökéletesen funkcionál!
A mini itx lap: ASRock J3455B-ITX. Ennek integrált a cpu- ja. Nos az alaplapi HDMI csatlakozóra van kötve, a monitor. Ha switch nélkül egyből a monitorra kötöm, akkor működik a D-Sub és a HDMI is! Persze a HDMI csak akkor 100%- os, ha úgy telepítem a windowst, hogy arra volt csatlakoztatva! Különben ha az analóg D-SUB- al telepítem, akkor amikor csatlakoztatom a HDMI- re, lemegy a boot és a Win 10 zárolási képernyője előtt (ahol a jelszót kéri) vár sötét képernyővel 3 percet. Ha HDMI vel telepítem és átkötöm a D-Sub- ra, majd vissza a HDMI- re, akkor is ez a 3 perces "várakozási idő" jön elő. Tehát HDMI- vel kell telepítenem és ott is kell hagynom, hogy ne legyen ez a 3 perces. De Switch- el sehogy nem akar működni! A monitoron azonban csak 1 HDMI és 1 D-Sub csatlakozó van!
Arra gondoltam, hogy nem elég az áramerősség, mely kijön a CPU lapkájára integrált GPU- ból. Ezért raktam bele dedikált kártyát! Sajnos ez a lap rendelkezik PCI Expressz x16 foglalattal, de csak x2 móddal fut!
Tettem bele először egy Sapphire HD 5550 majd egy Asus EN8400GS kártyát, de eredménytelenül! Switch nélkül egyből a monitorra kötve még csak a boot folyamat sem volt fellelhető! A monitor kiírta: No Signal!
Betudtam annak, hogy ezek a kártyák nem támogatják a X2 módot! Aztán amikor bekapcsoltam a Win10- et, és már a kártyák nem voltak benn, hanem az alaplapi D-Subbal használtam a gépet, nagy lelkesen tudatta velem, hogy "Ő" tölti le az illesztőprogramot a kártyákhoz! :W (Még be is azonosította őket!)
Nem láttam értelmét visszatenni egyik kártyát sem. Hiszen illesztő nélkül is kellene menniük!

Most itt vagyok, hátha kapok egy jó tanácsot. Talán tud valaki segíteni.

U.i.: Már a Bios ban kikapcsoltam minden fellelhető energiagazdálkodási funkciót, de a switch- el való működést képtelen vagyok beüzemelni!

(#44103) hegegabi80 válasza energy4ever (#44099) üzenetére


hegegabi80
addikt

És a teteje se lett kivágva? ejej ez nem is igazi metis!

Én azt hittem, ezek a dtx-es lapok. Megint tanultunk valamit.

(#44104) energy4ever válasza hegegabi80 (#44103) üzenetére


energy4ever
addikt

Semmi sem lett kivagva rajta! Asszony gepe, o mondta, hogy Metisnek gyarinak kell maradjon... :DDD

(#44105) hegegabi80 válasza energy4ever (#44104) üzenetére


hegegabi80
addikt

Ja igen, most már emlékszem. És hőfokok milyenek így benne?

(#44106) energy4ever válasza hegegabi80 (#44105) üzenetére


energy4ever
addikt

VGA: 82-84C
Proci: 63-65C

(2-3 ora jatek utan(Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands))

Arrol sajnos nem tudok nyilatkozni, hogy az elozo setup-al milyen volt. Ami uj: proci, lap, ram, proci hutes... De a kartya javult, eddig a 90fokba is bele-bele kostolt. Lehet csak a forditott szellozes miatt, nem tudom. Eddig a tapon keresztul ment ki a meleg, most a tapon keresztul jon be a hideg, es a gephaz hatuljan megy ki a meleg.

Hozzateszem az egesz gep bevan szoritva egy sarokba, es a teteje felett 1cm hezag sincs:

[ Szerkesztve ]

(#44107) odrif


odrif
MODERÁTOR

Üdv!
Gondolkodom, hogy a jelenlegi Zyxel Nasomat lecserélném egy mini Itx gépre.
Amire használva lenne az a Transmission, minidlna, és az adataim távoli elérése.
Ha a nulláról indulok mire kell figyelnem?
Kell vennem ugye egy alaplapot, memóriát, házat, tápot?

20 éve a Prohardveren

(#44108) energy4ever válasza odrif (#44107) üzenetére


energy4ever
addikt

Mennyi merevlemez menne bele, es fizikai meretuket tekintve 2,5-osok, vagy 3,5-osok?
Milyen meretu gephazban gondolkozol? Mennyire legyen nem a a gep?

(#44109) #16939776 válasza Zotya0218 (#44102) üzenetére


#16939776
törölt tag

Szia!

A probléma alapja az lehet, hogy a win10 lekapcsolja a IGP/GPU-n a kimenetet ha nincs eszköz rádugva, mert a switch-en keresztül nem érzékeli, a megjelenítőt annak a túloldalán.

Ahhoz hogy dGPU-n kép legyen bootoláskor, be kellene állítani a bios-ban hogy azt használja alapértelmezetként:
Chipset Configuration -> Primary Graphics Adapter -> Onboard (default) beállítást kell megváltoztatni.
F10; enter; shutdown.
Majd beledugni a dVGA-t a 16x-es szlotba és abba a megjelenítőt, elindítani a gépet.

Talán a w10-ett kellene átverni, hogy higgye mégiscsak van rajta eszköz, talán egy HDMI cable és egy dummy kombinációját kellene megalkotni hozzá. Vagy egy olyan switch, ami tudja ezt "szimulálni" a bemenetén.

[ Szerkesztve ]

(#44110) Zotya0218 válasza #16939776 (#44109) üzenetére


Zotya0218
tag

Szia.
Köszönöm válaszod.
A dedikált kártyát pont úgy próbáltam üzembe helyezni, ahogy írtad. Switch nélkűl sem sikerült! Egyszerűen nem értem....
Utána nézek ennek a dummy nak, amit írtál. Eggyenlőre nem teljesen világos számomra, hogy mire is való!
Ha a Win 10 csinálja a problémát, a laptop igp nél miért nem jelentkezik? Az tökéletesen funkcionál. Igaz ott kivetítésként van használva a monitor második kijelzőként. Felált opr. van átváltás!
Esetleg wint nem lehet valahogy állítani? Próba linux? Bár azt papi nem tudná használni, még én sem! Nem is szeretjük!

(#44111) Zotya0218 válasza Zotya0218 (#44110) üzenetére


Zotya0218
tag

Megnéztem a dummy t. Igazábol a win 10 elindul, csak kép nincs! Biztos, hogy elindul, mert a bejelentkező képernyőnél úgy szoktam leállítani monitor nélkül, hogy szóköz- 4 tab- szóköz- le nyíl- 2 szóköz és leáll!

(#44112) odrif válasza energy4ever (#44108) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

1 db SSD a rendszernek, 1db 3,5' HDD az adatok tárolásának.
mini Itx méretűben gondolkodom.

20 éve a Prohardveren

(#44113) VTom válasza AxBattler (#44096) üzenetére


VTom
veterán

Az nem baj, a tetején egyébként is azért van szűrő, hogy ne jöjjön ki belőle a por :D

Everybody has a plan until they get punched in the mouth.

(#44114) HookR


HookR
addikt

Metallicgear Neo Mini hivatalos oldal - [link] / Prohardver
- 190 x 355 x 375 mm (25,29l)

=========================================

Metallicgear Neo-G Mini hivatalos oldal - [link] / Prohardver
- 190 x 355 x 375 mm (25,29l)

=========================================

[ Szerkesztve ]

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#44115) VTom válasza HookR (#44114) üzenetére


VTom
veterán

A Neo-G nagyon jó lenne, és az ára is baráti. Csak azért a felső tápos designért kár.

Everybody has a plan until they get punched in the mouth.

(#44116) #34576640


#34576640
törölt tag

Ezekbe a házakba belefér a tápom?

Táp: Corsair VS550

A kinézett házak: Fractal Design node 202 / Fractal Design Node 304

(#44117) Seep válasza #34576640 (#44116) üzenetére


Seep
senior tag

202 nem, 304 igen

(#44118) odrif válasza odrif (#44107) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

Erre valaki?
Melyik alaplap ajánlott ami jó áron van?
(Transmission, minidlna, és az adataim távoli elérése lenne)

20 éve a Prohardveren

(#44119) KaiotEch válasza odrif (#44118) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Érdemes olyan kis ITC-es lapot venni amin van DC táp beépítve. Nekem is olyan van: AsRock J1900DC-ITX. Laptop ram megy bele és rohadtul jól elvan. Nemtom az újabbakon van-e DC táp, nemigazán látok olyat.

Van amúgy PicoPSU hozzá pár ezresért, de csak 1db SATA port van rajta.

(#44120) odrif: Akkor rendes tápot kell hozzátársítani vagy kell egy molex to sata átalakító neked.

[ Szerkesztve ]

(#44120) odrif válasza KaiotEch (#44119) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

Sajnos ez így kiesik az 1 db SSD és az 1 db HDD miatt.

20 éve a Prohardveren

(#44121) Pista0001 válasza profi (#44074) üzenetére


Pista0001
addikt

Az a paneltáp 6A-t tud 12V-on, kizártnak tartom, hogy az lenne a baj. Ne keverd össze a korábban széles körben elterjedt paneltápokkal, amik 4A-t tudnak csak.

Hogy építetted össze a gépet? Ha esetleg a hdd tartó lemezt nem használod, megvenném ;) Ugyanilyen házban van egy integrált procis gépem, de kéne még egy ilyen lemez, hogy be tudjak tenni összesen 4 darab 2,5-es meghajtót (1 ssd, 3 hdd) :)

(#44122) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Asrock X470 lappal van mar valakinek tapasztalata, memoriakkal mennyire valogatos?
Most jo aron vinnek a 7700k-t :D

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#44123) Pete55555 válasza Archttila (#44122) üzenetére


Pete55555
addikt

Akut upgraditisz tüneteit vélem felfedezni... ;] :P

...Szeretem leracsniztatni...

(#44124) Seep válasza Archttila (#44122) üzenetére


Seep
senior tag

Add el > vedd meg, aztan varjuk a reviewt :DD

(#44125) Archttila válasza Seep (#44124) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Ne mar, inkabb beszeljetek le :D

Majden honapra pontosan 20 eve hogy Intelen vagyok. :) Elotte egy K6-os AMD-m volt egy Epox VIA chipset-es deszkaval. Annyit kell tudni errol az idoszakrol, hogy nem voltak zokkenomentesek. :DD

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#44126) hegegabi80 válasza Archttila (#44125) üzenetére


hegegabi80
addikt

Ki ne cseréld, teljesen jó azaz intel még neked. Még ezt is alig használod ki.
Úgy hallottam azért az AMD elég kényes a memóriára még mindig.

(#44127) Pete55555 válasza hegegabi80 (#44126) üzenetére


Pete55555
addikt

Kényes igen, de gondolj arra, így mennyit lehet majd szerelni? Jó sok kis bütykölés... :)
Amúgy is a 7700 melegszik is, meg na, nem mai darab már, lassan elavult lesz. Kell a frissítés.

Tudom, gonosz vagyok :DDD

...Szeretem leracsniztatni...

(#44128) shteer válasza Archttila (#44125) üzenetére


shteer
titán

Csináld! :D
Én most 8th genre váltottam - csak nem az ITX-et :))

[ Szerkesztve ]

..szerintem jónak tűnik

(#44129) Archttila válasza Pete55555 (#44127) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Melegedni nem melegszik, mert terhelve atlag 55C :D delidelt, a lapon meg minden alul van feszelve.

Nah kicsit kutakodom meg aztan majd meglatom...
De ertitek ez egy egi jel is lehetne, mert egyre dragabb a 7700K es most nagyon jo aron vinnek tolem mert az illeto nem akar kifogni egy antituning darabot. Akkor ott az Intel, az is szenved a 10 nanoval szoval ki tudja mi lesz, arrol nem is beszelve, hogy AM4-be elszalad majd az uj 7nm Ryzen is ami meg igen jo kis hosszutavu befektetesnek tunik.

Shteer: mATX?

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#44130) hegegabi80 válasza Pete55555 (#44127) üzenetére


hegegabi80
addikt

Na én meg pont azt akartam mondani, hogy most megint kezdheti elölről az egészet. Szét kell szedni újra összerakni, ez elvesz egy csomó időt. Utána újrahúzni, mindent beállítani újra, kitapasztalni mi, hogy jó. Brrrrr..... rossz gonosz időszak! (igaz én mindig ősz/tél idejére hagyom az ilyen szereléseket, több időm van bent lenni). ;]

(#44131) shteer válasza Archttila (#44129) üzenetére


shteer
titán

:N
A szimulátoros gép ment vissza ATX-re

..szerintem jónak tűnik

(#44132) hegegabi80 válasza Archttila (#44129) üzenetére


hegegabi80
addikt

Egyébként megértelek. Én is folyamatosan nézem az AM4 cuccokat, de valahogy mindig lebeszélem magamat.
Pedig most még valamennyiért el lehetne adni a cuccaimat, később már nem igazán. De általános használatra bőven elég a jelenlegi cucc is, még a játékok amiket használok vígan elszaladgálnak rajta. Még az új BF V béta is szépen futott. Nem egyszerű dolog ez.

(#44133) .Ishi.


.Ishi.
aktív tag

Időközben nekem is megoldódott a melegedő proci probléma a Silverstone SG13-as házban. Volt alkalmam lecserélni a a Corsair VX450-et egy SFX-es FSP300-60GHS-re, és ég és föld lett a hőmérsékletek között a különbség.

Viszont egy kérdés az SG13-as tulajokhoz. Van a házon Power LED? Feltűnő a hiánya, de persze lehet, hogy rosszul kötöttem be. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#44135) .Ishi. válasza dugo_ (#44134) üzenetére


.Ishi.
aktív tag

Aztamindenit, akkor holnap szedem is szét. :DDD Köszönöm!

(#44136) #16939776 válasza Archttila (#44125) üzenetére


#16939776
törölt tag

60hz-es monitorhoz teljesen felesleges, ha vennél gamer monitort, akkor az alacsony TDP limit miatt akadni fog a 1070-el. Ott már a CL 15-ös-ram nem szerencsés, 3200/cl14 ajánlott.
Nem érdemes váltanod, mert a gatyád is rámehet a hardverekre, mire rendesen kitapasztalod és beállítod megöregszel.
A tanulságnak elég annyi, ahogy a jó hardver miatt elfogy a játékokból a kihívás, ráunsz az egészre. :B

[ Szerkesztve ]

(#44137) Archttila válasza #16939776 (#44136) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Akkor nem torom ossze a malacot :R

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#44138) .Ishi. válasza dugo_ (#44134) üzenetére


.Ishi.
aktív tag

Hmm, jól emlékeztem, a kábelezés jó, de így sem világít, (power meg a reset gomb működnek) akkor sajnos ezt is az Asrock H81M-ITX számlájára kell írnom? :W

(#44139) mpierre válasza .Ishi. (#44138) üzenetére


mpierre
veterán

És ha megfordítod az alaplapra csatlakozó dugaszt? (Vagyis a +- megfelelően van bekötve...hátha...?)

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#44140) dugo_ válasza .Ishi. (#44138) üzenetére


dugo_
veterán

Dunno, fogj egy multimétert és méregess.

(#44141) .Ishi. válasza mpierre (#44139) üzenetére


.Ishi.
aktív tag

Próbáltam úgyis. Multiméter lesz ebből. :DDD Köszönöm a tippeket!

[ Szerkesztve ]

(#44142) #16939776 válasza .Ishi. (#44138) üzenetére


#16939776
törölt tag

A szokásos: good-night led funkciót kikapcsoltad-e már a biosban?

(#44143) Archttila válasza #16939776 (#44136) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

QVL szerint az Asus ROG STRIX X470-I elvileg szeretné a moduljaimat: :)

Külföldi review-ok alapján tökéletes a motyó. :) OC is ment gond nélkül, ettől függetlenül az pont nem érdekel de akkor is, elég jó vételnek tűnik most az AMD. Egy 2700 simán elég lenne a következő csíkig :D

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#44144) Anonymus23


Anonymus23
veterán

Hát ha tudtok segíteni, ha lenne valakinek ilyen ház+PSU, vagy esetleg ötlet, írom a sztorit és kérdést:

Van egy LC-1400mi házam egy Asrock J4105 lappal, semmi extra NAS+letöltő kliensként váltott egy Zyxel NAS-t. A cél a viszonylagosan nagyobb teljesítmény és alacsony fogyasztás volt (~20-24W körül eszik 15-30W között mozog idel/max terhelve) egy SSD-vel + WD RED HDD. Ez meg is valósult igazából.
Alapvetően meg vagyok elégedve a konfiggal, viszont a PSU hangja bár alapvetően halk, de még így is hangosabb mint a nagy gép aminek idle gyakorlatilag nulla hangja van.

Tudtok valamilyen megoldást, hogy a tápegység ventijének a hangját valahogy redukáljam? Igazából még talán azon az áron is, ha mondjuk meg kellene bontani a tápegységet (=garivesztés), de egyrészt van a házban egy tényleg halk házhűtő venti, a proci hűtőborda eddig max langyos volt, és nem is lesz nagy hőség benne, és hát a kb max 30W nem kellene, hogy nagyon nagy hőveszteséget okozzon egy ilyen tápnál.

Ti mit javasolnátok? Előre is kösz ha valaki ír valami használható okosságot... :R

ui:
Jól sejtem, ugye, hogy a táp ventije az többnyire direktben van forrasztva a táp nyákra?
Még véletlenül sem ilyen 3 tűs venti csati mint ami az alaplapon szokott lenni?

;) - The Power of the Light Side

(#44145) tthom válasza Anonymus23 (#44144) üzenetére


tthom
senior tag

Hi,

Abszolúte változó.. Láttam ilyet is, olyat is. Annyit megpróbálhatsz, hogy lecsökkented a venti fordulatot mondjuk egy ellenállással.. Azért gondolnám, hogy legyen mindenképp valami légmozgás, mert az abban lévő alkatrészek úgy lettek méretezve. Szóval nem egy életbiztosítás, ha lecsökentetted, utána semmiképp se terheld, mert megsül. :)

Vagy veszel egy paneltápot, amolyan ATX csatlakozóba illeszkedőt..

(#44146) Anonymus23 válasza tthom (#44145) üzenetére


Anonymus23
veterán

Mindenképpen akarok valamit beletenni, csak mondom mivel egy kompakt cuccos, hátha már más is "járt" így, hogy hangosnak találta, és valamit barkácsolt.
Az is megoldás, hogy kicserélem egy azonos méretű, de halk ventire (csak ehhez jó lenne tudni, hogy milyen a csatlakozása), de mondjuk egy 20%-os terhelésnél nem kellene, hogy megsüljön, persze ettől függetlenül lehet benne olyan alkatrész ami túlmelegedhet.

A paneltáp jó ötlet, csak akkor már lassan ott leszek vele, mintha vettem volna egy kisebb (talán pofásabb házat + abba egy pl FSP 300W-os tápot 12cm-es ventivel, aminek kb ugyanúgy szinte semmi hangja.
:R

Amúgy teljesen jó a ház, meg minden rendben van vele, csak ez a pici hang, de lehet inkább behúzok egy LAN kábelt az étkezőbe (pára nincs és megy a hűtő tetejére, ott ráér "elzajolni". UTP kábel van, RJ45 csati és krimpelő is ;]
!
Ha még lenne valakinek ötlete/tapasztalata, akkor azt is örömmel veszem

;) - The Power of the Light Side

(#44147) HookR


HookR
addikt

GEEEK A40 hivatalos oldal - [link]
- 135 x 302 x 262 mm (10,68l)

=========================================

GEEEK A50 hivatalos oldal - [link]
- 140 x 210 x 330 mm (9,7l)
- Dan A4-SFX klón

=========================================

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#44148) Nerazim


Nerazim
őstag

Üdv!
A napokban lecserélem az Arosck H81M-ITX lapban az i3->i5-re. Kell valamit szoftveresen is állítani esetleg win, bios alatt ?

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#44149) tthom válasza Anonymus23 (#44146) üzenetére


tthom
senior tag

Azért mondtam az ellenállást.. Belekötöd a venti ágába. Vagy, ha szeretet a kihívásokat, elvágod a mazzag, aztán kivezeted egy venti fordulatszám szabályzóra. Netán a régi módszer szerint bekötöd a +5 és +12 közé 7V-ra. Régebben én is járattam így egy tápot. Szóval van lehetőség. :)

Amúgy én is a konyhába akarom kirakni a NASt, ott úgyis mosógép, hűtő, minden van, nem zavaró, hogy megy az is. :)

(#44150) hegegabi80 válasza Nerazim (#44148) üzenetére


hegegabi80
addikt

Ha jól emlékszem én nem állítottam semmit! Kicseréltem, gép újraindít, és a win10 csinált frissítést, és kész.
De ha valami nem lenne kóser, akkor bios reset, és újra beállítás és kész is.

(#44147) HookR: Az A40 tetszik, és még az ára se vészes.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.